وبلاگ یک مهندس...

دانلود گزارش کار ازمایشگاه هیدرولیک

ازمایش های هیدرولیکی وگزارش کار انها را میتوانید از طریق لینک های زیر دریافت نمایید:

آزمايش اندازه گيری دبی در لوله

در دستگاهها و سيستم هاي مختلف بسته و باز که به نوعي با جريان سيال در ارتباط هستند, عموما لازم است که ميزان سيال عبوري از يک محل را اندازه بگيريم. اندازه گيري ميزان جريان آب, نفت و گاز در لوله ها و کانالها را بعنوان نمونه هاي بارز مي توان بر شمرد.
   
    روشهاي متنوعي جهت اندازه گيري شدت جريان سيال يا دبي وجود دارد. شايد بتوان ساده ترين راه اندازه گيري دبي, سنجش حجم يا وزن سيال عبوري در مدت زمان مشخص است که روش اول را دبي سنجي حجمي و روش دوم را دبي سنجي وزني مي ناميم. در ساده ترين روشهاي دبي سنجي حجمي و وزني, مدت زمان لازم براي  پر شدن ظرفي با حجم يا وزن مشخص اندازه گيري مي شود و با استفاده از روابط زير مي توان دبي را محاسبه کرد:


دانلود کنید.

نام آزمايش : دريچه در كانال

دريچه ها براي تنظيم ميزان جريان در كانال ها مورد استفاده قرار مي گيرند. با تغيير ارتفاع بازشدگي دريچه ميزان دبي عبوري از آن تغيير مي كند. در حالت كلي دبي عبوري از يك دريچه تابع شكل و مشخصات هندسي دريچه، مشخصات جريان در بالادست و نيز مشخصات جريان در پايين دست مي باشد.

دانلود کنید.


نام آزمايش : برخورد جت آب به اجسام

در اين قسمت می خواهيم وضعيت جت آب بعد از خروج از لوله را مورد بررسی قرار دهيم و به محاسبه نيروهای ناشی از برخورد جت آب به انواع صفحات بپردازيم.                                               
به پره برخوردکرده  Uo و سرعت Qwاگر به شکل روبرو دقت کنيم می بينيم جت آبی با دبی وزنی
تغيير جهت می دهد. لازم به ذکر است دبی وزنی از حاصل ضرب دبی حجمی در وزن و به اندازه B
مخصوص سيال به دست می آيد.

دانلود کنید.

هدف از انجام اين آزمايش  آشنایی با سر ریز تیغه ای و تعیین دبی عبوری از آن می باشد.
تئوری
سرریز های تیغه ای معمولا برای تنظیم جریان در رودخانه هاو کانالهای رو باز استفاده می شود . اگر ارتباط بین دبی وعمق جریان مشخص باشد میتوان در هر لحظه تنها با اندازه گیری عمق ، میزان جریان عبوری را مشخص نمود .سرریز تیغه ای یکی از سازه هایی است که این امکان را در اختیار میگذارد .
سر ریز تیغهای ممکن است به اشکال مختلف ساخته شود .دو نوع مختلف آن شامل سر ریز تیغه ای با مقاطع مربع مستطیل و مثلثی است .برای یافتن مشخصات جریان بر روی سرریز تیغه ای  می توان از رابطه برنولی استفاده کرد.اگر رابطه برنولی بین نقطه  در بالادست ونقطه  در  پایین دست،در روی سرریز نوشته شود ، با صرفنظر از افت انرژی خواهیم داشت :

دانلود کنید.

آزمایش شناوری

شرح آزمایش

ابتدا وزن وزنه ی متحرک و وزن کل را پس از خشک کردن کل سیستم اندازه گرفتیم که نتایج آنبه قرار زیر است.
وزن وزنه ی متحرک : m = 260 gr
وزن کل : W = 2580 gr
سپس با قرار دادن وزنه در وسط هر ردیف از ردیف های 5 گانه فاصله ی مرکز ثقل جسم شناور از کف را یافتیم. مرکز ثقل جسم محل تلاقی محور تقارن جسم شناور و امتداد شاقولی است.

نکته ی مهم این است که این اندازه می بایستی از کف زیرین شناور اندازه گیری شود که خطکش خود طوری نصب شده که 2 میلیمتر ضخامت کف را نیز در نظر می گیرد.
پس از بدست آوردن مرکز ثقل ها، فاصله ی وزنه را از کف در هر ردیف اندازه گیری می کنیم.

دانلود کنید.

نام آزمايش: شبكه لوله

براي انتقال آب توسط لوله از نقطه اي به نقطه ديگر لازم است كه در محل شروع انرژي كل آب به اندازه اي باشد كه بتواند فشار لازم جهت انتقال آب را تامين كند.عبور آب از اتصالات مختلف باعث افت انرژي آب مي شود. بنابراين سنجش ميزان افت انرژي در نقاط مختلف براي انجام محاسبات دقيق آبرساني لازم مي باشد.يكي از اهذاف اين آزمايش نيز اندازه گيري مقدار افت انرژي در انواع اتصالات لوله است.

انواع افت انرژي در لوله و اتصالات :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود گزارش کار ازمایشگاه هیدرولیک, هیدرولیک, هیدرولیک و پنوماتیک, دانلود گزارش کار, گزارش کار ازمایشگاه
+ نوشته شده در  شنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۱ساعت 16:36  توسط spow  |