وبلاگ یک مهندس...

دانلود نمونه سوالات درس اصول شکل دهی فلزات

سه نمونه سوال متفاوت برای درس اصول شکلدهی فلزات از ازمون های استاد طاهرخانی برای اشنایی بیشتر وبهتر با سوالات درس شکل دادن فلزات برای استفاده شما اماده شده است که از طریق لینک زیر میتوانید دانلود نمایید:

نمونه سوالات درس اصول شکل دهی فلزات

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: نمونه سوالات درس اصول شکل دهی فلزات, اصول شکلدهی فلزات, دانلود نمونه سوال, دانلود نمونه سوالات درس اصول شکل دهی فلزات, اصول شکل دهی فلزات
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۲ساعت 22:27  توسط spow  | 

تست غیر مخرب


بازرسی فنی با استفاده از آزمونهای غیر مخرب NDT


تعریف جوشکاری :
 در هم آمیختگی ( ذوب توام ) یا ترکیب موضعی فلز است که در محل اتصال با گرمایش فلز تا دمای ذوب ، با اعمال فشار یا بدون آن و با استفاده از فلز پرکننده یا بدون آن صورت میگیرد .
جوش ، قسمت ذوب شده به هنگام جوشکاری است و اتصال جوش شده ، پیوند دو یا چند عضو توسط جوشکاری میباشد .

انواع روشهای جوشکاری :

1 - جوشکاری قوسی با الکترود روپوش دار
SMAW ( Shielding Metal Arc Welding )
2 – جوشکاری قوسی با محافظت گاز
GMAW (Gas Metal Arc Welding )
3 – جوشکاری با الکترود تنگستن و گاز خنثی
TIG (Tungsten Inert Gas arc welding )
4 - جوشکاری قوسی زیر پودری
SAW (Submerged Arc Welding )
5 – جوشکاری قوس فلز با گاز محافظ خنثی ( آرگون )
MIG ( Metal Inert Gas arc welding )
6 – جوشکاری قوس فلز با گاز محافظ CO2
MAG ( Metal Active Gas arc welding )

انواع سیستمهای بازرسی :

آزمونهای غیر مخرب (NDT )
Non Destructive Test

آزمونهای مخرب (DT)
Destructive Test

روشهای متداول NDT

بازرسی چشمی Visual Test ( VT )
بازرسی با مایعات نافذ Liquid Penetrant Test ( PT )
بازرسی با ذرات مغناطیسی Magnetic Particle Test ( MT )
بازرسی رادیوگرافی Radiographic Test ( RT )
بازرسی با امواج اولتراسونیک Ultrasonic Test ( UT )
بازرسی با جریان گردابی Eddy Current Test ( ET )
بازرسی با انتشار امواج صوتی Acoustic Emission Test ( AET )

برای دانلود جزوه اموزشی تست غیرمخرب NDT به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com

---------------------

مطالب بیشتر

اینجا


برچسب‌ها: تست غیرمخرب, جوش, جوشکاری, بازرسی با جریان گردابی مایعات نافذ رادیوگرافی اموا, دانلود جزوه اموزشی تست غیرمخرب NDT
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۲ساعت 18:47  توسط spow  | 

نگهداری و تعمیرات بر مبنای شرایط CBM - Condition Based Maintenance

اغلب اتفاق میافتد که با مشاهده یک وضعیت و یا رفتار بخصوص در حال کار که معمولا با ابزار و وسایل خاصی صورت گرفت فهمیده میشود که یک حادثه در حال شکل گیری و وقوع است و ممکن است باعث شکست و از کار افتادگی وسیله کرد.
اینگونه علائم به صورت ناگهانی اتفاق نمی افتد بلکه ایجاد انها به شکلی است که به نحوی قابل تشخیص است و با استفاده از این تشخیص و قبل از ایجاد حادثه اقدامهای لازم انجام و به  سمت منبع اشکال هدایت میگردد و اقدامات پیشگیرانه را در مورد رفع و حذف دلیل شکست به عمل می اورند .
نگهداری و تعمیرات بر اساس شرایط از تکنیکهای مدرن  اندازه گیری و پردازش علایم برای عیب یابی دقیق و دستیابی به شرایط فنی دستگاه ها در حین بهره برداری استفاده نموده و مشخص می نماید که در چه موقع عملیات نگهداری و تعمیرات مورد نیاز خواهد بود .


فهرست

مقدمه
 مفاهیم نت
تعریف CBM
استانداردهای CBM
نگهداری و تعمیرات بر اساس وضعیت
تعریف پایش وضعیت یا Condition Monitoring
فهرست تکنیکهای پر کاربرد مراقبت وضعیت
استفاده از حواس پنجگانه در برنامه مراقبت وضعیت
مراحل چهارگانه طراحی و CBM استقرار سیستم
مزایا و معایب CBM

متن کامل تحقیق نگهداری و تعمیرات بر مبنای شرایط را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: نگهداری و تعمیرات بر مبنای شرایط CBM, Condition Based Maintenance, مهندسی نت تعمیرات مراقبت وضعیت, پایش وضعیت, نگهداری و تعمیرات
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۲ساعت 18:28  توسط spow  | 

تجديد ساختار و شكل گيری بازار در صنعت برق با نگاهی به صنعت برق ايران

شايد نتوان كشوري را يافت كه متاثر از موج تحولات يك دهه اخير صنعت برق نباشد.اين تحولات در قالب بحث تجديد ساختار باعث شفافيت و تفكيك وظايف بخشهاي مختلف گرديده كه به تدريج باعث ايجاد بازار برق در سطح عمده فروشي و به دنبال آن در سطح خرده فروشي شده است.موفقيت اين برنامه‌ها متاثر از عوامل مختلفي نظير اجراي صحيح برنامه‌هاي تجديد ساختار،و تقويت نتايج تجديد ساختار با اجراي برنامه خصوصي‌سازي در صنعت برق مي باشد1. در اين ميان اجراي برنامه آزادسازي به موقع مشتركين، پيشگيري از شكل گيري پديده قدرت بازار، باز بيني منظم بازار، ايجاد فضايي منصفانه براي دستيابي همه علاقمندان به فعاليت در صنعت برق، تدوين تعرفه خدمات انتقال و توزيع، تعريف خدمات پشتيبان و تدوين تعرفه متناسب براي آنها و… از جمله مطالب مهمي هستند كه اهميت بسزايي در موفقيت يا شكست برنامه تجديد ساختار و بازار برق دارند.اين مقاله به تشريح ابعاد مختلف اين مسئله پرداخته است.

مقدمه:

تلاش براي تحقق بخشيدن به تئوري هاي اقتصادي و تشكيل آرمان شهر بازار رقابت كامل اگر چه (به شكل كامل) هيچ گاه از لاي صفحات و متون اقتصادي فراتر نرفته اما اين حسن بزرگ را داشته كه بهبود قابل توجهي در سامان دهي به بازار را باعث شود.گر چه صنعت برق در ابتدا و با احداث واحدهاي كوچك و خصوصي توليد برق حيات خود را آغاز كرد اما به تدريج و با درك اهميت اين صنعت روند دولتي شدن(و بنابراين انحصاري شدن) آن آغاز شد.بنابراين صنعت برق به عنوان يك صنعت يكپارچه و كاملا انحصاري در اذهان شكل گرفت كه هر كسي توان ورود به اين عرصه و انجام فعاليت در آن را نداشت.با همين ذهنيت بود كه دولت ها (به طور عام) كنترل صنعت برق را در دست گرفتند.به تدريج و با بروز مشكلاتي در اداره دولتي صنعت برق، همانند ناتواني دولت در تامين مالي مناسب براي اين صنعت،ناكارايي سرمايه گذاري و بهره برداري و… اين سئوال شكل گرفت كه به چه نحوي مي توان از پتانسيل بخش خصوصي در اين صنعت استفاده كرد؟پاسخ به اين سئوال همزاد شكستن ائتلاف عمودي اين صنعت و ورود تدريجي بخش خصوصي به حوزه هاي مختلف فعاليت آن است.اولين نتايج اين موضوع تفكيك بخشهاي توليد،شبكه و عرضه بود.بنابراين با تفكيك انجام شده اين امكان فراهم شد تا برخي متخصصان اقتصاد صنعت برق به امكان ايجاد رقابت در بخش توليد فكر كنند.و اين در واقع زمينه تشكيل بازار عمده فروشي برق بود.تحولات بعدي صنعت برق را بايد مديون اين جسارت و تجربه قلمداد كرد.

متن کامل مقاله تجديد ساختار و شكل گيری بازار در صنعت برق با نگاهی به صنعت برق ايران را از لینک زیر دریافت کنید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: تجديد ساختار و شكل گيری بازار در صنعت برق با نگاهی, دانلود مقالات مهندسی برق, مقاله بازار برق, بازار برق, صنعت برق ایران
+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۲ساعت 13:2  توسط spow  | 

دانلود مقاله مهندسی مکانیک - مکانیک خودرو

تعيين نسبت دنده های بهينه جعبه دنده از نظر حداقل انرژی و زمان طی مسير خودروي كاروان با موتور Z24

پروزه درس:(تکنولوزی پیشرفته در خودرو)

   
چكيده:

هدف از اين مقاله، طراحی سـينماتيکی بهينه جعبه دنده خودرو ميباشد. متغيرهای اين بـهينه سازی، نسـبت دنده های جـعبه دنده بوده و بهينه سازی با دو معيار (تابع هدف) مختلف انجام ميشود. اولين معيار بـهينه سازی که در اين تحليل بکار رفته است، کمينه کردن تابع هدفی برابر با مجموع انرژی مصرفی(صرفنظر از سوخت مصرف شده) و زمان طی مسير در يک مسير مشخص با ضرايب وزنی پيشنهادی ميباشد. در معيار دوم بهينه سازی نيز تابع هدفی مشابه با تابع هدف معيار اول، کمينه ميشود. با اين تفاوت که بجای انرژی مصرفی از تابع مصرف سوخت استفاده ميشود. با انجام يک تست رانندگی، مسافتها و سرعتهای مجاز در يک مسير مشخص که شامل دو قسمت بين شهری و شهری ميباشد استخراج شده و برای محاسبه توابع هدف از آن استفاده شده است. همچنين توابع هدف مذکور در مسير رانندگی تست شده برای حالتيکه از جعبه دنده با تغييرات دور پيوسته (CVT) که در واقع حالت ايده آل جعبه دنده خودرو ميباشد، استفاده شود، محاسبه شده و با جعبه دنده دستی مقايسه ميشود. محاسبات انجام شده، برای خودروی کاروان توليد شرکت سايپا بکار گرفته شده و نتايج بدست آمده برای مشخصه های عملکردی خودرو با نتايج تست های جاده ای مقايسه شده اند. نتايج بدست آمده، اهميت طراحی بهينه سيستم انتقال قدرت و بخصوص استفاده از جعبه دنده CVT را در جهت کاهش قابل ملاحظه مصرف سوخت و در نتيجه کاهش گازهای آلاينده خروجی از موتور که امروزه موضوعی بسيار مهم و اساسی ميباشد، نشان می دهد.

برای دانلود مقاله تعيين نسبت دنده های بهينه جعبه دنده از نظر حداقل انرژی و زمان طی مسير خودروي كاروان با موتور Z24 به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: تعيين نسبت دنده های بهينه جعبه دنده, چرخ دنده گیربکس جعبه دنده مکانیک خودرو بهینه سازی, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, چرخدنده طراحی گیربکس پروژه, تکنولوزی پیشرفته در خودرو مکانیک خودرو
+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم فروردین ۱۳۹۲ساعت 12:44  توسط spow  | 

دانلود جزوات درسی مهندسی کامپیوتر

لینک دانلود فایل های مورد نیاز برای دروس مختلف دوره کاردانی و کارشناسی:

                                                                   

   لینک دانلودنام فایل  نام درس
آموزش HTMLمبتنی بر وب
آموزش JavaScriptمبتنی بر وب
آموزش ASP.netمبتنی بر وب
آموزش C++برنامه نویسی پیشرفته
آموزش Rational Roseمهندسی نرم افزار
نمونه پروژه انجام شدهمهندسی نرم افزار
فایل درسمهندسی نرم افزار 1
فایل درسمهندسی نرم افزار 2
فایل درسپایگاه داده
آموزش نصب SQL SERVER 2005پایگاه داده
فایل درسساختمان داده
آموزش مهارت های هفتگانه ICDLکاربرد کامپیوتر-مبانی کامپیوتر
جزوه درساصول و مبانی مدیریت

    


برچسب‌ها: دانلود جزوات درسی مهندسی کامپیوتر, مبتنی بر وب برنامه نویسی پیشرفته مهندسی نرم افزارپ, آموزش نصب SQL SERVER 2005, آموزش Rational Rose, آموزش JavaScript
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۲ساعت 11:45  توسط spow  | 

جزوه آشنایی با مفاهیم UML

(Unifeid Modeling Language)
و آموزش Rational Rose

درس :مبانی مهندسی نرم افزار

آشنایی با UML (Unified Modeling Language)

کلید طراحی شیء گرا و مناسب یک سیستم نرم افزاری ، مدل ، است . مدل ، ابزاری "بصری" ( Visual ) است ، برای چینش اجزاء مختلف سیستم نرم افزاری و نمایش روابط بین آنها و سایر موجودیتهای سیستم نرم افزاری . برای اینکه طراحی مدل برای سیستمهای نرم افزاری قالبی یکدست و یکپارچه و جهان شمول داشته باشد و تبادل اطلاعات بین مدلهای طراحی شده توسط افراد مختلف امکان پذیر باشد تلاشهای متعددی صورت گرفته است که UML یکی از آنهاست ، که در حال حاضر متداولترین استاندارد تولید مدل برای سیستمهای نرم افزاری در سراسر دنیاست UML مخفف Unified Modeling Language است    UML برای مدل سازی سیستمهای نرم افزاری و تسهیل طراحی شیء گرای سیستم 9 دیاگرام ( و استانداردهای مرتبط با هرکدام ) را ارائه مینماید UML به عنوان استانداردی برای طراحی و پیش بینی جزئیات فنی سیستم نرم افزاری ، نحوه ارتباط اجزاء ، نوع و نحوه کارکرد قسمتهای مختلف و ... یکی از ملزومات تولید کنندگان نرم افزار در دنیای امروز است .

تعریف کلمات کلیدی و عناصر اصلی UML :
مدل : مدل از تعدادی "شیء" تشکیل شده است .
شیء : هر یک از اجزاء نرم افزار یک "شیء" نام دارد .
کلاس: مشخصه ها و تعاریف عمومی یک "شیء" در کلاس مربوط به آن تعریف می شود . هر شیء نمونه ساخته شده از یک کلاس است . کلاس ، وظایف ، قابلیتها ، خصوصیتهای آن موجودیت نرم افزاری را تعریف میکند و طراح با ساختن یک نمونه از کلاس ( شیء ) و ارائه مقادیر مرتبط با محل خاص استفاده آن یا قرار دادن آن در مسیر وقایع لازم ، محیط مورد نظر خود را طراحی میکند . نمونه های مختلفی از یک کلاس در قالب اشیاء مختلف ساخته میشوند ، ضمن اینکه میتوان یک شیء را بطور همزمان از دو یا تعداد بیشتری کلاس ساخت . یعنی شی مذکور تمام مشخصه های کلاسهای فوق خود را به "ارث" خواهد برد .
در یک مدل شیء گرا ، شیء ها از طریق Message ها با یک دیگر ارتباط برقرار میکنند . یک نمونه Message ، فشرده شدن کلید چپ ماوس وقتی اشاره گر آن روی یک Button ، میباشد . اینجا ماوس ( به عنوان یکی از اشیاء موجود در هر سیستم نرم افزاری  به شیء دیگری بنام Button  که مثلا" از CButton یا TButton که کلاسهای فوق آن هستند ساخته شده است ) یک Message ارسال نموده است .
هر شیء دارای تعدادی مشخصه یا Attribute است . مشخصه های یک شیء حاوی مقادیر مختلف اجزاء آن شیء هستند . به عنوان یک مثال ساده وقتی مختصات یک کلید روی فرم 20 و 40 است ، یعنی مشخصه های طول و ارتفاع آن 20 و 40 هستند .
اشیاء "میتوانند" کارهائی انجام دهند که به آنها اصطلاحا" Behavior میگویند . به عنوان مثال وقتی ماژول رمزنگاری نرم افزار شما میتواند درهم سازی با متد MD5 هم انجام دهد ، این توانائی یکی از Behavior های این شیء محسوب میگردد .

برای دانلود جزوه آشنایی با مفاهیم UML با فرمت ورد به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: جزوه آشنایی با مفاهیم UML, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر جزوه آشنایی با مفاهیم, آموزش Rational Rose, طراحی شیء گرا
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۹۲ساعت 11:23  توسط spow  | 

مکانیزمهای ماشین های CNC

مكانيزم های حركتی و انتقال حركت در ماشين های ابزار CNC

اجزا حركتی ماشينهای NC برای بدست آوردن و تامين دقت و صحت بالای توليد طراحی خاصی دارند كه در ادامه به آنها می پردازم.

اسپيندل ماشين

اين قسمت از ماشين تحت دو بار عمودی و محوری قرار دارد كه بار عمودی باعث ايجاد خمش در اسپيندل شده و نتيجه ايجاد چتر و پرداخت كاری ضعيف و كاهش دقت ابعادی است.

برای دریافت متن کامل مکانیزمهای ماشین های CNC به صورت اسلایدهای پاورپوینت به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: مکانیزمهای ماشین های CNC, ماشین کاری, مکانیزم, اسپیندل, دانلود جزوه ومقاله مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۲ساعت 14:15  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزشی قالب های تزریق


فهرست مطالب
  

تکنیک های قالب سازی
                                                          
ریخته گری                                                                                           

فرایند ریخته گری                                                                                

ریخته گری در ماسه                                                                            

ریخته گری دقیق-ریخته گری در سرامیک
                                        
پاشش فلز                                                                                            

روکش کاری الکترولیتی                                                                    

سنبه زنی                                                                                            

ماشینکاری و عملیات براده برداری
                                                 
عملیات سطحی                                                                                   

سنگ زنی و پولیش                                                                            

پرداخت ارتعاشی                                                                                

سند بلاست                                                                                         

لپینگ فشاری                                                                                      

پرداخت الکتروشیمیایی                                                                   

پرداخت با تخلیه الکتریکی                                                                

ادغام طراحی کامپیوتری و برنامه نویسی
                                     
فرایند ساخت با تخلیه الکتریکی
                                                      
ماشینکاری با تخلیه الکتریکی
                                                         
وایرکات                                                                                             

ماشینکاری الکتروشیمیایی                                                          

براده برداری شیمیایی – اچ کردن
                                                  
سطوحی که عملیات اسپارک یا انحلال شیمیایی اچ شده اند
         
قالب برای قطعات تو خالی با شکل دلخواه
                                     
فرایند استریو-پلانوگرافی 

روش قالبگیری تزریقی باید پاسخگوی درخواست روزافزون محصولاتی با کیفیت بالا و در عین حال با قیمت مناسب باشد . دسترسی به این هدف در صورتی ممکن است که قالبگیری کنترل کافی بر فرآیند قالبگیری داشته و همچنین شکل قطعه ، متناسب با مشخصات ماده قالبگیری و روش تغییر شکل آن باشد و همچنین باید ساخت قالبی که در تولید مجدد محصول ، صحت ابعادی و کیفیت سطحی را حفظ کند ممکن باشد . بنابراین ساخت قالبهای تزریق باید با بالاترین دقت انجام شود . از این قالبها انتظار می رود در حالیکه در فرآیند قالبگیری تحت بار شدید قرار می گیرند به صورت مکرر و قابل اطمینان قطعه تولید کنند و همچنین به دلیل هزینه زیاد ساخت این قالبها ، عمر مفید آنها ، باید زیاد باشد . عمر مفید قالب و کارآیی آن علاوه بر طراحی اولیه و نگهداری در حین تولید به عواملی مانند جنس ، عملیات حرارتی و ماشینکاری آن بستگی دارد .

برای دانلود جزوه اموزشی قالب های تزریق به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزشی قالب های تزریق, دانلود جزوات و مقالات مهندسی مکانیک, قالب تزریق ریخته گری روکش کاری الکترولیتی, ماشینکاری الکتروشیمیایی وایرکات عملیات اسپارک, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۲ساعت 13:57  توسط spow  | 

اشنایی با انواع چرخ دنده

چرخ‌دنده

چرخ‌دنده وسیله‌ای است برای انتقال گشتاور که به کمک آن می‌توان مقدار گشتاور و یا سرعت دورانی را کاهش یا افزایش داد. همچنین به کمک چرخ دنده ها می‌توان جهت حرکت را تغییر داد.
ساختار
داخلی‌ترین قسمت چرخ‌دنده توپی Hub می‌باشد که به محور محرک متصل می‌باشد. در بیرون این قسمت جان چرخ‌دنده Web قرار گرفته است. بیرونی‌ترین قسمت در جهت شعاعی، محیط چرخ‌دنده Rim می‌باشد که دندانه‌های چرخ‌دنده در این قسمت قرار می‌گیرند. این بخش از چرخ‌دنده منبع اصلی ایجاد صدا می‌باشد.

مهمترین اصطلاحاتی که در طراحی چرخ‌دنده بکار می‌روند عبارتند از:

دایره گام Pitch Circle: دایره‌ای فرضی که تمامی‌محاسبات بر اساس آن انجام می‌گیرد. دایره گام دو چرخ‌دنده درگیر بر هم مماس می‌باشند.

گام محیطی Circular Pitch: طول کمانی از دایره گام که بین دو نقطه متناظر از دو دندانه مجاور قرار گرفته است.

ارتفاع سر دنده Addendum: فاصله بین بالای دندانه Top Land تا دایره گام.

ارتفاع ته دنده Dedendum: فاصله بین ته دندانه Bottom Land تا دایره گام.

لقی محیطی Backlash: مقداری که فضای خالی بین دو دندانه یک چرخ‌دنده از ضخامت دندانه‌های چرخ‌دنده درگیر با آن در امتداد دایره گام بیشتر است.

چرخ‌دنده‌ها بر اساس وضعیت قرارگیری محورهای دو چرخ‌دنده درگیر نسبت به هم به دو گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

چرخ‌دنده‌های با محورهای موازی
چرخ‌دنده‌های با محورهای غیرموازی
معرفی چرخدنده ها با محورهای موازیبرای دانلود مقاله اشنایی عمومی با انواع چرخ دنده ها به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: چرخ‌دنده اشنایی با انواع چرخ دنده, چرخدنده و گیربکس, دایره گام و گام محیطی, چرخ دنده ساده چرخدنده حلزونی, چرخ‌دنده‌های با محورهای موازی چرخ‌دنده‌های با محور
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم فروردین ۱۳۹۲ساعت 13:45  توسط spow  | 

استپر موتورها

موتور پله ای (Stepper Motor) یکی از انواع موتورهای الکتریکی است که حرکت آن کاملا دقیق و از پیش تعریف شده می باشد و با ارسال بیتهای 0 و 1به سیم پیچهای آن می توان آنرا حرکت داد.

ساختار موتور پله ای

این موتورعمومآ دارای چهار قطب میباشد که سیم پیچها بر روی این چهار قطب قرار می گیرند و شما با ارسال بیتهای 0و 1به این سیم پیچها در واقع میدان مغناطیسی ایجاد می کنید که این میدان باعث حرکت روتورمغناطیسی موجود در داخل موتور پله ای می شود. البته میبایست این سیم پیچها را به توالی 0 و 1 کرد و گرنه موتور مطابق میل شما نخواهد چرخید یکی از مشخصه های این موتور زاویه حرکت آن می باشد و هر موتوری زاویه حرکتی مخصوص به خودش را دارد. مثلآ اگر موتوری زاویه حرکتش 7درجه باشد، این موتور در هر بار که سیم پیچهایش حاوی ولتاژ می شوند 7 درجه در سمت حرکت عقربه- های ساعت یا خلاف جهت آن بسته به اینکه سیم پیچها با چه ترتیبی ولتاژ دار می شوند خو اهد چرخید.
این 7 درجه چرخش برای این موتور پله ای نمونه یک پله یا یک step محسوب می شود با این تعریف متوجه شدید که یک موتور پله ای در یک دور کامل ممکن است 100 تا 200 پله کمتر یا بیشتر بسته به نوع موتور حرکت داشته باشد. شما حتی می توانید یک موتور پله ای را به صورت نیم پله یعنی با نصف زاویه حرکت راه اندازی کنید. این موتورها به صورت میکرو پله نیز حرکت می کنند؛ در واقع منظور حرکت خیلی ریز و دقیق است. وقتیکه شما یک موتور پله ای را از نزدیک می بینید متوجه تعدادی سیم رنگی می شوید که از موتور پله ای بیرون آمده در واقع این سیم ها هر کدام به سر یک سیم پیج متصل هستند و یک سیم بین تمام سیم ها مشترک است.

متن کامل جزوه اموزشی استپرموتورها به صورت فایل پاورپوینت را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com
برچسب‌ها: استپر موتورها, Stepper Motor, موتور, کنترل, موتور الکتریکی
+ نوشته شده در  سه شنبه ششم فروردین ۱۳۹۲ساعت 17:29  توسط spow  | 

دانلود انیمیشن عملیات تقویت فشار گاز ارسالی توسط اقای مهندس محمد بوشهری

برای دانلود انیمیشن اموزشی عملیات تقویت فشار گاز به لینک انتهای مطلب مراجعه فرمایید.

ایستگاههای تقویت فشار گاز با هدف جمع‎آوری و فرآوری گازهای همراه نفت و انتقال آن به تأسیسات مصرف كننده در پایین دست، طراحی و تأسیس شده‎اند.  افزایش فشار گازهای همراه كه در واحد بهره‎برداری از نفت جدا شده‎اند، در عملیات تراكم به وسیله كمپرسورهای موجود در ایستگاههای تقویت فشارگاز انجام می‎گیرد.  فشار گاز خروجی از این ایستگاهها با توجه به فاصله شبكه خطوط انتقال گاز تا كارخانجات گاز و گازمایع محاسبه و اعمال می‎گردد. تعداد مراحل تراكم وابسته به تعداد مراحل تفكیك و تثبیت نفت در واحدهای بهره‎برداری است كه مایعات هیدروكربنی تشكیل شده ضمن عملیات تراكم بین مراحل، توسط ظروف مایع‎گیر جدا می‎گردد. نهایتاً گاز و مایعات گازی خروجی از آخرین ظرف مایع‎گیر (K.O.V) توسط دو خط لوله مجزا از این ایستگاهها خارج و بخش عمده‎ای از آن پس از انجام عملیات مایع‎گیری در كارخانجات گاز و گازمایع برای تامین خوراك كارخانه پتروشیمی بندرامام ارسال می‎شود.  اگر گاز خروجی از ایستگاههای تقویت فشار حاوی تركیبات گوگردی بوده و(اصطلاحاً ترش باشد) ، با استفاده از تركیبات شیمیائی خاص (بعضا دی‎اتانول آمین DEA و یا سایر تركیبات مشابه) میزان تركیبات گوگرد (H2S) موجود در گاز را تا حد استاندارد پایین می‎آورند.  این كار قبل از انجام فرآیند مایع‎گیری (مایعات هیدروكربنی – گاز مایع) در كارخانجات گاز و گازمایع صورت می‎پذیرد. اگر تأسیسات پایین دست (دریافت كننده) به هر دلیلی توانایی دریافت گاز خروجی ایستگاههای تقویت فشار را نداشته باشند و یا به دلیل پدید آمدن اشكالی در عملیات ایستگاهها، جمع‎آوری و تراكم گاز امكان‎پذیر نباشد، تمامی و یا بخشی از گازهای ورودی به ایستگاههای تقویت فشار در مشعل‎های مجاور این تأسیسات سوزانده خواهند شد.از آنجا كه تركیبات گوگردی بسیار سمی و خورنده است، به منظور حفظ سلامت كاركنان و بهره‎گیری مستمر و مفید از این تأسیسات، استفاده از مواد ضد خوردگی و اعمال تمامی استانداردهای فنی و ایمنی، به ویژه در ایستگاههایی كه گاز عملیاتی آن دارای تركیبات گوگردی است بسیار ضروری است. تامین بخش از گاز مصرفی شهری از طریق ارسال گاز به شركت ملی گاز و تأمین سوخت مصرفی تأسیسات نفتی و بعضی از نیروگاهها از دیگر موارد مصرفی گاز خروجی ایستگاههای تقویت فشار می‎باشد.

دانلود انیمیشن عملیات تقویت فشار گاز

ارسالی توسط اقای مهندس محمد بوشهری

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com

----------------

در صورتی که سایر دوستان علاقمند به همکاری وانتشار مطالبشان (به اسم خودشان) در وبلاگ باشند لطفا فایل را به ایمیلی که در سمت چپ قرار دارد بفرستید وحتما ذکر نمایید جهت درج در وبلاگ

موفق باشیم


برچسب‌ها: دانلود انیمیشن عملیات تقویت فشار گاز, عملیات تقویت فشار گاز, دانلود جزوات مهندسی شیمی, شرح فرایند, مهندسی شیمی
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۹۱ساعت 13:5  توسط spow  | 

دانلود پایان نامه مهندسی مکانیک با عنوان :

تشریح و اصول کار توربین های گازی مورد استفاده در صنعت نفت ونیروگاه

Gas turbines description and principles of work used in the oil industry and power plant

نوشته اقای مهندس حامد مطلق که از طرف خود ایشون برای استفاده دوستان فرستاده شده و فایل کامل و203 صفحه ای پایان نامه رو برای استفاده دوستان اپلود کردیم که از لینک انتهایی میتونید دانلود کنید.

سرفصل های پایان نامه توربین های گازی به شرح زیر هست:

فصل اول : اشنایی با توربین های گازی Introduction to Gas turbine

فصل دوم : اجزای توربین گازی Gas turbine components

فصل سوم : عملکرد ترمودینامیکی توربین گازی Thermodynamic performance of Gas Turbine

فصل چهارم : روش های افزایش قدرت و راندمان Methods of increasing power and efficiency

فصل پنجم : کاربرد توربین گازی Gas turbine applications

برای دانلود پایان نامه مهندسی مکانیک با عنوان : تشریح و اصول کار توربین های گازی مورد استفاده در صنعت نفت ونیروگاه نوشته اقای مهندس حامد مطلق به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com

با ارزوی موفقیت وکامیابی برای اقای حامد مطلق وهمه دوستان عزیز

------------------------

در صورتی که سایر دوستان علاقمند به همکاری وانتشار مطالبشان (به اسم خودشان) در وبلاگ باشند لطفا فایل را به ایمیلی که در سمت چپ قرار دارد بفرستید وحتما ذکر نمایید جهت درج در وبلاگ

موفق باشیم


برچسب‌ها: دانلود پایان نامه مهندسی مکانیک, تشریح و اصول کار توربین های گازی مورد استفاده در ص, توربین گاز, نیروگاه گازی, نیروگاه
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و نهم اسفند ۱۳۹۱ساعت 12:37  توسط spow  | 

دانلود جزوه درسی محاسبات عددی

دانلود جزوه درسی دستنویس محاسبات عددی دکتر عزیزی

دانلود جزوه محاسبات عددی استاد محمود پری پور

فهرست
فصل اول: خطاها
فصل دوم: حل عددي دستگاه هاي معادلات خطي وغيرخطي
روشهاي مستقيم
روشهاي تکراري
فصل سوم: حل عددي معادله F (x)=0
  روش دو بخشي (تنصيف يا نصف کردن)
روش نابجايي
روش نيوتن
روش سکانت
حل دستگاه معادلات غير خطي
فصل چهارم: درونيابي وبرازش منحنی
درونيابی
برازش منحنی
فصل پنجم: محاسبه عددي مشتق و انتگرال
مشتق گيری عددی
روش نيوتن – کاتس: باز و بسته
روش گاوس
فصل ششم: حل عددي معادلات ديفرانسيل
روش تيلور
روش اويلر
روش رونگه‐ کوتا

جزوه فوق العاده خوبی هست از دست ندید!

دانلود یک جزوه خوب برای درس محاسبات عددی
این جزوه شامل شش فصل به فهرست زیر بوده که میتوانید از فایل پیوست دریافت نمایید:

فصل اول : خطاها
فصل دوم: حل معادلات غير خطی
فصل سوم: حل معادلات چند جمله ای
فصل چهارم : درونيابی
فصل پنجم: مشتق گيری وانتگرال گيری
فصل ششم: حل عددی معادلات ديفرانسيل

برای دانلود این سه جزوه به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه محاسبات عددی, جزوه محاسبات عددی, محاسبات عددی, درون یابی, دانلود جزوه
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم اسفند ۱۳۹۱ساعت 18:28  توسط spow  | 

دانلود جزوه درس مهندسی اطلاعات

دوست عزیزمون سارا خانم جزوه مهندسی اطلاعات 74 صفحه ای دانشگاه پیام نور را به صورت تایپ شده ارسال کردن که از طریق لینک زیر میتونید دریافت نمایید.

برای دانلود جزوه درس مهندسی اطلاعات به لینک زیر مراجعه فرمایید:


دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه درس مهندسی اطلاعات, دانلود جزوه مدیریت, دانلود جزوه مدیریت سیستم های اطلاعاتی, دانلود جزوه MIS, سیستم های مدیریت
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم اسفند ۱۳۹۱ساعت 12:7  توسط spow  | 


گزارش كار آزمايشگاه عمليات واحد

(برج تقطير)

تهيه كننده:
ابوالفضل محبي

فصل اول
-هدف............................................ ......................... 6
-برجهاي تقطير سيني دار............................................ ............ 6
- طرز كار يك برج سيني دار............................................ 6
- برجهاي تقطير با سيني كلاهكدار.................................. ....................... 6
- بخشهاي مختلف برج تقطير با سيني كلاهكدار.................................. ... 7
- موانع يا سدها.................................... 7
- برجهاي تقطير با سيني هاي مشبك............... ......... 8
- برجهاي تقطير با سيني هاي دريچه اي............................. .. 8
- مقايسه انواع گوناگون سيني ها..................... ............ 8
- برجهاي انباشته............................... 9
- مقايسه برجهاي انباشته با برجهاي سيني دار............................. 10
فصل دوم
11...........................................................(Feed) - خوراك
11......................................(Overhead Product) - محصول بالاسري
4
11...........................................(Bottom Product) - محصول ته مانده
12.............................(Bottom Product) - محصول ته مانده
12....................................(Reflux Ratio) ( - نسبت برگشت (پس ريز
- نسبت برگشتي و اثرات آن بر شرايط كاركرد برج............................................... 13
فصل سوم
13................................(Reboiler) - جوش آور
- انواع جوش آورها.................. 14
- معيارهاي موجود براي انتخاب جوش آور مناسب............................. 14
15......................................Reboiler - انتخاب نوع
- مزاياي جوش آورهاي ترموسيفوني افقي................................. 15
16.....................................(Condenser) - چگالنده
فصل چهارم
- انواع روش هاي تقطير............................ 16
-تقطير تبخير ناگهاني..................... 16
- تقطير با مايع برگشتي................ 17
- تقطير نوبتي.............................. 17
- تقطير مداوم................................. 17
5
فصل پنجم
- خشك كن ها.............................. 18
-خشك كن هاي ثابت ........................... 18
- خشك كن هاي ناپيوسته.................... 19
- خشك كن هاي غيرمستقيم..................... 20
20..............................(Drying Freeze) - خشك كن هاي انجمادي
20..........................(Drying Continuous) - خشك كن هاي مداوم
- خشك كن هاي تونلي.................... 21
21..................(Drier Drum) - خشك كن هاي بشكه اي
فصل ششم
-مفاهيم و موازنه........................ 22
-محاسبات................... ...... 28
-بحث.............. .................................................. ...... 32
-پيوست (نمودار ها)......................... 33
-مراجع........................

متن کامل گزارش کار مهندسی شیمی با عنوان گزارش كار آزمايشگاه عمليات واحد - برج تقطیر را ازلینک زیر دریافت نمایید:


دانلود


برچسب‌ها: گزارش كار آزمايشگاه عمليات واحد, گزارش کار مهندسی شیمی, دانلود گزارش کار, دانلود گزارش کار مهندسی شیمی, دانلود گزارش كار آزمايشگاه عمليات واحد
+ نوشته شده در  یکشنبه بیستم اسفند ۱۳۹۱ساعت 11:56  توسط spow  | 

روشهای اندازه گیری نرخ تورم

فهرست مطالب


مقدمه
1. روش‌شناسي محاسبه تورم
1-1. مفهوم شاخص قيمت و روش‌هاي محاسبه آن
1-2. روش لاسپيرز
2-2. روش پاشه
2. نحوه محاسبه تورم در اقتصاد ایران
2-1. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
2-2. مركز آمار ایران
3. ویژگی نهادهای محاسبه گر تورم
4. جمع بندی
5. فهرست منابع مورد استفاده

متن کامل جزوه اموزشی روشهای اندازه گیری نرخ تورم را از فایل پیوست دریافت نمایید:

لینک دانلود


برچسب‌ها: روشهای اندازه گیری نرخ تورم, دانلود مقاله اقتصاد, دانلود جزوه اقتصاد, دانلود مقاله مدیریت, دانلود جزوات مدیریت
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۱ساعت 19:7  توسط spow  | 

حسابداری صنعتی ( 3 )

هدف از درس حسابداری صنعتی (3) آشنا ساختن دانشجویان با بودجه بندی جامع درمؤسسات تولیدی ، برنامه ریزی هزینه های سرمایه ای ، تجزیه و تحلیل انحرافات فروش و سود از بودجه جامع ، هزینه های مرتبط با تصمیم گیری و حسابداری مسئولیتی .

فصل اول /../ بودجه جامع

فصل دوم /.../ بودجه قابل انعطاف و تجزیه و تحلیل گرایشات هزینه

فصل سوم /.../ برنامه ریزی هزینه های سرمایه ای

فصل چهارم /.../ تجزیه و تحلیل سود ناویژه و انحراف فروش

فصل پنجم /.../ هزینه های مرتبط با تصمیم گیری

فصل ششم /.../ حسابداری مسئولیتی

متن کامل فایل اموزشی حسابداری صنعتی 3 را با فرمت پاورپوینت ودر 180 اسلاید از لینک زیر دریافت نمایید:

لینک دانلود


برچسب‌ها: حسابداری صنعتی 3, حسابداری, دانلود جزوه مدیریت, دانلود جزوه حسابداری, مدیریت
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۱ساعت 19:4  توسط spow  | 

همه چیز درباره توربین بخار

قبلا در پست 1061 مجموعه کاملی از اسناد اموزشی طراحی وتحلیل توربین هارا برای دانلود تقدیم حضور دوستان کرده بودیم که متاسفانه به دلیل حذف اکانت امکان دانلود برای دوستان میسر نیست بنابراین مجموعه فایل های اموزشی توربین را در 6 پارت ودر سرور پرشین گیگ برای استفاده دوستان مجددا اپلود نمودیم.

برای استفاده از فایل ها باید هر 6 پارت را دانلود وسپس اکسترکت نمایید.

دانلود دستورالعمل ها Manuals واسناد فنی Documents برای طراحی ، بهره برداری ونگهداری ونصب توربین های ساخته شده توسط شرکت معظم زیمنس Siemens

این دستورالعمل ها واسناد فنی برای نیروگاه نکا میباشد لیکن مثل اصلی هست که درهمه سازه های زیمنس درایران رعایت شده واکثر تیپ های نیروگاهی اعم ازنیروگاه بخار یا نیروگاه گازی طبق همین اسناد فنی ساخته وبه بهره برداری رسیده اند

این اسناد شامل 13 بخش متفاوت به شرح زیر میباشد

- تاریخچه توربین ژنراتورها که دراین بخش به ارائه تاریخچه ای مبسوط از تحولات مربوط به ساخت توربوژنراتورها وبهره برداری ازمجموعه توربین وژنراتور پرداخته شده است

- بخش مربوط به طراحی توربین بخار ازنوع Steam turbine type E30 - 16 نحوه طراحی توربین،تئوری طراحی وساخت توربین،اجزا ومتعلقات توربین های بخار،کلاسه بندی انواع توربین های بخار،پره های توربین،یاتاقانها وبیرینگ های به کاررفته درمجموعه توربوژنراتور،شیرهای مورد استفاده ،نحوه اندازه گیری پارامترها وشاخصه های ضروری درتوربوژنراتورواصول کنترل ومهندسی نت مجموعه توربو ژنراتور سخن گفته شده

- دراین کتابچه به اصول کنترل فلوی سیالات ، مباحث مرتبط با گاورنر وکنترل ونیز بررسی شیرهای کنترلی وبررسی لاجیک ها ودیاگرامهای کنترلی درنیروگاه پرداخته شده

- دراین مجموعه هم به اصول روانکاری وروغنکاری مورد استفاده درنیروگاهها وتوربین های بخارپرداخته شده است...نحوه فیلتراسیون وکنترل روغن وانواع روغنهای صنعتی مورد استفاده طبق استانداردهای فنی برای توربین ها وبررسی مسایل ومشکلات روانکاری درمجموعه های نیروگاهی ازمسایل مطرح شده دراین قسمت هست

- درمجموعه پنجم به گلندهای اب بندی درتوربین بخار وموارد استفاده از ارینگ ها واب بندها اشاره شده...نقشه های کنترلی وP&ID ها ،تجهیزات به کاررفته به همراه نقشه ها وعکسهای تجهیزات فنی دراین مجموعه دراختیار شما دوستان عزیز هست

- دراین قسمت هم به درین مجموعه نیروگاهی وچرایی نیاز به درین درسیستم بسیار پرهزینه اب دمین پرداخته شده وکاربردهای درین ها ومسایل مرتبط با ان تشریح شده است

- اما یکی ازمهمترین قسمت های نیروگاه بخار

کندانسور وتجهیزات وابسته

بررسی سیکل ترمودینامیکی ، ارائه جداول ترمودینامیک وتشریح کاربرد کندانسور،نحوه ایجاد خلا به کمک پمپ وکیوم یا اژکتور(اجکتور) وبررسی مسایل مرتبط با خوردگی درکندانسورها ،زیرکشهای توربین واببندی محفظه توربین واب بندهای مرحله اخرتوربین ازموضوعاتیست که دراین قسمت توضیح داده شده است

- سیستم های بای پس یا به عبارتی کنارگذر واینکه چرا از بای پس استفاده میکنیم ودرچه جاهایی از نیروگاه به بای پس نیاز داریم از مباحث این کتابچه میباشد

- کنترل توربین بخار،اصول کنترلی درنیروگاههای بخاری وچیدمان تجهیزات کنترلی به همراه نقشه های فنی ودیگرامهای کنترلی ازمباحث مرتبط با کنترل هست که دراین بحث از انها یاد شده است... ارائه ،بررسی وتشریح نقشه های کنترلی وکاربرد تجهیزات کنترل نیروگاه را دراین مجموعه میتوانید مطالعه فرمایید

- بحث خستگی یکی ازمباحث اساسی درکنترل وبهره برداری ازانواع نیروگاهها ودراینجا نیروگاههای بخار میباشد

اثرات سوخت وبررسی نا خالصی های موجود درسوخت بر مجموعه فرایند احتراق ونیروگاه ، کنترل اب دمین نیروگاهی واسترس وخستگی که درپره های توربین ایجاد میشود وارائه انالیزها ونتیجه گیری ها درمورد اصول کنترل خستگی درتوربین های بخاررا میتوانید دراین قسمت مطالعه بفرمایید

- یکی دیگر ازمباحث مهم درنیروگاهها مسئله حفاظت Protection میباشد به عبارتی کاربرد مسئله I&C in ST یا Steam turbine protection که دراین فصل مفصلا به حفاظت های نیروگاه بخار وتوربین بخار پرداخته شده وضمن معرفی دقیق تابلوها وتجهیزات کنترلی به بررسی لاجیک کنترل وحفاظت توربین وانالیز فرایند کنترل نیروگاه اشاره شده است

- توضیحی دقیق درمورد پروسه استارت نیروگاه بخاری به همراه مراحل ابگیری ، بخار سازی ،فشارسازی وتولید نیرو درنیروگاه بخار

- دراین قسمت هم به بهره برداری وکنترل توربین بخار اشاره شده ودرمجموع تمامی موضوعات مرتبط با ساخت وبهره برداری وکنترل توربین بخار به تفضیل دراین مجموعه مطرح گشته است

امیدوارم برای همه دوستان مفید باشد.

دانلود بخش اول.

دانلود بخش دوم.

دانلود بخش سوم.

دانلود بخش چهارم.

دانلود بخش پنجم.

دانلود بخش ششم.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: توربین, نیروگاه, توربین بخار, نیروگاه بخار, توربین گاز
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم اسفند ۱۳۹۱ساعت 19:0  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزشی اندازه گیری فلوی سیالات
اشنایی با روش سنجش جریان در سیستم های پایپینگ با استفاده از روش هایی مانند استفاده از اروفیس، استفاده از ونتوری ، استفاده از شیپوره ها و...
برای دانلود جزوه پاورپوینت اندازه گیری جریان سیالات به زبان انگلیسی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزشی اندازه گیری فلوی سیالات, اندازه گیری جریان سیالات, شیپوره, پایپینگ, ونتوری
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۱ساعت 12:24  توسط spow  | 

فرآیند تحلیل سلسله مراتبی
AHP

چکیده
روش تصمیم گیري سلسله مراتبی یکی از پر کاربردترین ابزارهاي تصمیم گیري چند معیاره می باشد. دامنه تنوع زمینه هاي استفاده از فرایند تحلیل سلسله مراتبی تاکنون بسیار گسترده بوده است. وایدیا و کومار، در مقاله خود کاربردهاي فرایند تحلیل سلسله مراتبی را در زمینه هاي انتخاب (مثلا انتخاب نرم افزار)، ارزیابی (مثلا ارزیابی عرضه کننده ها)، تحلیل هزینه- مزیت، تخصیص (مثلا تخصیص مکان)، برنامه ریزي و توسعه، اولویت بندي و رتبه بندي، تصمیم گیري، پیش بینی، برنامه ریزي استراتژیک و زمینه هاي مرتبط و ... دسته بندي و بیان نموده اند
مقاله مذکور همچنین استفاده از فرایند تحلیل سلسله مراتبی را براي تخصیص منابع در حوزه هاي مختلف تولیدي، سیاسی، دولتی، مهندسی، آموزش، استخدام و ... گزارش کرده است که در برخی ازاین کاربردها، ابزار یا ابزارهاي دیگري از قبیل برنامه ریزي هدف یا برنامه ریزي خطی نیز در کنار فرایند تحلیل سلسله مراتبی استفاده شده است.
در نهایت می توان گفت همانطور که تصمیم گیري جزو جدانشدنی مدیریت است، فرآیند تحلیل سلسله مراتبی نیز به بخشی جدانشدنی از فرآیند تصمیم گیري بدل شده است.

امروزه مدل ها و روشهاي کمی نقشی کلیدي در حل مسائل دارند. استفاده موفق از روشهاي کمی می تواند منجر به پاسخی به نیاز بشر براي راه حل هاي دقیق، قابل اطمینان و اقتصادي با صرف زمان معقول گردد. در این میان AHP بررسی مسائل کیفی است که معیاري براي اندازه گیري ندارند و همواره در تصمیم گیریهاي ما همراه مسائل کمی ظاهر می شوند. این روش همچنین پیچیدگی هاي ناشی از تاثیر عوامل مختلف بر مسئله را با تمرکز مرحله به مرحله
یک مسئله چند بعدي را به یک بر این عوامل و سپس ترکیب کردن نتایج این بررسی ها حل می کند. در واقع AHP مسئله یک بعدي تبدیل می کند و تصمیم گیري هاي پیچیده و تو در تو را قابل فهم و مقایسه می کند.

متن کامل جزوه اموزشی فرآیند تحلیل سلسله مراتبی را ازلینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: فرآیند تحلیل سلسله مراتبی AHP, دانلود جزوات مدیریت, دانلود مقالات مدیریت, مدیریت, تخصیص منابع
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۱ساعت 12:14  توسط spow  | 

دانلود پایان نامه مهندسی برق با عنوان :
نگهداری و تعمیرات ترانسفورماتورهای قدرت

برای دانلود پایان نامه مهندسی برق به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود پایان نامه مهندسی برق, دانلود پایان نامه, ترانسفورماتور, نیروگاه, پست نیروگاه
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم بهمن ۱۳۹۱ساعت 12:4  توسط spow  | 

اموزش فارسی نرم افزار لوگو LOGO

نصب و سیم بندی
مونتاژ و نصب دستگاه
نصب و جدا کردن دستگاه در محل
اتصال به برق
اتصال ورودی ها و خروجی ها
رفتار روشن شدن
توابع
توابع پایه
توابع خاص
عملیات روی خود دستگاه
کنترل عملیات
اولین برنامه
لوگو! در حالت اجرا برنامه
تنظیمات لوگو!
LOGO! Soft Comfort 5.0
نصب برنامه
توابع راهنما
درک قدم به قدم فرامین معمولی
دیگر گزینه ها
مثال کاربردی
کنترل یک دستگاه شیشه پرکن

اموزش فارسی نرم افزار لوگو LOGO را به صورت اسلایدهای پاورپوینت از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: اموزش فارسی نرم افزار لوگو LOGO, کنترل, PLC, اموزش PLC, رله
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۹۱ساعت 14:20  توسط spow  | 

دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد مکانیک 92
سوالات کنکور کارشناسی ارشد سال 92

شامل بخش های : زبان انگلیسی - ریاضیات - جامدات - حرارت و سیالات - دینامیک و ارتعاشات - ساخت و تولید

برای دانلود سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک سال 92 به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: سوالات کنکور کارشناسی ارشد سال 92, مهندسی مکانیک, کنکور کارشناسی ارشد, ارشد مکانیک, سوالات کنکور ارشد
+ نوشته شده در  جمعه بیستم بهمن ۱۳۹۱ساعت 11:24  توسط spow  | 

دانلود پروژه کارافرینی - پروژه پرورش شترمرغ

كارآفريني چيست؟
مقدمه:
رويكرد اكثر كشورهاي جهان در دهه‌هاي اخير به موضوع كارآفريني و توسعه آن، موجب گرديده‌ موجي از سياستهاي توسعه كارآفريني در دنيا ايجاد شود. كشورهاي مختلف راه حلي راكه در سه دهه گذشته براي فائق آمدن بر مشكلات مختلف اقتصادي و اجتماعي به آن روي آورده‌اند، توسعه فرهنگ كارآفريني، انجام حمايت‌هاي لازم از كارآفرينان، ارائه آموزشهاي مورد نياز به آنان و انجام تحقيقات و پژوهشهاي لازم در اين زمينه بوده است. تأمل در وضعيت اقتصادي و روند مراحل پيشرفت و توسعه در كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه كه به موضوع كارآفريني توجه نموده‌اند، نشانگر آن است كه اين كشورها توانسته‌اند به پيشرفت‌هاي چشمگيري در زمينه‌هاي مختلف اقتصادي و اجتماعي دست يابند و يا حداقل بحرانهاي پيش‌آمده را به سلامت پشت سر گذاشته و بحرانهايي كه وقوع آنها را در آينده پيش‌بيني مي‌كردند را مهار نمايند. از جمله اين كشورها مي‌توان به ايالات متحده، كشورهاي اتحاديه اروپايي، كشورهاي جنوب شرق آسيا، چين، برخي از كشورهاي آمريكاي لاتين و آفريقايي و اقيانوسيه را نام برد
از آنجا كه مفاهيم مطرح در علوم انساني همانند مفاهيم مطرح در علوم تجربي قطعي نيستند، لذا ارائه تعريف قطعي و مشخصي براي آنها دشوار يا غير ممكن است. كارآفريني هم كه از واژه ‌هاي مطرح در علوم انساني است، از اين قاعده مستثني نيست. دانشمندان و محققين علوم مختلف اقتصادي، اجتماعي، روانشناسي و مديريت كه در مورد كارآفريني مطالعه و نظراتي ارائه كرده‌اند، تعاريف مختلفي از كارآفريني مطرح نموده‌اند كه تفاوت‌هاي گاه مغاير و متناقضي دارند. تعريفي از كارآفريني كه تقريباً شامل همه تعريفهاي ارائه شده از آنان باشد، عبارت است از:
«كارآفريني فرايندي است كه فرد كارآفرين با ايده‌هاي نو و خلاق و شناسايي فرصتهاي جديد و با بسيح منابع ،‌مبادرت به ايجاد كسب و كار و شركت‌هاي نو، سازمانهاي جديد و نوآور و رشد يابنده نموده كه توأم با پذيرش مخاطره و ريسك است و منجر به معرفي محصول و يا خدمت جديدي به جامعه مي‌گردد.»
در دايره‌‌المعارف بريتانيكا ، كارآفرين اينگونه تعريف شده است:
« شخصي كه كسب و كار و يا موسسه اقتصادي را سازماندهي و مديريت كرده و خطرات ناشي از آنرا مي‌پذيرد»آنچه بايد از شتر مرغ بدانيم

شتر مرغ از سال ۱۸۶۰ در کشور افريقاي جنوبي به صورت جدي آ‎غاز گرديد و سپس در ساير نقاط دنيا گسترش يافت. امروزه در بسياري از کشورها پرورش شتر مرغ ..........انجام مي شود. کشور ايران هم چند سالي است مبادرت به واردات اين پرنده نموده و در امر پرورش آن گام نهاده است. در طي چند سال گذشته مطالعاتي برروي پارامترهاي توليدي، جوجه کشي، تغذيه و پرورش اين پرنده صورت گرفته که توأم با موفقيت هايي دراين زمينه بوده است. به طور کلي از کليه اجزاي اين پرنده استفاده مي شود شترمرغ در سن ۱۰ تا ۱۴ ماهگي کشتار مي گردد و در اين سن حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ کيلوگرم وزن دارد. گوشت حاصل از اين پرنده بيشتر از قسمت ران مي باشد که در حدود ۳۰ تا ۳۵ کيلوگرم است. همچنين پوستي به مساحت ۳/۱ تا۵/۱ متر مربع استحصال مي گردد.
● پرورش مولدين
شتر مرغ در سن ۲ تا ۳ سالگي به بلوغ جنسي مي رسد و تا مدت زيادي بارور باقي مي ماند. پرنده نر در زمان بلوغ به رنگ سياه با پرو بال سفيد رنگ و شتر مرغ ماده به رنگ قهوه اي تا خاکستري است. بارزترين نشانه در شتر مرغ نر، قرمزي رنگ ساق پا ، نوک و اطراف چشم است که ارتباط مستقيمي با قدرت جنسي نر دارد. هرچه اين قرمزي بيشتر باشد پرنده از قدرت نرينگي بيشتري برخوردار است.
شتر مرغ نرو ماده به صورت جفت تا دسته هاي چند تايي و نيز به صورت گله نگهداري مي شوند. اين ترکيبات بسته به ميزان زمين موجود و امکانات، قدرت جنسي نرها و اهداف اصلاح نژادي متفاوت مي باشد. هيچ استاندارد خاصي در اين رابطه وجود ندارد و مدير مزرعه با شناسايي پرندگان و اهداف مورد نظر روش مناسب را انتخاب مي نمايد.
شتر مرغ ها در سال درحدود ۶ تا ۸ ماه تخمگذاري نموده و بقيه سال را استراحت مي کنند. در ايران اين زمان از حدود بهمن ماه آغاز گشته و تا آبان ماه ادامه دارد. بديهي است در مناطق مختلف اين زمان متغيير باشد. در طول فصل تخمگذاري هر پرنده ماده به طور متوسط ۴۰ تا ۶۰ تخم مي گذارد. البته در بعضي از پرندگان (از جمله در کشورمان) اين رکورد به ۱۲۰ عدد تخم مرغ هم مي رسد. به طور متوسط از هر پرنده ماده در سال حداقل ۲۰ عدد جوجه سالم تا زمان کشتار بايستي توليد گردد تا اين فعاليت به صورت اقتصادي ادامه يابد.

متن کامل پروژه کارافرینی پرورش شترمرغ را از فایل پیوست دریافت نمایید:

لینک دانلود


برچسب‌ها: دانلود پروژه کارافرینی, دانلود, مدیریت, کارافرین, پروژه کارافرینی
+ نوشته شده در  جمعه بیستم بهمن ۱۳۹۱ساعت 9:48  توسط spow  | 

طراحي سيستمهاي هيدروليك

1- پرسهاي هيدروليكی

پرسهاي هيدروليك نيروي خود را از حركت يك پيستون در داخل يك سيلندر به دست مي آورند. اين حركت زماني ايجاد ميشود كه يك سيال تحت فشار وارد محفظه سيلندر شود. وضعيت سيال توسط پمپ و شيرهائي جهت افزايش، كاهش و يا حفظ فشار به صورت مورد نياز درآمده و ميتواند نيروي لازم براي به حركت درآوردن پيستون را فراهم كند. بنابراين نيروي موجود در پرس هيدروليك با حداكثر فشار موجود در سيلندر تعيين ميشود.
پرسهاي هيدروليك قادرند تناژ كامل خود را در هر وضعيتي از حركت سيلندرها به قطعه كار اعمال نمايند. همچنين طول حركت سيلندرها را ميتوان در هر حدي از مسير حركت محدود ساخت. اين در حالي است كه در پرس هاي مكانيكي تناژ كامل را تنها در انتهاي مسير حركت ضربه زدن ميتوان كسب نمود. همچنين مسير حركت ضربه زدن در اين پرس ها مقدار ثابتي است.
ويژگيهاي پرسهاي هيدروليك را به صورت ذيل ميتوان خلاصه نمود:

1- تغيير و تنظيم سرعت كورس در حالت ايجاد نيروي ثابت
2- تنظيم نيروي وارده به ميزان مورد نياز
3- اندازه گيري و كنترل الكترونيكي نيروي وارده طي فاصله كورس

تناژ پرس

تناژ يك پرس هيدروليكي عبارت است از حداكثر نيروئي كه سيلندر اصلي آن ميتواند به قطعه كار اعمال نمايد. معمولاً براي تعيين تناژ مورد نياز پرس بايد روي رفتار قطعه كار و فرآيند اعمالي روي آن مطالعه نمود. براي مثال در برشكاري ورق، جنس آن و سطح برش نقش مهمي را در حداكثر نيروي لازم برشكاري ايفا ميكنند. در پرس كمپاكت پودر، نوع پودر، دانسيته و استحكام نهائي قطعه فاكتورهاي مهم تعيين كننده حداكثر نيروي مورد نياز ميباشند.

تعيين فشار كاري سيستم
.....

متن کامل جزوه 35 صفحه ای طراحي سيستمهاي هيدروليك را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: پرس هيدروليكی, پنوماتیک, جک هیدرولیک, طراحی پرس هیدرولیکی, نیروگاه
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۱ساعت 23:24  توسط spow  | 

دانلود فایل اموزشی نمونه گیری روغن و انالیز روغن در سیستم پایش وضعیت

فایل اموزشی نمونه گیری روغن توسط شرکت توان کاو نت تهیه شده است.

نمونه گیری ساده ترین ولی در عین حال مهمترین مرحله از اجرای برنامه آنالیز روغن می باشد که باید توجه وافری نسبت به اجرای صحیح آن مبذول گردد.

 لذا با توجه به اینکه هدف از تهیه نمونه روغن در برنامه Condition Monitoring شناسایی روغن، آلودگیهای وارد شده در آن و نیز فرسایش سیستم می باشد:

    •  نمونه باید از نقطه ای گرفته شود که حداکثر اطلاعات از وضعیت سیستم و روغن را در خود داشته باشد.

    •  نمونه گرفته شده باید دارای حداقل پراکندگی اطلاعات باشد به عبارت دیگر با تکرار نمونه گیری همان نتایج بدست آید

  متناسب با تنوع سیستمهای روانکاری روشهای نمونه گیری نیز متفاوت می باشد که از میان آنها میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  الف- Ball valve         ب- Drain valve         ج- Vaccum pump

دانلود مقاله ای با عنوان:
نه گام جهت اجراي موفق آناليز روغن

Nine Steps to Oil Analysis Success

دانلود پاورپوینت اموزشی به صورت تحقیق دانشجویی:

به منظور مراقبت و نگهداری تجهیزات ماشین الات و سیستمهای مختلف انها از تکنیکهای بسیاری استفاده می جوئیم

در این قسمت از ارائه قصد اشنائی با آنالیز روغن وصدا و ارتعاش و....داریم

برای دانلود فایل اموزشی نمونه گیری روغن واشنایی با انالیز روغن در پایش وضعیت به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: نمونه گیری روغن و انالیز روغن در سیستم پایش وضعیت, نیروگاه, پایش وضعیت, روغن, مهندسی نت, مهندسی مکانیک, دانلود جزوات مهندسی, نگهداری و تعمیرات, نمونه روغن, Condition Monitoring, انالیز روغن
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم دی ۱۳۹۱ساعت 12:11  توسط spow  | 

دانلود جزوه سیستم های کنترل مدرن دوره کارشناسی ارشد

جزوه کنترل مدرن دانشگاه ازاد در شش فصل وبه صورت دستنویس و اسکن شده
سر فصل های این جزوه 55 صفحه ای به شرح زیر میباشد:

فصل اول : مقدمه

فصل دوم : مفاهیمی از جبر خطی

فصل سوم : مدل سازی سیستم های خطی در فضای حالت سیستم

فصل چهارم : کنترل پذیری و رویت پذیری

فصل پنجم : تئوری تحقیق

فصل ششم : تحلیل پایداری

برای دانلود جزوه سیستم های کنترل مدرن به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه سیستم های کنترل مدرن دوره کارشناسی ارش, کنترل مدرن, دانلود جزوات کارشناسی ارشد, سیستم های کنترل, کنترل خطی, تبدیلات, کنترل غیرخطی, دانلود جزوه کنترل, مدل سازی سیستم های خطی, دانلود جزوه, کنترل
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 17:26  توسط spow  | 

بازار برق سیستمی است برای خرید و فروش برق به صورت عرضه و تقاضا که به منظور تعیین قیمت برق برپا می‌شود. در ساختار جدید صنعت برق، بر خلاف ساختار قدیم آن که مدیریت تولید، توزیع و انتقال، مدیریتی واحد بود، سیستم‌های نامبرده به صورت مستقل عمل می‌کنند. در این میان بازار برق به عنوان واسطی بین سیستم‌های مذکور عمل خواهد کرد و ساختار اقتصادی صنعت برق را به چهار بخش عمده‌فـروش، ترانزیـت، خریـد عمـده و خـرده‌فروش تقسیم می‌نماید.

بازار برق ایران کار خود را رسما از تاریخ ۱ آبان ۱۳۸۲ آغاز نمود.


ساختار بازار برق ايران

آئين نامه  -  ساختار كلي

ساختار بازار برق

تعاريف

نحوه خريد از فروشندگان

نحوه فروش به خريداران

فروشندگان

خريداران

مدير بازار

مركز

هيئت تنظيم بازار

متن کامل فایل اموزشی ساختار بازار برق ایران را به صورت اسلاید پاورپوینت از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: ساختار بازار برق ايران, نیروگاه, پست, توزیع, انتقال, بهره برداری, صنعت برق, Power market, بازار برق, دانلود جزوات مهندسی برق, مهندسی برق, خرید و فروش برق, مدیریت تولید, دیسپاچینگ
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 15:38  توسط spow  | 

از مجموعه مقالات مهندسی نگهداری و تعمیرات تجهیزات صنعتی

ازمایش روغن به عنوان یکی از تکنیک های پایش وضعیت

شناسایی و کنترل فرسایش از طریق ازمایش های:

اسپکتروسکوپی AES

سنجش ذرات اهنی PQ

شمارنده ذرات PC

فروگرافی مستقیم DRF

این مقاله توسط شرکت توان کاو نت تهیه شده است.

برای دانلود مقاله پایش وضعیت روغن واشنایی با تست های روغن به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: پایش وضعیت روغن واشنایی با تست های روغن, مهندسی نت, نگهداری وتعمیرات, انالیز روغن, فروگرافی مستقیم, روغن, تعمیرات مکانیکی, شناسایی و کنترل فرسایش, خوردگی, سنجش ذرات اهنی, اسپکتروسکوپی, پایش وضعیت
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 15:25  توسط spow  | 

سمبل های استاندارد طراحی الکتریکی

Electrical Design Standard Symbols

سمبل های مدارهای کنترل وسیم کشی الکتریکی

سمبل های سیستم های مشترک الکتریکی

سمبل های سیستم های طراحی شده الکتریکی

سمبل لاجیک الکتریکی

برای دانلود مجموعه نمادهای استاندارد طراحی الکتریکی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: طراحی, مهندسی برق, نیروگاه, سیستم های الکتریکی, استاندارد, طراحی سیستم های الکتریکی, استاندارد برق, لاجیک, سمبل, نماد, سمبل الکتریکی, طراحی الکتریکی, سیم کشی, دانلود مقالات مهندسی
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 2:0  توسط spow  | 

مشخصات آب جهت مصرف در صنعت و طريقه نرم كردن متداول آب

مشخصات آب جهت مصرف در صنعت

مشخصات آب مورد استفاده در صنعت بستگي به نوع كار و نوع توليد آن واحد صنعتي دارد و در هر صنعتي آب بايستي ويژگي هاي مربوط به آن صفت را داشته باشد . مثلاً در تاسيسات حرارتي و تهويه مطبوع مهمترين دستگاههايي كه در اين صنعت به كار گرفته مي شوندديگهاي آب گرم و ديگهاي بخار وكندانسورها مي باشند مشخصات آبي كه براي اين واحدها به كار برده مي شود بايستي بدين صورت باشد كه ايجاد هر گونه رسوب كه ناشي از وجود سختي آب است بر جداره هاي مبدلهاي حرارتي و ديگها اجتناب گردد. سختي آب به مجموعه املاح كلسيم ومنيزيم موجود در آب گفته مي شود به عبارت ديگر املاح فلزاتي چون آهن ـ كلسيم ـ منيزيم ـ آلومينيوم و... درآب ايجاد سختي مي نمايند . سختي آب از نظر پايداري به 2 دسته تقسيم مي شوند:

1- سختي موقت 2- سختي دائم .


سختي موقت يا سختي كربناتها كه شامل كربناتها و بي كربنا تهاي كلسيم و منيزيم مي باشد و حد اشباع آن 450 ميلي گرم در ليتراست واحد اندازه گيري سختي در كشورهاي مختلف متفاوت است مهمترين و متداولترين واحد آن ميلي گرم در ليتر كربنات كلسيم مي باشد ويابر حسب يك قسمت در ميليون كه ان را با (PPM) نشان مي دهند .

سختي دائم يا سختي غير كربناتها كه شامل سولفاتها ، نيتراتها ، كرولورها ، فسفاتها ، سليكاتها ، منيزيم ، كلسيم مي باشد حد اشباع سختي پايدار 1800 ميلي گرم در ليتر مي باشد .

ضايعات و مزرات سختي : در آبهاي سختي ، بالا بودن سختي سبب رسوب سخت روي جداره لوله و ديگ هاي بخار مي گردد كه علاوه برافزايش افت فشار در طول باعث كاهش ضريب انتقال حرارت نيز مي گردد.

مشكلات سختي آب در مصارف بهداشتي : در مصارف بهداشتي شستشو با آب سخت موجب مي گردد كه صابون كف نكند ونتيجه آن مصرف صابون بيشتر و پاكيزگي كمتر است. شستشوي ظروف چيني استيل با آب سخت بعد از خشك شدن ظرف يك لايه رسوب سفيد روي ظروف قرار مي گيرد . آب سخت از نظر گوارش نامطلوب است و اثرات سوئي روي بدن مي گذارد .
 

طريقه نرم كردن آب (گرفتن سختي آب )


طريقه نرم كردن آب (گرفتن سختي آب )


روش آب آهك يا كربنات دو سود سختي موقت يا سختي كربنات را مي توان به وسيله آهك مرده Ca(OH)2 و يا كربنات دوسود (CO3NA2) كه به آب اضافه مي شود برطرف نمود البته مقدار درصد آهك و كربنات دو سود بستگي به مقدار سختي دارد .


روش تعويض يوني يا زئوليت ها تركيباتي هستند از 2Sio2 , AL2O3 , Na2o اين تركيبات مي توانند يون خود رابا يون هاي موجود درآب سخت ردوبدل نمايند يك نوع ديگر از همين زئوليت ها ،وزين ها هستند .در تاسيات حرارت مركزي از رزين جهت حذف سختي آب استفاده مي گردد وزين ها تركيباتي آلي به صورت (R-Na) مي باشد كه وقتي در كنار آب سخت قرار مي گيرد مي تواند سختي آب را حذف نمايد. اجياء رزين : بعد از مدتي رزين ها يون هاي سديمي خودراكه تمامي تعويض نموده اند .ديگر رزين قادر به جذب كلسيد نمي باشد گويند رزين اشباع شده جهت احياء و استفاده مجدد آن روي رزين هاي اشباع شده آب نمك با غلظت مناسب وارد مي نمايند تعويض يوني صورت مي گيرد ويونهاي سديم نمك جايشان رابا يونهاي كلسيم و منيزيم رزين اشباع شده عوض مي نمايند بدين صورت رزين دو مرتبه احياء مي گردد. شرايطي كه موجب خوردگي لوله ها مي شود سختي آب و اكسيژن موجود در هواست كه مي توان باافزايش دما در حذف اكسيژن كمك نمود . به طور كلي چنانچه بخواهيد افزايش سرويس دهي و ايجاد حرارت و برودت در فصول مختلف سال در محيط مورد نظر را داشته باشيم احتياج به سختي گير داريم .


برچسب‌ها: نرم کردن اب جهت مصارف صنعتی, شیمی اب, اب دمین, اب نرم, اب تصفیه, مهندسی شیمی, نرمسازی اب, اب مقطر, تصفیه, سختی گیر, سختی گیری اب, اب صنعتی, سختی دائم, نیروگاه
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 1:53  توسط spow  | 

سیستم های تخلیه هوای کندانسور

در نیروگاههای حرارتی و سیکل هایی که از کندانسور استفاده میشود برای ایجاد وحفظ خلا کندانسور از وکیوم پمپ(هنگام راه اندازی و بهره برداری) و اجکتور یا اژکتور هنگام راه اندازی سیستم استفاده میشود.

در فایلی که برای دانلود تقدیم حضورتان میگردد با سیستم های تخلیه هوای کندانسور و اجکتورها اشنا خواهید شد.

اجکتورها

اجکتورها (ejectors) دستگاه‌هایی هستند که گازها و بخارات غیر قابل چگالش را از یک سیستم دارای خلاء (vacuum system) خارج کرده و آنها را برای تخلیه کردن در یک محیط با فشار بالاتر متراکم می‌نمایند. به دلیل این که در اجکتورها هیچ گونه پیستون (piston)، شیر (valve)، روتور (rotor) و یا دیگر اجزای متحرک وجود ندارد، تا حدودی دارای هزینه نگهداری کمتری نسبت به بقیه انواع پمپ هستند.

 

اجکتور (ejector)، اژکتور، اداکتور (eductor)، اینژکتور (injector) یاترموکمپرسور (thermo compressor)چیست؟

معمولا اجکتورها یک نازل همگرا-واگرای (converging-diverging nozzle) داخلی (راننده یا motive) دارند که سیال راننده (motive fluid) از طریق آن تامین می‌شود. سیال راننده پس از تخلیه از نازل داخلی وارد یک شیپوره (نازل) بزرگ‌تر بیرونی می‌شود که در آن سیال رانده شده (moved fluid)تخلیه می‌شود. مومنتوم سیال خروجی از نازل راننده بالا می‌باشد. این سرعت به گازهای در حال تخلیه هم وارد می‌شود. در این حالت سرعت مخلوط ما کمتر از سرعت سیال راننده وارد شده است؛ ولی در هر صورت سرعت آن همچنان بیشتر از سرعت صوت است. به همین دلیل شیپوره بزرگ‌تر به صورت یک دیفیوزر (diffuser) همگرا-واگرا است که در قسمت واگرای آن فشار افزایش یافته و سرعت سیال از سرعت صوت کمتر می‌شود. مسلم است که فشار خروجی اجکتور از فشار ورودی آن بیشتر است و علت عدم بازگشت گاز از خروجی اجکتور به ورودی آن سرعت زیاد مخلوط آب و گازها در دیفیوزر اجکتور می‌باشد.

خصوصیات اجکتورها:

اجکتورها خصوصیات زیر را دارا می‌باشند که انتخابی خوب برای تولیدمداوم و اقتصادی شرایط خلاء ایجاد می‌نمایند:

1. با مخلوط‌های بخار خورنده خشک یا مرطوب کار می‌کنند

2. یک خلاء منطقی، مورد نیاز برای عملیات صنعتی ایجاد می‌نمایند

3. در سایزهای مختلف برای ظرفیت‌های کم و زیاد موجود می‌باشند

4. استفاده از آن راحت و بازده آن خوب است

5. هیچ قسمت متحرکی ندارند؛ بنابراین هزینه تعمیر آنها پایین و عمل آنها، اگر خورندگی عامل مزاحمی نباشد، یکسان و یکنواخت است

6. کارکرد آنها ایمن است و می‌توان از اجکتورها در محل گازهای قابل انفجار استفاده نموده و خطر انفجار توسط جرقه را برطرف ساخت

7. عملیات مداوم در محدوده طراحی دارند

8. هزینه‌های ساخت به طور نسبتا خوبی نسبت به پمپ خلاء مکانیکی پایین است و فضای کمی اشغال می‌کنند.
انواع اجکتورها:

اجکتور می‌تواند یک مرحله‌ای یا چند مرحله‌ای باشد. در استفاده از اجکتورها به صورت چند مرحله‌ای ممکن است از کندانسور داخلی (inter-condenser)استفاده شود که به سیستم اجازه می‌دهد در فشارهای مطلق پایین‌تر از یک مرحله‌ای عمل نماید.

استفاده از چند اجکتور:
 

همانند دیگر انواع پمپ‌ها، می‌توان چند اجکتور را به صورت سری و یا موازی در مدار قرار داد. وقتی که بار ورودی زیادی داشته باشیم، چند اجکتور به صورت موازی به کار برده می‌شوند. دلیل دیگر برای موازی کردن چند اجکتور این است که اگر قسمتی از سیستم فرآیند دچار خرابی شد و نیاز به تعمیر داشت بدون ایجاد مشکل برای قسمت‌های خراب از سایر قسمت‌ها جدا شود. در برخی موارد از یک اجکتور بزرگ‌تر برای راه‌اندازی (شروع خلاء) و از یک اجکتور کوچک‌تر برای نگهداری خلاء استفاده می‌شود که موازی با هم عمل می‌کنند. واحدهای چند مرحله‌ای سری برای فشارهای پایین مورد نیاز هستند.


موارد کاربرد اجکتورها:

از موارد استفاده اجکتور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. در نیروگاه‌های بخار، هر چه فشار پشت (back pressure) توربین بخار (فشار کندانسور) کمتر باشد، به علت زیاد شدن نسبت فشار توربین بخار، راندمان توربین بخار بالاتر می‌رود. در اینجا معمولا برای تامین خلاء مناسب در کندانسور از اژکتور استفاده می‌کنند

2. به دلیل این که هیدروکربن‌ها در درجه حرارت‌های بالا ممکن است شکسته شوند و یا با ذرات دیگر ترکیب شوند، بنابراین برای تصفیه و تفکیک نفت خام در پالایشگاه‌ها از برج‌های خلاء استفاده می‌شود زیرا در این گونه برج‌ها با کاهش فشار، درجه حرارت پایین آمده و قادر خواهیم بود بدون ازدیاد درجه حرارت به میزان زیاد مواد را تفکیک و تصفیه کنیم

3. تخلیه یک طرفه مایعات؛ که در این حالت اجکتور همانند یک تلمبه عمل می‌نماید که در صنعت به جت پمپ (jet pump) معروف است

4. تولید خلاء در سیستم‌های تبرید جت بخار (steam jet refrigeration)

برای دانلود فایل سیستم های تخلیه هوای کندانسور به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: اجکتور, نیروگاه, توربین بخار, اژکتور, نازل, بخار, نیروگاه حرارتی, کندانسور, خلا, سیستم های تخلیه هوای کندانسور, وکیوم پمپ, پمپ, خلاگیری, خلازدایی, حفظ خلا, سطح کندانسور, توربین, نیروگاه بخار
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 1:46  توسط spow  | 

جدول تبدیلات فشار 

Pressure conversion table

در این پست جدولی که ارائه میشود شامل تمامی تبدیلات احاد فشار به یکدیگر میباشد

در جدول همه احاد متریک و سیستم انگلیسی و ضرایب تبدیل انها به یکدیگر امده است.برچسب‌ها: جدول تبدیل واحدهای فشار, یکا, احاد مهندسی, تبدیل واحد, احاد, مهندسی, مهندسی مکانیک, فشار, Pressure conversion table, نیروگاه
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 1:33  توسط spow  | 

به كارگيري محاسبات نرم در مدل سازي و بهينه سازي پارامترهاي موثر در كنترل هندسه جوش فرآيند جوشكاري رباتيك

چكيده – فرآيند جوشكاري قوسي يك تكنيك اتصال فلزات با كيفيت بالا مي‌باشد كه به علت دامنه وسيع كاربردهاي صنعتي آن، از اهميت بالايي برخوردار است. براي دست يابي به كيفيت مطلوب جوش، نياز است که رابطه پارامترهاي مؤثر جوشكاري روي هندسه جوش مدل سازي شود. اهميت اين مطلب بدان خاطر است كه خصوصيات مكانيكي جوش نيز تحت تاثير هندسه جوش قرار دارد.  عليرغم استفاده گسترده از اين فرآيند، به علت فقدان مدل مناسب، هنوز جوشكاري تمام اتومات با مشكلاتي مواجه است. در اين تحقيق سعي شده است با ارايه مدل هاي مختلف، دقت تخمين هندسه جوش بررسي شود. از اين رو چندين مدل بهينه‌، با استفاد از روش رگرسيون، تبريد تدريجي، شبكه عصبي و روش تركيبي ارائه شد. نتايج نشان داد كه مدل هاي پيشنهادي مي‌توانند عمق نفوذ جوش را با دقت قابل قبولي، پيش بيني نمايند. اما در بين 6 مدل ارايه شده، مدل شبكه عصبي با دقت بالاتري عمق نفوذ را پيش بيني مي‌كند. در ادامه با كمك الگوريتم تبريد تدريجي مقادير بهينه پارامترهاي ورودي مدل شبكه عصبي كه كيفيت مطلوب را ايجاد مي‌كند، تخمين زده شد. اين مقادير با مقاديرحاصل از نتايج Karadeniz و همكاران مقايسه گرديد كه نتايج اين مقايسه حاكي از نزديكي مقادير تخمين زده شده با واقعيت است.

مقدمه

فرآيند  GMAW به آساني در هر صنعتي كه نياز به اتصال فلزات در سطح وسيع است، مشاهده مي شود. ولي رابطه تحليلي كه براساس آن ارتباط بين متغيرهاي اين فرآيند و هندسه جوش بيان شود، وجود ندارد. اين درحالي است كه براي كنترل مناسب فرآيند، آگاهي از نحوه ارتباط پارامترهاي جوشكاري با كيفيت جوش امري ضروري است. كيفيت مطلوب جوش را مي توان توسط هندسه جوش ايجاد شده بررسي نمود. از طرفي هندسه جوش علاوه بر تاثير روي شكل ظاهري، نقش مهمي در تعيين خواص مكانيكي جوش ايفا مي‌كند. بنابراين انتخاب و كنترل پارامترهاي جوشكاري براي دست يابي به هندسه جوش بهينه و مناسب از اهميت بالايي برخوردار است. با پيشرفت اتوماسيون در روش جوشكاري GMA، انتخاب صحيح پارامترها براي اطمينان از كيفيت مناسب جوش، با هدف كاهش هزينه هاي توليد و يكنواختي و ثابت ماندن كيفيت محصولات، اهميت ويژه‌اي پيدا كرده است. به‌عبارت ديگر، دست يابي به جوش با كيفيت مطلوب، مستلزم كنترل كامل پارامترهاي مؤثر فرآيند است. تا كنون تلاش هاي زيادي براي ارايه مدل هاي رياضي كه بيان كننده ارتباط صحيح بين پارامترهاي موثر انتخاب شده و هندسه جوش باشد، انجام شده است.

برای دانلود متن کامل مقاله محاسبات نرم افزاری و کنترل هندسه جوش در جوشکاری رباتیک به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: محاسبات نرم افزاری و کنترل هندسه جوش در جوشکاری رب, تست جوش, بازرسی جوش, دانلود مقاله, دانلود مقالات مهندسی, مهندسی مکانیک, جوش, جوشکاری, جوشکار, جوشکاری رباتیک, هندسه جوش, نیروگاه, اتصالات
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۱ساعت 9:7  توسط spow  | 

دانلود مقاله مهندسی مواد ومتالورژی در زمینه تولید الومینیوم والیاژهای الومینیوم ترجمه ای از مهندس محمدحسین رضایی

مقدمه
در تولید آلومینیوم تجاری وجود آهن و دیگر ناخالصی ها به خصوص هنگامیکه از مواد بازیافتی استفاده شود غیر قابل اجتناب می باشد. آهن به عنوان مضرترین ناخالصی شناخته می شود زیرا تشکیل ترکیبات بین فلزی شکننده و ترد بصورت صفحات سوزنی غنی از آهن مانند: B- Al5FeSi می دهد. نوک های تیز این
تیغه ها بصورت تنش های اضافی عمل نموده و بصورت فزاینده باعث کاهش داکتیلیته و استحکام کششی نهایی می شود مطالعات قابل توجهی راجع به تشکیل فازهای حامل آهن در ارتباط با درصد آهن و سرعت سرد شدن گزارش شده است.
دربارۀ اثر درصد آهن روی تشکیل ترکیبات حامل آهن پژوهش های زیادی گزارش شده است بطوریکه در 7/0% < Fe < 05/0% که طبق این گزارش ها یک فاز شبه سوزنی کوچک بعد از Si یوتکتیک، در یک واکنش یوتکتیک سه تایی به اضافه Si تشکیل می شود.
این مقادیر از آهن بر روی استحکام کششی به نظر نمی رسد تأثیر قابل ملاحظه ای نداشته باشد بجز بر روی ازدیاد طول که دچار کاهش اساسی شده است در 7/0> Fe بیشتر تیغه های سوزنی Al5FeSi قبل از Si یوتکتیک رسوب می نمایند.
لو و همکارانش نتیجه گرفتند که مقادیر زیاد آهن نه تنها مقدار کل تیغه های سوزنی Al5FeSi را افزایش می دهد بلکه منجر به پخش و توسعۀ و رسوبات متوالی این فازها در دمای بالاتر می گردد که در نتیجه
تیغه های سوزنی بی نهایت زبر و خشن ایجاد می گردد.
حتی اگر مقدار آهن بسیار کم باشد آهن کافی در طی انجماد جدایش یافته و در نتیجه منجر به تشکیل تیغه های سوزنی B- Al5FeSi می گردد. در سرعت های بالای انجماد مانند ریخته گری تحت فشار بالا High Pressure die casting تشکیل تیغه های سوزنی Al5FeSi در مقادیر بالای آهن )1%(Fe >  تشکیل می شوند تغییر درصد آهن از 1 تا 8/1 بصورت متوالی باعث کاهش شدید استحکام کششی و همچنین ازدیاد طول می شود.

برای دانلود متن کامل مقاله به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: مهندسی مواد ومتالورژی, الیاژ, ریخته گری, الیاژ الومینیوم, استحکام کششی, دانلود مقالات مهندسی, فاز, انجماد, اهن, تنش, تردی, داکتیل, واکنش, یوتکتیک, الومینیوم
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم دی ۱۳۹۱ساعت 8:57  توسط spow  | 

کاهش هزینه های انتقال گاز

 با توجه به آثار جنبی وجود نیتروژن همراه گاز بر ارزش حرارتی سوخت، اندازه ی خطوط انتقال و ظرفیت ایستگاه های تقویت فشار گاز،معمولا زدودن نیتروژن از گاز طبیعی با غلظت بیش از چهار درصد در شدت جریان های بالا انجام می شود.برای نیل به این هدف در حال حاضر از سیستم های سرد سازی، جذب سطحی، غشایی و جذب در حلال های مایع استفاده می شود. هر یک از روش های جداسازی مذکور در محدوده ی خاصی از نظر شدت جریان و میزان نیتروژن موجود در گاز دارای مزیت اقتصادی است و کاربرد دارد. با توجه به بالا بودن هزینه های فرآیند جذب سطحی و کاربرد نداشتن روش جذب در مقیاس صنعتی، در این مقاله ضمن بررسی اجمالی تمامی روش ها به بررسی فنی ـ اقتصادی فرآیندهای سردسازی و غشایی پرداخته شده است. هرچند جداسازی نیتروژن باعث صرفه جویی قابل توجهی در افزایش ظرفیت انتقال گاز و توان کمپرسور واحد های تقویت فشار خط لوله IGAT-II می گردد، اما به دلیل کم بودن نسبی میزان نیتروژن موجود در گاز طبیعی ایران و همچنین حجم بالای سرمایه گذاری مورد نیاز، هیچ یک از روش های جداسازی گفته شده در شرایط فعلی دارای توجیه اقتصادی نیست.

• اجزای اصلی

گاز طبیعی مخلوطی از هیدروکربن های سبک است که عمده ترین جزء آلی موجود در آن متان است. این گاز بی رنگ، بی بو ، بدون طعم و مزه و غیر سمی است و معمولا با شعله ای آبی رنگ در حد اشتعال بین 5 تا 15 درصد می سوزد. ارزش حرارتی گاز طبیعی بین 800ـ 1200 «بی.تی.یو» به ازای هر فوت مکعب از گاز در شرایط استاندارد است.
گاز طبیعی به دو دسته ی ترش و شیرین تقسیم می شود. گاز ترش حاوی مقادیری از ناخالصی های سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن است که تمامی ناخالصی های مذکور به دلیل آثار مخرب ناشی از خوردگی شدید در لوله های انتقال و تجهیزات فرآیندی باید در محل تولید پالایش گردد. گاز طبیعی بدون ناخالصی های فوق را گاز شیرین می نامند.
علاوه بر ناخالصی های مذکور مقداری نیتروژن نیز در گاز طبیعی موجود است که اگرچه آثار مخرب خوردگی بر تاسیسات انتقال و فرآورش گاز را ندارد اما به دلایل صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل و نگهداری، کاهش ارزش حرارتی و مسائل زیست محیطی لازم است در محل تولید از آن جدا شود. با توجه به مقدار نسبتا زیاد نیتروژن در بیشتر مخازن گاز طبیعی کشورهای اروپایی و آمریکا سال هاست که بسیاری از این کشورها به جداسازی نیتروژن اقدام می کنند. با توجه به بالا بودن هزینه های جداسازی نیتروژن از گاز طبیعی در روش های متداول، این گونه جداسازی ها فقط به شدت جریان ها و غلظت های نسبتا زیاد محدود می شود. در کشورهای پیشرفته صنعتی به ویژه آمریکا مطالعات فراوانی برای حذف یا کاهش میزان نیتروژن موجود در این گاز برای دبی ها و غلظت های کمتر نیز به عمل آمده است که بیشتر آن فعالیت ها در مراحل آزمایشگاهی و نیمه صنعتی است.
گاز طبیعی یکی از مهمترین منابع تامین انرژی است و طبق پیش بینی سازمان بین المللی انرژی در سال گذشته ی میلادی دارای سریعترین نرخ رشد نسبت به سایر منابع انرژی در سال های آتی خواهد بود. پیش بینی می شود که میزان مصرف جهانی این گاز بین سال های 2001 تا 2025 به بیش از دو برابر افزایش یابد. بیشترین میزان افزایش مصرف گاز طبیعی در مدت مذکور به کشورهای در حال توسعه مربوط است. با وجود پایین بودن نرخ رشد استفاده از گاز طبیعی در گذشته، مصرف گاز ایران تنها طی سالهای 59 تا76 از 5/3 میلیارد متر مکعب به بیش از 44میلیارد متر مکعب در سال افزایش یافته است.

• وضعیت کنونی

میزان ذخائر گاز طبیعی شناخته شده جهانی تا ابتدای سال گذشته ی میلادی بالغ بر5هزارو 501 تریلیون فوت مکعب بوده است. ایران با 812تریلیون فوت مکعب گاز طبیعی بیش از 8/14درصد ذخائر گازی جهان را دارد و از نظر میزان ذخائر گازی دومین کشور در جهان است. به تازگی مقامات کشوری اعلام کرده اند که با توجه به کشف منابع جدید و توسعه ی ظرفیت مخازن قبلی، سهم ایران به بیش از 18درصد افزایش یافته است. در مجموع، کشورهای منطقه خاور میانه، اروپای شرقی و روسیه سابق حدود 80 درصد از ذخائر گاز طبیعی جهان را دارند. اگرچه ذخائر شناخته شده ی گاز طبیعی جهان در سال 2003با میزان مصرف فعلی تنها کفاف 60سال مصرف جهانی را می دهد اما با توجه به رشد روز افزون جهانی مصرف، در صورتی که ذخائر جدیدی کشف نشود منابع فعلی کمتر از 40سال دیگر به پایان می رسد.
سهم مصرف گاز طبیعی در کشورهای در حال توسعه و خاورمیانه نسبت به کشورهای پیشرفته صنعتی تا حدودی ناچیز بوده و عمده افزایش مصرف گاز مربوط به کشورهای پیشرفته ای مانند آمریکا، اروپای غربی و ژاپن است.چنانچه در شکل1 دیده می شود، نرخ افزایش مصرف گاز طبیعی به گونه ای است که از سال 2005 میزان مصرف گاز نسبت به زغال سنگ افزایش یافته و تا بیست سال آینده سهم آن در تامین انرژی جهانی به حدود 70درصد سهم مصرف نفت خواهد رسید. با توجه به رشد سریع مصرف گاز که بخش اعظم آن مربوط به کشورهای پیشرفته صنعتی است و همچنین کشف نشدن ذخائر جدید در این کشورها بدیهی است در آینده ی نزدیک میزان تقاضای جهانی برای گاز طبیعی افزایش خواهد داشت و این امر به بالا رفتن قیمت آن در سطح جهانی منجر خواهد شد.
بنا به مطالعات موسسه تکنولوژی گاز آمریکا بیش از 11درصد تولید و16درصد منابع گازی این کشور آلوده به نیتروژن است. معمولا گازهای حاوی بیش از چهار درصد نیتروژن را باید قبل از ورود به خطوط لوله تصفیه شود. هر چند به دلیل هزینه های بسیار زیاد جداسازی نیتروژن و پالایش گاز طبیعی از ازت، فقط ارسال مقادیر زیاد آن دارای توجیه اقتصادی است اما مطالعاتی نیز در مورد تخمین مخارج واحدهای کوچک جداسازی نیتروژن از گاز طبیعی انجام گرفته است.
در حال حاضر هر سال بیش از 5/77 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در کشور مصرف می شود. کل مصرف گاز کشور تنها در یک دهه به بیش از سه برابر افزایش یافته است که از این میزان بدون در نظر گرفتن گاز طبیعی مورد استفاده توسط شرکت نفت، به طور متوسط حدود 38درصد در تامین انرژی نیروگاه ها، 29درصد برای مصرف خانگی، 29درصد در مصارف صنعتی و مابقی در بخش تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. پیش بینی می شود سهم مصرف گاز طبیعی در سبد انرژی کشور در پایان سال امسال بالغ بر 54درصد کل مصرف انرژی کشور گردد و 82درصد شهرهای ایران به شبکه گازرسانی بپیوندد.
از کل میزان 9/70 میلیارد متر مکعب گاز استحصال شده در کشور در سال 1380 تنها سه دهم میلیارد متر مکعب آن به خارج صادر شده است. این میزان یک سال پس از آن به 3/1 میلیارد متر مکعب افزایش یافته است. با توجه به توان بسیار بالای ایران در تولید گاز طبیعی از فازهای آتی پروژه پارس جنوبی، بدیهی است باید برای یافتن بازارهای خارجی در این زمینه تلاش های گسترده ای صورت گیرد. نمونه ای از این اقدامات، صادرات گاز به کشور هند است که در حال حاضر در دست بررسی است. از سوی دیگر با وجود ظرفیت نسبتا زیاد ایران برای صادرات گاز طبیعی، متاسفانه در این زمینه با مشکلات متعددی وجود دارد، به گونه ای که بازار صادراتی این محصول به یک بازار مشتری مدار تبدیل شده است. نمونه ای از این مسائل، ابراز نارضایتی مقامات ترکیه از کیفیت گاز تحویلی توسط ایران بود که منجر به چند ماه توقف صادرات آن به کشور مذکور شد. خوشبختانه پس از انجام مذاکرات و رفع اختلاف، صادرات گاز دوباره آغاز شد.
ایران در نظر دارد علاوه بر پروژه های احداث خطوط لوله، تاسیسات تولیدگاز طبیعی مایع را گسترش دهد و همزمان امکان تبدیل گاز طبیعی به سوخت های نفتی مایع (GTL) را نیز فراهم آورد. ایران در این صورت قادر خواهد بود که مقادیر عظیمی از گاز طبیعی حاصل از پروژه ی پارس جنوبی را بدون استفاده از خطوط لوله و از راه سوپر تانکرها به کشورهای دیگر صادر کند. به عنوان نخستین گام در این زمینه قرار است تجهیزات مورد نیاز تولید سالانه حدود 8 میلیون تن گاز طبیعی مایع طی فازهای 11 و 12 پروژه پارس جنوبی در پالایشگاه عسلویه نصب گردد. جدول1 نشانگر حداکثر ظرفیت پالایش گاز طبیعی کشور در پایان سال81 به همراه درصد نیتروژن موجود در گاز خروجی و آنالیز کامل گازهای خروجی از پالایشگاه های گاز طبیعی است.
با توجه به این که طبق استانداردهای جهانی موجود نسبت به جداسازی نیتروژن با غلظت بیش از چهار درصد در گازهای طبیعی اقدام می شود، لذا به نظر می رسد که برای کاهش نیتروژن موجود در گاز طبیعی تصفیه شده باید بررسی های لازم صورت گیرد. این کار علاوه بر ایجاد صرفه جویی نسبتا زیاد در هزینه ی ساخت خطوط لوله ی انتقال، باعث افزایش ارزش حرارتی گاز طبیعی شده و با توجه به کم بودن نسبی ارزش گاز صادراتی ایران و وجود بازار رقابتی، در درازمدت دارای توجیه اقتصادی است.
وجود نیتروژن در گاز طبیعی معایب فراوانی دارد که عمده ترین آنها عبارتند از:

•کاهش ارزش حرارتی سوخت.
•کاهش دمای شعله احتراق و افزایش اتلاف انرژی توسط گازهای احتراق.
•افزایش هزینه ساخت خطوط لوله انتقال و تاسیسات تقویت فشار مربوطه.
•افزایش میزان اکسیدهای نیتروژن در محصولات احتراق با اکسیژن خالص.
متوسط انرژی حرارتی گاز طبیعی در سطح جهانی در شرایط استاندارد حدود 38هزار کیلو ژول بر متر مکعب است. گاز ایران با داشتن 37هزار و930 کیلو ژول بر متر مکعب ارزش حرارتی، دارای کیفیت نازل تری نسبت به حد متوسط جهانی است (جدول 2). حذف یا کاهش ترکیبات بی اثر موجود در سوخت ها یکی از راه های ساده اما مطمئن افزایش ارزش حرارتی آن است. با انجام این روش و جداسازی حدود 5 درصد نیتروژن از گاز طبیعی تصفیه شده ایران می توان ارزش حرارتی آن را تا حدود 40هزار کیلو ژول بر متر مکعب افزایش داد.
وجود نیتروژن یا هر ناخالصی غیر قابل احتراق در گاز طبیعی باعث می شود تا هنگام احتراق، ترکیب مذکور بخشی از انرژی حاصل از سوختن گاز را جذب کرده و باعث کاهش نسبی دمای شعله گردد. انرژی جذب شده توسط ترکیبات غیر قابل احتراق، همراه با محصولات احتراق از دودکش خارج شده و عملا هدر می رود. همچنین با یک حساب بسیار ساده می توان محاسبه نمود که پس از حذف نیتروژن از گاز طبیعی در محل تولید، به میزان قابل توجهی بر ظرفیت انتقال و توزیع گاز کشور اعم از خطوط انتقال، مراکز تقویت فشار و شبکه های توزیع افزوده می شود. همچنین با توجه به بالا بودن دمای شعله احتراق گاز طبیعی با اکسیژن خالص، وجود نیتروژن موجود در گاز باعث تولید انواع اکسیدهای نیتروژنی شده که آثار سوء زیست محیطی آن کاملا محرز است. این نکته در مورد احتراق گاز طبیعی با هوا صادق نیست؛ زیرا مقدار نیتروژن موجود در هوای احتراق به مراتب بیش از نیتروژن همراه گاز است.

•بررسی روش های جداسازی نیتروژن از گاز طبیعی

مهمترین فرآیندهای جداسازی نیتروژن از گاز طبیعی عبارت از روش های سردسازی ، غشایی، استفاده از جاذب های محلول و غیر محلول و جذب سطحی است. اگرچه فرآیندهای مذکور در محدوده گسترده ای از نظر شدت جریان گاز و غلظت نیتروژن می تواند مورد استفاده قرار گیرد اما معمولا فقط در یک شرایط خاص اقتصادی است. جدول 3 نمایانگر محدوده کاربرد روش های مذکور است.
با توجه به این جدول،میزان گاز تولیدی پالایشگاه های ایران عمدتا بسیار زیاد بوده و غلظت نیتروژن در آن ها نسبتا پایین است، لذا فرآیندهای جذب سطحی و جذب توسط حلال برای جداسازی نیتروژن از گاز طبیعی ایران مناسب نبوده و باید از فرآیندهای غشایی یا سردسازی استفاده کرد. مقایسه ی اجمالی هزینه های سرمایه گذاری و عملیاتی برای فرآیندهای جداسازی به روش های سردسازی، جذب سطحی و غشایی در جدول 4 آمده است. مقادیر مذکور برای شدت جریان های کم خوراک و غلظت پایین نیتروژن در گاز طبیعی است.
هرچند با توجه به اعداد ارائه شده در جدول 4 به نظر می رسد که فرآیند غشایی در تمامی موارد مناسب تر از فرآیندهای دیگر باشد اما باید توجه داشت که ارقام مذکور برای شدت جریان های کم خوراک و غلظت پایین نیتروژن(حدود 8 درصد) ارائه شده که برای فرآیند غشایی مناسب است. در حالت کلی باید با در نظر گرفتن شدت جریان گاز طبیعی و میزان غلظت نیتروژن موجود در آن به بررسی فنی و اقتصادی فرآیندهای جداسازی اقدام کرد و در نهایت فرآیند بهینه را انتخاب نمود. به این منظور تصمیم گرفته شد تا نسبت به انجام بررسی فنی ـ اقتصادی فرآیندهای غشایی و سردسازی در جداسازی نیتروژن از گاز خروجی پالایشگاه فجر(کنگان) اقدام شود.

• بررسی فنی ـ اقتصادی فرآیند غشایی

بر اساس مطالعات تفصیلی انجام شده در مورد استفاده از فرآیند غشایی برای جداسازی نیتروژن از گاز طبیعی تصمیم گرفته شد تا به منظور کاهش میزان جریان اتلافی و بالا بردن میزان بازیافت هیدروکربن ها از فرآیند چهار مرحله ای غشایی استفاده شود. چون ظرفیت مبدل های حرارتی و کمپرسورهای مورد نیاز فرآیند غشایی برای تصفیه 110میلیون متر مکعب گاز خروجی از پالایشگاه فجر بسیار زیاد بود و ساخت تجهیزات مورد نیاز آن معمولا خارج از محدوده ظرفیت های متداول صنعتی است،مقرر شد که در بررسی اقتصادی فرآیند غشایی، جریان خوراک گاز طبیعی به پنج قسمت مساوی تقسیم شده و از پنج واحد مشابه و کاملا یکسان (با ظرفیت 22MMSCMD) که به صورت موازی در کنار یکدیگر قرار خواهند گرفت برای زدودن نیتروژن از هر یک از جریان های خوراک استفاده شود. شکل2 نمایانگر دیاگرام جریانی یکی از این واحدهای موازی است که همه ی محاسبات اقتصادی بر مبنای آن انجام گرفته است.
مزیت دیگر این روش آن است که می توان به جای ساخت یک واحد بسیار بزرگ که نیاز به سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری دارد از واحدهای کوچک تر با حجم سرمایه گذاری پایین تری استفاده کرد. برای مثال می توان یکی از این واحدها را به صورت آزمایشی برای پالایش بخشی از جریان گاز به کار گرفت و در صورتی که نتایج حاصل از آن رضایت بخش بود نسبت به تامین اعتبار، ساخت و راه اندازی واحدهای مشابه دیگر طی یک برنامه ی زمان بندی مشخص اقدام کرد. مزیت سوم این روش آن است که چنین واحدهایی در دیگر پالایشگاه های تصفیه گاز کشور با ظرفیت کمتر از پالایشگاه فجر نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. بدیهی است در چنین حالتی باید تغییرات لازم در مورد میزان نیتروژن موجود در خوراک ورودی فرآیند به دقت مورد نظر قرار گیرد و اصلاحات لازم در طراحی ها انجام شود.
اگرچه فرآیند غشایی از قسمت های مختلفی مانند جداسازی، انتقال حرارت، تراکم و تبرید تشکیل شده اما مهم ترین قسمت آن استفاده از فرآیند جداسازی غشایی است که همه ی نرم افزارهای تخصصی موجود قادر به شبیه سازی آن نیست و محاسبات تفصیلی مربوط به تمامی غشاء های موجود در فرآیند به صورت جداگانه انجام شده است. محاسبات مربوط به سایر قسمت ها بیشتر توسط نرم افزار تخصصی HYSYS انجام گرفته است . چکیده ی طراحی های انجام شده و بررسی های اقتصادی فرآیند غشایی در جدول5 ارائه شده است.

• بررسی فنی ـ اقتصادی فرآیند سردسازی

فرآیند سردسازی تنها حاوی یک فرآیند فیزیکی تبخیر ناگهانی در دمای بسیار پایین است، لذا تعیین شرایط بهینه عملیاتی از حیث دما و فشار برای نیل به حداکثر بازیافت اجزای هیدروکربنی به ویژه متان و در نتیجه حفظ نسبی ارزش حرارتی سوخت دارای بیشترین اهمیت است. به همین دلیل قبل از طراحی سیستم سرمایشی مورد نیاز نسبت به انجام محاسبات تفصیلی جهت تعیین شرایط بهینه جداسازی اقدام گردید. در هر مورد دما و فشار بهینه به گونه ای انتخاب شده که میزان نیتروژن موجود در محصول پالایش شده خروجی کمتر از 4درصد باشد. با توجه به محاسبات انجام شده، قرار شد به منظور تحصیل راندمان مناسب از فرآیند سردسازی در فشار 700 kPa و دمای138.1!C استفاده شود. چکیده ی طراحی های به عمل آمده همراه با بررسی های اقتصادی فرآیند سردسازی در جدول5 آمده است.
همان گونه که در جدول7 می بینید، میزان هزینه های سرمایه گذاری اولیه و جاری برای کاهش نیتروژن از کل گاز خروجی از پالایشگاه فجر توسط فرآیند سردسازی به مراتب بیش از فرآیند غشایی است. بدیهی است این هزینه ی بالا باعث می شود که چنین فرآیندی از نظر اقتصادی به هیچ وجه توجیه پذیر نباشد. چنانچه به هر دلیلی از فرآیند سردسازی برای جداسازی نیتروژن از گاز طبیعی استفاده شود، به دلیل جدا شدن نیتروژن از گاز به میزان دو درصد بر ارزش حرارتی هر متر مکعب از گاز تصفیه شده افزوده می شود. بدیهی است این کار علاوه بر افزایش ظرفیت انتقال که در اثر کاهش میزان دبی حجمی گاز حاصل می شود، باعث افزایش ارزش اقتصادی آن نیز می گردد.

• بررسی کاهش اندازه ی خط انتقال گاز IGAT-II و تاسیسات جانبی مورد نیاز

متوسط ناخالصی نیتروژن در منابع گاز طبیعی ایران حدود پنج درصد است، لذا می توان انتظار داشت که پس از حذف این مقدار ناخالصی از گاز طبیعی در محل تولید، تقریبا به همین میزان بر ظرفیت انتقال و توزیع گاز کشور اعم از خطوط انتقال، مراکز تقویت فشار و شبکه های توزیع افزوده شود. گفتنی است به علت حجم زیاد سرمایه گذاری انجام شده در هر یک از بخش های یاده شده افزایش ظرفیت مذکور از نظر اقتصادی قابل توجه خواهد بود.
با توجه به اطلاعات موجود در مورد بخش مرکزی خط لوله IGAT-II تصمیم گرفته شد تا نسبت به مشابه سازی حدود 600 کیلومتر از خط لوله مذکور از پالایشگاه فجر تا ایستگاه تقویت فشار S4 واقع در استان اصفهان، منطقه پل کله اقدام شود. نتایج حاصل از این شبیه سازی ها بیانگر میزان تغییرات به وجود آمده در توزیع دما و فشار لوله های مسیر و به ویژه توان کمپرسور واحدهای تقویت فشار در اثر جداسازی نیتروژن از گاز طبیعی است. در آخرین بخش از شبیه سازی انجام شده، با انجام تصحیح مورد نیاز دبی گاز پالایشی ورودی به خط لوله IGAT-II، به گونه ای عمل شده که توزیع دما و فشار لوله های مسیر و به ویژه توان کمپرسورهای موجود در ایستگاه های تقویت فشار بین راه تا حد امکان برابر با مقادیر فعلی پارامترهای مذکور باشد. بدین ترتیب با مقایسه دبی های وضعیت موجود و شرایط جدید می توان میزان افزایش ظرفیت به وجود آمده در سیستم انتقال گاز مورد نظر را تعیین نمود. همچنان که در جدول 8 آمده است چنانچه ایستگاه تقویت فشار با دبی پس از جداسازی عمل نماید، صرفه جویی قابل توجهی در توان کمپرسورهای مربوطه به وجود می آید.
وضعیت case 2 مربوط به حالتی است که دبی گاز ورودی چنان افزایش یافته که تمام مقادیر فشارها و توان های کمپرسورها تقریبا به حالت اولیه یعنی قبل از جداسازی نیتروژن بازگردد. نتایج محاسبات انجام شده حاکی از آن است که در صورت کاهش مقدار نیتروژن به روش غشایی، تقریبا به میزان 20درصد در توان کمپرسورها صرفه جویی شده و حدود پنج درصد نیز بر مقدار ظرفیت خط لوله سراسری دوم نسبت به حالت پس از جداسازی نیتروژن افزوده می شود.

• بررسی خلوص و موارد مصرف صنعتی نیتروژن استحصالی

به دلیل کم بودن میزان نیتروژن در اکثر گازهای طبیعی استحصالی از میدان های گازی ایران و بالا بودن هزینه ی جداسازی نیتروژن از گاز طبیعی،پالایش گاز طبیعی از نیتروژن در بسیاری موارد فاقد توجیه اقتصادی مناسب است. از سوی دیگر به دلیل آن که گازهای طبیعی ایران عمدتا سرشار از متان و نسبتا تهی از هیدروکربن های سنگین تر است (جدول 1)، لذا ارزش حرارتی گاز ایران در مقایسه با گاز طبیعی بسیاری از کشورهای دیگر کمتر بوده و همین امر می تواند باعث کاهش رغبت خریداران خارجی نسبت به خرید گاز ایران باشد. یکی از راههای مطمئن افزایش ارزش حرارتی سوخت ها، حذف یا کاهش ترکیبات بی اثر موجود در آن ها مانند نیتروژن، دی اکسید کربن و بخار آب است. با انجام این روش و جداسازی حدود پنج درصد نیتروژن از گاز طبیعی تصفیه شده ایران می توان ارزش حرارتی آن را تا حدود 40هزار کیلو ژول بر متر مکعب افزایش داد.
گازهای پس ماند خروجی از واحدهای جداسازی غشایی و سردسازی اگرچه غنی از نیتروژن است اما سرشار از متان بوده و به همین دلیل مناسب ترین مورد مصرف برای آن ها استفاده در توربین های احتراقی برای تامین توان مورد نیاز کمپرسورهای فرآیند است.نتایج محاسبات انجام شده در مورد فرآیند غشایی حاکی از آن است که ارزش کل حرارتی گاز اتلافی برابر با 7.76E+10 kJ/d یا معادل 898 MW است.
با احتساب 30درصد راندمان حرارتی برای توربین های گازی و 90درصد راندمان برای کمپرسورهای موجود در فرآیند، گاز اتلافی فرآیند مذکور می تواند تا بیش از 240 MW توان جهت چرخاندن کمپرسورهای فرآیند غشایی ایجاد کند. طبق محاسبات تفصیلی انجام شده، در مجموع 227 MW توان برای تمام کمپرسورهای موجود در فرآیند غشایی مورد نیاز است.در نتیجه اندکی از گازهای اتلافی تولید شده مازاد بر نیاز توان کمپرسورها بوده و می توان با توجه به موارد مصرف احتمالی آن نسبت به تعیین درصد خلوص نیتروژن و انتخاب روش مناسب جداسازی اقدام نمود.
مهم ترین موارد مصارف این گاز در صنایع شیمیایی مانند تولید آمونیاک برای تهیه کودهای شیمیایی یا ملامین، صنایع نفت و گاز مانند استخراج و پالایش، صنایع الکترونیک مانند تولید نیمه هادی ها، صنایع فلزی همچون تولید فلزات و عملیات فلز کاری، صنایع غذایی برای منجمد نمودن سریع مواد غذایی و صنایع شیشه گری و پلیمر یعنی تولید انواع شیشه، لاستیک و پلاستیک است. چنانچه از گاز پس ماند واحد نیتروژن زدایی برای بهره برداری ثانویه در تزریق به چاه های نفت استفاده شود، نیاز به هیچ گونه جداسازی متان از نیتروژن نیست و به همین صورت قابل استفاده است. زیرا متان همراه نیتروژن علاوه بر تامین فشار مورد نیاز مخزن در نفت سنگین حل شده و راندمان بهره برداری را افزایش می هد. در صورتی که از گاز پس ماند برای استفاده در صنایع غذایی مانند منجمد نمودن محصولات غذایی استفاده شود لازم است میزان خلوص نیتروژن آن بیش از 99.9درصد باشد. در سایر موارد مصرف نیتروژن نیز مانند تهیه آمونیاک و استفاده از آن به عنوان عامل خنثی در عملیات حرارتی فلزات باید میزان خلوص گاز حداقل برابر 90درصد انتخاب شود.


برچسب‌ها: کاهش هزینه های انتقال گاز, پالایشگاه, پتروشیمی, مهندسی شیمی, انتقال, انتقال گاز, گاز طبیعی, اقتصادمهندسی, اقتصاد انرژی, انرژی, نیتروژن, دانلود مقالات مهندسی شیمی, گاز
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۱ساعت 22:40  توسط spow  | 

دانلود مقاله تحقیق در زمینه جوشکاری و ایمنی در جوشکاری

ايمني در جوشكاري

فهرست

-  قبل از مطالعه در مورد اين شغل چه چيزهايي بايد بدانيم ؟
-  به طور مشخص يك جوشكار چه كاري را انجام مي دهد ؟
-  چه خطرات ايمني و بهداشتي يك فرد جوشكار را تهديد مي كند ؟
-  آيا جوشكاري در دراز مدت اثرات سوئي بر روي سلامتي جوشكار دارد ؟
-  چه اقدامات پيشگيرانه اي مي توان انجام داد ؟
- روش هاي كار ايمن كه در حين عمليات جوشكاري بايد مد نظر قرار گيرند                    شامل چه مواردي است ؟
- چگونه مي توان اطلاعات بيشتري كسب نمود ؟

 
يك جوشكار از تجهيزات و وسايل خاصي براي اتصال يا «جوش» فلزات به يكديگر استفاده مي كند . همچنين مواد و قطعات فلزي را برش و شكل مي دهد . انواع جوشكاري عبارتست از :
-    جوشكاري قوس الكتريكي با الكترود تنگستني
-    جوشكاري قوس الكتريكي با الكترود مصرف شونده
-    جوشكاري قوس الكتريكي با هسته از جنس مواد گداز آور
-    جوشكاري با قوس پلاسما
-    جوشكاري قوس الكتريكي با الكترود دستي
-    جوشكاري مقاومتي
-    جوشكاري زير پودري 

متن کامل مقاله را با فرمت ورد از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: ايمنی در جوشكاری, جوش, جوشکار, جوشکاری, ایمنی, تجهیزات جوشکاری, مهندسی مکانیک, دانلود مقالات مهندسی, حفاظت, حفاظت و ایمنی, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, نیروگاه
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۱ساعت 22:29  توسط spow  | 

آيين‌نامه‌ و مقررات‌ حفاظت‌ در ريخته‌گري‌-آهنگري‌-جوشكاري‌

 تعاريف‌:
 الف‌ - منظور از تأسيسات‌ ريخته‌گري‌ وسايل‌ مورد استفاده‌ براي‌ ذوب‌ كردن‌ فلز و پختن‌ آن‌ در قالب‌ مي‌باشد كه‌ پس‌ از سرد شدن‌ به‌ شكل‌ مورد نظر درآيد.
 ب‌ - منظور از تاسيسات‌ آهنگري‌ وسايل‌ و ابزارهايي‌ است‌ كه‌ براي‌ شكل‌ دادن‌ به‌ فلز گرم‌ يا سرد به‌وسيله‌ چكش‌كاري‌ يا پرس‌كاري‌ مورد استفاده‌ قرار مي‌گيرد.
 ج‌ - منظور از تأسيسات‌ جوشكاري‌ و برش‌ وسائلي‌ است‌ كه‌ براي‌ حرارت‌ دادن‌ موضعي‌ تا حد ذوب‌ براي‌ جوش‌ دادن‌ يا برش‌ فلزات‌ مورد استفاده‌ قرار مي‌گيرد.
 مقررات‌ كلي‌:
ماده‌ 1: در تأسيسات‌ ريخته‌گري‌ - آهنگري‌ يا جوشكاري‌ كه‌ دود - گاز يا بخارات‌ حاصله‌ براي‌ سلامتي‌ كارگران‌ مضر مي‌باشد بايد وسايل‌ تهويه‌ مناسبي‌ طبق‌ آيين‌نامه‌ تهويه‌ موضعي‌ نصب‌ گردد.
ماده‌ 2: كارگراني‌ كه‌ در ريخته‌گري‌ - آهنگري‌ - جوشكاري‌ بكار اشتغال‌ دارند بايد داراي‌ وسايل‌ مخصوص‌ حفاظت‌ سر و چشم‌ و لباس‌هاي‌ حفاظتي‌ و ساير تجهيزات‌ حفاظت‌ انفرادي‌ طبق‌ آيين‌نامه‌ وسايل‌ حفاظت‌ انفرادي‌ باشند.
ماده‌ 3: كمچه‌هاي‌ مخصوص‌ ريختن‌ بار كه‌ در موقع‌ كار كج‌ مي‌شود و ظرفيت‌ آنها از 900 كيلو گرم‌، بيشتر نبوده‌ و روي‌ تكيه‌گاههاي‌ ثابت‌ با ارابه‌ نصب‌ شده‌ يا به‌وسيله‌ جراثقال‌ يا پل‌ متحرك‌ تغيير مكان‌ مي‌دهد و براي‌ توزيع‌ فلز مذاب‌ در ظروف‌ ديگر به‌ عنوان‌ ذخيره‌ كردن‌ يا مخلوط‌ كردن‌ يا ساير فلزات‌ يا براي‌ برداشتن‌ سرباره‌ فلز بكار مي‌رود بايد مجهز به‌ دسته‌ كمچه‌ دوطرفه‌ يا دوشاخه‌ بوده‌ يا فرمان‌ آن‌ به‌وسيله‌ چرخ‌ دنده‌ انجام‌ گردد در صورتي‌ كه‌ ظرفيت‌ آنها بيش‌ از 900 كيلو گرم‌ است‌ بايد مجهز به‌ فرمان‌ با چرخ‌ دنده‌ باشد.
ماده‌ 4: براي‌ جلوگيري‌ از واژگون‌ شدن‌ يا نوسانات‌ غيرقابل‌ كنترل‌ كمچه‌هاي‌ مخصوص‌ ريختن‌ بار در صورتي‌ كه‌ داراي‌ دسته‌ كمچه‌ دوطرفه‌ يا دوشاخه‌ باشد بايد مجهز به‌ ضامن‌ اطمينان‌ دستي‌ باشد و چنانچه‌ به‌وسيله‌ چرخ‌ دنده‌ كج‌ شود يا عمل‌ بطور مكانيكي‌ يا الكتريكي‌ انجام‌ گردد بايد داراي‌ ضامن‌ يا ترمز اطمينان‌ خودكار باشد.
ماده‌ 5: چرخ‌دنده‌هايي‌ كه‌ در كمچه‌هاي‌ مخصوص‌ ريختن‌ بار براي‌ كج‌ كردن‌ آن‌ بكار مي‌رود بايد داراي‌ حفاظ‌ باشد.
ماده‌ 6: كمچه‌هاي‌ مخصوص‌ ريختن‌ بار كه‌ داراي‌ دسته‌ كمچه‌ يكطرفه‌ مي‌باشد بايد مجهز به‌ صفحات‌ حفاظتي‌ فلزي‌ باشد كه‌ روي‌ دسته‌ بين‌ كارگر و كمچه‌ قرار گرفته‌ و مانع‌ از پرتاب‌ ذرات‌ فلز مذاب‌ به‌ كارگر گردد.
ماده‌ 7: كليه‌ اجزاء ريخته‌گري‌ و راه‌هاي‌ مورب‌ يا سكوي‌ مخصوص‌ كج‌ كردن‌ ماشين‌هاي‌ سانتريفوژ افقي‌ كه‌ براي‌ ريختن‌ لوله‌ يا اقسام‌ سيلندرهاي‌ توخالي‌ بكار مي‌رود بايد به‌وسيله‌ حفاظ‌هاي‌ مناسبي‌ محصور گردد.
مارتوپيلون‌ و انواع‌ مختلف‌ پتك‌ ماشيني‌
ماده‌ 8: كليه‌ ماشين‌هاي‌ پتك‌ كه‌ فرمان‌ آن‌ با پدال‌ مي‌باشد بايد در قسمت‌ بالاي‌ بازو و روي‌ پدال‌ مخصوص‌ راه‌ انداختن‌ ماشين‌ داراي‌ حفاظ‌ باشد.
ماده‌ 9: كليه‌ ماشينهاي‌ پتك‌ بايد در قسمت‌ عقب‌ مجهز به‌ حفاظ‌هاي‌ مناسب‌ باشد تا در موقع‌ كار جلوي‌ پرتاب‌ قطعات‌ و خرده‌هاي‌ آهن‌ را بگيرد و طوري‌ نصب‌ شده‌ باشد كه‌ به‌ سادگي‌ اجازه‌ دسترسي‌ به‌ قالبهاي‌ فرم‌ را ندهد. به‌ اين‌ منظور حفاظ‌ها بايد در يك‌ طرف‌ داراي‌ پاشنه‌اي‌ باشد كه‌ بتواند روي‌ آن‌ بچرخد يا اينكه‌ به‌ ستون‌هاي‌ قابل‌ حملي‌ كه‌ روي‌ زمين‌ گذارده‌ شده‌ تكيه‌ داشته‌ و يا از سقف‌ آويزان‌ شده‌ باشد.
ماده‌ 10: گاوه‌ مخصوص‌ نصب‌ ومحكم‌ كردن‌ قالب‌ فرم‌ نبايد داراي‌ زائده‌ باشد.
ماده‌ 11: در موقعي‌ كه‌ ماشين‌ پتك‌ كار نمي‎كند بايد تخماق‌ يا قالب‌ فرم‌ فوقاني‌ روي‌ سندان‌ قرار گرفته‌ باشد.
ماده‌ 12: پرس‌هاي‌ مخصوص‌ برداشتن‌ خرده‌هاي‌ آهن‌ و قلم‌ موهايي‌ كه‌ براي‌ روغن‌ زدن‌ قالب‌هاي‌ فرم‌ بكار مي‌رود بايد داراي‌ دسته‌هايي‌ با طول‌ كافي‌ باشد تا بدون‌ اينكه‌ دست‌ يا بازو در منطقه‌ خطر قالب‌ فرم‌ قرار گيرد، به‌ كارگر اجازه‌ روغن‌كاري‌ (در تمام‌ طول‌ قالب‌ فرم‌) يا پاك‌ كردن‌ خرده‌ آهن‌ (در تمام‌ طول‌ سندان‌) را بدهد.

ماشين‌هاي‌ پتك‌ بخار و ماشين‌هاي‌ پتك‌ با هواي‌ فشرده‌
ماده‌ 13: لوله‌هاي‌ ورودي‌ بخار در ماشين‌هاي‌ پتك‌ بخار يا ماشين‌هاي‌ پتك‌ با هواي‌ فشرده‌ بايد داراي‌ شيرهاي‌ كشويي‌ متوقف‌ كننده‌ باشد و در محل‌هاي‌ مناسب‌ نصب‌ گردد تا در موقع‌ تعويض‌ يا تعمير قالبهاي‌ فرم‌ يا تعمير تخماق‌ آنها را به‌ بندند و در صورت‌ امكان‌ آن‌ را در حال‌ بسته‌ چفت‌ كنند.
ماده‌ 14: در موردي‌ كه‌ فشار ديگ‌ بخار اصلي‌ كارگاه‌ بيشتر از فشار مجاز ماشين‌ پتك‌ باشد بايد يك‌ دستگاه‌ تقليل‌ فشار با يك‌ سوپاپ‌ تنظيم‌ كننده‌ خودكار كه‌ عمل‌ آن‌ به‌وسيله‌ سوپاپ‌ اطمينان‌ تكميل‌ شود روي‌ ماشين‌ نصب‌ گردد.
ماده‌ 15: لوله‌هاي‌ بخاررسان‌ ماشين‌ پتك‌ - در صورت‌ مقتضي‌ بودن‌ وضع‌ بايد از مجرايي‌ كه‌ در كف‌ كارگاه‌ تعبيه‌ شده‌ عبور داده‌ شود در غير اين‌ صورت‌ براي‌ جلوگيري‌ از تماس‌ اشخاص‌ با اين‌ لوله‌ها بايد آنها را عايق‌ كاري‌ كرد.
ماده‌ 16: كليه‌ وسايل‌ تخليه‌ خودكار و غيرخودكار سيلندرهاي‌ ماشين‌ پتك‌ بخار بايد به‌ فاضلاب‌ مربوط‌ باشد.
 پتك‌هاي‌ مكانيكي‌
ماده‌ 17: ماشين‌هاي‌ پتك‌ مكانيكي‌ كه‌ مستقيماً به‌وسيله‌ قوه‌ محركه‌ مكانيكي‌ عمل‌ مي‎كند بايد داراي‌ وسايل‌ قطع‌ كننده‌ قوه‌ محركه‌ بشرح‌ زير باشد:
 الف‌ - قطع‌ كننده‌ مخصوص‌ در مورد پتك‌هاي‌ موتور سرخود به‌ قسمي‌ كه‌ دسترسي‌ فوري‌ كارگران‌ مقدور باشد.
 ب‌ - مكانيسم‌ متوقف‌ كننده‌ با وسائلي‌ كه‌ كليدهاي‌ قطع‌ كننده‌ را در حال‌ توقف‌ ماشين‌ و يا كليدهاي‌ راه‌اندازي‌ را كه‌ روي‌ موتور انفرادي‌ دستگاه‌ سوار شده‌ است‌ چفت‌ كند.
 ج‌ - فلكه‌هاي‌ ثابت‌ و فلكه‌هاي‌ هرز بايد داراي‌ چنگك‌هاي‌ ردكننده‌ تسمه‌ بوده‌ و به‌ قسمي‌ تعبيه‌ شده‌ باشد كه‌ بتوان‌ در حال‌ توقف‌ دستگاه‌ آن‌ را چفت‌ كرد يا مجهز به‌وسايل‌ رد كننده‌ تسمه‌ يا قرقره‌هاي‌ هادي‌ باشد كه‌ درگير شدن‌ تسمه‌ و جدا كردن‌ آن‌ را از فلكه‌هاي‌ محرك‌ تسهيل‌ كند يا داراي‌ كلاچي‌ باشد كه‌ روي‌ فلكه‌ محرك‌ نصب‌ شده‌ و داراي‌ دستگيره‌اي‌ باشد كه‌ بتوان‌ آن‌ را در حال‌ توقف‌ ماشين‌ ثابت‌ و محكم‌ كرد.
ماده‌ 18: در پتك‌هاي‌ مكانيكي‌ كه‌ گرفتن‌ قطعه‌ كار به‌ زير چكش‌ فقط‌ با يكدست‌ انجام‌ مي‌گيرد بايد وسايل‌ حفاظتي‌ زير موجود باشد.
 الف‌ - يك‌ زبانه‌ متوقف‌ كننده‌ كه‌ تا موقعي‌ كه‌ اين‌ مانع‌ زبانه‌اي‌ شكل‌ به‌وسيله‌ دست‌ آزاد كارگر كنار نرفته‌ از پايين‌ آمدن‌ چكش‌ جلوگيري‌ كند.
 ب‌ - يك‌ اهرم‌ دستي‌ كه‌ بجاي‌ پدال‌ براي‌ راه‌ انداختن‌ ماشين‌ مورد استفاده‌ قرار گيرد.
ماده‌ 19: پتكهاي‌ مكانيكي‌ كه‌ در آن‌ها براي‌ گرفتن‌ قطعه‌ كار احتياجي‌ به‌ دست‌ نمي‌باشد بايد داراي‌ وسيله‌ متوقف‌ كننده‌ حفاظتي‌ باشد و عمل‌ آن‌ به‌ قسمي‌ تنظيم‌ گردد كه‌ در موقع‌ راه‌ انداختن‌ ماشين‌ كارگر مجبور شود هر دو دست‌ خود را به‌ فرمان‌ بگيرد.
ماده‌ 20: موقعي‌ كه‌ چكش‌ ماشين‌ پتك‌ به‌وسيله‌ فنر آويزان‌ و نگهداري‌ مي‌شود اين‌ فنرها بايد به‌وسيله‌ حفاظ‌هاي‌ مناسبي‌ محصور شده‌ باشد.
تخماق‌هاي‌ كف‌ تخت‌ كه‌ عمل‌ بالا و پايين‌ رفتن‌ آنها به‌وسيله‌ غلطك‌هاي‌ اصطكاكي‌ تأمين‌ مي‌شود.
ماده21: براي‎روغنكاري‌ و تنظيم‎غلطك‌ها با سايركارهاي‌ مشابه‌ در تخماق‌هاي‌ كف‌ تخت‌ در مواردي‌ كه‌ از سكوي‌ كاراستفاده‌ مي‌شودسكوي‌ مزبور بايد داراي‌ نرده‌ و يا گير مناسب‎باشد.
ماده‌ 22: تخماق‌هاي‌ كف‌ تخت‌ بايد مجهز به‌ صفحات‌ حفاظتي‌ كه‌ در بالاي‌ سر كارگران‌ قرار گرفته‌ است‌ باشد.

 پرس‌هاي‌ هيدروليك‌ مخصوص‌ آهنگري‌
ماده‌ 23: علاوه‌ بر شرايط‌ ايمني‌ كه‌ در آيين‌نامه‌ مربوط‌ به‌ مقررات‌ حفاظتي‌ پرس‌ها ذكر شده‌ اين‌ پرس‌ها بايد داراي‌ شرايط‌ زير باشد:
 الف‌ - در صورتي‌ كه‌ شير فرمان‌ جزيي‌ از بدنه‌ دستگاه‌ نبوده‌ يا روي‌ بدنه‌ نصب‌ نگرديده‌ بايد طوري‌ قرار گرفته‌ باشد كه‌ متصدي‌ دستگاه‌ در موقع‌ كار كليه‌ قسمت‌هاي‌ پرس‌ را به‌ راحتي‌ ببيند.
 ب‌ - در موردي‌ كه‌ به‌ وجود آوردن‌ وضع‌ مذكور در قسمت‌ (الف‌) عملي‌ نباشد بايد در مقابل‌ متصدي‌ دستگاه‌ آينه‌اي‌ قرار داد كه‌ تصوير كليه‌ اجزاء پرس‌ را كاملاً منعكس‌ كند.

 پرس‌هاي‌ مكانيكي‌ مخصوص‌ آهنگري‌
ماده‌ 24: موقعي‌ كه‌ لازم‌ شود تغذيه‌ پرس‌ مكانيكي‌ با دست‌ انجام‌ گيرد دستگاه‌ بايد مجهز به‌ موانع‌ حفاظتي‌ پوشش‌هاي‌ حفاظتي‌ چفت‌دار با وسايل‌ راه‌ انداختن‌ كه‌ در آن‌ واحد با دو دست‌ عمل‌ كند بوده‌ و طوري‌ ساخته‌ شده‌ باشد كه‌ متصدي‌ نتواند در موقع‌ كار پرس‌ دستهاي‌ خود را در منطقه‌ خطر قرار دهد.
ماده‌ 25: پرس‌هاي‌ مكانيكي‌ عمودي‌ مخصوص‌ آهنگري‌ بايد داراي‌ حفاظ‌ توري‌ قابل‌ تنظيم‌ بوده‌ و ارتفاع‌ آن‌ تا حد فوقاني‌ كورس‌ قسمت‌ كشويي‌ ادامه‌ داشته‌ باشد.
ماده‌ 26: پرس‌هاي‌ فردي‌ مخصوص‌ آهنگري‌ بايد مجهز به‌ وسايل‌ تك‌ ضربه‌اي‌ باشد تا پس‌ از وارد آوردن‌ هر ضربه‌ عمل‌ پدال‌ يا اهرم‌ فرمان‌ را قطع‌ كند و مانع‌ كار پرس‌ براي‌ بار دوم‌ شود.
ماده‌ 27: فنرهاي‌ ضربه‌گير كه‌ در پرس‌هاي‌ آهنگري‌ بكار مي‌رود بايد به‌وسيله‌ حفاظ‌هاي‌ مناسب‌ محصور شده‌ باشد.
ماشين‌هاي‌ افقي‌ مخصوص‌ آهنگري‌ كردن‌ ميل‌، پيچ‌ و مهره‌ها
ماده‌ 28: ماشين‌هاي‌ افقي‌ مخصوص‌ آهنگري‌ كردن‌ ميل‌، پيچ‌ و مهره‌ بايد داراي‌ صفحات‌ حفاظتي‌ باشد به‌ قسمي‌ كه‌ كشوي‌ دستگاه‌ را بپوشاند. همچنين‌ بايد مجهز به‌ يك‌ قطعه‌ اطمينان‌ پاره‌ شونده‌ از چدن‌ معمولي‌ باشد اين‌ قطعه‌ بايد بين‌ بدنه‌ دستگاه‌ و ماتريس‌ فشاري‌ ثابت‌ كار گذارده‌ شود تا بدين‌ ترتيب‌ فشار بيش‌ از حد مجازي‌ كه‌ در موقع‌ گير كردن‌ قطعه‌ كار بين‌ ماتريس‌ها ايجاد مي‌شود مستهلك‌ گردد.
ماشين‌هاي‌ نورد
ماده‌ 29: ماشين‌هاي‌ نورد بايد داراي‌ حفاظ‌هايي‌ باشد كه‌ از دسترسي‌ به‌ محل‌ خطر جلوگيري‌ كند.
دستگاه‌هاي‌ جوشكاري‌
ماده‌ 30: در مجاورت‌ مواد قابل‌ اشتغال‌ و انفجار يا در مكانهايي‌ كه‌ گرد و غبار و بخارات‌ يا گازهاي‌ قابل‌ انفجار و اشتعال‌ وجود دارد نبايد جوشكاري‌ و برش‌ با دستگاه‌هاي‌، جوشكاري‌ انجام‌ شود.
ماده‌ 31: اگر در محل‌هايي‌ كه‌ جوشكاري‌ انجام‌ مي‌گيرد و اشخاص‌ ديگري‌ غير از جوشكاران‌ نيز مشغول‌ بكار بوده‌ يا عبور و مرور كنند بايد از پاروانهاي‌ ثابت‌ يا قابل‌ حمل‌ مناسبي‌ استفاده‌ شود كه‌ حداقل‌ ارتفاعشان‌ 2 متر باشد.
ماده‌ 32: جدار پاروانهاي‌ حفاظتي‌ دائم‌ يا موقت‌ كه‌ براي‌ كارهاي‌ جوشكاري‌ يا برش‌ مورد استفاده‌ مي‌باشد بايد از يك‌ رنگ‌ سياه‌ يا خاكستري‌ سيرومات‌ (غيربراق‌) پوشيده‌ شده‌ باشد تا اشعه‌ نوراني‌ مضر را جذب‌ كرده‌ و از انعكاس‌ آنها جلوگيري‌ كند.
ماده‌ 33: قطعات‌ كار با ابعاد كوچك‌ يا متوسط‌ در جوشكاري‌ يا برش‌ بايد روي‌ ميز كار يا پيش‌خواني‌ قرار داده‌ شود كه‌ سطح‌ آنها با ورق‌ فلزي‌ پوشيده‌ شده‌ باشد.
ماده34:جوشكاري‌ يا برش‎ظرفهايي‌ كه‎حاوي‌ موادقابل‌ اشتعال‌ و انفجار مي‌باشد جز درموارد استثنايي‌ و يا اجازه‌ مراجع‌ ذيصلاحيتي‌ كه‌ مورد تأييد وزارت‌ كار باشد نبايد انجام‌ شود.
دستگاه‌هاي‌ جوشكاري‌ و برش‌ اكسي‌ استيلن‌
ماده‌ 35: كپسول‌هاي‌ استيلن‌ پر يا خالي‌ نبايد در كارگاه‌هاي‌ جوشكاري‌ يا برش‌ انبار شود همچنين‌ انبار كردن‌ آنها تواماً با كپسول‌هاي‌ اكسيژن‌ در يك‌ جا فقط‌ موقعي‌ مجاز است‌ كه‌ به‌وسيله‌ جدارهاي‌ مقاوم‌ در مقابل‌ حريق‌ اين‌ دو نوع‌ كپسول‌ از يكديگر مجزا شده‌ باشد.
ماده‌ 36: كپسول‌هاي‌ استيلن‌ يا اكسيژن‌ كه‌ بطور قائم‌ قرار گرفته‌اند بايد به‌وسيله‌ تسمه‌ - طوق‌ يا زنجير مهار شوند تا خطر افتادن‌ آنها بر روي‌ زمين‌ از بين‌ برود.
ماده‌ 37: كپسول‌ اكسيژن‌ يا كپسول‌ استيلن‌ بايد داراي‌ سرپوش‌ حفاظتي‌ براي‌ شير باشد تا در هنگام‌ جابجا كردن‌ و يا موقعي‌ كه‌ از آن‌ استفاده‌ نمي‌شود روي‌ شير كپسول‌ نصب‌ شود.
ماده‌ 38: سوپاپ‌ها - فشارسنجها يا وسايل‌ تنظيم‌ و رگلاژ كپسول‌ اكسيژن‌ را نبايد گريس‌ كاري‌ كرد.
ماده‌ 39: لوله‌هاي‌ قابل‌ انعطافي‌ كه‌ استيلن‌ و اكسيژن‌ را از لوله‌هاي‌ تغذيه‌ يا از كپسول‌ها، به‌ مشعل‌ جوشكاري‌ مي‌رساند بايد داراي‌ رنگهاي‌ متفاوت‌ و مشخص‌ بوده‌ و پيچ‌ اتصالات‌ لوله‌ها داراي‎دنده‌هاي‌ مختلف‎باشد تا عوضي‌ بستن‎لوله‌ها به‌ مخازن‌ يا كپسول‌ها ممكن‌ نشود.
ماده‌ 40: كليه‌ اجزاء حامل‌ الكتريسيته‌ دستگاه‌هاي‌ جوش‌ يا برش‌ كه‌ با مولد برق‌ (ژنراتور) يكسوكننده‌ (ردرسور) و يا ترانسفورماتور كار مي‌كنند بايد در مقابل‌ خطر تماس‌ با قطعات‌ و هادي‌هاي‌ لخت‌ كه‌ تحت‌ فشار الكتريكي‌ هستند حفاظ‌ گذاري‌ شده‌ باشد.
ماده‌ 41: شكاف‌هايي‌ كه‌ در روپوش‌ دستگاه‌هاي‌ ترانسفورماتور براي‌ تهويه‌ دستگاه‌ در نظر گرفته‌ شده‌ بايد به‌ قسمي‌ تعبيه‌ شده‌ باشد كه‌ داخل‌ كردن‌ اشياء مختلف‌ از بين‌ شكاف‌ها غيرمقدور باشد.
ماده‌42: بدنه‎دستگاه‌هاي‌ جوش‌ برق‌ بايدبطور مؤثري‌ داراي‌ اتصال‌ الكتريكي‌ به‌‎زمين‌ باشد.
ماده‌ 43: محل‌ اتصال‌ كابل‌هاي‌ تغذيه‌ به‌ دستگاه‌ بايد عايق‌ كاري‌ شده‌ باشد.
ماده‌ 44: سطح‌ خارجي‌ گيره‌ الكترود و همچنين‌ فكهاي‌ آن‌ بايد تا محلي‌ كه‌ ممكن‌ است‌ عايق‌ كاري‌ شده‌ باشد.
ماده‌ 45: گيره‌هاي‌ الكترود بايد مجهز به‌ صفحات‌ يا سپرهاي‌ حفاظتي‌ باشد تا دست‌ كارگر را در مقابل‌ حرارت‌ حاصله‌ از قوس‌ الكتريكي‌ حفظ‌ نمايد.
ماده‌ 46: در دستگاه‌هاي‌ جوش‌ برق‌ با مقاومت‌ الكتريكي‌ (رزيستانس‌) تمام‌ قسمت‌هاي‌ حامل‌ جريان‌ برق‌ به‌ استثناء محل‌ جوش‌ بايد كاملاً پوشيده‌ و محفوظ‌ باشد.
ماده‌ 47: دستگاه‌هاي‌ جوش‌ برق‌ با مقاومت‌ الكتريكي‌ بايد مجهز به‌ وسيله‌ قطع‌ كننده‌ خط‌ بوده‌ و روي‌ ماشين‌ يا در كنار آن‌ قرار داشته‌ باشد.
ماده‌ 48: اتصال‌ هادي‌هاي‌ تغذيه‌ كننده‌ برق‌ به‌ دستگاه‌ جوشكاري‌ بايد به‌وسيله‌ پيچ‌ و مهره‌ بطورمحكم‌ انجام‎شود و فقط‌ درمدار انتقال‌ برق‌ به‎محل‌ جوش‌ مي‌توان‌ از فيش‌ استفاده‌ كرد.
ماده‌ 49: دستگاه‌هاي‌ خودكار و نيمه‌ خودكار جوش‌ برق‌ با مقاومت‌ الكتريكي‌ بايد مجهز به‌ حائل‌هاي‌ حفاظتي‌ با وسايل‌ راه‌ انداختن‌ با دو دست‌ باشد.
اين‌ وسايل‌ بايد طوري‌ قرار گيرد كه‌ كارگر پس‌ از به‌ راه‌ انداختن‌ دستگاه‌ نتواند دست‌ خود را در منطقه‌ خطرناك‌ وارد كند.
 اين‌ آيين‌نامه‌ كه‌ به‌ استناد ماده‌ 47 قانون‌ كار تدوين‌ و مشتمل‌ بر 49 ماده‌ مي‌باشد در دويست‌ و نود و چهارمين‌ جلسه‌ شورايعالي‌ حفاظت‌ فني‌ مورخ‌ 20/8/47 به‌ تصويب‌ نهايي‌ رسيده‌ و قابل‌ اجرا است‌.


برچسب‌ها: مهندسی مواد, مهندسی متالورژی, تاسیسات, ماشین, هوای فشرده, پیچ و مهره, ريخته‌گری, ایمنی, استاندارد, ایین نامه, آهنگری, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, مهندسی مکانیک, جوش, جوشكاری
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۱ساعت 22:20  توسط spow  | 

دانلود فایل فلش اموزشی Lng & Lpg Prosess

گاز مایع که بصورت مخفف LPG نامیده می شود معمولاً عمدتاً از دو ترکیب هیدروکربنی پروپان و بوتان با فرمول شیمیایی C4H10, C3H8 تشکیل شده است. بوتان خود شامل دو ترکیب ایزوبوتان ونرمال بوتان است. LPG که معمولاً در برخی نقاط دنیا به نام ترکیب عمده آن، پروپان، نیز شناخته می شود بعنوان محصول فرعی فرآیندهای تصفیه و تولید گاز طبیعی و پالایش نفت خام تولید می شود. LPG در آمریکا عمدتاً از 90% پروپان، 5/2% بوتان و هیدروکربنهای سنگین و مقدار کمی نیز اتان و پروپلین تشکیل شده است. گاز مایع فاقد رنگ، بو و مزه است و بطور کلی زیان آور نیست ولی در صورتیکه حجم زیادی از آن استشمام گردد باعث بیهوشی خواهد شد. به منظور آگاهی از نشت گاز مایع ترکیبات گوگرد دار بنام مرکاپتان شامل "اتیل مرکاپتان" و "متیل مرکاپتان" به گاز مایع افزوده می شود. LPG در شرایط فشار و دمای عادی بصورت گاز است و تحت فشار atm10-8 ، اجزا آن به مایع تبدیل می شود. بنابراین نگهداری و حمل و نقل این محصول به سادگی امکان پذیر است. البته ترکیبات LPG برای مکانهای مختلف و در فصول مختلف متفاوت است. برای مثال گاز مایع ارائه شده به مصرف کنندگان در ایران در فصول مختلف بین (90-50) درصد بوتان و (50-10) درصد پروپان و تا 2% ترکیبات سنگین تر مثلاً پنتان دارد. به علت کیفیت سوخت گاز مایع LPG و کاهش انتشار آلاینده ها، استفاده از این سوخت در جهان به صورت فزاینده ای مورد توجه بوده و در کشورهای مختلف مانند ایتالیا (با 1500000 خودرو)، ژاپن، امریکا، انگلیس استفاده از این سوخت جایگزین مورد حمایت و تشویق دولتها می باشد.
مزایای LPG شامل در دسترس بودن ( درکشورهای تولید کننده)، ایمنی، نیاز به تغییرات جزیی در موتور خودروها و بازدهی مناسب سوخت می باشد. جهت مایع نمودن، این گاز در فشار حدود 8 تا 10 اتمسفر در مخازن فلزی با استحکام مناسب ذخیره می شود. چون این مخازن مجهز به شیر قطع جریان در صورت نشت از خطوط انتقال سوخت هستد استفاده از آنها ایمن تر از بنزین می باشد.
LPG به موتور محفظه احتراق به صورت بخار وارد می شود، لذا روغن را از دیواره سیلندرها نمی شوید، یا در شرایط سرد بودن موتور، روغن را رقیق نمی کند. همچنین، مواد آلاینده مانند اسید سولفوریک، یاذرات کربن را وارد روغن موتور نمی نماید.
بنابراین موتورهایی که با سوخت گاز مایع کار می کنند هزینه تعمیرات و نگهداری کمتری خواهند داشت. چون LPG دارای عدد اکتان بالا حدود (RON=105) می باشد قدرت موتور یا بازدهی سوخت بدون افزایش ضربه در موتور، با افزایش ضریب تراکم قابل افزایش است.

معایب LPG:
در مقایسه با بنزین، LPG دارای محتوای انرژی (energy content) کمتر است، لذا مخزن سوخت باید بزرگتر از مخزن بنزین بوده و بعلت اینکه مخزن تحت فشار می باشد سنگین تر خواهد بود و هزینه خودروهای با سوخت LPG بین 2000 –1000 دلار گرانتر از خودروهای بنزینی می باشد. البته قیمت LPG در سطح جهانی تقریبا" مشابه قیمت بنزین است.
با توجه به اینکه گاز مایع بعنوان محصول فرعی پالایشگاههای گاز و نفت تولید می شود لذا فراوانی منابع آن کاملاً محدود است. لذا بعنوان راه حل اساسی در کاهش الودگی و جایگزینی سوخت در بسیاری از نقاط جهان نمی تواند مطرح باشد.
به لحاظ ایمنی، چون گاز پروپان سنگین تر از هواست در صورت نشت، بصورت لکه روی سطح زمین باقی مانده و در آبهای زیرزمینی نیز نفوذ می کند. امکان شعله ور شدن آن روی سطح زمین نیز هست. لذا از این حیث باید در حمل و نقل و حین استفاده، نهایت دقت در جلوگیری از نشت LPG صورت گیرد.
از سایر معایب این سوخت می توان به افت قدرت موتور در موتورهای تبدیلی به میزان 10-15 درصد و عدم توانائی مناسب موتور در عبور از سربالائی ها اشاره نمود.
در موتورهای تبدیلی اگر موتور به طور مناسب تبدیل نگردیده باشد در تابستانها گاز بصورت خشک سوخته و باعث جوش آمدن موتور می گردد. و در زمستان نیز برای شروع و استارت موتور دارای مشکل بوده و باید با بنزین موتور تبدیلی روشن گردد.

انتشار گازهای آلاینده:
از دیدگاه زیست محیطی استفاده از LPG بصورت استاندارددارای کمترین چرخه حیات انتشار گازهای گلخانه ای در مقایسه با سایر سوختهای تجاری است. پتانسیل کاهش اوزون با استفاده از این سوخت به نصف بنزین کاهش می یابد، همچنین انتشار هیدروکربنهای نسوخته 3/1 اکسیدهای نیتروژن 20%، منواکسید کربن 60% در مقایسه با بنزین کاهش می یابد

گاز طبیعی مایع (LNG)
گاز طبیعی چنانچه در فشار اتمسفر تا دمای F º260- سرد شود، به حالت مایع تبدیل می شود. LNG شامل بیش از 95 درصد متان و درصد کمی اتان و پروپان و سایر هیدروکربورهای سنگین تر است. سایر ترکیبات و ناخالصی های گاز طبیعی مانند اکسیژن، آب، گازکربنیک و ترکیبات گوگردی طی فرآیند سرد کردن از گاز طبیعی جدا شده و گاز طبیعی در حالت مایع بدست می آید. البته LNG تا حد 100 درصد متان خالص نیز قابل دستیابی است. حجم LNG 600/1 حجم گاز طبیعی و دانسیته آن 42/0 دانسیته آب است. این ماده، مایعی بی بو، بی رنگ و غیر سمی است و نسبت به فلزات یا سایر مواد حالت خورندگی ندارد. LNG وقتی تبخیر یا با هوا ترکیب شود در دامنه غلظت 5 تا 15 درصد می سوزد. LNG یا بخار آن در محیط و فضای باز حالت انفجاری ندارد. کلیه آزمایشات انجام شده و خواص LNG، ایمن بودن این سوخت را کاملاً تائید می کند زیرا نشت مایع LNG یا ابربخارات آن به محض تماس با زمین یا در اثر حرارت محیط به سرعت در هوا تبدیل به گاز شده و چون در این حالت از هوا سبک تر است در محیط پراکنده و منتشر می شود. LNG در وهله اول برای خودروهای سنگین دیزلی (HEAVY DUTY VEHICLE) کاربرد دارد. به لحاظ ارزش حرارتی و دانسیته انرژی، مشابه سوخت دیزل (گازوئیل) هست.
LNG در دمای ºF260- و فشار اتمسفریک در حالت مایع اشباع ( در دمای جوش مایع) است. بنابر این مانند هر مایع در حال جوش چنانچه در فشار ثابت نگهداری شود (حتی با افزایش حرارت) در دمای ثابت خواهد ماند.
مادام که بخار LNG از مخازن خارج می شود (boil off)، دمای مخزن ثابت می ماند. اجزاء سیستم خودروهای با سوخت LNG:
از لحاظ انتقال سوخت به موتور، مشابه موتورهای با سوخت CNG است و سوخت به صورت بخار وارد موتور می شود. فرق اساسی بین موتورهای CNG, LNG در نحوه نگهداری و تحویل سوخت است.
مخازن ذخیره LNG دوجداره می باشند و برای فشار کاری حداکثر تا 230 psi یا 16bar طراحی شده است. این مخازن دارای لوله و اتصالات لازم برای خارج کردن گاز در صورت افزایش فشار ( با توجه به انتقال حرارت از محیط به مخزن) و یا انتقال سوخت در زمان مصرف هستند. این مخازن مجهز به سیستم اعلام پایان سوخت گیری (پرشدن مخزن) نیز هستند. موتور خودروها گاز را در فشار 4 الی 9 بار (60-120 psi) مصرف می کند.
معایب استفاده از LNG:
بسیاری از مردم به استفاده از مواد در دماهای پایین عادت نداشته لذا نیاز به آموزش خاصی در زمینه استفاده از سوخت در دمای خیلی پایین هست.
در ایستگاههای سوخت گیری خطوط انتقال گاز از مخزن به خودرو ( شامل لوله ها شیرآلات و وسایل اندازه گیری) جهت انتقال LNG در حالت مایع باید پیش از شروع ، سوخت تا دمای ºF 260- سرد شوند در غیر اینصورت منجر به تبخیر بخشی از سوخت می شود.
- حداکثر پرشدن مخزن دوجداره Cryogenic تا حد ماکزیمم ظرفیت، امکان پذیر نیست زیرا به اندازه لازم فضای خالی در بالای سطح مایع جهت تبخیر یا جوشیدن مایع باید در مخزن در نظر گرفته شود.
مزایای استفاده از LNG:
دانسیته انرژی بالاتری نسبت به سوختهای گازی دارد، زیرا به شکل مایع ذخیره می شود. مسافت پیمایش بیشتر و وزن کمتر مخازن ذخیره، استفاده از آن را در خودروهای کوچکترامکان پذیر می سازد. سرعت سوختگیری بالا به نحوی که در خودروهای بزرگ زمان سوختگیری 4 الی 6 دقیقه می باشد (10 الی 40 گالن در دقیقه). ارزیابی و کنترل ترکیب سوخت با دقت بالایی امکان پذیر است و با توجه به اینکه LNG تولید شده برای خودروها تا 99 درصد متان دارد، لذا کنترل و تعیین مناسب ترکیب سوخت بازدهی موتور و سوخت را نیز افزایش می دهد.

برای دانلود فایل فلش اموزشی Lng & Lpg Prosess به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: Lng, Lpg Prosess, گاز مایع, مهندسی شیمی, نیروگاه, پتروشیمی, پالایشگاه, پروسس, کراکینگ, سوخت, دانلود مقالات مهندسی شیمی, دانلود جزوات مهندسی شیمی, دانلود فایل فلش اموزشی Lng Lpg Prosess, هیدروکربن
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۱ساعت 22:15  توسط spow  | 

دانلود کتابچه اموزشی 74 صفحه ای دیگ های بخار وبررسی ایمنی دیگ بخار وظروف تحت فشار

ايمني ديگهاي بخار و ظروف تحت فشار


مركز تحقيقات و تعليمات حفاظت و بهداشت كار
تهيه و تنظيم: آقاي مهندس صورتعلي عليوند


فهرست

 مقدمه
تاثير در محيط زيست
تعاريف ديگ بخار
آناليز قطعات
قطعات اصلي متعلقات جانبي
مشخصات فلزات بكار رفته
شناخت و تهيه آب صنعتي
حفاظت فردي
حفاظت آشكارحفاظت نهان
حفاظت و ايمني
نگهداري ديگ بخار
متعلقات در حفاظت ديگ بخار
رفع مشكلات تاسيسات ديگ بخار و رفع عيوب ديگ بخار
روش كار تست ديگ بخار

كنترل انرژي مصرفي در ديگ بخار

برای دانلود کتاب ايمني ديگهاي بخار و ظروف تحت فشار به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: ايمنی ديگهای بخار و ظروف تحت فشار, دیگ, دیگ بخار, ایمنی, ایمنی دیگ بخار, تاسیسات, نیروگاه, HSE, تجهیزات بخار, بخار, نیروگاه بخار, بویلر
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۱ساعت 22:4  توسط spow  | 

دانلود جزوه الکترومغناطیس

دانلود یک جزوه بسیار عالی ، دست نویس واسکن شده برای درس الکترومغناطیس در 92 صفحه

جزوه الکترومغناطیس شامل سرفصل های زیر میباشد:

1- تجزیه وتحلیل برداری

2- شدت میدان الکتریکی

- قانون کولن

بار نقطه ای

بار خطی

بار سطحی

- قانون گوس

شار الکتریکی

نتیجه گیری قانون کولن

دیورژانس(واگرایی)

3- انرژی در میدان الکتریکی - اختلاف پتانسیل الکتریکی

رابطه میدان با پتانسیل

4- رسانا

- جریان الکتریکی

- شرایط مرزی

- مقاومت

طولی

عرضی

- تئوری تصویر

5- معادلات لاپلاس و پواسون

6- شدت میدان مغناطیسی

- قانون بیوساوار

- قانون امپر

کرل(همگرایی)

دستور استوکس

- پتانسیل های مغناطیسی اسکالر وبرداری

7- میدان مغناطیسی

- نیرو و گشتاور در میدان مغناطیسی

- مدار مغناطیسی

- القا مغناطیسی

- انرژی در میدان مغناطیسی

8- معادلات ماکسول

- حالت استاتیک

- حالت دینامیک

برای دانلود جزوه الکترومغناطیس به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه الکترومغناطیس, بیوساوار, میدان الکتریکی, دانلود جزوات مهندسی, دانلود جزوه, دانلود جزوات مهندسی برق, معادلات ماکسول, میدان مغناطیسی, مغناطیس, دیورژانس, پواسون, لاپلاس, جزوه الکترومغناطیس, الکترومغناطیس
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۱ساعت 21:52  توسط spow  | 

دانلود یک فایل اموزشی در زمینه پیچ ها

اشنایی با پیچ ها ، استاندارده ای نامگذاری پیچ ها ، انواع پیچ و متریالهای ساخت انواع پیچ

این فایل اموزشی به زبان انگلیسی وبه صورت اسلایدهای پاورپوینت میباشد.

برای دانلود تحقیق اموزشی پیچ ها به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: bolt, پیچ, پیچ و مهره, استاندارد, دانلود تحقیق, دانلود مقاله, مهندسی مکانیک, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, ساخت پیچ, انواع پیچ, مقالات مهندسی مکانیک, مهندسی ساخت وتولید
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم دی ۱۳۹۱ساعت 21:38  توسط spow  | 

نحوه نصب نرم افزار Flow code ARM v4.3

اموزش نصب نرم افزار Flow code ARM

برای دانلود اموزش نصب نرم افزار Flow code ARM تهیه شده توسط اقای سلیمانی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.برچسب‌ها: Flow code ARM, مهندسی مکانیک, نیروگاه, سیالات, مکانیک سیالات, جریان, فلو, سیال, نرم افزار مهندسی
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۱ساعت 16:3  توسط spow  | 

لوله ، تیوب و اتصالات

در کارخانه های شیمیایی ، کارخانه های تولید کاغذ، کارخانه های تولید مواد غذایی ودیگر صنایع مشابه از سیستم های پایپینگ Piping  برای انتقال وحمل مایعات ، مواد شیمیایی ، امیزه ها ، گازها،بخارها وجامدات از جائی به جای دیگر استفاده میشود.
شبکه Piping   حفاظت از اتش در ساختمان های مسکونی ،اداری و صنعتی برای حمل مواد خاموش کننده اتش نظیر اب، گاز ومواد شیمیایی برای حفاظت از جان ومال به کار میرود .
سیستم های Piping  در نیروگاههای گرمایی حمل کننده بخار پرفشار وداغ برای تولید برق میباشند. دیگر سیستم های Piping  در نیروگاهها حمل کننده اب کم فشار و پرفشار ف مواد شیمیایی خطرناک وسمی مورد استفاده هستند. سیستم های Piping فاضلاب ها وسیلاب ها حمل کننده حجم زیادی از اب میباشند.
در مسائل بهداشتی سیستم های Piping برای انتقال گازها یا مایعات برای اهداف پزشکی به کار میروند. سیستم های Piping مواد شیمیایی گازها ودیگر سیالات حساس را برای پیشرفت تحقیق وتوسعه انتقال میدهند.
به عبارت دیگر سیستم های Piping برای تمدن امروزین ما به همان اهمیت وضرورت رگ ها ومویرگ ها در بدن انسان هستند.
Piping شامل لوله ، فلنج ، فیتینگ ،پیچ ومهره، واشر ، شیرالات وفشار در دیگر اجزای Piping میباشد. البته Piping همچنین شامل تجهیزات نگهداری لوله مانند تکیه گاهها واجزا نظیر انها برای حفاظت ونگهداری اجزای Piping میباشد. بنابراین وقتی لوله ها به فیتینگ ها و شیرالات ودیگر تجهیزات مکانیکی متصل میشوند وبا تکیه گاهها وفنرها نسبت به انها مقید میشوند به همه اینها سیستم Piping گفته میشود.
لوله وتیوب
محصولات تیوبی به عنوان لوله یا تیوب شناخته میشوند. معمولا تیوب توسط قطر خارجی وخامت جدار ان که بر حسب BWG (Birmingham wire gage) با هزارم اینچ میباشد ، مشخص میشود. لوله معمولا توسط سایز نامی لوله وضخامت جداره برحسب Schedule numbers  مشخصه API یا وزن طبق انچه در ادامه توضیح داده میشود مشخص میشود. لوله غیر استاندارد به وسیله سایز نامی وضخامت جداره ان شناخته میشود.
کاربرد اصلی تیوب ها در مبدل های حرارتی ، خطوط ابزار دقیق و اتصالات کوچک روی تجهیزاتی نظیر کمپرسور ها ، بویلرها و یخچال ها میباشد .
PIPE لوله
Pipe به مجرایی با مقطع دوار گفته میشود که از الزامات ابعادی دو استاندارد زیر تبعیت میکند :
ASME B36.10 M Welded and Seamless Wrought Steel Pipe
ASME B36.19 M Stainless Steel Pipe

Pipe Size
اولین سیستمی که برای مشخص نمودن اندازه لوله مشخص گردید سیستم  (Iron Pipe Size ) IPS بود.
اندازه ای که این سیستم نشان میداد اندازه تقریبی قطر داخلی لوله به اینچ بود . به عنوان مثال یک لوله با مشخصه 6 IPS یک لوله با قطر داخلی تقریبی 6 اینچ بود.
سایز تمامی لوله ها بر حسب سایز نامی لوله با علامت اختصاری NPS بیان میشود که لزوما با قطر خارجی لوله برابر نیست. در لوله هایی با NPS برابر 14 یا بزرگتر ، قطر خارجی لوله با قطر نامی ان برابر خواهد بود.
مصرف کنندگان نیز لوله ها را 2 اینچی و 3 اینچی واز این دست مینامیدند. درابتدا هرلوله با یک ضخامت تولید میشد که با حروف  (Standard (STD یا ( Standard Weight (STD.WT مشخص میگشت. قطر خارجی نیز یک مقدار مشخص واستاندارد بود.
هنگامی که شرایط صنعتی فشار بالای سیال را ایجاب کرد نیاز به لوله های ضخیم تر حس شد. که با نام های Extra Strong ((XS  یا (Extra Extra Heavy(XXH شناخته میشدند.
با افزایش رو به رشد فشار داخلی بالای سیال لوله ها دوباره نیاز به لوله های ضخیم تر حس شد. براین اساس لوله هایی با دوبرابر ضخامت قبلی تولید شدند که XXS یا XXH نامیده شدند.
اما با پیشرفت وگسترش علم مواد ، مواد قوی تر ومقاوم تر در برابر خوردگی نیاز به لوله هایی با ضخامت کمتر حس شد و همچنین یک روش جدید برای مشخص نمودن ضخامت لوله ها.
بر این اساس قطر نامی لوله  ( Nominal Pipe Size (NPS جایگزین IPS شد وهمچنین واژه Schedule numbers (SCH) برای بیان ضخامت نامی لوله ابداع شد.
قطر نامی لوله  ( Nominal Pipe Size (NPS یک عنصر بدون بعد برای بیان اندازه لوله است.که نشان دهنده سایز لوله بدون بیان اینچ لوله است. به عنوان مثال وقتی میگوییم لوله با 2 NPS منظورمان یک لوله با قطر خارجی 2.375 اینچ میباشد. لوله هایی که تا 12NPS اندازه گذاری میشوند قطر خارجی بزرگتر از نام NPS خود دارند اما از14 NPS به بعد قطر خارجی لوله برابر اندازه نشان داده شده در NPS می باشد. به عنوان مثال لوله ای با 14 NPS قطر خارجی برابر با 14 اینچ دارد. قطر خارجی لوله وابسته به ضخامت لوله است که با SCH مشخص میگردد براساس استانداردهای زیر:
ASME B36.10M or ASME B36.19M. Refer to App. E2 or E2M.
هر سایز لوله با ضخامت جداره های مختلفی ساخته میشود. در رابطه با ضخامت لوله ها سه مرجع وجود دارد که هرکدام شاخص های  خود مقادیر ضخامت لوله ها را مشخص میکنند . این استانداردها عبارتند از :
1-  انجمن استاندارد ملی آمریکا (ANSI) با شاخص "Schedule numbers"
2- جامعه مهندسین مکانیک امریکا (ASME) و انجمن تست ومواد امریکا (ASTM) ، از طریق شاخص های STD (استاندارد) ، XS  (فوق قوی) ،  XXS (دوبار فوق قوی) که از طریق ابعاد ثبت شده سازندگان لوله الگو گرفته شده است. وتحت عنوان Manufacturers Weights شناخته میشوند.
3- انجمن نفت امریکا (API) ، از طریق استاندارد API 5L  برای لوله های خطی . در این استاندارد برای سایز وضخامت های منحصر به فرد جداره ان ، شاخص ابعادی وجود ندارد.
Manufacturers Weights از سال 1939 تخت تاثیر Schedule numbers قرار گرفته است. اما به هرحال نیازهای موجود برای استفاده از این ضخامت ها باعث گردیده تا سازندگان ان همچنان به کار خود ادامه دهند. برخی اتصالات تنها براساس مرجع Manufacturers Weights موجود میباشند.
قطر نامی ( Diameter Nominal (DN روش دیگری برای نشان دادن قطر لوله بر اساس سیستم متریک می باشد. در این روش هم DN یک عامل بدون بعد میباشد وبدون بیان میلی متر به کار میرود وعملا 50 DN همان NPS 2 می باشد.
سایز ها وطول های متداول در لوله های فولادی
در استاندارد ANSI B36.10M ضخامت جدار لوله برای لوله هایی با قطر نامی (سایز نامی لوله) از 8/1 تا 80 اینچ ارائه شده است . سایزهای متداول لوله ها عبارتند از :
24 ، 20 ، 18 ، 16 ، 14 ، 12 ، 10 ، 8 ، 6 ، 5 ، 4 ، 2/1 3 ، 3 ، 2/1 2 ، 2 ، 2/1 1 ، 1 ، 4/3 ، 2/1 ، 4/1 اینچ
سایزهای 5 ، 2/1 3 ، 2/1 2 ، 2/1 1 ، 4/1 1 اینچ به ندرت کاربرد دارند (اغلب جهت ایجاد اتصال به تجهیزات از سایزهای متداول استفاده میشود اما به طور معمول پس از انکه اتصال برقرار شد ادامه مسیر را از لوله ای با یک سایز بزرگتر انتخاب میکنند) سایزهای 8/1 - 4/1 -  8/3 و 2/1 اینچ معمولا محدود به خطوط ابزار دقیق یا سرویس وسایر خطوط متصل به تجهیزات می باشند. لوله 2/1 اینچ هم به صورت گسترده در Steam tracing ولوله کشی جانبی پمپ ها مورد استفاده قرار میگیرد.
لوله های مستقیم در طول های مختلف (6 یا 12 متر) عرضه میشوند. سرلوله ها به طور معمول به صورت مسطح (P.E.) ماشین کاری شده جهت جوش (B.E.)  یا رزوه دار به همراه یک کوپلینگ به ازای هر طول (T.&C.) میباشند. اگر لوله سفارش داده شده از نوع T&C باشد نوع کوپلینگ ان مشخص وقابل تعیین خواهد بود. سایر انواع سرلوله ها مانند سرشیاردار جهت کوپلینگ های خاص بر اساس سفارش ساخته میشوند.
  Schedule  با اعدادي نظیر اعداد زیر مشخص  میگردد  :
(10,10S,20,20S,30,30S,40,40S,60,80,80S,100,120,140,160)
 عدد Schedule بیان کننده مقدار تقریبی رابطه 1000P/S -( مقدار فشارp و s مقدار مجاز تنش می باشد. که واحد هر دو پوند بر اینچ مربع می باشد psi )
 هر چقدر schedule لوله بزرگتر باشد نشان دهنده ضخیم بودن لوله است.
اندازه قطر خارجی هر لوله اي در هر سایزي از پیش مشخص و مقداري استاندارد می باشد.بنابراین یک لوله با سایز نامی مشخص یک قطر خارجی ثابت و مشخص دارد ولی با توجه به مقدار schedule  ها می تواند قطر داخلی متفاوتی داشته باشد.


برچسب‌ها: لوله, تیوب و اتصالات, مهندسی مکانیک, نیروگاه, پالایشگاه, تاسیسات, پتروشیمی, خط لوله, پایپ, تیوب, فیتینگ, اتصالات, سیستم های Piping, فلنج, ضخامت لوله, استاندارد, دانلود مقالات مهندسی, piping
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم دی ۱۳۹۱ساعت 16:0  توسط spow  | 

محاسبات انلاین مبدل های حرارتی

در سایت زیر میتوانید محاسبات انلاین مبدل های حرارتی صفحه لوله ای را انجام داده و اطلاعات لازم در زمینه محاسبات مکانیکی و فرایندی را دریافت نمایید.

نکته مهم : اگر درمشاهده سایت با مشکل مواجه باشید بایستی جاوای سیستم خودتون رو اپدیت کنید.

لینک : محاسبات انلاین مبدل های حرارتی


برچسب‌ها: محاسبات انلاین مبدل های حرارتی, نرم افزار مهندسی, مهندسی مکانیک, مبدل حرارتی, نیروگاه, پتروشیمی, پالایشگاه, مبدل, مبدل صفحه لوله ای, مهندسی شیمی
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم دی ۱۳۹۱ساعت 22:49  توسط spow  | 

اندازه گیری سطح (Level)

اندازه گیری سطح

سعید سلیمانی
نیروگاه شهید رجایی

منظور از اندازه گیری سطح، تعیین میزان پر بودن یک مخزن (سرباز – تحت فشار) از مواد است.
اندازه گیری سطح یکی از پرکاربردترین مصارف صنعتی را داراست. (حدود 12% کل فروش ادوات ابزاردقیقی در جهان)
اندازه گیری سطح می تواند از سرریز و یا خالی شدن یک تانک جلوگیری نماید.
سرریز شدن تانک می تواند خطرناک و پرهزینه باشد.
خالی ماندن تانک می تواند باعث آسیب رسیدن به پمپ خروجی مخزن گردد.
در مبدل های حرارتی اگر لوله واقع در آن بدون مایع بماند می تواند باعث سوختگی و آسیب آن گردد.
در صنایع دارویی و غذایی ترکیب مقدار دقیقی از مواد مورد نیاز است.
اندازه گیری در مخازنی از مواد مایع، جامد و یا ترکیبی از این دو انجام می شود.

اندازه گیری سطح می تواند برای اندازه گیری حجم مواد داخل مخزن هم به کار رود.

متن فایل اموزشی اندازه گیری سطح را به صورت اسلاید پاورپوینت از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: اندازه گیری سطح, Level, نیروگاه, مهندسی مکانیک, سیالات, مکانیک سیالات, مخزن, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود, ابزار دقیق
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم دی ۱۳۹۱ساعت 18:18  توسط spow  | 

در کنار روش های کشش عمیق روش های پیچیده دیگری نیز وجود دارند – ( بالشتک لاستیکی هیدرو فرمینگ – شکل دهی انفجاری شکل دهی الکترو مغناطیسی از این دسته اند.شکل دهی ورق های فلزی توسط بالشتک لاستیکی این گونه است که به جای سنبه و یا ماتریس استفاده می شود.


▪ اصول کلی در این روش عبارتند از:

۱) فشار از همه جهت سیکل شکل دهی کنترل می شود فشار ماکزیمم تا حدود ۱۰۰ مگا پاسکال می باشد.

۲) اصطحکاک نیز افزایش می یابد و در کشش طولی این افزایش تقریبا به تاخیر می افتد.

۳) بالشتک لاستیکی در تطبیق شکل دهی مزایایی دارد که می توانیم به کنترل های ابعادی قطعه های نهایی تاثیر مثبتی ببخشیم

۴) در این روش توزیع فشار بر سطح نمونه به صورت برابر و یکسان می باشد به طوریکه فشار در اطراف وجه بلوک وارد می شود.

۵) برای ساخت قطعات نسبتا پیچیده و مرکب طراحی می شوند و طراحی هایی که احتیاج به المنت های منظم دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

۶) ارتفاع فرم قالب معمولا کمتر از ۴ اینچ می باشد

۷) شکل دهی بالشتک لاستیکی به شکل پذیری انعطاف پذیر یک قالب نیز شناخته می شود

۸) از مباحث روز شکل دهی ورق های فلزی است

۹) سبب کاهش هزینه ساخت قالب می شود (( ساخت بدنه هواپیما))

۱۰) مهترین مساله در نوآوری صنایع (( کاهش هزینه ها و کاهش زمان ساخت و افزایش کیفیت ))

۱۱) بیش از ۶۰% قطعات ورقی صنایع هوای با استفاده از بالشتک لاستیکی انجام می شود.

۱۲) باعث افزایش کیفیت سطح قطعه نهایی می شود . زیرا ورق به جای تماس با سطح سخت و نا هموار، با سطح نرم و انعطاف ژذیر لاستیک در تماس است.

▪ مزایا:

۱) کاهش زمان و قیمت ساخت

۲) کاهش زمان طراحی ابزار

۳) حذف محرک های بادامکی در شکل دهی شیب های منفی

۴) بالشتک لاستیکی توانایی گرفتن شکل های مختلف قالب را درار می باشد.

۵) هزینه شکل دهی کاهش می یابد زیرا تنها از یک بلوک تشکیل می شود و فرم قالب ریزی مجزا و منفرد می باشد

۶) بالشتک لاستیکی توانایی برگشت پذیری شکل اصلی خود را دارد و می تواند حتی بالاتر از چندین بار مورد استفاده قرار گیرد

۷) زمان به طور قابل توجهی کاهش می یابد چون دیگر لقی قالب ((ماتریس)) وجود ندارد و همچنین هم ترازی و تنظیمات لازم برای بررسی که نیاز به ایجاد آن معمولا است ، وجود ندارد.

۸) شکل دهی اولیه مطابق با نمونه واقعی را تسهیل می بخشد و ارزش ساخت را بالا می برد و عرضه هر چه سریعتر تولید را به دست مصرف کننده ،میسر می سازد

۹) زاویه خم: هر چقدر مقدار زاویه خم بیشتر باشد تار خنثی به سطح داخلی خم بیشتر حرکت می کند.

۱۰) ضخامت ورق: با افزایش ضخامت ورق تار خنثی به سطح داخلی خم حرکت می کند.

۱۱) شعاع خم: با کاهش شعاع خم تار خنثی به سطح داخلی خم نزدیکتر می شود.

۱۲) یکی دیگر از پارامترهایی که در خمکاری مهم است پدیده بازگشت فنری می باشد که بدین معنی می باشدکه بعد از عملیات خمکاری مقدار زاویه خم کم ومقدار شعاع خم زیاد شود.

▪ عوامل موثر روی بازگشت فنری عبارتند از:

۱) جنس ورق: هر چقدر ورق تردتر باشد به دلیل اینکه پهنای منطقه الاستیک بیشتر است مقدار با زگشت فنری بیشتر می باشد.

۲) شعاع خم: هر چقدر شعاع خم کوچکتر باشد برگشت فنری کمتر می باشد.

۳) زاویه خم: هر چقدر زاویه خم بیشتر باشد به طور کلی بر گشت فنری بیشتر می باشد.

۴) ضخامت ورق: هر چقدر ضخامت ورق بیشتر باشد برگشت فنری کمتر می باشد.

۵) تنش تسلیم ورق: هر چقدر تنش تسلیم ورق کمتر باشد باند الاستیک کوچکتر است و بنا براین بازگشت فنری کمتر خواهد بود.


برچسب‌ها: شکل دهی ورق های فلزی توسط بالشتک لاستیکی, شکلدهی, کشش عمیق, هیدروفرمینگ, فرم دهی, مقالات مهندسی مکانیک, مهندسی مکانیک, شکل دهی فلزات, مهندسی ساخت و تولید
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم دی ۱۳۹۱ساعت 17:28  توسط spow  | 

دانلود منابع اموزشی جوشکاری ارگون از شرکت میلر
برای دانلود به سایت میلر که لینک های اصلی در ادامه اورده شده است مراجعه فرمایید وبه صورت فصل به فصل مطالب مورد نیازتان را دانلود نمایید.
مطالب اموزشی سایت در زمینه جوشکاری و انواع جوش فوق العاده عالی وکامل هست.

Additional TIG Resources from Miller

   

TIG Handbook
Download or order Miller's TIG Handbook - includes the fundamentals of TIG welding, as well as, practical information on techniques used to produce a good weld. A well illustrated 86-page textbook that also contains a wide range of related subjects such as joint design, weld symbols, weld defects, troubleshooting, and safety.

   

TIG Welding Articles
Read TIG related welding articles from Miller's Welding Library:

   

TIG Guidelines Booklet

Download Miller's Guideline to Gas Tungsten Arc Welding (GTAW) Handbook (PDF).  This 16-page booklet is a guide to TIG welding basics. Sections on Process, Arc Shaping, Tungsten Electrodes, and Shielding Gases give you the essentials.

   

Safety Quick-Guide

Download and read our Safety Quick-Guide (PDF) for welding and cutting the safe way! Practical, easy-to-read advice covering a wide range of hazardous situations.

Owner's Manuals

Get the most from your Miller welder by downloading the specific Owner's Manual for your unit. From safety, operations/setup, & maintenance to troubleshooting & parts.برچسب‌ها: دانلود منابع اموزشی جوشکاری ارگون از شرکت میلر, جوش, جوش ارگون, تیگ, TIG Handbook, جوشکاری با گاز خنثی, مهندسی مکانیک, نیروگاه, تست جوش, جوشکاری
+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم دی ۱۳۹۱ساعت 17:58  توسط spow  | 

دانلود گزارش کار ازمایشگاه مکانیک سیالات

روزنه جريان مايعات از اوريفيس

Flow Through an ORIFICE                 
هدف آزمايش :
هدف، مشاهده چگونگي تخليه مايعات از يک روزنه مدور (اوريفيس) و تعيين ضرايب تخليه، سرعت و سطح مقطع جريان مي باشد . همچنين زمان لازم براي تخليه طبيعي يک مخزن از يک روزنه با زمان تئوريک آن مقايسه مي شود .

تئوري آزمايش :
وقتي سيالي از ميان يک دهانه لبه تيز عبور مي کند، دبي واقعي آن کمتر از دبي بدست آمده از روابط تئوري مي باشد و اين اختلاف نه تنها بواسطه افت انرژي بلکه بيشتر بخاطر انقباض سطح مقطع جريان مي باشد .
 به کمترين مقطع جريان، مقطع فشرده يا اصطلاحاً Vena contracted مي گويند .

دانلود کنید.


برچسب‌ها: روزنه جريان مايعات, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود گزارش کار, اروفیس, روزنه, دبی, فلو, جریان, سیال, نازل, مکانیک سیالات, مهندسی مکانیک, مکانیک, دانلود گزارش کار ازمایشگاه مکانیک سیالات
+ نوشته شده در  جمعه پانزدهم دی ۱۳۹۱ساعت 17:1  توسط spow  | 

دانلود مقاله ای در زمینه تست اولتراسونیک ومباحث جوشکاری و بازرسی جوش

The ultrasonic testing of the spot welded different steel sheets

بازرسی تست غیرمخرب اولتراسونیک برای جوش نقطه ای در ورقهای فولادی مختلف

برای دانلود مقاله به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.برچسب‌ها: تست اولتراسونیک, بازدید جوش, بازرسی جوش, جوشکاری, فولاد, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, تست فراصوتی, تست, مهندسی جوش, مهندسی مکانیک, تست غیرمخرب, جوش
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۱ساعت 23:44  توسط spow  | 

انتخاب سوخت مناسب براي موتورهاي ديزل :

 كيفيت سوخت نقش مهمي در كاركرد درست ، افزايش طول عمر و كنترل انتشار آلاينده ها در  موتورهاي ديزل دارد  . بطوركلي موتورهاي ديزلي كه مطايق با استاندارد ASTM D975- داشته باشند  عملكرد قابل قبولي دارند .
 سوختي كه مورد استفاده قرار مي گيرد بايد تميز ، پايدار و تصفيه شده باشد و خورندگي نداشته باشد .
ميزان گوگرد  موجود در سوخت :
گوگرد موجود در سوخت بايد به اندازه اي كم باشد كه موجب سايش زود هنگام رينگهاي پيستون و جداره سيلندر نشود و حداقل مقدار دي اكسيد گوگرد را هم  از طريق اگزوز دفع كند .
ميزان كمي گوگرد در سوخت قابل اغماض است ولي بايد توجه داشت كه همينمقدار هم مي تواند باعث خورندگي و صدمه به موتور شود .
هر گاه از سوختي استفاده مي كنيد كه بيشتر از 5/.%  جرمي گوگرد دارد بايد دفعات تعويض روغن را زياد تر كنيد
تمامي موتورهاي ديزلي كه در شاهراههاي ايلات متحده حركت مي كنند بايد ذرات معلقي كه از اگزوز آنها خارج مي شود كمتر از 10/. گرم به ازاي هر اسب بخار باشد . به منظور بر آورده كردن اين شرايط ميزان گوگرد موجود در سوخت نبايد بيشتر از 05/%  باشد و در خارج از شاهراهها نبايد بيشتر از 5/ % باشد . اين نوع سوخت با برچسب قرمز مشخص شده است .
كم بودن ميزان گوگرد سوخت سبب مي شود كه دفعات تعويض روغن و فيلتر كمتر شود .
كار كردن در شرايط هواي سرد :
سوخت ديزل در هنگامي هوا سرد است تشكيل كريستالهاي مومي شكلي را می دهد كه مي تواند سبب مسدود شدن فيلتر سوخت و اختلال در سوخت رساني شود براي جلوگيري از اين مشكل راه حلهاي متفاوتي ارائه شده است :
بعضي ها از سوختي كه به همين منظور مورد  تصفيه اضافي واقع شده است استفاده مي كنند و برخي نيز اقدام به اضافه كردن افزودني هايي به سوخت مي كنند مثل اضافه كردن نفت سفيد به گازوئيل براي بهتر كردن درجه ابري بودن سوخت cloud point temperatures مي شود ولي سبب مي شود كه سوختي سبك تر با ارزش حرارتي پائين تري بوجود آيد . و توان بدست آمده از موتور را كم مي كند و ميزان هزينه به ازاي مسافت طي شده : mileage=milage را هم افزايش مي دهد .
تميز بودن سوخت :
سوخت بايد كاملا تميز و عاري از هر گونه آلاينده اي باشد . محل نگهداري سوخت و مخزن سوخت را بايد مرتب مورد بازرسي قرار داد تا عاري از قطرات آب و ذرات آلاينده و رسوبات باشد . ناپايداري سوخت سبب تشكيل لجن و لعاب varnish در مخزن سوخت مي شود.
1- در صورتيكه سوخت ديزل را در سايت نگهداري مي كنيد نكات زير را بايد رعايت كنيد :
از مخازني فولادي گالوانيزه شده براي نگهداري سوخت و اتصالات آن استفاده نكنيد چون بين سوخت و روي موجود در گالوانيزه واكنش شيميايي صورت مي گيرد و سبب مسدود شدن فيلتر ها و صدمه به موتور مي شود .
2- براي جلوگيري از ورود آب و باران به داخل مخزن حتما سرپوش مطمئن براي آن در نظر بگيريد
3- اطراف مخزن و روزنه هاي آن را تميز نگهداريد
4- مخزن را طوري قرار دهيد كه كمي به سمت عقب و محل تخليه زيرين آن شيب داشته باشد . اين كار باعث مي شود كه تخليه آب و رسوبات داخل مخزن راحت تر صورت گيرد
5- با پر نگه داشتن مخزن در اكثر مواقع از تشكيل قطرات آب در داخل مخزن ممانعت به عمل آوريد .
( اين موضوع  مخصوصا در مناطقي مانند ماهشهر كه در اواخر  تابستان و پائيز هوا غالبا شرجي است و در صورتي كه فضاي بالاي مخزن سوخت خالي باشد امكان نفوذ بخار آب و تشكيل قطرات آب وجود دارد حائز اهميت است )
6- همواره بعد از پر كردن مخزن سوخت  ، چند ساعتي صبر كنيد تا  ذرات احتمالي موجود در آن رسوب كند بعد از اين مخزن براي پر كردن باك دستگاهااستفاده كنيد .
 آلودگي سوخت :
غالبا آلودگي موجود در سوخت  به هنگام جابجايي نامناسب آن اتفاق مي افتد اغلب اين آلاينده ها شامل : آب ، ذرات غبار و ذرات ناشي رشد ميكربي(_لجن سياه )
  Microbial growth ( black slime) مي باشند ناپايداري سوخت و نگهداري آن به مدت طولاني هم مي تواند سبب رسوب لعاب در مخزن شود.بهترين روش استفاده از سوخت هاي با كيفيت بالا و نگهداري آن در مخازن تميز است .
افزودني هاي سوخت :
بعضي از سوخت هاي ديزل با مواد افزودني همراه هستند كه با نام سوخت ممتاز و نظاير آن و با قيمتي گرانتر فروخته مي شوند premium diesel fuel   اساساً موتورهاي ديزل نياز چنداني به اينگونه سوخت هاي خاص ندارند ولي اين به خواست مشتري و صلاحديد او بستگي دارد كه از اينگونه سوخت ها استفاده كند يا نه ؟
افزودني هايي كه بعدا توسط مصرف كننده  به سوخت اضافه مي شود :
Aftermarket supplemental  fuel  additives
 
افزودني هاي مختلفي وجود دارد كه بعدا توسط مصرف كننده مي تواند به سوخت اضافه شود . طيف وسيعي از آنها وجود دارد و ادعا مي كنند كه :
*افزودني هاي  ستان cetane(C16H34) 
* افزودني هايي كه باعث كاهش آلاينده ها مي شوند
* پاكيزه كننده ها
* بهبود بخشنده ها به احتراق
* حذف كننده هاي دود
* بهبود بخشنده هاي سوخت در هواي سرد
 ولي بايد دانست كه اكثر اين افزودني ها  فقط باعث بالا رفتن هزينه مي شوند و گاهي حتي به موتور ديزل هم صدمه مي زنند .


برچسب‌ها: سوخت مناسب موتور دیزل, مکانیک خودرو, دیزل, گوگرد, افزودنی, افزودنی سوخت, الاینده, موتور دیزل, مخزن سوخت, درجه ابری بودن سوخت, مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم دی ۱۳۹۱ساعت 21:56  توسط spow  | 

سپتیک تانک(septic tank )

به طور کلی تصفیه فاضلاب در انباره های تعفن به طور ناقص انجام می گیردو آنهم برای جمعیتی محدود. این تصفیه ناقص تنها موجب می شود که دفع فاضلاب به زمین آسانتر انجام گرفته و دفع آن به منابع طبیعی در روی زمین زیان کمتری را به محیط زیست وارد سازد ولی در هر صورت دارای معایب یک تصفیه ناقص می باشد. سپتیک تانک از نظر کار خود نیز دارای این عیب است که قسمتی از مواد ته نشین شده در کف انبار به علت تعفن و تولید گازها همراه این گاز به سطح فاضلاب در انباره آمده و موجب اختلال در کار سپتیک تانک می شود. همچنین ممکن است این مواد همراه فاضلاب بیرون آید.
 
 
از جمله مشکلاتی که در جمع آوری فاضلاب خام در سطح روستاها وجود دارد عدم جریان کافی فاضلاب در لوله ها می باشد. این مسأله باعث می شود سرعت کافی در لوله ها بوجود نیامده و به علت کم بودن سرعت، مواد معلق در لوله رسوب و سیستم از کار بیفتد. پیرو همین نقطه ضعف سیستم های جمع آوری فاضلاب متداول بوده که تصمیم به جمع آوری فاضلاب ته نشین شده از مخازن سپتیک گردید. پساب خروجی از مخزن که مواد معلق خود را در مخزن از دست داده است قادر خواهد بود با سرعت و شیب کمتری بدون مشکل در فاضلابروها جریان یابد.

 قابل توجه است که فاضلابروی ساختمان که عمل جمع آوری فاضلاب تولیدی و انتقال آن را تا مخزن سپتیک عهده دار است بر اساس فاضلابروهای متداول طراحی می شوند بنابراین لازم است که به مسأله حداقل سرعت و شیب در این فاضلابروها دقت شود. در صورتی که بتوان به حل این مسأله فائق شد و از طرفی بتوان موقعیت مخزن را طوری انتخاب نمود که چند خانه را با هم سرویس دهد می توان فاضلاب چند خانه را جمع آوری و به مخزن سپتیک انتقال داد.

متن کامل مقاله را ازلینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: سپتیک تانک septic tank, تانک, فاضلاب, تصفیه اب و فاضلاب, تصفیه فاضلاب, مهندسی عمران, مخزن, دانلود مقالات مهندسی عمران, septic tank, سپتیک تانک
+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم دی ۱۳۹۱ساعت 21:47  توسط spow  | 

راهنمای اصلاح ضریب توان

همه چیز در خصوص جبران سازی توان راکتیو برای استفاده مهندسان مشاور و کاربران

Everything on the subject of power factor correction for consulting engineers and users

جزوه اموزشی راهنمای اصلاح ضریب توان یا راهنمای جبرانسازی توان راکتیو نوشته مهندس حسین شهابی وتهیه شده توسط شرکت فراکوه میباشد و یکی از بهترین منابع اموزشی در زمینه توان راکتیو واصول اصلاح ضریب توان میباشد.

درادامه فهرست مطالب این جزوه اموزشی 53 صفحه ای را مشاهده میفرمایید:

اصول

توان اکتیو

توان اکتیو و راکتیو

توان راکتیو

توان ظاهری

ضریب توان

چرا جبران سازی؟

انواع جبران سازی

جبران سازی انفرادی

جبران سازی گروهی

جبران سازی مرکزی

جبران سازی ترکیبی

تعیین خازن موردنیاز

براساس تعرفه های توان

به وسیله اندازه گیری

از طریق خواندن کنتور

به وسیله قبض برق

کاربردها

جبران سازی گروهی

جبران سازی انفرادی ترانس

جبران سازی انفرادی موتور

رگولاسیون توان راکتیو

مشخصات توان

خازن های قدرت

رگولاتور توان اکتیو

نصب

ترانس جریان

فیوزها و کابل

سیم حفاظت

فرمول های محاسبات برای خازن

هارمونیک ها

هارمونیک چیست؟ چگونگی ایجاد هارمونیک؟

دامنه هارمونیک ها پیش از نصب خازن چقدر هستند؟

تاثیر هارمونیک ها بر تجهیزات جبران سازی بدون راکتور

رزونانس چه زمانی به وجود می اید؟

تاثیر ارایش شبکه

اضافه ولتاژ وجریان هارمونیکی تجهیزات جبران سازی

چگونگی جبران سازی در حضور هارمونیک

اندازه گیری برای اجتناب از وقوع رزونانس

برای دانلود جزوه اموزشی اصلاح ضریب توان به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزشی اصلاح ضریب توان, نیروگاه, رزونانس, هارمونیک, توان اکتیو, توان, توان راکتیو, خازن, جبران ساز, راکتور, دانلود جزوات مهندسی برق, راهنمای اصلاح ضریب توان, power factor correction, مهندسی برق
+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم دی ۱۳۹۱ساعت 19:8  توسط spow  | 

دانلود تحقیق 36 صفحه ای در زمینه لیزر


مقدمه


لیزر این نور شگفت از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد و خواص فیزیکی لیزر ، آنرا از نورهای ایجاد شده از سایر منابع متمایز می‌سازد. از نخستین روزهای تکنولوژی لیزر ، به خواص مشخصه آن پی برده شد. و ما بصورتی گزینشی به این خواص از ماهیت فرآیند لیزر می‌پردازیم که خود این خواص بستری عظیم برای کاربردهای وسیع این پدیده ، در علوم مختلف بخصوص صنعت و پزشکی و ... ایجاد کرده است. به جرأت می‌توان گفت پیشرفت علوم بدون تکنولوژی لیزر امکان پذیر نیست.


شاید مهترین بخش فیزیک اتمی بحث مربوط به فیزیک لیزر باشد.
می دانید که با دادن انرژی به الکترونهای یک اتم می توان آنها را به مدارهای بالاتری برد. (حتماً با این تصویر کلاسیک که الکترون ها مدارهایی با انرژی مشخصی به دور هسته وجود دارند، آشنایید.) اما این خانه جدید برای الکترونها خیلی وضعیت پایداری ندارد و الکترونها ترجیح می دهند با پس دادن انرژی به مدار اصلی خودشان برگردند. این انرژی به صورت یک فوتون با فرکانس مشخص آزاد می شود. یعنی یک واحد انرژی ... اما می دانید که نور از همین فوتونها ساخته می شود. پس اگر با تعداد زیادی از اتمها به طور هم زمان این کار را انجام دهیم، می توانیم پرتو نوری تک فرکانس ایجاد کنیم. علاوه بر اینکه با روشهایی و دقت هایی می توان پرتوهای هم فاز تولید کرد. زیاد نمی خواهیم راجع به لیزر و ویژگیهای آن توضیح دهیم اما همین مهم است که بدانیم که این پدیده اساس تولید پرتوهای لیزر است. کلمه لیزر که انگلیسی آن
"LASER"
 "است مخفف عبارت:" شدت بخشی نور با استفاده از انتشار تحریک شده تابش است.
(Light Amplification by the stimulated Emission of Radiation)

اما سوال مهم این است که برای داشتن لیزر با ویژگیهای خاص از اتمهای چه موادی، در چه شرایطی (غلظت، دما، فشار، ......) می توان استفاده کرد.
 پاسخ بیشتر این سوالات در آزمایشگاه به دست می آیند، پس فیزیک لیزر جزو مباحث تجربی فیزیک جای می گیرد.در ایران نیز مراکزی چون مرکز تحقیقات لیزر، سازمان انرژی اتمی و ... مهمترین مراکزی هستند که پذیرای فیزیکدانان اتمی و لیزر هستند.

آنچه كه سبب مي شود پرتو ليزر از نورهاي ديگر متمايز شود در حقيقت ويژگيهاي منحصر بفرد آن است كه در هيچ منبع نوري ديگر يافت نمي شود. چهار ويژگي عمده ليزر عبارتند از

1 - همدوسي       

2- تك رنگي      

3- واگرايي كم 

4- موازي بودن پرتنگاه اجمالی

لیزر کشفی علمی می‌باشد که به عنوان یک تکنولوژی در زندگی مدرن جا افتاده است. لیزرها به مقدار زیاد در تولیدات صنعتی ، ارتباطات ، نقشه ‌برداری و چاپ مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. همچنین لیزر در پژوهشهای علمی و برای محدوده وسیعی از دستگاههای علمی‌، موارد مصرف پیدا کرده است. برتری لیزر در این است که از منبعی برای نور و تابشهای کنترل شده ، تکفام و پرتوان تولید می‌کند. تابش لیزر ، با پهنای نوار طیفی باریک و توان تمرکزیابی شدید ، چندین برابر درخشانتر از نور خورشید است


دیدکلی 

از هنگام بوجود آمدن لیزر به علت دارا بودن محسنات خلوص فرکانسی ، پهنای باند و سیع ، راستاوری خوب و غیره ، بررسی موارد کاربرد آن به عنوان حامل در مخابرات و در نتیجه بکار گیری محاسن فوق تا کنون ادامه داشته است. در ابتدا گفته می‌شد به علت اینکه فرکانسها صدها هزار برابر می‌شود (حدود 105 برابر) ، تعداد کانالها افزایش می‌یابد که با ارزیابی خوشبینانه تری توام گشته است. استفاده از نور در مخابرات با پیدایش انسان شروع شد و بعد از اختراع لیزر ، دانشمندان توجه خاصی به استفاده از نور جهت انتقال اطللاعات مبذول داشتند. استفاده از لیزر نیم رسانا و تار نوری با تلفات کم از پیشرفتهای مهم در این خصوص بوده است


ریشه لغوی

Laser
کلمه لیزر
از حروف ابتدای عبارت "تقویت نور بوسیله گسیل القایی تابش"
(Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation)
 در لاتین ساخته شده است که معمولاً در طول موجهای مادون قرمز نزدیک ، مرئی و ماورای بنفش طیف الکترومغناطیس می‌باشد. به گسیلهای لیزر گونه طول موجهای بلندتر ناحیه میکروویو "میزر"
گفته می‌شود. لیزر اصولاً به منبع نور همدوس و تکرنگ گفته می‌شود.

برای دانلود تحقیق در زمینه لیزر به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: لیزر, دانلود, دانلود جزوه, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود پروژه, ماهیت لیزر, فیزیک, فیزیک نور, Light Amplification by the stimulated Emission of , دانلود تحقیق, دانلود تحقیق در زمینه لیزر
+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم دی ۱۳۹۱ساعت 18:33  توسط spow  | 

دانلود جزوه الکترونیک 2 دانشگاه سهند

جزوه الکترونیک 2 دانشگاه صنعتی سهند در 245 صفحه به صورت دستنویس و اسکن شده بوده وسرفصل های زیر را پوشش میدهد:

فصل اول : بررسی ترانزیستور و مدارهای ساده ان

- ترانزیستورهای Bipolux

- ترانزیستورهای اثر میدان FET

- روش انعکاس امپدانس

- تقویت کننده های چندطبقه

فصل دوم : بررسی فرکانسی تقویت کننده ها

فصل سوم : تقویت کننده های قدرت

فصل چهارم : تقویت کننده های دیفرانسیل

فصل پنجم : تقویت کننده های عملیاتی

فصل ششم : تقویت کننده های فیدبک

فصل هفتم : منابع تغذیه تثبیت شده

ضمیمه 1 : مدار دارلینگتون

ضمیمه 2 : جدول مقاومتها و خازنهای استاندارد

ضمیمه 3 : چند امتحان نهایی

متن کامل جزوه درسی الکترونیک 2 را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: ترانزیستور, الکترونیک, مهندسی برق, دانلود جزوات مهندسی برق, دانلود جزوه, مقاومت, جزوه, تقویت کننده, خازن, دانلود جزوه مهندسی برق, امپدانس, دانلود جزوه الکترونیک 2 دانشگاه سهند, دانلود جزوه الکترونیک
+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم دی ۱۳۹۱ساعت 20:21  توسط spow  | 

دانلود مجموعه مقالات اموزشی شش سیگما


شش سيگما( Six Sigma )

شش سيگما يك ضرورت و نه انتخاب

مقدمه
امروزه بهبود بهره وري يكي از مهمترين اهداف سازمانها و موسسات مي باشد. اغلب سازمان ها بمنظورافزايش بهره وري و نهايتا دستيابي به مزيت رقابتي جهت ماندگاري پايدار در عرصه تجارت جهاني ، بخش وسيعي از تمركز و توجه خود را به رفع مسائل ، مشكلات و نقاط ضعف موجود در سيستم ها و فرايندهاي خود مي نمايند،كه رويكردي است منطقي . تنوع ابعاد و ماهيت مسائل و موانعي كه سازمان با آنها روبروست ، ايجاب مي كند كه مديران سازمانها از ابزارهاي مختلفي جهت رفع موانع موجود استفاده نمايند . ابزارهايي كه هرچند بكارگيري هر كدام از آنها در نهايت موجب بهبود در سازمان و فرايندهاي آن خواهند شد اما رويكرد و كانون توجه شان متفاوت است . سازمانها بايستي درك درستي از مسائل و مشكلات خود داشته باشند همچنين از ماهيت و شيوه عملكرد ابزارهاي حل مسئله نيز اطلاع داشته باشند . تا با انتخاب و بكارگيري صحيح اين ابزارها ، بتوانند به طور اثر بخشي به رفع مشكلات و ايجاد بهبود مستمر در سازمان اقدام ورزند .
در حال حاضر روش هاي مديريت نوين فراواني از قبيل six sigma،5s،كايزن و ...........بوجود آمده و رشد يافته اند كه از آنها مي توان براي بهبود بهره وري استفاده نمود. براي اين منظور ممكن است يكي از روشهاي بهبود بهره وري شش سيگما باشد.
درساليان اخير مبحث شش سيگما برمبناي منطق(DMAIC) مطرح شده كه به عنوان يكي از تكنيكهاي بهبود و ابزارهاي مهندسي كيفيت،ابتدا در صنايع توليدي با تمركز برنيازهاي مشتري تعريف شده،اما مي تواند در سازمانهاي خدماتي و دولتي نيز كاربرد داشته باشد.به شرط آنكه متناسب با شرايط اينگونه سازمانها بومي شده و در كنار متدهاي ديگر بهره وري (مانند كايزن) بكار گرفته شود.
شش سيگما يك رويكرد تجاري چندوجهي و همه جانبه است كه به منظور حركت در مسير تعالي سازماني، در صورت بهره گيري درست از آن مي تواند نقش اساسي ايفا كند. اگرچه به ظاهر، يك فرآيند و تفكر آماري را تداعي مي كند ولي به واقع مي خواهد در جاده هاي كيفيــــت و تعالي از طريق آسيب شناسي متدولوژي، شناسايي نقاط قوت و فرصتهاي بهبود، مسير حركت و استقرار سيستم هاي كيفيت را به سمت خطاي صفر ترسيم سازد و هدف عملي آنها رسيدن به سطح كيفيت شش سيگما يعني 4/3 خطا در ميليون است.
--------------
شش سیگما چیست؟
شش سيگما چيست؟   
شش سيگما يک استراتژی تحول سازمانی است.
قابلیتهای بهبود:
احراز كيفيت برتر و افزايش قابليت اعتماد در محصولات توليد شده و مونتاژ شده نيازمند چارچوبی است كه به قابليتهای سازمان در زمينه‌هاي مديريت، کاربرد اطلاعات و تکنولوژی يكپارچگي ببخشد. براي استفاده از اطلاعات، وجود يك سری ابزارهای آماری كه بتوان به وسيله آنها عملکرد فرآيندها و توليدات را بهينه نمود، بسيار ضروری است. در دنياي رقابتی امروز، كيفيت خوب يك ويژگی تجملاتي نيست بلکه از ديدگاه هر دوي توليدكنندگان و مصرف كنندگان يك نياز بنيادی است.
 
صرف نظر از تعريفهاي متعدد كيفيت، يك سري ويژگيهاي مشترك جهاني براي آن درنظر گرفته شده است كه عبارتند از : عملكرد دقيق، حداقل تغيير و كمترين هزينه.
دانشمندان و مهندسيني كه به طور عمومي و كلي با مسائل برخورد مي كنند علاقمند به مورد اول، آمارگران، متمايل به مورد دوم و مديران تجاري دوستار مورد سوم مي باشند. بديهي است فرآيند و يا محصولي موفق است كه برخوردار از همه موارد فوق باشد.
شش سیگما فلسفه بهبود مستمر است و به سمت "عالي شدن در همه كارها" پيش مي رود. شش سیگما سيستمي است كه تعيين مي كند كجا قرار گرفتيم، دوست داريم كجا باشيم، چگونه به آن مقصد مي رسيم و چگونه در طول راه پيشرفت مي كنيم.
شش سیگما يك ابزار است كه براي ميزان سازي دقيق ماشين فرآيند به كار مي رود و اينكار را از طريق مشتري‌مداري، بهبود مستمر و درگير كردن و مشاركت همه اعضا در داخل و خارج سازمان انجام مي دهد.
در مبحث شش سیگما ، 3 حوزه اصلي وجود دارد: حوزه اول "فلسفه" است كه طريقه حركت، چشم انداز و جهت حركت سازمان را تعيين مي كند. حوزه دوم "مقياس" است كه به سازمان اين امكان را مي دهد تا به طور دقيق نحوه عملكرد فرآيندها را مشخص كند. حوزه سوم نيز "روش شناسي" است. روش شناسي يك فرآيند سيستماتيك است كه موجب شناسايي، تبيين، اندازه‌گيري، تحليل، توسعه و استاندارد شدن يك فرآيند مي شود.
-------------
شش سيگما
مقدمه و تاریخچه  ......................................................        1 
شش سيگماچیست؟  ................................................        2
سه سیگما در مقابل شش سیکما  ..................................      4
سطوح مختلف سیگما  ..................................................      4
مقایسه بین شش سیگما و  ... ........................................     7
رويكرد شش سيگما  ......................................................    8 
ساختار شش سیگما  ...................................................    11        
ابزارها و روشهاي شش سيگما   .....................................     12
یک نمونه کاربردی انحراف معیار شش گانه  ..........................    14
فراتر از شش سیگما  .....................................................   16
نتيجه گيري   ..............................................................    17
-------------

تعالي متدولوژي SIX SIGMA در بستر سيستم مديريت كيفيت ISO 9001- 2000

-------------

Is This a Six Sigma, Lean, or Kaizen Project?
By Terence T. Burton

متن کامل مقالات اموزشی شش سیگما را ازلینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: شش سیگما, مهندسی صنایع, سیستم, مدیریت, دانلود مقالات مدیریت, دانلود مقالات مهندسی صنایع, Six Sigma, مدیریت کیفیت, کیفیت, بهبود عملکرد سازمان, انحراف معیار, کایزن
+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم دی ۱۳۹۱ساعت 20:0  توسط spow  | 

دودکش خورشیدی

دانلود چهارمقاله و پاورپوینت در زمینه دودکش های خورشیدی ونحوه تولید توان از انرژی خورشیدی

solar chimneys

Solar Chimney Competence Network

The Solar Chimney

VENTILATION PERFORMANCE OF SOLAR CHIMNEY WITH BUILT-IN LATENT HEAT STORAGE

دودکش های خورشیدی یکی از روشهای مورد استفاده در زمینه انرژی های نو و انرژی های تجدیدپذیر به شمار می اید که از انرژی تابشی خورشید وانتقال حرارت به روش تشعشعی واستفاده از اختلاف دانسیته در سیال هوا برای چرخاندن توربین و تولید انرژی پاک استفاده میکند.

یکی از دوستان درخواست تعدادی مقاله در زمینه دودکش خورشیدی داشتند که دراین پست سه مقاله جالب و کاربردی در زمینه دودکش خورشیدی واستحصال انرژی از این طریق ویک پاورپوینت اموزشی برای دانلود تقدیم حضور شما میگردد.(قبلا یک فیلم اموزشی در زمینه دودکش های خورشیدی در وبلاگ اپلود شده است که میتوانید از قسمت مولتی مدیا دانلود نمایید.)

برای دانلود مقالات دودکش های خورشیدی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود مقاله در زمینه دودکش خورشیدی, کلکتور, انرژی های نو, انرژی, انرژی خورشیدی, نیروگاه خورشیدی, solar chimney, برج, دودکش خورشیدی, توربین, نیروگاه
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم دی ۱۳۹۱ساعت 20:9  توسط spow  | 

دانلود کتاب اموزشی تنظیم خانواده دکتر باقرزاده

این کتابچه اموزشی قبلا در پست 778 درج شده بود که به دلیل بن شدن اکانت 4shared از دسترس خارج شده بود ودر این پست مجددا برای استفاده دوستان بارگذاری شد.

جمعيت و تنظيم خانواده

(بهداشت باروري)

دكتر باقرزاده

بخش اول : جمعيت و خانواده
فصل اول : جمعيت
تعريف و انواع جمعيت
 مفاهيم و شاخص هاي اوليه جمعيت شناسي
هرم هاي سني جمعيتي
توزيع جغرافيائي جمعيت
وقايع دموگرافيك يا حركات جمعيت
جمعيت شناسي تاريخي
مشكلات ناشي از رشد بي رويه جمعيت
تغييرات جمعيت در ايران و جهان
فصل دوم : خانواده
مباني و اهداف خانواده
تيپهاي خانواده
اهداف تشكيل خانواده
ملاكها و معيارهاي گزينش همسر
ازدواج دانشجويي
ديدگاه جوانان درباره ازدواج
آفات ازدواج ديرهنگام
اينترنت و ازدواج
بخش دوم : تنظيم خانواده و بهداشت باروري
فصل اول : تنظيم خانواده
تعريف و قلمرو خدمات تنظيم خانواده
اهميت خدمات تنظيم خانواده
اهداف تنظيم خانواده
قانون تنظيم خانواده و جمعيت
تاريخچه تنظيم خانواده در ايران
سلامت و بهداشت باروري(كنفرانسهاي آلماتا و قاهره)
فصل دوم : فيزيولوژي توليد مثل در انسان
هورمونها و غدد مرتبط با توليد مثل
آناتومي و فيزيولوژي دستگاه تناسلي مرد
آناتومي و فيزيولوژي دستگاه تناسلي زن
فصل سوم : برنامه كشوري براي تنظيم خانواده
پنج محور اصلي برنامه كشوري براي تنظيم خانواده
انواع روش هاي پيشگيري از بارداري
قرص هاي خوراكي پيشگيري از بارداري
آمپول يا روش تزريقي پيشگيري از بارداري
نورپلانت(كپسولهاي كاشتني)پروژسترون
كاندوم
روش اورژانس پيشگيري از بارداري
آي يو دي
روشهاي دائمي پيشگيري از بارداري 

متن کامل جزوه درسی تنظیم خانواده دکتر باقرزاده را ازلینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود کتاب اموزشی تنظیم خانواده دکتر باقرزاده, ازدواج, پیشگیری, قانون تنظيم خانواده و جمعيت, جمعیت, دموگرافی, جزوه تنظیم خانواده, دانلود جزوه, تنظيم خانواده, دکتر باقرزاده, جمعيت و تنظيم خانواده, تنظیم خانواده
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم دی ۱۳۹۱ساعت 19:27  توسط spow  | 

ایمنی وبهداشت ساختمان واحد کلرزنی در تصفیه خانه ها

کلر گازی است، بی رنگ زرد متمایل به سبز، دارای بوی مخصوص و محرک وزن ملکولی آن ۹۱/۷۰ و چگالی آن ۴۹/۲ برابر از هوا سنگین تر است و میتواند به صورت مایع متراکم شود.


کلر حدود ۵/۲ قرن پیش درسوئدکشف گردید و نخستین بار درسال ۱۸۹۶ از کلر بعنوان گندزدا در تصفیه آب آشامیدنی استفاده شد.

در سال ۱۸۹۷نیز به دلیل شروع بیماری تیفوئید در انگستان از کلر برای استریل نمودن خطوط انتقال آب آشامیدنی بهره برداری گردید.

امروزه کلر و ترکیبات آن در مقیاس وسیع جهت ضد عفونی در فرایند تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. از آنجا که این ماده به شدت سمی است چه به صورت خالص چه به صورت ترکیبی در تماس با بدن انسان سبب سوختگی و تنفس گاز آن موجب صدمه دیدن سیستم تنفسی و در نهایت خفگی و مرگ می گردد. استاندارد ACGIH مقدارنیم قسمت در میلیون ازکلرمعادل ۵/. میلی گرم در مترمکعب هوا را حد آستانه مجاز تعیین کرده است. بنابراین در کار با این گاز و دستگاه های کلر زنی و تاسیسات واسطه ‘باید اصول ایمنی زیر را کاملا رعایت کرد.

نکات ایمنی و بهداشتی ساختمان کلرزنی

▪ ابعاد اتاق استقرار سیلندرهای گازی آماده مصرف حداقل ۵×۴×۳ (طول× عرض × ارتفاع) متر باشد. دیوارها، سقف وکف اتاق کلرزنی عایق حرارتی وسقف آن شیب دار باشد.

▪ در سقف استقرار سیلندرهای گاز آماده مصرف شبکه افشانک آب (دوش آب) مناسب تعبیه شود. تا در مواقع اضطراری (نشت گاز) به منظور شستشوی گاز عمل کند.

▪ درب ورودی برای حمل سیلندربه داخل وخارج انبار می تواند از نوع کشویی ویا ریلی باشد.

▪ سیستم جمع آوری و دفع فاضلاب واحد کلرزنی برای مواقع اضطراری پیش بینی شود.

▪ پیش بینی حوضچه آب آهک در حد اشباع ویا سود خارج از اتاق کلرزنی با ابعاد حداقل ۵/۱×۳×۳ (طول× عرض× عمق) متر که همواره باید دارای آب آهک در حد اشباع ویا سود باشد. همچنین شیرتخلیه درپایین ترین نقطه حوضچه تعبیه شود.

▪ نصب جرثقیل سقفی از نوع هیدرولیکی والکتریکی چهار حالته ودسته کنترل جرثقیل در خارج از اتاق استقرار سیلندرهای آماده مصرف و انبار ودر کنار حوضچه آب آهک ودرون محفظه مناسب قرارگیرد( طول کابل دسته کنترل به گونه ای انتخاب شود که اپراتور قادر به کار کردن با آن از فاصله دور باشد)

▪ فن مکنده (جنس PVC وقدرت آن متناسب با اتاق کلرزنی ومیزان آلاینده) در ارتفاع ۲۰ سانتیمتری از کف اتاق استقرار سیلندر های آماده مصرف و اتاق کلرزنی نصب گردد و هوای خروجی به حوضچه خنثی ساز هدایت و بعد از آن به هوای آزاد تخلیه شود.

▪ فن دمنده هوای آزاد (جنسPVCوقدرت آن متناسب بااتاق کلرزنی ومیزان آلاینده) باید نزدیک به سقف اتاق استقرار سیلندرهای آماده مصرف و اتاق کلرزنی نصب گردد.

▪ تابلوهای برق و کلید قطع و وصل (تهویه، روشنایی) اتاق استقرار سیلندرهای آماده مصرف در خارج از آن نصب گردد. همچنین تجهیزات ایمنی مناسب برای تابلوهای برق شامل سیم ارت، کف پوش عایق به ضخامت ۶میلیمتر، فیوز، کنتور فاز منظور گردد.

▪ سیلندرهای کلرباید مجزا از موادشیمیایی یا ترکیبات مانندآمونیاک، اکسیژن، روغن و واد شیمیایی مورداستفاده درکشاورزی وهیدروکربن ای گازی ومایع نگهداری شوند.

▪ استفاده از گریس ای معمولی برای روغن کاری قطعات کلرزنی ممنوع است مگربا گریس مقام دربرابر کلر

▪ وجود آبفشان پلاستیکی حاوی محلول آمونیاک تجاری ۲۰./. بومه جهت مشخص نمودن محل نشت های احتمالی اتصالات

▪ نصب علائم هشداردهنده از قبیل: ورود افرادمتفرقه ممنوع، خطرموادشیمیایی، خطرمرگ، استفاده از(ماسک تنفسی، دستکش، لباس ضداسید)، شماره سازمان آتش نشانی، منع استعمال دخانیات و غیره

▪ وسایل ایمنی مناسب ازقبیل کپسول آتش نشانی از نوع پودر و گاز، دتکتور گازیاب گاز کلر باتوجه به محل تک سنسوره یا دوسنسوره مجهز به آژیر اعلام خطر و سیستم راه انداز فن های اضطراری، دماسنج، دستگاه کپسول اکسیژن، ماسک تمام صورت بافیلتر(A۲B۲ کدرنگ نقره ای) خصوص گاز کلر، کیت ایمنی باتجهیزات کامل (لباس مخصوص ضد نفوذ گازکلر، دستکش ضد اسید، چکمه لاستیکی ضد اسید، درپوش ایمنی یا کپ، آچار مخصوص، پودر، گوه های برنجی، کمربند مهار سوراخ، واشر…..U)

▪ وسایل حفاظت فردی باید دریک ویترین مخصوص ودر دسترس فوری قرار گیرد.

▪ دراختیارگذاشتن وسیله ارتباطی درمحل تادرصورت بروز احتمالی نشتی بتوان سریعا" به مسئولین مربوطه اطلاع داده شود .
       
مرجع : شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه

ماخذ:
۱ جزوه انستیتو کلرآمریکا
۲ استاندارد ۵۰۱۵ موسسه استاندارد وتحقیقات صنعتی
۳ ایمنی در تاسیسات آب و فاضلاب شهری، محسن عابدی
۴ MSDS مواد شیمیایی
۵ کتاب سم شناسی صنعتی، جلددوم دکترغلامحسین ثنائی
گردآورنده:
خانم مهندس شاه نجات


برچسب‌ها: ایمنی وبهداشت ساختمان واحد کلرزنی در تصفیه خانه ها, کلر, کلرزنی, گندزدایی, اب اشامیدنی, تصفیه اب, مهندسی شیمی, مهندسی اب وفاضلاب, مهندسی عمران, تصفیه خانه, تصفیه
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم دی ۱۳۹۱ساعت 17:5  توسط spow  | 

مخزن

اصطلاح عمومی مخزن را می توان از نظر ساختار به دو دسته کلی مخازن با اجزاء داخلی (مثل پوسته مبدل های حرارتی ، ظروف همزن دار ، برج تقطیر و ... ) و مخازن بدون اجزاء داخلی که تانک ها و درام ها می باشند ، محدود کرد . تفاوت تانک و درام در اندازه آنها می باشد که زمان اقامت یک جریان مداوم در درام از چند دقیقه تجاوز نمی کند ، در صورتیکه این زمان اقامت برای تانک ها به چندین ساعت می رسد . درام ها در خطوط فرآیند قبل یا بعد از دستگاه های فرآیندی استفاده می شوند که به عنوان مثال می توان به درام واقع در قبل ازکمپرسور ها اشاره کرد که قطرات مایع را از جریان گازی جدا می کنند. درام قبل از دیگ مانع از آن می شود که دستگاه در وضعیت خشک کار کند . درام پس از کمپرسور رفت و برگشتی ضربه آن را متعادل می کند . تانک ها مخازن بزرگتری هستند که می توان به تانک خوراک (Feed Tank) برج تقطیر ناپیوسته که ممکن است خوراک چندین روز را در خود نگهدارد و همینطور مخازن ذخیره اشاره کرد .


مخازن از نظر کاربرد به ۲ دسته مخازن ذخیره و تحت فشار تقسیم می شوند که هر کدام در موارد خاص فرآیندی مورد استفاده قرار می گیرند .

● انواع مخازن ذخیره

به طور کلی فرآورده های نفتی را از نظر انباشتن در مخزن ها می توان به سه دسته تقسیم کرد :

۱) فرآورده هایی که فشار بخار آنها از ۱.۵ پوند بر اینچ مربع کمتر است ، معمولا" در مخزن های سقف ثابت نگهداری می شوند .

۲) فرآورده هایی که فشار بخار آنها بیشتر از ۱.۵ پوند بر اینچ مربع است در مخزن های سقف شناور نگهداری می شوند .

۳) فرآورده هایی که دارای فشار بخار زیادتر تا نزدیک ۱۰۰ پوند بر اینچ مربع هستند ، در مخزن های کروی یا استوانه ای نگهداری می شوند .

الف) مخزن های سقف ثابت :

این نوع مخزن های استوانه ای ، قائم و با سقف ثابت مخروطی شکل بوده ، بر پایه مناسبترین اندازه قطر و بلندی برای تامین ظرفیت مورد نیاز استاندارد شده است و برای انباشتن فرآورده های گوناگون نفتی مورد استفاده قرار می گیرد.

▪ عواملی که در گزینش قطر و بلندی مخزن موثرند :

فضای موجود برای نصب مخزن ، تحمل فشار ، خاک زیر مخزن ، فراریت فرآورده هایی که باید در مخزن انبار شود ، سرعت ته نشین شدن مواد نفتی مورد نظر و ناخالصی هایی که در مخزن انبار می گردد. مخزن هایی که برای انباشتن مایعات فرار ساخته می شود باید بدون منفذ (Gas Tight) بوده و تغییرات فشار میان ۶ تا ۲۰ سانتی متر آب را تحمل نماید تغییرات فشار به وسیله شیر اطمینان ویژه ای خنثی می گردد. دیگر تجهیزات این مخزن ها عبارتند از حوضچه و شیر زیر آب ، لوله های مارپیچ بخار ، پروانه همزن برای آمیختن فرآورده ها ، عمق سنج خودکار ، دماسنج و غیره .

دیسک شکست (Rupture Disk) قسمتی روی سقف تانک است که ضعیفتر از قسمت های دیگر ساخته می شود و در مواقعی که کنترل کننده ها خوب عمل نکنند و همینطور برای شیرهای اطمینان مشکل به وجود آمده باشد پاره شده و مانع از صدمه دیدن برج می شوند .

ب) مخزن های سقف شناور :

در این مخزن ها سقف شناور روی مایع شناور بوده با مایع به بالا و پایین حرکت می کند معمولا" ۲ نوع از این مخزن ها بیش از انواع دیگر به کار رفته می شوند .

▪ سقف های ماهیتابه ای شکل (Pan Type) :

این سقف ها مسطح بوده و از فولاد ساخته می شوند و دارای پایه های عمودی هستند که به محیط سقف متصل می باشد . نقطه ضعف این سقف ها این است که به مجرد سوراخ شدن غرق می شوند

▪ سقف های خزینه دار (Pontoon Type) :

که در آن خزینه جعبه مانند و تو خالی پیرامون سقف نصب شده ، آن را شناور کرده است . برتری این نوع سقف در این است که با سوراخ شدن یک یا چند خزینه غرق نخواهد شد .

▪ مخزن های کروی و استوانه ای

مخزن های کروی یا استوانه ای برای مقاومت در برابر فشار های بالا به کار می رود و ممکن است فشار تا ۱۰۰ پوند بر اینچ مربع یا بیشتر را تحمل کنند .

این نوع مخزن ها جهت نگهداری بوتان و پروپان و گاز مایع و بنزین های سبک و به طور کلی مواد شیمیایی سبک کاربرد دارد.

ج) مشخصات عمومی مخازن تحت فشار

شکل اکثر مخازن تحت فشار استوانه ای یا کروی بوده که فرم استوانه ای آن با کلگی کروی یا بیضوی یا کاسه ای قابل ساخت و مونتاژ می باشد . و کلگی های کروی به دو حالت نورد گرم و سرد تولید می شوند .

استاندارد ASME Boiler & Pressure Vessel Code برای مخازن ذخیره ای نیز استفاده می شود ، طبق استاندارد موجود بعد از مشخص بودن پارامتر های اصلی یاد شده ضخامت و مشخصات هندسی و جوشکاری و جنس مواد تعیین شده با امکانات کارگاهی نیز تهیه می شود .

اتصالات مختلفی که روی مخازن تعبیه می گردد ، از قبیل محل مورد نصب فشار سنج ، شیر تخلیه اضطراری ، ترمومتر ، سطح سنج ، و در صورتی که مخزن جهت کارهای پیچیده تر استفاده شود ، طبعا" نیاز اتصالات مربوط به آن نیز اضافه خواهد شد .

▪ خصوصیات فنی مخازن تحت فشار

طراحی و ساخت مخازن تحت فشار بر اساس پارامتر های مختلف فنی از قبیل فشار ، درجه حرارت ، نوع فولاد مصرفی حجم مورد مصرف ، امکانات کارگاهی ، تاثیر عوامل جوی از قبیل باد و برف و باران و زلزله ، عمر مفید مقاومت مصالح و مواد مصرفی در مقابل خوردگی الکتروشیمیایی و مکانیکی به شرح زیر طراحی می شود :

▪ فشار مخزن با توجه به استاندارد (ASME Code) با ضخامت

▪ تنش مجاز مواد مصرفی

▪ امکانات جوشکاری ارتباط دارد

درجه حرارت که عاملی در طراحی و ساخت بوده یکیدیگر از عوامل مهم در طراحی می باشند .

مواد مصرفی در مخازن تحت فشار و ذخیره ای معمولا" Carbon Steel از انواع مختلف بوده که انتخاب هر کدام از این فولاد ها با توجه به تنش مجاز درجه حرارت کاری و فرم پذیری فولاد و جوشکاری آن و ... انجام می گیرد.

عامل حجم مخزن با در نظر گرفتن موقعیت محل نصب و با تغییراندازه و قطر و ارتفاع بر اساس استاندارد مربوطه و با حفظ تناسب اجزاء ، مطابق با نیاز طراحی و ساخته می شود .

پارامتر تاثیرات جوی به صورت بار اضافی در شرایط مختلف محاسبه می شود .

● ایمنی در مخازن ذخیره

از دیدگاه ایمنی مخزن ها باید دارای تجهیزات زیر باشند :

▪ سقف شناور : برای کاهش میزان تبخیر مواد سبک و جلوگیری از آتش سوزی ، مخزن های فرآورده های سبک و فرار با سقف شناور ساخته می شوند. این نوع سقف ها از ورود هوا به مخزن و هم آمیزی با بخار های نفتی ممانعت می کند و از این راه انفجار و آتش سوزی که ممکن است از جرقه ساکن ایجاد شود جلوگیری می نماید .

▪ رنگ مخزن ها : مخزن های محصولات سبک و میان تقطیر به رنگ سفید رنگ آمیزی می شود تا کمترین گرما را از محیط و انرژی تابشی آفتاب جذب کرده دمای محتوای مخزن ها در کمترین حد ممکن نگه داشته می شود .نتیجتا" مقدار تبخیر و هدر رفتن مواد سبک نفتی کمتر شده شرایط خطرناکی در بالای مخزن پدید نمی آید .

▪ خطر الکترسیته ساکن در مخزن : خطر های الکتریسیته ساکن را که به هنگام نقل و انتقال مواد نفتی آتش زا دو عامل سبب بارور شدن مخزن با الکتریسیته ساکن می گردد . یکی پخش شدن مایعات به قطرات کوچک و دیگری اصطکاک مایعات هنگام جریان در خطوط لوله ، پس از ورود مایع به مخزن و بارور شدن مخزن از دو راه بالا ، حتی جرقه کوچکی در آمیزه بخارات نفتی و هوای موجود در بالای مخزن ، سبب انفجار و آتش سوزی می شود . دیواره همه مخزن ها باید به وسیله سیم به زمین متصل شود . (Earthing Wire) کار این سیم هدایت بار الکتریسیته ساکن از مخزن به زمین و جلوگیری از تراکم الکتریسیته در بدنه مخزن می باشد .


برچسب‌ها: مخزن, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, مقالات مهندسی شیمی, مقالات مهندسی مکانیک, تانک, برج, برج تقطیر, مبدل حرارتی, درام, بویلر, فرایند, مهندسی شیمی
+ نوشته شده در  یکشنبه دهم دی ۱۳۹۱ساعت 19:22  توسط spow  | 

افزایش انرژی حاصل از نیروگاه های برق آبی به میزان چندین برابر

امروزه یکی از بهترین منابع تجدید پذیر برای تولید انرژی ، استفاده از نیروگاههای برق آبی می باشد که اساس آنها بر پایه انباشتِ آب در پشت سدّهای بزرگ شکل گرفته است و بنابراین ما هر چه قدر که بتوانیم ارتفاع ِ سطح ِ آب ، در پشت سدّها را بالاتر ببریم ، در آنصورت ، فشار آب خروجی از پای سدّها بیشتر شده و ما به انرژی بیشتری دست خواهیم یافت و این مسئله یکی از قوانین اولیه و پذیرفته شده در دانش فیزیک میباشد البته باید توجه داشته باشیم که بالا بردن ارتفاع سطح آب در پشت سدّها به آسانی امکان پذیر نبوده و این کار، مستلزم صرف هزینه های سنگین و نیز نیازمند شکل خاص ارتفاعات منطقه و همچنین شرایط زمین ساختی مناسبی می باشد .


در ضمن این مطلب را هم اضافه می کنم که استفاده از توربین های آبی هم باعث می شود که بخشی از انرژی پتانسیل نهفته در پشت سدّها ، به هدر رفته و هرگز استحصال نگردد چون وقتی مولکولهای آب به سطح پره های این توربینها برخورد می کنند ، در آنصورت فقط در لحظه برخورد مولکولهای آب ،به سطح پره ها نیرو اعمال می شود و بقیه انرژی جنبشی آنها ، صرف انعکاس همان مولکولهای آب از سطح پره های توربین می شود و در واقع به هدر می رود و لذا بنده برای رفع این دو مشکل و محدودیت اساسی ، ایده ای را مطرح کرده بودم که به عنوان اختراع به شماره ۳۰۹۲۳ مورخه ۲۷/۱۰/۱۳۸۳ به ثبت رسیده است که تفصیل آن به شرح ذیل می باشد .

۱) ما به جای بالا بردن ِ ارتفاع سطح ِآب ، در پشت سدّها ، باید کاری بکنیم که ارتفاع محل خروج آب ، از پای سدّها را پایین تر ببریم و این کار به آسانی و با استفاده از تونل و یا لوله طویلی که در پایین دست ِ سدّ و در مسیر رودخانه ، کار گذاشته می شود ، امکان پذیر است چون تمام رودخانه ها نسبت به سطح افق ، دارای زاویه و شیب هستند و لذا ما هر چه قدر که بتوانیم در مسیر رودخانه ، پایین تر برویم در آنصورت فاصله عمودی ما نسبت به سطح ِ آبی که در پشت سدّ قرار دارد ، افزایش خواهد یافت و لذا فشار آب خروجی ، که از انتهای لوله خارج می شود ، به میزان چندین برابر افزایش خواهد یافت و در نتیجه انرژی حاصله هم چندین برابر خواهد شد البته شرط موفقیت این طرح وابسته به این است که ما باید از لوله ای استفاده بکنیم که قطر دهانه آن نسبت به قطر ِ دهانه ِمحل ِ خروج آب که در انتهای لوله قرار دارد ، زیاد باشد تا این لوله بزرگ ، مانند یک مخزن آب عمل نماید و بدین وسیله با افزایش طول لوله ، مسئله افت فشار بوجود نخواهد آمد . { در ضمن به جای این لوله بزرگ ، می توان از لوله ای استفاده کرد که قطر دهانه آن در پای سدّ زیاد باشد و به تدریج که در مسیر رودخانه پایین تر می رود از قطر دهانه آن کاسته شود } .متذکر می شوم که از فشار ِ آب خروجی که در انتهای لوله بوجود می آید می توان استفاده کرد و آب را به مناطق مرتفع تر برای آبیاری و مصارف دیگر انتقال داد .


در ضمن برای جلوگیری از آسیب های زیست محیطی ، لازم است که بخشی از آب خروجی از پای سدّ ، در مسیر اصلی رودخانه جریان یابد تا ارتباط آب رودخانه ، با بستر و محیط اطراف آن قطع نشود .

۲) همانطور که عنوان کردم استفاده از توربین های آبی هم باعث می شود که بخشی از انرژی جنبشی مولکولهای آب ، صرف انعکاس ِ همان مولکولهای آب از سطح ِ پره های توربین می شود و به هدر می رود بنابراین اگر ما از موتوری شبیه به موتور بخار استفاده بکنیم و به جای بخار ، آب پرفشار به آن موتور وارد بکنیم ، در آنصورت به انرژی بیشتری دست خواهیم یافت چون در موتور بخار با توجه به اینکه یک پیستون در داخل سیلندر حرکت می کند و لذا در طول مدت زمانی که پیستون از یک سر سیلندر به سر دیگر آن می رود ، فشار آب ، بر سر پیستون اعمال خواهد شد و این مدت نسبت به لحظه ای که مولکولهای آب به سطح پره های توربین برخورد می کنند و سپس منعکس می شوند ، مدت زمان بیشتری است و لذا با استفاده از این موتور ، انرژی بیشتری تولید خواهد شد .
       
همت کمیلی


برچسب‌ها: بهینه سازی انرژی نیروگاههای برق ابی, توربین, توربین ابی, نیروگاه برق, نیروگاه ابی, سد, انرژی های نو, انرژی, ارتفاع سد, نیروگاه
+ نوشته شده در  یکشنبه دهم دی ۱۳۹۱ساعت 19:17  توسط spow  | 

کتابچه ابزار دقیق مهندسی شیمی که به دلیل از دسترس خارج شدن اکانت 4Shared قابل دانلود نبود را میتوانید درلینک زیر دانلود نمایید:

دانلود کتاب ابزار دقیق مهندسی شیمی
این کتابچه دویست صفحه ای درپالایشگاه ابادان وبرای راهنمایی علاقه مندان ومهندسین شیمی ومتخصصین ابزار دقیق درزمینه مسایل عمومی ابزاردقیقی وتجهیزات وابسته تهیه شده است
فهرست مطالب این کتابچه اموزشی را مشاهده میفرمایید:

بخش اول :UTILITY
- سرويسهاي وابسته يا صنايع همگاني …………………...…..……1
- واحد آب رساني آب از دريا به پالايشگاه ……….…….………...…1
- واحد دريافت آب از دريا و توزيع آن در پالايشگاه ……….……...… 9
- واحدهاي آب شيرين كن ………...............……………….…...…16
- واحد آب كارگاهي ……….………..........……………………………28
- واحد آب آشاميدني ……….……….….......………….…………… 30
- واحد آب خنك كننده ماشين آلات ………..……………...……...…32
-واحد آب آتش نشاني ………………....………………………………35
- واحد هاي سوخت گاز و مايع …………..….…….….………………37
- واحد هواي فشرده مورد نياز دستگاهها ( كارگاهي ) و ابزار دقيق 48
- واحد توليد ازت مايع …………...............……….………..……..…53
- واحد تهيه و ارسال كاستيك ….….……………………...……………58
- واحد ارسال آمونياك ………………....…………..…………………… 61
- واحد توليد آب بويلر ……………..……………..……………………… 65
- كاندنس هاي داغ برگشتي واحدها .…..……………………………65
- آب DM ………….…………….............………………….……………67
- احياء به كمك اسيد سولفوريك …….……………..………………… 70
- احياء به كمك كاستيك سودا ………………………….………………71
-كاندنس هاي سرد برگشتي واحدها …...………………...………..75
-واحدهاي توليد بخار و برق .………..….…….…….……..……………78
-واحد توليد بخار ………………………………..…………………………79
- سيستم توليد بخار آب فشار بالا ………………………….....……79
- سيستم توليد بخار آب فشار متوسط …………………..…………79
- سيستم توليد بخار آب فشار پائين …………………..………….…80
- سيستم توليد آب بويلر……...…………..…………………..……...80
- واحد توليد برق …………………………………………………………82
- ژنراتورهاي با توربين گازي ………….…….……………..…………82
-ژنراتور با توربين بخاري ……...…………….…………..…………… 82
- ژنراتور اضطراري با موتور ديزلي …………...…….…………………83
- برق شهري …………………………………....………………………83
- توليد و توزيع برق …………..…..……………………………………83
- مصرف كنندگان بخار آب فشار بالا ……….…………..…...………87
- بويلرهاي AUXILARY ………..…………..…..……………………… 87
- بويلرهاي WASTE HEAT ………..……………….....………………88
- بخار آب فشار متوسط ……………………………………..………90
- بخار آب فشار پائين …….………..………………………..………90
- سيستم آب بويلر …………………………………….…………… 91
-سيستم بازيافت كاندنسيت …………….……………………… 92
- سيستم تزريق مواد شيميائي ………………………………… 93
- ديگر تجهيزات كنترلي واحد توليد بخار ……………………...… 95
- تشريح سيستم توليد و توزيع برق ………..…………………… 96
-ژنراتورهاي با توربين گازي ………………………………………..96
-ژنراتور با توربين بخاري ………………………………………………97
- توزيع برق ………….……………………………………………… 99
- توزيع برق در واحد ايستگاه فرعي ……………………………… 104
- چگونگي تغذيه مصرف كنندگان ولتاژ متوسط و پائين……… 106
-واحد تصفيه آبهاي آلوده ……………………………………………111
-روش هاي رايج در تصفيه آبهاي صنعتي ……………………… 112
-توضيحات عملياتي واحد …………….………………………….115
-آب خروجي از ظروف نمك گير واحدهاي تقطير .……………...116
- آبهاي نفت دار تخليه شده از واحدهاي عملياتي……………116
- آب بارانهاي طوفاني ……………………………………………117
- حوضچه متعادل كننده و خنثي كننده ………….…117
- حوضچه هاي ……………………………………… DAF118
- اكسيداسيون بيولوژيكي ………………………………………119
-بخش خارج سازي لجن ………………………………………121
-*****هاي شني ………………………………………122

-آب فاضلابهاي بهداشتي ………………………………… 122
- اصول اكسيداسيون بيولوژيكي …………………………127
- مكانيزم حذف ماده آلي توسط اكسيداسيون بيولوژيك……128
- مواد غذايي ……………………………………………..130
- درجه حرارت ……………………………………………..130
-PH …………………………………………………..131
- سميت …………………….………………………………..131
-كيفيت لجن …………………..……………….……………132
- انواع باكتري ها …………………………………………..132

بخش دوم : منطقه الف و ب

- واحدهاي تقطير در فشار اتمسفر و خلاء….…………134
- رديابي خوراك و محصولات ……………………………135
- شرح عمليات ……………………….…………………137
- متفيرهاي عملياتي واحد ( درجه حرارت ، فشار و … )…138
- سيستم هاي جانبي ………………………..……………146
- واحد تصفيه شيميائي بنزين توليدي واحد غلظت شكن با كاستيك ……154
-شرح فرآيند تصفيه شيميائي بنزين توليدي واحد غلظت شكن با كاستيك … 154
- متغيرهاي عملياتي و كنترل آنها …………………………156
- شرايط عملياتي بخش EXTRACTOR ………………156
- شرايط عملياتي بخش راكتور …………...………………157
- واحد تصفيه شيميائي بنزين سبك توليدي پالايشگاه با كاستيك…159
- شرح فرآيند تصفيه شيمياييL.S.R.G با كاستيك….……….…159
- بخش احياء كاستيك ……………………………….…160
- واحدهاي بازيافت گاز مايع ……………………163
- شرح فرآيند بازيافت گاز مايع ……………….…163
- متغيرهاي عملياتي و كنترل آنها ( درجه حرارت، فشار و … ) ….………164
- بخش تصفيه و تفكيك گاز مايع ………………………………166
- متغيرهاي عملياتي و كنترل آنها ……………………………167
-واحد غلظت شكن ……………………………………..……171
-متغيرهاي عملياتي و كنترل آنها …………………………174
-واحد تهيه قير دميده …………………………………181
- شرح فرآيند واحد تهيه قير دميده …………...……………………182
- متغيرهاي عملياتي و كنترل آنها ………..………………183

بخش سوم : مخازن، برنامه ريزي پالايش و نقل و انتقالات مواد نفتي

- بخش مخازن پالايشگاه و چگونگي فرايند آن ………………188
-شيوه قرار گرفتن مخازن در حصارها …….……………………194
-انواع مخازن استفاده شده در پالايشگاه …..………………195
- تهيه فرآورده هاي نهايي به كمك عمل اختلاط ….....……195
- نكات ايمني در طراحي مخازن …………..……...…………196
- بخش انبار نفت پالايشگاه و چگونگي توزيع فرآورده ها بوسيله آن… 197
- بخش برنامه ريزي مخازن يا پالايش ……………………198
- برنامه هاي كوتاه مدت يا عملياتي ………………………198
- نفت خام هاي گوناگون، مقدار خوراك و چگونگي تأمين آنها ……………199
- برنامه هاي دراز مدت …………………………200
- تهيه و تنظيم اسناد كشتي هاي وارداتي و صادراتي …………200

دانلود کتاب اموزشی ابزار دقیق مهندسی شیمی

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: ابزار دقیق مهندسی شیمی, ابزار دقیق, واحد تقطیر, فیلتر, تصفیه, تصفیه اب, پالایشگاه, ابزاردقیق پالایشگاه, واحدهاي بازيافت, شرح فرآيند واحد, نیروگاه, واحدهاي توليد بخار و برق, واحد توليد ازت, مهندسی شیمی
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفتم دی ۱۳۹۱ساعت 11:55  توسط spow  | 

به دست آوردن پاسخی صریح برای چروکیدگی لبه صفحات گرد به کمک ورق گیر در طی فرآیند کشش عمیق با استفاده از تئوری تغییر شکل کوچک

در این مطالعه بر اساس مدل دو بعدی تنش صفحه ای و فانکشنال دو شاخه ای بر مبنای تئوری عمومی یکتایی هیل در مختصات قطبی، شرایط بحرانی چروکیدگی پلاستیک ورق گرد (تعداد موج های تشکیل شده و همچنین محدوده چروکیدگی لبه ورق) به کمک ورق گیر، طی فرآیند کشش عمیق به طور تحلیلی و به منظور بهبود نتایج قبلی که اغلب به طور عددی یا عددی-تحلیلی بوده اند، به دست آورده شده است. برای این منظور از روش های تحلیلی الاستوپلاستیک و انرژی استفاده شده است. در این تحلیل جهت به دست آوردن پاسخ صریح برای محدوده چروکیدگی، از تئوری تغییر شکل کوچک و همچنین تئوری تغییر شکل در پلاستیسیته استفاده شده است. به همین منظور ماده پلاستیک کامل در نظر گرفته شده و معیار تسلیم ترسکا در نظر گرفته شده است. در این تحقیق اثر ورق گیر نیز روی محدوده چروکیدگی ورق های آلومینیومی و فولادی با هم مقایسه شده است. نتایج تحلیلی به دست آمده با در نظر گرفتن اثر ورق گیر روی محدوده چروکیدگی به طور صریح می باشند و با این روش، محدوده دقیق تری برای شکل دهی ورق تعیین می شود.

متن کامل مقاله را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود مقاله, مقالات مهندسی مکانیک, پلاستیک, ساخت و تولید, مقاله, دانلود, کشش عمیق, تنش, تنش صفحه ای, پلاستیسیته, فرآیند کشش عمیق, دانلود مقاله مهندسی مکانیک ساخت تولید
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 17:20  توسط spow  | 

با توجه به بن شدن اکانتم در سایت فورشیرد مقالاتی که قبلا تحت عنوان 7 مقاله در زمینه ارتعاشات  برای دانلود قرار داده بودیم از دسترس خارج شده است لذا مقالات را بجز کتاب ارتعاشات رائو که به صورت مجزا اپلود شده است ودر وبلاگ میتوانید دانلود نمایید به انضمام هفت مقاله دیگر در زمینه ارتعاشات،بالانسینگ ، پایش وضعیت به کمک ارتعاش سنجی و اموزش ارتعاشات در یک فایل  برای استفاده دوستان اپلود نموده ایم.
برای دانلود مقالات ارتعاشات به فهرست زیر به لینک دانلود مراجعه فرمایید:

Vibration Characteristics of Industrial Gas Turbines

Active Balancing and Vibration Control of Rotating Machinery: A Survey

Active Vibration Control of A High Speed Rotor Using PZT Patches on the Shaft Surface

BALANCING WITH AN OFFSET MASS CENTER

The FFT Analyzer in Mechanical Engineering Education

Adaptive on-line balancing and vibration control of a rigid rotor supported by active magnetic bearings

The Effects of Shaft Rub on Bearing Housing Vibration Signatures

Introduction to bearing and seals in rotordynamics

Investigations on the effects of ultrasonic vibrations in the extrusion process

Polar Balance Chart

SHOP BALANCING TOLERANCES A PRACTICAL GUIDE

THE BASICS OF BALANCING

Forward and backward whirl of shafts due to unbalance forces

دانلود مقالات ارتعاشات (تعداد 13 مقاله)

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: ارتعاشات, مقالات مهندسی مکانیک, دانلود مقاله مهندسی, دانلود مقاله, مقاله ارتعاشات, ارتعاش, ویبره, لرزش, پایش وضعیت, تجهیزات دوار, بالانس, بالانسینگ, دانلود مقالات ارتعاشات
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 17:4  توسط spow  | 

تعیین پارامترهای موتور القایی سه فاز به روش بردازش جریان استاتور

ایمان زیاری،ابوالفضل واحدی،داوود عرب خابوری

نظر به اهميت تعيين پارامترهاي موتور القايي، در اين مقاله روشي جهت شناسايي پارامترهاي اين موتور ارائه مي گردد. در اين روش که از برازش منحني جريان استاتور استفاده مي شود، موتور در حالتي مورد بررسي قرار مي گيرد كه يك ولتاژ DC به سيم پيچ استاتور اعمال مي شود و سپس منبع از مدار جدا شده و سيم پيچ استاتور اتصال كوتاه مي شود. در اين حالت از جريان استاتور نمونه برداري انجام شده و توسط روش برازش، ضرايب و ثابت زماني هاي جريان ها استخراج و بر اساس آنها ، پارامترهاي موتور محاسبه مي گردند. جهت ارزيابي روش ارائه شده و پارامترهاي بدست آمده از تست شتابگيري آزاد در دو حالت عملي و شبيه سازي استفاده شده است.

متن کامل مقاله را از لینک زیر ردیافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: روتور, استاتور, موتور, موتور القائی, سیم پیچ, موتور سه فاز, جریان, تک فاز, سه فاز, شبیه سازی, الگوریتم, ولتاژ, ولتاژ DC, ژنراتور
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 16:44  توسط spow  | 

دانلود جزوه سوالات کنکوری درس تولید مخصوص

سوالات درس تولید مخصوص به همراه پاسخ تشریحی

این جزوه شامل سوالات و پاسخ تشریحی نمونه سوالات کنکورهای ارشد مکانیک در درس تولید مخصوص میباشد و برای اشنایی با سوالات کنکور کارشناسی ارشد مکانیک و ازمودن دانسته ها منبع مناسبی به حساب می اید.

برای دانلود نمونه سوالات کنکور کارشناسی ارشد درس تولید مخصوص به لینک زیر مراجعه فرمایید.

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: تولید مخصوص, تولید, مکانیک, نمونه سوال تولید مخصوص, نمونه سوال, کنکور, کارشناسی ارشد, دانلود جزوه سوالات کنکوری درس تولید مخصوص, کنکور کارشناسی ارشد مکانیک, کنکور کارشناسی ارشد, مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 15:3  توسط spow  | 

تحلیل بارداری استاتیکی روغن ترانسفورماتورها

بهروز وحیدی،قادر رسولی

بارداري استاتيكي ناشي از گردش روغن به عنوان عامل اصلي چندين شكست الكتريكي در ترانسفورماتورهاي بزرگ خنك شونده با روغن شناسايي شده است. افزايش ظرفيت و ولتاژ نامي ترانسفورماتورهاي قدرت در دو دهه اخير موجب شده است كه بررسي اين پديده از اهميت ويژه ای برخوردار گردد. در اين مقاله ماهيت پديده بارداري استاتيكي، مكانيزم توليد بار و نحوه تجمع آنها كه در نهايت منجر به شكست الكتريكي مي شود توصيف شده است. سپس مدار حلقه بسته كه معمو ً لا در مراجع مختلف براي مدل سازي اين پديده به كار برده شده است، به صورت تئوري مورد تحليل قرار گرفته و براي جريان رانشي ناشي از بارداري، فرمول محاسباتي ارائه شده است. درانتها از روي نتايج بدست آمده، تاثير شدت ميدان الكتريكي اعمالي، فركانس ميدان، دما و سرعت گردش روغن بر پديده بارداري بررسي و تحليل شده است.

متن کامل مقاله را ازلینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: تحلیل بارداری استاتیکی روغن ترانسفورماتورها, روغن, روغن ترانسفورماتور, مقالات مهندسی برق, بارداری استاتیکی, شکست, شکست الکتریکی, خنک کاری ترانسفورماتور, نیروگاه, فرکانس, ترانسفورماتور
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 14:40  توسط spow  | 


تاثیر تپ،طرز اتصال ترانسفورماتور و پارامترهای شبکه بر روی جریان هجومی

حمزه روغنیان جهرمی،حسین جعفرپور،سید عبدالمجید هاشمی،دکتر شهرام جدید

جریان هجومی ترانسفورماتور یک جریان تحریک گذرا با دامنه زیاد میباشد. دامنه این جریان به پارامترهای زیادی از جمله حداکثر شار، شارپسماند، منحنی اشباع، طرز اتصال زمین نقطه ستاره اولیه ترانسفورماتور، دامنه ولتاژ منبع تغذیه، امپدانس و نسبت X/R آن بستگی دارد. در این مقاله اثر هر کدام از موارد فوق به تفکیک شبیه سازی و راه های کاهش جریان هجومی برای ترانسفورماتورهای در حال بهره برداری بررسی شده است. همچنین تأثیر تغییر تپ ترانسفورماتور نیز نشان داده شده است. تپ چنجر می تواند باعث کاهش جریان هجومی گردد اما هیچگونه تأثیری بر پایداری رله دیفرانسیل ندارد چون علیرغم این کاهش، دامنه جریان هجومی همچنان زیاد است. جریان هجومی دارای هارمونیک دوم قابل ملاحظه ای می باشد. علیرغم بستگی میزان دامنه جریان هجومی به کلیه پارامترهای فوق، درصد هارمونیک دوم تنها بستگی به منحنی اشباع و طرز اتصال زمین نقطه ستاره دارد .

متن کامل مقاله را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: تپ چنجر, ترانسفورماتور, جریان هجومی, دانلود مقالات مهندسی, مقاله, دانلود مقاله, رله دیفرانسیل, جریان تحریک گذرا, هارمونیک, امپدانس, منحنی اشباع, اتصال زمین, مهندسی برق
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 14:36  توسط spow  | 

طراحی و تکامل مدار کنترل اینورتر سیستم فتوولتاییک متصل به شبکه به قدرت5 کیلووات


شاهرخ فرهنگی،بهزاد وفاخواه،بابک فرهنگی،عبدالامیر احمدی زاده

در سيستم هاي فتو لتاييك متصل به شبكه جريان دائم توليد شده به توسط مدولهاي خورشيدي به توسط يك پردازشگر توان به جريان متناوب قابل تزريق به شبكه تبديل مي شود. به لحاظ قرار گرفتن پردازشگر ميان دو منبع انرژي، هم چنين تغييرات سطح انرژي دريافتي، احتمال آسيب آن زياد است و قابليت اطمينان سيستم مستقيماً به عملكرد صحيح سيستم كنترل بستگي دارد. دراين مقاله طراحي مدار كنترل اينورتر سيستم متصل به شبكه به قدرت 5 كيلو وات ارائه مي گردد. مشكلات عملكرد اين سيستم و نحوه ريشه يابي و اصلاح آن بررسي مي شود. در نهايت مدار كنترل تكامل يافته و نتيجه عملكرد آن گزارش مي گردد.

متن کامل مقاله را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: اینورتر, مقالات مهندسی برق, دانلود مقاله, فتوولتائیک, جریان متناوب, شبکه, سطح انرژی, مقاله, سیستم فتوولتائیک, انرژی های نو, مهندسی برق, نیروگاه, مقاله مهندسی
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم دی ۱۳۹۱ساعت 14:29  توسط spow  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر