X
تبلیغات
توضیح عکس
توضیح عکس
توضیح عکس
وبلاگ یک مهندس... - مقالات وجزوات Articles&Documents

وبلاگ یک مهندس...

در این پست پروژه های ارائه شده در کلاس درس الگوریتم های فرا ابتکاری که توسط جناب اقای دکتر سجادی از اساتید خوش ذوق دانشکده صنایع دانشگاه ازاد نجف اباد تدریس شده است را تقدیم حضور دوستان عزیز می نماییم:

الگوریتم های کلونی مورچگان

رفتار های پیچیده کلونی مورچگان انسان ها را تشویق کرده است که مطالعات متعددی در خصوص رفتار های اجتماعی و فردی آنان داشته باشند.

یکی از اولین رفتارهایی که توسط محققین مورد مطالعه قرار گرفت توانایی مورچه ها در یافتن کوتاه ترین مسیر بین منبع غذا و لانه آنها بود.

اولین الگوریتمی که رفتار مورچه ها را در جست و جوی غذا نمایش می داد توسط دوریگو (1992) ارائه گردید .

دانلود کنید.

آشنایی با الگوریتم ژنتیک

نظریه  تکامل  چارلز داروین که در سال 1859 ارایه گردید جایگاه ویژه ای را در  مسایل بهینه سازی  به خود اختصاص داد.این نظریه بر اساس  تکامل بهترین  ها ارایه شد و نقطه شروعی برای محاسبات تکاملی بود.
در دنیای طبیعی  گونه های  زیادی از تکامل یا بهبود وحرکت به سمت  بهینه شدن مشاهده می شود  این گونه ها در رفتار داخل یک  سلول تا رفتار جمعیتی از موجودات  زنده  دیده می شود.

نگرش های تکاملی برای حل مسایل بهینه سازی از این پدیده طبیعی (حرکت به سمت بهبود)الگو گرفته اند.

دانلود کنید.

شبکه عصبی

اگر مغز انقدر ساده باشد که برای ما قابل درک باشد ما ساده تر از ان هستیم که بتوانیم ان را درک کنیم .
شبکه عصبی از توان پردازشی مغز ما الگو برداری کرده است که کاربرد زیادی در تجارت دارد . در مدلسازی شبکه عصبی از روی مغز باید به دو ویژگی بیشتر توجه شود .
1-ساختار موازی مغز : مغز کارهای موازی را مثل  دیدن و شنیدن بسیار راحت تر انجام می دهد تا اعمال پی در پی .
2-توان فراگیری مغز : مغز می تواند به خود اموزش دهد. یاد گیری از طریق مثال همان شیوه ای است که ما خواندن، نوشتن و ...  را یاد گرفتیم .

2-مبنای بیولوژیکی عصبی :
نورون یک واحد سلولی از سیستم مغز می باشد که تقریبا به تعداد 1011 نورون در مغز وجود دارد که هر یک از نورون ها به  بیش از 1000 نورون دیگر متصل اند .

دانلود کنید.

الگوریتم انجماد تدریجی

انجماد تدریجی ( شبیه سازی تبرید )
SA : Simulated Annealing

بدلیل سادگی و کارایی بالا در حل مسائل بهینه سازی ترکیبی جایگاه ویژه ای در بین تکنیک های جستجو و هیوریستیک ها در دهه 1980 بدست آورد.
سرد کردن ملایم ذرات ، موجب می شود که ذرات فرصت یافته تا سطح انرژی خود را به حداقل رسانده و در کنار هم آرایشی مناسب داشته باشند ، این فرآیند آهسته سرد کردن برای رسیدن به خواص عالی را آنیل یا انجماد تدریجی گویند.


دانلود کنید.

الگوریتم جستجوی ممنوع
Tabu search

جستجوی ممنوع اولین بار توسط فرد گلوور در مقاله ای که در سال 1986 منتشر گردید ارایه شد. اساس نامگذاری این روش استفاده از لیستی به نام لیست ممنوع است  این لیست برای جلو گیری از افتادن الگوریتم در بهینه محلی است
این الگوریتم از یک راه حل شروع کرده و در اطراف آن به جستجوی همسایگی می پردازد و بهترین را انتخاب می کند وتحت شرایطی به آن نقطه حرکت می کند.

دانلود کنید.


برچسب‌ها: الگوریتم های فرا ابتکاری, الگوریتم فلوچارت مسئله حل مسئله, بهینه سازی, روش های حل مسئله, الگوریتم حل مسئله مهندسی صنایع دانلود جزوه
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1392ساعت 10:51  توسط spow  | 

آشنايي با كتاب كليد فولاد

 کتاب كليد فولاد مشتمل بر 19 فصل مي باشد كه عبارتند از:

فصل 1- فولادهاي ساختاري (ماشين آلات عمومي)، فولادهاي سخت كاري، فولادهاي ازت كاري (نيتروره شده) و فولادهاي خوش تراش.
فصل 2- فولادهاي حرارت پذير (قابل عمليات حرارتي)، فولادهاي ياتاقان هاي چرخشي و غلتشي.
فصل 3- فولادهاي فنر، فولادهاي سخت گرداني و فولادهاي اكستروژن سرد.
فصل 4- فولادهاي چقرمه سرد (مقاوم در دماي زير صفر)، فولادهاي مخازن تحت فشار و فولادهاي ساختاري (ماشين) نسوز.
فصل 5- فولادهاي ساختاري (ماشين آلات) ريزدانه شده، فولادهاي ساختاري (ماشين آلات) ريزدانه شده مقاوم در هوا.
فصل 6- فولادهاي ساختاري (ماشين آلات) و ساختماني (كشورهاي خارجي)- تطبيق استانداردهاي خارجي.
فصل 7- فولادهاي ابزار كربني- فولادهاي تندبر.
فصل 8- فولادهاي ابزاري سرد كار.
فصل 9- فولادهاي ابزاري گرم كار.
فصل 10- فولادهاي ابزار كشورهاي خارجي- تطبيق استانداردهاي خارجي.
فصل 11- فولادهاي شيرآلات و دريچه ها (سوپاپ ها)- آلياژها و فولادهاي مقاوم در دماي زياد (ديرگداز).
فصل 12- فولاد نگير (غير مغناطيسي)- فولاد نسوز.
فصل 13- فولاد زنگ نزن.
فصل 14- فولاد ريختگي، ضد خوردگي، ضد اسيد و ضد حرارت.
فصل 15- مواد پر كننده جوشكاري (الكترود) براي فولادهاي پرآلياژ.
فصل 16- فولادهاي زنگ نزن و نسوز كشورهاي خارجي- تطبيق استانداردهاي خارجي.
فصل 17- ليست شماره استاندارد DIN و تهيه كنندگان آلمان.
فصل 18- تهيه كنندگان آلمان- شكل  و شرايط محصولات- ليست نامگذاري ها.
فصل 19- تهيه كنندگان كشورهاي خارجي- ليست نامگذاري ها- فهرست مطالب.
 
همانطور كه ملاحظه مي شود، 16 فصل كتاب كليد فولاد بر اساس كاربرد فولادها تقسيم بندي شده اند. در اين ميان، فصل هاي 6، 10 و 16 در برگيرنده اطلاعات فولادهاي غير آلماني  و سایر فصول در برگيرنده اطلاعات فولادهای آلمانی می باشند. گروه بندی فولادهای غیر آلمانی در فصول 6، 10 و 16 به ترتيب شبيه به گروه بندي فولادهاي آلماني در فصول 1 تا 5، 7 تا 9 و 11 تا 15 مي باشد. داده هاي فولادهاي آلماني ارائه شده در اين فصول شامل شماره استاندارد DIN آلمان، علامت مشخصه1، تركيب شيميايي، خواص مكانيكي، حرارتي، فيزيكي و كاربردهاي فولادها مي باشد.
فصل 17 به دو بخش a و b تقسيم مي شود. بخش a17 در برگيرنده اطلاعات فولادهاي آلماني است و بر اساس شماره استاندارد DIN آلمان مرتب شده است. داده هاي فولادهاي اين بخش شامل استاندارد DIN آلمان، علامت مشخصه، استاندارد DIN مربوطه، تركيب شيميائي، معادل ISO، نامگذاري و شماره گروه فولاد (شماره فصلي) كه ساير اطلاعات فولاد در آن ارائه شده است، مي باشد.
در بخش b17، كد اختصاري شركت هاي آلماني توليد كننده هر فولاد آلماني در مقابل شماره استاندارد آن فولاد ارائه شده است. بديهي است كه اطلاعات اين بخش نيز بايد بر اساس شماره استاندارد فولادها مرتب شده باشند تا دسترسي به كد اختصاري شركت هاي توليد كننده هر فولاد به راحتي امكان پذير شود.
در اينجا لازم است كه در مورد كد اختصاري شركت هاي توليد كننده فولاد توضيحاتي داده شود. هر شركت توليد كننده فولاد در دنيا، يك كد اختصاري دارد كه تركيبي است از يك يا دو حرف لاتين و يك عدد سه رقمي كه توسط يك خط تيره از هم جدا مي شوند. حروف در سمت چپ خط تيره قرار دارند و نشان دهنده مليت شركت توليد كننده مي باشند. به عنوان مثال حرف D براي شركت هاي آلماني بكاري مي رود. بنابراين شركت D-005 يك شركت آلماني است. عددي كه در سمت راست خط تيره قرار گرفته است، براي تفكيك شركت هاي موجود در يك كشور بكار مي رود و در واقع اين عدد كد داخلي شركت در كشور خود مي باشد. براي دستيابي به ساير اطلاعات شركت هاي توليد كننده آلماني، مي توان از فصل 18 استفاده كرد.
فصل 18 شامل سه قسمت مي باشد. قسمت اول اين فصل به معرفي مشخصات كامل شركت هاي توليد كننده فولاد در آلمان مي پردازد. اين مشخصات عبارتند از كد شركت، نام، آدرس، كد پستي، شماره تلفن، فلكس و تلكس شركت. قسمت دوم آن، به بررسي شكل و شرايط محصولات توليدي توسط هر يك از شركت هاي توليد كننده آلماني مي پردازد. قسمت سوم اين فصل كه حجم عمده آن را تشكيل مي دهد، ليستي است از نامگذاري فولادهاي آلماني كه در مقابل نام هر فولاد، شماره استاندارد، گروه (فصل) و كد عمده ترين توليد كننده فولاد ارائه شده است. اين ليست بر اساس اعداد و حروف الفباي نامگذاري فولادها مرتب شده است. بنابراين با داشتن نامگذاري يك فولاد آلماني، مي توان به ساير مشخصات آن دست پيدا كرد. منظور از نامگذاري در اينجا مي تواند هر يك از سه مورد علامت مشخصه، معادل ISO (ISO ~) يا نامگذاري (Designation) فولاد باشد.
فصل 19 نيز به سه قسمت تقسيم مي شود. قسمت اول اين فصل به معرفي مشخصات شركت هاي توليد كننده فولاد كشورهاي خارجي مي پردازد. اطلاعات اين قسمت، بر اساس كد اختصاري شركت ها مرتب شده است. قسمت دوم اين فصل كه حجم عمده آن را تشكيل مي دهد، ليستي از نامگذاري فولادهاي كشورهاي خارجي است. اين ليست بر اساس حروف الفباي نامگذاري فولادها مرتب شده است. در مقابل نام هر فولاد، صفحه و شماره رديف فولاد و همچنين نام كشور توليد كننده و كد عمده ترين شركت توليد كننده آن نيز ارائه شده است. منظور از نامگذاري فولاد در اينجا، انواع نامگذاري ها در استانداردهاي مختلف كشورهاي خارجي است. قسمت پاياني اين فصل در حقيقت فهرست مطالب كتاب كليد فولاد است.
1-2- نحوه استفاده از كتاب كليد فولاد
بنا بر آنچه كه تاكنون گفته شد، روش هاي دستيابي به اطلاعات كتاب كليد فولاد را مي توان به 8  مورد زير تقسيم بندي نمود:
1-2-1- تعيين مشخصات فولادهاي آلماني بر اساس شماره استاندارد آنها
براي اين منظور، بايد به فصل a17 مراجعه كنيم. از آنجا كه در اين فصل، اطلاعات فولادها بر اساس شماره استاندارد DIN مرتب شده است، فولاد مورد نظر را مي توان به راحتي پيدا كرد. اطلاعاتي از قبيل علامت مشخصه، استاندارد DIN تعريف كننده فولاد، تركيب شيميايي، معادل ISO و نامگذاري فولاد مستقيماً بدست مي آيند. اما اطلاعاتي نظير كاربردها، خواص فيزيكي، مكانيكي و حرارتي فولادها در اين بخش ارائه نشده اند و امكان دسترسي مستقيم به آنها وجود ندارد. بلكه بايد از  شماره گروه فولاد كه در ستون آخر اطلاعات اين فصل ارائه شده است، براي دستيابي به اطلاعات مورد نظر استفاده كرد. شماره گروه فولاد، در واقع شماره فصلي است كه اطلاعات اختصاصي فولاد در آن قرار دارد.
چنانچه اطلاعات بدست آمده از فصول مختلف اين كتاب كافي نباشند، بايد به استانداردهاي DIN تعريف كننده فولاد كه شماره هاي آنها در ستون سوم اطلاعات فصل a17 ارائه شده اند مراجعه كنيم. به عنوان مثال در مورد فولاد ST37 با شماره استاندارد 1.0259 به استانداردهاي DIN1629 و DIN1626 ارجاع داده شده است. استاندارد DIN تعريف كننده فولاد، اطلاعاتي راجع به كيفيت فولاد، شكل محصول و خواص آن در وضعيت هاي مختلف ارائه مي دهد. همچنين راجع به چگونگي كنترل كيفيت از لحاظ مواد و ابعاد، طريقه سفارش بر اساس استاندارد و .... اطلاعاتی كاربردي بدست مي دهد. با مراجعه به كتابچه هاي استاندارد DIN آلمان كه چهار جلد آن به آلياژهاي پايه آهن اختصاص داشته و بر اساس شماره هاي استانداردهاي DIN تعريف كننده مرتب شده اند، مي توان به راحتي به استاندارد تعريف كننده فولاد مورد نظر دست يافته و اطلاعات لازم را بدست آورد.
1-2-2- تعيين مشخصات فولادها بر اساس نامگذاري آنها
براي اين منظور از دو بخش 18 و 19 استفاده مي شود. اگر فولاد مورد نظر در كشور آلمان توليد شده باشد، بايد به فصل 18 و در غير اينصورت به فصل 19 مراجعه كنيم.
همان طور كه گفته شد قسمت سوم فصل 18 كه حجم عمده اين فصل را تشكيل مي دهد، ليستي است از نامگذاري فولادهاي آلماني كه در مقابل نام هر فولاد، شماره استاندارد DIN، گروه (فصل) و كد عمده ترين توليد كننده آن ارائه شده است. اين ليست بر اساس اعداد و حروف الفباي نامگذاري فولادها مرتب شده است. بنابراين با در دست داشتن نامگذاري فولاد در استاندارد DIN آلمان، به راحتي مي توان به شماره استاندارد فولاد، گروه و كد عمده ترين توليد كننده فولاد دست يافت. با بدست آوردن شماره استاندارد فولاد، به فصل a17 رجوع كرده و مطابق آنچه كه در روش اول (بخش 1-2-1) گفته شد، ساير مشخصات فولاد را پيدا مي كنيم. همچنين براي دستيابي به اطلاعات اختصاصي فولادها از شماره گروه آن استفاده مي كنيم. شماره گروه فولاد، هم در فصل 18 و هم در فصل a17 ارائه شده است.
در صورتي كه نامگذاري فولاد متعلق به كشورهاي خارجي باشد، بايد به قسمت دوم فصل 19 مراجعه كنيم. در اين قسمت از فصل 19، فولادها بر اساس اعداد و حروف الفباي نامگذاريشان مرتب شده اند و در مقابل نام هر فولاد، شماره صفحه، شماره رديف، نام كشور توليد كننده و همچنين كد اختصاري عمده ترين توليد كننده آن ارائه شده است. بنابراين با در دست داشتن نام فولاد در استاندارد يك كشور خارجي، مي توان با استفاده از شماره صفحه و شماره رديف (كه براي هر يك از فولادهاي خارجي تعريف شده در فصول 6، 10 و 16 ارائه شده است) به اطلاعات فولاد مورد نظر دست يافت.
1-2-3- تعيين مشخصات فولادها بر اساس كاربردهاي آنها
چنانچه بخواهيم فولادي را برا اساس كاربردهاي در نظر گرفته شده براي آن انتخاب كنيم، ابتدا بايد با استفاده از فهرست فصول كتاب، گروه (فصل) فولاد مورد نظر را بدست آوريم. سپس با مراجعه به قسمت مربوط به كاربردهاي فولادهاي معرفي شده در آن فصل، شماره استاندارد فولاد مورد نظر خود را استخراج كنيم. با بدست آوردن شماره استاندارد فولاد مي توانيم به ساير مشخصات فولاد دست پيدا كنيم.
1-2-4- تعيين مشخصات فولادها بر اساس تركيب شيميايي آنها
 تعيين مشخصات يك فولاد بر اساس تركيب شيميايي آن به دو صورت امكان پذير است:
 
1.            اگر بتوان گروه آلياژي فولاد را بر اساس تركيب شيميايي آن تعيين نمود، با مراجعه به گروه مربوطه و جستجو در آناليز شيميايي فولادهاي آن گروه مي توان نزديك ترين آلياژ به آلياژ مورد نظر را يافته و ساير مشخصات آن را با توجه به شماره استاندارد آن بدست آورد.
2.            اگر بتوان محدوده شماره استاندارد يا علامت مشخصه فولاد را بر اساس تركيب شيميايي آن تعيين كرد، مي توان با استفاده از فصول a17 يا 18 به ساير مشخصات فولاد دست يافت. لازم به ذكر است كه نامگذاري فولادها در استاندارد DIN آلمان تا حدود زيادي با توجه به تركيب شيميايي آنها صورت مي گيرد. براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد نامگذاري فولادها در استاندارد DIN آلمان به بخش اول مقاله مندرج در شماره پیشین نشریه مراجعه شود.
 
1-2-5- تعيين كد اختصاري شركت هاي توليد كننده يك فولاد
چنانچه فولاد مورد نظر در كشور آلمان توليد شده باشد، مي توان با در دست داشتن شماره استاندارد آن به فصل b17 مراجعه كرده و كد اختصاري شركت هاي توليد كننده آن را بدست آورد. اگر به جاي شماره استاندارد فولاد علامت مشخصه آن را داشته باشيم، مي توانيم به قسمت سوم فصل 18مراجعه كنيم. در اين قسمت همان طور كه قبلاً نيز گفته شد در مقابل نام هر فولاد، شماره استاندارد، شماره گروه و كد اختصاري عمده ترين توليد كننده آن ارائه شده است. بنابراين كد اختصاري عمده ترين توليد كننده فولاد مورد نظر به صورت مستقيم بدست مي آيد و براي بدست آوردن كد ساير شركت هاي توليد كننده آن مي توان از شماره استاندارد فولاد استفاده كرد.
اگر فولاد مورد نظر در كشوري غير از آلمان توليد شده باشد، فقط امكان دسترسي به كد اختصاري عمده ترين توليد كننده آن وجود دارد. براي اين منظور بايد به قسمت دوم فصل 19 مراجعه كنيم. در اين قسمت در مقابل نام هر فولاد، شماره صفحه، شماره رديف، نام كشور توليد كننده و كد اختصاري عمده ترين توليد كننده آن ارائه شده است. ولي در هيچ يك از فصول كتاب، كد اختصاري ساير توليد كنندگان فولاد مورد نظر ارائه نشده است. در نتيجه بايد به آنچه كه در فصل 19 ارائه شده است، بسنده كنيم.
1-2-6- تعيين اسم، آدرس و ساير مشخصات شركت هاي توليد كننده
همانطور كه گفته شد، در فصول b17، 18 و 19، براي هر يك از فولادها، فقط كد اختصاري توليد كننده يا توليد كنندگان فولادها ارائه شده اند. گاهي اوقات لازم است كه درباره شركت هاي توليد كننده فولاد اطلاعات بيشتري داشته باشيم. اين اطلاعات را مي توان از فصول 18 و 19 بدست آورد. قسمت اول فصل18 همانطور كه قبلاً نيز بیان شد، مربوط به مشخصات كامل شركت هاي توليد كننده آلماني می شود و قسمت اول فصل 19، مربوط به مشخصات كامل شركت هاي توليد كننده خارجي مي شود. بنابراين با در دست داشتن كد شركت مورد نظر مي توان به اين فصول مراجعه كرده و ساير مشخصات آن شركت را بدست آورد.
1-2-7- تعيين شكل محصولات فولادي و روش توليد آنها در شركت هاي آلماني
در قسمت دوم فصل 18، ليستي ارائه شده است كه با توجه به شكل محصول و روش توليد آن به بررسي توليد يا عدم توليد انواع مختلف فولادها توسط شركت هاي آلماني مي پردازد. اين ليست بر اساس كد اختصاري شركت هاي توليد كننده مرتب شده است. بنابراين با در دست داشتن كد اختصاري شركت توليد كننده فولاد (كه از فصول b17 يا 18 بدست مي آيد) و با توجه به نوع فولاد، شكل محصول و روش توليد آن، مي توان تعيين كرد كه آيا محصول مورد نظر توسط اين شركت توليد مي شود يا خیر.
1-2-8- تعين فولادهاي معادل در استانداردهاي كشورهاي مختلف
در صفحات پاياني سه فصل 6، 10 و 16، ليستي از فولادهاي معادل در استانداردهاي 9 كشور صنعتي ارائه شده است. اين ليست، بر اساس شماره استاندارد فولادهاي معادل در استاندارد DIN آلمان مرتب گردیده است. با استفاده از اين ليست مي توان به تعداد معدودي از فولادهاي معادل در استانداردهاي كشورهاي مختلف دست يافت.
برچسب‌ها: آشنايي با كتاب كليد فولاد, کلید فولاد, فولاد, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, استاندارد
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1392ساعت 2:11  توسط spow  | 

دانلود جزوه مبانی کامپیوتر

تعریف کامپیوتر

یک دستگاه الکترونیکی است که حجم زیادی از داده ها و اطلاعات را با سرعت و دقت زیاد طبق برنامه داده شده پردازش می نماید.
نکات:
الکترونیکی
حجم زیاد
سرعت و دقت
برنامه از پیش نوشته شده
پردازش

چند اصطلاح:

Data  : هر نوع آگاهی خام
Information : داده های پخته شده
Program : مجموعه دستورالعملهایی که اجرای به ترتیب آنها ما را به هدفی خاص می رساند.
Process : کار بر روی داده ها مطابق با برنامه

ویژگیهای کامپیوتر در مقایسه با انسان

سرعت زیاد
عدم خستگی از تکرار
دقت زیاد
قدرت ذخیره سازی خیلی بالا
انعطاف پذیری زیاد ( عدم عادت)

ویژگیهای انسان در مقایسه با کامپیوتر

خلاقیت
تفکر
کشف راه حل جدید
اراده
انتخاب راه حل بهتر با توجه به شرایط
درک و احساس

برای دانلود جزوه مبانی کامپیوتر به صورت اسلایدهای پاورپوینت به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه مبانی کامپیوتر, دانلود جزوه, دانلود, کامپیوتر اطلاعات داده فرایند جزوه, دانلود جزوات مهندسی
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1392ساعت 1:33  توسط spow  | 

فرآیند ماشینکاری با جت آب و مواد ساینده (AWJM)

فهرست

مقدمه
تعریف ماشين‌كاري با جت آب و ذرات ساينده
اساس و روش کار
محدوديت‌هاي موجود در مورد نازل‌هاي مربوط به جت مواد ساينده
برخی از مزاياي ماشين‌كاري با جت مواد ساينده
عمر نازل برش‌كار
تلرانس‌ها و دقت‌هاي قابل دستيابي
ضخامت قطعه كار
 دقت ميزكار
استحكام و پايداري ميزكار
كنترل جت مواد ساينده
عقب‌افتادگي lag
عکس برخی از قطعاتی که با AWJM تولید شده اند و دستگاه آن
منابع

مقدمه

سال‌هاست كه از استفاده از تكنولوژي جت مواد ساينده و جت آب مي‌گذرد و ليكن اخيراً اين دو فرآيند در زمينه بازار ماشین ابزار جايگاه مناسبي پيدا كرده است. اين موضوع مهم و قابل توجه است و تعدادي از نوآوران قديمي با استفاده از جايگزيني و تكميل فرآيندهاي معمولي ماشين‌كاري خود با استفاده از اين دو فرآيند (ماشين‌كاري با جت‌آب و جت مواد ساينده) سود فراواني برده‌اند.
در ضمن باید توجه داشت که فناوری های جت آب و جت ذرات ساینده و ((جت آب و ذارت ساینده)) با هم تفاوت دارند. مثلا در در جت آب از آب با فشار بالا و در جت ذرات ساینده از ذراتی که توسط سیال هوا شتاب گرفته اند استفاده میشود ولی در جت آب و ذرات ساینده از ترکیب دو مورد قبل استفاده میشود. که در این مقاله به مورد آخر بیشتر خواهیم پرداخت

تعریف ماشين‌كاری با جت آب و ذرات ساينده :

در اين فرآيند جت آب همراه ذرات ساینده است كه با m/s900 سرعت(حدود 3 ماخ)‌ حركت مي‌كند و به هنگام برخورد اين جريان به سطح قطعه‌كار  ماده بر اثر برخورد ذرات شتاب گرفته با سیال آب به سرعت برداشته مي‌شود.آب از یک نازل خارج میشود که باید در فاصله خاصی از قطعه باشد. يك پمپ هيدروليك كه از يك موتور الكتريكي معمولاً تغذيه مي‌شود روغن را براي راه‌اندازي يك پمپ پيستوني رفت و برگشتي كه تشديد كننده ناميده مي‌شودبه فشار 117bar مي‌رساند. و آب با فشار بالا از نوك نازل خارج مي‌شود.

برای دانلود مقاله اموزشی فرآیند ماشینکاری با جت آب و مواد ساینده (AWJM) به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: فرآیند ماشینکاری با جت آب و مواد ساینده AWJM, ماشینکاری, مهندسی مکانیک, مهندسی ساخت و تولید, دانلود جزوات مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1392ساعت 1:17  توسط spow  | 

استانداردهای نامگذاری فولادها


Steel Numbering Systems

معرفی برخی از متداولترین استانداردهای نامگذاری فولادها

فولادها به روشهاي مختلفی تقسیم بندي می شوند که تقسیم بندي آنها می تواند بر اساس موارد زیر باشد:

بر اساس ترکیب شیمیایی، مانند فولاد کربنی، فولاد کم آلیاژ ، فولاد زنگ نزن و ...
بر اساس روش تولید مانند روش کوره الکتریکی و ...
بر اساس روش ساخت، مانند نورد گرم، نورد سرد و ...
بر اساس شکل محصول مانند ورق، لوله، میله، صفحه و ...
بر اساس روش اکسیژن زدایی مانند فولاد آرام، نیمه آرام، جوشان و ...
بر اساس ریز ساختار مانند فریتی، پرلیتی، مارتنزیتی
بر اساس استحکام مورد نیاز
بر اساس عملیات حرارتی مانند بازپختی، کوئنچ و تمپر و...
بر اساس کیفیت محصول مانند فولاد با کیفیت آهنگري، کیفیت تجاري و ...
بر اساس کاربرد مانند فولاد فنر، فولاد ساختمانی، فولاد ابزار و ....

تقسیم بندی بر اساس ترکیب شیمیایی

انواع فولادها

1- فولادهای ساده کربنی (Fe-C)
2-  فولادهای آلیاژی (Fe-C + Alloy Elements)

تقسیم بندی انواع فولادهای ساده کربنی:

1- فولادهای کم کربن (Low Carbon Steel):
 %C<0.25-0.3
2- فولادهای کربن متوسط (Medium Carbon Steel):
0.25-0.3<%C<0.65-0.7
3- فولادهای با کربن بالا (High Carbon Steel):
0.65-0.7<%C

برای دانلود جزوه اشنایی با استانداردهای نامگذاری فولادها به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: استانداردهای نامگذاری فولادها, مهندسی مواد ومتالورژی مهندسی مکانیک, فولاد ابزار استاندارد کربن چدن, استاندارد دانلود استاندارد, دانلود جزوه
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1392ساعت 0:10  توسط spow  | 

دانلود ارائه سمینار اشنایی با کاربردهای لیزر

کاربردهای لیزر

تاریخچه
واژه لیزر، راس کلمه‌های عبارت
LASER:
Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation
به معنی «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» است.
مبانی نظری لیزر را آلبرت اینشتین در سال 1916 میلادی طی مقاله‌ای مطرح کرد، ولی سال‌های نسبتاً زیادی طول کشید تا صنعت و فناوری امکان ساخت اولین لیزر را فراهم کند.
در سال 1953چارلز تاونز، میزر(تقویت کننده ی موج میکروویو) را اختراع کرد.
تاونز، نام میزر را که ازابتدای نام حروف
MASER:
Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radiation
تشکیل شده بود برای آن برگزید.
اولین میزر با استفاده از گذار میکروویو در مولکول های آمونیاک ساخته  شد. تاونز می‌خواست آزمایشات خود را حول جایگزینی نور مرئی به جای مادون قرمز ادامه دهد و هم‌ زمان این امر بین آزمایشگاه‌های مختلف در سراسر جهان به عنوان رقابتی جدی در نظر گرفته شد.
عبارت لیزر در همان زمان در مقاله‌ای از گوردون هولد، دانشجوی دکترای دانشگاه کلمبیا، پیشنهاد شد و در سال 1960 اولین لیزر(که لیزر پالسی یاقوت بود) و با موفقیت کار کرد توسط تئودور میمن ساخته شد.
اولین لیزرگازی(هلیوم- نئون که لیزری پیوسته کار بود) در سال 1961 توسط علی جوان ساخته شد.

کاربردهای صنعتی

کاربرد لیزر در جداسازی ایزوتوپ ها
ایجاد گداخت هسته ای بوسیله ی لیزر
فلزکاری با لیزر
جوشکاری با لیزر
سخت سازی
برش با لیزر
سوراخ کاری
و مصارف  دیگر

برای دانلود فایل پاورپوینت کاربردهای لیزر به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: کاربردهای لیزر, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود جزوات مهندسی برق, تقویت نور به روش گسیل القایی تابش, مهندسی برق
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم اردیبهشت 1392ساعت 23:27  توسط spow  | 

فولادهای ميكروآلیاژی

Micro alloy steels

مقدمه

تقريبا از دهه 50 ميلادي بود كه محققين پي بردند اضافه كردن عناصري خاص مانند واناديم- نايوبيم و تيتانيم در مقدارجزيي ميتواند تاثيري كاملا چشمگير در استحكام فولاد داشته باشد. در اين سالها و سالهاي قبل براي بدست آوردن خواص مكانيكي مورد نظر از عناصري آلياژي مانند نيكل- كروم -تيتانيم و... در مقياس بالا استفاده ميشد.
در دهه هاي 50 تا 70 محققين در كشورهاي مختلف خصوصا در كشور ژاپن هر چه بيشتر با مزاياي افزودن عناصري مانند واناديم نايو بيم تيتانيم و... در مقياس كم به فولادهاي ساده آشنا شدند. با سختگيرانه شدن استاندارد هاي محيط زيست و اجباري شدن آنها و نيز خاصيت بسيار جالب توجه فولادهاي جديد (ميكروآلياژها) استفاده از آنها در دستور كار قرار گرفت. گسترش صنعت و به خصوص صنعت اتومبيل سازي و افزايش رقابت در زمينه هاي كيفيت و قيمت محصول تمام شده باعث افزايش توجه و استفاده از فولادهاي ميكروآلياژي شده است.

معرفي

در يک نگاه کلي به فولادها، ميکروآلياژها در زير مجموعه فولادهاي HSLA قرار مي گيرند. فولاد HSLA فولادي است که با دارا بودن درصدهاي پايين از دو عنصر کربن و منگنز به جهت داشتن عناصري مانند کروم- نيکل- موليبدن، مس، نيتروژن، واناديم، نيوبيم، تيتانيم و زيرکونيم؛ در مقادير بسيار کم جهت مصارف صنعتي با قابليت هاي بهينه سازي شده طراحي شده اند.

تقسيم بندي فولادهاي HSLA

فولادهاي ضد سايش
ميكروآلياژهاي فريت-پرليتي
فولادهاي پرليتي مخصوص شكل دهي
فولادهاي فريت سوزني
فولادهاي دو فازي
فولادهاي با قابليت كنترل شكل ناخالصيها

بررسي تفکيکي نقش عناصر بر استحکام ميکروآلياژ

فولاد واناديوم دار

 عنصر واناديوم بيشتر در فولادهاي ضد سايش حائز اهميت است

 بهبود خواص در هنگام انجام کار گرم اهميت آنرا دوچندان کرده است.

وجود آن خصوصا تا wt % 0.1 جهت کنترل شرايط نرماليزينگ، کوئينچ و تمپر موثر است

فولاد نيتروژن واناديم دار

ماده حاصل از ترکيب واناديم و نيتروژن استحکام زيادي دارد.
 کاهش چقرمگي ناشي از افزايش استحکام را مي توان با کاهش ميزان کربن برطرف کرد.

 ترکيبات واناديم- نيتروژن تا دماهاي بالا پايداري زيادي از خود نشان مي دهند.

 ذرات سخت گفته شده مي توانند اثر تاخيري بر رشد ترکها داشته باشند.
 قابليت جوش پذيري اين ترکيب پايين است.

فولاد واناديم- نيوبيم دار


داراي خواص بسيار مطلوب به علت اثر توامان ايجاد دانه بندي ريزتر در آستنيت (نيوبيم) و تشکيل رسوبات سخت و استحکام زا (واناديم)

 افزايش تافنس، شکل پذيري و قابليت جوشکاري به علت پايين بودن مقدار کربن

فولاد نيوبيم دار

نيوبيم استحکام را به روش رسوب سختي بسته به ميزان و اندازه کاربيدهاي نيوبيم افزايش مي دهد.

فولادهاي نيوبيم- موليبدن دار

اضافه شدن موليبدن باعث:

 افزايش استحکام کششي مي شود

 باعث کاهش ميزان انحلال کربن در آستنیت شده و از آنجا استحکام آلياژ بالا مي رود.

فولادهاي تيتانيوم دار

با مکانيزم رسوب سختي استحکام فولاد را افزايش مي دهد.
تقريبا تمام آن به صورت رسوبات خشن نيتريد تيتانيوم نامحلول در مي آيند.

با توجه به افزايش استحکام زياد در اين حالت که تاثير منفي بر تافنس دارد، افزايش تيتانيم بايد تحت کنترل باشد.

فولادهاي تيتانيم- نيوبيم دار

با وجود محدوديت در اضافه کردن تيتانيم به دليل افت تافنس افزودن نيوبيم به ميکروآلياژهاي تيتانيم دار کم کربن داراي تاثيرات چشم گيري است.

 افزايش استحکام با به وجود آمدن نيتريد تيتانيم

خواص مطلوب فولادهاي ميکروآلياژ: (فرايند پذيري)

استفاده کم از عناصر آلياژي که باعث کم شدن قيمت تمام شده و نيز پايدار ماندن منابع طبيعي مي شود.
 قابليت فرم پذيري خصوصا در دماهاي بالا در حد بسيار مطلوب
 قابليت جوش پذيري در حد بسيار خوب به واسطه استفاده کم از عناصر آلياژي
 داشتن سيکل عمليات حرارتي ساده و حذف مراحل مختلف عمليات حرارتي و از آنجا صرفه جويي در زمان و هزينه و نيز حفظ محيط زيست.

استحکام بخشي ميکروآلياژها

مکانيزم رسوب سختي از روشهاي اصلي استحکام بخشي در فولادهاي ميکروآلياژهاي حاوي عناصر نيتروژن، تيتانيم و نيوبيم مي باشد.

اين عناصر تمايل بسيار زيادي به ترکيب باکربن ونيتروژن موجود در فولاد دارند و باعث تشکيل ذرات ريز کاربيد٬ نيتريد و کربونيتريد در حين فرايند تمپرينگ مي گردند و به طور موثري استحکام را افزايش مي دهند.

تاثير عناصر ميكروآلياژي روي ميكرو ساختار آستنيت

فولادهاي ميكروآلياژي تيتانيم دار TV يك ساختار آستنيتي  با دانه هاي ريزتر در دماهاي بالا نسبت به فولادهاي واناديم دار VN داشتند ولي فولادهاي ميكروآلياژي تيتانيم دار يك ميكرو ساختار تقريبا ريزتري حتي پس از تبلور مجدد داشتندبنابراين تيتانيم تاثير مثبتي روي كنترل اندازه دانه در خلال گرمادهي مجدد دارد. البته بايد توجه داشت كه جهت رسيدن به يك ساختار بهينه بايد توزيع مناسبي از اين عنصر ميكروآلياژي (Ti ) در زمينه به وجود آورد.نكته مهم اينكه آستنيتهاي اوليه دانه ريزتر فرايند تبلور مجدد را افزايش ميدهند واين ممكن است دليلي باشد براي توقف دماي تبلور مجدد در فولادهاي ريز دانه TVوT2V  در مقايسه با فولادهايN V .

کاربردهاي فولادي ميکروآلياژي و علل آن

  فولادهاي ميکروآلياژ ريختگي به علت استحکام بالا- هزينه کم- چقرمگي خوب و جوش پذيري عالي

 فولادهاي ميکروآلياژ فريتي _ پرليتي به علت دارا بودن خواص مکانيکي مطلوب و قابليت آهنگري مناسب.

  فولادهاي نيکل- کروم- موليبدن واناديومي به علت برخوردار بودن از سختي­پذيري بالا و چقرمگي و استحکام بالاي ساختار مارتنزيت باز پخت شده آنها.
اين فولادها محدوده اي از فولادهاي آهنگري آبداده و بازپخت شده استحکام بالا هستند که جهت ساخت لوله ها و بويلرهاي تحت فشار و سايش و همچنين اجزاء تحت سايش بارهاي ديناميکي و ضربه اي از قبيل شفتها، گردانه ها، توربين ها و اجزاء مشابه ديگر به کار مي روند. که ساخت اين لوله ها با توجه به اهميت و حساسيت کاربردشان فرايندهاي پرهزينه اي را پشت سر مي گذارند.

 کاربرد در صنايع خودروسازي و به ويژه در اجزاء ديناميک خودروها به علت استحکام و چقرمگي مطلوب و قابليت تحمل بارهاي تناوبي.
فولادهاي حاوي ريزساختارهاي فريت سوزني در ساخت ورق هاي فولادي مورد استفاده در خطوط انتقال نفت و گاز به علت ساختار درهم قفل شده خود که باعث استحکام- چقرمگي و جوش پذيري بهينه مي گردد

مقايسه خواص و ويژگي ها گروههاي هم خانواده

با انتخاب دقيق ترکيب شيميايي و پروسه توليد، مي توان اين خانواده از فولادهاي کم کربن با استحکام بالاتر در مواردي جايگزين فولادهاي کربن متوسط آلياژي (گروه 8000، AISI 4000) کرد که مقادير بيشتري از عناصر گران قيمت مثل Ni-Cr, Mo استفاده مي کنند و از لحاظ اقتصادي و خواصي مثل جوشکاري قابل مقايسه با فولادهاي ميکروآلياژ کم کربن نيستند.

 اضافه نمودن مقدار بور در حد PPM  12 به فولادهاي کم آلياژي کم کربن (% 0.2) سبب افزايش سختي پذيري فولاد مي گردد که قابل رقابت با  فولادهاي آلياژي با سختي پذيري مشابه مي باشد.
فولادهای میکروالیاژ هواسرد با حذف عملیات حرارتی بعد از فرایندهای کارگرم از جمله اهنگری دارای ساختار ظریف فریتی پرلیتی بوده ودر مقایسه با فولاد کوئینچ و تمپرشده از خواص مکانیکی مشابه یا بالاتری برخوردار میباشند.

نتيجه گيري

نتيجه گيري
فولادهاي ميکروآلياژ بدون شک يکي از مهمترين پيشرفتهاي متالوژيکي نيم قرن اخير بوده است اين فولادها يک ترکيب عالي از استحکام انعطاف پذيري، چقرمگي، شکل پذيري و جوش پذيري را با هزينه نسبتا کم ارايه مي دهند.
و از مزاياي آنها مي توان به موارد زير اشاره کرد:

 حذف فرايند عمليات حرارتي
 کاهش هزينه هاي ماشين کاري
 بهبود خواص خستگي

حذف مرحله تابگيري

حذف ترک هاي ناشي از مرحله سخت کاري

 بهبود خواص جوشکاري

با توجه به کاربرد وسيع ميکروآلياژها در صنايع مختلف بهينه سازي خواص آنها همواره مورد توجه محققين بوده است.


برچسب‌ها: فولادهای ميكروآلیاژی Micro alloy steels, فولاد, تمپرکردن, الیاژ, فولاد نيتروژن واناديم دار
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم اردیبهشت 1392ساعت 14:6  توسط spow  | 

ماشین های اندازه گیری عددی CMM

مقدمه

ماشين هاي اندازه گيري مختصات(CMM) از وسايل مترولوژيکي بسيار قوي هستند.
با استفاده  از اين ماشين ها مي توانيد مختصات سه بعدي کامل يک قطعه را به دست آوريد.
وقتي که يک کامپيوتر به ماشين CMM وصل شود مي توانيد به طور اتوماتيک اندازه گيري هاي پيچيده را انجام داده و آن را با مشخصه هايمورد انتظار از قطعه کار مقايسه کنيد .

به جاي انجام اندازه گيري با وسايل اندازه گيري تک محوره (ميکرومترها، کوليس هاي ارتفاع سنج و...) که وقت زيادي را هم مي گيرند مي توانيد با استفاده از ماشين هاي CMM قطعه کارهاي پيچيده را با دقت و سرعت اندازه بگيريد.همچنين براي آناليزها يا مقايسه هاي بعدي مي توانيد داده هاي بدست آمده را ذخيره بکنيد

پيشرفت هاي ماشين هاي اندازه گيري مختصات

در سال 1960 ماشين هاي CMM به عنوان ابزارهاي قوي مطرح شدند با ظهور ميکروپروسسورها سازندگان به قدرت واقعي ماشين هاي CMM پي بردند.
 ترکيب CMM و توانايي کامپيوتر در پردازش داده ها باعث مي شود که بتوان از اين سيستم ها در موارد مختلف به صورت مناسب و مؤثر استفاده کرد.

نقش CMM

علت اينکه سازندگان علاقه زيادي به ماشين هاي CMM نشان مي دهند. کاهش زمان بازرسي در حدود 80 تا 90 درصد مي باشد بعضي ها پيش بيني مي کنند که ماشين هاي CMM جايگزين ديگر روشهاي بازرسي در صنعت خواهند شد ولي اين بازرسي ها در حالت هاي خاصي خواهند بود .اکثر کاربردهاي CMM محدود به کابردهاي خاصي از روشهاي اندازه گيري در خط توليد باقي خواهند ماند. 

متن کامل تحقیق در زمینه ماشین های اندازه گیری عددی CMM را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com

در همین زمینه میتوانید مطالب زیر را نیز مطالعه بفرمایید:

دستگاه های اندازه گيری مختصات (CMM)


برچسب‌ها: ماشین های اندازه گیری عددی CMM, اندازه گیری, مهندسی مکانیک, دانلود جزوات مهندسی مکانیک, دانلود مقالات مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم اردیبهشت 1392ساعت 13:47  توسط spow  | 

مفادی از قانون کار که هرکارگری باید از انها اطلاع داشته باشد:

قوانين ومقررات حاكم برمحيط كسب وكار

 قانون كار
 قانون تامين اجتماعي
 قانون ماليات هاي مستقيم

قانون كار جمهوري اسلامي ايران

تعريف قرارداد: عبارتست از تفاهم بين كارفرما وكارگر بصورت شفاهي ويا كتبي براي انجام كاري معين براي مدت محدود ويا نامحدود.
تعريف كارگر: كسي كه در مقابل در يافت مبلغ معيني پول انجام كاري را براي كارفرما به عهده گرفته است.
تعريف كارفرما: شخصي حقيقي ويا حقوقي كه بر اساس عقد قرارداد وانجام كار مشخصي توسط كارگر به وي دستمزد پرداخت مي كند.
تعريف حق السعي : عبارتست از كليه پرداختي هاي كارفرما در وجه كارگر شامل حقوق ، دستمزد ، پاداش و...

ميزان ساعات كاري

ميزان ساعات كاري كارگران باتوجه به نوع كار ( عادي ، سخت وزيان آور) بصورت زير مي باشد:
در كارهاي عادي تعداد ساعات كاري 44 ساعت در هفته
در كارهاي سخت وزيان آور تعداد ساعات كاري 36 ساعت در هفته

مرخصي ها

بر اساس قانون كار جمهوري اسلامي ايران ميزان استفاده از مرخصي بشرح ذيل مي باشد:
1- در كارهاي عادي ساليانه 30 روز با احتساب 4 روز جمعه
2- در كارهاي سخت وزيان آور ساليانه 45 روز
** مرخصي استعلاجي با ارائه گواهي پزشكي منفك از مرخصي استعلاجي مي باشد.
** مرخصي بدون حقوق با تفاهم كارفرما وكارگر صورت مي گيرد.

انواع نوبت هاي كاري

نوبت كاري صبح وعصر
نوبت كاري صبح وعصر وشب
نوبت كاري عصر وشب يا شب وصبح
** در خصوص پرداخت حقوق كارگران شيفتي ، بر اساس قانون كار فوق العاده نوبت كاري پرداخت ميگردد.

نحوه پرداخت فوق العاده نوبت كاري

نوبت كاري صبح وعصر : در اين حالت علاوه بر پرداخت دستمزد عادي 10% تحت عنوان فوق العاده نوبت كاري پرداخت ميگردد.
نوبت كاري صبح وعصر وشب : در اين حالت علاوه بر پرداخت دستمزد عادي 15% تحت عنوان فوق العاده نوبت كاري پرداخت مي شود.
نوبت كاري عصر وشب ويا شب وصبح : در اين حالت 22.5% تحت عنوان فوق العاده نوبت كاري علاوه بر دستمزد عادي پرداخت ميگردد.

فوق العاده اضافه كاري

درصورتي كه كارگر در انجام فعاليتهاي خود بيش از ميزان ساعات كاري بر اساس قانون كار در هفته ( 44 ساعت) كاركند كارفرما مكلف است بميزان كاركرد اضافي به وي فوق العاده اضافه كاري پرداخت نمايد.
ارجاع كار اضافي به كارگر به صورت اجباري ممنوع مي باشد.
تنها زماني كار اضافي در غير ساعات كاري به كارگر ارجاع ميگرددكه رضايت كارگر جلب شده باشد.

نحوه پرداخت فوق العاده اضافه كاري

در صورتي كه كارگر جهت انجام كار اضافي بكارگيري گرددفوق العاده مذكور بصورت زير قابل پرداخا ميباشد:
علاوه بر پرداخت ميزان دستمزد عادي ساعتي ، 40% تحت عنوان فوق العاده اضافه كاري بايستي به كارگر پرداخت گردد.
** در صورتي كه كار اضافي به كارگر در روزهاي تعطيل ويا جمعه واقع گردد ميزان فوق العاده مذكور 35% خواهد بود.

مثال

دستمزد عادي ساعتي كارگري در يك كارگاه توليدي 20000 ريال مي باشد . در طول هفته اخير ميزان ساعات كار عادي كارگر مذكور 44 ساعت وميزان اضافه كاري نامبرده تعداد 20 ساعت مي باشد . مطلوبست محاسبه دستمزد روزانه وفوق العاده اضافه كاري براي هفته اخير جهت پرداخت .
ميزان دستمزد عادي = 880000=20000*44
ميزان فوق العاده اضافه كاري =560000=140%*20000*20

برخي جرائم ومجازاتهاي تخلف از قانون كار

 ماده 117- در صورتي كه تخلف از انجام تكاليف قانوني سبب وقوع حادثه اي گردد كه منجر به عوارضي مانند نقص عضو ويا فوت كارگر گردد ، دادگاه مكلف است نسبت به اين موارد طبق قانون تعيين تكليف نمايد.
ماده 6 – كار اجباري به هر شكل ممنوع است ومتخلف علاوه بر پرداخت اجرت المثل كار انجام يافته وجبران خسارت ، باتوجه به شرائط وامكانات خاطي به حبس از 91 روز تا يك سال ويا جريمه نقدي معادل 50 تا 200 برابر حداقل مزد روزانه محكوم خواهد شد.
ماده 179 – كارفرمايان يا كساني كه مانع ورود وانجام وظيفه بازرسان كار وماموران بهداشت كار به كارگاههاي مشمول اين قانون گردند يا از دادن اطلاعات ومدارك لازم به ايشان خودداري كنند به پرداخت جريمه نقدي از 100 تا 300 برابر حداقل مزد روزانه و در صورت تكرار به حبس از 91 روز تا 120 روز محكوم خواهند گرديد.
ماده 181- كارفرماياني كه اتباع بيگانه راكه فاقد پروانه كار هستندويا مدت اعتبار پروانه كارشان منقضي شده است بكار گمارند ويااتباع بيگانه را در كاري غير از آنچه در پروانه كار آنها قيد شده است بپذيرندويا در مواردي كه رابطه استخدامي تبعه بيگانه با كارفرما قطع مي گرددمراتب را به وزارت كار وامور اجتماعي اعلام ننمايند باتوجه به شرايط وامكانات خاطي ومراتب جرم به مجازات حبس از 91 روز تا 180 روز محكوم خواهند شد.


برچسب‌ها: قوانين ومقررات حاكم برمحيط كسب وكار, قانون کار, کار و کارگر, قرارداد کارگر قراردادی مالیات, قانون کار ساعت کاری حق شیفت نوبت کاری اضافه کاری
+ نوشته شده در  جمعه بیستم اردیبهشت 1392ساعت 23:16  توسط spow  | 

دانلود گزارش کاراموزی تحقیقی مهندسی برق گرایش مخابرات در زمینه شبکه های مخابراتی IN

فهرست:

عنوان
مقدمه
تاریخچه مخابرات ایران
تاریخچه مخابرات کاشمر

سیر تکاملی شبکه ها 
دلایل پیدایش IN
سرویسهای IN
NGN
نتيجه گيري


شبکه هوشمند IN  ازلحاظ ساختار به گونه ای است که لایه ای بالاتر از شبکه های معمول مخابرات (تلفن،همراه،دیتا) قرار می گیردومشترکین می توانند از ا نواع خدمات آن، به آسا نی وبا سرعت  استفاده کنند.این شبکه از گروهای سخت ا فزاری و نرم ا فزار تشکیل شده تا با استفاده از پروتکل های خاص ا مکان ارائه سرویسهای ویژه را برای مشترکین تلفن ثا بت وهمراه فراهم شود.
 به کار گیری پایگاه های اطلاعاتی در شبکه وفراهم نمودن امکان دسترسی برای مشترکین واپراتورهای خصوصی،ا فزایش درآمد برای اپرا تورها، با بردن تعداد مکالمات موفق،استفاده مؤثر از منا بع شبکه،  مدیریت قا بل ا نتفال بر روی سرویس ها  و امکان کنترل پارامتر های ارائه سرویس توسط مشترک از جمله مزایای پیاده سازی شبکه هوشمند است.

 شبكه هوشمند تجهیزاتی سخت‌ا فزاری، نرم‌ا فزاری است كه مشترك می‌تواند با استفاده از ساده‌ترین و قدیمی‌ترین امكانات كه عبارت از یك گوشی تلفن است، از سرویس‌های این شبكه بهره‌ برداری كند. این شبكه قادر است انواع مختلفی از سرویس‌های جدید و فرا تر از آنچه تاكنون مخابرات ارائه داده، در حداقل زمان عرضه كند. ایجاد ارتباط بهتر و سریعتر، از مهمترین ویژگی‌های سرویس‌های این شبكه است.

متن کامل گزارش کاراموزی 30 صفحه ای شبکه های مخابراتی را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود گزارش کاراموزی مهندسی برق مخابرات, گزارش کاراموزی, شبکه مخابراتی, مهندسی برق مخابرات, دانلود گزارش کاراموزی
+ نوشته شده در  جمعه بیستم اردیبهشت 1392ساعت 20:47  توسط spow  | 

سيستم اتوماسيون توزيع


بررسي خصوصيات نرم افزارهاي اتوماسيون در شبكه هاي توزيع

تعريف IEEE از سيستم اتوماسيون توزيع :

سيستم اتوماسيون توزيع سيستمي است كه يك شركت توزيع را به نظارت از راه دور – هماهنگ نمودن و اعمال فرمان روي تجهيزات توزيع در زمان حقيقي در مسافتها دور قادر ميسازد .
انواع سيستمهاي اتوماسيون
سيستم مونيتورينگ شبكه توزيع (TM)
سيستم جمع آوري و كنترل نظارتي (SCADA)
سيستم جمع آوري و كنترل خودكار (DAS)
سيستم اتوماسيون هوشمند (DMS)

اهداف كلي اتوماسيون شبكه توزيع

كاهش هزينه هاي بهره برداري ، تعميرات و نگهداري
به تعويض انداختن سرمايه گذاري جهت ساخت تاسيسات جديد
بهبود راندمان سيستم توزيع
افزايش قابليت اطمينان شبكه
ارائه خدمات بهتر و سريعتر به مصرف كنندگان و افزايش رضايت آنان

مزاياي يك سيستم ديسپاچينگ بر مبناي اتوماسيون

الف) كاهش چشمگير زمان رفع خاموشي و انرژي توزيع نشده از طريق :
1) اطلاع سريع از وقوع خطا و حذف زمانهاي اطلاع
2) تشخيص سريع محل خطا
3) انجام سريع مانور و بهبود زمان بازيابي
ب) كسب اطلاعات و آمار بهتر و دقيقتر از شبكه و مصرف كنندگان .
ج) پيش بيني و جلوگيري از وقوع خطا
د) استفاده از سيستمهاي هوشمند جهت بازيابي سرويس بدون دخالت اپراتور .

تجهيزات سيستم اتوماسيون

1- تجهيزات مركز كنترلMaster Terminal Unit (MTU)-1
2- تجهيزات مخابراتي Communication-2
3- پايانه هاي دوردستRemote Terminal Unit (RTU) -3
4- سيستم واسط بين پست و پايانه Transducer-4
5- نرم افزار Software-5
وظايف مركز كنترل در يك سيستم SCADA
ايجاد ارتباط با پايانه ي IEDها و جمع آوري اطلاعات
– پردازش و ذخيره سازي آنها در پايگاه زمان حقيقي
پشتيباني از پروتكلهاي مختلف
جمع آوري و ذخيره سازي و پردازش اطلاعات با ترتيب زماني و آرشيوگيري و دسته بندي آنها
نمايش شماتيكي اطلاعات شبكه توزيع از طريق محيط گرافيكي استاندارد
پردازش ، ثبت و اعلام مناسب كليه آلارمها ، رويدادها بر روي صفحات نمايشگر ، فايلها و چاپگر
دريافت فرمانهاي كنترلي از اپراتورها و ارسال آنها به پايانه ها و نقاط متناظر
ايجاد گزارشها و فرمهاي اطلاعاتي مطابق با نياز شبكه توزيع
ترسيم منحني نمايش تغييرات پارامترهاي سيستم
ايجاد توابع محاسباتي
ارتباط با بانكهاي اطلاعاتي استاندارد بخصوص براي استفاده از GIS و MIS اجراي برنامه هاي خاص كاربردي مانند DMS

معيارهاي كلي طراحي پيكره بندي سخت افزار و نرم افزار مركز ديسپاچينگ توزيع

الف – سيستم باز (Open System)
ب- معماري توزيع شده
ج – قابليت دسترسي و افزودگي
د – قابليت تعمير
ه – مطابقت با استانداردها
الف – سيستم باز(Open System)
سيستم بايستي سهولت مبادله اطلاعات بين بخشهاي مختلف سيستم و عدم وابستگي به سخت افزارهاي يك سازنده خاص و امكان جايگزيني سخت افزار را داشته باشد . همچنين بايستي خصوصيات ذيل را پشتيباني نمايد :
قابليت حمل Portability
كاركرد سازگار Interoperability
مقياس پذيري Scalability
قابليت اتصال Connectivity
قابليت اطمينان Reliability
ب – معماري توزيع شده
پيكره بندي تجهيزات مركز و ساختار نرم افزارهاي مربوطه بايد به صورت توزيعي بوده تا بتوان براساس حجم اطلاعات مورد نياز در سيستم ، پيچيدگي محاسبات موجود و قابليت اطمينان مورد نظر ، برنامه هاي سيستم را بر روي سخت افزارهاي مختلف نصب نمود . اساس معماري توزيع شده در يك سيستم بر اين است كه عمليات اصلي كه توسط اين سيستم بايد انجام گيرد ، به چند بخش عمده و مجزا تقسيم ميشود و هر كدام از اين بخشها توسط يك كامپيوتر اجرا ميگردد. ارتباط بين اين كامپيوترها از طريق يك شبكه ارتباطي با سرعت زياد برقرار ميگردد .
ج – قابليت دسترسي و افزودگي
توانائي يك سيستم در انجام وظيفه محوله در هر لحظه از زمان را قابليت دسترسي آن سيستم گويند . راه افزايش اين قابليت ايجاد قابليت افزودگي است كه عبارت است از :
در صورت بروز اشكال در يك كامپيوتر ، كامپيوتر ديگري بتواند بدون وقفه وظايف محوله به كامپيوتر معيوب را انجام دهد و با توجه به قابليت اطمينان مورد نياز مركز كنترل توزيع ، به ازاء هر چند كامپيوتر يك كامپيوتر پشتيباني كافي ميباشد . ( SHARED )

د – قابليت تعمير
توانائي يك سيستم يا يك تجهيز تحت شرايط كار معين ، پس از تشخيص خرابي، جهت برگرداندن آن به شرايط كار عادي خود ، را گويند و بايستي داراي امكانات ذيل باشد :
نرم افزار تشخيص خطاي عيب يابي
ثبت خطاهاي نرم افزاري در فايل
پايداري مدولهاي نرم افزاري
ه – مطابقت با استانداردها
مشخصات فني سيستم عامل و محيط محاسباتي و شبكه هاي ارتباطي محلي و شبكه هاي ارتباطي گسترده و نحوه ارتباط مركز با پايانه دوردست و ارتباط بين مراكز بايستي استانداردهاي بين المللي را پشتيباني نمايد .
IEEE
IEC/POSIX
ISO/OSI
TOD/ID

ويژگيهاي خاص مركز كنترل ديسپاچينگ توزيع

تعداد زياد ايستگاههاي تحت پوشش
تنوع و تعداد زياد تجهيزات منصوبه
تغييرات زياد در پيكره بندي شبكه توزيع
تطابق تقريبي پيكره بندي شبكه توزيع براساس جغرافياي محل
مجاورت پست توزيع با مشتركين و ايجاد مشكلات خاص اجتماعي در هنگام بروز خاموشي
درصد بسيار زياد حوادث در شبكه توزيع
محدوديتهاي مالي و در نتيجه محدوديت در بخشهاي تحت نظارت و كنترل از راه دور
مواردي كه در طراحي مركز ديسپاچينگ توزيع مي بايستي مدنظر قرار گيرد
پردازش حجم بالاي اطلاعات
دريافت ، پردازش و ارسال سريع اطلاعات و فرامين
ظرفيت بالاي پايگاه دادهها
تنوع در مدل اطلاعاتي
تنوع در پروتكلهاي موجود و قابليت اضافه كردن پروتكلهاي جديد
ارتباط با ساير سيستمهاي خارجي (External System)
قابليتهاي بيشتر واسط گرافيكي (MMI)

نرم افزارهاي مركز كنترل

اولويت اول
الف – نرم افزارهاي اصلي و پايه : هسته اصلي اين نرم افزار ، سيستم عامل ميباشد
ب – نرم افزارهاي مربوط به سيستم اسكادا
ج – واسط بهره برداران به سيستم
د – سيستم ورود اطلاعات ، نگهداري و انتقال آنها

 
اولويت دوم
الف – محاسبات آناليز شبكه پخش بار و نحوه تقسيم بندي بار بين فيدرها
ب - نرم افزارهاي مربوط به كاهش تلفات در شبكه
اولويت سوم
الف – مديريت انرژي
ب – سيستمهاي خبره
قابليتهاي سيستم عامل مركز كنترل
امكان اجراي همزمان چند برنامه
امكان استفاده همزمان چند بهره بردار
پشتيباني از عمليات بلادرنگ
قابليت كنترل شبكه كامپيوتر
قابليتهاي گرافيكي
پشتيباني براي راه اندازي نرم افزارهاي استاندارد
قابليت انتقال
عدم وابستگي به سخت افزار خاص
قابليتهاي نرم افزار مربوط به سيستم (SCADA)
جمع آوري اطلاعات از ايستگاهها
نگهداري مدل اطلاعاتي مربوط به وضعيت جاري و حالت نرمال شبكه
پردازش مقادير اندازه گيري شده
مكانيزم تغيير رنگ پويا در دياگرام شبكه متناسب با تغيير وضعيتها
تعيين محيط هاي كنترلي شبكه (سطوح دسترسي)
پردازش آلارمها و وقايع (با امكانات ذخيره – نمايش و چاپ اطلاعات همراه با ابزارهائي مانند Sorting و Filtering
ثبت زمان عملكرد كليدها و تعداد عمليات كليدزني
توابع محاسباتي
توابع آرشيوگيري و ذخيره ساز اطلاعات
ايجاد Log فايلها ، گزارشها و صفحات نمايشي
قابليتهاي مورد نياز در نرم افزار واسطه بهره برداري با سيستم 1
پشتيباني از صفحه نمايش رنگي و بزرگ در صورت نياز
پشتيباني از چاپگرها و وسايل جانبي كامپيوتر
نمايش وقايع با اعلام خطر روي صفحه نمايش
قابليتهاي بزرگ نمائي و نمايش همزمان چند صفحه
حركت بر روي يك صفحه (Panning Scrolling)
تغيير سطح صفحه نمايش داده شده (Decluttering)
وجود صفحه اي براي هدايت و مسيريابي اپراتورها (Window Navigation)
امكان استفاده از دفترچه هاي يادداشت كامپيوتري
امكان گذاشتن يادداشت روي المانها و گزارش گيري از آن (Putting Comment)
قابليت بزرگ نمائي (Zooming)
امكان نمايش همزمان چند صفحه (Multi Widowing)
قابليت راهنمائي چند مرحلهاي براي انتخاب تصاوير (Multi Stage Guidance)
قابليتهاي مورد نياز در نرم افزار واسطه بهره برداري با سيستم 2
راهنماي On-Line
هدايت و مسيريابي اپراتورها (Navigation Window)
حفظ امنيت عمليات آن يا Security با استفاده از اسم كاربران و Password آنها به منظور كنترل و دستيابي و مشخص نمودن فعاليت بهره برداران .
ذخيره سازي و بازيابي desktop با كمك اين امكان ميتوان گروهي از دياگرامهاي مربوط به روالهاي كليد زني را به صورت سريع فرا خواند .
با توجه به ظهور نسلهاي جديد صفحه نمايشگر بزرگ كه معمولاً در اين مراكز مورد استفاده قرار مي گيرند لزوم همسازي و هماهنگي نرم افزار و انجام مانورهاي مختلف نمايشي بايستي در نرم افزار مدنظر قرار گيرد .
پايگاه دادهها
از آنجا كه انجام عمليات كنترل و نظارت مركز ديسپاچينگ براساس پردازش مجموعه اطلاعات دريافتي از شبكه استوار است انتخاب و استفاده از يك پايگاه دادههاي توزيع و زمان حقيقي امري لازم ميباشد . اين پايگاه دادهها بايد در حافظه اصلي ماندگار باشد و ساختار آن به صورت مناسبي تعريف شده باشد تا زمان دسترسي به اطلاعات در حداقل زمان ممكن باشد . همچنين اين پايگاه دادهها بايد براساس SQL(SQL-Based)طراحي شده باشد تا امكان استفاده از آن براي ساير قسمتها و يا كامپيوتر ديگر (Office PC) فراهم باشد .
سيستم مديريت توزيع
محاسبات آناليز شبكه
محاسبات مربوط به كاهش تلفات شبكه
محاسبات پخش بار براي شبكه توزيع
تغيير نقاط مانور شبكه
تجزيه و تحليل اتفاقات با استفاده از سيستمهاي خبره 


برچسب‌ها: سيستم اتوماسيون توزيع, دیسپاچینگ, دیسپاچینگ توزیع, نیروگاه, پست تولید توزیع انتقال
+ نوشته شده در  جمعه بیستم اردیبهشت 1392ساعت 16:55  توسط spow  | 

آلاینده های هوا
 
اكسيدهاي نيتروژن

از ميان هفت اکسيد نيتروژن شناخته شده موجود در هواي محيط، اکسيد نيتريک (NO ) و دي اکسيد نيتروژن (NO2) از آلوده کننده هاي مهم هوا به شمار مي روند. دي اکسيد نيتروژن گازي است مرئي با رنگ قهوه اي مايل به زرد يا قهوه اي مايل به قرمز که طي فرايندهاي پيچيده اتمسفر به ذرات معلق نيترات (NO3) تبديل مي شود. به علاوه دي اکسيد نيتروژن نيز همچون اکسيد نيتريک يکي از آلاينده هاي اصلي مه دود است. اين گاز در شهرها به علت فعاليتهاي انساني از غلظت بالايي برخوردار است. احتراق سوختها در دماي بالا سبب توليد اين آلاينده مي شود .

اين دو گاز اثر مستقيم بر آلودگي هوا ندارند بلکه درصورتيکه با هوای مرطوب تر کيب شوند ، اين گازها با هواي مرطوب توليد اسيد سيتريک مي نمايند که در اين حالت موجب پوسيدگي شديد فلزات مي شوند. از طرفی چنانچه غلظت NO2 و حدود 25/0 ppm برسد قابليت ديد را به ميزان قابل توجهي کاهش خواهد داد. اگر گياهان به مدت 10 الي 12 روز در معرض هواي محتوي ppm 5/0 NO2 قرار بگيرند رشد آنها بسيار کاهش مي يابد
از ميان هفت اکسيد نيتروژن شناخته شده موجود در هواي محيط، اکسيد نيتريک (NO ) و دي اکسيد نيتروژن (NO2) از آلوده کننده هاي مهم هوا به شمار مي روند.

دی اكسيد سولفور

اکسيد گوگردگاز بي رنگ، غيرآتش زا و بي بو است که در سطح کره زمين در تراکمهاي پايين وجود دارد. هنگامي که غلظت آن بين ppm 1-3/0 در اتمسفر باشد بر حس چشايي اثر خواهد گذاشت و در مقادير بالاتر از ppm 3 بوي بدي به همراه خواهد داشت. وقتي SO2در اتسفر منتشر شود در جريان واکنش هاي پيچيده به صورت ذرات معلق سولفات( SO4) درمي آيد
برخي از سوختهاي فسيلي مانند زغال سنگ و مواد نفتي سنگين (نفت کوره و گازوييل) حاوي مقادير زيادي گوگرد مي باشند که اين گوگرد در اثر احتراق به شکل گاز دي اکسيد گوگرد در فضا پخش مي شود. خودروهاي ديزلي با وجود سهم اندک در ترافيک عامل انتشار تقريبا تمامي دي اکسيد گوگرد از منابع متحرک مي باشند.
طبق برآورد سازمان بهداشت جهاني به طور تقريبي 294 ميليون تن از اين گاز در سطح جهان توليد مي شود که حدود نيمي از اين مقدار از منابع طبيعي (فعاليت آتش فشان) توليد مي شود و نيم ديگر آن توسط فعاليتهاي انساني به وجود مي آيد که اساسا در اثر احتراق سوختهاي فسيلي است
دي اکسيد گوگرد معمولا در اتمسفر تبديل به تري اکسيد گوگرد و تري اکسيد گوگرد تبديل به اسيد سولفوريک مي شود. اکسيدهاي گوگرد در صورتيکه در هوايي قرار نگيرند که ذرات معلق در آن وجود داشته باشند و رطوبت نسبي نيز نسبتا بالا باشد شديدترين اثر نامطلوب را بر آلوده نمودن محيط زيست خواهند داشت

منواكسيد كربن

منوکسيد کربن گازي است بي رنگ و بي بو که حتي در تراکم هاي بسيار کم نيز براي انسان و ساير جانوران خطرناک است. اين گاز بيشتر در اثر احتراق ناقص سئختهاي فسيلي توليد مي شود. هنگامي که در فرايند سوخت مواد آلي ، اکسيژن حاضر جهت احتراق کم باشد، منوکسيد کربن تشکيل مي شود. منبع نشت CO در مناطق شهري وسايل نقليه موتوري هستند به طوري که ميزان منوکسيد کربن با افزايش تعداد وسايل نقليه در مناطق مختلف شهر افزايش مي يابد. طبق برآورد سازمان بهداشت جهاني مقدار توليد منوکسيدکربن در جهان به طور تقريبي 2600 ميليون تن در سال برآورد گرديده است که 60% اين مقدار توسط فعاليتهاي انساني توليد مي شود
مواد موجود در خاک مي تواند مقداري از اين CO را جذب نموده و مقداري نيز در اثر فعل و انفعالات به CO2 تبديل مي شود. در صورتيکه ميزان CO از ppm 750 تجاوز نمايد سبب مرگ خواهد شد
در مناطق شهري غلظت گاز منوکسيدکربن به بار ترافيکي وابسته بوده و با شرايط آب و هوايي مختلف نيز تغيير مي کند. از منابع غير شهري توليد کننده اين گاز مي توان سوزاندن پسمانده کشاورزي و آتش سوزي جنگل ها را نام برد.

سرب

سرب از جمله فلزاتی است که موارد استعمال بسيار دارد. سرب چه به صورت غبار و چه به صورت نمک های مختلف ، از طريق دودکش کارخانه های مختلف وارد هوا می گردد. با همه اين احوال خطرناکترين و وسيعترين مرکز پخش اين ماده سمی از محيط زيست ، اتومبيل است. در بنزين با ترکيبات تتراتيل سرب 4(C2H5)Pb و تترامتيل سرب (CH3)Pb يافت می شود. در اثر سوختن بنزين از اتومبيل، سرب تبديل به اکسيد سرب شده و به اين صورت از لوله اگزوز خارج و به همين صورت نيز بوسيله هوای مورد تنفس وارد بدن انسان می شود. در آلمان غربی سالانه بين 7000 تا 8000 تن سرب وارد هوا می گردد. در تمام دنيا مقدار سرب توليد شده بوسيله اتومبيل ها و کارخانه های صنعتی به سالانه حدود 000/500 تن می رسد.
انسانها ، حيوانات و گياهان سرب را به صورت مختلف به بدن خود راه می دهند. سرب می تواند از طريق آبهای آلوده وارد نتايج آبهای نوشيدنی گشته ، از طريق اگزوز اتومبيل ها وارد هوا و بالاخره وارد ريه گردد و از طريق دودکش کارخانه ها وارد هوا و بعد وارد مواد غذائی می شود. با اين حال هوای آلوده به سرب مهمترين عامل گسترش اين آلودگی است.
سرب وارد شده در هوا به سختی می توان تحت کنترل درآورد. آنچه سبب نگرانی است تأثير طويل المدت سرب بر روی محيط زيست می باشد. بعنوان مثال زمين های مجاور خيابانها و اتوبانها با ترافيک شديد ، همه با فاصله حدود 5/0 يا 1 کيلومتری خيابان آلوده به سرب می باشند. همچنين در مورد موقعيت اقيانوسها در رابطه با آلودگی بوسيله سرب بايد گفت که به مقدار سرب موجود در اقيانوسها امروزه حدود 50 برابر مقدار طبيعی خود می باشد.
علائم بيماريهای حاصل از سرب کاملاً متفاوت و در وهله اول غيرقابل تشخيص می باشد. در مراحل اوليه بی حوصلگی، بی اشتهايی و کمبود تحرک را می توان نام برد.
کم شدن وزن وخون علائم ديگری از مسموميت در اثر سرب می باشد. در بين بانوان عادات ماهانه صورت نمی گيرد و يا به تعويق می افتد. تغييرات کلی نيز در شکل خون بوجود می آيد. گلبولهای قرمز خون تغيير شکل می دهند. در اثر رسوب سرب در دهان ، لثه و دندانها به رنگ خاکستری در می آيند. اين رنگ خاکستری می تواند حتی بعد از رفع مسموميت نيز مدتی پابرجا بماند.
اثرات مسموميت ناشی از سرب می تواند دامنه گسترده تری پيدا کند و به مشکلات و نارسائيهای زير مبتنی گردد
-         کاهش ضربان نبض
-         ازدياد فشار خون
-         چروک خوردن کليه
-         پارگی يا درد شديد عضلات (پارگی عضلات در اثر از دست دادن خاصيت کششی)
-         بيماريهای مغزی همراه با سردردهای شديد
-         صرع
علاوه بر بيماريهای نامبرده ، تاکنون در اثر مسموميت سرب ، بيماريهای عصبی ، فلج ، بيماريهای مفصل و کم خونی نيز مشاهده شده است. همچنين در اثر وجود سرب در بدن احتمال تغييرات ژنتيک و يا بطور کلی دگرگونی عوامل ارثی نيز موجود است.
مسموميت های شديد در اثر سرب معمولاً بين انسانهايی رايج است که تماس مداوم با سرب دارند. از آن جمله کارگران کارخانه هايی که به نحوی با سرب در تماس هستند را می توان نام برد .
در اينجا لازم به ذکر است که وضع سلامتی پليس های راهنمايی ، که اکثر در خيابان های پر رفت و آمد خدمت می کنند بايد در رابطه بامسموميت سرب مورد بررسی قرار گيرد. زيرا هوای مورد استنشاق اين اشخاص - علاوه بر آلوده بودن به ساير مواد مولد آلودگی - همواره آغشته به سرب می باشد و حفظ سلامتی اين افراد وظيفه تمام افراد جامعه است.
 

تاثیر جیوه بر سلامت

جیوه یک فلز سنگین است که به شکلهای مختلف در محیط وجود دارد . که از طریق بلعیدن ، استشمام و جذب پوستی و تماس چشمی وارد بدن شده و باعث آسیب به کبد ، مغز و سیستم تنفسی ، پوست ، چشمها ، سیستم اعصاب مرکزی و غیره میشود . مسموم شدن با این عنصر به میزان تجمع و انباشت و پخش آن بستگی دارد . فرم غبار و فرم گازی آن نسبت به مایع آن سمیت بیشتری دارد . ترکیبات دو ظرفیتی جیوه از ترکیبات یک ظرفیتی آن سمی ترند . همچنین ترکیبات جیوه به شکل آلی سمی تر از فرم غیر آلی آن میباشد . جیوه بعنوان سم عمومی سلول عمل میکند یعنی با سولفو هیدرید پروتئین ها پیوند شیمیایی برقرار کرده و با آسیب به غشاء و کاهش میزان RNA سبب از کار افتادن سیستم های آنزیمی میشود . کلیه ها و سیستم عصبی در برابر این ترکیبات بسیار آسیب پذیر ترند . سمیت جیوه و ترکیبات آن بستگی به میزان انحلال هر یک دارد که بر جذب سطحی و پخش آن در ارگانیسم های بدن تاثیر گذار است . جیوه به شش ها آسیب حاد زده و به سیستم عصبی مرکزی آسیب مزمن وارد میسازد . مسمومیت تنفسی حاد بسیار خطرناک است . کلرید جیوه (II ) یکی از سم های قوی با قابلیت خورندگی است . در صورت کاهش دما کلرید جیوه ( II ) به کلرید جیوه (I ) تبدیل میشود که حالت رسوب داشته و به کمک کربن فعال میتوان آنرا جذب نمود . در محیط های صنعتی مسمومیت با بخار جیوه کم و بیش وجود دارد .

جیوه در شکلهای مختلف :

-فرم فلزی جیوه :
در ترمومتر ، باطریها و بعضی از رنگ های پلاستیکی و لامپ های فلورسنت   وجود دارد . جیوه تنها فلزی است که در فرم عنصر در دمای اتاق مایع است و به راحتی تبخیر میشود ، و استنشاق آن سبب مسمومیت می گردد . فرم فلزی در چربی محلول بوده ، پس از استنشاق به راحتی از طریق آلوئولها وارد جریان خون می شود .
   -فرم غیر آلی جیوه :
در حشره کشها ، آفت کشها ، مواد ضد عفونی کننده و باطریهای خشک و غیره وجود دارد که بلع این نوع ظرف چند ساعت سبب ناراحتی های گوارشی و غیره خواهد شد .
   - فرم آلی جیوه :
ترکیبات آلی جیوه در چربی محلول هستند ، برخی از آنها به راحتی تبخیر میشود و وارد فاز گازی میشود . این ترکیبات سبب مسمومیت و التهاب پوست میشوند ، و در چربی انحلال یافته و به سیستم عصبی مرکزی به شدت آسیب میرسانند . ترکیبات پایدار آلکیل مرکوری برای سیستم عصبی و جنین سمی میباشند . جیوه جهش زا بوده و سبب ناقص الخلقه شدن جنین می شود به ویژه اگر به صورت آلکیل مرکوری باشد . ترکیبات جیوه در محیط به وسیله میکرو ارگانیسم های آب و خاک تبدیل به متیل مرکوری شده و میتواند وارد بدن ماهی و سایر آبزیبان شده و نهایتاً توسط انسان مصرف شود . متیل مرکوری وارد شده از طریق گوارش خصوصاً به سیستم عصبی مرکزی و کلیه ها آسیب میرساند .
- جیوه بین آب و خاک و هوا در حال گردش میباشد . در محدوده مناطق معدنی بیش از سایر مناطق است . و میتوان گفت گازهای ناشی از باطله های معدنی و مواد معدنی کارشده یکی از راههای انتشار این فلز به هواست . از نکات جالب توجه این است که جیوه تمایل زیادی به شرکت در اجزای گوگرد دار قارچ را دارد و به همین دلیل قارچ های غنی از جیوه را بدون در نظر گرفتن این مطلب که جیوه در خاک وجود دارد یا نه ، در همه جا میتوان یافت . و در جاهایی که آلودگی اتمسفر به این عنصر بالا باشد میزان جیوه قارچ به میزان چشمگیری افزایش می یابد . همچنین جیوه فابلیت تبخیر از خاک را دارد و تا اندازه ای در گیاخاک و هوموس باقی میماند . در اثر بسیاری از فرآیند های اشتعال جیوه وارد فاز گازی می شود که باید به نحوی آنرا از محیط زدود .

ذرات معلق

به هر ماده به جز آب خالص که به صورت مايع يا جامد در اتمسفر تحت شرايط نرمال در اندازه ميکروسکوپي يا زيرميکروسکوپي اما بزرگتر از ابعاد مولکولي باشد، ذرات معلق مي گويند. اندازه اين ذرات متفاوت است . در صورتيکه اندازه ذرات معلق از يک مولکول بيشتر (قطر يک مولکول معمولا 0002/0 ميکرون است) و از 500 ميکرون کمتر باشد اين ذرات مي توانند بين چند ثانيه تا چند ماه در هوا معلق بمانند. ذراتي که اندازه آنها کمتز از 1/0 ميکرون باشد به صورت تصادفي حرکت نموده و باذرات و مولکولهاي ديگر تصادف مي نمايند. ذراتي که قطر آنها بين 01/0 تا 1 ميکرون است داراي سرعت متوسطي هستند که در مقايسه با سرعت باد اندک است. ذراتي که بزگتر از يک و کوچکتر از 20 ميکرون هستند نيز داراي سرعت اندک بوده ولي قابليت رسوب يا خارج شدن از هوا را دارا هستند و ذرات بزرگتر از 20 ميکرون معمولا به واسطه نيروي جاذبه سريعا از هوا خارج مي شوند. اين گونه ذرات معمولا باعث تيره رنگ شدن هواي شهر شده و هرچه مقدار اين ذرات بيشتر باشد هواي شهر آلوده تر به نظر مي رسد

ذرات معلق در اثر فرايندهاي احتراق يا گرمايش ايجاد شده و گرد و غبار ناشي از عمليات توليد، نقل و انتقال و فرايندهاي بکارگيري مواد پودر شده را نيز شامل مي شوند. بخش اعظم ذرات معلق موجود در هوا منابع طبيعي شامل زمين، اقيانوس ها و آتش فشان ها هستند. منابع مصنوعي ذرات معلق در مناطق شهري شامل صنايع مختلف از قبيل سيمان، ذغال سنگ، ذوب آهن، کارخانجات گچ پزي و کارگاههاي بزرگ تراشکاري مي باشد.

ازن

مردم ازن را با لايه محافظ اتمسفر که ما را از پرتوهاي مضر خورشيد حفظ مي نمايد ، و يا بعنوان يک آلاينده در سطح زمين مي شناسند. در واقع ازون در مه دود فتوشيميايي ناشي از آلودگي هوا وجود دارد زيرا برخي از روند هايي که آلودگي ايجاد ميکنند ، ازون هم توليد ميکنند . همچنين ، تابش آفتاب برروي آلاينده هاي صنعتي و اتومبيلها سبب خارج شدن اتمهاي اکسيژن از ملکولهاي آلاينده هايي مانند اکسيدهاي نيتروژن ، اسيد نيتريک ، دي اکسيد سولفور و کربن مونواکسايد ميشود .
در همين حال اتمهاي آزاد اکسيژن با اکسيژن آزاد موجود در هوا ازون تشکيل ميدهد . ازون فعال به نوبه خود با همان آلاينده ها مجددا ترکيب شده و آنها را با شکستن به آب ، دي اکسيد کربن ، نيتروژن ، گوگرد و اکسيژن خنثي ميکند . در نتيجه آلودگي زياد منجر به غلظت هاي بالاي ازون مي شود اما ازون اختصاصا مقصر اصلي نيست . از آنجايي که غلظت ازون داراي ارتباط مستقيم با غلظت آلاينده هاي شيميايي موجود در مه دود فتوشيميايي است ، به عنوان ضريبي براي کنترل آلودگي فضاي خارج از ساختمان بکار مي رود . اين دليل سؤ تفاهمي است که در رابطه با ازون وجود دارد . ازوني که از طريق واکنشهاي فتوشيميايي تشکيل شده و با ترکيبات شيميايي مه دود مخلوط شده است ، معجوني خطرناک از سموم است و نبايد تنفس شود . از طرف ديگر ، توليد غلظت هاي پايين ازون براي استفاده به عنوان تصفيه هوا و آب فوايد بسياري را به انسانها ارائه نموده است .
ازن يکي از قوي ترين مواد گندزدا و بوبر طبيعي است که به دانش بشري شناسانده شده است . ازون ( اکسيژن فعال( تنها بوها و مواد خطرناک را نمي پوشاند بلکه آنها را در سطح ملکولي از بين مي برد
١- ازن
ازون (O3 ) آلوتروپ سه اتمي اکسيژن يا " اکسيژن فعال " يا " اکسيژن سه ظرفيتي " يکي از اجزاي طبيعي هوايي است که ما هر روزه تنفس ميکنيم .
ازون زماني تشکيل مي گردد که ملکولهاي اکسيژن (O2 ) توسط پرتودهي فرابنفش خورشيد ، رعد و برق و قوس الکتريکي به دواتم تفکيک مي شود . اتمهاي آزاد در گروه هاي سه اتمي ترکيب مجدد شده و ازون را پديد مي آورند .
٢- غلظت مجاز ازن
غلظت هاي متوسط ازن بيرون از ساختمان در يک منطقه يبن p  pm ٥./. - ٣./. ميباشد. بيشترين سطوح طبيعي موجود در کنار ساحل درياها ، جنگلها و مناطق کوهستاني ، مکانهايي که مردم براي صرف تعطيلات و رفع خستگي به آنها ميروند ، يافت مي شود . هواي تازه و نيرو بخش پس از يک طوفان به همراه رعد و برق بهاري بخاطر توليد طبيعي ازون مي باشد. همينطور بوي خشک کن لباسشويي بهمين دليل است .
٣- ازن چگونه عمل ميکند‌؟
متاسفانه ازن در محيطهاي درون ساختمان مدرن ما از بين رفته است . اما آلاينده ها به قوت خود باقي اند . ازون با سرچشمه بوها و مواد شيميايي نامطبوع و خطرناک واکنش مي دهد . منابع آلاينده هاي شيميايي که حدود 99درصد آنها از ملکولهاي سير نشده تشکيل شده اند ، مي توانند با ملکولهاي اضافي مانند ازون واکنش دهند ( دود سيگار با بيش از 3600ترکيب شيميايي ، يک نمونه از آلايندههاست .) ملکول فعال ازون آلاينده ها را سريعا به ملکولهاي پايه اوليه مي شکندو در نتيجه آنها را خنثي مي کند . ملکول ازن با دادن اتم اکسيژن سوم غير مزدوج خود در روند شيميايي ، خود به اکسيژن معمولي تبديل ميشود

براي مثال فرمالدهيد ، که در تخته سه لا ، کابينتها ، مبلمان ، دود سيگار ، پتوهاي نو ، پرده هاي نو ، کاغذهاي ديواري ، قابها و ذرات چوب يافت مي شود بصورت زير با ازون واکنش ميدهد :
فرماهيد + ازن > دي اکسيد کربن + آب + اکسيژن                                      
HCHO + 2O3> CO2 + 2O2
باکتريها ، کپکها و قارچها که توليد بوهاي نامطبوع کرده و واکنشهاي حساسيتي و گاهي بيماري ايجاد مي کنند ، در واکنش با ازون از بين ميروند. غشا يا پوسته خارجي اين ميکروارگانيسم ها گيرنده هايي دارند که مانند آلاينده هاي شيميايي مي توانند ازون را جذب کرده و منجر به نابودي آنها شود. باکتري ، کپک يا قارچ بدون غشا يا پوسته محافظ از بين مي رود . ويروسها نيز توسط ازون از بين مي روند .
٤- آيا ازن ايمن و بي خطر است ؟
تقريبا مانند هر چيز ديگر ، حتي اکسيژن ، چنانچه در معرض مقادير زياد ازون براي مدت زمان زيادي قراربگيريد ميتواند خطرناک باشد. همانطور که اشاره شد ، غلظتهاي طبيعي ازون خارج از ساختمان در محيطهاي پاک بين ppm  0.05 - 0.03 متغير است . اداره غذا و دارويي آمريکا تنفس ppm 0.05 ، ٢٤ ساعته در روز را ايمن و بي خطر مي داند .اين يک استاندارد محتاطانه است زيرا غلظت هاي طبيعي ازون اغلب به ppm  0.065 ،يعني 25 درصد از محدوده عنوان شده توسط اداره غذا و دارو ، ميرسد
ARA

تاثیر آلودگی هوا بر انسان ها

مساله آلودگی هوا اگر یکی از حادترین مسائل ناشی از تمدن صنعتی نباشد ، بدون شک از بغرنج ترین آنهاست .
اگرچه در حالت عادی تنها به اثرات سوء وارد به انسان توجه می شود اما این تعریف آلودگی را تنها به این اثرات محدود نمی نماید . مواد نامطلوب می توانند برانسان ، گیاه ، مواد و اشیاء یا محیط زیست جهانی تاثیر گذاشته ویا با مه آلود کردن هوا و ایجاد بوهای نامطلوب جلوه های نامناسب ایجاد نمایند .
روز ۲۹ دی ماه ششمین سالی است که روز هوای پاک را تجربه می کنیم . بدون استفاده از ابزارهای پایش هوا نمی توان تصور کرد که روزانه چه مقدار آلاینده از طریق نفس کشیدن وارد دستگاه تنفسی و بدن می شود . سال گذشته وضعیت آلودگی هوای شهری مثل تهران تنها در هفت دهم روزهای سال پاک بوده و در ۵۶٪ روزها در شرایط ناسالم و در ۳۱٪ روزها در شرایط بسیار ناسالم قرار داشت .
آلوده کنندهای مختلفی که ممکن است از منابع طبیعی و یا مصنوعی وارد اتمسفر گردد عبارتند از :


دی اکسید گوگرد :

 SO2 حتی در غلظت های بسیار کم موجب ایجاد واکنش هایی در مغز ، تحریک غشاء مخاطی دستگاه تنفس ، افزایش مقاومت ریه به جریان هوا ، درد در ناحیه سینه ، گاهی ریزش خون از بینی ، اثر بر سیستم گوارش ، تحریک چشم ، تنگی نفس ، افزایش ضربان قلب ، افزایش سرعت حرکات تنفسی ، توسعه بیماریهای مزمن ریوی بخصوص برونشیت ، سرفه و کاهش ظرفیت تنفسی می گردد همچنین خون افرادی که در معرض این گاز قرار گرفته اند نشان می دهد که این گاز سنتز DNA(عامل انتقال وراثت ) را مختل می کند و ازرشد برخی از گلبولهای سفید خون (لنفوسیتها) جلوگیری می کند که در نتیجه سیستم دفاعی بدن کاهش می یابد .

اکسیدهای ازت :

اکسیدهای ازت به دو طریق مستقیم و غیر مستقیم بر سلامت انسان اثر می گذارند . اثر مستقیم آنها بستگی به نوع اکسید دارد زیرا NO2 نزدیک به چهار برابر بیشتر از NO سمی است و در غلظت های مساوی با CO از آن زیان آورتر است . اثرات ثابت شده NO2 بر روی انسانها کاملا به اثر تنفسی محدود می شود که باعث پیامدهائی نظیر اختلال در بویائی ، بیحالی ، خستگی ، ناراحتی های حفره بینی ، اشکالات تنفسی ، تحریک گلو ، چشم ، ناراحتی های اعصاب ، گشادی مردمک چشم ، افزایش برونشیت حاد و تولید نیتروزامین .

هیدروکربنها :

 عمومأ مدرکی دال بر اثرات نامطلوب هیدورکربن ها در غلظت جاری هوا بر روی انسان وجود ندارد بلکه اثر مضر آنها اغلب از طریق واکنشهای فتوشیمیایی که مواد ثانوی آلوده ساز تولید می کنند می باشد .

اکسیدان های فتو شیمیایی : علائمی از قبیل سرفه ، کوتاه شدن تنفس ، انقباض مجاری هوایی ، سردرد ،‌تنگی نفس ،‌اختلالات تنفسی ، تغییر گلبولهای قرمز خون ، التهاب حلق و گلو ، تحریک چشم و آبریزش چشم می تواند نتیجه تماس با این آلاینده باشد .

منواکسید کربن :

 میل ترکیبی هموگلوبین (Hb) خون که عامل انتقال اکسیژن به بافتهای بدن است با منو اکسید کربن تقریبا۲۰۰ برابر بیشتر از میل ترکیبی آن با اکسیژن است. از این رو وجود CO در هوای تنفسی قادر است مقادیر زیادی از هموگلوبین خون را به کربوکسی هموگلووبین ( COHB) که یک ترکیب پایدار است تبدیل کند و از مقدار هموگلوبین که اکسیژن را به بافتها می رساند بکاهد و باعث اختلالات جزئی در برخی اعمال بدن ، اثر بر سیستم اعصاب مرکزی ، اختلال در تشخیص زمان ، اشکالات بینایی ، تغییر در اعمال قلب ، تنفس ، خستگی ، خواب آلودگی ، حالت کما و مرگ گردد .

ذرات :

 ذرات استنشاق شده ممکن است در مجاری تنفسی فوقانی اثر تحریکی داشته و یا در داخل شش ها نفوذ نماید وایجاد عوارضی در ششها نماید که منجر به اختلالاتی در اعمال تنفسی گردد . از جمله ذرات معلق در هوا عنصر سرب است که بیشتر از طریق تنفس وارد بدن می شود و قابلیت حمل اکسیژن در خون را کم می کند ، لذا اکسیژن کافی به مغز نمی رسد . این نارسائی در کودکان می تواند منجر به عقب ماندگی ذهنی شود و یا سرب می تواند بر روی دستگاه خون ساز کلیه و مجاری ادراری اثر گذارد . اثرات مزمن ممکن است نظیر سردرد ، ضعف ، سستی یبوست ، خط آبی یا بورتون در سرتا سر لثه ها ، بی اشتهایی و کم خونی باشد . از اثرات نامطلوب دیگر کاهش میدان دید است . بر اثر این کاهش حمل و نقل زمینی و هوایی با اشکالاتی روبرو گردید . بعلاوه اثرات روانی کاهش میدان دید در یک منطقه که ساکنان آن از تماشای زیبایی های طبیعی محروم می شوند قابل ملاحظه است .


مواد رادیو اکتیو:

مخفی ترین و وحشتناک ترین منبع آلودگی هوا مواد رادیو اکتیو هستند که اثرات جسمانی و ژنتیکی را در انسان بوجود خواهد آورد .

دی اکسین ها

اصطلاح دی اکسین به گروهی از ترکیبات آلی کلره اطلاق می شود که اغلب آنها در پروسه سوزاندن تولید می شوند. اساس مولکولی دی اکسین دو حلقه بنزن با ۲ پل اکسیژن می باشد که تحت عنوان Polychlorinated –dibenzo-para-dioxine شناخته می شوند.
ترکیبات دی اکسین از سمی ترین آلاینده های زیست محیطی به شمار می روند و دارای ۷۳ ایزومر می باشند. در میان ایزومرهای دی اکسین سمی ترین آنها TCDD می باشد با فرمول C۱۲H۴CL۴O۲ و شامل ۲۲ ایزومر است . وزن مولکولی آن ۳۲۲ و نقطه ذوب آن ۵۷۷ فارنهایت می باشد.
ترکیبات PCDD تا حرارت ۱۳۰۰ درجه فارنهایت پایدار می باشند و فشار جزئی آنها در شرایط طبیعی یک میلیونیم میلیمتر جیوه است،بنابراین قابلیت فرار از سطوح را در حرارت محیط ندارند.این خواص فیزیکی همراه با پایداری حرارت و انحلال کم آن در آب ۳ خاصیت عمده دی اکسین در محیط زیست می باشد.
اثر دی اکسین ها بر روی موجودات زنده ۱۰۰۰۰ برابر قوی تر از سیانور می باشد و این ترکیبات اثرات سرطان زایی بسیار بالایی دارند.
سوزاندن زباله به ویژه به صورت غیر بهداشتی مهمترین عامل انتشار این ترکیب در محیط زیست میباشد.دی اکسین یک محصول فرعی در تولیدات کشاورزی و مواد شیمیایی نیز به شمار می رود.
از عوارض عمده دی اکسین بر انسان آسیب کبدی وناراحتی های شدید پوستی می باشد.

نحوه انتشار این ماده را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

۱) سوزاندن زباله به ویژه مواد پلاستیکی
۲) پروسه تولید ترکیبات PCB
۳) در صنایع سلولزی
در صنایع سلولزی حضور کلر در پروسه های تولید خمیر کاغذ سبب حمله کلر به ساختمان هیدرو کربنهای موجود در لیگنین شده و زمینه تشکیل PCDD را فراهم می سازد. اصولا در هر پروسه ای که ترکیبات فنله و کلره تواما حاضر شوند احتمال خطر تشکیل PCDD مهیا می گردد.
مواد زائد حاوی PVC که دارای درصد نسبتا زیادیس HCL می باشند می تواند منجر به تشکیل مقادیر نسبتا بالای PCDD گردد.
سوزاندن بیشتر کاغذ در اروپا نسبت به آمریکا PCDD بیشتر در اتمسفر اروپا به وجود آورده است.
آنچه در رابطه با PCDD برای ما از اهمیت ویژه برخوردار است موارد ذیل می باشد .
۱) این ترکیب سمی ترین و خطرناکترین آلاینده شناخته شده زیست محیطی می باشد.
۲) ترکیب ۲,۳,۷,۸ TCDD در میان ترکیبات سمی PCDD از همه خطرناک تر است.
۳) در جهت کاهش PCDD در طبیعت باید اکیدا از سوخت ناقص زباله در حرارت کمتر از ۱۳۰۰ درجه فارنهایت جلوگیری کرد. 

آلاینده های شیمیائی هوا

آلاینده‌ها بر حسب ترکیب شیمیایی‌شان ، به دو گروه آلی و معدنی تقسیم می‌شوند.

ترکیبات آلی حاوی کربن و هیدروژن هستند. برخی از ذرات آلی که بیش از سایر ذرات آلی در اتمسفر یافت می‌شوند، عبارتند از: فنلها ، اسیدهای آلی و الکلها.
معروفترین ذرات معدنی موجود در اتمسفر عبارتند از نیتراتها ، سولفاتها و فلزاتی مانند آهن ، سرب ، روی و وانادیم.
 
منابع آلاینده‌ها هوا دارای آلاینده‌های طبیعی نظیر هاگهای قارچها ، تخم گیاهان ، ذرات معلق نمک و دود و ذرات غبار حاصل از آتش جنگلها و فوران آتشفشانهاست. همچنین هوا حاوی گاز منوکسید کربن تولید شده به شکل طبیعی (CO) حاصل از تجزیه متان (CH4) و هیدروکربنها به شکل ترپنهای ناشی از درختان کاج ، سولفید هیدروژن (H2S) و متان (CH4) حاصل از تجزیه بی‌هوازی مواد آلی می‌باشد.
منابع آلاینده‌ها را بطور کلی می‌توان در چهار گروه اصلی طبقه بندی کرد: شامل وسائط نقلیه موتوری ، وسائط نقلیه هوایی ، ترنها ، کشتی‌ها و هر نوع استفاده و یا تبخیر بنزین ، در بر گیرنده تامین انرژی و حرارت لازم برای مقاصد مسکونی ، تجاری و صنعتی ، نیروگاههای مولد برق که با نیروی بخار کار می‌کنند، مانند صنایع شیمیایی ، متالوژی ، تولید کاغذ و پالایشگاههای تصفیه نفت ، شامل زایدات ناشی از مصارف خانگی و تجاری ، زایدات زغال سنگ و خاکستر باقیمانده از سوزاندن بقایای کشاورزی.

هیدروکربنها

ترکیبات آلی که تنها دارای هیدروژن و کربن هستند، به نام هیدروکربن نام می‌گیرند که بطور کلی به دو گروه آلیفاتیک و آروماتیک تقسیم می‌شوند.

هیدروکربنهای آلیفاتیک

گروه هیدروکربنهای آلیفاتیک شامل آلکانها ، آلکنها و آلکینها هستند. آلکانها عبارتند از: هیدروکربنهای اشباع شده که در واکنشهای فتوشیمیایی اتمسفر نقش ندارند. آلکنها که معمولا به نام اولفین‌ها خوانده می‌شوند، اشباع نشده هستند و در اتمسفر از لحاظ فتوشیمیایی تا حدودی فعال‌اند. این گروه در حضور نور خورشید با اکسید نیتروژن در غلظتهای زیاد واکنش نشان می‌دهند و آلاینده‌های ثانوی مانند پراکسی استیل نیترات (PAN) و ازن (O3) را بوجود می‌آورند. هیدروکربنهای آلیفاتیک تولید شده تا حدود (326mg/m3) برای سلامت انسان و جانوران خطرساز نیست.

هیدروکربنهای آروماتیک

 هیدروکربنهای آروماتیک که از لحاظ بیوشیمیایی و بیولوژیکی فعال و برخی از آنها بالقوه سرطانزا هستند، یا از بنزن مشتق شده‌اند و یا به آن مربوط می‌شوند. افزایش میزان ابتلا به سرطان ریه در نواحی شهری به هیدروکربنهای چند هسته‌ای خارج شده از اگزوز اتومبیل‌ها نسبت داده شده است. بنزوپیرین ، سرطانزاترین هیدروکربنهاست. بنزاسفنانتریلین ، بنزوانتراسین و کریزین هم مواد سرطانزای ضعیف‌اند.

منابع هیدروکربنها

میل‌لنگها و کاربراتورها ، بیشترین درصد آزادسازی هیدروکربنها را به خود اختصاص داده‌اند. تجهیزات سوزاننده مکمل که با کاتالیست کار می‌کنند، هیدروکربنها را آزاد کرده و منوکسید کربن را سوزانده و تولید CO2 و آب می‌نمایند.
تکنولوژی کنترل هیدروکربنهای متصاعد شده از منابع ساکن تکنولوژی کنترل هیدروکربنهای متصاعد شده از منابع ساکن عبارتند از: خاکستر سازی ، جذب ، تراکم و جایگزین نمودن سایر مواد.
فرآیند خاکسترسازی با دستگاههای سوزاننده مکمل و دستگاههای سوزاننده مکمل کاتالیستی صورت می‌گیرد. جذب سطحی توسط کربن فعال صورت می‌گیرد و جذب هیدروکربنها بوسیله یک محلول شوینده در برجهای سینی‌دار ، شوینده‌های جت و برجهای آکنه ، برجهای پاشنده و شوینده‌های ونتوری صورت می‌گیرد.
 

منوکسید کربن

گاز منوکسید کربن ، بیرنگ ، بی‌مزه و بی‌بو است و در شرایط عادی از لحاظ شیمیایی بی‌اثر و طول عمر متوسط آن در اتمسفر حدود 2.5 ماه است. در حال حاضر مقدار منو اکسید کربن در اتمسفر بر روی اموال انسانی ، گیاهان و اشیا بی‌اثر یا کم‌اثر است. در غلظتهای زیاد منو کسید کربن ، به علت تمایل زیاد به جذب هموگلوبین می‌تواند در متابولیسم تنفسی انسان بطور جدی اختلال ایجاد نما‌ید.

غلظت منوکسید کربن در نواحی متراکم شهری که ترافیک سنگین و حرکت خودروها کند است، به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. منابع کربن ، منوکسید کربن طبیعی و انسانی هستند. طبق گزارش آزمایشگاه ملی آرگون ، در اثر اکسیداسیون گاز متان حاصل از مرگ گیاهان سالانه 13.2 میلیون تن CO وارد طبیعت می‌شود. منبع دیگر تولید این ماده ، متابولیسم انسانی است بازدم شخصی که در حال استراحت است بطور تقریبی حاوی CO ، 1ppm است.

استانداردهای کنترل منوکسید کربن

آنگاه که مقدار منوکسید کربن در مدت زمان کوتاهی به حد مرگبار می‌رسد و شرایط اضطراری می‌شود، برای مقابله با چنین شرایطی که مقدار CO بطور متوسط در مدت زمان 8 ساعت به (46mg/m3 (40ppm می‌رسد،عملیات شدید کنترلی انجام می‌شوند که عبارتند از: متوقف ساختن کارخانه‌های صنعتی و مسدود نمودن جاده‌هایی که در آنها معمولا ترافیک سنیگن وجود دارد. جذب سطحی ، جذب ، میعان و احتراق روشهای فنی کنترل CO هستند.

اکسیدهای گوگرد

این اکسیدها شامل 6 ترکیب مختلف گازی هستند: منوکسید سولفور (SO) ، دی‌‌اکسید سولفور (SO2) ، تری‌اکسید سولفور (SO) تترا اکسید سولفور (SO4) ، سکو اکسید سولفور (SO2) و هپتو اکسید سولفور (S2O7). در مطالعه آلودگی هوا ، دی‌اکسید سولفور و تری‌اکسید سولفور حائز بیشترین اهمیت است. با توجه به پایداری نسبی SO2 در اتمسفر این کار می‌تواند به عنوان یک عامل اکسید کننده و یا احیا کننده وارد عمل شود.
SO2 که با سایر اجزای موجود در اتمسفر به شکل فتوشیمیایی یا کاتالیستی وارد واکنش می‌شود، می‌تواند قطرات اسید سولفوریک (H2SO4) و نمکهای اسید سولفوریک را تولید بکند.2 SO با آب وارد واکنش شده ، تولید سولفورو اسید می‌نماید. این اسید ضعیف با بیش از 80% 2SO آزاد شده در اتمسفر ناشی از فعالیتهای انسانی به سوزاندن سوختهای جامد و فسیلی مربوط می‌شود.
استانداردهای کنترل اکسیدهای ‌سولفور روشهای گسترده جهت کنترل اکسید سولفور عبارتند از: بکارگیری سوختهای دارای گوگرد کمتر ، جداسازی گوگرد از سوخت ، جایگزین ساختن منابع انرژی‌زای دیگر ، تبدیل زغال سنگ به مایع یا گاز ، پاکسازی محصولات حاصل از احتراق.


اکسیدهای نیتروژن

شامل منوکسید نیتروژن (NO) ، دی‌اکسید نیتروژن (NO2) ، نیترو اکسید (N2O) نیتروژن سیسکواکسید (N2O3) ، نیتروژن تترااکسید (N2O4) و نیتروژن پنتواکسید (N2O5) هستند.

دو گاز مهمی در معادلات آلودگی هوا مهم‌اند عبارتند از: اکسید نیتریک (NO) و دی‌اکسید نیتروژن ، دی‌اکسید نیتروژن که از هوا سنگینتر و در آب محلول است، در آب تشکیل اسید نیتریک و یا اسید نیترو و یا اکسید نیتریک (NO) می‌دهد. اسید نیتریک و اسید نیترو در اثر بارندگی به سطح زمین سقوط کرده ، یا با آمونیاک موجود در اتمسفر (NH3) ترکیب شده آمونیم نیترات (3NH4NO) بوجود می‌آورد.
در این مواقع 2NO از اجزای غذایی گیاهان را تشکیل می‌دهد. 2NO یکی از اجزای غذایی گیاهان را تشکیل می‌دهد. 2NO که در دامنه تشعشع فوق‌بنفش جاذب خوب انرژی به شمار می‌رود، در تولید آلاینده‌های ثانوی هوا از قبیل ازن O3 نقش مهمی دارد مقدار NO آزاد شده در اتمسفر به مراتب بیش از مقدار2 NO آزاد شده است. NO در فرآیندهای احتراقی با دمای زیاد و در اثر ترکیب نیتروژن و اکسیژن بوجود می‌آید.

منابع اکسیدهای نیتروژن

برخی از اکسیدهای نیتروژن به صورت طبیعی و برخی به صورت انسانی ایجاد می‌شوند. در اثر آتش‌سوزی جنگل مقدار اندکی NO2 ایجاد می‌شود. تجزیه باکتریایی مواد آلی نیز سبب آزاد شدن NO2 در اتمسفر می‌شود. در واقع منابع تولید کننده NO2 بطور طبیعی تقریبا 10 برابر منابع انسانی که در نواحی شهری دارای تراکم و غلظت هستند می‌باشد. بخش عمده NO2 تولید شده از منابع انسانی مربوط به احتراق سوخت در منابع ساکن و حرکت وسائط نقلیه می‌باشد.


استانداردهای کنترل اکسیدهای نیتروژن

بطور کلی اغلب اندازه گیریهای کنترلی برای NO2 آزاد شده در راستای محدود ساختن شرایط احتراق و کاهش تولید NO2 و همچنین استفاده از تجهیزات متنوع برای حذف NO2 از جریان گازهای خروجی انجام می‌شوند.

اکسید کننده‌های فتوشیمیایی

 اکسید ‌کننده‌ها یا اکسید کننده‌های کامل دو عبارتی هستند که برای توصیف مقادیر اکسید ‌‌کننده‌های فتوشیمیایی بکار می‌روند و معمولا نشان‌دهنده قدرت اکسید کنندگی هوای اتمسفر می‌باشند. ازن (O3) که اکسید‌ کننده فتوشیمیایی اصلی است، در حدود 90 درصد از اکسید کننده‌ها را بخود اختصاص می‌دهد. سایر اکسید کننده‌های فتوشیمیایی مهم در کنترل آلودگی هوا عبارتند از: اکسیژن نوزاد (O) ، اکسیژن مولکولی برانگیخته (O2) ، پروکسی آسیل نیترات (PAN) ، پروکسی پروپانول نیترات (PPN) ، پروکسی بوتیل نیترات (PBN) ، دی اکسید نیتروژن (NO2) ، پراکسید هیدروژن (H2O2) و الکیل نیتراتها.

 
اثرات اکسید‌کننده‌ها

اثرات اکسید‌کننده‌ها بر سلامتی انسان می‌تواند موجب سرفه ، کوتاهی نفس ، گرفتگی راه عبور هوا ، گرفنگی و درد قفسه سینه ، عملکرد نامناسب ششها ، تغییر سلولهای قرمز خون ، آماس خشک و سوزش چشم ، بینی و گلو شوند. اکسید ‌کننده‌های اصلی که به گیاهان آسیب می‌رسانند، عبارتند از PAN , O3 که از خلال روزنه‌های موجود در برگ وارد گیاه شده و در متابولیسم سلول گیاهی دخالت می‌کنند. علائم بوجود آمده از تماس گیاه با PAN عبارتند از: برونزه شدن ، براق شدن و نقره‌ای شده سطح زیرین برگها.

تماس متناوب اکسید ‌کننده‌ها با گیاهان موجب کاهش محصولات می‌شود. اکسید‌ کننده‌ها به سرعت با رنگها ، الاستومرها (اکسید ‌کننده‌ها) الیاف پارچه‌ای و رنگهای نساجی واکنش نشان داده ، آنها را اکسید می‌کند.

استانداردهای کنترل اکسید ‌کننده‌ها

این نکته روشن شده است که حتی اگر هیچ هیدروکربنی در اتمسفر وجود نداشته باشد، تا زمانی که CO و NO2 حضور دارند، مقادیر قابل ملاحظه‌ای از ازن می‌تواند تولید شود. در حال حاضر علیرغم کوششهای منظم بر روی کنترل CO ، هیدروکربنها و NO2 مقادیری از این آلاینده‌ها که برای ایجاد ازن فتوشیمیایی کافی هستند، همچنان در اتمسفر وجود دارد


برچسب‌ها: آلاینده های هوا, ازت سرب دی اکسید کربن ازن, مواد رادیواکتیو گرد وغبار ذرات ریزگرد, تاثیر آلودگی هوا بر انسان ها, الودگی هوا
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت 1392ساعت 11:52  توسط spow  | 

تاثیر فاضلاب بر افزایش گازهای گلخانه ای

● مقدمه

▪ گرم شدن زمین

این پدیده عبارتست از تغییر زمین در اثر فعالیتهای بشری که با تغییرات طبیعی آن متفاوت است در طول ۱۰۰ سال گذشته کره زمین بطور غیر طبیعی ۴/۰ درجه سانتیگراد گرمتر شده است.

که البته با توجه به افزایش ۵/۱۲% تولید co۲ ارتباط مستقیمی بین این دو مقوله احساس می شود.با توجه به این امر و حساسیت موضوع،کاهش تولید این گونه گازها طی برنامه ای تحت عنوان تسهیلات جهانی زیست محیطیGEF (Global Envaironmental Facilities) در سازمان ملل متحد مد نظر قرار گرفت.

▪ گازهای گلخانه ای:

تولید و انتشار گازهای گلخانه ای در اتمسفر کره زمین از پیامدهای نامطلوب فعالیتهای بشر در قرن بیستم است.
به مجموعه ای از گازها که مقداری از انرژی خورشید را در جو نگه می دارد و باعث گرم شدن جو زمین می شوند گازهای گلخانه ای گویند.
بخار آب(H۲O)،دی اکسیدکربن(CO۲)،دی اکسید نیتروژن(N۲O)و متان(CH۴) از جمله مهمترین گازهای گلخانه ای هستند.اگر این گازها در جو نبود انرژی گرمائی خورشید دوباره به جو بر می گشت و به این ترتیب هوای زمین ۳۳ درجه سانتیگراد می شد.

▪ تاثیر انسان بر تولید گازهای گلخانه ای

پس ازانقلاب صنعتی و اختراع انواع ماشین آلات صنعتی انسانها با فعالیت ها یشان چهره زمین را تغییر دادند غلظت گازهای گلخانه ای از ۲۷۰ واحد به ۳۶۷ واحد در ۲۰ سال اخیر افزایش یافته است.

● تاثیر گازهای گلخانه ای بر انسان:

طبق آمار ارائه شده از سازمان ملل متحد هر ساله ۳ میلیون نفر بر اثر بیماری هایی همچون سرطان پوست و آب مروارید که ناشی از آلودگی هوا است می میرند که این آمار ۵% از کل مرگ و میر سالانه مردم دنیاست.بنابر آمار سازمان ملل ۵۰ هزار گونه از موجودات زنده در حال نابودی هستند که بیش از ۱۰۰۰ برابر نرخ نابودی است.
خشکی مفرط،فرسایش،تخریب خاک،نابودی زمین کشاورزی،تغییر کامل در الگوی سنتی کشت و بالاخره پیشروی آب اقیانوس ها و دریا ها در خشکی و وقوع طوفان های مهیب تاثیرات مهمی است که بیشترین تخریب را در کشورهای جهان سوم بر جا می گذارد.
غلب این تاثیرات در نتیجه فعالیتهای صنایعی نظیر کارخانجات روغن نباتی،مواد پاک کننده،کنسرو سازی و... است.

از میان انواع گازهای گلخانه ای2 CO بالاترین و بخار آب به جهت درصد بالایی که بخود اختصاص می دهند.یعنی حدود ۳۰% از کل گازهای گلخانه ای مهمتر از بقیه هستند.

▪ دی اکسید کربن(Co2):

یک نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی با سوخت مایع در فرآیند احتراق بطور متوسط ۱۵ تن گاز Co۲ در ساعت و معدل ۲/۲ تن اکسید ازت(Nox) و حدود ۱۰۵ کیلوگرم هیدروکربن های نیم سوخته وارد اتمسفر می کند.

▪ بخار آب(H2o):

در جو فوقانی بخار آب به واسطه تحریک در تشکیل ابرهای قطبی که عامل کمک به آلاینده هایی نظیر اکسیدهای نیتروژن و هالو کربن ها در تخریب لایه ازون می باشند.برای این لایه مضر است.

برخی از دانشمندان معتقدند بخار آب در جو میانی (ترپوسفر ۱۶-۲ کیلومتری سطح)عامل اثر گاز گلخانه ای است.و برخی دیگر بخار آب در جو تحتانی را عامل این اثر می دانند.ولی اعتقاد عموم بر این است که بخار آب کمترین تاثیر را نسبت به تاثیر گازهای گلخانه ای حاصل از احتراق سوخت ها دارد.

▪ متان(CH4):

متان حاصل فرآیند پوسیدگی است،علیرغم درصد کم آن در مقایسه با دی اکسید کربن۱۰-۵ بربر مستعدتر از این گاز در جذب حرارت می باشد.متان در اتمسفر بطور سالانه ۱% افزایش می یابد.که برابر ۲برابر درصد افزایش دی اکسید کربن است.پتانسیل افزایش حرارت کره زمین توسط متان ۲۵-۳۵ برابر Co۲ است.گاز متان نتیجه فعالیتهای شالیکاری،دفع زباله،سوختهای بیومس،دامداری،تخلیه گازهای طبیعی در هنگام استخراج و حمل و نقل و استخراج ذغال سنگ و احتراق ناقص تولید می شود و نشانه نا کارآمد بودن شرایط سوختن است.

۹۰%متان موجود در جو تحتانی در فعل و انفعالات شیمیائی با Hydroxyl radicals نابود می شود.اگر چه میزان این ماده در جو بسیار کم است.ولیکن اصلی ترین عامل از بین برنده متان است.این ماده در اثر تجزیه بخار آب و واکنش شیمیائی بین بخار آب و سایر گازهای موجود در جو تولید می شود.کارآمد بودن شرایط احتراق در کاربردهای صنعتی سرعت این انتشار را بسیار پایین می آورد.

در منابع احتراق کوچکتر سرعت انتشارمعمولاًبالاتر می رود.بالاترین سرعت انتشار CH4 ناشی از سوختن سوخت در مصارف خانگی است.

انتشار متان از منابع متحرک هم بسیار بالاست در خودروهایی که کنترل کننده انتشار متان ندارد.متان در مقدار زیاد اما با سرعت آرام منتشر می شود.

▪ دی اکسید نیتروژن(N2o):

از انواع موثر و غیر مستقیم گازهای گلخانه ای است که ۱۵۰ سال تا ۱۸۰ سال در جو باقی می ماند.و بطور طبیعی تا جو فوقانی بالا رفته و باعث تخریب لایه ازون می شود.درصد افزایش آن در سال ۲/۰ تا ۳/۰ درصد است و بیشتر در مناطق حاره تولید می شود ولی بطور متوسط ۲% آن در اثر کودها و محصولات شیمیایی و احتراق سوخت های فسیلی است.استفاده از کاتالیست ها برای کنترل انتشار این گاز نقش موثر تری یافته.(استفاده از کودها برای برای رشد بهتر ذرت در تولید سوخت اتانول یکی از عمده ترین عوامل انتشار اکسیدهای نیتروژن است.N۲o ناقص هم تولید می شود.این گاز به گاز خنده مشهور است.

▪ کلروفلوروکربن(CFC):

محصول فرآیند خنک سازی هوا برای وسایل مختلف است.این گازها در سال ۵/۰ درصد افزایش مییابد.و بین ۷۵ تا ۱۸۰ سال در اتمسفر باقی می ماند.همچنین ۲۰۰۰۰ برابر مستعد تر از دی اکسید کربن در جذب گرما هستند.ترکیبات CFC هر چند در محدوده تروپسفر بی اثرند ولی با ورود به استراتوسفر فعال شده و در نتیجه قادرند لایه ازون را نابود کنند.

● احتراق:

الف)منابع و فعالیت ها:

سیستم های تولید انرژی به شدت توسعه می یابد و به یکی از اجزای گسترده اقتصاد ملی تبدیل می شود.تهیه مجموعه ای از اطلاعات کامل در مورد کمیت های مصرف شده از هر نوع سوخت در فعالیتهای خاص از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

گازهای گلخانه ای به واسطه تولید یک محصول خاص یا تغییر و تحول و جابجایی مواد اولیه و مصرف سوخت به محیط منتشر می شود.

▪ منابع احتراق ثابت:

صنعت انرژی شامل فعالیت هایی مثل تولید الکتریسیته،پالایش نفت،استخراج انرژی به اشکال مختلف انتشار انرژی کارخانجاتی مثل کارخانجات شیمیایی،خمیر کاغذ و مواد چوبی،کارخانجات تهیه مواد غذایی،آشامیدنی و دخانیات.فرآیند های تهیه محصولات آهن دار،استخراج فولاد وسایر فلزات

▪ منابع احتراق سیار:

هواپیمای شخصی یا شهری،حمل و نقل جاده ای(ماشین)،کامیون های سبک . سنگین،اتوبوس ها،موتور سیکلت ها،خطوط ناوبری،خطوط آهن و سایر فعالیتهای حمل و نقل مثل خطوط انتقال گاز انبارهای بین المللی سوخت که شامل کشتیرانی ،هواپیمائی

ب)مراحل مختلف انتشار

▪ انتشار2 Co:

ناشی از اکسیداسیون کربن در طی فرآیند احتراق سوخت هاست(در واقع طی شرایط احتراق حجم کربن در مجموع سوخت به Co2 تبدیل می شود.البته احتراق ناقص باعث ایجاد Co۲ می شود.کسر کوچکی از کربن به Co2تبدیل می شود و بخش اعظم به 4CHو Co تبدیل می شود.

کربن در مولکولهایی به جزء 2Co بطور اعم ۲برابر می شود چون نهایتاً بصورت مولکول2 Co تغییر می یابد.بخش هایی از کربن نیز بصورت دوده و خاکستر به جا می ماند.

در گازهای طبیعی بطور کلی کمتر از ۱% از کربن بصورت غیر قابل احتراق باقی می ماند که این بخش بصورت دوده در کوره ها و دودکش ها باقی می ماند.

نفت در حدود ۵/۱ % از این سوخت بدون اینکه اکسید شود می سوزد.

ذغال سنگ مقداری از کربن های غیر اکسید شده که در ابتدا بصورت خاکستر توسط تکنولوژی های مختلف احتراق با کارایی بالا تولید می شود.

انرژی گرما سازی بصورت بالقوه درون سوخت ها وجود دارد و وابسته به ترکیب شیمیایی سوخت است.همینطور ارزش گرمازائی وابسته به حجم کربن موجود در سوخت است.

▪ سایر ترکیبات کربن دار:

به دلیل احتراق ناقص ترکیبات هیدروکربنی نسبت کوچکی از کربن بصورتCo ،CH۴ در می آید.همه این اکسیدها سرانجام بصورت Co۲ ،CH۴ در می آید.همه این اکسیدها سرانجام بصورت Co۲ وارد جو می شوند.به علاوه احتراق باعث انتشار و N۲o و Nox موثر است.برخلاف Co۲ ارزیابی انتشار CH۴ ، N۲o ، Nox ،Co نیازمند اطلاعت دقیق مراحل مختلف است.

ـ ترکیبات فرار غیر متان:

مثل آلفین،آلدهید و...محصولاتی از احتراق ناقص اند که از طریق منبع متحرک و مناطق مسکونی تولید می شود.

● کشاورزی:

ترکیبات متان تولید شده توسط علف خواران بصورت یک محصول فرعی از تخمیر روده ای آنها تولید می شود.فرآیند گوارشی آنها بصورت زیر است که کربوهیدرات ها به وسیله میکروارگانیسم بصورت مولکول ساده شکسته می شود.البته این فرآیند برای جذب شدن و وارد شدن به گردش خون رخ می دهد.این فرآیند هم در حیوانات نشخوار کننده و غیر نشخوار کننده که CH۴ تولید می کنند اتفاق می افتد.

حیوانات گزارش شده شامل گونه های زیر است: بز،شتر،اسب،قاطر،خر،ماکیان

CH4 ،N2o از تجزیه کودهای شیمیایی تحت اکسیژن کم با شرایط بی هوازی تولید می شود.این شرایط معمولاً زمانی رخ می دهد که تعداد زیادی از حیوانات در یک فضای محدود نگهداری شود.

مثل مزرعه ای که محصولات لبنی تولید می کند.یا کشتارگاههای گاوهای گو.شتی و یا مزرعه پرورش ماکیان که کودهایی که بطور نمونه به آنها داده می شود بصورت تالاب های بزرگی تبدیل می شود.

تجزیه بی هوازی مواد آلی در زمان جاری شدن سیل در زمین های شالیکاری متان تولید می کند و به جو می فرستد و این انتشار بصورت حباب از سطح آب خارج می شود.


عوامل اصلاح کننده خاک مثل کودهای آلی باید بصورت کاربردی و در صورت نیاز مصرف شود.هرگونه انتشار N2O از طریق استفاده از کودهای نیتروژن دار در زمین های شالیکاری باید کنترل شود.کودهای شیمیایی چه در کشورهای بسیار پیشرفته و صنعتی و چه در کشورهای در حال توسعه استفاده می شود.و در این تردیدی نیست که مصرف کود شیمیایی در کشورهای جهان سوم است.

انتشار 4CH،N2O یا جابجایی آنها از زمین و خاکهای کشاورزی به دلیل برداشت محصول است.انتشار N2O ممکن است هم به دلیل استفاده از کودهای آلی و هم از کودهای غیر آلی باشد.یا فعالیت تثبیت نیتروژن و یا بازگشت تفاله محصول به زمین.

انتشار گازهای گلخانه ای که حاوی2Co نیستند از سوزاندن محصول و بخشهای دیگر فاضلاب کشاورزی بدست می آید.باقیمانده محصولات چوبی(باقیمانده محصولات غلات،برنج،گندم،ساقه ذرت)و باقیمانده محصولات سبز(بادام زمینی و سویا)احتراق فاضلاب کشاورزی برای کسب انرژی در این بخش محاسبه نمی شود و زیر مجموعه ای از بخش احتراق است.

● تغییرات کاربری و جنگل داری(LUCF):

کاربری یعنی فعالیتهایی که روی زمین های معمولی مثل جنگ،زمین های درو شده و علفزار انجام می شود.

IPPC هیات دولتی بین المللی در تغییرات آب و هوائی

IPCC در راهنمای ۱۹۹۶ به منابع تولید گازهای گلخانه ای هم در بخش انتشار و هم در بخش جابجایی اشاره دارد:

۱) تغییر کاربری سرزمین (پاکتراشی جنگل ها برای کشاورزی،تسطیح جنگل ها برای کشاورزی)

۲) میزان بیومس موجود بر کل بیومس تاثیر می گذارد البته فقط در یک منطقه خاص (جنگل ها،درختان روستا)و میزان کربن انباشته شده در خاک.


▪ کاربری زمین،تغییر کاربری زمین و جنگل داری(LULUCF)

این بخش شامل انتشار و جابجایی گازهای گلخانه ای در نتیجه کاربری های سرزمین است(شامل تغییر کاربریهایی مثل جنگل های طبیعی،جایگزین شده با جنگل های مصنوعی)و تغییرات کاربری های زمین شامل (تبدیل علفزار به جنگل یا تبدیل جنگل به جای زمین زراعی)

▪ منابع تولید کننده

هر فرآیند یا فعالیتی که گازهای گلخانه ای مثلCO۲ و CH۴ به داخل اتمسفر آزاد کند و یا تعریف دیگری داریم:

یک منبع کربنی منبعی است که کربن را به جو وارد می کند.اگر مقدار کربن روان شده به درون منبع مشخص باشدنتیجتاًهمان مقدار کم هم دوباره از منبع خارج و به محیط وارد می شود.

● نشت کردن به درون محیط:

هر فرآیند یا مکانیسمی که گازهای گلخانه ای را در محیط و اتمسفر جابجا کند.یک منبع معین می تواند کربن جوی را ته نشین کنداگر در زمان معین و کوتاه جریان کربن بیشتری به درون آن وارد شود و در نتیجه به خارج آن منبع روان می شود.

● فعالیت آماری

اطلاعات در مورد فعالیت انسانی برای انتشار و جابجایی گازهای گلخانه ای در یک دوره زمانی معین جمع آوری می شود.

● عوامل جابجایی

سرعت جابجایی گازهای گلخانه ای که از جو باز پس گرفته و یا وارد آن می شود توسط سیستم های زمینی و تفکیک کننده که در بیومس به ویژه در خاک کار گذاشته می شود.اندازه گیری می شود.

▪ نقش بخش LUCF در افزایش گازهای گلخانه ای:

تغییرات در کاربری سرزمین ها و مدیریت آنها بر مقدار کربن در بیومس گیاهی و خاک تاثیر میگذارد.سهم بخشIUCF در انتشار کربن در جهان در حدود GTC ۶/۱ ارزیابی شده است(سالیانه).در دهه ۱۹۹۰ قطع درختان منبع اصلی تلقی می شود برای انتشار CO۲.

▪ فاضلاب(جامدو مایع)

سیکل کربن و نیتروژن جهانی در بخش زایدات:

ـ سیکل کربن کربن بصورت بخشی از ترکیبات آلی و غیر آلی مثل گازهای گلخانه ای CO۲

ـ 4CH

بصورت چرخه ای در اتمسفر اقیانوس ها و بخش قابل زیست کره زمین وجود دارد.

بزرگترین تبادل طبیعی بین اتمسفر و بخش قابل زیست کره زمین رخ می دهد اما تاثیر و نفوذ انسان باعث افزایش آن می شود.مخصوصاً بعد از تحولات صنعتی گیاهان 2CO را از اتمسفر به واسطه مکانیسم فتوسنتز جذب می کنند.

دی اکسید کربن به وسیله تنفس مخلوقات به اتمسفر بازگردانده می شود.2CO به وسیله سوختن سوختهای فسیلی و تغییرات کاربری زمین نیز به محیط وارد می شود.

می توان گفت نقش فاضلاب در انتشار دی اکسید کربن به واسطه سوزاندن زایدات محاسبه می شود.فاضلاب گاهی2 COرا بصورت یک محصول فرعی وارد محیط می کند و یا از تجزیه هوازی از فاضلاب های انباشته شده در زمین تولید ی کند.

عملکرد فاضلاب های مایع شاید مسبب ۱۰% انتشار متان به جو می باشد.

تقریباً ۱۰-۲۳% از متان آزاد شده به اتمسفر به دلیل فرآیند هایی تکاملی انسان و بر خورد آن با طبیعت است.آزاد شدن متان در طبیعت بصورت یک محصول فرعی از سوی فاضلاب های انباشته شده در زمین است.

فاضلاب صنایعی مثل خمیر کاغذ سازی،صنعت نوشابه سازی و ... مسئولیت تولید مقدار زیادی ازCH۴را به عهده دارد.

▪ چرخه نیتروژن

نیتروژن بصورت فراورده های آلی و غیر آلی مثل گازهای گلخانه ای N۲O است و سیکل آن بین اتمسفر اقیانوسها و بیوسفر می باشد.

بیشترین تبادل نیتروژن بین اتمسفر و بیوسفر است.رفتارهای انسان تولید نیتروژن را افزایش می دهد(استفاده از سوختهای فسیلی مخصوصاً موتورها یا فعالیتهای کشاورزی)انتشار N۲O از فاضلاب های انسانی یا سوزاندن زباله ها خیلی مهم تلقی نشده اند.

برای بخش های ذکر شده در بالا کمتر از ۱% سهم انتشار در نظر گرفته شده است.

▪ نقش فاضلاب(زایدات و زباله ها)

تغییرات ناشی از مدیریت ضایعات و فاضلاب اساساً بطور عمده بر انتشار CH۴ تاثیر مستقین دارد.سهم بخش فاضلاب در انتشار جهانی CH۴ در حدود ۹۰ میلیون تن در طول سال ارزیابی شده است.

در طول سال ۱۹۹۰ مدیریت فاضلاب و زباله های جامد یک منبع مهم برای جلوگیری از انتشار CH۴ است.سهم سایر گازها در مجموع کوچکتر است که این گازها شامل:CO۲،N۲۰و ترکیبات آلی فرار غیر متانی است.

بخش فاضلاب اثر قابل توجهی بر انتشار CH۴ در سطح جهانی دارد البته به ویژه در کشورهای در حال توسعه همینطور گازN۲O از این دسته مستثنی نیست.

بر اساس راهنمای ارائه شده توسط IPCC سه اصل مهم در تعیین نقش فاضلاب گاز گلخانه ای وجود دارد.

۱) مقدار جریان یافته CH۴ به اتمسفر بطور تقریبی برابر مجموع انتشار از بخش زایدات جامد،فاضلاب و فرآورده حاصل از سوزاندن زباله هاست.

۲) مقدار جریان یافتهN2O به اتمسفر بطور تقریبی برابر مجموع انتشار گاز از فاضلاب و بخش سوزانده شده آن است.

۳) میزان CO2 می تواند از روی تصفیه اولیه ارزیابی شود.

انتشار 4CH از همه بخش های فاضلاب (جامد،مایع)وقتی سوزاندن زایدات جامد تولید می شود.

N2O بیشتر از بخش زایدات انسانی تولید می شود و بخشی از آن هم از سوزانیدن زایدات CO2فقط از سوزاندن زایدات تولید می شود.

● انباشت زباله به روش فوکوکا

از آنجا که مراکز دفن زایدات جامد یکی از مهمترین منابع تولید گازهای گلخانه ای می بشند.به منظور کاهش تولید این گازها از چیزی پیش طرحی تحت عنوان انباشت زباله به روش فوکوکا در جنوب غرب تهران به اجرا در آمده است.این روش بر خلاف روشهای سنتی و معمول دفع زباله که روشهای بی هوازی هستند یک روش نیمه هوازی است که بمدت ۱۰ سال در شهرهای مختلف ژاپن اجرا شده است.

از مزایای این طرح می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱) کاهش تولید و انتشار گاز متان به میزان ۴۵%در مقایسه با روش بی هوازی به علت حضور اکسیژن

۲) کاهش حجم شیرابه

۳) اصلاح کیفی شیرابه تولیدی

۴) بالا رفتن سرعت هضم بیولوژیکی به دلیل وجود جریان هوا

۵) بهره دهی بالای اقتصادی

▪ اساس روش فوکوکا

بررسی ها و تحقیقات در این مورد از اوایل دهه ۱۹۶۰ نقش میکروارگانیسم ها در خود پالایی لایه های دفن را روشن نموده است.هنگامی که لایه های دفن را روشن نموده است،هنگامی که زباله های جامد محتوی ترکیبات فساد پذیری (آلی)فرصت مناسبی جهت انحام فرآیند بیولوژیکی پیدا کنند،نتایج زیر حاصل می گردد:

۱) مقدار زیادی حرارت در داخل لایه های زباله ایجاد می شود(اختلاف دما لایه ها به ۱۰۰ درجه سانتیگراد می رسد).

۲) مجموعه ای از گازها از جمله دی اکسید کربن و متان به عنوان گاز عمده تولید می شود.

۳) یک پساب آلوده(شیرابه) تولید می شود.

تجمع و تراکم گاز متان باعث انفجارات ناگهانی و آتش سوزی می گردد.مقادیر بیش از حد این گاز نیز بسیار خطرناک می باشد.از آنجا که پتانسیل افزایش حرارت کره زمین توسط گاز متان ۲۵تا۳۵ برابر گاز دی اکسید کربن باید در مراکز عمده تولید اینگونه گازها تمهیداتی جهت کاهش تولید و انتشار این گاز انجام پذیرد.همچنین شیرابه تولید شده در جایگاههای دفن زباله در صورتیکه در محیط زها شود،با نفوذ به داخل خاک و آبهای زیرزمینی و سطحی باعث آلودگی منابع آب شده بعضاً خسارت جبران ناپذیری را ببار می آورد که شاید بارزترین مورد آن نفوذ شیرابه به رودخانه جاجرود در جاده آبعلی که باعث کشته شدن تعداد زیادی ماهی شد و تعادل زیست محیطی منطقه را به خطر انداخت.

روش فوکوکا بر پایه همرفت بنا شده است به این معنی که بخاطر ایجاد گرما در داخل لایه های زباله و وجود اکسیژن پدیده همرفت ایجاد می شود و تماس اکسیژن با زباله ها و جابجایی آن باعث کاهش تولید گاز متان و در عوض تولید بیشتر CO۲ و همچنین بهبود کیفیت شیرابه می گردد.برای این کار از شبکه لوله های عمودی و افقی استفاده می شود.روش فوکوکا یک روش دفعی سطحی است و با استفاده از این روش محل دفن از عمق به ارتفاع کشیده می شود.

● آماده سازی محل دفن:

۱) تسطیح و شیب بندی

جهت آماده سازی زمین عمل تسطیح بندی انجام می شود و برای ایجاد گرادیان هیدرولیکی مناسب جهت جریان یافتن شیرابه و آبهای سطحی رها شده،شیب ۱% در دو جهت عمود بر هم ایجاد می گردد.

۲) لایه بندی زمین

برای کاهش نفوذ پذیری خاک و ایجاد حائل برای جلوگیری از نفوذ شیرابه به عمق زمین یک لایه ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتری از رس با دانه بندی ریز بر روی کف زمین ایجاد می گردد.

۳) ایجاد زهکش آبهای سطحی و حوضچه ویژه جمع آوری شیرابه

در ۴ ضلع زمین کانال هایی حفر می شود،تا ضمن جلوگیری از نفوذ آبهای سطحی به جایگاه ویژه دفن ،شیرابه را به حوضچه ای که در پایین دست شیب اصلی و در امتداد محور مرکزی زمین ایجاد شده است هدایت کند.

۴) دیواره سازی

عملیات نهایی ساخت دیواره در حواشی زمین استواین دیواره بمنظور استحکام و ثبات و با توجه به نوع خاک دارای شیبی ۱:۱ تا۳:۱ می باشد.فشرده سازی لایه های خاک به کار برده شده در ساخت این دیواره بسیار مهم است.بهتر است برای کاهش هزینه های حمل و نقل خاک جهت دیواره سازی،از خاک مازاد حاصل از عملیات تسطیح و حفاری کانال های زهکشی کناری استفاده شود.نقش عمده این دیوار،ایجاد محدوده بسته برای تخلیه زایدات و جلوگیری از پخش زایدات به محیط اطراف است.

● پایش زیست محیطی

برای کنترل صحیح و بهداشتی مراکز دفن لازم است سیستم از نقطه نظر کمیت و کیفیت مواد زائد،شیرابه تولیدی،کیفیت آبهای زیرزمینی و سطحی،گازهای منتشره مورد کنترل و پایش مداوم قرار گیرد.

این پایش ها عمدتاًجهت تعیین میزان اثر سیستم دفن زباله در محیط زیست اطراف و تعیین استانداردی که سیستم بر اساس آن اجراء شده است،انجام می پذیرد.این کنترل ها عمدتاًمتناوب بوده و در کلیه سیستم های دفن مشابه است.


برچسب‌ها: تاثیر فاضلاب بر افزایش گازهای گلخانه ای, بیوماس, تصفیه فاضلاب, الودگی پساب گاز گلخانه ای زباله جامد متان, فاضلاب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت 1392ساعت 11:35  توسط spow  | 

خودروی هیبریدی


در دنيای امروز ، موضوع مصرف سوخت وانرژی ، يكی از موضوعات مهم و بحث های داغ است . سالهاست که مصرف سوخت های جايگزين به جای سوخت های فسيلی در انواع وسايل و مصرف کننده های انرژی مورد بررسی قرار گرفته است . اتومبيل ها نيز به عنوان يکی از مصرف کننده های عمده سوخت و انرژی از اين موضوع ، مستثنی نيستند. در چند سال اخير خودروهايی ساخته شده اند که از انرژی های جايگزين مانند انرژی خورشيدی ، CNG  و گاز طبيعی    انرژی الکتريکی ، هيدروژن ، گاز مايع به جای بنزين استفاده می کنند.  همچنين خودروهايی توليد شده اند که از ترکيب دو نوع از اين انرژی ها استفاده می کنند ؛ به اين خودروها ، خودروی هيبريدی می گويند .  برتري تكنولوژی هيبريدي عبارت است از ، ساخت راحت تر نسبت به سلول سوختي ، برد بيشتر و وزن كمتر نسبت به موتور الكتريكي و مصرف سوخت و آلايندگي كمتر نسبت به موتور احتراقي .
    بطورکلی به خودرویی که دو یا چند منبع تولید قدرت داشته باشد ، هیبریدی گفته می شود . ولی با توجه به اینکه نوعی از هیبرید که در آن یک موتور احتراق داخلی با سوخت بنزین یا گازوئیل همراه با یک موتور الکتریکی ، ترکیب شده اند ، بیشتر در خودروهای امروزی به کار می روند ، معمولاً در هر جا که صحبت از خودروی هیبریدی به میان می آید ، منظور این نوع خودرو است . به این نوع خودرو ، خودروی هیبرید الکتریکی ( HEV ) گفته می شود ( در این گزارش نیز ، هر جا که کلمه " خودروی هیبریدی " استفاده شده است ، منظور " خودروی هیبرید الکتریکی" است . ) .


تارخچه خودروی هیبرید

بطور شگفت آور، مفهوم خودرو الكتريكي هيبريد از عمر اتومبيل هاي موجود بنزيني قديمي تر است. هدف اوليه، اگر چه، چندان سوخت مصرفي را كاهش نداد، اما منجربه كمك به  موتور احتراق داخلي براي رسيدن به سطح بازدهي بالا تر و قابل قبولي شد.
اولين خودروی هيبريد گزارش شده در پاريس در سال  1899 می باشد كه توسط Vendovlli و Priestly Electric Carriage ساخته شد . خودروی ساخته شده در Pieper يك خودروي هيبريد موازي با يك موتور بنزيني خنك شونده با هواي كوچك بود كه توسط يك موتور الكتريكي با باتري هاي سرب - اسيدي كمك مي شد . گزارش شده است كه باتري ها بوسيله  موتور بيزيني شارژ مي شده اند ، وقتي که خودرو در سرازيري است و يا بدون حركت است. هنگاميكه توان حركتي مورد نياز بيشتر از توان موتور بنزيني است، موتور الكتريكي توان اضافه مورد نياز را تأمين مي كند. خودرو الكتريكي هيبريد ديگر در سال 1899 معرفي شد كه يك خودروي الكتريكي هيبريد سري بود. اين نمونه تجاري بود وتوسط شركت Vendoveli و Priestly ساخته شد.
در سال 1903 در پاريس خودروی هيبريد موازي ديگري توسط Frechman Comille ارائه شد. اين خودرو توان خود را از يك باتري 44 سلوله و سربي- اسيدي مي كشيد ، كه توسط موتور الكلي hp 4.5 شارژ مي شد. در سال های بعد هیبریدهای موازي و سري از سال 1988 تا 1916 ساخته شدند كه در نمونه هاي آخري از نيروي ترمزي الكتريكي استفاده شده است.
يكي از بزرگترين مشكلات خودروهاي مربوطه در دهه هاي نام برده شده روبرو شدن با طراحي ماشين الكتريكي بوده است كه از پيچيدگيِ خاصي برخوردار است واين به اين دليل بوده است كه الكترونيك قدرت به اندازه كافي پيشرفت نكرده بود و ماشينهاي الكتريكي با سوئيچها و مقاومتهاي مكانيكي كنترل مي شوند. از سال 1960 به بعد بود كه الكترونيك قدرت شروع به رشد كرد.
در سال 1975 دكتر ديكتر وك بر روي خودروهاي هيبريد تحقيق كرد و موفق به ساخت خودرو هيبريد موازي با ادوات الكترونيك قدرت شد. كه در آن از ماشين DC hp 15 با تحريك جداگانه استفاده شد. نمونه سري آن توسط دكتر ارنست وايكفيلد در سال 1967 ساخته شده بود . در طي اين سالها خودرو هايبريد به صورت تجاري ساخته نشد و علاقه مندي ها به دليل نگراني هاي مهم محيط زيست به سمت خودروهاي الكتريكي متمايل شد. تحقيق ها تا سال 1980 ادامه يافت ولي عملاً از اين سال به بعد به دليل عدم پيشرفت ماشين هاي الكتريكي مدرن، مخصوصاً باتري ها پيشرفت قابل ملاحظه اي در تکنولوژی خودروی هیبریدی صورت نگرفت. در سال 1990 بود كه روشن گرديد كه خودرو الكتريكي هرگز به هدف ذخيره انرژي نخواهد رسيد.
 Ford اولين خودروي الكتريكي هايبريد را وارد بازار كرد و يكي از اولين خط توليدهاي خودروي هيبريد توسط دولت امريكا بوجود آمد. پر اهميت ترين پيشرفت ها در زمينه خودروي الكتريكي هيبريد و تبديل آن به يك خودروي تجاري توسط كارخانه هاي ژاپني ها انجام شد. در سال 1997، تويوتا خودروي Pirus Sedan را در ژاپن عرضه كرد. هوندا هم هيبريدهاي Insight وCivic را معرفي كرد. اين خودروها اكنون در دسترس است. آنها به تركيبی عالي از مصرف سوخت توانستند دست يابند .

متن کامل مقاله را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: خودروی هیبریدی, انرژی های نو, هیبرید, مهندسی مکانیک خودرو, دانلود مقالات مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت 1392ساعت 11:26  توسط spow  | 

لحیم کاری سخت و نرم

Brazing & Soldering

تعریف فرایند

لحیم کاری سخت و لحیم کاری نرم با اتصال فلزات و آلیاژها با استفاده از فلزات پركننده ای که نقطه ذوب آنها پائین تر از فلزات پایه می باشد، انجام مي گيرد.

تفاوتهای بین لحیم کاری(سخت و نرم) و جوشکاری به صورت زیر می باشد:
  در لحیم کاری(نرم يا سخت) سطوح قطعات فقط تا دمای کار فلز اتصال دهنده گرم شده اند ولي در جوشکاری سطوح ذوب مي شوند به عبارت ديگر در فرايند لحيم كاري فلز پايه ذوب نمي شود ولي در جوشكاري فلز پايه ذوب مي گردد.

کاربرد لحیم کاری (سخت و نرم)


1- آب بندی کردن قطعات
2- ایجاد اتصال بین فلزات همجنس و غیر همجنس
3- روکش کاری کردن

تعریف فرایند لحیم کاری سخت و نرم

در لحیم کاری سخت یک فلز پرکننده با نقطه ذوبي بالاتر از  °C 450 كه كمتر از نقطه ذوب فلز پايه در محل اتصال است، ذوب مي گردد. در فرایند لحیم کاری نرم فلز پرکننده دمای ذوبش کمتر از °C 450 می باشد. در هر دو فرایند فلز پرکننده به داخل سطوح مماس و نزدیک به اتصال کشیده می شوند و این فواصل را پر می کنند. این کار به کمک خاصیت موئینگی انجام می شود. موقعی که فلز پرکننده سرد شده و منجمد می شود، فلزات پایه به هم متصل می شوند.

برای دانلود جزوه اموزشی جوش واتصالات به روش لحیم کاری -لحیم کاری سخت و نرم- در 130 صفحه به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: لحیم کاری سخت و نرم Brazing Soldering, لحیم کاری, جوش و جوشکاری, جوشکاری, دانلود جزوه جوش اتصالات جوشکاری لحیم کاری ذوب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم اردیبهشت 1392ساعت 17:30  توسط spow  | 

مروری بر نظریه آشوب و زمینه آن

سرنوشت اینگونه به در می کوبد...
 
پدیده کامپتون

یکی از بهترین آزمایشاتی که به وسیله آن می توان خاصیت ذره ای نور را مشاهده کرد و دریافت، اثر کامپتون است. این پدیده را که نمی توان آنرا در پرتو فیزیک کلاسیک  توجیه کرد آرتور هالی کامپتون در سال 1922 کشف کرده است. وی  طی آزمایشی نشان داد که با تابیدن نور با بسامد (رنگ) مشخص بر سطح فلزی براق، الکترون ها و فوتون ها به صورت ذره ای با یکدیگر برخورد می کنند.

 با ابعادی ریزتر به این اثر نگاه می کنیم: در هنگام تابش یک فوتون به الکترون آزادی که در سطح فلز قرار دارد برخورد می کند و بخشی از انرژی خود را به الکترون می دهد که طی این برخورد ذره را از مسیر خویش منحرف کرده و به آن انرژی منتقل می کند (شکل 1):

متن کامل تحقیق را از لینک پایین دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: تئوری اشوب در مدیریت علوم مهندسی جامعه شناسی فیزیک, نظریه اشوب یا بی نظمی, نظم از بی نظمی به وجود می اید, پدیده کامپتون, Chaos Theory
+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم اردیبهشت 1392ساعت 11:9  توسط spow  | 

برقگیر

حفاظت سیستم در برابر TOVها توسط رله ها و قطع کلیدهای قدرت و … انجام می شود، ولی حفاظت سیستم در برابر امواج ضربه ای عموماً توسط وسائل زیر انجام می شود:
1- جرقه گیرها (SPARK – GAPS)
2-برقگیرها (LIGHTNING/ SURGE ARRESTERS)

که خود به سه نوع زیر تقسیم می شوند:

الف) برقگیرها مرسوم یا برقگیرهای با مقاومت غیرخطی و فواصل هوایی
(NON – LINEAR RESISTOR TYPE ARRESTERS WITH SPARK – GAPS/ CONVERNTIONAL ARRESTER)
ب)برقگیر با مقاومت غیرخطی و فاصله هوایی مجهز به گویل مغناطیسی خاموش کننده جرقه
(MAGNETICALLY BLOWN OUT SPARK GAPS & SILICON CARBIDE RESISTOR)
ج)برقگیرهای اکسید فلزی یا Zno بدون فواصل هوایی
(NON- LINEAR  METAL OXIDE RESISTOR TYPE ARRESTERS WITHOUT SPARK- GAPS/ ARRESTERS/ Zno ARRESTERS/ MO – ARRESTERS

جرقه گیرها (SPARK – GAPS):

ساده  ترین و ارزانترین راه برای حفاظت عایقی در برابر اضافه ولتاژهای ضربه ای استفاده از فواصل هوایی می  باشد. بدلیل معایب زیر، امروزه از این وسایل بعنوان حافظ اصلی در برابر امواج ضربه استفاده نمی شود.
الف- در صورت عملکرد این وسائل، شبکه با افت شدید ولتاژ روبرو می شود. حتی با سپری شدن ولتاژ ضربه، جرقه بدلیل حضور ولتاژ همچنان پایدار باقی می ماند و ناگزیر جهت قطع جریان تعقیبی (FOLLOW CURRENT) می بایستی کلیدهای قدرت عمل کنند. این مسئله علاوه برا اینکه باعث عدم تداوم بار (هر چند کوتاه مدت) می شود، شبکه و تجهیزات آن را در معرض تنشهای مکانیکی و حرارتی ناشی از جریان اتصال کوتاه قرار می دهد.

متن کامل مقاله اموزشی برقگیرها را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: برقگیر, دانلود مقالات مهندسی برق, ترانسفورماتور, نیروگاه, تجهیزات پست و نیروگاه
+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم اردیبهشت 1392ساعت 6:14  توسط spow  | 

جوش مقاومتی و کاربرد های آن در صنعت

پروژه درس روش های تولید و کارگاه


در صنعت روشهای مختلفی برای تولید قطعات و مجموعه های صنعتی به کار گرفته می شود و در این میان روش جوشکاری یکی از با اهمیت ترین این روشها بوده و شاید بتوان گفت که مجموعه ی صنعتی وجود ندارد که در آن یکی از روشهای جوشکاری استفاده نشده باشد.

یکی از پرکاربردترین روشها جهت اتصال قطعات فلزی در صنایع،جوش مقاومتی می باشد.
برای مثال درخودرو سازی در بدنه ی هر خودرو ی سواری به طور متوسط حدود3000 نقطه جوش وجود دارد و حدود%98 بدنه ی خودرو توسط جوش مقاومتی به هم متصل می شوند.با توجه به اهمیت این موضوع می بینیم که آشنایی با این نوع جوش و ادامه ی آن به عنوان یک پروژه می تواند نقش تعیین کننده ای در ارائه دانش و پیشرفت آن باشد.

در ادامه مختصری از این نوع جوش مطرح میشود...

اصول و مفاهیم

از نظر متالوژی،جوش به محل اتصالی اطلاق می شود که با هیچکدام از روشهای:
آنالیز شیمیایی
تستهای مکانیکی
مطالعات میکروسکپی

قابل تشخیص از قسمت های دیگر نباشد.

در عمل دسترسی به این تعریف امکان پذیر نیست ولی در روشهای مختلف جوش تلاش می شود به این تعریف نزدیک شوند.نقطه ی مشترک انواع جوش عامل حرارت یا انرژی گرمایی است.هرچند استفاده از مواد واسط و یا استفاده از نیرو در بعضی از انواع جوش کاربرد دارد.

جوش مقاومتی

در جوش مقاومتی دو عامل حرارت و نیرو همزمان مورد نیاز می باشد.در این نوع جوش برای ایجاد حرارت لازم در عملیات جوشکاری از خاصیت مقاومت الکتریکی قطعات جوش شونده استفاده می شود.با عبور جریان از قطعات، حرارت مورد نیاز جوش ایجاد می شود:

Q=I2.R.t

نقش نیرو در این نوع جوش:
- کاهش مقاومت مسیر عبود جریان در نقطه ی تماس دو سطح جوش شونده با الکترودها
- کمک به تمرکز عبور جریان

- کمک به شکل گیری ناحیه ی جوش و در هم فرو رفتن ناحیه مذاب می باشد.

متن کامل جزوه جوشکاری مقاومتی Resistance Welding در 55 صفحه را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه جوش مقاومتی, جوشکاری مقاومتی Resistance Welding, جوشکاری, دانلود جزوه جوش جوشکاری سیم جوش انبر ایمنی امپر نق, جوش و جوشکاری
+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اردیبهشت 1392ساعت 19:53  توسط spow  | 

نقش عايق ها در صنعت برق


عایق چیست : ماده ای که قابلیت هدایت الکتریکی کم ودرمقابل شدت میدان ازخود استقامت
نشان دهد.

 ویژگی های یک عایق مناسب :

1- استقامت الکتریکی مناسب (هدف اولیه )                 2- استقامت مکانیکی (عایق جامد )
3 - ضد رطوبت بودن                                                   4-عدم جذب آلاینده
5- پایداردرمقابل نورخورشید                                       6- پایداری شیمیایی
      
دسته بندی عایق ها

 فیزیکی :                 1- جامد : میکا،چینی،سرامیک،شیشه و.....
                                2- مایع : روغن ترانس وکابل
                             3- گاز  : هوا،هیدروژن،نیتروژن،SF6

شیمیایی :                  1- آلی : سلولزها – پلیمرها
                             2- معدنی : شیشه – میکا

 چگونگی تولید :         1- طبیعی : چینی،سرامیک ،چوب،کاغذ
                             2- مصنوعی : پلیمرها - روغن ترانس

واکنش حرارتی :

1- ترموست :   دراثرحرارت قبل ازرسیدن به حالت میعان تجزیه می شوند وغیرقابل بازیافتند. مثل: رزینها
2- ترموپلاست :  دراثرحرارت بصورت مایع درمی آیند ( شکل پذیرمی شوند ) . مثل : شمع ولاستیک
  
کاربرد عایق های الکتریکی

- هوا : در خازن های فشار ضعیف وخطوط توزیع وپست های فشارقوی

- نیتروژن (ازت) : دربرق گیرهای اکسیدروی (Zno) وخازن های استاندارد

- گازکربنیک (Co2) : درخازن های استاندارد

- هیدروژن : بصورت مایع در ژنراتورهای باتوان بالا

- گازSF6: درپست های GIS :( Gas Isolated Substation )

- روغن ترانسفورماتور: درترانسفورماتورقدرت، کابل های روغنی، کلیدهای قدرت ،خازن های فشارقوی

- روغن کابل ( بنچومین ) : درمفصل بندی کابل ،باطری های خشک وجعبه های اتصال

- روغن نسوز( آسکارین ) : درپستهاوخازن های فشارقوی درمناطق شلوغ که احتمال آتش سوزی می باشد

- میکا : بصورت پودرباعایق های دیگردرلامپ تصویر،وسایل الکتریکی ،اتوبخارو....بکارمی رود  

برای دانلود متن کامل مقاله اموزشی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: Insulator, عایق, عایق الکتریکی, دانلود مقالات مهندسی برق, نقش عايق ها در صنعت برق
+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اردیبهشت 1392ساعت 13:42  توسط spow  | 

هر سازمان و اداره ای براساس ساختار و عملکرد خود مجموعه ای از تعاریف و مشخصات را شامل میشود ومجموعه توانیر به عنوان متولی تولید،توزیع وانتقال انرژی الکتریکی در کشور نیز از این امر مستثنی نمیباشد.

جزوه ای که برای دانلود تقدیم حضور دوستان میشود شامل گزیده ای از تعاریف واصطلاحات مرتبط با صنعت برق کشور میباشد که دوایر تولید ، توزیع ، انتقال ، امور نیروی انسانی و امور مالی را شامل میشود وبرای دانلود ان میتوانید به لینک انتهای پست مراجعه فرمایید:

نمونه هایی از اصطلاحات و تعاریف در ادامه اورده شده است.

تعاريف

توليد 

نيروگاه بخاري : نيروگاهي است كه در آن از انرژي حرارتي سوخت هاي مايع، جامد وگاز جهت توليد بخار و مصرف آن در توربين هاي بخار براي توليد برق استفاده مي شود.

نيروگاه گازي : نيروگاهي است كه در آن از انرژي حرارتي سوخت‌هاي فسيلي گاز و مايع جهت توليد گاز داغ (دود) و مصرف آن در توربين گاز براي توليد برق استفاده مي‌شود.

 نيروگاه چرخه ترکيبي : نيروگاهي است كه در آن علاوه بر انرژي الكتريكي توليد شده در  توربين هاي گازي از حرارت موجود در گازهاي خروجي از توربين هاي گازي جهت توليد بخاردر يك ديگ بخار بازياب استفاده شده و بخار توليدي در يك دستگاه توربو ژنراتور بخاری توليد انرژي برق مي كند .

نيروگاه ديزلي : نيروگاهي است كه در آن از سوخت نفت گازجهت راه اندازي موتور ديزلی استفاده کرده و انرژی مکانيکی حاصله توسط ژنراتور كوپله شده با آن ، به انرژي الكتريكي تبديل مي شود.


انتقال و فوق توزيع

شبکه :  يک "شبکه" عبارتست از يک سري پست ها، خطوط، کابل ها و ساير تجهيزات الکتريکي که به منظور انتقال انرژي از نيروگاه ها به مصرف کننده نهايـــي متصل شده اند . دامنه شبکه ممکن است ، به عواملي غير از گروه بندي الکتريکي اتصالات يا تجهيزات محدود شود، به عنوان مثال ، ممکن است محدوديتي بر يک ناحيه جغرافيايي خاص ، يک ولتاژ ، يک نوع جريان ، يک مالکيت مطرح باشد يا ممکن است که آن تابعي از مرز بين نيروگاهها و مصرف کننده هاي انرژي الکتريکي باشد .

شبکه به هم پيوسته : شبكه اي است كه مي تواند به صورت ملي و يا فراملي در وظيفه اصلي خود قابل تنظيم باشد به طوريكه هم از نظر اقتصادي و هم از نظر كارآيي بتواند درخواست هاي انرژي برق را با توليد آن به سطح بهينه برساند

خارج از شبکه : شبكه هاي منطقه اي، استاني و يا شبكه هاي جزيره اي كه به شبكه هاي مجاور يا شبكه بهم پيوسته سراسري ارتباط و اتصال نداشته باشند .

توزيع

شبکه توزيع :مجموعه ای متشکل از خطوط هوايي و زميني فشار متوسط و فشار ضعيف و پستهاي زميني و هوايي مي باشد که براي توزيع انرژي برق در يک محدوده معين بکارگرفته مي شود.

فروش
-    فروش داخلی: فروش برق در داخل کشور به مشترکين و بر اساس تعرفه های اعلام شده توسط وزارت نيرو انجام می گيرد
-    فروش برون مرزی: فروش برق بر اساس ميزان تبادل انرژی با کشورهای مختلف و بر اساس نرخ تبادل مندرج در قرارداد انجام می گيرد   ممکن است نرخ تبادل بر اساس ساعات مختلف شبانه روز و فصول مختلف سال متفاوت باشد.

 مشترکين :اشخاص حقيقي يا حقوقي كه انشعاب يا انشعاب هاي مورد تقاضاي آنها بر طبق مقررات برقرار شده باشد .


نيروي انساني


1-نيروي انساني شاغل اعم از كارمند و كارگر داراي
سه وضعيت استخدامي ، رسمي ، حكمي ( ثابت ) و قراردادي به شرح زير مي باشد :

الف : كاركنان رسمي
اين قبيل كارمندان تابع مقررات  استخدامي شركت هاي دولتي و از نظر بازنشستگي تابع قانون استخدام كشوري    مي باشند و از اين قبيل كارمندان كسورات بازنشستگي به ميزان 5/22% كسر ميگردد كه سهم كارمند 9% و سهم كارفرما 5/13% مي باشد .

ب : كارکنان حكمي ( ثابت )
اين قبيل كاركنان به دو دسته به شرح زير تقسيم مي گردد .
1-    كارمندان حكمي : اين قبيل كارمندان از نظر استخدامي تابع مقررات استخدامي شركت هاي دولتي و از نظر بازنشستگي تابع صندوق تامين اجتماعي مي باشند از اين قبيل كارمندان 27% حق بيمه كسر   مي گردد كه 7% به عهده كارمند و 20% به عهده كارفرما مي باشد .
2-    كارگران حكمي : اين قبيل كارگران از نظر استخدامي تابع قانون كار جمهوري اسلامي ايران مي باشند و از نظر بازنشستگي تابع قانون صندوق تامين اجتماعي بوده و از اين قبيل كارگران 30% حق بيمه كسر مي گردد كه 7% به عهده كارگر ، 20% به عهده كارفرما و 3% نيز بابت بيمه بيكاري است كه به عهده كارفرما   مي باشد .

مالي

استهلاک
کاهش تدريجی در ارزش تاسيسات برق حاصله از بهره برداری ، فرسودگی ، کهنگی، عوامل طبيعی، خرابی، ناياب شدن، گذشت زمان و غيره که به حساب هزينه استهلاک منظور می شود.

استهلاک انباشته
جمع مبالغی است که از زمان تحصيل دارايی به حساب هزينه استهلاک منظور شده است را هزينه استهلاک انباشته می نامند و آنرا در طرف دارايی ترازنامه در زير   دارايی  مربوطه می نويسند و از آن کم می کنند تا مانده مستهلک نشده بدست آيد.

بهای دفتری
مبلغی است که برای دارايی ها پس از کسر استهلاک انباشته ثبت می گردد.به عبارت ديگر مانده مستهلک نشده دارايی ، بهای دفتری ناميده می شود.

متن کامل جزوه تعاریف و اصطلاحات صنعت برق را ازلینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: اصطلاحات انرژی, نیروگاه, تعاریف و اصطلاحات نیروگاه و پست, پست و نیروگاه انرژی الکتریکی دانلود, تعاریف و اصطلاحات صنعت برق
+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم اردیبهشت 1392ساعت 13:7  توسط spow  | 

دانلود جزوه اشنایی با ایمنی برق

ایمنی برق

تعریف و نحوه ی آسیب رسانی برق
عوامل ایجاد برق گرفتگی
انواع حفاظ در برابر برق گرفتگی
برق گیر
بررسي سیستم ارت در يك شركت مورد بررسي
منابع

تعريف جريان الكتريكی

یک هادی عایق شده مانند قطعه‌ای سیم مسی ، الکترونهای آزاد شبیه مولکولهای گازی که در ظرفی محبوس شده‌اند، حرکات کاتوره‌ای انجام می‌دهند و مجموعه حرکات آنها در طول سیم هیچ گونه جهت مشخصی ندارد. تعداد الکترونهایی که به چپ حرکت می‌کنند با تعداد الکترونهایی که به راست حرکت می‌کنند، یکی است و برآیند آنها صفر می‌باشد.ولی اگر دو سر سیم را به باتری وصل کنیم، این برآیند دیگر صفر نیست.

نحوه آسيب رسانی جريان الكتريكی

1- اصابت مستقيم جريان الكتريكي
2- القائات ناشي از تماس غير مستقيم جريان الكتريكي

عامل های ايجاد برق گرفتگی

عوامل غير طبيعي مثل جريان هاي الكتريكي موجود در سيم كشي هاي خانه.
عوامل طبيعي مثل رعد و برق

برای دانلود جزوه اشنایی با ایمنی برقبه لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: ایمنی برق, جريان الكتريكی, حفاظت, سیستم ارت, ایمنی
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم اردیبهشت 1392ساعت 2:8  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزشی سخت افزار

-نگاه  کلی به سخت افزار 1
        عناصر  اصلی       
1-1- پردازنده
1-2- حافظه اصلی
 1-3- دستگاه های ورودی / خروجی
1-4- اتصالات داخلی  سیستم شامل  ساختار ها و راهکارهائی که ارتباط بین اجزاء ( پردازنده – حافظه – دستگاه های ورودی /خروجی )

1-1-1- ثبات پردازنده
الف- ثباتهای قابل دسترس توسط کاربر : این ثباتها در دسترس تمام برنامه های کاربردی و برنامه های سیستم
ب- ثبات های کنترلی وضعیت: این ثباتها برای کنترل عملیات پردازنده  بکار گرفته می شود و قابل دسترسی بوسیله کاربران نیستند..مانند  ثبات دستوالعمل ، شمارنده برنامه ( PC ) ، ثبات کلمه وضعیت ( PSW )

وقفه (interrupt)
نکته 1: وقفه توسط سخت افزار کامپیوتر تولید می شود هر چند علت آن می تواند نرم افزار باشد.
نکته 2: یک هدف عمده ، از راهکار وقفه ، افزایش  کارائی  پردازنده می باشد.
نکته 3: در هنگام  اجرای خود هسته نیز وقفه اتفاق می افتد. CPU  آنها را آشکار کرده و به جای پشته درون جدول ،فرآیند  از پشته هسته استفاده می شود.
نکته 4: امکان وقوع وقفه های تو در تو نیز وجود دارد و هرگاه روال سرویس دهی به وقفه بعدی خاتمه می یابد ، می توان وقفه قبل ازآن را تکمیل نمود. {تننباوم 169}

در حالت کلی سه نوع وقفه در کامپیوتر وجود دارد:
1- وقفه خارجی
2- وقفه داخلی
3- وقفه نرم افزاری

برای دانلود جزوه اموزشی سخت افزار به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزشی سخت افزار, سیستم, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر, سیستم کامپیوتری, سخت افزار
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم اردیبهشت 1392ساعت 0:15  توسط spow  | 

دانلود مقاله مهندسی برق قدرت


انتخاب موتور القایی مناسب در کاربردهای صنعتی

خلاصه

در این مقاله ضمن مرور میزان متوسط بازدهی در سیستم های محرک صنعتی اهمیت انتخاب مناسب موتور در این موارد از دیدگاه مصرف انرژی مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین اهمیت تطابق بین موتور و بار و بالابودن ضریب بار از نظر انرژی مصرفی و بازدهی سیستم محرک  موتور مورد تاکید قرار می گیرد. ملاحظات اقتصادی در انتخاب موتور مناسب در محرکهای صنعتی با استفاده از ”زمان متوسط بین دو خرابی ” و ”زمان متوسط تعمیر” بر شمرده شده و با مقایسه بازدهی روشهای مختلف کنترل سرعت موتور رابطه ای برای محاسبه توان مکانیکی خروجی سیستم موتور محرک ارائه می شود.

سپس ضمن بررسی نحوه و میزان تاثیر بازدهی و ضریب توان موتور یا بار، تاثیر استفاده از خازن بر ضریب توان مورد بررسی قرار می گیرد. در خاتمه استفاده از انواع مختلف کنترل کننده های موتور در کاربردهای صنعتی شامل اینورترها و سیکلوکنورتورها و مزایای نسبی آنها مورد بررسی قرار می گیرد.

متن کامل مقاله انتخاب موتورهای القائی ر از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: انتخاب موتور القایی, دانلود مقاله, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, نیروگاه, دانلود مقاله مهندسی برق قدرت
+ نوشته شده در  جمعه ششم اردیبهشت 1392ساعت 16:58  توسط spow  | 

دانلود جزوه فارسی دینامیک سیالات محاسباتی (CFD)

تاریخچه

سرگذشت پیدایش و گسترش دینامیک محاسباتی سیّالات را نمی‌توان جدای از تاریخ اختراع، رواج، و تکامل کامپیوترهای ارقامی نقل کرد. تا حدود انتهای جنگ جهانی دوٌم، بیشتر شیوه‌های مربوط به حلّ مسائل دینامیک سیالات از طبیعتی تحلیلی یا تجربی برخوردار بود. همچون تمامی نوآوری‌های برجسته علمی، در این مورد هم اشاره به زمان دقیق آغاز دینامیک محاسباتی سیّالات نامیسر است. در اغلب موارد، نخستین کار بااهمیت در این رشته را به ریچاردسون نسبت می‌دهند، که در سال ۱۹۱۰ (میلادی) محاسبات مربوط به نحوه پخش تنش (stress distribution) در یک سد ساخته‌شده از مصالح بنّایی را به انجام رسانید.

در این کار ریچاردسون از روشی تازه موسوم به رهاسازی (relaxation) برای حلّ معادلهٔ لاپلاس استفاده نمود. او در این شیوه حلّ عددی، داده‌های فراهم‌آمده از مرحله پیشین تکرار (iteration) را برای تازه‌سازی تمامی مقادیر مجهول در گام جدید به کار می‌گرفت.

توضیحات

در این روش با تبدیل معادلات دیفرانسیل پاره‌ای حاکم بر سیالات به معادلات جبری امکان حل عددی این معادلات فراهم می‌شود. با تقسیم ناحیه مورد نظر برای تحلیل به المان‌های کوچک‌تر و اعمال شرایط مرزی برای گره‌های مرزی با اعمال تقریب‌هایی یک دستگاه معادلات خطی بدست می‌آید که با حل این دستگاه معادلات جبری، میدان سرعت، فشار و دما در ناحیة مورد نظر بدست می‌آید. با استفاده از نتایج بدست آمده از حل معادلات می‌توان برآیند نیروهای وارد بر سطوح، ضرایب برا و پسا و ضریب انتقال حرارت را محاسبه نمود.

در دینامیک محاسباتی سیّالات از روشها و الگوریتمهای مختلفی جهت رسیدن به جواب بهره می‌برند، ولی در تمامی موارد، دامنه مساله را به تعداد زیادی اجزاء کوچک تقسیم می‌کنند و برای هر یک از این اجزاء مساله را حل می‌کنند. پس از رسم یک ۱۰۰ ضلعی منتظم مشاهده خواهیم نمود که شکل حاصل مشابه دایره است. با افزایش تعداد اضلاع این شباهت بیشتر خواهد شد. در حقیقت این پدیده در مبحث سی‌اِف‌دی نیز مفهوم خواهد داشت.

روش‌های عددی مورد استفاده در سی‌اِف‌دی

· روش المان‌های محدود

· روش احجام محدود

· روش تفاضلات محدود

· روش‌های طیفی

در میان این روش‌ها روش احجام محدود دارای کاربرد بیشتری به خصوص در مدل سازی جریان‌های تراکم ناپذیر می‌باشد. بیشتر نرم‌افزارهای تجاری در زمینه دینامیک محاسباتی سیّالات نیز بر مبنای این روش بسط و توسعه یافته اند.

کاربردها

اکنون روش دینامیک محاسباتی سیالات جای خود را در میان روش‌های آزمایشگاهی و تحلیلی برای تحلیل مسائل سیالات و انتقال حرارت باز کرده‌است و استفاده از این روش‌ها برای انجام تحلیل‌های مهندسی امری عادی شده‌است.

دینامیک محاسباتی سیالات بصورت گسترده در زمینه‌های مختلف صنعتی مرتبط با سیالات، انتقال حرارت و انتقال مواد به کمک سیال بکار گرفته می‌شود. از جمله این موارد می‌توان به صنایع خودروسازی، صنایع هوافضا، توربوماشین‌ها، صنایع هسته‌ای، صنایع نظامی، صنایع نفت و گاز و انرژی و بسیاری موارد گسترده صنعتی دیگر اشاره نمود که دانش دینامیک محاسباتی سیالات به عنوان گره گشای مسائل صنعتی مرتبط تبدیل شده است.

 دانلود

منبع: ansysfluent.ir

نکته : پس از دانلود  bayad .ir7 ra be .pdf taghir dahid


برچسب‌ها: دانلود جزوه فارسی دینامیک سیالات محاسباتی, روش‌های عددی مورد استفاده CFD, دانلود جزوه CFD, CFD, دینامیک سیالات محاسباتی
+ نوشته شده در  جمعه ششم اردیبهشت 1392ساعت 13:7  توسط spow  | 

سيستم‌های تحريك استاتيك ژنراتورهای سنكرون

چكيده:

بسياري از مولدهاي الكتريكي در صنايع مختلف با مشكلات نگهداري و خرابيهاي ناشي از سيستم تحريك مواجه هستند. خرابي كموتاتور، تعويض قسمتهاي از تنظيم كننده اتوماتيك و لتاژ ، خرابيهاي قسمتهاي گردان در سيستم تحريك، نارسائيهاي مقاومتهاي متغيري كه با موتور كنترل مي‌ شوند و نواقص مربوط به قطع كننده‌هاي DC ميدان، تنها بعضي از مشكلات سيستمهاي مولد قديمي است كه نتيجه آن هزينه‌‌هاي باتري و زمان خاموشي بيشتر است. جايگزيني سيستمهاي تحريك گردان و تجهيزات ملحقه آن با سيستم تحريك استاتيك راه حل مناسبي براي غلبه بر مشكلات فوق مي‌باشد. انعطاف در طراحي سيستمهاي تحريك استايتك شرايطي را ايجاد مي‌كند كه امكان تغيير و اصلاح آن براي كاربرد در ظرفيتهاي بزرگ و كوچك توليد وجود دارد ضمن اينكه هزينه‌هاي نگهداري سيستم تحريك با جارو بك نيز حذف مي‌ شود. در اين مقاله با تشريح سيستمهاي تحريك استاتيك مشتمل بر قسمتهاي قدرت قابل كنترل، ترانسفورماتور قدرت و تنظيم كننده ولتاژ پرداخته مي‌شود. حذف بريكر يا قطع كنندةDC ميدان با صرفه جويي قابل توجهي  در هزينه همراه است كه در كنار آن پاسخ سريع و ديگر مزاياي سيستم تحريك استاتيك بر شمرده خواهد شد. درپايان محدويتهاي انتخاب و ملاحظات عملي در انواع   سيستمهاي تحريك نيز مرور مي‌شوند.
 
1 ـ مقدمه

1 ـ 1 ـ عملكرد سيستم تحريك استاتيك

يك سيستم تحريك استاتيك به لحظ عملكرد شبيه تنظيم كننده اتوماتيك ولتاژ ميدان رفتار مي‌كند بطوريكه اگر ولتاژ ژنراتور كاهش داشته باشد جريان ميدان را افزايش مي‌‌دهد و بر عكس اگر ولتاژ ژنراتور افزايش داشته باش جريان ميدان را كاهش مي‌دهد. درواقع سيستم تحريك استاتيك توان ميدان اصلي ژنراتور  تأمين مي‌‌كند در حاليكه تنظيم كننده ولتاژ، توان ميدان تحريك كننده را برآورده مي‌سازد. درسيستم تحريك استاتيك3 مؤلفه اصلي وجود دارند: قسمت كنترل، پل يكسوساز و ترانسفورماتور قدرت كه در تركيب باهم ميدان ژنراتور را براي استيابي به ولتاژ خروجي مناسب، كنترل مي‌‌كنند شكل (1) بلوكهاي اصلي يك سيستم تحريك استاتيك را نشان مي‌دهد.

متن کامل مقاله را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: سيستم‌هاي تحريك استاتيك ژنراتورهاي سنكرون, ژنراتور, ماشین سنکرون, دانلود مقالات مهندسی برق, سيستم‌ تحريك استاتيك
+ نوشته شده در  جمعه ششم اردیبهشت 1392ساعت 12:38  توسط spow  | 

بررسی توان اكتيو، توان راكتيو ، ضريب توان و انرژی الكتريكی در محيط های هارمونيكی


چكيده:

هزينه دريافت شده توسط توليد كننده انرژي كه در مقابل برق مصرف شده توسط مصرف كننده (بار الكتريكي) دريافت مي گردد بر اساس انتگرال توان اكتيو اندازه گيري شده به كمك اندازه‌گيرهاي انرژي (وات ساعت متر) استوار است. بدليل موجود بودن توان اكتيو و راكتيو هارمونيكي در سيستم قدرت، توان كل جذب شده توسط بارهاي هارمونيكي كمتر از توان مؤلفه اصلي است. بر اين اساس، توليد كننده انرژي، هزينه كمتري را از بارهاي الكتريكي هارمونيكي (بارهاي الكتريكي كه توليد هارمونيكي در سيستم قدرت مي كنند) طلب مي كند. در مورد بارهاي الكتريكي خطي، توان كل جذب شده توسط اين بارها بيشتر از توان مؤلفه اصلي است، بنابراين بارهاي خطي در محيط هاي هارمونيكي هزينه بيشتر در مقابل آنچه مصرف مي كنند مي پردازند. در اين مقاله پيشنهاد مي گردد كه هزينه توان مصرف كنندگان بزرگ صنعتي براساس توان مؤلفه اصلي محاسبه گردد. مچنين بارهاي غير خطي هارمونيك زا تا حدي ملزم به پرداخت جريمه آلودگي سيستم قدرت گردند.

مقدمه:

روشهاي متفاوت جهت محاسبه توان راكتيو در يك محيط هارمونيكي وجود دارد. محققين متعددي سعي در ارائه الگوريتمهاي مناسب و اثبات علمي و عملي نظريه خود را موضوع فوق نموده اند. مهمترين تعريفهاي ارائه شده براي توان  راكتيو هارمونيكي تعريف هاي بوديانو، فريز و كاستر ـ مور مي باشد.
اندازه گيري توان راكتيو با هدف محاسبه ضريب توان حائز اهميت مي باشد. ضريب توان يك سيستم قدرت، ميزان بهره‌وري شبكه از ديد انرژي مصرفي و تلفات آن شبكه مي باشد. لذا با پذيرش ضريب توان بعنوان معيار ضريب بهره وري سيستم، هدف اصلي محاسبه اين پارامتر است نه توان راكتيو.

متن کامل مقاله بررسی توان اكتيو، توان راكتيو ، ضريب توان و انرژی الكتريكی در محيط های هارمونيكی را از لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: توان اکتیو, هارمونیک, دانلود مقالات مهندسی برق, محاسبه توان راكتيو, توان راکتیو
+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم اردیبهشت 1392ساعت 11:52  توسط spow  | 

دانلود گزارش کار ازمایشگاه سیالات

در ادامه پست قبلی (2504) که یک گزارش کار ازمایشگاه سیالات جامع را تقدیم حضور دوستان کردیم تعدادی از گزارش کارهای ازمایشگاه مکانیک سیالات را به شرح زیر برای دانلود تقدیم حضوردوستان عزیز می نماییم:

1- ازمایش پمپ

2- نیروهای وارد بر یک جسم غوطه ور در مایع ساکن

3- ازمایش جت سریع اب

4- ازمایش ضریب تخلیه روزنه (اروفیس)

5- آزمايش جريان يكنواخت در كانال

6- پمپ های هیدرولیکی

7- بدست آوردن منحنی مشخصه یک  پمپ و تعیین راندمان پمپ

8- روزنه و جت پرتابی

9- دبی و سرریز مثلثی

10- ضربه جت

11- عدد رینولدز

برای دانلود گزارش کار ازمایشگاه مکانیک سیالات به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com

------------------

دانلود گزارش کار ازمایشگاه سیالات در 65 صفحه


برچسب‌ها: دانلود گزارش کار ازمایشگاه سیالات, دانلود گزارشکار سیالات, مکانیک سیالات, دانلود گزارش کار ازمایشگاه, دانلود گزارش کار
+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم اردیبهشت 1392ساعت 10:20  توسط spow  | 

شرح وظایف بهداشتیاران کار

1-جمع آوری اطلاعات و آمار مورد نیاز از واحد صنعتی در ارتباط با مراقبتهای بهداشتی اولیه و تکمیل فرمهای استاندارد.
2-آموزش موازین بهداشت به نیروی انسانی شاغل در کارگاه .
3-انجام بازدید دوره ای منظم از تاسیسات بهداشتی و رفاهی کارگاه از قبیل توالت ، حمام ، دستشویی ، رختکن ، غذا خوری ، آشپزخانه ، مهدکودک و پیگیری لازم برای حل مشکلات و یا تامین کمبودهای این تاسیسات .
4-انجام کمکهای اولیه در خونریزیهای خارجی ، خفگی  ، شکستگی ، شوک و غیره تا رسیدن واحدهای امدادی همچنین در صورت نیاز و امکان اعزام مجروح به مراکز بهداشتی درمانی مربوطه
5-جلب همکاری کارکنان و مسئولان کارگاه جهت پیشرفت برنامه های بهداشتی 6-همکاری با عوامل بهداشتی درمانی در کارگاه و همچنین همکاری با عوامل بهداشتی درمانی که از کارگاه بازدید به عمل  می آورند .
7-تشکیل پرونده بهداشتی برای نیروی انسانی کارگاه و تنظیم و تکمیل فرمهای بهداشتی ( قسمتهای پزشکی توسط پزشک طب کار و کارشناس بهداشت حرفه ای تکمیل شود ).
8-آماده کردن شاغلین به منظور انجام معاینات پزشکی توسط پرسنل ذیصلاح بهداشت و درمان .
9-در خواست از کارشناسان بهداشتی مربوطه با اطلاع مدیریت واحد صنعتی برای بررسی ارزشیابی عوامل زیان آور محیط کار و یا نمونه برداری وکنترل مواد غذایی ، شیمیایی و عوامل زیان آور دیگر در محیط کار .
10-گزارش مسائل و مشکلات بهداشتی درمانی در ارتباط با انجام وظایف محوله به مدیریت کارخانه یا کمیته حفاظت بهداشت کار .
11-تهیه آمار از حوادث و سوانح و فعالیتهای بهداشتی که در کارگاه انجام می شود و ارسال گزارشات مذکور از طریق مدیریت کارگاه به مقامات و سازمانهای ذیربط .
12-شرکت در جلسات کمیته حفاظت و بهداشت کار و ارائه گزارش و مسائل و مشکلات بهداشتی موجود در کارگاه
13-کنترل کارت بهداشتی کارکنانی که با مواد غذایی سروکار دارند و معرفی آنان به مراکز بهداشتی درمانی جهت صدور یا تمدید کارت بهداشتی .
14-پیگیری لازم جهت رفع نواقص بهداشتی .
15-همکاری در انجام اقدامات سالمسازی محیط کار از قبیل کلر زنی آب آشامیدنی-سمپاشی و طعمه گذاری علیه حشرات و جوندگان-دفع زباله
16-ارسال در خواست وسایل و داروهای کمکهای اولیه مورد نیاز از شبکه بهداشتی درمانی شهرستان از طریق مدیریت کارخانه (مطابق با لیست وسائل و دارو هایی که از طرف وزارت بهداشت درمانی و اموزش پزشکی تعیین شده است)
17-نظارت مستمر بر استفا ده صحیح ازوسا ئل فردی کارکنان  در حفاظت کارگاه که توسط کارشناس بهداشت حرفه ای تعیین گردیده است .
18-انجام سایر وظائف محوله از طرف مسئولان مربوطه در ارتباط بهداشت حرفه ای


برچسب‌ها: شرح وظایف بهداشت یاران کار, ایمنی, بهداشت صنعتی, HSE, کمک های اولیه
+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم اردیبهشت 1392ساعت 10:5  توسط spow  | 

الکترودهای پوشش دار

جوشکاري قوس الکتريکي براي اولين بار وبا الکترود زغالي در سال 1881 ميلادي انجام شد0 و 7 سال بعد ،يعني در سال 1888 ميلادي ،الکترود زغالي با يک ميله فولادي لخت جايگزين گرديد .کيفيت اتصال به مراتب از قبل بهتر شده بود، اما ورود گازهاي موجود در اتمسفر، به ويژه اکسيژن و نيتروژن به صورت غير قابل کنترل به داخل مذاب جوش و تاثيرات متالورژيکي و مکانيکي آن ها،کيفيت دروني جوش را به سبب ايجاد ترددي و سختي و شکنندگي بيش از حد ونيز وجود حفرات گازي داخلي ،به شدت کاهش مي داد. علاوه برآن ،قطع ووصل شدن هاي قوس ،حالتي ناپايدار پديد آورد که براي اين منظور ،به يک جوشکار با مهارت هاي بالا نيازبود.درضمن جرقه هاي جوشي که به اطراف پاشيده مي شد، کيفيت سطح فلز و ايمني جوشکار را به خطر مي انداخت، از اين رو در سال 1904 براي نخستين بار در سوئد ،روپوشي از آهک همراه با افزودني هاي ديگر به روي مفتول فلزي لخت چسبانده شد که مشکلات گفته شده را تا حدي کاهش داد. اين فرآيند تا سال 1950 سير ترقي خود را پيمود تا در اين دهه، شناخت نسبتا کاملي از روپوشها مزايا و محدوديت هاي هر کدام به دست آمد.آن چه مشخص است، هرچه پوشش الکترود ضخيم تر باشد ،جوش از کيفيت بالاتري برخودار خواهدبود ،اما قيمت تمام شده توليد آن نيز بيشتر خواهدشد.

جنس مفتول فلزی الکترود(مغزی الکترود)

با وجود آن که براي دستيابي به يک جوش مناسب، نزديک بودن ترکيب شيميايي الکترود به ترکيب شيميايي فلز پايه از اهميت ويژه اي برخوردار است، اما وجود پوشش هاي متنوع وفراوان، سبب شده تا سازندگان الکترود فقط از تعداد معدودي مغزي الکترود (با تنوع محدود ) براي توليد صدها نوع الکترود اقدام نمايند.عوامل چسباننده که باعث خميري شدن و چسبيدن پوشش روي مغزي مي گردند، مثل سيليکات سديم و سيليکات پتاسيم و يا چسب نشاسته .

الکترود سلولزی

بيش از 40 درصد وزني پوشش اين نوع الکترودها را سلولز تشکيل مي دهد که در اثر سوختن ،مقدار زيادي هيدروژن واکسيد کربن آزاد مي کند. گازهاي حاصل حوضچه مذاب وقوس الکتريکي را از نفوذ گازهاي مخرب موجود در اتمسفر محافظت مي نمايند .از اين رو ،استفاده از اين خانواده الکترودها ،اغلب در جوشکاري پاس ريشه خطوط لوله انتقال نفت و گاز و ساير سيالات که در فضاي باز انجام مي شوند کاربرد وسيعي پيدا کرده است .وجود گازهاي فعال آزاد شده حاصل ازسوختن سلولز مثل هيدروژن و اکسيد کربن ،درداخل حوضچه جوش، علاوه بريونيزاسيون آن ها که قوسي با ولتاژ بالا پديد مي آورند،به دليل انرژي فزاينده خود ،حرارت حوضچه جوش را نيز تاحد قابل توجهي افزايش داده وسبب نفوذ بسيار خوب جوش مذاب درداخل ساختار فلز پايه مي گردند(الکترودهاي نفوذي) .نظربه اين که اغلب حجم مواد تشکيل دهنده پوشش هاي سلولزي را مواد فرار و سوزنده تشکيل مي دهند، در نتيجه ،سرباره حاصل از جوشکاري با اين الکترودهاکه روي جوش تشکيل مي شود ،بسيار نازک و غير چسبنده بود وبه آساني ازسطح جوش برداشته مي شود.

تاثير رطوبت بر روکش الکترودها

وجود رطوبت بيش ازحد در روپوش الکترود، معايب بسياري را در جوش به دست آمده ايجاد مي کند، به همين دليل بايد در خشک نگه داشتن الکترودها کوشش بسياري به عمل آورد .به طور کلي ،الکترودها پس ازساخت و خروج از کارخانه سازنده، آماده جذب رطوبت از اتمسفر مي باشند.اگر ميزان رطوبت نسبي هوا ،بيش از 80 درصد باشد ،روپوش الکترود ،جذب رطوبت را با شدت آغاز مي کند و اگر اين ميزان از 90 درصد بيشتر شود ،جذب رطوبت شدت بسيار زيادي پيدا خواهد کرد . الکترودهاي قليايي به طور معمول در شرايطي که فقط 24 ساعت درمعرض رطوبت قرارگيرند، کاملا مرطوب شده و غيرقابل استفاده مي شوند و در صورتي که درصد رطوبت از 80 درصد کمتر باشد، مدت زمان لازم براي تخريب روکش الکترودهاي قليايي ، يک هفته در معرض هوا قرارداشتن است .فقط در صورتي که رطوبت نسبي هوا کمتر از 40 درصد باشد، الکترودها هيچگونه آسيبي نخواهند ديد.

ساختار دندريتي

سرعت هاي رشد بالا که در بسياري از فرايندهاي انجماد ديده مي شوند غالبا سبب مي شوند رشد دانه در صفحات کريستالوگرافي ترجيحي رخ دهد .دانه ها مي توانند ظاهر سلولي داشته باشند. ياشاخه هايي که مي توانند برروي تنه سلولي پيشروي کنند تاظاهر درخت مانند را ايجادکنند.اين ساختار که به ساختار دندريتي معروف است .باافزايش سرعت انجماد،تمايل به تشکيل دندريت افزايش مي يابد.آلياژهاي داراي محدوده انجماد وسيع نيز تمايل به داشتن رشد دندريتي دارند، بنابراين ترکيب شيميايي آلياژ مي تواند تعين کند که آيا جهبه انجمادصفحه اي سلولي يا دندريتي است.
شيب هاي دما جهات کلي رشد را براي دانه ها تعيين مي کنند،اما اتم هاي مذاب برروي صفحات بلوري خاصي مي توانند به راحتي جاي گيرند و اين صفحات سريعتر رشد مي کنند.دانه هايي با چنين صفحاتي درامتداد شيب دما(موازي ) قرارگرفته و از دانه هاي ضعيف جهت يافته پيش مي گيرند و جهات رشد دانه اي در نتيجه همين اثر منحرف مي شود. صفحات رشد دندريتي به ساختاربلوري فلز وابسته اند.انشعاب دومين وسومين شاخه ها درساختارهاي دندريتي نيزبرروي صفحات بلوري ويژه اي رخ مي دهد.درساختارهاي بلوري مکعبي،شاخه هاي ثانوي عمود بردندريت هاي اوليه وشاخه ها در نتيجه فوق تبريد،ودرآلياژها به علت فوق تبريد ترکيبي است.با افزايش سرعت انجماد شاخه اي شدن افزايش يافته و فاصله هاي کاهش مي يابد که با مهيا کردن سطح لازم، سردشدن سريع راممکن مي سازند. دندريتها يا سلولها تا وقتي که به يکديگر برخورد کنند يا اين که مذاب بين شاخه اي به دماي انجماد خود برسد به رشد خوددرداخل مذاب و رشد عرضي خود ادامه مي دهند.

روکش هاي قطب مثبت (آند )

احتياجات روکش قطب مثبت ( بصورت آند يا قطب مثبت در آوردن ) براي يک جوشکاري بايد در انتخاب يک فلز پر کننده مورد توجه قرار گسيرد ز ماني که ظاهر و رنگ با هم مطابق دارند مهم است ( جدول 8.9 را مشاهده نمائيد) ناحيه جوش ممکن است تيره تر يا روشن نتر از فلز پايه بعد از بصورت قطب مثبت در آوردن باشد مگر اينکه يک فلز پرکننده مناسب بکار رود تفاوت رنگ ممکن است به وسيله ي شرايط زير يابيشتر رخ دهد :
1)ترکي ب فلز جوش به طور شخصي با فلز پايه متفاوت است .
2)طرح ريزي ساختار طرح فلز جوش به وسيله ي فرآيند به وصورت قطب مثبت در آوردن
3) حرارت دادن و سرد کردن فلز پايه در ناحيه تحت تاثير حرارت قرار گرفته .
تفاوت هاي رنگ مي تواند کاهش يابد اگر يک فلز پر کننده مناسب براي به وجود آوردن يک تطبيق رنگ بهتر با فرايند ويژه بصورت قطب مثبت در آوردن انتخاب شود .
به هر حال نيازهاي خدمات نيز بايددر زمان انتخاب فلز پر کننده مناسب مورد توجه قرار گيرد بعنوان مثال يک فلز پر کننده که يک جوئش حساس به ترک را به وجود خو اهد آورد تحت هيچ شرايطي قابل قبول نيست بيش از يک فلز پرکننده ممکن است براي يک شيوه بصوت قطب مثبت درآوردن قابل قبول باشد . سپس سبک انتخاب مي تواند برپايه ساير نيازهاي سرويس انجام شود . اگر تطبيق قدرت ، رنگ خوب مورد درخواست است يکي از آلياژهاي فلزهاي پرکننده منيزيم ماند ER5356يا 5654 ER ممکن ا ست مور قبول باشد فلزهاي پر کننده اي که شامل هستند مانندER4043 به خاکستري تيره مي گرايند با اين روش ها بعلت به دام افتادن سيليکون عنصري ميان روکش مثبت (آند ) مي باشد در نتيجه آنها در جايي که به صورت قطب مثبت در آوردن نياز است پيشنهاد نمي شود مگر اينکه يک ظاهر تيره مورد ايراد نيست . وجود يک روکش قطب مثبت بر سطح آلومينيوم که بايد جوش زده شود ممکن خواهد بود تا سبب نا پيوستگي شود که براي کاربرد غير قابل قبول است اينها ممکن است شامل پور منفذ ، که عدم وجود ترکيب و اقنراج است) و گنجايش هاي اکسيدي درفلز جوش شود زماني که جوش دادن بايد بعد از بصورت قطب مثبت در آوردن انجام شود روکش ابتدا بايد از ناحيه جوش پاک شود حرارت جوش دادن ممکن است بعضي از گونه هاي مهره ها و رنگ دانه ها را در هر يک از طرفين ا تصال جوش بيرنگ نمايد . الکترود مي سوزد و الکترود به عنوان يک ماده اضافي ذوب مي شود. الکترودهاي نرم شده داراي علائم اختصاري بوده ( دين 1913 ) که روي بسته بندي آنها نوشته شده است. علائم اختصاري تمام نکات مهمي که در به کار بردن آن الکترود بايد مراعات شوند نشان مي دهند.

مشخصات الکترودها

در جوشکاري مشخصات الکترودها با يک سري اعداد مشخص مي گردند. اعداد مشخصه به ترتيب زير مي باشد.
E 60 10
E = جريان برق
60 = کشش گرده جوش بر حسب پاوند بر اينچ مربع
1 = حالات مختلف جوشکار ي
0 = نوع جريان مي باشد.

علامت اول

در علائم الکترود بالا E مشخص مي نمايد که اين الکترود براي جوشکاري برق بوده با استقاده مي شود. ( بعضي از الکترودهاي پوشش دار هستند که در جوشکاري با اکسي استيلن از آنها استفاده مي شوند مانند (FC18 ).

در علامت دوم

عدد 6 و 0 يعني مشخصه فشار کشش گرده جوش بر حسب پاوند بر اينچ مربع بوده بايستي آن را در 1000 ضرب نمود يعني فشار کشش گرده جوش اين نوع الکترود 60000 پاوند بر اينچ مربع است.
Kg/mm2

علامت سوم

حالات جوش را مشخص مي کند که هميشه اين علامت 1 يا 2 يا 3 مي باشد. الکترودهائي که علامت سوم آنها 1 باشد در تمام حالات جوشکاري مي توان از آنها استفاده کرد. و الکترودهائي که علامت سوم آنها عدد 2 مي باشد در حالت سطحي و افقي مورد استفاده قرار مي گيرند. الکترودهائي که علامت سوم آنها 3باشد تنها در حالت افقي مورد استفاده قرار مي گيرند.

انواع الکترود براي جوشکاري در تمام حالات مخصوصاً سربالا

استاندارد آما 1/421 م ج
رنگ شناسائي : انتها – سورمه اي سير
الکترود روتيلي روپوش متوسط براي فولادهاي ساده در تمام حالات مخصوصاً جوش سربالا و بالاسر و حالات اجباري، داراي اکسيد آهن.
داراي گواهي از لويدز ژرمن
جوش دادن با اين الکترود بسيار آسان است و سرباره آن بخوبي پاک مي شود – قوس آرام دارد – گرده جوش تميز است و حالات مختلف را با شدت جريان ثابت بخوبي جوش مي دهد.

انواع الکترود براي جوشکاري در تمام حالات مخصوصاً سربالا

استاندارد آما 1/421 م ج
استانداردآمريکائي: AWS.E 6013
رنگ شناسائي : انتها – زرد
الکترود با روپوش متوسط روتيلي براي جوشکاري فولادهاي معمولي در ساختمان اسکلت هاي فلزي – خرپاها – پل سازي – در و پنجره سازي – ورق کاري و ساير کارهاي آهني – اين الکترود را مي توان براي جوشکاري درهمه حالات ( عمودي – افقي – و بالاسر ) استفاده نمود. محل جوش نرم است و بخوبي قابل براده برداري يا چکش کاري مي باشد.
داراي گواهي از لويدز ژرمن و دانشکده پلي تکنيک تهران و هنرستان صنعتي تهران.

انواع الکترود مخصوص جوشکاري مخازن – ماشين سازي – پل سازي و کشتي سازي

استاندارد آما 4/1 + 50 ک ج
استانداردآمريکايي: AWS.E 7018/8018
رنگ شناسائي : انتها – نقره اي
الکترود قليائي براي کارهائي که به جنس جوش فشار زياد وارد مي شود مانند مخازن ديگها – مصارف ماشين سازي – کشتي سازي – پل سازي و بناهاي فولادي – قابل کار روي فولادهاي ساختماني ، 33 St ، 34 St ، 42 St ، 50 St ، 52 St ، 60 St ، 70 St و فولادهاي دانه ريز با مقاومتهاي 50 تا 62 کيلوگرم مثل فولادهاي 50 Fb ، 50 Hsb ، 4 Mn 19 ، 5 Mn 17، 39 Bh ، 154 Dillinal ، 50 Aldur ، F 38 Sb ، 6 Fk ، 50 Hoag ، 36 Union ، 36 Bh ورقهاي ديگ سازي HIII ، HII ، HI ، ورقهاي لوله سازي ، 4/55 St ، 55 St ، 8/45 St ،5/45 St ، 45 St ، 8/35 St ، 35 St ، 4/35 St ، 35 St ، و فولادهاي کشتي سازي A . B .C . D .E و فولادهاي مقاوم در سرما N 35 TT St ، N 45 TT St ، N 45 TT St ، V 41 TT St ، N 41 TT St ، V 35 TT St و فولادهاي مقاوم در کهنگي و سرما.
داراي گواهي از خط آهن دولتي آلمان فدرال و لويدزژرمن براي فولادهاي ، 50 St ، 60 St ، 70 St آزمايش شده از طرف اتحاديه مراقبتهاي فني آلمان تا منهاي 80 درجه سانتيگراد.
اين الکترود با پاشيدن متوسط در همه حالات به آساني جوش مي خورد. فقط الکترودهاي خشک مصرف شود. با قوس کوتاه جوشکاري شده و حتي المقدور کمتر نوسان دهند. سربار آن به آساني پاک مي شود. مخصوصاً ثبات فرم آن حتي در حرارتهاي کم و تنشهاي نامناسب جالب توجه است.

الکترودهاي مخصوص رنده هاي ماشين تراش و صفحه تراش يا فولادهاي تنه بر

عمليات حرارتی

الف- تاباندن 5 ساعت در 820 درجه سانتيگراد
ب- آب دادن : حرارت سردکردن 1280 تا 1320 درجه سانتيگراد
وسيله سردکردن : روغن – حمام گرم – هواي خشک فشرده
حرارت حمام کردن : 500 تا 550 درجه سانتيگراد
حرارت رنگ گيري : 560 تا 580 درجه سانتيگراد

نمونه مصرف

رنده صفحه تراش طبق دين 4552 __
ساختمان يک رنده صفحه تراش نوبا :__
اين فولاد بهتر از همه است زيرا داراي تمام خواص جوشکاري و آبدهي مي باشد.
حتي المقدور از مصرف فولادهائي که بيش از 45/0 % و کمتر از 35/0% کربن دارند اجتناب شود.

طرز کار

الف- گرم کردن سريع 600 تا 700 درجه سانتيگراد
ب- جوش دادن
د- سائيدن مقدماتي ( در صورت تاباندن جهت نرم شدن عمليات براده برداري هم ممکن است)
هـ - آب دادن در حرارت 1280 درجه سانتيگراد ( در روغن )
و- رنگ گيري نيم ساعت در 560 درجه سانتيگراد
ز- به اندازه سائيدن
براي محدود کردن جوش روکشي قطعاتي از مس يا فلزات سبک و همچنين قطعات گرافيت پهلوي آن قرار مي دهند. اين قطعات کار جوش را آسان کرده و سرعت کار را زياد مي نمايد.
قطعات فوق بايد طوري باشند که جلوي جريان جوش را نگيرند.براي اين منظور يا بايد يخ خورده باشند ( 45 درجه ) و يا بين قطعات و قطعه کار 2 تا 3 ميليمتر فاصله باشد.
انتخاب قطر الکترود بسته به سطحي است که بايد روکش شود.
آما 1105
رنگ شناسائي : انتها – زرد با خال نقره اي
استاندارد :آمريکائيE FE.5B
مخصوص تهيه و اصلاح لبه هاي افزارها مثل رنده هاي ماشين تراش و صفحه تراش.
آما 1105 مي تواند در تهيه کارهاي نو روي فولادهاي ساده و در کارهاي اصلاحي روي تمام افزارهاي فولاد تندبر روکشي شود.
اين الکترود داراي قوس آرام است و آسان هدايت مي شود جنس جوش متراکم و بدون خلل و فرج بوده سخت و پر مقاومت مي باشد و عمليات حرارتي لازم ندارد ولي به هر صورت با آن عمليات سخت تر خواهد شد.
جنس جوش در هر حال قابل براده برداري نيست و فقط ممکن است با سنگ سمباده سائيده شود. در جوش روکشي به روي فولاد کربن دار وقتي بهترين نتيجه حاصل مي شود که به فلز مبنا حداقل حرارت لازم جهت چسبيدن جوش برسد. براي اين منظور بايد حتي المقدور با جريان کم جوشکاري کرد و الکترود را نوسان نداد. فلز مبنا بايد قبلاً در حدود 600 الي 700 درجه سانتيگراد گرم شده باشد و هنگام جوش اين حرارت حفظ شود از نظر ترکيبات خاصي که در روپوش وجود دارد با الکترود آسيب ديده نبايد جوش داد.

الکترودهاي روکش سخت و مقاوم در برابر فرسودگي

رنگ شناسائي : انتها – سبز با خال سفيد
الکترود روپوش کلفت اوستنيتي همراه با کرم – نيکل – و مانگانز براي جوشکاري اتصالات عالي و ترک نخور- فولادهاي بد جوش يا فولاد ريختگي .جوش روکشي ريل هاي ترامواي سوزن خط آهن – زنجيرهاي حرکت تراکتورهاي زنجيري و امثال آن – قشر لائي پر مقاومت در روکشهاي سخت مخصوصاً قسمتهاي فرسوده شونده در فولاد سخت کرم دار مخصوص فولادهاي ساده و آلياژدار با استحکام زياد- فولادهاي احيا شده فولادهاي زنگ نزن کرم دار فولادهاي مقاوم در پوسته شدن – فولادهاي سخت منگنز و فولادهاي معمولي.
داراي گواهي از خط آهن آلمان فدرال براي روکشي و جوش دادن فولاد سخت منگنز آما 1090 با قوس آرام ذوب مي شود در حال عادي پس از جوشکاري جنس جوش نرم و پر مقاومت است ومي تواند با عمليات سخت کننده سرد تا 400 برينل سخت گردد. جنس جوش به مقدار زيادي زنگ نزن و مقاوم در الکتروشيمي است. تا 800 درجه سانتيگراد سخت است و پوسته نمي کند.
الکترودهاي مقاوم در برابر حرارت براي ساختمان تاسيسات نفتي و شيميائي آماجي 1248 ن
رنگ شناسي : انتها – سفيد با خال آبي
الکترودي است با روپوش قليائي و با 5/0% کرم و 5/0% موليبدن مناسب براي کار به روي فولادهاي مقاوم در برابر حرارتهاي زياد و عمليات پر فشار مانند ساختمانهاي مراکز جديد تاسيسات نفتي و شيميائي.
داراي گواهي از کارخانه شل هندي. اين الکترود جريان آرام و روان دارد سرباره آن آسان پاک مي شود و در تمام وضعيت به آساني کار مي کند. درز آن تميز و خوش منظره است. براي رسيدن به يک جوش بي نقص نبايد الکترود را نوسان داد و همچنين بايد حتي المقدور طول قوس را کوتاه نگهداشت. فقط بايد الکترودهاي خشک مصرف کرد. در صورت مرطوب شدن الکترودها بايد آنها را دو ساعت در حرارت 150 درجه سانتيگراد خشک کرد و سپس به مصرف رساند.
پيش گرم کردن قطعه کار از 200 تا 300 درجه سانتيگراد و گرم کردن آن براي رفع تنش از 720 تا 750 درجه سانتيگراد توصيه مي شود.
رنگ شناسائي : انتها – سفيد با خال سفيد
استاندارد : آلماني KB^IS
الکترود قليائي با روپوش کلفت براي جوشکاري فولادهائي که حداکثر تا 550 درجه سانتيگراد را به طور قائم تحمل مي نمايند مانند ديگها- مخزن و لوله ها و فولادهاي ريخته گري مخصوص جوشکاري روي فولادهاي 17Mn4,19Mn5,15Mo3,HIV و فولاد ريخته گري Gs22Mo4 و فولادهاي دانه ريز با مقاومت 50 تا 60 کيلوگرم بر ميلي متر مربع آزمايش شده از طرف اتحاديه مراقبتهاي فني آلمان- دفتر آمريکائي و لويدژرمن.
اين الکترود داراي قوس آرام و ثابت است. پاشيدن آن بسيار کم مي باشد. سرباره در قطعات متوسط به آساني پاک مي شود. منظره گرده جوش تميز است. اندازه هاي تا 25/3 ميليمتري آن مخصوص لايه ريز در حالات اجباري درست شده است. اين الکترود به طريقه مخصوصي با دو روپوش تهيه گرديده و در تمام حالات به استثناي از بالا به پايين قابل جوشکاري است. (فقط الکترودهاي خشک را مصرف نمائيد( .

الکترودهاي مخصوص جوشکاري سربالا

استاندارد آما 1/322 ن ج
رنگ شناسائي : ندارد
الکترودي است براي جوشکاري در تمام حالات مخصوصاً عمودي سربالا, داراي قابليت پل زني خوب, با اين الکترود مي توان ورقهاي نازک را هم بخوبي ورقهاي ضخيم جوش داد. درز جوش ريز فلس بوده و بسيار تميز است. گرده جوش کمي برجسته و بدون اثر سوختگي است. براي جوشکاري تعميراتي و جوشکاري نوسازي در اطاق کاميون- قطعات اتومبيل – مخازن و ساختمانهاي فولادي و ورقهاي نازک مناسب است.
براي جوشکاري هميشه طول قوس کوتاه انتخاب کنيد. در جوشکاري بالا سر قطر کوچکتري انتخاب نمائيد.
استاندارد آما 1/421 م.ج
رنگ شناسائي انتها : زرد با خال قرمز
استاندارد : آمريکائي E 6013
الکترود با روپوش متوسط تيتاني براي جوش اتصالي در ساختمانهاي فولادي ماشين سازي- واگن سازي- ديگ و مخزن سازي – کشتي سازي – درزهاي لب به لب و گلوئي روي فولادهاي ساده
st33 , st34 , st33 , st37 , st43 , st52 و فولادهاي لوله سازي 35 st ,
st35/4 , st35/8 , st45 , st45/4 , st45/8 , st55 , st55/4 و فولاد ديگ سازي HIII, HII, HI و فولاد کشتي سازي A, B,C و فولادهاي طبق دين 1623 و فولاد رخته گري.
داراي گواهي از خط آهن آلمان فدرال تا 52 st – لويدز ژرمن – آزمايش ده از طرف اتحاديه مراقبتهاي فني آلمان.
اين الکترود به آساني روشن مي شود.پاشيدن کم دارد- در همه حالات جوش مي دهد و سرباره آن به آساني جدا مي گردد

خصوصيات کاري الکترودها :

مواد تشکيل دهنده روپوش الکترود نه تنها خواص فيزيکي و شيميايي جوش را تعيين مي کند . بلکه خصوصيات کاري الکترود را نيز روشن مي سازد . استفاده از الکترودهاي مختلف نياز به فنون مختلفي دارد بنابراين اين الکترودها را مي توان مطابق خصوصيات کاري و شرايط اتصالات جوش شونده به عنوان پر کن، پي گير سريع و شکل گير سريع طبقه بندي نمود .
الکترود پر کن سريع :الکترود پرکن سريع سرعت جوشکاري بالايي دارد و نقطه مقابل الکترود شکل گير سريع (الکترود با انجماد سريع) مي باشد .
گروه الکترود پر کن سريع شامل الکترودهاي روپوش دار ضخيم ،پودر آهني مي باشند . که بطور گسترده اي براي جوش هاي گلوئي و شياري عميق مورد استفاده قرا مي گيرند . الکترود پر کن سريع به طور ويژه اي براي جوشکاري سريع در حالت تخت طراحي شده است . سرعت جوشکاري آن زياد پاک کردن سرباره آن آسان است . بريدگي کناره کمي دارد و قوس آن نرم و نفوذ آن کم است . يعني به مقدار کمي فلز مينا و فلز جوش را مخلوط مي نمايد . ظاهر جوش خيلي صاف است. رويه تخت تا قدري محدب دارد و پاشيدگي آن کم است . بعضي از اين الکترود ها براي جوشکاري حالت غير عادي تدارک شده اند که خصوصيات منجمد شوندگي آنها سريع تر است مثل الکترود Exx14 . الکترود هاي Exx24 وExx27 عموما براي جوشکاري گلوئي هاي تخت و شياري بکار برده مي شوند .
الکتروده پي گير سريع :اين گروه از الکترودها به عنوان الکترودهاي پر کن – زودگيرنيز معروف هستند .آنها خصوصيات ترکيبي پرکني سريع و شکل گيري سريع را دارا مي باشند . در انجام جوشهاي لب رولب يا جوشهاي ورق نازک فلزي براي تشکيل جوش ، فلز اضافي کمي لازم است . اقتصاد ترين را جوشکاري اين نوع اتصال حرکت سريع مي باشد به علت آن که بدنبال حرکت قوس ، لازم است هرچه سريعتر چاله تشکيل شود . اين نوع الکترودها به الکترودپي گير سريع معروف هستند . اين الکترود قوس نسبتا قوي و نفوذ متوسط دارد . اين الکترود همراه با شدت جريان کمتر و ورودي حرارت کمتر ، مساله سوختگي دروني را کاهش مي دهد . عموما الکترودهاي پي گير سريع به عنوان الکترودهاي قطبيت مستقيم معروف هستند ولي مي توانند با جريان متناوب نيز کار کنند . اين الکترودها سرباره کاملي دارند و مهره هاي جوش فلس هاي صاف دارد . اين نوع الکترود ها در کارگاه هاي توليدي مصارف عمومي داشته و براي کار تعمير نيز به طور گسترده استفاده مي شوند .در کارگاههاي که با ورق نازک سروکار دارند از الکترود پي گير سريع براي جوشکاري عمومي به صورت سرازير استفاده مي کنند .
مثال : اين الکترود ها براي جوشکاري با جريان مسقيم Exx12 و براي جوشکاري با جريان متناوب Exx13
الکترود شکل گير سريع : الکترودهاي شکل گير سريع يا الکترود با انجماد سريع جوشي توليد مي کند که بسرعت منجمد مي شود و شکل مي گيرد . اين نوع موضوع براي جوشکاري در حالتهاي عمودي و سقفي حائز اهميت است و از ريزش فلز مذاب جلوگيري مي شود. الکترودهاي شکل گير سريع قوس قوي و نفوذ عميق دارند و به الکترود هاي با قطبيت معکوس معرروفند گرچه بعضي از آنها با جريان متناوب هم کار مي کنند . سرباره اين الکترود کم است و مهره هاي تخت توليد مي کنند .
با چند استثنا اين الکترود ها جوشکاري عکسي (کنترل کيفيت جوش با پرتونگاري )توليد مي کنند . و در کارهاي کدي لوله و مخزن تحت فشار مورد استفاده قرار مي گيرند .
اين الکترود ها در ساخت و تعمير براي جوشکاري در همه حالتها به طور گسترده اي به کار برده مي شود .
الکترود مرکب : بعضي از اتصالات خصوصيات الکترود ها ي پر کن سريع و شکل گير سريع را جا لازم دارند بهترين الکترود هاي شکل گير سريع يا الکترودهاي با ا نجماد سريع الکترودهاي Exx10 و Exx11 هستند . الکترود پودر آهني و مناسب براي همه حالتها که خصوصيات پر کني سريع و ا نجماد سريع را با هم دارد آنرا الکترود Exx14 مي باشند . الکترود Exx14 حالت پر کني سريع دارد . نه به اندازه Exx10 انجماد سريع دارد بلکه ترکيبي بين اين دو مي باشد و از اين رو الکترود Exx14 الکترود مرکب گفته مي شود .
الکترود کم هيدروژن : روپوش اين الکترودها کم هيدروژن يا عملا بي هيدروژن هستند . الکترودهاي گم هيدروژن جوشهاي بدون ترک ريز و زير مهره اي توليد مي کنند و قابليت نرمي استثنا ئي دارند .
در جوشهاي فولادهاي گوگرد دار تخلخل ايجاد ننموده و جوشها از نظر پرتو نگاري داراي کيفيت مطلوبي هستند . به دليل آنکه استفاده از الکترود کم هيدروژن نياز به گرمايش را کا هش ميد هد مصرف عمده آن در جوشکاري فولادهاي سخت جوش و فولادهاي آ لياژي با مقاومت کششي بالا مي باشد .
E7028 E 7018 E7016 E7015 به بعنوان مثال: اين الکترودها عبارتند از: ٍExx28 و Exx18
الکترود پود آ هني : پودر آ هن در روپوش بسياري از الکترودها اضا فه مي شود . پودر آ هن در حرارت شديد قوس تبديل به مذاب شده و به فلز جوش استفاده ميشود . وقتي پودر آ هن در مقادير نسبتا زياد 30 درصد بيشتر به روپوش اضافه ميشود سرعت جوشکاري بطور قابل ملاحظه اي افزايش مي يابد و پاک کردن سرباره آسان تر مي گردد . ضاهر جوش خيلي صاف است . مثال : براي الکترودهاي پودر آهني مي توان الکترودهاي ٍE7027 , E7028 , E7024 را نام برد .
زاويه دادن به الکترود در وضعيت هاي مختلف جوشکاري Electrode Angle
علاوه بر سه حرکت اشاره شده در بالا جوشکار بايد الکترود را با زاويه ، معين و مشخص نسبت به سطح کار و امتداد جوش نگه دارد . زاويه بين الکترود با خط عمود بر جوش در صفحه طولي را زاويه راهنما Lead angle و زاويه الکترود با خط عمود برجوش در صفحه عرضي را زاويه کار مي گويند . وضعيت صحيح الکترود باعث کاهش ذرات حبس شده سرباره در جوش و تقليل زير جوش under cUT مي شود . در ميانه کار معمولا جوشکار بايد براي قرار دادن الکترود هاي جديد قوس را چندين بار مرتبا قطع کند . اگر قوس در نتيجه عقب کشيدن آني الکترود قطع شود حفره اي کاسه شکل بدون اينکه از فلز مذاب کافي پر شود ايجاد مي گردد که شبيه دهانه آتش فشان مي باشد و احتمال ايجاد عيوب در اين ناحيه زياد است براي جولوگيري از وقوع اين دهانه بر روي باند جوش در خاتمه هر الکترود بهتر است الکترود را به آهستگي به عقب در سر تا سر گرده جوش کشيده و همزمان طول قوس را افزايش داد . قبل از شروع الکترود بعدي بايد اين ناحيه را تميز کرد تا از محبوس شدن سرباره اجتناب شود . قوس در الکترود بعدي پيشاپيش دهانه شروع و به عقب برگشت داده تا انتهاي قبلي باند جوش را در بر گيرد . نقطه تعويض الکترود يک منبع جدي براي تجمع سرباره و حباب گاز و فقدان ذوب کامل جوش است . اين قسمت از عمليات جوشکاري احتياج به مهارت زياد دارد تا بتوان جوش با کيفيت خوب توليد نمود . همانطور که قبلا اشاره شد انتهاي الکترود بايد به انداز? کافي به کار نزديک باشد تا قطرات مذاب مستقيم از الکترود به حوضچه جوش منتقل شود . طول قوس فاصله بين انتهاي الکترود و حوضچه جوش است که تا حدودي تابع نوع پوشش الکترود و شرايط کار مي باشد . به طور کلي طول قوس نبايد از قطر هسته الکترود بيشتر باشد و جوشکار بايد با مهرت و تجربه اي که دارد آنرا کنترل کند . طول قوس کنترل کننده ولتاژ قوس بوده و بر سرعت پيشرفت جوش و راندمان آن تاثير مي گذارد . با قوس کوتاه شدت جريان افزايش يافته و در نتيجه نرخ رسوب زياد مي شود . در حاليکه قوس بلند احتمال اکسيده و نيتره شدن مذاب را بيشتر کرده و مقداري حرارت قوس تلف شده و توليد جرقه به مراتب بيشتر مي شود . اگر لازم است که چندين پاس و لايه جوش کناره و يا روي هم رسوب داده شود بايد توجه داشت که سرباره از روي لايه هاي قبلي کاملا پاک شود در مواردي که پاس ها کنار يکديگر قرار مي گيرند به منظور حذف زاويه تندبين دو پاس و کاهش موضع تمرکز تنش حاصل از آن الزامي است .

حرکت الکترود :

پس از شروع قوس الکتريکي ، جوشکاري بايد قوس الکتريکي را به داخل محل اتصال جهت دهد تا فلز جوش در محل مورد نظر رسوب داده شود . براي اينکار جوشکار بايد سه حرکت را همزمان بطور يکنواخت و قابل کنترل انجام دهد که عبارت است از :
الف: تثبيت فاصله نوک الکترود با سطح مذاب حوضچه جوش يا انطباق همزمان ذوب الکترود و حرکت آن سوي و سمت جوش
ب: حرکت الکترود و قوس در سر تا سر مسير جوش که در اصل سرعت پيشرفت جوشکاري است .
ج: در صورت لزوم حرکت هاي زيگزاکي يا موجي متناسب با وضعيت جوش ، تا نيروي قوس فلز مذاب را در محل مورد لزوم هدايت داده نگه دارد و سر باره را نيز به اطراف جارو کند .لازم به تذکر است که اين حرکت ها بايد به طريقي انجام شود تا باعث حبس شدن ذرات سرباره در جوش يا وارد شدن هواي اتمسفر به محفظه قوس نشود .

نرخ يا ميزان ذوب الکترود : Melting rate

طول الکترود ذوب شده در دقيقه را نرخ ذوب الکترود مي نامند . نرخ ذوب الکترود به عوامل مختلفي بستگي دارد و در شرايط مشابه (از نظر اندازه و شدت جريان ) در موتورهاي زنراتور بيشتر از ترانسفورماتورهاي يکسوکننده و در ترانسفورماتورهاي يکسو کننده بيشتر از ترانسفورماتورهاي AC است . براي منبع با قدرت معين نرخ ذوب با ازدياد شدت جريان افزايش مي يابد . ولي شدت افزايش در الکترودهاي ضخيم تر کمتر از الکترودهاي باريک است . بايد توجه داشت که در شدت جريان هاي خيلي زياد به علت وزش قوس و جرقه و حرارت مقاومتي زياد در الکترود ، نرخ ذوب دوباره اندکي کاهش مي يابد .

انتقال فلز از الکترود به حوضچه مذاب Metal transfer – Droplet transfer

انتقال فلز مذاب از الکترود مصرفي به طرف حوضچه جوش اثر مهمي بر روي استفاده فرآيند جوشکاري و قابليت آنها براي اتصال در وضعيت هاي مختلف دارد . نحوه انتقال قطرات مذاب ممکن است بر روي ميزان عمق نفوذ پايداري حوضچه جوش و مقدار ترشح و جرقه نيز تاثير داشته باشد .انواع مکانيزههاي انتقال فلز از الکترود به حوضچه جوشي در شکل زير نشان داده مي شود .

انتقال ثقلي يا کروي : Globular Transfer – Gravitation Transfer

در اين مکانيزم قطر قطرات ذوب شده از الکترود مساوي يا بزرگتر از قطر الکترود است .
جوشکاري با الکترود از نوع کم هيدروزن جوشکاري قوس با گاز Co2 با جريان بالا و جوشکاري MIG با جريان پايين اين نوع انتقال فلز را دارا مي باشد . در اين مکانيزه جرقه يا ترشح براحتي بوقوع مي پيوندد.
انتقال مدار بسته يا پلي : Short Circuit Transfer در اين مکانيزم قطرات ذوب شده در انتهاي الکترود با حوضچه جوش به صورت پلي قرار مي گيرند . جوشکاري قوس با گاز محافظ با جريان پايين اين نوع مکانيزم انتقال را دارا مي باشد .اين نوع جوشکاري براي جوشکاري ورقهاي نازک با عمق نفوذ کم و در جاهايي که جوشکاري يکطرفه بوده و بستر جوش با کيفيت مناسب در جهت ديگر مد نظر مي باشد مناسب است .

انتقال اسپري يا انتقال ريزش شديد :Spray transfer

در اين مكانيزم قطرات با قطر كوچكتر از قطر الكترود از ميان ستون قوس به سمت حوضچه پرتاب مي شوند . جوشكاري MIG با جريان نسبتا بالا و جوشكاري با الكترود ا زنوع اكسيد تيتانيم بالا اين نوع انتقال را دارا مي باشد . قوس در اين حالت معمولا پايدار بوده و جرقه كمي توليد مي كند .
نيروهايي كه در انتقال فلز از الكترود به حوضچه جوش نقش دارند عبارتند از :
الف : كشش سطحي
ب : شتاب ثقل (وزن )
ج : نيروي الكترومغناطيس
د : هيدرو ديناميك در اثر جريان و جنبش گازها
معمولا نوع انتقال به تركيب الكترود و فلاكس ، قطر الكترود ،قطب الكتريكي ،گاز محافظ و عوامل ديگر بستگي دارد. براي ثبت و مشاهده و نحوه انتقال فلز از الكترود به حوضچه جوش از دوربين هاي فيلمبرداري با سرعت بالا (10000 فيلم در ثانيه ) استفاده مي شود .

الکترود

جنس هسته الکترود :
بطور کلي متريال مورد استفاده در ساخت هسته الکترود را بدو گروه عمده تقسيم مي کنند .
الف:گروه آهني : نظير فولاد
ب:گروه غير آهني : نظير مس ، آلومينيوم
لازم به توضيح است که در گروه آهني هم از فولاد هاي ساده کم کربن بهره مي گيرند و هم از فولادهاي آليازي .
مثلا براي جوشکاري فولاد هاي ضد زنگ از الکترودهايي استفاده مي کنند . که جنس هسته آن از فولاد پر آلياژ باشد . اين الکترودها در بازار به الکترودهاي استيل معروفند .

مواد سازنده پوشش الکترود :

الف:سلولز : ترکيب شيميايي غير کامل از خمير چوب که توليد کننده گاز COو H2 مي باشد .
ب: اکسيد تيتانيوم که نام ديگر آن روتايل است . (Tio2)
ج: اکسيد آلومينيوم که نام ديگر آن آلومنيي است . (Al2o3)
د: اکسيد آهن .
ه: کربنات آهن – کربنات کلسيم – کربنات منيزيم .
و: فلدسپات (که ترکيبي از آلومنينيم سيلسکات است  .
ز: بعضي از سيلسکات ها که سرباره ساز هستند .
ح: بعضي از سيلسکات ها که نقش چسب را دارند مثل سيليکات سديم و سيليکات پتاسيم .
ط: فرو آلياژ ها مثل فرمنگنز و فرو سيليس .
ي: پودر آهن از 5 تا 50 در صد .

وظايف پوشش الکترود :

الف : فضاي گازي و سرباره محافظ را بوجود مي آورد و حوضچه مذاب را از تماس با اتمسفر محافظت مي کند .
ب: پايدار کننده قوس مي باشد .
ج: وظيفه افزون برخي عناصر آليازي را به حوضچه جوش بر عهده دارد .
د : به کمک ويسکوزيته اي که دارد شکل گرد? جوش را منظم و قانونمند مي کند .
ه: پوشش از سريع سرد شدن جوش جلوگيري کرده و رسيدن به خواص مکانيکي مطلوب را ممکن مي سازد .
و : کاهش دهنده پاشش فلز جوش به اطراف بوده و عمل رسوب فلز را به حوضچه تسهيل مي بخشد .
ز: تشکيل سرباره داده و لزا واکنش هاي سرباره و فلز مذاب را خواهيم داشت که اين امر در تصفيه نا خالصي ها از حوضچه مذاب کمک خواهد کرد .
ح: بر روي مي زان نفوذ قوس تاثير خواهد داشت .
همانطور که مي توان انتظار داشت الکترودي ساخته نشده است که کليه خواسته ها را در تمام شرايط پاسخگو باشد بنابر اين انواع گوناگون الکترود توليد مي شود که هر نوع آن مناسب براي درخواست هاي خاصي است .عناصر مختلفي در پوشش الکترود بکار گرفته مي شود که در هنگام ساخت الکترود پس از انتخاب مواد پوشش آنها را مخلوط کرده و با اضافه کردن مواد چسبنده (چسب شيشه) بصورت خمير در مي آورند. سپس اين خمير را از طريق اکسترود (Extrude) بر روي ميله فولادي بصورت يکنواخت پوشش مي دهند و پس از خشک کردن در کوره پخته مي شوند .

طبقه بندي پوشش هاي الکترود ها :

اين طبقه بندي بر اساس استاندارد جهاني ISO ارائه شده است . بر اساس پوشش ها را به شش کلاس تقسيم مي کنند
کلاس اول يا سلولزي : پوشش اين نوع الکترودها از مقدار زيادي سلولز تشکيل شده است که در اثر سوختن آن مقداري زياد هيدروزن و اکسيد کربن به وجود مي آيد که قوس و حوضچه جوش را از اتمسفر محافظت مي نمايد . حضور اين گازها در قوس الکتريکي با قدرت (يونيزه شدن) بالا ايجاد ولتاژ بالاي قوس کرده و در نتيجه انرزي توليد شده بالا بوده و موجب نرخ بالاي سوختن Burn – off rate و عمق نفوذ جوش خوب مي شود . قسمتس از ترکيبات سلولز در اثر حرارت مقاومتي توليد شده در هسته الکترود حين جوشکاري تمايل به تجربه دارد . گرم شدن الکترود هم چنين يک (افت)کوچک ولتاز قوس شده که احيانا مي تواند ترکيب شيميايي جوش راتغيير دهد . همانطور که مي توان انتظار داشت چون بيشتر مواد کربني و سوختني در پوشش اين نوع الکترودها است . در پايان سرباره کمي بر روي جوش باقي مي ماند ولي قوس حاصل شده به علت (جت پلاسماي ) قوس اين مکان را به الکترود مي دهد تا در وضعيت هاي مختلف استفاده مي شود . نبودن عناصر پايدار مننده قوس در پوشش موجب آن مي شود تا اين الکترود را با جريان الکتريکي يکنواخت و قطب مثبت بکار برند .
کلاس دوم و سوم يا رتيلي: اکسيد تيتانيوم به صورت طبيعي آن (رتيل) پوشش اصلي اين دو نوع الکترودها است . وجود مقدار زيادي مواد يونيزه کننده استفادده از الکترود را آسان مي سازد . در نوع دوم به علت وجود ترکيبات بازي اضافه شده روان تر بوده و براي وضعيت هاي ديگر هم مناسب مي باشد . يک نفوذ متوسط همراه با قوس ملايم و آراميکي از مشخصات اين نوع الکترود مي باشد . به علت وجود رتيل و عناصر يونيزه کننده در پوشش الکترود مي توان اين گروه الکترودها را با جريان متناوب هم بکار برد .
کلاس چهارم يا اسيدي : پوشش اين نوع الکترودها شامل اکسيد ها و کربناتهاي منگنز و آهن و مقداري سيلسيم مي باشد . اين پوشش توليد يک سرباره حجيم و روان کرده که نتيجه آن جوش با ظاهر بسيار صاف و تميز مي باشد .سر باره براحتي از روي جوش جدا مي شود . هم چنين از وقوع ذرات سرباره محبوسشده در جوش چند (پاسه)مي کاهد . با اين الکترود مي توان از جريان يکنواخت و متناوب استفاده کرد .
کلاس پنجم يا اکسيدي : اکسيد آهن به مقدار زياد در پوشش آن است و به علت سرباره سنگين مقدار نفوذ جوش کم بوده اما جوش حاصل پخ و صاف مي باشد ولي داراي استحکام کمتري نسبت به جوش حاصل از الکترودهاي ديگر است
کلاس ششم يا بازي : احتمالا مهمترين نوع الکترود از نظر متالوژيکي است . پوشش الکترود شامل مقدار قابل ملاحضه اي کربنات کلسيم و فلوريد آهک و فلوراسپار مي باشد . به علت مي زان رطوبت کم در پوشش الکترود جوش حاصل داراي مي نيمم مقدار هيدروزن شده است . همه الکترودهاي هيدروزن پائين لزوما از اين نوع نيست . به علت توليد فلز جوش با هيدروزن کم ، اين نوع الکترود براي جوشکاري فولادي کم آلياژي که در مقابل )ترک برداشتن) منطقه مجاور جوش حساس هستند .بسيار مناسب مي باشد همچنين جوش حاصل مقاومت خوبي در برار (ترک گرم) دارد و براي فولادهاي ضخيم و کربن بالا نيز مناسب است . فلز جوش داراي خواص مکانيکي خوب بويزه مقاومت ضزبه اي است . الکترودهاي بازي ممکن است براحتي الکترودهاي ديگر قابل بکار بردن نباشد . اما از آنها مي توان در تمام وضعيت ها و جريان دائم متناوب استفاده کرد . چون اين نوع الکترود براي جوش با کيفيت بالا استقاده مي شود . براي پائين نگهداشتن رطوبت حتي الامکان بايد آنها را در جاي خشک نگهداري کرد و حتي بهتر است قبل از استفاده چند ساعتي آنها را در اجاق پخت (بويزه در مورد جوشکاري فولادهاي آلياژي (
* شرط لازم براي حصول يک جوش عالي ،داشتن الکترود سالم است .*
انتخاب نوع الکترود Selecting the Electrode
عوامل موثر در انتخاب الکترود عبارتند از :
الف : ترکيب شيميايي فلز مورد جوشکاري : به عنوان مثال در فولادهاي کربني ( بالاتر از 35 % کر بن ) و استحکام کششي بيشتر از PSI 60000 يا به عبارتي (2 MM/Kg 42) الکترود بايد از نوع کم هيدروزن و يا الکترود با پوشش پودر آهن و هيدروزن پا ئين ا نتخا ب شو د .
ب :گيفيت محل جوش : چنا نچه فا صله ريشه درز اتصال باز باشد بايد از الکترود هاي مشخص و معيني که سرباره حجيم ايجاد مي کنند استفاده کرد .
ج : وضعيت جوشکاري:در جوشکاري حالت قائم verticalوبالاي سر يا سقفي overhead تعداد معدودي از الکترودها قابل استفاده هستند .
د :شرايط کاربري : بعنوان مثال در موارديکه جوش بايد داراي استحکام زياد ويا استحکام ضربه اي بالا در درجات زير صفر باشد . نوع الکترود مصرفي با مواردي که فقط ظاهر تميز و صاف مورد انتظار است متفاوت خواهد بود .
ه : ميزان نفوذ جوش يا عمق نفوذ
و : هزينه جوش : هزينه عمل جوش در انواع الکترود ها بر دو مبنا بر آورد و مقايسه مي شود . يکي از نظر ميزان بازدهي و نرخ رسوب و ديگري از ديدگاه قيمت الکترود . الکترودهاي پودر آهن دار داراي نرخ رسوب بالا و بطور کلي هزينه عمل کمتري نسبت به الکترود هاي ديگر هستند هر چند که ممکن است کمي گرانتر باشند .
ز : مهارت جوشکاري : کار کردن با بعضي الکترودها راحت تر و نياز به مهارت کمتري دارد و حتي سرعت عمليات جوشکاري بيشتر است . علاوه بر انتخاب نوع الکترود . اندازه الکترود از نظر اقتصادي وعمليات جوشکاري نيز حائز اهميت و قابل توجه است که بر حسب طراحي اتصال ضخامت لايه جوش وضعيت جوشکاري حرارت داده شده مجاز (شدت جريان ) و مهارت جوشکار تعيين ميشود .
قاعده کلي آن است که هرگز نبايد از الکترودي که اندازه آن از ضخامت کار است استفاده کرد .
جوشکار الکترود بزرگتر رابه علت اينکه مي تواند جوش را با سرعت بيشتري با تعداد تعويض کمتري انجام دهد ترجيح مي دهد و سعي مي کند حتي الامکان بزگترين اندازه الکترود مجاز را استفاده کرند که اين امر مستلزم مهارت جوشکار در تشخيص صحيح اندازه مي باشد .
الکترود کلفت براي جوشکاري در وضعيت عمودي يا قائم و بالاسريا سقفي مناسب نيست چون کنترل حوضچه جوش حجيم در آن شرايط مشکل است . الکترود" 1875/0 (5/4 ميليمتر) تقريبا بزرگترين الکترود قابل استفاده در اين وضعيت ها است . در مورد جوشکاري ورق هاي ضخيم با لبه هاي آماده سازي شده v يا جناقي و k بايد اولين " پاس " جوش از الکترود نازک و براي رديف هاي بعدي به ترتيب از الکترود هاي کلفت تر استفاده کرد .

عوامل فساد الکترود :

الف : عدم هم محوري پوشش و هسته يکي از عوامل فساد است .
ب :رطوبت :بصورت مستقيم و يا غير مستقيم ، در حين حمل و نقل يا ا نبارداري رطوبت جذب پوشش مي شود در هر حالت چنين الکترودي فاسد تلقي مي شود . چرا که وقتي الکترود با پوشش مرطوب را استفاده مي کنيم رطوبت بخار شده اين بخار باعث افزايش تر شح يا پاشيدگي شده و ضمنا رطوبت ايجاد شده باعث متخلخل شدن جوش (porosity) گشته و از اينها بدتر تجزيه بخار آب است که تردي هيدروزن ودر نتيجه ترکيد گي سر و قطعه را در پي خواهد داشت .ميزان رطوبت و قدرت جذب رطوبت در الکترود ها متفاوت است . الکترودها ي سلولزي يا روتيلي فدرت جذب کمي دارند و اکثرا در فرايند ساخت اندکي رطوبت مي گيرند . الکترودهايي داريم که قدرت جذب رطوبت بالايي دارند مثل الکترودهاي قليايي :بسته بندي اين الکترودها کاملا آب بندي شده و ايزوله است بعضي از الکترودها را بعد از باز شدن جعبه بايستي در گرم کن يا oven قرار داده و آنها را همواره خشک نگه داشت . بطور کلي الکترودهايي که دو رقم اول بعد ازE آن بزرگتر باشد از نظر جذب رطوبت بسيار حساس هستند . اگر الکترود مرطوب تا حد معين و مشخصي رطوب زياد طولاني باشد ممکن است هسته زنگ زده باشد و يا در پوشش هايي که پودر آهن دارند . پودر آهن موجود اکسد شده و در حين جوشکاري تنظيم آ ناليز شيميايي را به هم مي زند گاهي اوقات در حين پروسه خشک کردن ، ترکيب پوشش تغييرات بنيادي ميکند .
)مثلا اگر الکترود سلولزي تا 400 درجه گرم شود ممکن است سلولز بسوزد واز بين برود

الکترود مرطوب را چگونه تشخيص ميدهند :

1 : به روش سنتي : a - از روي صداي برخورد الکترود با قطعه فلزي سالم ( صداي خفه ميدهد )
b :1 با گرفتن الکترود به سنگ و از روي گرد و خاک حاصله نم دار بودن الکترود بررسي ميشود.
2 :به روش آ زمايشي : اندازه گيري ميزان رطوبت با روشهاي شيميايي
:3 تغيير رنگ : تغيير رنگ پوشش الکترود يا طبله زدن پوشش ( در صورت بالا بودن رطوبت )
ج : عامل ديگر چربي و روغن است که الکترودها را فاسد مي کند
چري در حين جوشکاري مي سوزد و بخش عمده آن خارج مي شود ولي بخش جزئي آن مي ماند خصوصا در مورد فولادهاي ضد زنگ چربي مي تواند کربن را تغيير دهد . لذا خيلي مهم است چون ممکن است کل کربن فولاد 3% باشد ولي با وجود چربي اين مقدار به 4 يا 5 صدم درصد برسد که مضر است در مورد الکترودهاي چرب گرفتاري هاي مرطوب را نيز داريم مثل پا شش (SPLASH) و تخلخل ( POROSITY)
:4 شکسته شدن پوشش الکترود : اين پديده گاهي اوقات در پروسه ساخت صورت مي گيرد اما در مواردي در ضمن حمل و نقل و استفاده و نگهداري اين حالت روي ميدهد . الکترودي که پوشش آن شکسته شده ولي نريخته باشد در حين جوشکاري پوشش کنده شده و روي حوضچه مي افتد و آن قسمتي که پوشش ندارد پر از حفرات و آخال اکسيد ي خواهد شد .
:5 نيم سوز بودن پوشش الکترود : اگر الکترود به کار به چسبد و جدا نشود گداخته شده و حرکت هاي چپ و راست جوشکار براي کندن الکترود پوشش را خراب نموده و گداخته شدن پوشش باعث نيم سوز شدن آن مي شود .

شناسايي الکترود بر اساس کد بندي :

انجمن جوشکاري امريکا ((AWS)) براي الکترودهاي نورد شده پوشش دار مورد مصرف در جوشکاري قوس الکتريکي دستي کد بندي به صورت ذيل ارائه کرده است:
XXXX(X)E
دو رقم اول با سه رقم اول بعد از علامتE))اکر چهار عدد بود دو رقم اول و اگر پنج عدد بود سه رقم اول ) استحکام کشتي فلز جوش بر اساس و واحد PSI که بر هزار تقسيم شده را نشان ميدهد .
مثال: E60XX يعني نمونه اي که از محل جوشکاري خارج شده و به ماشين وصل شده است حداقل 60000 پوند بر اينچ مربع استحکام کششي دارد
معمولا اعداد ذيل را دارند : 45-60-70-80-90-100-120
اگر پنج حرفي بود X چهارم و اگر چهار حرفي بود X سوم نشان دهند موقعييت جوشکاري است
1- ( همه موقعيت ها )وضعيتها
2- فقط FLAT (تخت ( يا افقي (( HORIZONTAL ))
3- فقط FLAT (تخت )


برچسب‌ها: الکترودهای پوشش دار, جوش, جوشکاری, جوشکاری قوس الکتریکی, الکترود جوشکاری
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم اردیبهشت 1392ساعت 18:20  توسط spow  | 

دانلود یک جزوه کامل و عالی در زمینه موتورهای القایی

جزوه 102 صفحه موتورهای القایی با توضیح کامل و مثالهای متعدد در زمینه کارکرد وساختار موتورهای القایی را از لینک انتهای پست دریافت نمایید:

ماشين های القايی دسته ای از ماشين‌هاي پر مصرف در صنايع هستند . ما نند ساير ماشين های گردان ماشين های القايی از دو قسمت اصلی استاتور که ساکن است و  روتور که دوار است تشکيل شده است. روتور بر روي محور نصب بوده و درون استاتور مي‌چرخد.
 بين روتور و استاتور شكاف هوايي يكنواخت وجود دارد. لذا در اين ماشين گشتاور رلوكتانسي ناچيز است. در موتورهاي القايي استاتور به شبكه AC وصل شده و در روتور جريان AC به علت عمل القا برقرار مي‌گردد و به همين علت به آنها موتورهاي القايي گفته مي‌شود ژنراتورهاي القايي هنوز آن طور كه بايد و شايد در صنعت نيروگاهي جاي خود را باز نكرده‌اند و اكثريت توجه خود را به موتورهاي القايي معطوف مي‌دارند.


ساختمان موتورهاي القايي سه فاز

     در موتور القايي هسته استاتور مورق(لايه به لايه) بوده و از فولاد مرغوب تهيه مي‌شود. سطح داخلي استاتور حاوي شيارهايي است كه سيم‌پيچي سه فاز درون آنها جا سازي مي‌شود. هسته روتور نيز مورق(لايه به لايه) بوده و از مواد فرومغناطيسي مرغوب ساخته شده است. سطح خارجي روتور نياز شياردار است و هادي‌هاي روتور در آن، جاسازي مي‌شوند.

موتورهاي القايي از نظر نوع روتور به دو نوع تقسيم‌بندي مي‌شوند

الف) موتور القايي روتور سيم‌بندي شده (Wound Rotor Induction Motor) كه درون شيارهاي روتورها سيم‌پيچي مسي يا آلومينيومي جاسازي شده است.
ب) موتور القايي روتور قفسي سنجابي (Squirrel Cage Induction Motor) كه درون شيارهاي روتور ميله‌های آلومينيومي يا مسي تعبيه شده است. اين ميله‌ها از دو انتها توسط حلقه‌هاي انتهايي به هم متصل‌اند و يا به عبارت ديگر ميله‌ها از دو سمت اتصال كوتاه شده‌اند.

دانلود جزوه اموزشی موتورهای القایی

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


درادامه نیز میتوانید مقاله و کاتالوگ موتورهای القایی را دانلود فرمایید:

AC Induction Motor Fundamentals

دانلود کنید.

Induction Motor

دانلود کنید.


برچسب‌ها: روتور, موتور, موتور القایی, ژنراتور, روتور قفس سنجابی
+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت 1392ساعت 18:40  توسط spow  | 

دانلود گزارش کار ازمایشگاه ترمودینامیک

گزارش کار 4 ازمایش مرتبط با ازمایشگاه ترمودینامیک در این پست برای دانلود تقدیم حضور دوستان میگردد:

آزمايش پمپ حرارتی

مقدمه :

پمپ حرارتي مكانيكي يكي از انواع سيكل تراكم بخار است كه مقدار انرژي را از يك منبع بزرگ (مانند هوا ) بصورت گرما جذب كرده و به يك منبع محدود (مانند آب ) انتقال داده و باعث گرم شدن آن ميگردد . سيكل تبريد و سيكل پمپ حرارتي جز  سيكل تراكم بخار بوده و داراي اجزاي مشابهي ميباشند . در سيكل تبريد مقدار گرما از يك فضاي محدود (محفظه اپراتور ) جذب شده و به يك محيط بزرگ يعني هوا انتقال مييابد و باعث كاهش درجه حرارت فضاي محدود ميگردد .   
در هر دو نوع سيكل , حرارت از منبع سرد به منبع گرم منتقل ميشود .
كاربرد سيكل تراكم بخار بيشتر در سيكل تبريد ميباشد . انواع يخچال هاي خانگي و صنعتي , كولرهاي گازي , بعضي از سيستمهاي تبريد , تهويه مطبوع و . . . از اين نوع ميباشند . تمامي آنها براي دستيابي به تبريد از يك نوع سيال عامل تبريد (فريون 12 و فريون 22 و . . . ) جهت انجام و گردش در سيكل استفاده ميكنند .
اجزاي يك سيكل تبريد عبارت است از :

الف ) كمپرسور : معمولا از نوع سيلندر و پيستون بوده كه ممكن است متشكل از يك , دو و يا چند سيلندر باشد . كمپرسورها بصورت بي درز و آببندي شده ساخته ميشوند . وظيفه كمپرسور افزايش فشار و درجه حرارت بخار ورودي به آن است .
ب ) كندانسور : جهت انتقال حرارت بخار سوپرهيت به منبع گرم ميباشد . (توجه شود كه درجه حرارت سوپرهيت سيال عامل بيشتر از درجه حرارت منبع گرم ميباشد ) كندانسورها بصورتهاي مختلف ساخته ميشوند . از آن جمله كندانسور هوايي (انتقال حرارت به هواي محيط )و آبي (انتقال حرارت به آب خنك كن ) را ميتوان نام برد كه در تناژها و ظرفيتهاي مختلف و در اشكال متفاوت عرضه ميگردند . با توجه به مقدار حرارت جذب شده توسط كندانسور حالت سيال عامل در خروجي آن ميتواند بصورت" مايع اشباع"  ,"مايع  مادون سرد " و يا "بخار  مايع " اشباع شده باشد .
ج ) شير انبساطي : جهت تغيير حالت سيال عامل و كم كردن درجه حرارت آن استفاده ميشود. شير انبساطي در نتيجه پديده خفگي طي يك فرايند آنتالپي ثابت به جهت افزايش شديد آنتروپي باعث كاهش شديد درجه حرارت براي سيال عامل ميگردد . اين فرايند را ميتوان با يك لوله مويين به طول زياد (جهت افزايش اصطكاك و در نتيجه ازدياد آنتروپي ) نيز ايجاد نمود . بعضي از شيرهاي انبساطي داراي نوعي ترموستات ميباشند كه با افزايش درجه حرارت اوپراتور , سوزن شير را بسته تر ميكند كه در نتيجه آن باعث ميشود برودت زيادتر شده و درجه حرارت خروجي كندانسور را به حالت اوليه برگرداند .
د ) اوپراتور : وظيفه اين قسمت انتقال حرارت از منبع سرد به سيال عامل ميباشد . مانند كندانسور اوپراتورها در اشكال گوناگون ساخته ميشوند و دو نوع كلي آن به صورت آبي و هوايي ميباشند . خروجي اوپراتورها (بسته به حرارت گرفته شده ) بخار تر , بخار اشباع و يا سوپرهيت ميباشد .

دانلود کنید.

نام ازمایش: برج خنک کن


هدف ازمایش:بررسی عملکرد برج خنک کن 

تئوری  ازمایش:با رشد روزافزون استفاده از سیستمهای تهویه مطبوع و از طرف دیگر نیاز به اب خنک کن در واحدهای شیمیایی تقاضا برای برج خنک کن افزایش یافته است.
 
شرح دستگاه ازمایش :

دستگاه موجود برای بررسی پدیده های انتقال جرم و انتقال حرارت در برجهای خنک کن طراحی و ساخته شده است .
در این دستگاه یک مسیر حرکت هوا و یک سیکل مربوط به اب وجود دارد که به طور جداگانه بررسی میشود هوای محیط توسط یک دمنده از محیط گرفته شده و وارد سیستم میشود به عنوان اولین قطعه یک هیتر سر راه هوا قرار دارد که می توان با روشن نمودن ان هوا در شرایط متفاوت را برای ورود به برج خنک کن ایجاد نمود . بعد از ان یک دبی سنج از نوع اریفیس سر راه هوا قرار داد که به کمک ان می توان دبی جرمی هوای ورودی را به صورت
تجربی تعین نمود. یک مانومتر روی دستگاه تعبیه شده است که می توان با کمک ان و با انتخاب شیرهای مناسب اختلاف فشار در جاههای مختلف مسیر حرکت هوا را تعین نمود .اگر یکی از شیرهای مربوط به مانومتر را روی h0 و یکی از شیرهای طرف دیگر را به اتمسفر متصل کنیم فشار نسبی مربوط به هوای ورودی به اریفیس متر را میتوان اندازه گیری کرد . و از طرفی میتوان با انتخاب شیرهای مربوط به طرفین اریفیس متر اختلاف فشار hdo)) را اندازه گیری کرد.در روی صفحه اندازه گیری دستگاه دو عدد ترمومتر دیجیتالی نصب شده است که یکی از انها مربوط به هواست و دیگری مربوط به اب است . دبی جرمی هوای تجربی را میتوان با کمک رابطه زیربه دست اورد

دانلود کنید.

دستور کار گزارش کمپرسور

شرح دستگاه :

دستگاه کمپرسور مربوطه جهت بررسي عملکرد کمپروسورهاي رفت و برگشتي (سيلندر و پيستوني) طراحي شده است . دستگاه از و کمپرسور متفاوت براي مرحله اول و دوم تشکيل شده ، که مي توان به کمک شير هر يک از حالتها را انتخاب نمود . جهت ذخيره کردن هواي متراکم منبعي فراهم شده است که با شير مربوطه مي توان دبي خروجي هوا را تنظيم نمود .
لوازم اندازه گيري :
1- فشار هوا : به کمک فشارسنجهايي فشار هوا در نقاط مختلف خوانده مي شود . توجه شود که فشار خوانده شده فشار نسبي است و براي فشار مطلق بايد فشار اتمسفر به آن اشافه گردد .
  : شار تخليه مرحله اول
  : فشار ورودي به مرحله دوم
  : فشار مخزن
2- دماي هوا : به صورت ديجيتال اندازه گيري مي شود و با کمک يک سکتور مي توان درجه حرارتهاي مختلف در نقاط مختلف را بدست آورد . حساسيات دستگاه   بوده و قابليت کاليبراسيون را دارا باشد .
 : دماي ورودي به مرحله اول
  : دماي خروجي از مرحله اول
3- دبي هواي ورودي ، به کمک اريفيس ، اندازه گيري مي شود . اندازه گيري اختلاف فشار دو طرف اريفيس به کمک يک مانومتر که به ميليمتر آب مدرج است انجام مي شود و واحد اندازه گيري آن   مي باشد . 

دانلود کنید.

فشار درون شیپوره


هدف از انجام این آزمایش بررسی پدیده های خفگی ، فرا انبساط و فرو انبساط می باشد که البته در ادامه به اختصار در مورد هر کدام از این پدیده ها مطالبی بیان می شود.


تئوری آزمایش:

چنانچه یک جریان تراکم پذیر باشد ، این موضوع در فشار های بسیار زیاد حائز اهمیت است و همچنین در فن استفاده از امواج صوتی در زیر آب(سونار).گرچه ممکن است تغییرات فشار و در نتیجه میزان تراکم پذیری کم باشد ، اما نقش مهمی دارد.
برای  بخش قابلیت تراکم دو کمیت تعریف می کنیم .ضریب تراکم پذیری(β) بصورت زیر تعریف می شود:


دانلود کنید.

----------------------------------

در همین زمینه مطالب زیر را نیز میتوانید مطالعه فرمایید:

دانلود گزارش کار ازمایشگاه شیمی

دانلود گزارش کار ازمایشگاه مقاومت مصالح 1

دانلود گزارش کار ازمایشگاه مقاومت مصالح

دانلود گزارش کار ازمایشگاه فیزیک 1

دانلود گزارش کار ازمایشگاه فیزیک 2

دانلود گزارش کار ازمایشگاه سیالات وهیدرولیک کانالهای روباز

گزارش كار آزمايشگاه عمليات واحد

دانلود گزارش کار ازمایشگاه مخابرات

دانلود گزارش کار ازمایشگاه مکانیک سیالات

دانلود گزارش کار ازمایشگاه ماشین های الکتریکی


دانلود گزارش کار ازمایشگاه فیزیک 1

دانلود گزارش کار ازمایشگاه فیزیک 2

دانلود گزارش کار ازمایشگاه مخابرات


برچسب‌ها: دانلود گزارش کار ازمایشگاه ترمودینامیک, دانلود گزارش کار, پمپ حرارتی برج خنک کن شیپوره فشار نیروگاه ترمودینا, گزارش کار ازمایشگاه ترمودینامیک, ترمودینامیک
+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اردیبهشت 1392ساعت 15:58  توسط spow  | 

دانلود گزارش کار ازمایشگاه ماشین های الکتریکی

20 گزارش کار در زمینه ازمایشگاه ماشین های الکتریکی که فهرست موضوعی ازمایش ها در ادامه امده است:

1- موتور دالاندر : راه اندازی موتور دالاندر تحت سرعت کم و زیاد
2- بارداری موتور دالاندر تحت سرعت کم وزیاد
3- راندمان ، جریان و ضریب توان موتور دالاندر
4- موتور یونیورسال : راه اندازی موتور یونیورسال تحت عملکرد  AC و DC
5- بارداری موتور یونیورسال تحت عملکرد  موتور AC و DC
6-  موتور DC شنت : راه اندازی موتور DC با تحریک جداگانه به روش کنترل ولتاژ ارمیچر
7- بارداری موتور DC با تحریک جداگانه
8- کنترل سرعت موتور DC با تحریک جداگانه در حالت بی باری و به روش کنترل شار (کنترل میدان جریان)
9- راه اندازی و بارداری ژنراتور DC با تحریک جداگانه همراه با به دست اوردن منحنی مغناطیس شوندگی
10- راه اندازی وبارداری ژنراتور DC شنت با تحریک خودی همراه با به دست اوردن منحنی مغناطیس شوندگی
11- راه اندازی موتور DC سری به روش کنترل ولتاژ ارمیچر
12- بارداری موتور DC سری
13- کنترل سرعت موتور DC سری در حالت بی باری و به روش کنترل شار
14- راه اندازی وبارداری ژنراتور DC سری
15- موتور DC کمپوند مسطح : راه اندازی موتور DC کمپوند با تحریک جداگانه به روش کنترل ولتاژ ارمیچر
16- بارداری موتور DC کمپوند با تحریک جداگانه
17- کنترل سرعت موتور DC کمپوند با تحریک جداگانه در حالت بی باری وبه روش کنترل شار (کنترل جریان میدان)
18- راه اندازی وبارداری ژنراتور DC کمپوند مسطح با تحریک خودی
19- بررسی روابط موتور DC سری با سرعت و گشتاور خروجی ان و کاربردهای موتور DC سری
20- ازمایش ترانس تک فاز : بررسی خروجی ترانسفورماتور با ولتاژهای متفاوت ورودی

برای دانلود گزارش کار ازمایشگاه ماشین های الکتریکی به لینک های زیر مراجعه فرمایید:(همه فایل هارا باید دانلود کنید)

ماشین AC.


ماشین DC.

موتور DC.

ترانس تک فاز.

--------------------------------

در همین زمینه مطالب زیر را نیز میتوانید مطالعه فرمایید:

دانلود گزارش کار ازمایشگاه شیمی

دانلود گزارش کار ازمایشگاه مقاومت مصالح 1

دانلود گزارش کار ازمایشگاه مقاومت مصالح

دانلود گزارش کار ازمایشگاه فیزیک 1

دانلود گزارش کار ازمایشگاه فیزیک 2

دانلود گزارش کار ازمایشگاه سیالات وهیدرولیک کانالهای روباز

گزارش كار آزمايشگاه عمليات واحد

دانلود گزارش کار ازمایشگاه مخابرات

دانلود گزارش کار ازمایشگاه ترمودینامیک

دانلود گزارش کار ازمایشگاه مکانیک سیالات


برچسب‌ها: دانلود گزارش کار ازمایشگاه ماشین های الکتریکی, دانلود گزارش کار, دانلود گزارش کار مهندسی برق, موتور DC موتور دالاندر موتور یونیورسال ژنراتور, ازمایشگاه ماشین های الکتریکی
+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اردیبهشت 1392ساعت 15:14  توسط spow  | 

دانلود فایل های اموزشی نرم افزار اباکوس

تمرین مراحل طراحي تير يك سر گيردار در نرم افزار آباکوس ABAQUS
PDF 1.17 MB
http://www.fem.ir/ABAQUS2.pdf
---------------------------------------------------------------------------------------------------
تمرين بررسي تمركز تنش در نرم افزار آباكوس ABAQUS
PDF 954 KB
http://www.fem.ir/ABAQUS1.pdf
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
تمرین تحليل خطي كمانش يك صفحه در نرم افزار آباکوس ABAQUS
PDF 1.3 MB
http://www.fem.ir/ABAQUS4.pdf
----------------------------------------------------------------------------------------------------
تمرین بررسي ارتعاشات يك سيستم لوله در نرم افزار آباکوس ABAQUS
PDF 981 KB
http://www.fem.ir/ABAQUS3.pdf

برای دریافت اموزش های بیشتر در زمینه نرم افزار اباکوس وتبادل نظر و مطرح کردن مسائل ومشکلات نرم افزاری به لینک زیر مراجعه فرمایید:

نرم افزارهای مهندسی مکانیک


برچسب‌ها: دانلود فایل های اموزشی نرم افزار اباکوس ABAQUS, اموزش اباکوس, دانلود اموزش اباکوس ABAQUS, ABAQUS, اباکوس
+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم فروردین 1392ساعت 10:2  توسط spow  | 

دانلود گزارش کار ازمایشگاه مکانیک سیالات

این گزارش کار شامل 13 ازمایش مهم واساسی مکانیک سیالات میباشد که درادامه فهرست انها اورده شده است و میتواند مورد استفاده دانشجویان مهندسی مکانیک مهندسی شیمی مهندسی نفت ومهندسی عمران قرار گیرد.

آزمایشگاه مکانیک سیالات

مهندسی شیمی و نفت و مهندسی مکانیک

آزمایش اول :تحقیق در رابطه برنولی
هدف آزمايش:
  بررسی رابطه برنولی به وسیله اندازه گیری سرعت و فشار در مقاطع مختلف یک ونتوری افقی و مقایسه آن با حالت تئوری.

آزمایش دوم: دستگاه اصطکاک در لوله ها
 هدف آزمايش :
هدف ازاين آزمايش بررسی قوانين موجود در مورد مقاومت اصطکاکی در مقابل حرکت سيال بر حسب نوع جريان می باشد . همچنين می توان توسط معادله پواسلی(Hagen-poiseuille) برای جريان آرام ( لايه ای ) ضريب ويسکوزيته و توسط رابطه دارسی ضريب اصطکاک را تعيين نمود .

آزمایش سوم: افت ها در سيستم  لوله كشي
هدف آزمايش :
هدف از اين آزمايش تعيين افت انرژي ناشي از اجزاء يك سيستم لوله كشي (مانند زانوئي، شير فلکه و تغييرات ناگهاني سطح مقطع لوله) و تعیین رابطه اي بين افت انرژي و سرعت مي باشد. بررسي تغييرات ضريب اصطكاك با عدد رينولدز ، ضريب افت با انرژي جنبشي و تأثير شعاع انحناء يك خم در مقدار افت انرژي محلي آن از مسائلي است كه در اين آزمايش مورد نظر مي باشد.

آزمایش چهارم:كاليبراسيون فشارسنج

هدف آزمایش :

 بررسي رابطه فشار و نيرو   (P = F/A)

آزمایش پنجم:  نيروهای وارد بر يک جسم غوطه ور در مايع ساکن

هدف آزمایش:
هدف ازاين آزمايش بررسی روابط مربوط به محاسبه  نيروی وارد بر يک سطح مستطیلی از طرف سیال ساکن  و تعيين نقطه اثر آن( مرکز فشار) می باشد .

آزمایش ششم :به هم پیوستن پمپ ها سری و موازی

هدف آزمایش :
هدف از این آزمایش بدست آوردن منحنی مشخصه یک  پمپ و تعیین راندمان پمپ و به کار بستن سری و موازی پمپ ها و مقایسه آنها با یکدیگر است .

آزمایش هفتم : رینولدز
هدف :
 هدف از انجام این آزمایش بررسی نوع حرکت سیال و تعیین محدوده هر یک از نواحی حرکت سیال است.

آزمایش هشتم :جریان های گردابی
هدف آزمایش:
هدف از انجام این آزمایش بررسی تغییرات هد کلی در میان خطوط جریان برای جریان های چرخشي و ثابت بودن آن براي جريانهاي غير چرخشي مي باشد.

آزمایش نهم :تونل باد

هدف آزمايش :
هدف از اين آزمايش آشنايي با تونل باد و عملكرد آن و اندازه گيري و محاسبه ضريب دراگ     (CD) براي اجسام مختلف، مقايسه آنها و رسم منحنی تغییرات CD  برحسب عدد رینولدز مي باشد.

آزمایش دهم :برخورد جت آب به اجسام
هدف آزمايش :
  هدف از اين آزمايش اندازه گيری نيروی حاصل از برخورد يک جت آب به يک سطح صاف يا نيمکره بطريقه تجربی و مقايسه اين نيرو با تغييرات مقدار حرکت خطی جت آب نسبت به زمان می باشد .

آزمایش یازدهم :اندازه گیری دبی در لوله ها
هدف آزمايش :
 آشنایی با روش های متداول اندازه گیری شدت جریان یا دبی در لوله ها

آزمایش دوازدهم: کاویتاسیون
هدف آزمايش:
بررسي و مطالعه پديده كاويتاسيون  در مجراي ونتوري و رسم منحني هاي افت فشار.

آزمايش سیزدهم: پمپ گريز از مركز
هدف از آزمايش:
بررسي عملكرد پمپ گريز از مركز در دورهاي ثابت و دبي هاي متغير و دورهاي متغير، اندازه‌گيري هد، رسم منحني هاي مشخصه پمپ و تعيين نقطه بهينه و تعيين دماي كاركرد پمپ.

برای دانلود گزارش کار ازمایشگاه مکانیک سیالات در 65 صفحه به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود گزارش کار ازمایشگاه مکانیک سیالات, دانلود گزارش کار, ازمایشگاه مکانیک سیالات, گزارش کار ازمایشگاه مکانیک سیالات, مهندسی مکانیک مهندسی شیمی مهندسی نفت ومهندسی عمران
+ نوشته شده در  جمعه سی ام فروردین 1392ساعت 15:52  توسط spow  | 

دانلود نرم افزار و اموزش نرم افزار پروتئوس Proteuse

این نرم افزار قوی ترین نرم افزار شبیه سازی الکترونیک می باشد که 90% کارایی بالای آن در شبیه سازی IC های قابل برنامه نویسی یا همان میکروکنترلر ها از جمله میکرو کنترلر های AVR , PIC می باشد . تمامی افرادی که کمی با الکترونیک آشنا باشند این نرم افزار را به خوبی می شناسند و نیازی به معرفی ندارد . نرم افزار Proteuse  دارای 2 بخش می باشد . بخش اول طراحی مدار ها و شبیه سازی آن و بخش دیگر طراحی پشت فیبر برای مدار ها .

با این نرم افزار می توانید مداری را طراحی و اجرای آنرا شبیه سازی کنید. در هنگام شبیه سازی می توانید عوامل تاثیر گذار محیط واقعی مثل دمای اتاق را هم اعمال کنید و یا دمای خازن را برای ولتاژهای مختلف مشاهده کنید. رسم نمودارها، وجود دستگاه هایی مثل اسلسکوپ و ... از امکانات ارزشمند این نرم افزارند.

وجود چندین مثال آماده (مثل شبیه سازی کامپیوتر Z80 یا طراحی گیم به صورت سخت افزاری و ... ) از ویژگی های جالب این نرم افزار هست.

محیط این برنامه ساده بوده و این باعث افزایش سرعت طراحی می شود. از دیگر امکانات نرم افزار این است که حتی بعد از طراحی می توانید حالت سه بعدی آن را هم مشاهده کنید.

در این نرم افزار براحتی و در عین سادگی میتوانید تمام قطعات الکترونیکی را پیدا کنید و مدارات خود را با ان ببندید هم چنین اگر برنامه نویس هستید می توانید برنامه های خود را که برای کار با میکرو کنترلر ها نوشته اید را در آن اجرا کنید و از کم و کیف و مشکلات برنامه خود آشنا شوید.

نرم افزار Proteuse در نسخه جدید المانهای زیادی اضافه کرده ، همچنین سرعت اجرای برنامه های در این نسخه افزایش بسیار زیادی پیدا کرده است . این برنامه به خاطر شبیه سازی فوق العاده قوی و دارا بودن تمامی IC های قابل برنامه ریزی معروف شده است . اگر تا حالا این برنامه را امتحان نکرده اید حتما دانلود کنید و با این برنامه قدرتمند آشنا شوید . همچنین در این نسخه خاصیتی اضافه شده که در صورت نصب بودن آخرین نسخه درایور کارت گرافیک شما برنامه نمایش المانها را بصورت بسیار زیبا و شیشه ای به شما نمایش می دهد. اکثر باگ ها و اشکلات برنامه برای نصب در ویندوز 7 و ویستا نیز رفع شده است .


چه کسانی از نرم افزار Protuse استفاده می کنند :

    از Proteus تمامی کسانی که می خواهند مداری را طراحی کنند استفاده می کنند .
    از Proteus اساتید الکترونیک برای آموزش به هنرجویان خود استفاده می کنند .
    از Proteus مهندسان برای تست مدار های خود استفاده میکنند .
    از Proteus برای شبیه سازی مداراتی که آی سی های قابل برنامه ریزی( مثل 8051) در آنها وجود دارد ، استفاده می کنند .
    از Proteus برای بدست آوردن پشت فیبر مدار چاپی استفاده می کنند .
    از Proteus برای طراحی کیت های چند لایه استفاده می کنند .
    از Proteus برای صدها کار دیگر که دانشجویان رشته های برق و الکترونیک از آن استفاده می کنند .
    و ...

برای دانلود نرم افزار پروتئوس به لینک زیر مراجعه فرمایید:

حجم فایل: 102.27MB

دانلود فایل 

پسورد : www.techno-electro.com

در ادامه دوفایل اموزشی به صورت PDF و فارسی برای نرم افزار پروتئوس تقدیم حضور دوستان میگردد امید که برای دوستان استفاده کننده مفید باشد.

دانلود اموزش مقدماتی نرم افزار پروتئوس توسط اقای نحوی

دانلود کنید.

اموزش تحلیل مدارات الکترونیکی با نرم افزار Proteuse توسط اقای شعبان زاده

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود نرم افزار و اموزش نرم افزار پروتئوس Proteus, دانلود نرم افزار مهندسی, دانلود نرم افزار پروتئوس, دانلود اموزش نرم افزار پروتئوس Proteuse, اموزش پروتئوس
+ نوشته شده در  جمعه سی ام فروردین 1392ساعت 11:46  توسط spow  | 

گزارش کار آزمایشگاه شیمی آلی - تقطیر

فرایند تبدیل اجزا یک مایع به بخار توسط حرارت و بعد تبدیل بخار هر جزء به مایع توسط خنک کردن و جداسازی آنها را تقطیر می‌نامند.
جداسازی یک مایع دو جزئی با تقطیر ساده(Simple Distillation) وقتی امکان‌پذیر است که فقط یکی از آنها فرار باشد یا به عبارت دیگر فاصله نقطه جوش آنها خیلی زیاد باشد. یک مثال ساده برای تقطیر ساده جداسازی آب از نمک و دیگری تهیه اسید یدیدریک می‌باشد.
اگر اختلاف بین نقطه جوش جزء مورد نظر با بقیه کم باشد یعنی مثلا هر دو جزء یک محلول دو جزئی فرار باشند، گازهای حاصل دارای درصد بیشتری از جزء فرارتر می‌باشد.

فهرست

آزمایش تقطیر1
ﺗﺌوری آزمایش   
مقدمه
تقطیر و سایر عملیات جداسازی
تقطیر ساده
پدیده فوق جوش
تقطیر جزء به جزء   
شرح روش آزمایش
دستگاه تقطیر ساده   
اندازه‌گیری نقطه جوش ماده مجهول و شناسایی آن
نتیجه
خواص فیزیکی "استون"
دستگاه تقطیر جزء به جزء
تفکیک و جداسازی ماده مجهول دو جزئی
نتیجه
ذکر خطاهای موجود


آزمایش تقطیر 2
تئوري آزمايش
تئوري
شرح روش آزمايش
نتايج و محاسبات
نكات قابل توجه در آزمایش
محاسبات
نتايج
بررسي خطاها  
مواد مورد استفاده و خواص فيزيكي آنها
منابع

برای دانلود گزارش کار ازمایشگاه تقطیر مهندسی شیمی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود گزارش کار آزمایشگاه شیمی آلی, تقطیر, تقطیر Distillation, دانلود گزارش کار مهندسی شیمی, دانلود گزارش کار
+ نوشته شده در  جمعه سی ام فروردین 1392ساعت 10:50  توسط spow  | 

لزوم طراحی و ساخت جبرانسازهای توان راكتيو در نيروگاههای بادی

چكيده

رويكرد كشورهاي جهان به استفاده از انرژيهاي تجديدپذير و انرژي باد بعنوان اصلي ترين منبع توليد انرژي الكتريكي در سالهاي اخير مورد توجه واقع شده است.

معمولاً نيروگاههاي بادي در مناطق دوردست و شرايط خاص جغرافيايي ايجاد مي گردند و از اهميت و حساسيت بسزايي برخوردار هستند. با توجه به ماهيت متغير و غير يكنواخت سرعت باد، بطور متداول در توربين هاي بادي از ژنراتور القايي جهت تبديل انرژي جنبشي باد به انرژي الكتريكي استفاده مي گردد. طراحي، ساخت، تعمير و نگهداري ژنراتورهاي القايي نسبت به ژنراتورهاي سنكرون بسيار ساده تر مي باشد. ولي معايبي هم دارد، همانا مقدار زيادي از جريان راكتيو شبكه را مصرف مي نمايد، كه موجب افت پروفيل ولتاژ و ناپايداري در شبكه مي گردد.
كنترل ولتاژ در يك شبكه قدرت همواره يكي از مهمترين چالش هاي صنعت برق بوده است . بنابراين در اين مقاله به لزوم طراحي و ساخت جبرانسازهاي توان راكتيو و مقايسه فني و مالي انواع جبرانسازهاي توان راكتيو از جمله بانكهاي خازني ، SVC ها و STATCOM  در نيروگاههاي بادي پرداخته شده است.

مقدمه
 
انرژي باد يكي از مهمترين منابع تجديد پذير در جهان مي باشد. بطوريكه پيش بيني مي شود سهم توليد انرژي الكتريكي تا سال 2020 ميلادي از انرژي باد به 10% انرژي مورد نياز جهان برسد. افزايش بي رويه قيمت سوخت فسيلي، ملاحظات زيست محيطي از جمله دلايل رويكرد كشورهاي جهان به استفاده از اين انرژي پاك مي باشد. در كشورما نيز در سالهاي گذشته گامهايي جهت احداث نيروگاههاي بادي و نصب توربين هاي بادي برداشته شده است كه ميتوان به نيروگاههاي بادي منجيل و بينالود اشاره نمود.
كنترل ولتاژ در سيستمهاي قدرت همواره يكي از مهمترين پارامترهاي كيفيت برق بوده است. در اين ميان نيروگاههاي بادي بدليل استفاده از ژنراتورهاي القائي و حساسيتهائي اين نيروگاهها، شاهدكاهش پروفيل ولتاژ قابل توجهي در اكثر اوقات شبانه روز  مي باشند.(لازم به توضيح است كه طبق آمارهاي موجود نيروگاههاي بادي منجيل و بينالود نيز داراي اين مشكل مي باشند) ، بنابراين مي بايست تغييرات ولتاژ رخ داده به سرعت كنترل شوند.به همين منظور از جبرانسازهاي توان راكتيو نظير بانكهاي خازني ، SVCها و STATCOM جهت تنظيم و كنترل ولتاژ نيروگاه بادي استفاده مي گردد. با توجه به اهميت و كاربرد فراوان جبرانسازهاي توان راكتيو در شبكه قدرت ، در مقاله حاضر فقط به موضوع تنظيم ولتاژ پرداخته شده و كاربردهائي نظير بهبود هارمونيكها ، افزايش ظرفيت انتقال از قابليتهاي ديگر اين جبرانسازها مي باشند.

متن کامل مقاله را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: جبرانسازهای توان راكتيو در نيروگاههای بادی, توان اکتیو توان راکتیو بانک خازنی دانلود مقاله, دانلود مقالات مهندسی برق, هارمونیک خازن القا ضریب, لزوم طراحی و ساخت جبرانسازهای توان راكتيو در نيروگ
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم فروردین 1392ساعت 23:5  توسط spow  | 

دانلود نمونه سوالات درس اصول شکل دهی فلزات

سه نمونه سوال متفاوت برای درس اصول شکلدهی فلزات از ازمون های استاد طاهرخانی برای اشنایی بیشتر وبهتر با سوالات درس شکل دادن فلزات برای استفاده شما اماده شده است که از طریق لینک زیر میتوانید دانلود نمایید:

نمونه سوالات درس اصول شکل دهی فلزات

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: نمونه سوالات درس اصول شکل دهی فلزات, اصول شکلدهی فلزات, دانلود نمونه سوال, دانلود نمونه سوالات درس اصول شکل دهی فلزات, اصول شکل دهی فلزات
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم فروردین 1392ساعت 22:27  توسط spow  | 

تست غیر مخرب


بازرسی فنی با استفاده از آزمونهای غیر مخرب NDT


تعریف جوشکاری :
 در هم آمیختگی ( ذوب توام ) یا ترکیب موضعی فلز است که در محل اتصال با گرمایش فلز تا دمای ذوب ، با اعمال فشار یا بدون آن و با استفاده از فلز پرکننده یا بدون آن صورت میگیرد .
جوش ، قسمت ذوب شده به هنگام جوشکاری است و اتصال جوش شده ، پیوند دو یا چند عضو توسط جوشکاری میباشد .

انواع روشهای جوشکاری :

1 - جوشکاری قوسی با الکترود روپوش دار
SMAW ( Shielding Metal Arc Welding )
2 – جوشکاری قوسی با محافظت گاز
GMAW (Gas Metal Arc Welding )
3 – جوشکاری با الکترود تنگستن و گاز خنثی
TIG (Tungsten Inert Gas arc welding )
4 - جوشکاری قوسی زیر پودری
SAW (Submerged Arc Welding )
5 – جوشکاری قوس فلز با گاز محافظ خنثی ( آرگون )
MIG ( Metal Inert Gas arc welding )
6 – جوشکاری قوس فلز با گاز محافظ CO2
MAG ( Metal Active Gas arc welding )

انواع سیستمهای بازرسی :

آزمونهای غیر مخرب (NDT )
Non Destructive Test

آزمونهای مخرب (DT)
Destructive Test

روشهای متداول NDT

بازرسی چشمی Visual Test ( VT )
بازرسی با مایعات نافذ Liquid Penetrant Test ( PT )
بازرسی با ذرات مغناطیسی Magnetic Particle Test ( MT )
بازرسی رادیوگرافی Radiographic Test ( RT )
بازرسی با امواج اولتراسونیک Ultrasonic Test ( UT )
بازرسی با جریان گردابی Eddy Current Test ( ET )
بازرسی با انتشار امواج صوتی Acoustic Emission Test ( AET )

برای دانلود جزوه اموزشی تست غیرمخرب NDT به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com

---------------------

مطالب بیشتر

اینجا


برچسب‌ها: تست غیرمخرب, جوش, جوشکاری, بازرسی با جریان گردابی مایعات نافذ رادیوگرافی اموا, دانلود جزوه اموزشی تست غیرمخرب NDT
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم فروردین 1392ساعت 18:47  توسط spow  | 

نگهداری و تعمیرات بر مبنای شرایط CBM - Condition Based Maintenance

اغلب اتفاق میافتد که با مشاهده یک وضعیت و یا رفتار بخصوص در حال کار که معمولا با ابزار و وسایل خاصی صورت گرفت فهمیده میشود که یک حادثه در حال شکل گیری و وقوع است و ممکن است باعث شکست و از کار افتادگی وسیله کرد.
اینگونه علائم به صورت ناگهانی اتفاق نمی افتد بلکه ایجاد انها به شکلی است که به نحوی قابل تشخیص است و با استفاده از این تشخیص و قبل از ایجاد حادثه اقدامهای لازم انجام و به  سمت منبع اشکال هدایت میگردد و اقدامات پیشگیرانه را در مورد رفع و حذف دلیل شکست به عمل می اورند .
نگهداری و تعمیرات بر اساس شرایط از تکنیکهای مدرن  اندازه گیری و پردازش علایم برای عیب یابی دقیق و دستیابی به شرایط فنی دستگاه ها در حین بهره برداری استفاده نموده و مشخص می نماید که در چه موقع عملیات نگهداری و تعمیرات مورد نیاز خواهد بود .


فهرست

مقدمه
 مفاهیم نت
تعریف CBM
استانداردهای CBM
نگهداری و تعمیرات بر اساس وضعیت
تعریف پایش وضعیت یا Condition Monitoring
فهرست تکنیکهای پر کاربرد مراقبت وضعیت
استفاده از حواس پنجگانه در برنامه مراقبت وضعیت
مراحل چهارگانه طراحی و CBM استقرار سیستم
مزایا و معایب CBM

متن کامل تحقیق نگهداری و تعمیرات بر مبنای شرایط را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: نگهداری و تعمیرات بر مبنای شرایط CBM, Condition Based Maintenance, مهندسی نت تعمیرات مراقبت وضعیت, پایش وضعیت, نگهداری و تعمیرات
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم فروردین 1392ساعت 18:28  توسط spow  | 

تجديد ساختار و شكل گيری بازار در صنعت برق با نگاهی به صنعت برق ايران

شايد نتوان كشوري را يافت كه متاثر از موج تحولات يك دهه اخير صنعت برق نباشد.اين تحولات در قالب بحث تجديد ساختار باعث شفافيت و تفكيك وظايف بخشهاي مختلف گرديده كه به تدريج باعث ايجاد بازار برق در سطح عمده فروشي و به دنبال آن در سطح خرده فروشي شده است.موفقيت اين برنامه‌ها متاثر از عوامل مختلفي نظير اجراي صحيح برنامه‌هاي تجديد ساختار،و تقويت نتايج تجديد ساختار با اجراي برنامه خصوصي‌سازي در صنعت برق مي باشد1. در اين ميان اجراي برنامه آزادسازي به موقع مشتركين، پيشگيري از شكل گيري پديده قدرت بازار، باز بيني منظم بازار، ايجاد فضايي منصفانه براي دستيابي همه علاقمندان به فعاليت در صنعت برق، تدوين تعرفه خدمات انتقال و توزيع، تعريف خدمات پشتيبان و تدوين تعرفه متناسب براي آنها و… از جمله مطالب مهمي هستند كه اهميت بسزايي در موفقيت يا شكست برنامه تجديد ساختار و بازار برق دارند.اين مقاله به تشريح ابعاد مختلف اين مسئله پرداخته است.

مقدمه:

تلاش براي تحقق بخشيدن به تئوري هاي اقتصادي و تشكيل آرمان شهر بازار رقابت كامل اگر چه (به شكل كامل) هيچ گاه از لاي صفحات و متون اقتصادي فراتر نرفته اما اين حسن بزرگ را داشته كه بهبود قابل توجهي در سامان دهي به بازار را باعث شود.گر چه صنعت برق در ابتدا و با احداث واحدهاي كوچك و خصوصي توليد برق حيات خود را آغاز كرد اما به تدريج و با درك اهميت اين صنعت روند دولتي شدن(و بنابراين انحصاري شدن) آن آغاز شد.بنابراين صنعت برق به عنوان يك صنعت يكپارچه و كاملا انحصاري در اذهان شكل گرفت كه هر كسي توان ورود به اين عرصه و انجام فعاليت در آن را نداشت.با همين ذهنيت بود كه دولت ها (به طور عام) كنترل صنعت برق را در دست گرفتند.به تدريج و با بروز مشكلاتي در اداره دولتي صنعت برق، همانند ناتواني دولت در تامين مالي مناسب براي اين صنعت،ناكارايي سرمايه گذاري و بهره برداري و… اين سئوال شكل گرفت كه به چه نحوي مي توان از پتانسيل بخش خصوصي در اين صنعت استفاده كرد؟پاسخ به اين سئوال همزاد شكستن ائتلاف عمودي اين صنعت و ورود تدريجي بخش خصوصي به حوزه هاي مختلف فعاليت آن است.اولين نتايج اين موضوع تفكيك بخشهاي توليد،شبكه و عرضه بود.بنابراين با تفكيك انجام شده اين امكان فراهم شد تا برخي متخصصان اقتصاد صنعت برق به امكان ايجاد رقابت در بخش توليد فكر كنند.و اين در واقع زمينه تشكيل بازار عمده فروشي برق بود.تحولات بعدي صنعت برق را بايد مديون اين جسارت و تجربه قلمداد كرد.

متن کامل مقاله تجديد ساختار و شكل گيری بازار در صنعت برق با نگاهی به صنعت برق ايران را از لینک زیر دریافت کنید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: تجديد ساختار و شكل گيری بازار در صنعت برق با نگاهی, دانلود مقالات مهندسی برق, مقاله بازار برق, بازار برق, صنعت برق ایران
+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم فروردین 1392ساعت 13:2  توسط spow  | 

دانلود مقاله مهندسی مکانیک - مکانیک خودرو

تعيين نسبت دنده های بهينه جعبه دنده از نظر حداقل انرژی و زمان طی مسير خودروي كاروان با موتور Z24

پروزه درس:(تکنولوزی پیشرفته در خودرو)

   
چكيده:

هدف از اين مقاله، طراحی سـينماتيکی بهينه جعبه دنده خودرو ميباشد. متغيرهای اين بـهينه سازی، نسـبت دنده های جـعبه دنده بوده و بهينه سازی با دو معيار (تابع هدف) مختلف انجام ميشود. اولين معيار بـهينه سازی که در اين تحليل بکار رفته است، کمينه کردن تابع هدفی برابر با مجموع انرژی مصرفی(صرفنظر از سوخت مصرف شده) و زمان طی مسير در يک مسير مشخص با ضرايب وزنی پيشنهادی ميباشد. در معيار دوم بهينه سازی نيز تابع هدفی مشابه با تابع هدف معيار اول، کمينه ميشود. با اين تفاوت که بجای انرژی مصرفی از تابع مصرف سوخت استفاده ميشود. با انجام يک تست رانندگی، مسافتها و سرعتهای مجاز در يک مسير مشخص که شامل دو قسمت بين شهری و شهری ميباشد استخراج شده و برای محاسبه توابع هدف از آن استفاده شده است. همچنين توابع هدف مذکور در مسير رانندگی تست شده برای حالتيکه از جعبه دنده با تغييرات دور پيوسته (CVT) که در واقع حالت ايده آل جعبه دنده خودرو ميباشد، استفاده شود، محاسبه شده و با جعبه دنده دستی مقايسه ميشود. محاسبات انجام شده، برای خودروی کاروان توليد شرکت سايپا بکار گرفته شده و نتايج بدست آمده برای مشخصه های عملکردی خودرو با نتايج تست های جاده ای مقايسه شده اند. نتايج بدست آمده، اهميت طراحی بهينه سيستم انتقال قدرت و بخصوص استفاده از جعبه دنده CVT را در جهت کاهش قابل ملاحظه مصرف سوخت و در نتيجه کاهش گازهای آلاينده خروجی از موتور که امروزه موضوعی بسيار مهم و اساسی ميباشد، نشان می دهد.

برای دانلود مقاله تعيين نسبت دنده های بهينه جعبه دنده از نظر حداقل انرژی و زمان طی مسير خودروي كاروان با موتور Z24 به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: تعيين نسبت دنده های بهينه جعبه دنده, چرخ دنده گیربکس جعبه دنده مکانیک خودرو بهینه سازی, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, چرخدنده طراحی گیربکس پروژه, تکنولوزی پیشرفته در خودرو مکانیک خودرو
+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم فروردین 1392ساعت 12:44  توسط spow  | 

دانلود جزوات درسی مهندسی کامپیوتر

لینک دانلود فایل های مورد نیاز برای دروس مختلف دوره کاردانی و کارشناسی:

                                                                   

   لینک دانلودنام فایل  نام درس
آموزش HTMLمبتنی بر وب
آموزش JavaScriptمبتنی بر وب
آموزش ASP.netمبتنی بر وب
آموزش C++برنامه نویسی پیشرفته
آموزش Rational Roseمهندسی نرم افزار
نمونه پروژه انجام شدهمهندسی نرم افزار
فایل درسمهندسی نرم افزار 1
فایل درسمهندسی نرم افزار 2
فایل درسپایگاه داده
آموزش نصب SQL SERVER 2005پایگاه داده
فایل درسساختمان داده
آموزش مهارت های هفتگانه ICDLکاربرد کامپیوتر-مبانی کامپیوتر
جزوه درساصول و مبانی مدیریت

    


برچسب‌ها: دانلود جزوات درسی مهندسی کامپیوتر, مبتنی بر وب برنامه نویسی پیشرفته مهندسی نرم افزارپ, آموزش نصب SQL SERVER 2005, آموزش Rational Rose, آموزش JavaScript
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم فروردین 1392ساعت 11:45  توسط spow  | 

جزوه آشنایی با مفاهیم UML

(Unifeid Modeling Language)
و آموزش Rational Rose

درس :مبانی مهندسی نرم افزار

آشنایی با UML (Unified Modeling Language)

کلید طراحی شیء گرا و مناسب یک سیستم نرم افزاری ، مدل ، است . مدل ، ابزاری "بصری" ( Visual ) است ، برای چینش اجزاء مختلف سیستم نرم افزاری و نمایش روابط بین آنها و سایر موجودیتهای سیستم نرم افزاری . برای اینکه طراحی مدل برای سیستمهای نرم افزاری قالبی یکدست و یکپارچه و جهان شمول داشته باشد و تبادل اطلاعات بین مدلهای طراحی شده توسط افراد مختلف امکان پذیر باشد تلاشهای متعددی صورت گرفته است که UML یکی از آنهاست ، که در حال حاضر متداولترین استاندارد تولید مدل برای سیستمهای نرم افزاری در سراسر دنیاست UML مخفف Unified Modeling Language است    UML برای مدل سازی سیستمهای نرم افزاری و تسهیل طراحی شیء گرای سیستم 9 دیاگرام ( و استانداردهای مرتبط با هرکدام ) را ارائه مینماید UML به عنوان استانداردی برای طراحی و پیش بینی جزئیات فنی سیستم نرم افزاری ، نحوه ارتباط اجزاء ، نوع و نحوه کارکرد قسمتهای مختلف و ... یکی از ملزومات تولید کنندگان نرم افزار در دنیای امروز است .

تعریف کلمات کلیدی و عناصر اصلی UML :
مدل : مدل از تعدادی "شیء" تشکیل شده است .
شیء : هر یک از اجزاء نرم افزار یک "شیء" نام دارد .
کلاس: مشخصه ها و تعاریف عمومی یک "شیء" در کلاس مربوط به آن تعریف می شود . هر شیء نمونه ساخته شده از یک کلاس است . کلاس ، وظایف ، قابلیتها ، خصوصیتهای آن موجودیت نرم افزاری را تعریف میکند و طراح با ساختن یک نمونه از کلاس ( شیء ) و ارائه مقادیر مرتبط با محل خاص استفاده آن یا قرار دادن آن در مسیر وقایع لازم ، محیط مورد نظر خود را طراحی میکند . نمونه های مختلفی از یک کلاس در قالب اشیاء مختلف ساخته میشوند ، ضمن اینکه میتوان یک شیء را بطور همزمان از دو یا تعداد بیشتری کلاس ساخت . یعنی شی مذکور تمام مشخصه های کلاسهای فوق خود را به "ارث" خواهد برد .
در یک مدل شیء گرا ، شیء ها از طریق Message ها با یک دیگر ارتباط برقرار میکنند . یک نمونه Message ، فشرده شدن کلید چپ ماوس وقتی اشاره گر آن روی یک Button ، میباشد . اینجا ماوس ( به عنوان یکی از اشیاء موجود در هر سیستم نرم افزاری  به شیء دیگری بنام Button  که مثلا" از CButton یا TButton که کلاسهای فوق آن هستند ساخته شده است ) یک Message ارسال نموده است .
هر شیء دارای تعدادی مشخصه یا Attribute است . مشخصه های یک شیء حاوی مقادیر مختلف اجزاء آن شیء هستند . به عنوان یک مثال ساده وقتی مختصات یک کلید روی فرم 20 و 40 است ، یعنی مشخصه های طول و ارتفاع آن 20 و 40 هستند .
اشیاء "میتوانند" کارهائی انجام دهند که به آنها اصطلاحا" Behavior میگویند . به عنوان مثال وقتی ماژول رمزنگاری نرم افزار شما میتواند درهم سازی با متد MD5 هم انجام دهد ، این توانائی یکی از Behavior های این شیء محسوب میگردد .

برای دانلود جزوه آشنایی با مفاهیم UML با فرمت ورد به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: جزوه آشنایی با مفاهیم UML, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر جزوه آشنایی با مفاهیم, آموزش Rational Rose, طراحی شیء گرا
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم فروردین 1392ساعت 11:23  توسط spow  | 

مکانیزمهای ماشین های CNC

مكانيزم های حركتی و انتقال حركت در ماشين های ابزار CNC

اجزا حركتی ماشينهای NC برای بدست آوردن و تامين دقت و صحت بالای توليد طراحی خاصی دارند كه در ادامه به آنها می پردازم.

اسپيندل ماشين

اين قسمت از ماشين تحت دو بار عمودی و محوری قرار دارد كه بار عمودی باعث ايجاد خمش در اسپيندل شده و نتيجه ايجاد چتر و پرداخت كاری ضعيف و كاهش دقت ابعادی است.

برای دریافت متن کامل مکانیزمهای ماشین های CNC به صورت اسلایدهای پاورپوینت به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: مکانیزمهای ماشین های CNC, ماشین کاری, مکانیزم, اسپیندل, دانلود جزوه ومقاله مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم فروردین 1392ساعت 14:15  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزشی قالب های تزریق


فهرست مطالب
  

تکنیک های قالب سازی
                                                          
ریخته گری                                                                                           

فرایند ریخته گری                                                                                

ریخته گری در ماسه                                                                            

ریخته گری دقیق-ریخته گری در سرامیک
                                        
پاشش فلز                                                                                            

روکش کاری الکترولیتی                                                                    

سنبه زنی                                                                                            

ماشینکاری و عملیات براده برداری
                                                 
عملیات سطحی                                                                                   

سنگ زنی و پولیش                                                                            

پرداخت ارتعاشی                                                                                

سند بلاست                                                                                         

لپینگ فشاری                                                                                      

پرداخت الکتروشیمیایی                                                                   

پرداخت با تخلیه الکتریکی                                                                

ادغام طراحی کامپیوتری و برنامه نویسی
                                     
فرایند ساخت با تخلیه الکتریکی
                                                      
ماشینکاری با تخلیه الکتریکی
                                                         
وایرکات                                                                                             

ماشینکاری الکتروشیمیایی                                                          

براده برداری شیمیایی – اچ کردن
                                                  
سطوحی که عملیات اسپارک یا انحلال شیمیایی اچ شده اند
         
قالب برای قطعات تو خالی با شکل دلخواه
                                     
فرایند استریو-پلانوگرافی 

روش قالبگیری تزریقی باید پاسخگوی درخواست روزافزون محصولاتی با کیفیت بالا و در عین حال با قیمت مناسب باشد . دسترسی به این هدف در صورتی ممکن است که قالبگیری کنترل کافی بر فرآیند قالبگیری داشته و همچنین شکل قطعه ، متناسب با مشخصات ماده قالبگیری و روش تغییر شکل آن باشد و همچنین باید ساخت قالبی که در تولید مجدد محصول ، صحت ابعادی و کیفیت سطحی را حفظ کند ممکن باشد . بنابراین ساخت قالبهای تزریق باید با بالاترین دقت انجام شود . از این قالبها انتظار می رود در حالیکه در فرآیند قالبگیری تحت بار شدید قرار می گیرند به صورت مکرر و قابل اطمینان قطعه تولید کنند و همچنین به دلیل هزینه زیاد ساخت این قالبها ، عمر مفید آنها ، باید زیاد باشد . عمر مفید قالب و کارآیی آن علاوه بر طراحی اولیه و نگهداری در حین تولید به عواملی مانند جنس ، عملیات حرارتی و ماشینکاری آن بستگی دارد .

برای دانلود جزوه اموزشی قالب های تزریق به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزشی قالب های تزریق, دانلود جزوات و مقالات مهندسی مکانیک, قالب تزریق ریخته گری روکش کاری الکترولیتی, ماشینکاری الکتروشیمیایی وایرکات عملیات اسپارک, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم فروردین 1392ساعت 13:57  توسط spow  | 

اشنایی با انواع چرخ دنده

چرخ‌دنده

چرخ‌دنده وسیله‌ای است برای انتقال گشتاور که به کمک آن می‌توان مقدار گشتاور و یا سرعت دورانی را کاهش یا افزایش داد. همچنین به کمک چرخ دنده ها می‌توان جهت حرکت را تغییر داد.
ساختار
داخلی‌ترین قسمت چرخ‌دنده توپی Hub می‌باشد که به محور محرک متصل می‌باشد. در بیرون این قسمت جان چرخ‌دنده Web قرار گرفته است. بیرونی‌ترین قسمت در جهت شعاعی، محیط چرخ‌دنده Rim می‌باشد که دندانه‌های چرخ‌دنده در این قسمت قرار می‌گیرند. این بخش از چرخ‌دنده منبع اصلی ایجاد صدا می‌باشد.

مهمترین اصطلاحاتی که در طراحی چرخ‌دنده بکار می‌روند عبارتند از:

دایره گام Pitch Circle: دایره‌ای فرضی که تمامی‌محاسبات بر اساس آن انجام می‌گیرد. دایره گام دو چرخ‌دنده درگیر بر هم مماس می‌باشند.

گام محیطی Circular Pitch: طول کمانی از دایره گام که بین دو نقطه متناظر از دو دندانه مجاور قرار گرفته است.

ارتفاع سر دنده Addendum: فاصله بین بالای دندانه Top Land تا دایره گام.

ارتفاع ته دنده Dedendum: فاصله بین ته دندانه Bottom Land تا دایره گام.

لقی محیطی Backlash: مقداری که فضای خالی بین دو دندانه یک چرخ‌دنده از ضخامت دندانه‌های چرخ‌دنده درگیر با آن در امتداد دایره گام بیشتر است.

چرخ‌دنده‌ها بر اساس وضعیت قرارگیری محورهای دو چرخ‌دنده درگیر نسبت به هم به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

چرخ‌دنده‌های با محورهای موازی
چرخ‌دنده‌های با محورهای غیرموازی
معرفی چرخدنده ها با محورهای موازیبرای دانلود مقاله اشنایی عمومی با انواع چرخ دنده ها به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: چرخ‌دنده اشنایی با انواع چرخ دنده, چرخدنده و گیربکس, دایره گام و گام محیطی, چرخ دنده ساده چرخدنده حلزونی, چرخ‌دنده‌های با محورهای موازی چرخ‌دنده‌های با محور
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم فروردین 1392ساعت 13:45  توسط spow  | 

استپر موتورها

موتور پله ای (Stepper Motor) یکی از انواع موتورهای الکتریکی است که حرکت آن کاملا دقیق و از پیش تعریف شده می باشد و با ارسال بیتهای 0 و 1به سیم پیچهای آن می توان آنرا حرکت داد.

ساختار موتور پله ای

این موتورعمومآ دارای چهار قطب میباشد که سیم پیچها بر روی این چهار قطب قرار می گیرند و شما با ارسال بیتهای 0و 1به این سیم پیچها در واقع میدان مغناطیسی ایجاد می کنید که این میدان باعث حرکت روتورمغناطیسی موجود در داخل موتور پله ای می شود. البته میبایست این سیم پیچها را به توالی 0 و 1 کرد و گرنه موتور مطابق میل شما نخواهد چرخید یکی از مشخصه های این موتور زاویه حرکت آن می باشد و هر موتوری زاویه حرکتی مخصوص به خودش را دارد. مثلآ اگر موتوری زاویه حرکتش 7درجه باشد، این موتور در هر بار که سیم پیچهایش حاوی ولتاژ می شوند 7 درجه در سمت حرکت عقربه- های ساعت یا خلاف جهت آن بسته به اینکه سیم پیچها با چه ترتیبی ولتاژ دار می شوند خو اهد چرخید.
این 7 درجه چرخش برای این موتور پله ای نمونه یک پله یا یک step محسوب می شود با این تعریف متوجه شدید که یک موتور پله ای در یک دور کامل ممکن است 100 تا 200 پله کمتر یا بیشتر بسته به نوع موتور حرکت داشته باشد. شما حتی می توانید یک موتور پله ای را به صورت نیم پله یعنی با نصف زاویه حرکت راه اندازی کنید. این موتورها به صورت میکرو پله نیز حرکت می کنند؛ در واقع منظور حرکت خیلی ریز و دقیق است. وقتیکه شما یک موتور پله ای را از نزدیک می بینید متوجه تعدادی سیم رنگی می شوید که از موتور پله ای بیرون آمده در واقع این سیم ها هر کدام به سر یک سیم پیج متصل هستند و یک سیم بین تمام سیم ها مشترک است.

متن کامل جزوه اموزشی استپرموتورها به صورت فایل پاورپوینت را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com
برچسب‌ها: استپر موتورها, Stepper Motor, موتور, کنترل, موتور الکتریکی
+ نوشته شده در  سه شنبه ششم فروردین 1392ساعت 17:29  توسط spow  | 

دانلود انیمیشن عملیات تقویت فشار گاز ارسالی توسط اقای مهندس محمد بوشهری

برای دانلود انیمیشن اموزشی عملیات تقویت فشار گاز به لینک انتهای مطلب مراجعه فرمایید.

ایستگاههای تقویت فشار گاز با هدف جمع‎آوری و فرآوری گازهای همراه نفت و انتقال آن به تأسیسات مصرف كننده در پایین دست، طراحی و تأسیس شده‎اند.  افزایش فشار گازهای همراه كه در واحد بهره‎برداری از نفت جدا شده‎اند، در عملیات تراكم به وسیله كمپرسورهای موجود در ایستگاههای تقویت فشارگاز انجام می‎گیرد.  فشار گاز خروجی از این ایستگاهها با توجه به فاصله شبكه خطوط انتقال گاز تا كارخانجات گاز و گازمایع محاسبه و اعمال می‎گردد. تعداد مراحل تراكم وابسته به تعداد مراحل تفكیك و تثبیت نفت در واحدهای بهره‎برداری است كه مایعات هیدروكربنی تشكیل شده ضمن عملیات تراكم بین مراحل، توسط ظروف مایع‎گیر جدا می‎گردد. نهایتاً گاز و مایعات گازی خروجی از آخرین ظرف مایع‎گیر (K.O.V) توسط دو خط لوله مجزا از این ایستگاهها خارج و بخش عمده‎ای از آن پس از انجام عملیات مایع‎گیری در كارخانجات گاز و گازمایع برای تامین خوراك كارخانه پتروشیمی بندرامام ارسال می‎شود.  اگر گاز خروجی از ایستگاههای تقویت فشار حاوی تركیبات گوگردی بوده و(اصطلاحاً ترش باشد) ، با استفاده از تركیبات شیمیائی خاص (بعضا دی‎اتانول آمین DEA و یا سایر تركیبات مشابه) میزان تركیبات گوگرد (H2S) موجود در گاز را تا حد استاندارد پایین می‎آورند.  این كار قبل از انجام فرآیند مایع‎گیری (مایعات هیدروكربنی – گاز مایع) در كارخانجات گاز و گازمایع صورت می‎پذیرد. اگر تأسیسات پایین دست (دریافت كننده) به هر دلیلی توانایی دریافت گاز خروجی ایستگاههای تقویت فشار را نداشته باشند و یا به دلیل پدید آمدن اشكالی در عملیات ایستگاهها، جمع‎آوری و تراكم گاز امكان‎پذیر نباشد، تمامی و یا بخشی از گازهای ورودی به ایستگاههای تقویت فشار در مشعل‎های مجاور این تأسیسات سوزانده خواهند شد.از آنجا كه تركیبات گوگردی بسیار سمی و خورنده است، به منظور حفظ سلامت كاركنان و بهره‎گیری مستمر و مفید از این تأسیسات، استفاده از مواد ضد خوردگی و اعمال تمامی استانداردهای فنی و ایمنی، به ویژه در ایستگاههایی كه گاز عملیاتی آن دارای تركیبات گوگردی است بسیار ضروری است. تامین بخش از گاز مصرفی شهری از طریق ارسال گاز به شركت ملی گاز و تأمین سوخت مصرفی تأسیسات نفتی و بعضی از نیروگاهها از دیگر موارد مصرفی گاز خروجی ایستگاههای تقویت فشار می‎باشد.

دانلود انیمیشن عملیات تقویت فشار گاز

ارسالی توسط اقای مهندس محمد بوشهری

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com

----------------

در صورتی که سایر دوستان علاقمند به همکاری وانتشار مطالبشان (به اسم خودشان) در وبلاگ باشند لطفا فایل را به ایمیلی که در سمت چپ قرار دارد بفرستید وحتما ذکر نمایید جهت درج در وبلاگ

موفق باشیم


برچسب‌ها: دانلود انیمیشن عملیات تقویت فشار گاز, عملیات تقویت فشار گاز, دانلود جزوات مهندسی شیمی, شرح فرایند, مهندسی شیمی
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم اسفند 1391ساعت 13:5  توسط spow  | 

دانلود پایان نامه مهندسی مکانیک با عنوان :

تشریح و اصول کار توربین های گازی مورد استفاده در صنعت نفت ونیروگاه

Gas turbines description and principles of work used in the oil industry and power plant

نوشته اقای مهندس حامد مطلق که از طرف خود ایشون برای استفاده دوستان فرستاده شده و فایل کامل و203 صفحه ای پایان نامه رو برای استفاده دوستان اپلود کردیم که از لینک انتهایی میتونید دانلود کنید.

سرفصل های پایان نامه توربین های گازی به شرح زیر هست:

فصل اول : اشنایی با توربین های گازی Introduction to Gas turbine

فصل دوم : اجزای توربین گازی Gas turbine components

فصل سوم : عملکرد ترمودینامیکی توربین گازی Thermodynamic performance of Gas Turbine

فصل چهارم : روش های افزایش قدرت و راندمان Methods of increasing power and efficiency

فصل پنجم : کاربرد توربین گازی Gas turbine applications

برای دانلود پایان نامه مهندسی مکانیک با عنوان : تشریح و اصول کار توربین های گازی مورد استفاده در صنعت نفت ونیروگاه نوشته اقای مهندس حامد مطلق به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com

با ارزوی موفقیت وکامیابی برای اقای حامد مطلق وهمه دوستان عزیز

------------------------

در صورتی که سایر دوستان علاقمند به همکاری وانتشار مطالبشان (به اسم خودشان) در وبلاگ باشند لطفا فایل را به ایمیلی که در سمت چپ قرار دارد بفرستید وحتما ذکر نمایید جهت درج در وبلاگ

موفق باشیم


برچسب‌ها: دانلود پایان نامه مهندسی مکانیک, تشریح و اصول کار توربین های گازی مورد استفاده در ص, توربین گاز, نیروگاه گازی, نیروگاه
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم اسفند 1391ساعت 12:37  توسط spow  | 

دانلود جزوه درسی محاسبات عددی

دانلود جزوه درسی دستنویس محاسبات عددی دکتر عزیزی

دانلود جزوه محاسبات عددی استاد محمود پری پور

فهرست
فصل اول: خطاها
فصل دوم: حل عددي دستگاه هاي معادلات خطي وغيرخطي
روشهاي مستقيم
روشهاي تکراري
فصل سوم: حل عددي معادله F (x)=0
  روش دو بخشي (تنصيف يا نصف کردن)
روش نابجايي
روش نيوتن
روش سکانت
حل دستگاه معادلات غير خطي
فصل چهارم: درونيابي وبرازش منحنی
درونيابی
برازش منحنی
فصل پنجم: محاسبه عددي مشتق و انتگرال
مشتق گيری عددی
روش نيوتن – کاتس: باز و بسته
روش گاوس
فصل ششم: حل عددي معادلات ديفرانسيل
روش تيلور
روش اويلر
روش رونگه‐ کوتا

جزوه فوق العاده خوبی هست از دست ندید!

دانلود یک جزوه خوب برای درس محاسبات عددی
این جزوه شامل شش فصل به فهرست زیر بوده که میتوانید از فایل پیوست دریافت نمایید:

فصل اول : خطاها
فصل دوم: حل معادلات غير خطی
فصل سوم: حل معادلات چند جمله ای
فصل چهارم : درونيابی
فصل پنجم: مشتق گيری وانتگرال گيری
فصل ششم: حل عددی معادلات ديفرانسيل

برای دانلود این سه جزوه به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه محاسبات عددی, جزوه محاسبات عددی, محاسبات عددی, درون یابی, دانلود جزوه
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم اسفند 1391ساعت 18:28  توسط spow  | 

دانلود جزوه درس مهندسی اطلاعات

دوست عزیزمون سارا خانم جزوه مهندسی اطلاعات 74 صفحه ای دانشگاه پیام نور را به صورت تایپ شده ارسال کردن که از طریق لینک زیر میتونید دریافت نمایید.

برای دانلود جزوه درس مهندسی اطلاعات به لینک زیر مراجعه فرمایید:


دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه درس مهندسی اطلاعات, دانلود جزوه مدیریت, دانلود جزوه مدیریت سیستم های اطلاعاتی, دانلود جزوه MIS, سیستم های مدیریت
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم اسفند 1391ساعت 12:7  توسط spow  | 


گزارش كار آزمايشگاه عمليات واحد

(برج تقطير)

تهيه كننده:
ابوالفضل محبي

فصل اول
-هدف............................................ ......................... 6
-برجهاي تقطير سيني دار............................................ ............ 6
- طرز كار يك برج سيني دار............................................ 6
- برجهاي تقطير با سيني كلاهكدار.................................. ....................... 6
- بخشهاي مختلف برج تقطير با سيني كلاهكدار.................................. ... 7
- موانع يا سدها.................................... 7
- برجهاي تقطير با سيني هاي مشبك............... ......... 8
- برجهاي تقطير با سيني هاي دريچه اي............................. .. 8
- مقايسه انواع گوناگون سيني ها..................... ............ 8
- برجهاي انباشته............................... 9
- مقايسه برجهاي انباشته با برجهاي سيني دار............................. 10
فصل دوم
11...........................................................(Feed) - خوراك
11......................................(Overhead Product) - محصول بالاسري
4
11...........................................(Bottom Product) - محصول ته مانده
12.............................(Bottom Product) - محصول ته مانده
12....................................(Reflux Ratio) ( - نسبت برگشت (پس ريز
- نسبت برگشتي و اثرات آن بر شرايط كاركرد برج............................................... 13
فصل سوم
13................................(Reboiler) - جوش آور
- انواع جوش آورها.................. 14
- معيارهاي موجود براي انتخاب جوش آور مناسب............................. 14
15......................................Reboiler - انتخاب نوع
- مزاياي جوش آورهاي ترموسيفوني افقي................................. 15
16.....................................(Condenser) - چگالنده
فصل چهارم
- انواع روش هاي تقطير............................ 16
-تقطير تبخير ناگهاني..................... 16
- تقطير با مايع برگشتي................ 17
- تقطير نوبتي.............................. 17
- تقطير مداوم................................. 17
5
فصل پنجم
- خشك كن ها.............................. 18
-خشك كن هاي ثابت ........................... 18
- خشك كن هاي ناپيوسته.................... 19
- خشك كن هاي غيرمستقيم..................... 20
20..............................(Drying Freeze) - خشك كن هاي انجمادي
20..........................(Drying Continuous) - خشك كن هاي مداوم
- خشك كن هاي تونلي.................... 21
21..................(Drier Drum) - خشك كن هاي بشكه اي
فصل ششم
-مفاهيم و موازنه........................ 22
-محاسبات................... ...... 28
-بحث.............. .................................................. ...... 32
-پيوست (نمودار ها)......................... 33
-مراجع........................

متن کامل گزارش کار مهندسی شیمی با عنوان گزارش كار آزمايشگاه عمليات واحد - برج تقطیر را ازلینک زیر دریافت نمایید:


دانلود


برچسب‌ها: گزارش كار آزمايشگاه عمليات واحد, گزارش کار مهندسی شیمی, دانلود گزارش کار, دانلود گزارش کار مهندسی شیمی, دانلود گزارش كار آزمايشگاه عمليات واحد
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم اسفند 1391ساعت 11:56  توسط spow  | 

روشهای اندازه گیری نرخ تورم

فهرست مطالب


مقدمه
1. روش‌شناسي محاسبه تورم
1-1. مفهوم شاخص قيمت و روش‌هاي محاسبه آن
1-2. روش لاسپيرز
2-2. روش پاشه
2. نحوه محاسبه تورم در اقتصاد ایران
2-1. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
2-2. مركز آمار ایران
3. ویژگی نهادهای محاسبه گر تورم
4. جمع بندی
5. فهرست منابع مورد استفاده

متن کامل جزوه اموزشی روشهای اندازه گیری نرخ تورم را از فایل پیوست دریافت نمایید:

لینک دانلود


برچسب‌ها: روشهای اندازه گیری نرخ تورم, دانلود مقاله اقتصاد, دانلود جزوه اقتصاد, دانلود مقاله مدیریت, دانلود جزوات مدیریت
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم اسفند 1391ساعت 19:7  توسط spow  | 

حسابداری صنعتی ( 3 )

هدف از درس حسابداری صنعتی (3) آشنا ساختن دانشجویان با بودجه بندی جامع درمؤسسات تولیدی ، برنامه ریزی هزینه های سرمایه ای ، تجزیه و تحلیل انحرافات فروش و سود از بودجه جامع ، هزینه های مرتبط با تصمیم گیری و حسابداری مسئولیتی .

فصل اول /../ بودجه جامع

فصل دوم /.../ بودجه قابل انعطاف و تجزیه و تحلیل گرایشات هزینه

فصل سوم /.../ برنامه ریزی هزینه های سرمایه ای

فصل چهارم /.../ تجزیه و تحلیل سود ناویژه و انحراف فروش

فصل پنجم /.../ هزینه های مرتبط با تصمیم گیری

فصل ششم /.../ حسابداری مسئولیتی

متن کامل فایل اموزشی حسابداری صنعتی 3 را با فرمت پاورپوینت ودر 180 اسلاید از لینک زیر دریافت نمایید:

لینک دانلود


برچسب‌ها: حسابداری صنعتی 3, حسابداری, دانلود جزوه مدیریت, دانلود جزوه حسابداری, مدیریت
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم اسفند 1391ساعت 19:4  توسط spow  | 

همه چیز درباره توربین بخار

قبلا در پست 1061 مجموعه کاملی از اسناد اموزشی طراحی وتحلیل توربین هارا برای دانلود تقدیم حضور دوستان کرده بودیم که متاسفانه به دلیل حذف اکانت امکان دانلود برای دوستان میسر نیست بنابراین مجموعه فایل های اموزشی توربین را در 6 پارت ودر سرور پرشین گیگ برای استفاده دوستان مجددا اپلود نمودیم.

برای استفاده از فایل ها باید هر 6 پارت را دانلود وسپس اکسترکت نمایید.

دانلود دستورالعمل ها Manuals واسناد فنی Documents برای طراحی ، بهره برداری ونگهداری ونصب توربین های ساخته شده توسط شرکت معظم زیمنس Siemens

این دستورالعمل ها واسناد فنی برای نیروگاه نکا میباشد لیکن مثل اصلی هست که درهمه سازه های زیمنس درایران رعایت شده واکثر تیپ های نیروگاهی اعم ازنیروگاه بخار یا نیروگاه گازی طبق همین اسناد فنی ساخته وبه بهره برداری رسیده اند

این اسناد شامل 13 بخش متفاوت به شرح زیر میباشد

- تاریخچه توربین ژنراتورها که دراین بخش به ارائه تاریخچه ای مبسوط از تحولات مربوط به ساخت توربوژنراتورها وبهره برداری ازمجموعه توربین وژنراتور پرداخته شده است

- بخش مربوط به طراحی توربین بخار ازنوع Steam turbine type E30 - 16 نحوه طراحی توربین،تئوری طراحی وساخت توربین،اجزا ومتعلقات توربین های بخار،کلاسه بندی انواع توربین های بخار،پره های توربین،یاتاقانها وبیرینگ های به کاررفته درمجموعه توربوژنراتور،شیرهای مورد استفاده ،نحوه اندازه گیری پارامترها وشاخصه های ضروری درتوربوژنراتورواصول کنترل ومهندسی نت مجموعه توربو ژنراتور سخن گفته شده

- دراین کتابچه به اصول کنترل فلوی سیالات ، مباحث مرتبط با گاورنر وکنترل ونیز بررسی شیرهای کنترلی وبررسی لاجیک ها ودیاگرامهای کنترلی درنیروگاه پرداخته شده

- دراین مجموعه هم به اصول روانکاری وروغنکاری مورد استفاده درنیروگاهها وتوربین های بخارپرداخته شده است...نحوه فیلتراسیون وکنترل روغن وانواع روغنهای صنعتی مورد استفاده طبق استانداردهای فنی برای توربین ها وبررسی مسایل ومشکلات روانکاری درمجموعه های نیروگاهی ازمسایل مطرح شده دراین قسمت هست

- درمجموعه پنجم به گلندهای اب بندی درتوربین بخار وموارد استفاده از ارینگ ها واب بندها اشاره شده...نقشه های کنترلی وP&ID ها ،تجهیزات به کاررفته به همراه نقشه ها وعکسهای تجهیزات فنی دراین مجموعه دراختیار شما دوستان عزیز هست

- دراین قسمت هم به درین مجموعه نیروگاهی وچرایی نیاز به درین درسیستم بسیار پرهزینه اب دمین پرداخته شده وکاربردهای درین ها ومسایل مرتبط با ان تشریح شده است

- اما یکی ازمهمترین قسمت های نیروگاه بخار

کندانسور وتجهیزات وابسته

بررسی سیکل ترمودینامیکی ، ارائه جداول ترمودینامیک وتشریح کاربرد کندانسور،نحوه ایجاد خلا به کمک پمپ وکیوم یا اژکتور(اجکتور) وبررسی مسایل مرتبط با خوردگی درکندانسورها ،زیرکشهای توربین واببندی محفظه توربین واب بندهای مرحله اخرتوربین ازموضوعاتیست که دراین قسمت توضیح داده شده است

- سیستم های بای پس یا به عبارتی کنارگذر واینکه چرا از بای پس استفاده میکنیم ودرچه جاهایی از نیروگاه به بای پس نیاز داریم از مباحث این کتابچه میباشد

- کنترل توربین بخار،اصول کنترلی درنیروگاههای بخاری وچیدمان تجهیزات کنترلی به همراه نقشه های فنی ودیگرامهای کنترلی ازمباحث مرتبط با کنترل هست که دراین بحث از انها یاد شده است... ارائه ،بررسی وتشریح نقشه های کنترلی وکاربرد تجهیزات کنترل نیروگاه را دراین مجموعه میتوانید مطالعه فرمایید

- بحث خستگی یکی ازمباحث اساسی درکنترل وبهره برداری ازانواع نیروگاهها ودراینجا نیروگاههای بخار میباشد

اثرات سوخت وبررسی نا خالصی های موجود درسوخت بر مجموعه فرایند احتراق ونیروگاه ، کنترل اب دمین نیروگاهی واسترس وخستگی که درپره های توربین ایجاد میشود وارائه انالیزها ونتیجه گیری ها درمورد اصول کنترل خستگی درتوربین های بخاررا میتوانید دراین قسمت مطالعه بفرمایید

- یکی دیگر ازمباحث مهم درنیروگاهها مسئله حفاظت Protection میباشد به عبارتی کاربرد مسئله I&C in ST یا Steam turbine protection که دراین فصل مفصلا به حفاظت های نیروگاه بخار وتوربین بخار پرداخته شده وضمن معرفی دقیق تابلوها وتجهیزات کنترلی به بررسی لاجیک کنترل وحفاظت توربین وانالیز فرایند کنترل نیروگاه اشاره شده است

- توضیحی دقیق درمورد پروسه استارت نیروگاه بخاری به همراه مراحل ابگیری ، بخار سازی ،فشارسازی وتولید نیرو درنیروگاه بخار

- دراین قسمت هم به بهره برداری وکنترل توربین بخار اشاره شده ودرمجموع تمامی موضوعات مرتبط با ساخت وبهره برداری وکنترل توربین بخار به تفضیل دراین مجموعه مطرح گشته است

امیدوارم برای همه دوستان مفید باشد.

دانلود بخش اول.

دانلود بخش دوم.

دانلود بخش سوم.

دانلود بخش چهارم.

دانلود بخش پنجم.

دانلود بخش ششم.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: توربین, نیروگاه, توربین بخار, نیروگاه بخار, توربین گاز
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم اسفند 1391ساعت 19:0  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزشی اندازه گیری فلوی سیالات
اشنایی با روش سنجش جریان در سیستم های پایپینگ با استفاده از روش هایی مانند استفاده از اروفیس، استفاده از ونتوری ، استفاده از شیپوره ها و...
برای دانلود جزوه پاورپوینت اندازه گیری جریان سیالات به زبان انگلیسی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزشی اندازه گیری فلوی سیالات, اندازه گیری جریان سیالات, شیپوره, پایپینگ, ونتوری
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم بهمن 1391ساعت 12:24  توسط spow  | 

فرآیند تحلیل سلسله مراتبی
AHP

چکیده
روش تصمیم گیري سلسله مراتبی یکی از پر کاربردترین ابزارهاي تصمیم گیري چند معیاره می باشد. دامنه تنوع زمینه هاي استفاده از فرایند تحلیل سلسله مراتبی تاکنون بسیار گسترده بوده است. وایدیا و کومار، در مقاله خود کاربردهاي فرایند تحلیل سلسله مراتبی را در زمینه هاي انتخاب (مثلا انتخاب نرم افزار)، ارزیابی (مثلا ارزیابی عرضه کننده ها)، تحلیل هزینه- مزیت، تخصیص (مثلا تخصیص مکان)، برنامه ریزي و توسعه، اولویت بندي و رتبه بندي، تصمیم گیري، پیش بینی، برنامه ریزي استراتژیک و زمینه هاي مرتبط و ... دسته بندي و بیان نموده اند
مقاله مذکور همچنین استفاده از فرایند تحلیل سلسله مراتبی را براي تخصیص منابع در حوزه هاي مختلف تولیدي، سیاسی، دولتی، مهندسی، آموزش، استخدام و ... گزارش کرده است که در برخی ازاین کاربردها، ابزار یا ابزارهاي دیگري از قبیل برنامه ریزي هدف یا برنامه ریزي خطی نیز در کنار فرایند تحلیل سلسله مراتبی استفاده شده است.
در نهایت می توان گفت همانطور که تصمیم گیري جزو جدانشدنی مدیریت است، فرآیند تحلیل سلسله مراتبی نیز به بخشی جدانشدنی از فرآیند تصمیم گیري بدل شده است.

امروزه مدل ها و روشهاي کمی نقشی کلیدي در حل مسائل دارند. استفاده موفق از روشهاي کمی می تواند منجر به پاسخی به نیاز بشر براي راه حل هاي دقیق، قابل اطمینان و اقتصادي با صرف زمان معقول گردد. در این میان AHP بررسی مسائل کیفی است که معیاري براي اندازه گیري ندارند و همواره در تصمیم گیریهاي ما همراه مسائل کمی ظاهر می شوند. این روش همچنین پیچیدگی هاي ناشی از تاثیر عوامل مختلف بر مسئله را با تمرکز مرحله به مرحله
یک مسئله چند بعدي را به یک بر این عوامل و سپس ترکیب کردن نتایج این بررسی ها حل می کند. در واقع AHP مسئله یک بعدي تبدیل می کند و تصمیم گیري هاي پیچیده و تو در تو را قابل فهم و مقایسه می کند.

متن کامل جزوه اموزشی فرآیند تحلیل سلسله مراتبی را ازلینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: فرآیند تحلیل سلسله مراتبی AHP, دانلود جزوات مدیریت, دانلود مقالات مدیریت, مدیریت, تخصیص منابع
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم بهمن 1391ساعت 12:14  توسط spow  | 

دانلود پایان نامه مهندسی برق با عنوان :
نگهداری و تعمیرات ترانسفورماتورهای قدرت

برای دانلود پایان نامه مهندسی برق به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود پایان نامه مهندسی برق, دانلود پایان نامه, ترانسفورماتور, نیروگاه, پست نیروگاه
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم بهمن 1391ساعت 12:4  توسط spow  | 

اموزش فارسی نرم افزار لوگو LOGO

نصب و سیم بندی
مونتاژ و نصب دستگاه
نصب و جدا کردن دستگاه در محل
اتصال به برق
اتصال ورودی ها و خروجی ها
رفتار روشن شدن
توابع
توابع پایه
توابع خاص
عملیات روی خود دستگاه
کنترل عملیات
اولین برنامه
لوگو! در حالت اجرا برنامه
تنظیمات لوگو!
LOGO! Soft Comfort 5.0
نصب برنامه
توابع راهنما
درک قدم به قدم فرامین معمولی
دیگر گزینه ها
مثال کاربردی
کنترل یک دستگاه شیشه پرکن

اموزش فارسی نرم افزار لوگو LOGO را به صورت اسلایدهای پاورپوینت از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: اموزش فارسی نرم افزار لوگو LOGO, کنترل, PLC, اموزش PLC, رله
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم بهمن 1391ساعت 14:20  توسط spow  | 

دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد مکانیک 92
سوالات کنکور کارشناسی ارشد سال 92

شامل بخش های : زبان انگلیسی - ریاضیات - جامدات - حرارت و سیالات - دینامیک و ارتعاشات - ساخت و تولید

برای دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک سال 92 به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: سوالات کنکور کارشناسی ارشد سال 92, مهندسی مکانیک, کنکور کارشناسی ارشد, ارشد مکانیک, سوالات کنکور ارشد
+ نوشته شده در  جمعه بیستم بهمن 1391ساعت 11:24  توسط spow  | 

دانلود پروژه کارافرینی - پروژه پرورش شترمرغ

كارآفريني چيست؟
مقدمه:
رويكرد اكثر كشورهاي جهان در دهه‌هاي اخير به موضوع كارآفريني و توسعه آن، موجب گرديده‌ موجي از سياستهاي توسعه كارآفريني در دنيا ايجاد شود. كشورهاي مختلف راه حلي راكه در سه دهه گذشته براي فائق آمدن بر مشكلات مختلف اقتصادي و اجتماعي به آن روي آورده‌اند، توسعه فرهنگ كارآفريني، انجام حمايت‌هاي لازم از كارآفرينان، ارائه آموزشهاي مورد نياز به آنان و انجام تحقيقات و پژوهشهاي لازم در اين زمينه بوده است. تأمل در وضعيت اقتصادي و روند مراحل پيشرفت و توسعه در كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه كه به موضوع كارآفريني توجه نموده‌اند، نشانگر آن است كه اين كشورها توانسته‌اند به پيشرفت‌هاي چشمگيري در زمينه‌هاي مختلف اقتصادي و اجتماعي دست يابند و يا حداقل بحرانهاي پيش‌آمده را به سلامت پشت سر گذاشته و بحرانهايي كه وقوع آنها را در آينده پيش‌بيني مي‌كردند را مهار نمايند. از جمله اين كشورها مي‌توان به ايالات متحده، كشورهاي اتحاديه اروپايي، كشورهاي جنوب شرق آسيا، چين، برخي از كشورهاي آمريكاي لاتين و آفريقايي و اقيانوسيه را نام برد
از آنجا كه مفاهيم مطرح در علوم انساني همانند مفاهيم مطرح در علوم تجربي قطعي نيستند، لذا ارائه تعريف قطعي و مشخصي براي آنها دشوار يا غير ممكن است. كارآفريني هم كه از واژه ‌هاي مطرح در علوم انساني است، از اين قاعده مستثني نيست. دانشمندان و محققين علوم مختلف اقتصادي، اجتماعي، روانشناسي و مديريت كه در مورد كارآفريني مطالعه و نظراتي ارائه كرده‌اند، تعاريف مختلفي از كارآفريني مطرح نموده‌اند كه تفاوت‌هاي گاه مغاير و متناقضي دارند. تعريفي از كارآفريني كه تقريباً شامل همه تعريفهاي ارائه شده از آنان باشد، عبارت است از:
«كارآفريني فرايندي است كه فرد كارآفرين با ايده‌هاي نو و خلاق و شناسايي فرصتهاي جديد و با بسيح منابع ،‌مبادرت به ايجاد كسب و كار و شركت‌هاي نو، سازمانهاي جديد و نوآور و رشد يابنده نموده كه توأم با پذيرش مخاطره و ريسك است و منجر به معرفي محصول و يا خدمت جديدي به جامعه مي‌گردد.»
در دايره‌‌المعارف بريتانيكا ، كارآفرين اينگونه تعريف شده است:
« شخصي كه كسب و كار و يا موسسه اقتصادي را سازماندهي و مديريت كرده و خطرات ناشي از آنرا مي‌پذيرد»آنچه بايد از شتر مرغ بدانيم

شتر مرغ از سال ۱۸۶۰ در کشور افريقاي جنوبي به صورت جدي آ‎غاز گرديد و سپس در ساير نقاط دنيا گسترش يافت. امروزه در بسياري از کشورها پرورش شتر مرغ ..........انجام مي شود. کشور ايران هم چند سالي است مبادرت به واردات اين پرنده نموده و در امر پرورش آن گام نهاده است. در طي چند سال گذشته مطالعاتي برروي پارامترهاي توليدي، جوجه کشي، تغذيه و پرورش اين پرنده صورت گرفته که توأم با موفقيت هايي دراين زمينه بوده است. به طور کلي از کليه اجزاي اين پرنده استفاده مي شود شترمرغ در سن ۱۰ تا ۱۴ ماهگي کشتار مي گردد و در اين سن حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ کيلوگرم وزن دارد. گوشت حاصل از اين پرنده بيشتر از قسمت ران مي باشد که در حدود ۳۰ تا ۳۵ کيلوگرم است. همچنين پوستي به مساحت ۳/۱ تا۵/۱ متر مربع استحصال مي گردد.
● پرورش مولدين
شتر مرغ در سن ۲ تا ۳ سالگي به بلوغ جنسي مي رسد و تا مدت زيادي بارور باقي مي ماند. پرنده نر در زمان بلوغ به رنگ سياه با پرو بال سفيد رنگ و شتر مرغ ماده به رنگ قهوه اي تا خاکستري است. بارزترين نشانه در شتر مرغ نر، قرمزي رنگ ساق پا ، نوک و اطراف چشم است که ارتباط مستقيمي با قدرت جنسي نر دارد. هرچه اين قرمزي بيشتر باشد پرنده از قدرت نرينگي بيشتري برخوردار است.
شتر مرغ نرو ماده به صورت جفت تا دسته هاي چند تايي و نيز به صورت گله نگهداري مي شوند. اين ترکيبات بسته به ميزان زمين موجود و امکانات، قدرت جنسي نرها و اهداف اصلاح نژادي متفاوت مي باشد. هيچ استاندارد خاصي در اين رابطه وجود ندارد و مدير مزرعه با شناسايي پرندگان و اهداف مورد نظر روش مناسب را انتخاب مي نمايد.
شتر مرغ ها در سال درحدود ۶ تا ۸ ماه تخمگذاري نموده و بقيه سال را استراحت مي کنند. در ايران اين زمان از حدود بهمن ماه آغاز گشته و تا آبان ماه ادامه دارد. بديهي است در مناطق مختلف اين زمان متغيير باشد. در طول فصل تخمگذاري هر پرنده ماده به طور متوسط ۴۰ تا ۶۰ تخم مي گذارد. البته در بعضي از پرندگان (از جمله در کشورمان) اين رکورد به ۱۲۰ عدد تخم مرغ هم مي رسد. به طور متوسط از هر پرنده ماده در سال حداقل ۲۰ عدد جوجه سالم تا زمان کشتار بايستي توليد گردد تا اين فعاليت به صورت اقتصادي ادامه يابد.

متن کامل پروژه کارافرینی پرورش شترمرغ را از فایل پیوست دریافت نمایید:

لینک دانلود


برچسب‌ها: دانلود پروژه کارافرینی, دانلود, مدیریت, کارافرین, پروژه کارافرینی
+ نوشته شده در  جمعه بیستم بهمن 1391ساعت 9:48  توسط spow  | 

طراحي سيستمهاي هيدروليك

1- پرسهاي هيدروليكی

پرسهاي هيدروليك نيروي خود را از حركت يك پيستون در داخل يك سيلندر به دست مي آورند. اين حركت زماني ايجاد ميشود كه يك سيال تحت فشار وارد محفظه سيلندر شود. وضعيت سيال توسط پمپ و شيرهائي جهت افزايش، كاهش و يا حفظ فشار به صورت مورد نياز درآمده و ميتواند نيروي لازم براي به حركت درآوردن پيستون را فراهم كند. بنابراين نيروي موجود در پرس هيدروليك با حداكثر فشار موجود در سيلندر تعيين ميشود.
پرسهاي هيدروليك قادرند تناژ كامل خود را در هر وضعيتي از حركت سيلندرها به قطعه كار اعمال نمايند. همچنين طول حركت سيلندرها را ميتوان در هر حدي از مسير حركت محدود ساخت. اين در حالي است كه در پرس هاي مكانيكي تناژ كامل را تنها در انتهاي مسير حركت ضربه زدن ميتوان كسب نمود. همچنين مسير حركت ضربه زدن در اين پرس ها مقدار ثابتي است.
ويژگيهاي پرسهاي هيدروليك را به صورت ذيل ميتوان خلاصه نمود:

1- تغيير و تنظيم سرعت كورس در حالت ايجاد نيروي ثابت
2- تنظيم نيروي وارده به ميزان مورد نياز
3- اندازه گيري و كنترل الكترونيكي نيروي وارده طي فاصله كورس

تناژ پرس

تناژ يك پرس هيدروليكي عبارت است از حداكثر نيروئي كه سيلندر اصلي آن ميتواند به قطعه كار اعمال نمايد. معمولاً براي تعيين تناژ مورد نياز پرس بايد روي رفتار قطعه كار و فرآيند اعمالي روي آن مطالعه نمود. براي مثال در برشكاري ورق، جنس آن و سطح برش نقش مهمي را در حداكثر نيروي لازم برشكاري ايفا ميكنند. در پرس كمپاكت پودر، نوع پودر، دانسيته و استحكام نهائي قطعه فاكتورهاي مهم تعيين كننده حداكثر نيروي مورد نياز ميباشند.

تعيين فشار كاري سيستم
.....

متن کامل جزوه 35 صفحه ای طراحي سيستمهاي هيدروليك را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: پرس هيدروليكی, پنوماتیک, جک هیدرولیک, طراحی پرس هیدرولیکی, نیروگاه
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن 1391ساعت 23:24  توسط spow  | 

دانلود فایل اموزشی نمونه گیری روغن و انالیز روغن در سیستم پایش وضعیت

فایل اموزشی نمونه گیری روغن توسط شرکت توان کاو نت تهیه شده است.

نمونه گیری ساده ترین ولی در عین حال مهمترین مرحله از اجرای برنامه آنالیز روغن می باشد که باید توجه وافری نسبت به اجرای صحیح آن مبذول گردد.

 لذا با توجه به اینکه هدف از تهیه نمونه روغن در برنامه Condition Monitoring شناسایی روغن، آلودگیهای وارد شده در آن و نیز فرسایش سیستم می باشد:

    •  نمونه باید از نقطه ای گرفته شود که حداکثر اطلاعات از وضعیت سیستم و روغن را در خود داشته باشد.

    •  نمونه گرفته شده باید دارای حداقل پراکندگی اطلاعات باشد به عبارت دیگر با تکرار نمونه گیری همان نتایج بدست آید

  متناسب با تنوع سیستمهای روانکاری روشهای نمونه گیری نیز متفاوت می باشد که از میان آنها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  الف- Ball valve         ب- Drain valve         ج- Vaccum pump

دانلود مقاله ای با عنوان:
نه گام جهت اجراي موفق آناليز روغن

Nine Steps to Oil Analysis Success

دانلود پاورپوینت اموزشی به صورت تحقیق دانشجویی:

به منظور مراقبت و نگهداری تجهیزات ماشین الات و سیستمهای مختلف انها از تکنیکهای بسیاری استفاده می جوئیم

در این قسمت از ارائه قصد اشنائی با آنالیز روغن وصدا و ارتعاش و....داریم

برای دانلود فایل اموزشی نمونه گیری روغن واشنایی با انالیز روغن در پایش وضعیت به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: نمونه گیری روغن و انالیز روغن در سیستم پایش وضعیت, نیروگاه, پایش وضعیت, روغن, مهندسی نت, مهندسی مکانیک, دانلود جزوات مهندسی, نگهداری و تعمیرات, نمونه روغن, Condition Monitoring, انالیز روغن
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم دی 1391ساعت 12:11  توسط spow  | 

دانلود جزوه سیستم های کنترل مدرن دوره کارشناسی ارشد

جزوه کنترل مدرن دانشگاه ازاد در شش فصل وبه صورت دستنویس و اسکن شده
سر فصل های این جزوه 55 صفحه ای به شرح زیر میباشد:

فصل اول : مقدمه

فصل دوم : مفاهیمی از جبر خطی

فصل سوم : مدل سازی سیستم های خطی در فضای حالت سیستم

فصل چهارم : کنترل پذیری و رویت پذیری

فصل پنجم : تئوری تحقیق

فصل ششم : تحلیل پایداری

برای دانلود جزوه سیستم های کنترل مدرن به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه سیستم های کنترل مدرن دوره کارشناسی ارش, کنترل مدرن, دانلود جزوات کارشناسی ارشد, سیستم های کنترل, کنترل خطی, تبدیلات, کنترل غیرخطی, دانلود جزوه کنترل, مدل سازی سیستم های خطی, دانلود جزوه, کنترل
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی 1391ساعت 17:26  توسط spow  | 

بازار برق سیستمی است برای خرید و فروش برق به صورت عرضه و تقاضا که به منظور تعیین قیمت برق برپا می‌شود. در ساختار جدید صنعت برق، بر خلاف ساختار قدیم آن که مدیریت تولید، توزیع و انتقال، مدیریتی واحد بود، سیستم‌های نامبرده به صورت مستقل عمل می‌کنند. در این میان بازار برق به عنوان واسطی بین سیستم‌های مذکور عمل خواهد کرد و ساختار اقتصادی صنعت برق را به چهار بخش عمده‌فـروش، ترانزیـت، خریـد عمـده و خـرده‌فروش تقسیم می‌نماید.

بازار برق ایران کار خود را رسما از تاریخ ۱ آبان ۱۳۸۲ آغاز نمود.


ساختار بازار برق ايران

آئين نامه  -  ساختار كلي

ساختار بازار برق

تعاريف

نحوه خريد از فروشندگان

نحوه فروش به خريداران

فروشندگان

خريداران

مدير بازار

مركز

هيئت تنظيم بازار

متن کامل فایل اموزشی ساختار بازار برق ایران را به صورت اسلاید پاورپوینت از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: ساختار بازار برق ايران, نیروگاه, پست, توزیع, انتقال, بهره برداری, صنعت برق, Power market, بازار برق, دانلود جزوات مهندسی برق, مهندسی برق, خرید و فروش برق, مدیریت تولید, دیسپاچینگ
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی 1391ساعت 15:38  توسط spow  | 

از مجموعه مقالات مهندسی نگهداری و تعمیرات تجهیزات صنعتی

ازمایش روغن به عنوان یکی از تکنیک های پایش وضعیت

شناسایی و کنترل فرسایش از طریق ازمایش های:

اسپکتروسکوپی AES

سنجش ذرات اهنی PQ

شمارنده ذرات PC

فروگرافی مستقیم DRF

این مقاله توسط شرکت توان کاو نت تهیه شده است.

برای دانلود مقاله پایش وضعیت روغن واشنایی با تست های روغن به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: پایش وضعیت روغن واشنایی با تست های روغن, مهندسی نت, نگهداری وتعمیرات, انالیز روغن, فروگرافی مستقیم, روغن, تعمیرات مکانیکی, شناسایی و کنترل فرسایش, خوردگی, سنجش ذرات اهنی, اسپکتروسکوپی, پایش وضعیت
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی 1391ساعت 15:25  توسط spow  | 

سمبل های استاندارد طراحی الکتریکی

Electrical Design Standard Symbols

سمبل های مدارهای کنترل وسیم کشی الکتریکی

سمبل های سیستم های مشترک الکتریکی

سمبل های سیستم های طراحی شده الکتریکی

سمبل لاجیک الکتریکی

برای دانلود مجموعه نمادهای استاندارد طراحی الکتریکی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: طراحی, مهندسی برق, نیروگاه, سیستم های الکتریکی, استاندارد, طراحی سیستم های الکتریکی, استاندارد برق, لاجیک, سمبل, نماد, سمبل الکتریکی, طراحی الکتریکی, سیم کشی, دانلود مقالات مهندسی
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی 1391ساعت 2:0  توسط spow  | 

مشخصات آب جهت مصرف در صنعت و طريقه نرم كردن متداول آب

مشخصات آب جهت مصرف در صنعت

مشخصات آب مورد استفاده در صنعت بستگي به نوع كار و نوع توليد آن واحد صنعتي دارد و در هر صنعتي آب بايستي ويژگي هاي مربوط به آن صفت را داشته باشد . مثلاً در تاسيسات حرارتي و تهويه مطبوع مهمترين دستگاههايي كه در اين صنعت به كار گرفته مي شوندديگهاي آب گرم و ديگهاي بخار وكندانسورها مي باشند مشخصات آبي كه براي اين واحدها به كار برده مي شود بايستي بدين صورت باشد كه ايجاد هر گونه رسوب كه ناشي از وجود سختي آب است بر جداره هاي مبدلهاي حرارتي و ديگها اجتناب گردد. سختي آب به مجموعه املاح كلسيم ومنيزيم موجود در آب گفته مي شود به عبارت ديگر املاح فلزاتي چون آهن ـ كلسيم ـ منيزيم ـ آلومينيوم و... درآب ايجاد سختي مي نمايند . سختي آب از نظر پايداري به 2 دسته تقسيم مي شوند:

1- سختي موقت 2- سختي دائم .


سختي موقت يا سختي كربناتها كه شامل كربناتها و بي كربنا تهاي كلسيم و منيزيم مي باشد و حد اشباع آن 450 ميلي گرم در ليتراست واحد اندازه گيري سختي در كشورهاي مختلف متفاوت است مهمترين و متداولترين واحد آن ميلي گرم در ليتر كربنات كلسيم مي باشد ويابر حسب يك قسمت در ميليون كه ان را با (PPM) نشان مي دهند .

سختي دائم يا سختي غير كربناتها كه شامل سولفاتها ، نيتراتها ، كرولورها ، فسفاتها ، سليكاتها ، منيزيم ، كلسيم مي باشد حد اشباع سختي پايدار 1800 ميلي گرم در ليتر مي باشد .

ضايعات و مزرات سختي : در آبهاي سختي ، بالا بودن سختي سبب رسوب سخت روي جداره لوله و ديگ هاي بخار مي گردد كه علاوه برافزايش افت فشار در طول باعث كاهش ضريب انتقال حرارت نيز مي گردد.

مشكلات سختي آب در مصارف بهداشتي : در مصارف بهداشتي شستشو با آب سخت موجب مي گردد كه صابون كف نكند ونتيجه آن مصرف صابون بيشتر و پاكيزگي كمتر است. شستشوي ظروف چيني استيل با آب سخت بعد از خشك شدن ظرف يك لايه رسوب سفيد روي ظروف قرار مي گيرد . آب سخت از نظر گوارش نامطلوب است و اثرات سوئي روي بدن مي گذارد .
 

طريقه نرم كردن آب (گرفتن سختي آب )


طريقه نرم كردن آب (گرفتن سختي آب )


روش آب آهك يا كربنات دو سود سختي موقت يا سختي كربنات را مي توان به وسيله آهك مرده Ca(OH)2 و يا كربنات دوسود (CO3NA2) كه به آب اضافه مي شود برطرف نمود البته مقدار درصد آهك و كربنات دو سود بستگي به مقدار سختي دارد .


روش تعويض يوني يا زئوليت ها تركيباتي هستند از 2Sio2 , AL2O3 , Na2o اين تركيبات مي توانند يون خود رابا يون هاي موجود درآب سخت ردوبدل نمايند يك نوع ديگر از همين زئوليت ها ،وزين ها هستند .در تاسيات حرارت مركزي از رزين جهت حذف سختي آب استفاده مي گردد وزين ها تركيباتي آلي به صورت (R-Na) مي باشد كه وقتي در كنار آب سخت قرار مي گيرد مي تواند سختي آب را حذف نمايد. اجياء رزين : بعد از مدتي رزين ها يون هاي سديمي خودراكه تمامي تعويض نموده اند .ديگر رزين قادر به جذب كلسيد نمي باشد گويند رزين اشباع شده جهت احياء و استفاده مجدد آن روي رزين هاي اشباع شده آب نمك با غلظت مناسب وارد مي نمايند تعويض يوني صورت مي گيرد ويونهاي سديم نمك جايشان رابا يونهاي كلسيم و منيزيم رزين اشباع شده عوض مي نمايند بدين صورت رزين دو مرتبه احياء مي گردد. شرايطي كه موجب خوردگي لوله ها مي شود سختي آب و اكسيژن موجود در هواست كه مي توان باافزايش دما در حذف اكسيژن كمك نمود . به طور كلي چنانچه بخواهيد افزايش سرويس دهي و ايجاد حرارت و برودت در فصول مختلف سال در محيط مورد نظر را داشته باشيم احتياج به سختي گير داريم .


برچسب‌ها: نرم کردن اب جهت مصارف صنعتی, شیمی اب, اب دمین, اب نرم, اب تصفیه, مهندسی شیمی, نرمسازی اب, اب مقطر, تصفیه, سختی گیر, سختی گیری اب, اب صنعتی, سختی دائم, نیروگاه
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی 1391ساعت 1:53  توسط spow  | 

سیستم های تخلیه هوای کندانسور

در نیروگاههای حرارتی و سیکل هایی که از کندانسور استفاده میشود برای ایجاد وحفظ خلا کندانسور از وکیوم پمپ(هنگام راه اندازی و بهره برداری) و اجکتور یا اژکتور هنگام راه اندازی سیستم استفاده میشود.

در فایلی که برای دانلود تقدیم حضورتان میگردد با سیستم های تخلیه هوای کندانسور و اجکتورها اشنا خواهید شد.

اجکتورها

اجکتورها (ejectors) دستگاه‌هایی هستند که گازها و بخارات غیر قابل چگالش را از یک سیستم دارای خلاء (vacuum system) خارج کرده و آنها را برای تخلیه کردن در یک محیط با فشار بالاتر متراکم می‌نمایند. به دلیل این که در اجکتورها هیچ گونه پیستون (piston)، شیر (valve)، روتور (rotor) و یا دیگر اجزای متحرک وجود ندارد، تا حدودی دارای هزینه نگهداری کمتری نسبت به بقیه انواع پمپ هستند.

 

اجکتور (ejector)، اژکتور، اداکتور (eductor)، اینژکتور (injector) یاترموکمپرسور (thermo compressor)چیست؟

معمولا اجکتورها یک نازل همگرا-واگرای (converging-diverging nozzle) داخلی (راننده یا motive) دارند که سیال راننده (motive fluid) از طریق آن تامین می‌شود. سیال راننده پس از تخلیه از نازل داخلی وارد یک شیپوره (نازل) بزرگ‌تر بیرونی می‌شود که در آن سیال رانده شده (moved fluid)تخلیه می‌شود. مومنتوم سیال خروجی از نازل راننده بالا می‌باشد. این سرعت به گازهای در حال تخلیه هم وارد می‌شود. در این حالت سرعت مخلوط ما کمتر از سرعت سیال راننده وارد شده است؛ ولی در هر صورت سرعت آن همچنان بیشتر از سرعت صوت است. به همین دلیل شیپوره بزرگ‌تر به صورت یک دیفیوزر (diffuser) همگرا-واگرا است که در قسمت واگرای آن فشار افزایش یافته و سرعت سیال از سرعت صوت کمتر می‌شود. مسلم است که فشار خروجی اجکتور از فشار ورودی آن بیشتر است و علت عدم بازگشت گاز از خروجی اجکتور به ورودی آن سرعت زیاد مخلوط آب و گازها در دیفیوزر اجکتور می‌باشد.

خصوصیات اجکتورها:

اجکتورها خصوصیات زیر را دارا می‌باشند که انتخابی خوب برای تولیدمداوم و اقتصادی شرایط خلاء ایجاد می‌نمایند:

1. با مخلوط‌های بخار خورنده خشک یا مرطوب کار می‌کنند

2. یک خلاء منطقی، مورد نیاز برای عملیات صنعتی ایجاد می‌نمایند

3. در سایزهای مختلف برای ظرفیت‌های کم و زیاد موجود می‌باشند

4. استفاده از آن راحت و بازده آن خوب است

5. هیچ قسمت متحرکی ندارند؛ بنابراین هزینه تعمیر آنها پایین و عمل آنها، اگر خورندگی عامل مزاحمی نباشد، یکسان و یکنواخت است

6. کارکرد آنها ایمن است و می‌توان از اجکتورها در محل گازهای قابل انفجار استفاده نموده و خطر انفجار توسط جرقه را برطرف ساخت

7. عملیات مداوم در محدوده طراحی دارند

8. هزینه‌های ساخت به طور نسبتا خوبی نسبت به پمپ خلاء مکانیکی پایین است و فضای کمی اشغال می‌کنند.
انواع اجکتورها:

اجکتور می‌تواند یک مرحله‌ای یا چند مرحله‌ای باشد. در استفاده از اجکتورها به صورت چند مرحله‌ای ممکن است از کندانسور داخلی (inter-condenser)استفاده شود که به سیستم اجازه می‌دهد در فشارهای مطلق پایین‌تر از یک مرحله‌ای عمل نماید.

استفاده از چند اجکتور:
 

همانند دیگر انواع پمپ‌ها، می‌توان چند اجکتور را به صورت سری و یا موازی در مدار قرار داد. وقتی که بار ورودی زیادی داشته باشیم، چند اجکتور به صورت موازی به کار برده می‌شوند. دلیل دیگر برای موازی کردن چند اجکتور این است که اگر قسمتی از سیستم فرآیند دچار خرابی شد و نیاز به تعمیر داشت بدون ایجاد مشکل برای قسمت‌های خراب از سایر قسمت‌ها جدا شود. در برخی موارد از یک اجکتور بزرگ‌تر برای راه‌اندازی (شروع خلاء) و از یک اجکتور کوچک‌تر برای نگهداری خلاء استفاده می‌شود که موازی با هم عمل می‌کنند. واحدهای چند مرحله‌ای سری برای فشارهای پایین مورد نیاز هستند.


موارد کاربرد اجکتورها:

از موارد استفاده اجکتور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. در نیروگاه‌های بخار، هر چه فشار پشت (back pressure) توربین بخار (فشار کندانسور) کمتر باشد، به علت زیاد شدن نسبت فشار توربین بخار، راندمان توربین بخار بالاتر می‌رود. در اینجا معمولا برای تامین خلاء مناسب در کندانسور از اژکتور استفاده می‌کنند

2. به دلیل این که هیدروکربن‌ها در درجه حرارت‌های بالا ممکن است شکسته شوند و یا با ذرات دیگر ترکیب شوند، بنابراین برای تصفیه و تفکیک نفت خام در پالایشگاه‌ها از برج‌های خلاء استفاده می‌شود زیرا در این گونه برج‌ها با کاهش فشار، درجه حرارت پایین آمده و قادر خواهیم بود بدون ازدیاد درجه حرارت به میزان زیاد مواد را تفکیک و تصفیه کنیم

3. تخلیه یک طرفه مایعات؛ که در این حالت اجکتور همانند یک تلمبه عمل می‌نماید که در صنعت به جت پمپ (jet pump) معروف است

4. تولید خلاء در سیستم‌های تبرید جت بخار (steam jet refrigeration)

برای دانلود فایل سیستم های تخلیه هوای کندانسور به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: اجکتور, نیروگاه, توربین بخار, اژکتور, نازل, بخار, نیروگاه حرارتی, کندانسور, خلا, سیستم های تخلیه هوای کندانسور, وکیوم پمپ, پمپ, خلاگیری, خلازدایی, حفظ خلا, سطح کندانسور, توربین, نیروگاه بخار
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی 1391ساعت 1:46  توسط spow  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر