توضیح عکس توضیح عکس
توضیح عکس تبلیغات

وبلاگ یک مهندس... - مقالات وجزوات Articles&Documents

وبلاگ یک مهندس...

آشنايي با سوئيچ شبكه

سوئيچ

شبکه از مجموعه ای کامپيوتر ( گره ) که توسط يک محيط انتقال ( کابلی بدون کابل ) بيکديگر متصل می گردند ، تشکيل شده است. در شبکه از تجهيزات خاصی نظير هاب و روتر نيز استفاده می گردد. سوئيچ يکی از عناصر اصلی و مهم در شبکه های کامپيوتری است . با استفاده از سوئيچ ، چندين کاربرقادربه ارسال اطلاعات از طريق شبکه در يک لحظه خواهند بود. سرعت ارسال اطلاعات هر يک از کاربران بر سرعت دستيابی ساير کاربران شبکه تاثير نخواهد گذاشت .
سوئيچ همانند روتر که امکان ارتباط بين چندين شبکه را فراهم می نمايد ، امکان ارتباط گره های متفاوت ( معمولا" کامپيوتر ) يک شبکه را مستقيما" با يکديگر فراهم می نمايد. شبکه ها و سوئيچ ها دارای انواع متفاوتی می باشند..
سوئيچ هائی که برای هر يک از اتصالات موجود در يک شبکه داخلی استفاده می گردند ، سوئيچ های LAN ناميده می شوند. اين نوع سوئيچ ها مجموعه ای از ارتباطات شبکه را بين صرفا" دو دستگاه که قصد ارتباط با يکديگر را دارند ، در زمان مورد نظر ايجاد می نمايد.

مبانی شبکه

عناصر اصلی در يک شبکه کامپيوتری بشرح زير می باشند:
شبکه . شبکه شامل مجموعه ای از کامپيوترهای متصل شده (با يک روش خاص )، بمنظور تبادل اطلاعات است .
گره . گره ، شامل هر چيزی که به شبکه متصل می گردد ، خواهد بود.( کامپيوتر ، چاپگر و ... )
سگمنت. سگمنت يک بخش خاص از شبکه بوده که توسط يک سوئيچ ، روتر و يا Bridge از ساير بخش ها جدا شده است .
ستون فقرات . کابل اصلی که تمام سگمنت ها به آن متصل می گردند. معمولا" ستون فقرات يک شبکه دارای سرعت بمراتب بيشتری نسبت به هر يک از سگمنت های شبکه است . مثلا" ممکن است نرخ انتقال اطلاعات ستون فقرات شبکه 100 مگابيت در ثانيه بوده در صورتيکه نرخ انتقال اطلاعات هر سگمنت 10 مگابيت در ثانيه باشد.

توپولوژی . روشی که هر يک از گره ها به يکديگر متصل می گردند را گويند.

کارت شبکه . هر کامپيوتر از طريق يک کارت شبکه به شبکه متصل می گردد.در اکثر کامپيوترهای شخصی ، کارت فوق از نوع اترنت بوده ( دارای سرعت 10 و يا 100 مگابيت در ثانيه ) و در يکی از اسلات های موجود روی برد اصلی سيستم ، نصب خواهد شد.

آدرس MAC . آدرس فيزيکی هر دستگاه ( کارت شبکه ) در شبکه است. آدرس فوق يک عدد شش بايتی بوده که سه بايت اول آن مشخص کننده سازنده کارت شبکه و سه بايت دوم ، شماره سريال کارت شبکه است .

برای دانلود متن کامل مقاله اشنایی با سوئیچ های شبکه های کامپیوتری به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.برچسب‌ها: اشنایی با سوئیچ های شبکه, شبکه های کامپیوتری, اموزش شبکه LAN توپولوژی دانلود مقاله جزوه, دانلود مقالات و جزوات مهندسی کامپیوتر, اشنایی با سوئیچ های شبکه های کامپیوتری
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هفتم مهر 1392ساعت 1:48  توسط spow  | 

دوره آموزشی آشنايی با :

مديريت فرايند PROCESS MANAGEMENT

سيستم : (SYSTEM)   

اجزاء سيستم به شرح زير مي‌باشد:
 وروديها  Inputs          
 خروجيها          Out puts
 فرآيند  Process           
 بازخورد Feedback       
 محيط  Environment  

فرآيند

 گروهي از وظيفه‌هاي هم‌ پيوند است كه با همديگر نتيجه‌اي را ايجاد مي‌كنند.

فرآيند مجموعه‌اي مشخص و مرتب شده از فعاليتهاي كاري در يك محدوده زمـاني و مكاني معين است كـه شروع و خاتمه آن مشخص شده است و با تعريف روشني از وروديها و خروجيها، ساختاري براي عملكرد ارائه مي‌دهد.

تعريف فرايند :

 1- مجموعه‌ فعاليتهايي است كه داده‌ها ( وروديها ) را به ستانده‌ها ( خروجيها ) تبديل مي‌كند .
2- يك فعاليـت كه با  استفاده از منابـع و بصـورت هدايت شده در جهت كسب توانايي براي تبديل داده ها به  ستانده‌ها عمل مي‌كند را مي‌توان به عنوان يك فرايند در نظر گرفت .

تعريف نگرش :

رويكرد و زاويه‌اي كه آدمي از روزنه و يا از طريق آن ، به تحليل پديده‌هاي پيرامون خود پرداخته و ارتباطات

بين خود و آنها را تعيين و برقرار مي‌سازد .

برای دانلود پاورپوینت دوره اموزشی مدیریت فرایند به لینک زیر مراجعه فرمایید :

 دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: مديريت فرايند PROCESS MANAGEMENT, نگرش سیستمی کنترل فرایند مدیریت فرایند, فرایند مدیریت دانلود جزوه مقاله, ورودی خروجی سیستم فرایند مدیریت پروژه, کنترل پروژه فرایند مدیریت نگرش
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم مهر 1392ساعت 22:25  توسط spow  | 

طرز استفاده از کولیس و ریز سنج

کولیس ورنیه دار یکی از مهمترین و پرمصرف ترین ابزارهای اندازه گیری طول است.
از قسمت های مختلف کولیس به منظور اندازه گیری ابعاد خارجی، داخلی و عمق سوراخ ها یا شیارها استفاده می شود.

تاریخچه کولیس

در سال ۱۹۴۹ فردی به نام میتوتویو اولین پروانه ساخت کولیس را کسب کرد و تولید آن را در همان سال در کارخانه میزونوکوچی (Mizonokuchi) در شهر کاوازاکی ژاپن شروع کرد. در سال ۱۹۵۳ کارخانه آن به اوتسونومیا (utsonomiya) انتقال یافته و تولید انبوه آن شروع شد

در سال ۱۹۵۶ این فرد اولین کسی بود که موضوع استفاده از فولاد ضد زنگ را برای ساخت کولیس مطرح کرد. ۷ سال بعد در سال ۱۹۶۳ میتوتویو  بیش از یک میلیون کولیس تولید کرد. در همان سال تولید کولیس ساعتی آغاز شد و به دنبال آن کولیس‌های دیجیتالی و سپس کولیسهای ضد زنگ که در مقابل آب و روغن مقاوم بودند تولید شد. کولیس‌های کار سنگین که طول ۴۵۰ میلیمتر و بیشتر را اندازه‌گیری می‌کنند از سال ۱۹۶۱ ساخته شدند. امروزه کولیس‌هایی که طول ۲۰۰۰ میلیمتر را اندازه‌ می‌گیرند نیز تولید می‌شود. بدنه این نوع از کولیس‌ها از فیبرهای کربنی است تا سبک باشند و معضل بزرگ این کولیس‌ها که سنگینی آنها است را بدین‌گونه رفع کرده‌اند.

طرز کار کولیس ورنیه

کولیس از ترکیب یک خط کش مدرج و یک ورنیه متحرک درست شده است. خط کش ورنیه دارای دو شاخک است شاخک‌های کوچک برای اندازه گیری قطر داخلی و شاخک‌های بزرگ برای اندازه گیری قطر خارجی اجسام بکار می‌رود.

برای دانلود فایل اموزشی نحوه کار با کولیس و ریزسنج به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود اموزش طرز استفاده از کولیس و ریز سنج, کارگاه مکانیک, مکانیک ساخت و تولید, کولیس ورنیه ریزسنج صافی سنج کارگاه, دانلود مقالات مکانیک
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم مهر 1392ساعت 21:26  توسط spow  | 

سنجش پارامترهای روشنایی و نویز (الودگی صوتی) در محیط های صنعتی یک مسئله بسیار مهم هم از نظر مقوله ایمنی و بهداشت صنعتی می باشد وهم یکی از پارامترهای مهم در طبقه بندی مشاغل و بازنشستگی پیس از موعد از نظر سازمان های بیمه با استفاده از ایتم سختی و زیان اوری محیط کار می باشد.

نور الزاما نبایستی کم باشد تا موجب ازار واذیت کارگران شود بلکه شدت بالای روشنایی محیط کار یا چیدمان معیوب در سالن ها(قابل توجه مهندسین برق و HSE سازمان ها!) که لوکس بالاتر از نیازی را موجب میشود دلیل ازار و اذیت کارگران می تواند باشد.

الودگی صوتی و نویزهای با فرکانس بالا یا پایین استانه شنوایی انسان یکی از مخرب ترین پارامترهای عصبی در محیط های کاری است که در دراز مدت موجب گسیختگی روانی  ذهنی کارگران میگردد.

دراین پست یک نمونه فرم سنجش پارامترهای روشنایی و نویز (الودگی صوتی) در محیط های صنعتی که توسط محققان دانشگاهی تهیه شده است را برای دانلود تقدیم حضور علاقه مندان میکنیم به این امید که روزی مسئله ایمنی و کیفیت چه در نوع کار و چه در خروجی کار از اهداف کمی ما پیشی بگیرد.

برای دانلود فرم پارامترهای روشنایی و نویز (الودگی صوتی) در محیط های صنعتی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: ایمنی, ایمنی بهداشت محیط زیست HSE, نویز ارتعاش الودگی صوتی روشنایی ویبره حرارت, دانلود فرم پارامترهای روشنایی و نویزالودگی صوتی در, ایمنی و بهداشت
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم مهر 1392ساعت 20:31  توسط spow  | 

آزمايش لوازم اندازه‌گيری ديماندی:

لوازم اندازه‌گيري شامل تجهيزات زير مي‌باشد.

1-    C.T ترانسفورماتور جريان
2-    P.T ترانسفورماتور ولتاژ
3-    كنتور‌هاي اندازه‌گيري انرژي اكتيو
4-    كنتور‌هاي اندازه‌گيري انرژي راكتيو
5-    ماكسيمتر ديماند(توان مصرفي)

منظور از آزمايش لوازم ‌اندازه ‌گيري دوره‌اي اين است كه هر يك از تجهيزات فوق بصورت صحيح آزمايش و از صحت عملكرد آن‌ها مطابق با مشخصات فني بر روي صفحه مشخصاتش (name plate) اطمينان حاصل گردد. لذا در اين جا به خلاصه‌اي از عملكرد هر يك از آنها ميپردازيم:

1-    ترانسفورماتور جريان ( (C.T) current Transformer )
ترانسفورماتور جريان وسيله‌اي است براي تبديل جريانهاي زياد در سمت اوليه به جريانهاي پايين در ثانويه بميزاني كه براي دستگاههاي حفاظت و اندازه‌گيري قابل استفاده باشند (1 و يا 5 آمپر)
2-    ترانسفورماتور ولتاژ ((p.t) Transformer potential )
ترانسفورماتور ولتاژ وسيله‌اي است براي كاهش ولتاژ متناسب باعايقي دستگاههاي اندازه‌گيري وايزوله نمودن وسايل اندازه‌گيري از مدار قدرت كه درتوزيع معمولاً بانسبت تبديل 100/20000 و يا 110/20000 ساخته مي‌شوند.

-    آزمايش‌هايي كه مي‌بايستي در مورد P.T  و C.T در تست‌هاي دوره‌اي انجام شود عبارتند از:

متن کامل گزارش ازمایش اندازه گیری دیماندی را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: گزارش ازمایش اندازه گیری دیماندی, دانلود گزارش کار ازمایشگاه, دانلود مقالات و جزوات مهندسی برق, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود گزارش کار
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم مهر 1392ساعت 20:8  توسط spow  | 

شبيه‌سازی شبكه انتقال و فوق توزيع (KV 63 و 230) زنجان به منظور بهبود وضعيت برقگيرها

چكيده:
اغلب مشاهه مي‌شود كه برقگيرهاي شبكه قدرت دچار خرابي گرديده و از مدار خارج و گاهي منفجر مي‌شوند و مي‌شكنند و يا خراب شده, شبكه را به زمين اتصال كوتاه ميدهند. ضروري است كه علت اين حوادث مورد بررسي دقيق قرار گيرد. روش مناسب جهت اين امر شبيه‌سازي شبكه و برقگيرها روي كامپيوتر و نيز مطالعه سوابق مربوط به خرابي برقگيرها و حالات گذراي اتفاق افتاده در شبكه قدرت است. در اين مقاله اطلاعات مربوط به شبكه برق زنجان و برقگيرها جمع‌آوري گرديده و روي كامپيوتر (به كمك نرم‌افزار ATP) شبيه‌سازي ميگردد. همچنين حوادث رخ داده در شبكه مورد تجزيه و تحليل قرارگرفته نتايج آن با نتايج حاصل از شبيه‌سازي مورد مقايسه قرار مي‌گيرد و نهايتاً دستورالعمل مناسبي جهت پيشگيري از اين حوادث ارائه خواهد گرديد.
 
مقدمه:
واژه گذار را ميتوان به دو گروه موج ضربه‌اي گذرا و موج نوساني گذرا تقسيم بندي نمود. اين گروهها شكل موج گذراي بك موج جريان يا ولتاژ را توصيف مي‌كنند. علت اصلي ايجاد پديده ضربه‌اي گذرا, صاعقه مي‌باشدكه فركانسي به غير از فركانس قدرت دارد و پلارينه آن تك جهته است. موج نوساني گذرا فركانسي به غير از فركانس قدرت داشته و پلاريته آن دو جهته است.

اضافه ولتاژهاي گذرا در سيستم‌هاي الكتريكي به دو دليل كلي ايجاد مي‌گردند, كليد زني و صاعقه. اين اضافه ولتاژها مي‌توانند اثرات مخربي بر روي ايزولاسيون تجهيزات ايجاد نمايند, براي حفاظت تجهيزات در قبال انواع اضافه ولتاژها, ضروري است از ابزار مناسبي استفاده گردد. برقگيرها وسايلي هستند كه تجهيزات را با محدود كردم ولتاژ در مقابل اضافه ولتاژهاي گذرا محافظت مي‌كنند. براي حفاظت انواع سيستمهاي قدرت بايد از برقگيرهاي متناسب با ويژگيهاي حالات گذراي آن سيستم استفاده نمود

متن کامل مقاله مهندسی برق قدرت با عنوان شبيه‌سازي شبكه انتقال و فوق توزيع (KV 63 و 230) زنجان به منظور بهبود وضعيت برقگيرها را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: فرکانس قدرت حالت های گذرا سیستم الکتریکی, شبیه سازی سیستم های قدرت, فرکانس پلاریته موج شبیه سازی, برقگیر, دانلود مقالات مهندسی برق قدرت
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم مهر 1392ساعت 22:57  توسط spow  | 

دیود چگونه کار میکند؟

دیودهای سیگنال

این نوع از انواع دیودها برای پردازش سیگنالهای ضعیف - معمولا" رادیویی - و کم جریان تا حداکثر حدود 100mA کاربرد دارند. معروفترین و پر استفاده ترین آنها که ممکن است با آن آشنا باشید دیود 1N4148 است که از سیلیکون ساخته شده است و ولتاژ شکست مستقیم آن 0.7 ولت است.

اما برخی از دیود های سیگنال از ژرمانیم هم ساخته می شوند، مانند OA90 که ولتاژ شکست مستقیم پایینتری دارد، حدود 0.2 ولت. به همین دلیل از این نوع دیود بیشتر برای آشکار سازی امواج مدوله شده رادیویی استفاده می شود.
بصورت یک قانون کلی هنگامی که ولتاژ شکست مستقیم دیوید خیلی مهم نباشد، از دیودهای سیلیکون استفاده می شود. دلیل آن مقاومت بهتر آنها در مقابل حرارت محیط یا حرارت هنگام لحیم کاری و نیز مقاومت الکتریکی کمتر در ولتاژ مستقیم است. همچنین دیود های سیلیکونی سیگنال معمولا" در ولتاژ معکوس جریان نشتی بسیار کمتری نسبت به نوع ژرمانیم دارند.
از کاربرد دیگری که برای دیودهای سیگنال وجود دارد می توان به استفاده از آنها برای حفاظت مدار هنگامی که رله در یک مدار الکترونیکی قرار دارد نام برد. هنگامی که رله خاموش می شود تغییر جریان در سیم پیچ آن میتواند در دوسر آن ولتاژ بسیار زیادی القا کند که قرار دادن یک دیود در جهت مناسب میتواند این ولتاژ را خنثی کند. به شکل اول توجه کنید.

 
 
استفاده از دیود زنر برای تهیه ولتاژ ثابت

دیودهای زنر

همانطور که قبلا" اشاره کردیم از این دیودها برای تثبیت ولتاژ استفاده می شود. این نوع از دیود ها برای شکسته شدن با اطمینان در ولتاژ معکوس ساخته شده اند، بنابراین بدون ترس می توان آنها را در جهت معکوس بایاس کرد و از آنها برای تثبیت ولتاژ استفاده نمود. به هنگام استفاده از آنها معمولا" از یک مقاومت برای محدود کردن جریان بطور سری نیز استفاده می شود. به شکل نگاه کنید به این طریق شما یک ولتاژ رفرنس دقیق بدست آورده اید.

دیودهای زنر معمولا" با حروفی که در آنها Z وجود دارد نامگذاری می شوند مانند BZX یا BZY و ... و ولتاژ شکست آنها نیز معمولا" روی دیود نوشته می شود، مانند 4V7 که به معنی 4.7 ولت است. همچنین توان تحمل این دیود ها نیز معمولا" مشخص است و شما هنگام خرید باید آنرا به فروشنده بگویید، در بازار نوع 400mW و 1.3W آن بسیار رایج است.

متن کامل مقاله اموزشی کارکرد دیودها را ازلینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دیود چگونه کار میکند, مهندسی برق, مهندسی الکترونیک, دانلود مقالات مهندسی برق, دیود
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم مهر 1392ساعت 22:44  توسط spow  | 

دانلود جزوه مکانیک خاک دکتر میرقاسمی دانشگاه تهران

جزوه مکانیک خاک دکتر میرقاسمی در بیش از 240 صفحه به صورت دست نویس و اسکن شده با کیفیت خوب در این پست برای استفاده دوستان اپلود شده است.

جزوه مکانیک خاک دکتر میرقاسمی تمامی سرفصل های درسی مکانیک خاک مهندسی عمران و مباحث مورد نیاز کنکور ارشد را پوشش می دهد.

جزوه مکانیک خاک دکتر میرقاسمی براساس کتاب Soil mechanics کرایگ و مکانیک خاک دکتر بهنیا - دکتر طباطبایی تدریس شده است.

برای دانلود جزوه مکانیک خاک دکتر میرقاسمی دانشگاه تهران به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه مکانیک خاک دکتر میرقاسمی دانشگاه تهران, دانلود جزوه مکانیکی خاک, مهندسی عمران, دانلود جزوه, دانلود جزوات مهندسی عمران
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم مهر 1392ساعت 19:40  توسط spow  | 

بزرگترین خودروی دنیا

شنیدن برخی اعداد بیش از آنکه حیرت‌آور باشد، باورناپذیر است. دامپ‌تراک جدید شرکت بلاز مثال خوب برای این گفته است: غولی آهنی با ظرفیت بار 450 تن و نیروی 23 هزار اسب‌بخار.


مواردی وجود دارند که اعداد حیرت‌آور نیستند، بلکه غیر قابل باورند: دو موتور 16 سیلندر نیرویی معادل 23 هزار اسب‌بخار تولید می‌کنند، و ظرفیت حمل معادل 450 تن است. اینها اعدادی هستند که متخصصان بلاروسی شرکت Belaz به واسطه رونمایی از جدیدترین محصول خود به آنها رسیده‌اند. زمانی‌که کامیون کمپرسی 75710 این شرکت در سال 2015 / 1394 قدم به جاده بگذارد، بزرگ‌ترین و پر بازده‌ترین کامیون‌های ویژه معادن (دامپ‌تراک) دنیا خواهد بود.

شرکت بلاز که نزدیک به یک سوم تمام دامپ‌تراک‌های مشغول به کار دنیا را می‌سازد، هر ساله حدود 2000 دستگاه از این خودروها را وارد بازار می‌کند. دامپ‌تراک 75710 که آخرین محصول این شرکت است، در مقایسه با بزرگ‌ترین مدل 360 تنی این شرکت 25 درصد ظرفیت بیشتری دارد. در عین حال، به لطف گیربکس الکترومکانیکی ولتاژ مستقیم و چهار موتور الکتریکی کششی روی هر چرخ، مصرف انرژی آن از مدل‌های قبلی کمتر است.

دو موتور وظیفه بلند کردن بارهای سنگین را بر عهده دارند. هر کدام از این موتورها به 16 سیلندر با اندازه مشت مایک تایسون مجهز هستند، و حجم موتور دیوانه کننده‌ای معادل 65 لیتر دارند. در وضعیت خالی، یکی از این موتورها خاموش می‌شود تا مصرف سوخت کاهش پیدا کند؛ اما زمانی‌که هر دو موتور روشن هستند، حداکثر سرعت آن به 65 کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

مسئولان شرکت ادعا می‌کنند زمانی‌که تمام ظرفیت بارکش مدل 75710 با 450 تن سنگ معدن پر شده و روی شیب 10 درصد (حداکثر شیب مجاز طبق استانداردها) حرکت می‌کند، دامپ‌تراک آنها قادر است به راحتی سرعت خود را در سطح 40 کیلومتر بر ساعت حفظ کند.

مدل جدید شگفتی‌های دیگری هم دارد: 75710 علاوه بر چابکی خودرویی سبز است؛ حداقل در مقیاس خودروهای دامپ‌تراک که وزنی نزدیک به 400 تن دارند. به لطف دو محور صفحه گردان که می‌توانند 8 چرخ این غول آهنی را به طور مستقل حرکت دهند (چرخ‌هایی که هر کدام 1.6 متر ضخامت دارند)، شعاع چرخش این دامپ‌تراک تنها 20 متر است. چنین عددی برای خودرویی که طول کلی آن 20.5 متر است چندان هم بد نیست.

جانمایی کابین 75710 نیز مانند سایر دامپ تراک های بلاز است. بنابراین هر راننده‌ای که با دامپ‌تراک‌های امروزی آشنایی داشته باشد، می‌تواند پشت فرمان مدل جدید نشسته و آن را هدایت کند. با این وجود، شرکت بلاز شبیه‌سازی را برای آموزش رانندگی این مدل ارائه کرده است. یک سیستم باد خودکار فشار تمام چرخ‌ها را کنترل می‌کند. سیستم مراقبت و پایش ویدئویی، گرمایش و سرمایش کابین، و عایق صوتی که میزان سر و صدا را زیر 80 دسی‌بل نگاه می‌دارد همه مطابق با استانداردهای این گونه خودروها هستند.

عکس هایی از بزرگترین خودروی دنیا

برچسب‌ها: بزرگترین خودرو دنیا, مهندسی مکانیک, مهندسی خودرو, دامپ تراک, همه چیز درباره بزرگترین خودرو دنیا
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و یکم مهر 1392ساعت 18:34  توسط spow  | 

دانلود جزوه درسی محاسبات عددی

دانلود جزوات محاسبات عددی

دانلود جزوه محاسبات عددی پیشرفته دکتر عزیزی

جزوه محاسبات عددی پیشرفته به صورت دستنویس وبا فرمت PDF تقدیم حضوردوستان عزیز میشود واز یادداشت های کلاسی محاسبات عددی پیشرفته دکتر عزیزی برگرفته شده

کیفیت جزوه خوانا ونسبتا خوب است
برای دانلود جزوه محاسبات عددی پیشرفته به لینک زیر مراجعه فرمایید.

لینک جایگزین جزوه محاسبات عددی دکتر عزیزی به صورت دستنویس از سرور پرشین گیگ

دانلود جزوه محاسبات عددی استاد محمود پری پور

فهرست
فصل اول: خطاها
فصل دوم: حل عددي دستگاه هاي معادلات خطي وغيرخطي
روشهاي مستقيم
روشهاي تکراري
فصل سوم: حل عددي معادله 0 = ( x ) f
روش دو بخشي (تنصيف يا نصف کردن)
روش نابجايي
روش نيوتن
روش سکانت
حل دستگاه معادلات غير خطي
فصل چهارم: درونيابي وبرازش منحنی
درونيابی
برازش منحنی
فصل پنجم: محاسبه عددي مشتق و انتگرال
مشتق گيری عددی
روش نيوتن – کاتس: باز و بسته
روش گاوس
فصل ششم: حل عددي معادلات ديفرانسيل
روش تيلور
روش اويلر
روش رونگه کوتا

جزوه فوق العاده خوبی هست از دست ندید!

دانلود یک جزوه خوب برای درس محاسبات عددی
این جزوه شامل شش فصل به فهرست زیر بوده که میتوانید از فایل پیوست دریافت نمایید:

فصل اول : خطاها
فصل دوم: حل معادلات غير خطی
فصل سوم: حل معادلات چند جمله ای
فصل چهارم : درونيابی
فصل پنجم: مشتق گيری وانتگرال گيری
فصل ششم: حل عددی معادلات ديفرانسيل

برای دانلود جزوه محاسبات عددی به فایل پیوست مراجعه نمایید:

برای دانلود جزوه محاسبات عددی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه محاسبات عددی, جزوه محاسبات عددی, محاسبات عددی, درون یابی, دانلود جزوه
+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم مهر 1392ساعت 22:44  توسط spow  | 

دانلود تحقیق اموزشی دولت الکترونیک E-government

در جهان امروز هیچ تجارت و خدماتی بدونه نوآوری و خلاقیت نمیتواند پیشرفت کند،چرا که نیازهای بشر در طول تاریخ هرروز در حال تغییر بوده و نیازهای کنونی با نیازهای 20 سال قبل یا 20 سال بعد کاملاً متفاوت است. لذا نیاز به اطلاعات و ارتباطات زندگی اجتماعی و مجازی، نیاز به پذیرش ریسک بیشتر، تصمیم گیری آگاهانه و ارتقای علمی از جمله نیازهای انسان دراین زمان بوده و مفهومی چون دولت الکترونیک   (E-government)  بیش از پیش اهمیت یافته است.

برخی اصطلاحات در دولت الکترونیک

 مشتری ( Customer )
            استفاده کننده از سرویس های دولتی را مشتری می گویند، مانند بازنشستگانی که حقوق بازنشستگی می گیرند و یا افرادی که برای معالجه به کلینیکهای دولتی مراجعه می کنند.
شهروند ( Citizen )
           فردی با حقوق و مسئولیت های تعریف شده و معین در جامعه.
    این حقوق شامل حق رأی، حق اظهار نظر آزاد و... میباشد. افرادی که در انتخابات شرکت کرده و رأی می دهند و یا اشخاصی که در یک تجمع سیاسی سخنرانی میکنند، مشتریان دولت نیستند، بلکه شهروندانی هستند که در فعالیتهای جامعه شرکت میکنند.

 بنگاه ( Business )         شرکت های تجاری و خصوصی بوده که از یک سو با دولت و سازمان های دولتی و از سوی دیگر با مصرف کنندگان ( consumers ) یا  مشتریان در ارتباط هستند، همچنین برخی شرکت ها به عنوان پیمانکار با دولت در تعامل هستند.

تعریف  E-government

اصولاً تعریف واحدی درباره ی دولت الکترونیک وجود ندارد.
بکارگیری و گسترش دولت الکترونیک غالباً در جهت انجام تغییرات در فرایندهای دولتی نظیر تمرکز زدایی، بهبود کارایی و اثر بخشی است، که امروزه به استفاده از ICT به منظور بهبود کارایی و اثر بخشی و شفافیت اطلاعات بین دولت و سازمان های تابع آن و بین دولت و شهروندان ( Citizens ) و بین دولت و بخش خصوصی، دولت الکترونیک اطلاق میشود.

1- دولت الکترونیک عبارت است از گسترش دموکراسی، ارتقای شأن و منزلت انسان حمایت از توسعه اقتصادی، عدالت اجتماعی و بهبود کیفیت ارائه خدمات به مردم
2- دولت الکترونیک استفاده آسان از فناوری اطلاعات به منظور توزیع خدمات دولتی به صورت مستقیم و شبانه روزی به مشتری ( customer )
3- استفاده دولت و سایر سازمان های دولتی از فناوری اطلاعات به منظور ایجاد تحول در رابطه با شهروندان و سایر مواردی که با دولت در حال تعامل هستند.

متن کامل تحقیق اموزشی با موضوع دولت الکترونیک E-government با فرمت پاورپوینت را ازلینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوات مدیریت, مدیریت الکترونیک, دولت الکترونیک, دانلود جزوات مهندسی صنایع, دانلود تحقیق اموزشی دولت الکترونیک E government
+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم مهر 1392ساعت 20:14  توسط spow  | 

دانلود جزوه مقاومت مصالح دکتر جوهر زاده

جزوه 190 صفحه ای مقاومت مصالح دکتر جوهر زداده از اساتید دانشگاه تهران به صورت دستنویس و با کیفیت خوب در این پست برای دانلود شما اماده شده است.

این جزوه مباحث درسی مقاومت مصالح 1 را به طور کامل پوشش می دهد و بیس مطالب براساس درس مقاومت مصالح رشته عمران می باشد ولی دانشجویان رشته های مهندسی مکانیک و مهندسی مواد ومتالورژ نیز بخوبی می توانند از این جزوه بهره گیرند.

برای دانلود سایر جزوات مقاومت مصالح و گزارش کارهای ازمایشگاه مقاومت مصالح میتوانید به بخش مقالات و جزوات مراجعه کرده یا از گزینه جستجو استفاده نمایید.

برای دانلود جزوه مقاومت مصالح دکتر جوهر زاده دانشگاه تهران به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه مقاومت مصالح دکتر جوهر زاده دانشگاه ته, مقاومت مصالح, دانلود جزوه مقاومت مصالح, دانلود جزوه, دانلود جزوات مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم مهر 1392ساعت 19:56  توسط spow  | 

دانلود گزارش کار ازمایشگاه الکترونیک صنعتی

فهرست ازمایش های انجام شده در ازمایشگاه الکترونیک صنعتی به شرح زیر می باشد:

يكسو ساز نيم موج تك فاز

يكسوكننده تمام موج تكفاز

يكسوساز سه فاز نيم موج

يكسوساز تمام موج سه فاز

يكسوساز نيم موج تكفاز تريستوري (قابل كنترل)

بررسي نوسان ساز UJT

برای دانلود گزارش کار ازمایشگاه الکترونیک صنعتی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود گزارش کار ازمایشگاه الکترونیک صنعتی, دانلود گزارش کار, دانلود گزارش کار ازمایشگاه, دانلود جزوات مهندسی برق, الکترونیک صنعتی
+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم مهر 1392ساعت 19:49  توسط spow  | 

دانلود جزوه طراحی خطوط انتقال انرژی

این جزوه در 14 فصل به بررسی مبانی طراحی خطوط انتقال انرژی برق در ایران می پردازد و مسائل تئوری و عملی درس طراحی خطوط انتقال را بخوبی پوشش می دهد.

مقدمه:

رشد روز افزون شهرها، مراكز صنعتي و كشاورزي و تجاري نياز به انرژي الكتريكي را افزايش مي دهد، كه لازمه آن توسعه و گسترش نيروگاه ها و شبكه هاي انتقال و توزيع نيرو مي باشد.

علل ويژگي هاي متفاوت
 وسعت بالاي كشورها
دور بودن مراكز نيروگاهي از مناطق مصرف
پراكندگي شهرها و روستاها
عبور خطوط انتقال نيرو از مناطق مختلف

ضرورت بكارگيري و انتخاب معيارهاي مناسب براي طراحي خطوط انتقال نيرو
گوناگوني شرايط جوي و محيطي
امكانات و محدوديت هاي مسير

با توجه به اينكه خطوط انتقال و توزيع نيرو رابطه بين مراكز توليد و مصرف مي باشد، لذا هر نوع بي دقتي در طراحي آنها عواقب سوء در برق رساني را به همراه دارد.

توليد مشترك
   شايد مصلحت باشد به جاي اينكه هر آپارتمان براي خود يك يا دوژنراتور كوچك تهيه نمايند، چند ژنراتور بزرگتر براي يك مجموعه آپارتماني يا مجتمع مسكوني خريداري و مورد بهره برداري قرار گيرد. چون اجراي اين اقدام سبب مي شود تا:
سرمايه گذاري اوليه كاهش يابد.
متوسط هزينه اي بهره برداري و نگهداري كاهش مي يابد.
قيمت انرژي توليدي كمتر گردد.
سرو صدا تقليل گردد.
ظرفيت مجموع ژنراتورها كمتر شود.
آلودگي ناشي از مصرف سوخت كاهش يابد.
ضريب اطمينان برق رساني بيشتر شود.
مشكلات تعمير و نگهداري كمتر شود.
ايجاد رفاه بيشتر براي مصرف كننده.

دلائل نياز به خطوط انتقال:
    با توجه به مطالب فوق الذكر ديدگاههاي فني، اقتصادي،اجتماعي و محيطي سبب مي شوند كه همواره احداث نيروگاهها در نزديكي مناطق مصرف عملي نگردند. لذا در انتخاب محل نيروگاهها نمي توان تنها به پارامتر نزديك بودن به محل مصرف را مد نظر قرارداد، بلكه پارامتر هاي ديگري نيز جهت احداث خطوط انتقال يا توزيع نيرو وجود دارد.
انتقال انرژي توليدي نيروگاهها به مناطق مصرف.
برقرساني به مناطق دور دست و پراكنده.
افزايش قابليت اطمينان سيستم.
ارتباط دو منطقه با پيك بار غيرهمزمان.
ارتباط بين كشورها.
تبديل ساير انواع انرژي

انتقال توان توليدي نيروگاه: شرايط يا ويژگيهاي يك منطقه براي احداث نيروگاه :
نزديكي به ثقل مصرف.
دسترسي به سوخت مناسب .
دسترسي به آب كافي.
وجود جاده هاي ارتباطي.
وجود جاذبه هاي شهري و رفاهي.
امكان جذب نيروي انساني و متخصص.
موقعيت مناسب از نظرحفاظت محيط زيست.
شرايط يا ويژگيهاي يك منطقه براي احداث نيروگاه :
موقعيت مناسب از نظر حفاظت و حراست.
موقعيت مناسب از نظر دسترسي به شبكه ي برقرساني.
وجود فضاي كافي براي احداث نيروگاه.
دارا بودن زمين مناسب و مقاوم و ارزان.
داشتن فاصله كافي از مناطق زلزله خيز.
اقتصادي بودن سرمايه گذاري در منطقه.

برق رساني به مناطق دور دست:
    در برخي موارد حتي اگرسرمايه گذاري اوليه خطوط انتقال يا توزيع نيرو بيشتر از احداث نيروگاه مستقل باشد، باز هم نصب و اجراي آن توجيه پذيراست چون احداث نيروگاه مشكلاتي به همراه دارد:
عدم وجود جاده هاي ارتباطي.
عدم امكان سوخت رساني.
شرايط نامطلوب محيطي از ديدگاه ايمني و حفاظت.
عدم امكان اعزام پرسنل بهره بردار و متخصص.
عدم وجود زمين براي احداث نيروگاهها .
پراكنده بودن مراكز مصرف.
پايين بودن ميزان مصرف.
غيراقتصادي بودن احداث نيروگاه.
تأمين برق متقاضيان بزرگ.

افزايش قابليت اطمينان سيستم:
    در برخي موارد ممكن است دو منطقه از نظر تأمين انرژي الكتريكي خودكفا باشند، اما درجهت افزايش قابليت اطمينان دو سيستم يك خط انتقال بين آن دو منطقه احداث گردد. اين اقدام سبب مي شود تا درصورت كمبود برق در هر منطقه امكان تأمين انرژي از طرف ديگر عملي گردد.

ارتباط دو منطقه با پيك مصرف غيرهمزمان:
    بدليل اختلاف افق جغرافيايي پيك مصرف شبكه سراسري با استان خراسان همزمان نمي باشد. زمان پيك بار در استانهاي خوزستان، بوشهر، هرمزگان و يا شبكه سراسري اشاره نمود، بدين ترتيب وجود ارتباط بين اينگونه مناطق مي تواند باعث تقليل ظرفيت نيروگاه گردد. ضمن اينكه بايد به اين نكته مهم توجه داشت كه همواره اين امتياز نمي تواند اتصال اين سري مناطق را از نظر اقتصادي توجيه نمايد.

ارتباط بين كشورها:
    ارتباط بين كشورها ضمن اينكه مي تواند باعث افزايش ضريب قابليت اطمينان برق رساني گردد. ممكن است خريد برق از كشورهاي همجوار براي آبادي هاي مرزي ، اقتصادي تر از تأمين برق در داخل كشور باشد. خريد برق تركيه، ارمنستان، آذربايجان و اكثر كشورهاي اروپايي از طريق خطوط انتقال فشار قوي به هم مرتبط مي باشند.

تبديل انرژي:
     در برخي موارد هزينه هاي انتقال و حمل سوخت هاي فسيلي از جمله گازسوختهاي مايع و ذغال سنگ ممكن است آنقدر زياد باشد كه تبديل انرژي فسيلي به انرژي الكتريكي را از نظر اقتصادي توجيه نمايد. در چنين حالت، نياز به احداث خطوط انتقال نيرو ناخواسته موجه مي گردد. ساير انواع انرژي ازجمله: استفاده از انرژي رودخانه ها به كمك نيروگاههاي آبي  استفاده از نيروگاههاي تلمبه ذخيره اي  استفاده از انرژي جزر و مد درياها  استفاده ازانرژي امواج دريا  استفاده ازحرارت زمين (نيروگاههاي ژئو ترمال) و احداث نيروگاههاي خورشيدي استفاده از انرژي بادي.

برنامه ريزي و مطالعات اوليه
    مسلماً اجراي هر پروژه عمراني از جمله احداث خطوط انتقال يا توزيع نيرو بر مبناي نياز مشخصي برنامه ريزي مي گردد، كه در صنعت برق نيز از اين شيوه استفاده مي شود. مهندسين اين بخش بررسي ها و مطالعات خود را در جهت تعيين مناسب ترين راه حل براي تأمين نياز آغاز مي نمايند كه مراحل عمده كار به شرح زير مي باشد:

برای دانلود جزوه طراحی خطوط انتقال انرژی به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه طراحی خطوط انتقال انرژی, دانلود جزوات مهندسی برق, دانلود جزوه, مهندسی برق جزوه طراحی خط انتقال توزیع نیروگاه, طراحی خطوط انتقال
+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم مهر 1392ساعت 11:54  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزشی برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات
مفاهیم و سیستم اطلاعاتی نت

تعیین پایایی (قابلیت اطمینان) عملکرد یک سیستم همان گونه که پیش بینی شده است به کمک شناخت اجزا
پایایی و عملکرد هر جزء از قبیل نرخ از کارافتادگی ، متوسط زمان تا از کارافتادگی و ... به عنوان یک مدل احتمالی
مقدمه و مفاهیم اساسی در تئوری پایایی (تعریف ، اهمیت و معادلات اولییه تعیین پایایی)
چگونگی سنجش پایایی (اطمینان از کیفیت و پایایی ، مسائل مربوط به فاز طراحی ، مسائل مربوط به فاز تولید و مسائل مربوط به حمل از کارخانه)
روشهای اماری در تجزیه وتحلیل تئوری پایایی (تابع پایایی ، توزیع زمان بین دو از کارافتادگی)
توزیع نمایی ، توزیع  فوق نمایی و توزیع نرمال
توزیع وایبل
منحنی سیرایی
تخمین عمر و ازمون های مربوط
تعریف و نقش نگهداری و تعمیرات در صنایع
سیستم نگهداری و تعمیرات و اجرای ان
سازماندهی ، برنامه ریزی ، سیستم اطلاعات نگهداری و تعمیرات
خط مشی های بلند مدت و کوتاه مدت نگهداری و تعمیرات

متن کامل جزوه 50 صفحه ای برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات در صنعت را ازلینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: نگهداری و تعمیرات, مهندسی نگهداری و تعمیرات, تعمیرات دوره ای اورهال تعمیرات پیشگیرانه, سیستم اطلاعات نگهداری و تعمیرات, تعمیر و نگهداری
+ نوشته شده در  سه شنبه شانزدهم مهر 1392ساعت 0:18  توسط spow  | 

دانلود جزوه معماری کامپیوتر

درس معماری کامپیوتر به چگونگی کارکرد، طراحی و ساخت پایه ای ترین اجزای کامپیوتر می پردازد. این درس با بررسی یک پردازش گر ساده و ابتدایی اصول کارکرد آن را بیان میکند. سپس به معماری های مختلف پردازشگر میپردازد. همچنین به بیان مفاهیم پیشرفته تر پردازشگر مانند cache, pipelining و . . . نیز میپردازد.

آشنایی با زبان اسمبلی و درس ساختار کامپیوتر به فهم بهتر این درس کمک میکند.

جزوه اموزشی معماری کامپیوتر در 7 فصل وبه صورت تایپ شده در این پست برای دانلود تقدیم حضور شما میگردد.

دانلود فصل 1و2 جزوه معماری کامپیوتر

دانلود کنید.

دانلود فصل 3 جزوه معماری کامپیوتر

دانلود کنید.

دانلود فصل 4 جزوه معماری کامپیوتر

دانلود کنید.

دانلود فصل 5 جزوه معماری کامپیوتر

دانلود کنید.

دانلود فصل 6 جزوه معماری کامپیوتر

دانلود کنید.

دانلود فصل 7 جزوه معماری کامپیوتر

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود جزوه معماری کامپیوتر, معماری کامپیوتر, جزوه, دانلود جزوه, دانلود جزوات مهندسی کامپیوتر
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم مهر 1392ساعت 20:12  توسط spow  | 

دانلود کتاب سیستم های اندازه گیری دقیق حریرپوش ، محمودزاده و رضایی

کتاب سیستم های اندازه گیری دقیق یک کتاب کاربردی و کامل برای درس و ازمایشگاه اندازه گیری میی باشد که دراین پست این کتاب به صورت اسلایدهای پاورپوینت (فصل چهارم موجود نمیباشد!) تقدیم حضورشما میگردد.

فهرست مطالب مطرح شده دراین کتاب

فصل اول : مفاهیم و تعاریف

فصل دوم : وسایل اندازه گیری طول

فصل سوم : وسایل اندازه گیری زوایا

فصل چهارم : وسایل اندازه گیری ثابت

فصل پنجم : تلرانس و انطباقات

فصل ششم : تلرانس هندسی

فصل هفتم : کیفیت سطوح

فصل هشتم : اندازه گیری و کنترل قطعات صنعتی

فصل نهم : روش های کنترل پیچ و مهره

فصل دهم : روش های کنترل چرخ دنده

فصل یازدهم : وسایل اندازه گیری نوری

فصل دوازدهم : کمپراتورها

فصل سیزدهم : ماشین های اندازه گیری مختصاتی CMM

برای دانلود دانلود کتاب سیستم های اندازه گیری دقیق حریرپوش به لینکهای زیر مراجعه فرمایید:

دانلود بخش اول کتاب سیستم های اندازه گیری دقیق

دانلود کنید.

دانلود بخش دوم کتاب سیستم های اندازه گیری دقیق

دانلود کنید.

دانلود بخش سوم کتاب سیستم های اندازه گیری دقیق

دانلود کنید.

دانلود بخش پنجم کتاب سیستم های اندازه گیری دقیق

دانلود کنید.

دانلود بخش ششم کتاب سیستم های اندازه گیری دقیق

دانلود کنید.

پی نوشت : در صورت امکان فصل چهارم بزودی اپلود و به بقیه فایل ها اضافه خواهد شد

-----------------

در همین زمینه میتوانید مطالب زیر را نیز مطالعه فرمایید:

دانلود جزوه سیستم های اندازه گیری دقیق

دانلود جزوه سیستم های اندازه گیری دقیق

دانلود جزوه اندازه گیری الکتریکی

دانلود جزوه اندازه گیری الکتریکی

دانلود جزوه اندازه گیری مکانیکی


تکنیک های اندازه گیری دقیق


دستگاه هاي اندازه گيري مختصات (CMM)
برچسب‌ها: دانلود کتاب سیستم های اندازه گیری دقیق حریرپوش, ابزار دقیق, مهندسی مکانیک, مهندسی مکانیک ساخت و تولید, اندازه گیری
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم مهر 1392ساعت 16:47  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزشی سيستم جامع برنامه ريزی منابع سازمانی ERP

سيستم جامع برنامه ريزی منابع سازمانی

(Enterprise Resource Planning )

 شركت سهامي ذوب آهن اصفهان


آشنايي با شركت سهامي ذوب آهن اصفهان

ذوب آهن اصفهان يكي از عظيم ترين صنايع زير بنايي كشور و اولين توليد كننده محصولات فولادي درايران
تاريخ توافق نامه : 23 دي ماه 1344 بين كشورهاي ايران و شوروي سابق
مكان : كيلومتر 45 جاده اصفهان شهركرد در 5 كيلومتري زاينده رود
آغاز عمليات اجرايي :  سال  1346
شروع بكار : دي ماه سال 1350 توليد چدن ، 1351 توليد فولاد
ادامه كار : سال 1369به ظرفيت يك ميليون نهصد هزار تن در سال
واكنون : با ظرفيت دوميليون دويست هزار تن در سال مقاطع طويل

بخش هاي اصلي ذوب آهن اصفهان:
واحد آگلومراسيون : توليد آگلومره از سنگ آهن
واحد كك سازي : توليد كك از ذغال سنگ
واحدهاي كوره بلند 1و2 : توليد چدن مذاب
واحد فولادسازي : توليد فولاد مذاب
واحدهاي ريخته گري : توليد شمش فولادي
واحدهاي نورد : توليد مقاطع طويل شامل انواع تير آهن / ميلگرد /ناوداني/نبشي / مفتول

مقدمه :
چرخش سريع و صحيح اطلاعات در سازمانهای بزرگ و سوق دادن فعاليتها و تصميم گيريهای لحظه ای و بعضا" سليقه ای به سمت سيستمهای مبتنی بر استانداردهای متداول و پذيرفته شده ، يکی از مهمترين عوامل موفقيت سازمان به حساب می آيد.اصولا" دامنه اطلاعات و داده هائيکه در کارخانجات و سازمانهای بزرگ بايستی مبادله شوند به حدی است که نميتوان در غياب يک سيستم اطلاعاتی يکپارچه به صحت آن اطمينان داشت و غالبا" گزارشات استحصالی تحت تاثير شرايط خاص و تفسيرهای مختلف تهيه کنندگان متفاوت و مغاير می باشدو احتمالا" مديريت را در تحليل داده ها و اتخاذ تصميم مناسب گمراه می کند.
امروزه پيشرفت فن آوری ارتباطات و اطلاعات ، اقتصاد ديجيتالی و تجارت الکترونيکی را به دنيا هديه کرده و اين پديده جديد عرصه رقابت برای ماندن در چرخه اقتصاد را بسيار تنگ و سخت کرده است. در چنين شرايطی تنها سازمانهايی يارای ماندن و پيروز شدن را دارند که خود را برای اين چالش آماده کرده و با سرعت و زيرکی ابزارهای لازم برای پذيرش تحول را در اختيار بگيرند.
برای مکانيزه کردن سازمان بصورت يکپارچه يعنی ايجاد سيستم های اطلاعاتی جامع راههای مختلفی وجود دارد ، بعنوان مثال ، مطالعه همه جانبه گردش اطلاعات و فرآيندهای کاری در سازمان و سپس طراحی بانک های اطلاعاتی و نهايتا" با برنامه نويسی، سيستم های مورد نياز توليد می شوند. روند فوق بسيار زمانبر وهزينه بر است. اما با انتخاب بسته های نرم افزارهای ERP می توان راه ميانبر را انتخاب کرد و از مزايای آن بهره مند شد. در اين روش به جای برنامه نويسی و ايجاد سيستم های اطلاعاتی مخصوص يک سازمان  ، از سيستم های اطلاعاتی و برنامه های استاندارد از پيش آماده شده استفاده  می شود.
ERP يا Enterprise  Resource  Planning  به معنای برنامه ريزی منابع سازمانی (بنگاه اقتصادي ) كه مفهوم ساده اين کلمات عبارت است از «يک راه حل نرم افزاری که می کوشد کليه فعاليت های  واحد های مختلف سازمان (اعم از صف و ستاد) را بطور يکپارچه در يک سيستم نرم افزاری واحد تعريف و ايجاد نمايد، بنحويکه آن واحدها بتوانند نيازهای کاری و اطلاعاتی خود را از آن دريافت نمايند » اما از نظر علمی ERP مجموعه نرم افزار و سيستمی است که فرآيندهای کاری يک سازمان رابابکارگيری محيط کاری يکپارچه ، داده ها و بانک اطلاعاتی يکپارچه  و زبان برنامه ريزی يکپارچه در زمينه های مالی / فروش / خريد / انبارها / توليد ومنابع انسانی مکانيزه می کند.

مجموعه نرم افزارهای ERP نتيجه بيش از 40 سال تجربه و سعی و خطا است و بدليل بهبود مستمر در تکنيک های موجود در مديريت سازمان ها و رشد سريع تکنولوژی اطلاعات ، اين مجموعه نرم افزار نيز به همراه آن رشد کرده و روند تکاملی خود را طی کرده است. اين بسته های استاندارد به راحتی در هر سازمان در زمان نسبتاکوتاهی که فقط برای بومی سازی سيستم صرف خواهد شد قابل پياده سازی و بهره برداری می باشد.

متن کامل جزوه اموزشی سيستم جامع برنامه ريزی منابع سازمانی ERP را ازلینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزشی سيستم جامع برنامه ريزی منابع سا, دانلود جزوات مدیریت, Enterprise Resource Planning, برنامه ریزی سازمانی منابع انسانی, ذوب اهن مدیریت مهندسی صنایع مدیریت صنعتی
+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم مهر 1392ساعت 12:45  توسط spow  | 

دانلود گزارش کاراموزی مهندسی عمران با موضوع ساختمان سازی

گزارش کاراموزی ساختمان برای رشته مهندسی عمران را در 75 صفحه و به صورت تایپ شده در این پست برای شما اماده ساخته ایم که درادامه میتوانید دانلود نمایید.

مراحل ساختمان سازی

1-    خرید مشارکت یا بهر حال تهیه زمین ساختمان
2- انجام مراحل اداری و تهیه نقشه های اجرایی و اخذ جواز ساخت
3- تخریب و آوار برداری
4- گود برداری و یا پی کنی
5- اجرای بتن نظافتی یا بتن مگر
6- آجر چینی پی
7- آرماتور بندی پی و اجرای صفحه ستونها در ساختمان اسکلت فلزی
8- بتن ریزی پی
9- ریگلاژ صفحه ستونها در ساختمان اسکلت فلزی
10- اجرای اسکلت فلزی یا بتنی
11- ضد زنگ برای ساختمان اسکلت فلزی
12- اجرای سقفها
13- کرسی چینی و عایق کاری
14- سفت کاری و آجر چینی تیغه ها
15- گچ و خاک
16- لوله کشی آب و گاز و فاضلاب و ملزومات آنها
17- اجرای لوله های برق
18- کاشی کاری
19- اجرای چهارچوب های در
20- فرش کفها و قرنیز و سنگ نما و راه پله
21- سفید کاری
22- سیمکشی برق و نصب فیوز ها و ملزومات آنها
23- مراحل اداری و تنظیم سند

مشخصات فني عمومي كار هاي ساختماني

كاربرد

بطور كلي تمام كارها بايد با رعايت اصول فني انجام گيرد . مشخصات تعيين شده در اين دفترچه به منظور ارائه نكات فني لازم الاجرا در كارگاههاي ساختماني بوده وچنانچه مشخصات فني خصوصي پروژه هاي اجرايي  مغاير با مفاد مندرج در اين دفتر چه باشد . مشخصات فني خصوصي اولويت داشته و اجرا كننده  موظف به اجراي آن مي باشد . بطور خلاصه دفترچه مشخصات فني و عمومي حاضر راهنمائي براي كليه امور كه به تفضيل در پروژه مورد نظر ذكر نشده است مي باشد و هيچ اجرا كننده اي نمي تواند به استناد مندرجات اين دفترچه از مسئوليت حسن انجام كار خويش بكاهد 

متن کامل گزارش کاراموزی مهندسی عمران با موضوع ساختمان را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود گزارش کاراموزی مهندسی عمران با موضوع ساختما, مهندسی عمران, دانلود جزوات مهندسی عمران, ساختمان سازی, دانلود گزارش کاراموزی
+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم مهر 1392ساعت 12:25  توسط spow  | 

دانلود جزوه پی و سازه

جزوه 100 صفحه ای پی و سازه مباحث مختلفی از فونداسیون و پی ریزی در ساختمان ها وابنیه را تحت پوشش قرار داده وبرای درس پی به عنوان یک جزوه کلاسی یک منبع کامل می باشد.

فهرست مطالب

اندركنش خاك و سازه   
پي منفرد   
پي هاي مركب   
پي نواري   
پي هاي گسترده: mat foundation   
پي هاي عميق   
شناسايي خاكها – تقسيم بندي خاكها   
خواص مكانيكي خاكها   
آزمايش هاي مختلف   
آزمايش SPT:   
حالت شكست برشي محلي local shear failure   
دلايل تعيين كننده نوع شكست   
معادله مقاومت فشاري خاك   
اثر آب در مورد بخش سوم معادله   
مهندسي پي   
نشست پي:     Foundation Settlement   
طراحي پي منفرد    spread feeting design ch.8   
پي نواري براي ديوار 
پوشش بتن در پي   
db قطر آرماتور   
5. كنترل فشار (لهيدگي) در محل بتون به پي   
فشارهاي جانبي براي خاكهاي چسبنده
ديوارهاي حائل:    Retaining walls   
ديوارهاي وزني  
ديوارهاي طره اي   
بررسي پايداري ديوارهاي حائل 
ضريب اطمينان در برابر لغزش  
؟ فشار در پي ديوار
گسترش تنش در زير پي   
مهندس پي   
پلان پي هاي فلزي   
پي مهار شده Braced sheat piles   
روش كلاسيك ( دقيق)   
سپرها فلزي در خاكها چسبنده
روش ساده خاكهاي چسبنده

متن کامل جزوه مهندسی پی و سازه را از لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: مهندسی عمران, پی و سازه, مهندسی سازه, دانلود جزوات مهندسی عمران پی سازه فونداسیون جزوه خ, فونداسیون
+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم مهر 1392ساعت 12:12  توسط spow  | 

تفکر و اقدام در  برنامه ریزی استراتژیک

 
برنامه ریزی استراتژیک acting for strategic planning
 
مقدمه

با وجود آنکه تامین بهداشت، آموزش و رفاه ملی از جمله مسوولیت های دولت به شمار می آید، ولی امروزه برای تولید خدمات در این زمینه ها، روز به روز از سازمان های خصوصی و غیر انتفاعی، بیشتر استفاده می شود. این در حالی است که به دلیل تغییرات و دگر گونی های عظیم وپیوستگی ها و وابستگی های متقابل، مرز های بین بخش های دولتی، خصوصی و غیر انتفاعی در حال از بین رفتن است و هیچ سازمان یا موسسه ای به طور کامل مسوولیت امر خاصی را عهده دار نمی باشد. ابهام روزافزون محیطی مستلزم آن است که سازمان های دولتی و غیر انتفاعی (و همچنین جوامع) بر خلاف گذشته به شکل استراتژیک تفکر واقدام کنند.

باید بدانیم برنامه ریزی استراتژیک خود به خود هدف شمرده نمی شود و صرفاً مجموعه ای از مفاهیم است برای یاری دادن به رهبران در اتخاذ تصمیم های مهم و دست زدن به اقدامات مهم.
آن چه مهم است، اندیشه و عمل استراتژیک است، ونه فرآیند مشخص برنامه ریزی استراتژیک.

آیا به راستی اساساً همه چیز در خطی مستقیم به سوی بهتر شدن است؟

در تفکر استراتژیک پاسخ به این پرسش نمی تواند مثبت باشد. براساس این تفکر برای برخورد مناسب در برابر تغییرات وتحولات جهان ، باید با برنامه ریزی استراتژیک، نقاط قوت و ضعف را بازشناخت، از فرصت های موجود استفاده کرد، بر تهدید های موجود فایق آمد یا آن ها را به حداقل رساند.

مختصات برنامه ریزی استراتژیک

"لورنج"معتقد است هربرنامه ریزی استراتژیک باید به این چهار پرسش اساسی پاسخ دهد:
 1- به کجا می رویم؟ (فلسفه وجودی)
2- چگونه می خواهیم به مقصد برسیم؟ (استراتژی)
 3- امکانات ما برای اقدام چیست؟ (بودجه)
 4- چگونه آگاه می شویم که در مسیر درست حرکت می کنیم؟ (کنترل)
 
مقایسه برنامه ریزی استراتژیک با برنامه ریزی بلند مدت و برنامه ریزی جامع

برای پی بردن هرچه بیشتر به نقش اندیشه و تفکر در برنامه ریزی استراتژیک  بد نیست مقایسه ای  بین این برنامه با سایر برنامه های کلان داشته باشیم:

الف- مقایسه برنامه ریزی استراتژیک با برنامه ریزی بلند مدت:

با وجود آن که هر دو برنامه بر سازمان وآن چه سازمان باید برای بهبود عملکرد خود انجام دهد تاکید دارد در عمل این دو نوع برنامه از چهار نظر بنیادی  با یکدیگر تفاوت دارند:
1- برنامه ریزی استراتژیک با مسایلی که جنبه سیاسی یافته اند، تناسب بیشتری دارد ولی برنامه ریزی بلند مدت بیشتر بر مشخص کردن اهداف و مقاصد و تبدیل آن ها به بودجه و برنامه های کاری جاری نظر دارد.
 2- برنامه ریزان استراتژیک انتظار وقوع روند های جدید، رویداد ها و وقفه هایی در روند مورد بحث وبروز غافل گیری های گوناگون را دارند؛ در حالی که برنامه ریزان بلند مدت براین فرض تمایل دارند که روند های جاری، تا آینده ادامه خواهد داشت.
3- چون راهنمای برنامه ریزان استراتژیک اغلب، چشم انداز موفقیت (شکل مطلوب سازمان) است برنامه های استراتژیک غالباً نمایان گر تغییرات کیفی است. در صورتی که طرح های بلند مدت نوعاً قیاس و استنباطی از وضع موجود هستند و اغلب در قالب هدف هایی مطرح می شوند  که نمایان گر روند های جاری هستند.
4- برنامه ریزی استراتژیک خیلی بیشتر ازبرنامه ریزی بلند مدت جهت گیری عملیاتی دارد و مجموعه متنوعی از تصمیم ها و اقدام ها را در نظر می گیرد. برنامه ریزان این نوع از برنامه امکان دارد برای رسیدن به چشم انداز موفقیت، استراتژی های مختلف را تعقیب کنند. در حالی که برنامه ریزان بلند مدت در یک خط تصمیم گیری و اقدام واحد گرفتار می شوند.

ب-مقایسه برنامه ریزی استراتژیک با برنامه ریزی جامع:

1- برنامه ریزی استراتژیک نوعاً بر سازمان تا کید دارد، حال آن که محور تا کید برنامه ریزی جامع، جامعه می باشد. براساس استدلال "کافمن و جیکوبز" برنامه ریزی استراتژیک برای جامعه نیز در مقایسه با برنامه ریزی جامع دارای جهت گیری عملی و مشارکتی بوده وتاکید بیشتری بر نقاط قوت و ضعف و هم چنین فرصت ها و تهدید ها و بالاخره بررفتار رقابت آمیز بین جوامع دارد.
2- طرح های جامع عمدتاً باید براساس فرآیند ومحتوایی قانونی تنظیم شوند؛ به نحوی که به نظر " رایدر" مستلزم بذل توجه کارگزاران دولتی وایفای نقش برنامه به عنوان تعهدی نسبت به تصمیم های ازپیش گرفته شده است. در حالی که طرح های استراتژیک، اغلب می توانند بین خط مشی های خشک وبدون انعطاف قانونی الزام آور و تصمیم ها و اقدام های عملی، ارتباط برقرار سازند.
3- چشم اندازهایی که برنامه ریزی استراتژیک را هدایت می کنند معمولاً در بر گیرنده اقدا م ها و کا نون های اقدام ها وهم چنین نقش ها و مسوولیت ها هستند. ولی چشم انداز ها (دورنما) در برنامه جامع تنها شامل اقدام ها و مکان ها هستند و نقش ها و مسولیت ها را کنار می گذارند. در واقع طرح جامع مشخص نمی کند چه کسی انسان را به وضع نهایی خواهد رساند. ازاین رو چندان سود مند نخواهد بود.
 به طور کلی برنامه ریزی استراتژیک برای گزینش کانون اقدامات خود روشی انتخابی ایجاد می کند. بنابراین نیازمند بینشی وسیع تر از آن چیزی است که راهنمای برنامه ریزی جامع می شود.

برنامه ریزی در سازمان های دولتی

تغییرات فاحش در بخش عمومی تصمیم گیران ارشد دولتی را ناگزیر می سازد به روش استراتژیک در باره آن چه دولت باید انجام دهد، بیندیشند و برنامه ریزی استراتژیک را مورد استفاده قرار دهند. با وجود آنکه هردو برنامه استراتژیک و جامع مجموعه ای از مفاهیم، رویه ها، و ابزارها است، اما برای برنامه ریزی استراتژیک رهیافت های گوناگون وجود دارد که با مقاصد و مو قعیت های مورد نظر تدارک می یابند.
از لحاظ کاربردی، به علت هدایت برنامه در مسیر خاص توسط قوه قانون گذاری حاکم، برنامه ریزی جامع به هیچ روی جامع نیست.
موقعی فرایند برنامه ریزی استراتژیک برای دولت ها، سازمان های عمومی و سازمان های غیر انتفاعی کارساز خواهد بود که تصمیم گیران و برنامه ریزان، آن را با درایت مورد استفاده قراردهند و نسبت به جزییات موقعیت خود حساسیت لازم را داشته با شند.

موارد محدوديت در استفاده از برنامه ريزي استراتژيك

برنامه ریزی استراتژیک در موارد زیر به مصلحت نیست:
1.    سازمانی که بنیانش در هم ریخته است (برای مثال سازمانی که نیاز به اصلاح جریان نقدینگی یا پر کردن پست کلیدی رهبری دارد).
2.    اگر سازمان برای تدوین برنامه های خوب، فا قد مهارت ها و منابع باشد یا تصمیم گیرندگان کلیدی از تعهد بی بهره باشند. در این مواقع برنامه ریزی استراتژیک در واقع هدر دادن وقت خواهد بود.
3.    چنانچه اجرای برنامه استراتژیک اساساً نا محتمل باشد.
گاهی نبود برنامه، توزیع اختیارات و منابع موجود در سازمان را مشروعیت می بخشد؛ به ویژه آن ها که برای اخذ تصمیم هایی در باره سطوح، کنش ها و برنامه ها مشکلات بزرگی داشته باشند. این نوع بی برنامه گی به تنزل مزمن عملکردهای سازمانی منجر می شود.

فرآیند هشت مرحله ای برنامه ریزی استراتژیک

1- توافق در باره فرآیند برنامه ریزی استراتژیک
2- روشن ساختن دستور های سازمان
3- روشن ساختن رسا لت و ارزش های سازمان
4- ارز یابی محیط خارجی
5- ارزیابی محیط داخلی
6- شناسایی مسایل استراتژیکی که سازمان با آن مواجه است
7-تدوین استراتژی ها برای مدیریت مسایل
8- تبیین چشم انداز سازمانی موثر برای آینده

چگونه می توان اندیشه ها را در طول زمان مدیریت کرد؟

مهم ترین مشکل فرآیند برنامه ریزی استراتژیک، مدیریت و هدایت اندیشه های استراتژیک در مسیر درست است. برای مدیریت و هدایت چرخه حیات اندیشه ها، چند اصل وجود دارد:
ضرورت، تهدید و فرصت مساعد، مادران اختراع هستند.
اندیشه ها در بی نظمی سازمان یافته رشد می کنند.
اندیشه ها، نقطه قوتی برای اقدام جمعی محسوب می شوند.
اندیشه ها ضرب در منابع مساوی است با قدرت.
پس از مرگ یک اندیشه خوب، برای آن، مراسم تشییع جنازه یا یادبود برگزار کنید.
برای آن که هم برنامه ریزی استراتژیک و هم اجرای آن در بخش های دولتی و غیر انتفاعی موفقیت آمیز باشد سازمان ها باید هم در تولید اندیشه ها و هم در اجرای آن خوب عمل کنند.
زمانی که باید راه حل هایی ترتیب داد این سازمان ها، کمتر رسمی و متمرکز و بیشتر پیچیده خواهند بود (شبیه دانشگاه). به بیانی دیگر، هنگام نیاز سازمان ها به اندیشه های جدید، این سازمان ها بیشتر به دانشگاه شبیه خواهند بود.
هنگام اجرای راه حل ها و نظریه های مشخص، سازمان ها، رسمی و متمرکز، اما کمتر پیچیده خواهند بود (شبیه واحد نظامی) 
یکی از محسنات برنامه ریزی استراتژیک ایجاد انعطاف پذیری است؛ به گونه ای که با پذیرش اندیشه های استراتژیک و اجرایی کردن آن ها به وسیله ی ساز مان های رسمی((صف))  هم ردیف واحد های نظامی، آن ها را به اجرا درآورد.
      
برنامه ریزی استراتژیک و کارآفرینی جمعی

باید به یاد داشت که منظور از برنامه ریزی استراتژیک اتخاذ تصمیم های بنیادی و دست زدن به اقدامات اساسی در جهت تعریف ماهیت یک سازمان است. از این رو  اگر افراد در اقدام های مهم، دقیق، آشکار و قطعی درگیر شوند، تعهد آن ها افزایش خواهد یافت و به برنامه ریزی استراتژیک موفق به عنوان یک کار آفرینی جمعی کمک شایانی خواهد نمود.

 

منبع: 

جان. ام. برایسون، برنامه ریزی استراتژیک برای سازمان های دولتی و غیر انتفاعی، ترجمه: دکتر عباس منوریان.
 
جان. ام. برایسون        


برچسب‌ها: برنامه ریزی استراتژیک acting for strategic plannin, مدیریت استراتژیک, برنامه ریزی ارمانی, فلسفه کنترل مدیر مدیریت برنامه سازمان, استراتژی
+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم مهر 1392ساعت 12:6  توسط spow  | 

دانلود جزوه مکانیک سیالات دکتر سامانی

جزوه 100 صفحه ای مکانیک سیالات دکتر سامانی به صورت اسکن شده بوده و کیفیت نسبتا خوبی را دارا می باشد.

جزوه مکانیک سیالات دکتر سامانی تقریبا تمامی سرفصل های درس مکانیک سیالات را پوشش می دهد. این جزوه برای دانشجویان رشته های مهندس عمران ، مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی قابل استفاده بوده و توسط دانشجویان مهندسی اب تهیه شده است.

برای دانلود جزوه مکانیک سیالات دکتر سامانی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com

-------------------

در همین زمینه می توانید جزوات زیر را نیز دانلود نمایید:

دانلود جزوه درسی مکانیک سیالات استریتر

جزوه مکانیک سیالات دکتر خوش اندام

دانلود جزوات مهندسی مکانیک


برچسب‌ها: دانلود جزوه مکانیک سیالات دکتر سامانی, دانلود جزوه مهندسی مکانیک, مکانیک سیالات, دانلود جزوه مکانیک سیالات, مهندسی مکانیک مهندسی عمران مهندسی شیمی
+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم مهر 1392ساعت 11:54  توسط spow  | 

دانلود گزارش کاراموزی سیمان ارومیه

سیمان ماده‌ای چسبنده‌است که قابلیت چسبانیدن ذرات به یکدیگر و بوجود آوردن جسم یکپارچه از ذرات متشکله را دارا میباشد و از ترکیب مصالح آهکی، رس، سیلیس و اکسیدهای معدنی در دمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد ساخته می‌شود. به جسم حاصل، پس از حرارت دادن کلینکر ‌گویند و از آسیاب کردن آن بهمراه مقدار مناسبی سنگ گچ سیمان تیپ های مختلف بدست می آید و همچنین اضافه نمودن پوزولان به کلینکر و گچ سیمان پوزولانی حاصل می شود . اندازه دانه های کلینکر۲۰-۵ میلی متر و رنگ آن سبز تیره میباشد.

اجزای تشکیل دهنده سیمان

        مصالح آهکی (حدود ۶۰٪ الی ۶۷٪)
        رس (حدود ۳٪ الی ۷٪)
        سیلیس (۱۷٪ الی ۲۷٪)
        اکسیدهای معدنی

            اکسید آهن (۰/۵٪ الی ۶٪)Fe۲O۳
            اکسید سدیم (۰/۲٪ الی ۱/۳٪)Na۲O
            اکسید منیزیم (۰/۱٪ الی ۴/۵٪)MnO
            اکسید پتاسیم (۰/۲٪ الی ۱/۳٪)K۲O
            اکسید آلومینیوم (۳٪ الی ۸٪)Al۲O۳

انواع سیمان

    سیمان پرتلند تیپ I
    سیمان پرتلند تیپ II
    سیمان پرتلند تیپ III
    سیمان پرتلند تیپ IV
    سیمان پرتلند تیپ V
    سیمان پوزولان
    سیمان آمیخته
    سیمان برقی (پرآلومین)
    سیمان رنگی
    سیمان سفید
    سیمان سرباره‌ای ضد سولفات
    سیمان پرتلند آهکی
    سیمان بنائی
    سیمان نسوز
    سیمان چاه نفت
    سیمان پرتلند ضدآب
    سیمان باگیرش تنظیم شده

روشهای ساخت سیمان

    روش تر
    روش نیمه تر
    روش نیمه خشک
    روش خشک

متن کامل گزارش کاراموزی شرکت سیمان ارومیه را از لینک زیر دریافت نمایید.برای دانلود گزارش کار و گزارش کارموزی مرتبط با رشته خود به بخش مقالات و جزوات مراجعه یا از جستجو در وبلاگ استفاده کنید. برای درخواست گزارش کاراموزی یا گزارش کار ایمیل بزنید.

دانلود گزارش کاراموزی سیمان ارومیه

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود گزارش کاراموزی سیمان ارومیه, دانلود گزارش کاراموزی, مهندسی عمران, دانلود جزوات مهندسی عمران مقالات عمران گزارش کار, سیمان
+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم مهر 1392ساعت 10:52  توسط spow  | 

دانلود مقاله تست غیرمخرب و بازرسی جوش

عیب یابی مکانیزه جوش محیطی لوله از طریق تهیه تصاویر C اسکن

بازرسی و تضمین کیفیت قطعات در دودهه اخیر دارای اهمیت افزونتری بوده و دراین میان بازرسی عیوب جوش دارای اهمیت ویژه ای است.

برای بازرسی جوش یکی از جدیدترین متدها روش تهیه تصاویر اسکن منطقه جوش و HAZ می باشد. در تصاویر C اسکن که دراین مقاله اشاره خواهد ش برای شدت صوت برگشتی از نقاط مختلف لوله رنگ خاصی در نظر گرفته شده ونرم افزار قابلیت تست همه قطعات ساخته شده با تمامی فرایندهای تولیدی ورسانای امواج صوتی به خصوص امواج جوش را دارا می باشد.

در این مقاله کلیات بازرسی با روش فراصوت بیان شده وتجهیزات لازم ذکر گردیده و بعد از توضیح نرم افزار نحوه تدوین برنامه ، انجام ازمایش وهمچنین نتیجه  بازرسی چندین لوله جوشی که دارای عیوب مرسوم بودند اورده شده ونهایتا بعضی از مزایای این روش نسبت به سایر روشهای موجود ارائه شده است.

بهترین دلیل برای گسترش کاربرد این برنامه فراگیر بودن تجهیزات ان ، جاافتاده بودن روش تست اولتراسونیک و همچنین تفسیر ساده نتایج بازرسی است. به عنوان مثال در صنایع خودروسازی ، شرکت های نفت وگاز ، صنایع دفاع و ... میتوان از این برنامه به راحتی استفاده نمود.

برای دانلود مقاله تست غیر مخرب و بازرسی عیوب جوش با عنوان عیب یابی مکانیزه جوش محیطی لوله از طریق تهیه تصاویر C اسکن به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: عیب یابی مکانیزه جوش محیطی لوله از طریق تهیه تصاوی, بازرسی جوش, تست اولتراسونیک بازرسی فراصوتی, تست مخرب تست غیرمخرب جوش NDT, تست غیر مخرب
+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم مهر 1392ساعت 0:0  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزشی اشنایی با تلرانس های ابعادی و هندسی شرکت توربین سازی مپنا (توگا) GD&T

Geometric Dimensioning & Tolerancing

نوشته : بهزاد جعفری و محمود محمدی

تلرانس های ابعادی

برای ساخت هر قطعه نیاز مبرم به اندازه ابعاد مختلف جسم می باشد تا براساس ان قطعه مورد نظر ساخته شود. پس از ساخت قطعه عملا مشاهده می شود که ابعاد جسم ساخته شده هرچند هم دقت داشته باشد، نسبت به اندازه اصلی خطای کمی خواهد داشت.

این اختلاف به عوامل زیادی چون ابزار  کار ، جنس قطعه کار ، باری که به دستگاه وارد می شود وکم وزیاد شدن دور دستگاه و... بستگی دارد . برای تولید قطعات در صنعت از روشهای گوناگون ساخت استفاده می شود هر روش ساخت دارای دقت خاصی است. از این رو اندازه های دادده شده برای قطعه همواره با مقداری انحراف از اندازه حقیقی ساخته میشود که ان را تلرانس می نامند.

به همین دلیل درصنعت هرگز نمی توان قطعه ای را با دقت مطلق تولید نمود. بدیهی است هر چه دقت بالاتر رود هزینه تولید افزایش می یابد و لازم است از ابزار دقیق تر و نیروی کار ماهرتر استفاده نمود.

برای دانلود جزوه اموزشی اشنایی با تلرانس های ابعادی و هندسی شرکت توربین سازی مپنا (توگا) GD&T به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: Geometric Dimensioning, Tolerancing, دانلود جزوه اموزشی اشنایی با تلرانس های ابعادی و ه, تلرانس ابعادی, دانلود جزوه تلرانس ابعادی
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مهر 1392ساعت 15:44  توسط spow  | 

دانلود جزوه سیستم های اندازه گیری دقیق دانشگاه ثامن الائمه مشهد تهیه شده توسط اقای جم پور به همراه گزارش کاراموزی کارگاه اندازه گیری مکانیکی

سیستم های اندازه گیری دقیق


سرفصل های درس سیستم های اندازه گیری دقیق - جم پور از لینکهای زیر قابل دانلود می باشد.

فصل  1،2،3،4 قسمت اول جزوه سیستم های اندازه گیری دقیق

دانلود کنید.

فصل  1،2،3،4 قسمت دوم جزوه سیستم های اندازه گیری دقیق

دانلود کنید.

فصل اندازه گیری و کنترل قطعات صنعتی (آزمایشگاه)

دانلود کنید.

فصل اندازه گیری وکنترل  پیچ

دانلود کنید.

اندازه گیری و کنترل چر خدنده

دانلود کنید.

تلرانسهای ابعادی

دانلود کنید.

تلرانسهای هندسی

دانلود کنید.

صافی سطح

دانلود کنید.


برچسب‌ها: جزوه سیستم های اندازه گیری دقیق, تلرانس ابعادی تلرانس هندسی GDT, سیستم های اندازه گیری, دانلود جزوه مهندسی مکانیک جم پور دانشگاه ثامن الائ, اندازه گیری
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم مهر 1392ساعت 10:6  توسط spow  | 

دانلود جزوه مبانی ازمون های غیرمخرب NDT

قبلا در پست 1303 جزوه مبانی ازمون های غیرمخرب با کاربردهای نیروگاهی را برای دانلود تقدیم حضور دوستان کرده بودیم که به دلیل از کارافتادن اکانت امکان دانلود میسر نبود.

دراین پست جزوه اموزشی مبانی تست غیر مخرب با کاربردهای نیروگاهی بالاخص در نیروگاههای گازی تیپ V 94.2 زیمنس را مجددا برای استفاده دوستان اپلود واماده دانلود کرده ایم.

مبانی ازمون های غیرمخرب وکاربردهای نیروگاهی انواع تست غیرمخرب درنیروگاهها

دراین فایل 103 صفحه ای ضمن اشنایی با انواع عیوب ، منشا ایجاد عیوب درساختارها وفلزات وقطعات مختلف صنعتی ، ازمون های مختلف غیرمخرب معرفی شده وشرح کوتاه وکاملی برای هریک ازانواع روشهای تست غیر مخرب Non destructive tests بیان میشود.

سپس به تشریح روشهای ارزیابی غیرمخرب معمول پرداخته شده ودرنهایت به کاربردهای تست غیر مخرب درنیروگاهها وبالاخص نیروگاههای گازی تیپ V 94.2 پرداخته شده است

امید است این جزوه زمینه ای باشد برای پایش بهینه ومراقبت صحیح از تجهیزات درصنایع مختلف

از دوستان علاقه مند وصاحب نظر درخواست میشود مطالب ودیدگاههای خودرا دراین زمینه به ایمیل بنده ارسال فرمایند تا هم به اسم خودشان یا شرکت مطبوعشان منتشر شود وهم باعث ایجاد همفکری وحصول نتایج کاملتری باشد

موفق باشیم

برای دانلود جزوه مبانی ازمون های غیرمخرب NDT به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزشی مبانی تست غیر مخرب NDT, تست غیر مخرب, تست غیر مخرب Nondestructive Test, دانلود جزوه مبانی ازمون های غیرمخرب NDT, نیروگاه
+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم مهر 1392ساعت 12:20  توسط spow  | 

توربين گاز Gas Turbine

دانلود جزوه اموزشی توربین های گازی

انواع محرک هاي ژنراتور :

هدف اصلي توليد برق مي باشد که لازمه توليد برق ژنراتور مي باشد ‌براي به حرکت در آرودن ژنراتور نیاز به محرک داريم

الف) موتورهاي احتراق داخلي:
    - بنزيني  
    - گازوئيلي

ب) توربين ها:
که نامگذاري آنها بر اساس سيال عامل عبوري مي باشد و به صورت زير طبقه بندي مي شوند

      -توربينهاي خاص
        - توربينهاي آبي
- توربينهاي بادي
- توربينهاي بخار (که شامل نيروگاه هاي اتمي نيز مي شود )
- توربينهاي گاز

توربينهاي خاص

    جزرومدي :
در محلهائي که جزر و مد دريا زياد است با ساخت ديواره اي که آب پشت آن جمع مي شود به عنوان سد استفاده شده و از انرژي پتانسيل آب مي توان توربين هاي آبي را به حرکت در آرود .
    بيوگاز :
با استفاده از سوخت فضولات حيواني ، از فضولات حيوانات به عنوان سوخت اصلي استفاده مي شود که بيشتر در هندوستان و از سوزاندن فضولات حيوانات برق منازل خود را تامين مي کنند .
    ژئوترمال :
استفاده از گرماي دروني زمين و آتشفشانها
    امواجي :
استفاده از امواج دريا و نيروي آنها
    انرژي حرارتي اقيانوسي :

توربين گاز :
در توربينهاي گازي نيز همانند موتورهاي احتراق داخلي چهارمرحله شامل مکش ، تراکم ، انفجار و تخليه داريم ولي با اين تفاوت که انجام اين مراحل در توربين گاز پيوسته اما در موتورهاي احتراق داخلي ناپيوسته مي باشد .

مزاياي توربين گاز :

نصب سريع
هزينه اوليه پائين
قابل استفاده در مناطق خشک و حاره اي
قابليت راه اندازي سريع ظرف 20الي30 دقيقه
قابليت استارت در راه اندازي سريع واحد هاي جديدي 3 الي 5 دقیقه حالت اضطراري (Block Start)

معايب توربين گاز :

آلودگي محيط زيست
راندمان پائين
کوتاهي عمر قطعات به لحاظ کارکرد در درجه حرارت بالا
هزينه جاري بالا شامل :
تعميرات دوره اي
تعميرات غير مترقبه

پرسنل و لوازم يدکي

متن کامل جزوه اموزشی توربین گاز و نیروگاههای گازی را از لینک زیر دانلود نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزشی توربین های گازی, نیروگاه, نیروگاه گازی, توربين گاز Gas Turbine توربین چمبر اسکید پمپ, توربین گاز
+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم مهر 1392ساعت 20:49  توسط spow  | 

دستورالعمل نصب ، راه اندازی ، تعمیر و نگهداری تابلوهای ولتاژ متوسط MV شرکت ABB

مفاهيم پايه:

لازم است در اين مقطع پاره اي از مفاهيم و تعاريف مهم در صنعت برق و بخصوص تابلو سازي را مرور كنيم. اين مفاهيم و تعاريف در طراحي تابلو و انتخاب تجهيزات الكتريكي نصب شده در آن  بايد مورد توجه قرار گيرد.

استاندارد IEC :

كميسيون  بين المللي الكتروتكنيك International Electro technical Commission و يا اختصارا“ IEC، از سازمانهاي وابسته به سازمان بين المللي استاندارد International Standard Organization (ISO ) است كه وظيفه آن تدوين استانداردهاي مورد نياز صنعت برق مي‌باشد.
البته بجز استاندارد IEC استانداردهاي ديگري نيز در دنيا وجود دارد اما امروزه و بخصوص با تشكيل اروپاي متحد، استاندارد IEC  به عنوان يك استاندارد بين المللي مورد توجه و تاييد اكثركشورهاي دنيا قرار دارد.

  البته بجز استاندارد IEC استانداردهاي ديگري نيز در دنيا وجود دارد اما امروزه و بخصوص با تشكيل اروپاي متحد، استاندارد IEC  به عنوان يك استاندارد بين المللي مورد توجه و تاييد اكثركشورهاي دنيا قرار دارد.
  از ديگر استانداردهاي موجود مي‌توان به استانداردهاي   BS(British Standard) در انگلستان، VDE در آلمان و يا NEMA در ايالات متحده نام برد.

  استاندارد IEC براي تجهيزات مختلف الكتريكي با شماره‌هاي مختلف تدوين شده كه مهمترين آنها كه در صنعت تابلو‌سازي مورد استفاده قرار مي‌گيرند عبارتند از:

IEC62271(استاندارد كليدهاي فشار قوي):
HV alternating – current circuit breaker
IEC 60044-1 (استاندارد ترانسفورماتور جريان):
Current transformers
IEC60044-2 (استاندارد ترانسفورماتور ولتاژ):
Voltage transformers


IEC60255 (استاندارد رله هاي حفاظتي ):
Electrical relays

IEC60694,IEC60298 (استاندارد شرايط عمومي تابلوهاي فشار قوي و تجهيزات كنترل( فرمان)):
Common clauses for high-voltage switchgear and controlgear
standards
IEC60439 (استاندارد عمومي تجهيزات فشار ضعيف):
Low voltage switchgear and controlgear assemblies

 IEC60529 (استاندارد درجه حفاظت تابلو):
Degree of protection provided by enclosures (IP code)

مشخصات تابلو

ولتاژکاري(Service Voltage ): ولتاژي که عملاٌ به تابلو اعمال مي شود (ولتاژ دائمی مورد استفاده در تابلو).
ولتاژ نامي  (Rated Voltage ):
   مطابق IEC 60694 :
The rated voltage indicates the upper limit of the highest voltage of systems for which the switchgear and controlgear is intended.
ولتاژ نامي نشان دهنده حد بالاي بيشترين ولتاژ سيستم مي‌باشد كه تابلو و يا تجهيز الكتريكي  بر اساس آن طراحي شده است.
مقادير استاندارد ولتاژ نامي به شرح زير مي‌باشند:

الف- براي مقادير نامي كمتر از 72.5 kV :

Series I ( 50Hz , 60Hz ): 3.6kV, 7.2kV , 12kV , 17.5kV ,
24kV , 36kV , 52kV , 72.5kV.

Series II (60 Hz in USA and Canada): 4.76kV, 8.25kV, 15kV, 15.5kV, 25.8kV, 38kV, 48.3kV, 72.5kV.

ب - براي مقادير نامي بيشتر از 72.5 kV :

100kV , 132kV , 145kV , 170kV , 245kV , 300kV , 362kV , 420kV , 525kV , 765kV.
سطح عايقي نامي (Rated Insulation Level ) :
Rated Lightning Impulse withstand voltage (peak value) :A
 
ولتاژ قابل تحمل ضربه اي نامي ( صاعقه ) كه بر اساس مقدار ماكزيمم (KV Peak ) بيان مي‌شود.
Rated Power-frequency withstand voltage:B
 مقدار ولتاژ قابل تحمل با فركانس شبكه كه به مدت 1 دقيقه به تجهيز اعمال مي‌شود و مقدارآن برحسب مقدار مؤثر(r.m.s)  موج سينوسي بيان مي‌شود.


سطح عايقي نامي براي ولتاژهاي نامي مختلف تا ولتاژ نامي 72.5 kV از ستاندارد IEC60694 و  IEC60056 استخراج مي‌شود.

متن کامل جزوه اموزشی دستورالعمل نصب ، راه اندازی ، تعمیر و نگهداری تابلوهای ولتاژ متوسط MV شرکت ABB را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com

----------

دروب سایت زیر میتوانید اطلاعات با ارزشی درباره طراحی تابلوهای برق صنعتی را به دست بیاورید:

طراحی تابلو برق صنعتی

http://www.tablobargh98.ir/


برچسب‌ها: تابلو, دستورالعمل نصب راه اندازی تعمیرو نگهداری تابلوهای, استاندارد برق استاندارد تابلو, دانلود جزوات مهندسی برق تابلوهای ولتاژ متوسط MV شر, تابلو برق
+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم مهر 1392ساعت 20:26  توسط spow  | 

دانلود نمونه سوال درس روش های تولید 1 و 2

درس روشهای تولید یکی از دروس مشترک رشته های مهندسی صنایع و مهندسی مکانیک می باشد که دراین پست دو نمونه سوال (مجموعا 13 ورقه ازمون روش های تولید) از دروس روش های تولید 1 و 2 را برای دانلود تقدیم حضورتان می نماییم:

دانلود نمونه سوالات درس روش های تولید

دانلود نمونه سوال  روش تولید 1

دانلود کنید.

دانلود نمونه سوال روش تولید 2

دانلود کنید.برچسب‌ها: دانلود نمونه سوالات درس روش های تولید, مهندسی صنایع, دانلود نمونه سوال روش تولید 1, دانلود نمونه سوال روش تولید 2, مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  جمعه پنجم مهر 1392ساعت 20:22  توسط spow  | 

اشنایی با نرم افزار SPSS

پیشینه

نخستین نسخه  این نرم‌افزار در سال ۱۹۶۸ پس از تاسیس «نرمن نی» منتشر شد، که سپس به یک کارشناس ارشد علوم سیاسی در در دانشگاه استانفورد، و اکنون استاد محقق در دانشکده  علوم سیاسی دانشگاه استانفورد و استاد بازنشسته  علوم سیاسی در دانشگاه شیکاگو بوده‌است.

کاربرد و ویژگی‌ها

«اس پی اس اس» از جمله  نرم‌افزارهایی است که برای تحلیل‌های آماری در علوم اجتماعی، به صورت بسیار گسترده‌ای استفاده می‌شود. این نرم‌افزار توسط پژوهشگران بازار و داد و ستد، پژوهشگران سلامتی، شرکت‌های نقشه‌برداری، دولتی، پژوهشگران آموزشی، سازمان‌های بازاریابی و غیره به کار می‌رود. افزون بر تحلیل‌های آماری، مدیریت داده‌ها و مستندسازی داده‌ها نیز از ویژگی‌های نرم‌افزار هستند.
آماری که نرم‌افزار پایه شامل می‌شود:
•    آمار توصیفی: جدول‌بندی شطرنجی، بسامدها، توصیفات، کاوش، آمار توصیفی نسبی
•    آمار دومتغیری: میانه‌ها، آزمون تی، تحلیل پراکنش، همبستگی، آزمون‌های غیرپارامتری
•    پیش‌بینی برآمدهای عددی: برگشت خطی
•    پیش‌بینی برای تشخیص گروه‌ها: تحلیل عاملی، تحلیل خوشه‌ای، جداکننده
•    انواع تحلیل آماری

آمار را می‌توان به دو دسته عملیات تقسیم کرد:

•    آمار توصیفی: شیوه‌هایی استک ه برای خلاصه کردن مقادیر بزرگی از داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از این توصیف‌ها در مکالمه‌های روزمره به کار می‌روند، مثلا اگر شما از متوسط درآمد سخن می‌گویید در حال استفاده از آمار توصیفی هستید.
•    آمار استنباطی: شیوه‌هایی است که با استفاده از آن‌ها از داده‌های جمع‌آوری شده نتیجه‌ای استنباط می‌کنیم. آمار استنباطی ما را قادر می‌سازد سوال‌هایی از نوع «آیا تفاوتی وجود دارد؟» یا «آیا رابطه‌ای وجود دارد؟» را به زبان ریاضی پاسخ دهیم.

انتخاب آزمون آماری مناسب

اس‌پی‌اس‌اس SPSS به شما نمی‌گوید چه آزمونی برای تحلیل داده‌هایتان به کار برید. اگر بخواهیم روشن‌تر بگوییم، شما باید این موارد را مورد ملاحظه قرار دهید:
•    طرحی را که مورد استفاده قرار داده‌اید.
•    تعداد متغییرهایی که دستکاری کرده یا اندازه‌گیری نموده‌اید.
•    نوع داده‌هایی که جمع‌آوری کرده‌اید.
•    در متغییرها به دنبال تفاوت هستید یا رابطه.
تحلیل داده‌ها با بهره از SPSS
در تحلیل داده ها با استفاده از اس‌پی‌اس‌اس، سه مرحلهٔ اساسی وجود دارد. نخست باید داده‌های خام را وارد کنید و آن‌ها را در یک پرونده ذخیره نمایید. دوم باید تحلیل مورد نیاز را برگزینید و آن را مشخص کنید. سوم برونداد را وارسی کنید. این مراحل در تصویر، توضیح داده‌شده‌اند.

برای دانلود فایل اموزشی اشنایی با نرم افزار SPSS به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: اشنایی با نرم افزار SPSS, اموزش SPSS, تحلیل اماری, دانلود جزوات مدیریت, دانلود اموزش SPSS
+ نوشته شده در  سه شنبه دوم مهر 1392ساعت 19:1  توسط spow  | 

دانلود گزارش کار ازمایشگاه شیمی 1

برای دانلود گزارش کار ازمایشگاه شیمی 1 به لینک های دانلود پایین توضیح هر ازمایش مراجعه فرمایید:

كروماتوگرافی

روشي براي جداسازي است كه امروزه كاربرد وسيعي در صنعت و پژوهش هاي زيست شناختي دارد . اين روش نخستين بار به وسيله ي يك گياه پزشك روسي معرفي شد او از اين روش براي جداسازي مواد رنگي استفاده مي كرد از اين رو نام كروماتوگرافي يا رنگ نگاري را بر آن نهاد . اما كروماتوگرافي هرگز به جداسازي تركيب هاي رنگي محدود نشد . در اين روش اجزاي يك مخلوط به دليل متفاوت بودن سرعت حركت آن ها به هنگام عبور از يك ماده از هم جدا مي شوند . در همه ي روش هاي كروماتوگرافي دو فاز وجود دارد . يكي از فازها بدون حركت است و فاز ساكن ناميده مي شود و فاز ديگر كه پيوسته جريان دارد را فاز متحرك گفته اند و اجزاي يک مخلوط به وسيله جرياني از يک فاز متحرک از داخل فاز ساکن عبور داده مي‌شود .

ريشه لغوي
کروماتوگرافي ( chromatoghraphy ) ، در زبان يوناني chroma يعني رنگ و grophein يعني نوشتن است.

دانلود کنید.

ديد کلي در مورد محلول ها

محلول ها ، مخلوط هايي همگن هستند. محلول ها را معمولا بر حسب حالت فيزيکي آنها طبقه بندي مي‌کنند : محلول هاي گازي ، محلول هاي مايع و محلول هاي جامد . درمحلول گاز - مايع  يا  جامد - مايع معمولا مايع ، حلال و جز ديگر ماده حل شونده مي‌باشد. اما دريک مخلوط مايع - مايع انتخاب جز حلال و حل شونده دشوار است. مگر اينکه مقدار يکي بيشتر از ديگري باشد. وقتي در مورد محلول ها بحث مي‌شود. اولين چيزي که به ذهن مي‌آيد غلظت آنها مي‌باشد. غلظت عبارت است از مقادير نسبي اجزا موجود در يک محلول. مثلا محلولي که شامل مقدار کمي ماده حل شده باشد، محلول رقيق مي‌باشد يا اگر مقدار ماده حل شده بيشتر شود، محلول غليظ ناميده مي‌شود. خواص محلول ها به مقادير نسبي ماده حل شده در حلال بستگي دارد. براي همين است که درکارهاي کمي مربوط به محلول ها ابتدا بايد غلظت ها را مشخص کرد. محلول هاي مايع متداولترين محلول ها هستند و بيشترين کاربرد را در بررسي هاي شيميايي دارند. هوا هم مثالي براي محلول هاي گازي مي‌باشد.

دانلود کنید.


انجماد

ديد کلي
ماده از سه حالت جامد ، مايع ، گاز تشکيل شده است که اين سه حالت ، تحت شرايط خاصي قابل تبديل به يکديگر هستند. آب به‌عنوان يک مايع در صورت حرارت دادن تا بالاتر از نقطه جوش تبخير شده ، به حالت گاز در مي‌آيد و اگر آن را تا زير صفر سرد کنيم، منجمد شده ، يخ تشکيل مي‌دهد. هر مايعي نقطه انجماد مخصوص خود را دارد آب در صفر درجه شروع به انجماد مي‌کند.
برخي از مواد در دماهای پايين تر و برخي ديگر در دماهاي بالاتر منجمد مي‌شوند. يخ بستن آب ، شناخته شده ترين فرايند انجماد است که همه ما با آن آشنا هستيم. اما در اين بحث سعي مي‌شود با روش علمي آنچه را که هنگام انجماد يک مايع رخ مي‌دهد، توضيح دهيم.
تئوري انجماد
خواص حالت مايع حد واسط بين بي‌نظمي کامل مولکولي در حالت گاز و آرايش منظم مولکولي در حالت جامد است. در مايعات ، مولکولها به قدري آهسته حرکت مي‌کنند که نيروهاي جاذبه بين مولکولي مي توانند آنها را در حجم معيني نگه دارند. با اين حال ، جنبش مولکول ها هنوز آنقدر سريع است که نيروهاي جاذبه بين مولکولي بتوانند آنها را در مواضع مشخصي از شبکه بلوري ثابت نگه دارند.
با سرد شدن مايع ، حرکت مولکول هاي آن بيش از پيش کند مي‌شود و سرانجام در دماي معيني انرژي جنبشي تعدادي از مولکول ها به قدري کم مي‌شوند که نيروهاي بين مولکولي مي‌توانند آنها را در يک شبکه بلوري نگه دارند. در اين حال انجماد آغاز مي‌شود و مولکول هاي کم‌انرژي به‌تدريج در نقاطي از شبکه بلوري قرار مي‌گيرند.

دانلود کنید.

تیتراسیون

تيتراسیون ( شمارش ) از روش‌هاي تجزيه حجمي است و همانند روش گراويمتري يكي از روش هاي قديمي در شيمي تجزيه مي باشد و هر دوي اين روش ها مبتني بر واكنش شيميايي مي باشند . در تجزيه حجمي ابتدا جسم را حل کرده و حجم معيني از محلول آن را با محلول ديگري که غلظت آن مشخص است که همان محلول استاندارد ناميده مي‌شود، مي‌سنجند. در تيتراسيون محلول استاندارد به ‌طور آهسته از يک بورت به محلول حاوي حجم مشخص يا وزن مشخص از ماده حل شده اضافه مي‌شود و افزايش محلول استاندارد ، آنقدر ادامه مي‌يابد تا مقدار آن از نظر اکي ‌والان برابر مقدار جسم حل شده شود.
 نقطه اکي‌والان
نقطه اي است که در آن ، مقدار محلول استاندارد افزوده شده از نظر شيميايي برابر با مقدار حجم مورد نظر در محلول مجهول است . اين نقطه را نقطه پايان عمل از نظر تئوري يا نقطه هم ارزي نيز مي‌گويند.
روش تيتر کردن
در عمل تيتر کردن ، محلول استاندارد را از يک بورت به محلولي که بايد غلظت آن اندازه گرفته ‌شود مي‌افزايند و اين عمل تا وقتي ادامه می یابد که واکنش شيميايي بين محلول استاندارد و تيتر شونده کامل شود. سپس با استفاده از حجم و غلظت محلول استاندارد و حجم محلول تيتر شونده ، غلظت محلول تيتر شونده را حساب مي‌کنند.

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود گزارش کار ازمایشگاه شیمی 1, دانلود گزارش کار, مهندسی شیمی, کروماتوگرافی, تیتراسیون انجماد محلول ازمایش کروماتوگرافی
+ نوشته شده در  دوشنبه یکم مهر 1392ساعت 22:53  توسط spow  | 

تعیین مقدار اکسیژن محلول (DO)

تمام موجودات زنده برای انجام متابولیسم و تهیه انرژی جهت رشد و تولید مثل نیاز به اکسیژن به فرمهای مختلف دارند.
 
● مقدمه:

تمام موجودات زنده برای انجام متابولیسم و تهیه انرژی جهت رشد و تولید مثل نیاز به اکسیژن به فرمهای مختلف دارند. واکنشهای هوازی دارای اهمیت خاصی بوده زیرا به اکسیژن آزاد نیاز دارند. تمام گازخای موجود در هوا به مقدارهای مختلف در آب محلولند. نیتروژن و اکسیژن بعلت حلالیت کم در آب مورد توجه می‌باشند. زیرا با آب فعل و انفعال شیمیائی انجام نداده و حلالیت آنها مستقیماً به فشار جزئی آنها بستگی دارد. حلالیت اکسیژن دردرجه حرارتهای مختلف آب متفاوت است. مقدار حلالیت اکسیژن اتمفسر در آب نسبتاً خالص از ۶/۱۴ میلیگرم در لیتر در صفر درجه سانتیگراد تا ۷ میلیگرم در لیتر در ۳۵ درجه سانتیگراد تحت فشار ۱ اتمسفر متفاوت است. اکسیژن به مقدار کم در آب محلول بوده و حلالیت آن با فشار اتمسفر و درجه حرارت متغیر است. کمبود حلالیت اکسیژن در آب یکی از فاکتورهای اصلی است که ظرفیت تصفیه طبیعی آب را کاهش می‌دهد. لذا تصفیه فاضلابها قبل از ورود به رودخانه‌ها ضروری می‌گردد. اکسیژن محلول رودخانه‌ها نیز می‌توان آلودگی آنها را کنترل نمود. اکسیژن فاکتور مهمی در ایجاد خورندگی آهن و فولاد بخصوص در سیستمهای توزیع آب و بویلرها می‌باشد. لذا تعیین مقدار اکسیژن محلول برای کنترل خورندگی آب به کار می‌رود.

● اساس روش اندازه‌گیری:

معمولی‌ترین روش تعیین اکسیژن محلول بر اساس آزاد کردن ید توسط اکسیژن محلول می‌باشد. ید آزاد شده عموماً توسط یک محلول احیاءکننده مانند تیوسولفات سدیم اندازه‌گیری می‌شود. چسب نشاسته خاتمه عمل را نشان می‌دهد. نشاسته ید آزاد شده را جذب نموده و رنگ آبی ایجاد می‌کند و هنگامیکه تمامی ید احیاء گردید محلول بیرنگ می‌شود.

روش و نیکلر یا یدومتری روش استانداردی برای تعیین اکسیژن محلول می‌باشد. این روش بر اساس اکسیداسیون Mn۲+ به ظرفیت بالاتر (Mn۴+) در محیط قلیائی توسط اکسیژن می‌باشد. منگنز با ظرفیت چهار یون ید را در محیط اسیدی به ید آزاد اکسیده می‌کند و مقدار ید آزاد شده که برابر با اکسیژن محلول می‌باشد توسط تیتزاسیون با تیوسولفات استاندارد اندازه‌‌گیری می‌شود.

در این روش وجود بعضی از مواد مانند نیتویتها و آهن سه ظرفیتی قابلیت اکسیدکنندگی I- را به I۲ دارند. و نتیجه آزمایش را زیاد نشان می‌دهد. و بر عکس مواد احیاء کننده مانند S۲-, So۳۲-, Fe۲+ ید را احیاء کرده و به I- تبدیل می‌کنند و نتیجه آزمایش را کمتر از حد واقعی نشان می‌دهد. بنابراین روش تصحیح نشده چنانکه اکسیژن در محیط وجود نداشته باشد با افزایش سولفات منگنز و معرف یدور قلیائی (NaOH, KI) رسوب سفید رنگ ۲Mn(OH) تشکیل می‌گردد.


Mn۲+ + ۲OH- Mn(OH)۲

● رسوب سفید رنگ

اگر در محیط اکسیژن موجود باشد مقداری از Mn۲+ به ظرفیت بالاتر اکسیده شده و رسوب قهوه‌ای رنگ Mno۲ ظاهر می‌گردد.


Mn(OH)۲ + ½ O۲ Mno۲ + H۲O

● رسوب قهوه‌ای رنگ

اکسیداسیون Mn۲+ به Mno۲ به آهستگی انجام می‌گیرد بدین منظور محلول تکان داده می‌شود تا تمام اکسیژن محلول به صورت ترکیب درآید. حرکت دادن محلول برای مدت حداقل ۲۰ ثانیه لازم است در صورتیکه آب مورد آزمایش شور باشد. زمان تماس بایستی به مراتب طولانی‌تر باشد. پس از حرکت دادن، نمونه را برای ترکیب کامل اکسیژن در جائی ساکن گذاشته و پس از مدتی به آن اسید سولفوریک اضافه می‌کنند. در محیط اسیدی Mno۲ یون I- را اکسید کرده و ید آزاد می‌کند. برای انجام واکنش بطور کامل بایستی درب بطری را بست و برای حداقل ۱۰ ثانیه آن را حرکت داد تا ید به طور یکسان در تمام محلول پخش گردد. ید حاصله را با تیوسولفات سدیم استاندارد تیتر می‌کنند.


Mno۲ + ۲ I- + ۴H+ Mn۲+ + I۲ + ۲H۲O

I۲ + ۲ Na۲S۲o۳ Na۲S۴O۶ + ۲ NaI


همانطور که اشاره شد یون نیتریت یکی از مواد مزاحم در تعیین اکسیژن محلول مب‌باشد. یون نیتریت Mn۲+ را اکسیده نمی‌کند ولی ‌I- را در محیط اسیدی به I۲ اکسید می‌نماید. لذا اگر نیتریت در محیط وجود داشته باشد تشخیص نقطه پایانی مشکل خواهد بود. زیرا به محض اینکه رنگ آبی معرف نشاسته و ید محو می‌گردد نیتریتها مقداری از I- را به I۲ اکسید کرده و رنگ آبی دوباره ظاهر می‌گردد. برای حذف دخالت نیتریتها از آز ید سدیم (Nan۳) استفاده می‌شود.


NaN۳ + ۹H+ ۳NH۳ + Na+ + NH۳ + NO۲- + H+ N۲ + N۲O + H۲O

HN۳ + NO۲- + H+ N۲ + N۲O + H۲O


بدین طریق دخالت نیتریتها می‌گردد.

● معرفهای لازم:

محلول سولفات منگنز: مقدار ۴۸۰ گرمMnSO۴.۴H۲۰ یا ۴۰۰ گرم MnSO۴. ۲H۲O و یا ۳۶۴ گرم MnSO۴.H۲O را در آب مقطر حل کرده و حجم آن را به یک لیتر برسانید.

معرف یدور و آز ید قلیائی: مقدار ۵۰۰ گرم از NaOH را با ۱۵۰ گرم یدور پتاسیم در آب مقطر حل کرده و حجم آن را به یک لیتر برسانید. به آن مقدار ۱۰ گرم آز ید سدیم که در ۴۰ سی سی آب مقطر حل شده اضافه کنید.

- اسید سولفوریک غلیظ

- نشاسته: ۲ گرم نشاسته و ۲/۰ گرم اسید سالیسیلیک را در ۱۰۰ سی سی آب مقطر گرم حل کنید.

- سدیم تیوسولفات استاندارد M ۰۲۵/۰: ۲۰۵/۶ گرم از Na۲S۲O۳. ۵H۲O را در آب مقطر جوشیده سرد شده حل کرده به آن ۴/۰ گرم سود افزوده و در بالن ژوژه یک لیتری به حجم برسانید. این محلول را در مقابل محلول استاندارد ۰۲۵/۰ نرمال بیکرمات پتاسیم و یا بی یدات پتاسیم استاندارد کنید.

● روش کار:

به نمونه مورد آزمایش که در بطریهای ۲۵۰ سی‌سی یا ۳۰۰ سی‌ سی جمع‌آوری شده مقدار ۱ سی سی محلول سولفات منگنز و ۱ سی سی معرف یدور و آزید قلیائی اضافه کنید. سپس درب بطری را با دقت بسته چندین بار آن را تکان داده تا رسوب هیدروکسید منگنز ظاهر گردد. بعد از ته‌نشین شدن رسوب مقدار ۱ سی سی اسید سولفوریک غلیظ به آن افزوده و آن را مخلوط کنید تا رسوب بطور کامل حل شود، ۲۰۰ سی سی از محلول فوق را در یک ارلن ریخته و با تیوسولفات N ۰۲۵/۰ تا رنگ زرد کم رنگ تیتر کنید. سپس چند قطره چسب نشاسته به آن افزوده و تیتراسیون را تا بی رنگ شدن محلول ادامه دهید. حجم تیوسولفات مصرفی را یادداشت کنید. با استفاده از معادله‌های واکنش مقدار اکسیژن محلول نمونه را بر حسب میلیگرم در لیتر محاسبه کنید.


برچسب‌ها: تعیین مقدار اکسیژن محلول DO, اکسیژن محلول, روش تعیین مقدار اکسیژن محلول, واکنش هوازی, حلالیت رسوب نیتریت سدیم
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هفتم شهریور 1392ساعت 0:3  توسط spow  | 

کروماتوگرافی

پر کاربردترین شیوه جداسازی مواد تجزیه‌ای کروماتوگرافی است که در تمام شاخه‌های علوم کاربردهایی دارد. کرماتوگرافی گروه گوناگون و مهمی از روش‌های جداسازی مواد را شامل می‌شود و امکان می‌دهد تا اجزای سازنده نزدیک به هم مخلوط‌های کمپلکس را جدا ، منزوی و شناسایی کند بسیاری از این جداسازی‌ها به روش‌های دیگر ناممکن است.

 
● ریشه لغوی

کروماتوگرافی (chromatoghraphy) ، در زبان یونانی chroma یعنی رنگ و grophein یعنی نوشتن است.

● اطلاعات اولیه

پر کاربردترین شیوه جداسازی مواد تجزیه‌ای کروماتوگرافی است که در تمام شاخه‌های علوم کاربردهایی دارد. کرماتوگرافی گروه گوناگون و مهمی از روش‌های جداسازی مواد را شامل می‌شود و امکان می‌دهد تا اجزای سازنده نزدیک به هم مخلوط‌های کمپلکس را جدا ، منزوی و شناسایی کند بسیاری از این جداسازی‌ها به روش‌های دیگر ناممکن است.

● سیر تحولی رشد

ـ اولین روش‌های کروماتوگرافی در سال ۱۹۰۳ بوسیله میخائیل سوئت ابداع و نامگذاری شد. او از این روش برای جداسازی مواد رنگی استفاده کرد.

ـ مارتین و سینج در سال ۱۹۵۲ به پاس اکتشافاتشان در زمینه کروماتوگرافی جایزه نوبل دریافت کردند.

● توصیف کروماتوگرافی

کروماتوگرافی را به دلیل اینکه در برگیرنده سیستمها و تکنیکهای مختلفی است نمی‌توان به طور مشخص تعریف کرد. اغلب جداسازی‌ها بر مبنای کروماتوگرافی بر روی مخلوطهایی از مواد بی‌رنگ از جمله گازها صورت می‌گیرد. کروماتوگرافی متکی بر حرکت نسبی دو فاز است ولی در کروماتوگرافی یکی از فازها بدون حرکت است و فاز ساکن نامیده می‌شود و دیگری را فاز متحرک می‌نامند. اجزای یک مخلوط به وسیله جریانی از یک فاز متحرک از داخل فاز ساکن عبور داده می‌شود. جداسازی‌ها بر اساس اختلاف در سرعت مهاجرت اجزای مختلف نمونه استوارند.

● روش‌های کروماتوگرافی

روش‌های کروماتوگرافی را می‌توان ابتدا بر حسب ماهیت فاز متحرک و سپس بر حسب ماهیت فاز ساکن طبقه‌بندی کرد. فاز متحرک ممکن است گاز یا مایع و فاز ساکن ممکن است جامد یا مایع باشد. بدین ترتیب فرآیند کروماتوگرافی به چهار بخش اصلی تقسیم می شود. اگر فاز ساکن جامد باشد کروماتوگرافی را کروماتوگرافی جذب سطحی و اگر فاز ساکن ، مایع باشد کروماتوگرافی را تقسیمی می‌نامند.

● انواع کروماتوگرافی

هر یک از چهار نوع اصلی کروماتوگرافی انواع مختلف دارد:

۱) کروماتوگرافی مایع ـ جامد

ـ کروماتوگرافی جذب سطحی

ـ کروماتوگرافی لایه نازک

ـ کروماتوگرافی تبادل یونی

ـ کروماتوگرافی ژلی

۲) کروماتوگرافی گاز - جامد

۳) کروماتوگرافی مایع - مایع

ـ کروماتوگرافی تقسیمی

ـ کروماتوگرافی کاغذی

۴) کروماتوگرافی گاز- مایع

ـ کروماتوگرافی گاز - مایع

ـ کروماتوگرافی ستون مویین

● مزیت روشهای کروماتوگرافی

ـ با روشهای کروماتوگرافی می‌توان جداسازی‌هایی را که به روش‌های دیگر خیلی مشکل می‌باشند انجام داد. زیرا اختلافات جزئی موجود در رفتار جزئی اجسام در جریان عبور آنها از یک سیستم کروماتوگرافی چندین برابر می‌شود‌. هر قدر این اختلاف بیشتر شود قدرت جداسازی مواد بیشتر و برای انجام جداسازی مواد نیاز کمتری به وجود اختلافات دیگر خواهد بود.

ـ مزیت کروماتوگرافی نسبت به ستون تقطیر این است که نسبتا آسان می‌توان به آن دست یافت با وجود اینکه ممکن است چندین روز طول بکشد تا یک ستون تقطیر به حداکثر بازده خود برسد ولی یک جداسازی مواد کروماتوگرافی می‌تواند در عرض چند دقیقه یا چند ساعت انجام گیرد.

ـ یکی از مزایای برجسته روش‌های کروماتوگرافی این است که آنها آرام هستند. به این معنی که احتمال تجزیه مواد جداشونده به وسیله این روش‌ها در مقایسه با سایر روش‌ها کمتر است.

ـ مزیت دیگر روش‌های کروماتوگرافی در این است که تنها مقدار بسیار کمی از مخلوط برای تجزیه لازم است به این دلیل روش‌های تجزیه‌ای مربوط به جداسازی مواد کروماتوگرافی می‌توانند در مقیاس میکرو و نیمه میکرو انجام گیرند.

ـ روش‌های کروماتوگرافی ساده سریع و وسایل مورد لزوم آنها ارزان هستند. مخلوط‌های پیچیده را می‌توان نسبتا به آسانی به وسیله این روش‌ها به دست آورد.

● انتخاب بهترین روش کروماتوگرافی

انتخاب نوع روش کروماتوگرافی بجز در موارد واضح (مانند کروماتوگرافی گازی در جداسازی مواد گازها) عموما تجربی است. زیرا هنوز هیچ راهی جهت پیش بینی بهترین روش برای جداسازی مواد اجسام مگر در چند مورد ساده وجود ندارد. در ابتدا روش‌های ساده‌تر مانند کروماتوگرافی کاغذی و لایه نازک امتحان می‌شوند. زیرا این روش‌ها در صورتی که مستقیما قادر به جداسازی مواد نباشند نوع سیستم کروماتوگرافی را که جداسازی مواد بوسیله آن باید صورت بگیرد، مشخص می‌کنند آنگاه در صورت لزوم از روش‌های پیچیده‌تر استفاده می‌شود. از فهرست زیر می‌توان به عنوان یک راهنمای تقریبی استفاده کرد‌.

در جداسازی‌های مشکل وقتی که روش‌های ساده فاقد کارایی لازم هستند روش کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HELC) می تواند جوابگو باشد.

● ستون کروماتوگرافی جذب سطحی

برای جداسازی مواد یک مخلوط ‏‏‏‎، می‌توان از ستون استفاده کرد. داخل این ستون با جامد فعالی مانند آلومین (فاز ساکن) پر شده است و با حلالی مانند هگزان (فاز متحرک) پوشیده شده است. هرگاه نمونه کوچکی از مخلوط در بالای ستون قرار گیرد ، نواری از ماده جذب شده تشکیل می‌شود، حلال با عبور خود از میان ستون اجزای مخلوط را با خود حمل می‌کند.

▪ جداسازی کامل

سرعت حرکت هر جزء‏ ، به میزان جذب سطحی آن بر روی ماده داخل ستون بستگی دارد. به این ترتیب ، ماده‌ای که کم جذب شده است، سریع‌تر از ماده‌ای که زیاد جذب شده است، حرکت می‌کند. واضح است که اگر اختلاف بین جذب‌های سطحی به حد کافی زیاد باشد، جداسازی مواد کامل انجام خواهد گرفت. اجزایی که قابلیت جذب بالاتری دارند، در قسمت بالای ستون و اجسامی که کمتر جذب می‌شوند در قسمت‌های پایین ستون ، جذب خواهند شد.

● نیروهای بین اجزا

این نیروها ممکن است یا از نوع نیروهای واندروالسی ، مانند نیروهایی که در مورد آلومین است یا از نوع نیروهای الکترستاتیک باشند، مانند جداسازی یون‌ها بوسیله کروماتوگرافی تبادل یونی که در آن فاز ساکن یک ماده مبادله کننده یون است ، یا ممکن است از یک ستون که از ماده مناسب متخلخلی پر شده، برای جدا کردن مواد حل‌شده بر اساس اندازه مولکول آنها استفاده کرد، مانند کروماتوگرافی ژلی.

کروماتوگرافی لایه نازک نمونه ویژه‌ای از کروماتوگرافی جذب سطحی است که در این روش ، به جای اینکه جاذب را در یک ستون استوانه‌ای پر کنیم، آن را بصورت لایه نازک روی یک صفحه شیشه‌ای یا لایه پلاستیکی یا ورقه فلزی قرار می‌دهیم.

● مقایسه با کروماتوگرافی تقسیمی

روش‌های جذب سطحی ، برای جداسازی مواد انواع مختلف ترکیبات شیمیایی بهتر هستند. ظرفیت یک ستون جذب سطحی ، در واحد حجم ، غالبا بزرگتر از ظرفیت یک ستون تقسیمی بوده و گاهی این اختلاف خیلی زیاد است.

کروماتوگرافی تبادل یونی در ستون‌ها ، بطور انحصاری ، کاربرد رزین‌های تبادل یونی محدود می‌شود زیرا این مواد به طور عمده خواص مطلوبی ، مانند پایداری مکانیکی و شیمیایی و یکنواختی اندازه دانه‌ها ( ذرات ) دارند، پودر سلولز که آن گرده‌های تبادل یونی به طریق شیمیایی قرار داده شده باشند نیز برای جداسازی مواد در ستون‌ها به کار می‌رود. ورقه‌هایی از سلولز عمل شده فوق و ورقه‌های سلولز پر شده با رزین‌های تبادل یونی را در روش کروموتوگرافی کاغذی برای جداسازی‌هایی که شامل تبادل یونی هستند، می‌توان مورد استفاده قرار داد.

▪ توصیف

در کروماتوگرافی تبادل یونی جداسازی مواد از نوع کروماتوگرافی که در آنها رزین به جای جاذب در کروماتوگرافی جذبی قرار می‌گیرد، است. مقادیر زیادی از رزین‌های تبادل یونی برای جدا کردن کامل یون‌ها از محلول در آزمایشگاه و نیز در مقیاس صنعتی به کار می‌روند. یعنی از جداسازی‌های فوق العاده جالب عبارتند از جداسازی مواد لانتایندها، آکتینیدها و اسیدهای آمینه.

● رزین‌های متداول تبادل یونی

رزین‌های متداول تبادل یونی که به طور مصنوعی ساخته می‌شوند، بر پایه قالب غیر محلولی از یک بسپار بزرگ ، معمولا پلی استیرن ، استوار هستند. ولی بعضی از آنها متکی بر اسید متا اکریلیک هستند. نوع اول با بسپار کردن استیرن در حضور مقدار کمی از دی وینیل بنزن ساخته می‌شود. دی وینیل بنرن میزان اتصالات عرضی را که عامل مهمی در کروماتوگرافی است کنترل می‌کند. اتصالات عرضی ، بسپار را به حالت نامحلول در می‌آورد. اگر میزان اتصالات عرضی خیلی کم باشد رزین مستعد جذب مایع اضافی می‌شود و در نتیجه آماس زیادی می‌کند، در حالی که اتصالات عرضی زیاده از حد ، ظرفیت تبادل رزین را ، احتمالا به علت ممانعت فضایی کم می‌کند.

گرده‌های قطبی که باعث خواص تبادل یون در رزین می شوند به جز در مورد اسید پلی متا اکریلیک، بعد از عمل بسپار شدن به رزین اضافه می‌شوند. با بسپار شدن در یک امولسیون آبی می‌توان دانه‌هایی با اندازه‌های معین تهیه کرد و در این صورت است که رزین‌ها برای عمل یون زدایی و اهداف کروماتوگرافی به کار می‌روند. بعضی از رزین‌ها را به شکل ورقه می‌سازند که در این صورت غشاهای تبادل یونی به دست می‌آیند. این غشاها به این صورت کاربردی در کروماتوگرافی ندارند ولی می‌توان از آنها برای نمک‌زدایی محلول‌ها ، که ممکن است یک عمل مقدماتی ضروری برای یک جداسازی مواد کروماتوگرافی مورد نظر باشد، استفاده کرد.

ـ مواد مبادله کننده یون :

تبادل گرهای کاتیونی و آنیونی دو نوع عمده مواد مبادله کننده یون هستند که آنها را به نوبه خود می‌توان بر حسب قدرتشان به اسید و باز تقسیم‌بندی کرد.

ـ تبادل‌گر کاتیونی :

گروه‌های قطبی در تبادل‌گرهای کاتیونی، که یا و یا می‌باشند، خاصیت اسیدی دارند این گروه‌‌ها به مولکول‌های بسپار به طور قطعی متصل هستند و در معرض محلول‌ حاوی یون‌هایی که باید حذف یا جدا شوند، قرار می‌گیرند.

ـ گروه‌های قطبی در تبادل گرهای آنیونی گروه‌های آمونیوم نوع سوم یا چهارم هستند و مثل هم عمل می‌کنند. تبادل‌گر آنیونی بیشتر به شکل کلرید هستند تا به شکل هیدروکسید زیرا کلریدها پایدارتر هستند.

▪ خواص رزین‌ها

ـ باید دارای گروه‌های مبادله کننده تک عاملی باشد. برای رزین‌های جدید هیچ مشکلی در این مورد وجود ندارد ولی محصولات اولیه که از فنل ساخته می‌شدند چند عاملی بودند و خواص تبادل آنها بستگی به PH محلولی که در آن قرار می‌‌گرفتند، داشت. از این نقطه نظر این رزین‌ها برای کروماتوگرافی مناسب نبودند.

ـ باید درجه اتصالات عرضی کنترل شده داشته باشد. ۴ - ۸ % بهترین درجه برای کروماتوگرافی است.

ـ گستره اندازه ذرات باید تا آنجایی که ممکن است کوچک باشد.

ـ اندازه ذرات باید، تا آنجایی که عملی است کوچک باشد.

● مزیت اساسی کروماتوگرافی تبادل یونی

در کروماتوگرافی ، محلول‌های بکار رفته اکثرا رقیق هستند و در نتیجه روش شستشو بیشتر به کار می‌رود و اغلب جداسازی‌های بسیار رضایت بخشی به دست می‌آید. در مورد رزین‌ها تجزیه جانشینی و تجزیه مرحله‌ای و شستشوی تدریجی همگی به کار می‌روند. ولی از تجزیه جبهه‌ای استفاده نمی‌شود. روش دیگر شستشو ، تحت عنوان گزینش پذیری ، نیز کارآیی مفیدی دارد. این روش به تغییر فعالیت یون‌هایی بستگی دارد که باید بوسیله عامل شوینده‌ای که با یون‌ها تشکیل کمپلکس می‌دهد جدا شوند.

تشکیل کمپکس بدون شک عامل مهمی در سایر روش‌های کروماتوگرافی ، مخصوصا در جداسازی‌های معدنی روی کاغذ است، ولی در هیچ یک از سایر روش‌ها این موضوع به همان وسعت که در کروماتوگرافی تبادل یونی استفاده شده، مطالعه نشده است. یکی از قدیمیترین و جالب‌ترین موفقیت‌ها در کروماتوگرافی تبادل یونی جداسازی مواد لانتایندها در یک رزین اسید قوی و با استفاده از یک محلول سیترات تامپونی برای شستشو است.

● کروماتوگرافی نمک زنی

در روش کروماتوگرافی نمک‌زنی ، از رزین‌های تبادل یونی برای جداسازی مواد غیر الکترولیت‌ها ، با شستن آنها از ستون به وسیله محلول‌های آبی یک نمک ، استفاده می‌شود. اجسام جدا شده بوسیله این روش ، اترها ، آلدئیدها ، کتون‌ها و آمین‌ها هستند.

▪ تبادل‌گرهای یون معدنی

بعضی از نمک‌های معدنی برای پر کردن کاغذ و آماده سازی آن به منظور استفاده در جداسازی‌ها که بر اثر تبادل یون صورت می‌گیرند، بکار می‌روند. یکی از دلایل توجه به مواد معدنی این است که تبادل‌گرهای یونی رزینی بر اثر تابش مستعد خراب شدن هستند. بنابراین در حقیقت برای استفاده با محلول‌های خیلی فعال مناسب نیستند. اگر چه برای جداسازی مواد ، به عنوان مثال ، مخلوط‌های اکتیندها یا موفقیت به کاربرده شده‌اند. مواد معدنی دارای مزایای دیگری مانند گزینش پذیری خیلی زیاد برای بعضی از یون‌ها مانند روبیدیم و سزیم و توانایی در برابر محلو‌ل‌های با دمای بالا هستند.

به علاوه تبادل گرهای یونی معدنی وقتی که در آب قرار می‌گیرند به مقدار قابل توجهی آماس نمی‌کنند و حجم آنها با تغییر قدرت یونی محلول در تماس با آنها تغییر نمی‌کند. از طرف دیگر ، بعضی از مواد معدنی معایبی مانند انحلال پذیری یا والختی در بعضی از PHها که در آن معمولا رزین‌ها پایدارند، دارند یا ممکن است در محلول‌هایی که رزین‌ها غیر محلول هستند، حل شوند. همچنین تبادل‌گرهای یونی معدنی ممکن است به شکل بلورهای ریز باشند که به علت ممانعت از عبور فاز متحرک ، برای پر کردن در ستون‌ها مناسب نیستند. اگر چه راههایی برای فائق آمدن به این مشکل وجود دارد.

در مطالعات جذب سطحی بر روی سیلیکاژل و کربن فعال ، اثرات الک مولکولی با موادی که جرم مولکولی بالایی دارند، مشاهده شده است. جداسازی‌های مبتنی بر الک کردن مولکولی را می‌توان بر روی اجسام بی‌بار در جریان مهاجرت الکترو اسمزی از داخل ژل‌ها انجام داد. این اساس جداسازی‌هایی را که مبتنی بر اندازه‌های نسبی مولکول‌ها هستند، تشکیل می‌دهند و از اصطلاح صاف کردن بوسیله ژل استفاده می‌شود.

▪ سیر تحولی و رشد

در سال ۱۹۵۴ ، "مولد وسینچ" نشان دادند که جداسازی‌ها مبتنی بر الک کردن مولکولی را می‌توان بر روی اجسام بی‌بار از داخل ژل‌ها انجام داد. در سال ۱۹۵۹ "پورات" و "فلودین" ، اصل معینی را ارائه دادند و از اصطلاح ، صاف کردن بوسیله ژل برای شرح روش خودشان در مورد جداسازی مواد مولکول‌هایی با منشاء زیستی در سیستم‌های آبی بوسیله ژل‌های پلی‌ساکارید استفاده کردند.

ولی "دترمان" در سال ۱۹۶۴ پیشنهاد کرد که کروماتوگرافی ژلی ( Gel Cromatography ) ، عمومی‌ترین اسم برای این شیوه است.

▪ نکات قابل توجه این روش

در کروماتوگرافی ژلی ، فاز ساکن از یک قالب بسپار متخلخل تشکیل شده است که منفذهای آن بوسیله حلالی که به عنوان فاز متحرک بکار می‌رود، کاملا پر شده است. اندازه سوراخ بسیار مهم است چون اساس جدایی بر این است که مولکولی‌های بزرگتر از یک اندازه معین اصلا وارد سوراخ‌ها نشوند و تمام یا قسمتی از سوراخ‌ها برای ورود مولکول‌های کوچکتر آماده است. جریان فاز متحرک موجب می‌شود که مولکول‌های بزرگتر بدون برخورد با مانعی ، بدون نفوذ در قالب ژل از ستون عبور کنند، در حالی‌که مولکول‌های کوچک‌تر بر حسب شدت نفوذ آنها در ژل در ستون نگه داشته می‌شوند.

▪ خروج اجزای مخلوط

بدین ترتیب اجزای مخلوط به ترتیب جرم مولکولی نسبی از ستون خارج می‌شوند، ابتدا بزرگترین مولکول خارج می‌شود. ترکیباتی که اصلا وارد ژل نمی‌شوند از یکدیگر جدا نمی‌شوند و همچنین مولکول‌های کوچکی که کاملا در ژل نفوذ می‌کنند، از یکدیگر جدا نمی‌شوند. مولکول‌های کوچکی که کاملا در ژل نفوذ می‌کنند از یکدیگر جدا نمی‌شوند. مولکول‌های با اندازه متوسط بر حسب درجه نفوذ آنها در قالب در ستون نگه داشته می‌شوند. اگر مواد ترکیب شیمیایی مشابه داشته باشند، به ترتیب جرم مولکولی نسبی از ستون شسته می‌شوند.

▪ مقایسه با کروماتوگرافی تقسیمی

از اثرات جذب سطحی بر روی سطح ذرات ژل معمولا می‌توان صرف نظر کرد و در نتیجه کروماتوگرافی ژلی را می‌توان به‌عنوان نوعی کروماتوگرافی تقسیمی در نظر گرفت. مایع موجود در داخل قالب ژل ، فاز ساکن و شوینده سیالی که بقیه ستون را پر می‌کند، فاز متحرک را تشکیل می‌دهند. به‌عبارت دیگر ، یک ستون تقسیمی داریم که در آن دو فاز مایع ، متحرک و ساکن ، ترکیب یکسانی دارند.

● ماهیت ژل کروماتوگرافی

ژل باید تا حد ممکن از نظر شیمیایی بی‌اثر و از نظر مکانیکی تا حد امکان پایدار باشد. مواد ژلی بصورت دانه تهیه می‌شوند و لازم است همانند رزین‌های تبادل یونی ، اندازه ذرات نسبتا یکنواخت باشد و تخلخل یکنواختی داشته باشد.

▪ نمونه

گرانروی نمونه مهم است و نباید از دو برابر گرانروی شوینده بیشتر باشد. حجم نمونه نیز مهم است. هر قدر حجم نمونه کمتر باشد، کاهش غلظت هر جزء در محلول خارج شده بیشتر خواهد بود. این اثر رقیق شدن در تصمیم‌گیری در مورد اندازه‌های ستون و نمونه باید مد نظر قرار گیرد.

▪ کاربرد کروماتوگرافی ژلی

با اینکه این روش بیشتر برای جداسازی‌هایی در مقیاس کوچک در کارهای تحقیقاتی و تجزیه‌های روزمره بکار می‌رود، ولی کاربردهایی نیز در مقیاس بالاتر در تولیدات صنعتی دارد. کروماتوگرافی ژلی ابتدا برای جداسازی مواد مولکول‌های بزرگی که منشاء زیستی دارند، مانند پروتئین‌ها ، پلی‌ساکاریدها ، اسیدهای نوکلئیک و آنریم‌ها بکار رفت و هنوز هم بیشترین کاربرد این روش در همین زمینه‌ها است.

اخیرا جداسازی مواد و بررسی بسپارهای مصنوعی ، حدود کاربرد این روش را افزایش داده‌اند و این روش ، قسمت مهمی از تکنولوژی بسپارها شده است. نمک‌زدایی از محلول‌ها برای مثال از پروتئین‌ها، یکی از کاربردها‌ی مهم محیط‌های ژلی است.

کروماتوگرافی تقسیمی نمونه‌ای از کروماتوگرافی مایع-مایع است که فاز جامد یک لایه از محلول ( مثل آب ) است که روی سطح یک جامد ناصاف مثل سیلیکاژل و یا خاک سیلیسی قرار دارد و فاز متحرک مایعی است که غیر محلول در مایع اولی می‌باشد.

▪ اطلاعات اولیه

در جداسازی مواد بوسیله کروماتوگرافی تقسیمی در ستون ، شیوه کار بسیار شبیه به شیوه کروماتوگرافی جذب سطحی است. اختلاف اصلی دو روش در ماهیت ماده پر شده در ستون است.

● اساس کار کروماتوگرافی تقسیمی

سرعت حرکت یک جزء از مخلوط تابع انحلال پذیری آن در فاز ساکن است. به عبارت دیگر ، جدا شدن اجزا بر اساس تقسیم بین دو مایع است. اجسامی که بیشتر حل می‌شوند، کندتر از اجسامی که کمتر حل می‌شوند به طرف پایین ستون حرکت می‌کنند. در جریان عبور از ستون ، اجسام میان دو فاز تقسیم می‌شوند و جداسازی مواد بر اساس اختلاف میان ضرایب تقسیم آنها انجام می‌شوند.

▪ یک مورد خاص

کروماتوگرافی کاغذی مورد خاصی از کروماتوگرافی تقسیمی به شمار می‌رود که در آن صفحات کاغذی جای ستون پر شده را می‌گیرند.

▪ خصوصیات

یکی از خصوصیات اساسی کروماتوگرافی این است که مخلوط اجسام ابتدا به صورت یک نوار در ستون که در نتیجه جذب سطحی یا جذب به وسیله فاز ساکن به وجود می‌آید، ظاهر می‌شود. برای جداسازی مواد اجزای باید عمل دیگر روی نوار انجام گیرد. تجزیه به روش‌های گوناگونی انجام می‌گیرد.

▪ مقایسه با کروماتوگرافی جذب سطحی

می‌توان گفت که روش‌های تقسیمی برای جداسازی ترکیبات شیمیایی نزدیک به هم ، مانند اعضای سری‌های ترکیبات مشابه ، مناسب‌تر است. مزیت اصلی روش تقسیمی این است که نوارهای کروماتوگرافی حاصل ، به علت وجود دنباله ، نسبتا باریک و در نتیجه استفاده از ستون‌ها کارآمدتر است. ظرفیت یک ستون تقسیمی ، در واحد حجم ، غالبا کوچک‌تر از ظرفیت یک ستون جذب سطحی بوده و گاهی این اختلاف خیلی زیاد است.

● کروماتوگرافی کاغذی (paper chromatoghraphy)

▪ اطلاعات اولیه

انواع جداسازی‌های مختلف و ساده بر روی کاغذ به عنوان پیشروان کروماتوگرافی کاغذی توصیف شده‌اند. این سیستم معمولا به عنوان نمونه بارزی از سیستم تقسیمی در نظر گرفته می‌شود که در آن فاز ساکن آب است و به وسیله جذب سطحی بر روی مولکول‌های سلولز قرار می‌گیرد و مولکول‌های سلولز نیز به نوبه خود به وسیله ساختار الیافی کاغذ در وضعیت‌های ثابت نگه داشته می‌شود. امروزه ، به هر حال ، مشخص شده است که جذب سطحی اجزای فاز متحرک و حل شونده‌ها و اثرات تبادل یون نیز نقش‌هایی را ایفا می‌کنند و کاغذ به هیچ عنوان تنها به صورت تکیه گاه بی اثر نیست.

▪ سیر تحولی رشد

روش پیشنهادی رانگ در سال ۱۸۵۰ و فرآیندی که آن را تجزیه موئینه‌ای می‌نامند، از جمله آنها می‌باشند. چنین روش‌هایی در واقع بیشتر شبیه کروماتوگرافی جذب سطحی بودند و کروماتوگرافی کاغذی به مفهوم فعلی ، گسترش سیستم تقسیمی است که به وسیله مارتین و سینج در سال ۱۹۴۱ ارائه شد. در سال ۱۹۴۴ کونسدن ، گوردن و مارتین اسیدهای آمینه و پپتیدهای موجود در محصول آبکافت ، پروتئین پشم را به وسیله روشی جدا کردند که در آن به جای ستون پودر از یک صفحه یا نوار کاغذی آویزان در داخل یک ظرف سرپوش‌دار استفاده شده بود.

▪ کاربرد

در ابتدا کروماتوگرافی کاغذی برای جداسازی مخلوط‌های مواد آلی به کار رفت. ولی بعد از آن ، عمدتا به وسیله برستال و پولارد و همکاران آنها ، برای جداسازی یون‌های معدنی به سرعت به کار گرفته شد. هم آنیون‌ها و هم کاتیون‌ها را به وسیله این روش می‌توان جدا کرد.

▪ خصوصیت ویژه

یک خصوصیت ویژه روش کروماتوگرافی کاغذی این است که چیزی مربوط به محلول یا گاز خارج شده از ستون که در سیستم‌های معمول مایع یا گاز با آن برخورد می‌کنیم وجود ندارد. ترکیبات جدا شده روی کاغذ مکان‌یابی و شناسایی می‌شوند در نتیجه ، جداسازی به طور نسبتا دائم در روی کاغذ ثبت می‌شود. در این روش اجزای جدا شده جمع آوری نمی‌شوند و احتیاجی به وسایل پیچیده کنترل پیوسته نیست. اندازه گیری کمی ترکیبات جدا شده را می‌توان روی کاغذ انجام داد ولی اگر بخواهند اجرای را از کاغذ خارج کنند. تنها کار لازم این است که قسمت مربوط به هر یک از اجسام را از کاغذ ببرند و هر یک را به طور جداگانه بشویند.

▪ طرح کلی روش

قطره‌ای از محلول حاوی مخلوطی که باید جدا شود را روی یک صفحه یا نوار کاغذ صافی در محل علامت گذاری شده قرار می‌دهند. در این محل ، قطره به صورت یک لکه حلقوی پخش می‌شود. وقتی که لکه خشک شده کاغذ را در یک ظرف مناسب سربسته طوری قرار دهند که یک سر آن در حلال انتخاب شده به عنوان فاز متحرک فرو رود. حلال از طریق الیاف کاغذ در نتیجه عمل موئینگی نفوذ می‌کند و نکته مهم این است که سطح کاغذ نباید کاملا به وسیله حلال پوشانده شود. زیرا در این صورت ، اصلا جدا سازی صورت نمی‌گیرد یا نواحی خیلی پخش می‌شوند.

وقتی که جبهه حلال مسافت مناسبی را طی کرد یا بعد از یک زمان از قبل تعیین شده ، کاغذ را از طرف بیرون آورده ، جبهه حلال را با علامتی مشخص می‌کنند و می‌گذارند تا صفحه خشک شود. وقتی که محل‌های مناطق جدا شده آشکار شدند لازم است که هر یک از اجسام به طور جداگانه شناسایی شوند. در موارد ایده‌آل ، هر جسم با واکنشگر مکان‌یاب ، رنگ مخصوصی می‌دهد که در مورد مواد معدنی بیشتر و درمورد مواد آلی کمتر مشاهده می‌شود. ساده‌ترین روش شناسایی بر اساس مقدار Rf یعنی نسبت فاصله طی شده به وسیله جبهه حلال است.

خارج کردن جسم از کاغذ

روش‌های ارائه شده مستلزم به کارگیری یک واکنشگر مکان یاب شیمیایی برای تعیین محل لکه هستند، و لکه‌های رنگی اساس ارزیابی را تشکیل می‌دهند. بعضی اوقات می‌توان کمپلکس را شستشو داد و به وسیله روش رنگ سنجی تخمین زد، ولی اگر تغییر شیمیایی قابل قبول نباشد ماده تغییر نیافته را باید شستشو داد. عمل شستشو را می‌توان با وارد کردن تکه کاغذ در یک حلال ، به وسیله استخراج در یک دستگاه سوکسیله ، یا با استفاده از آرایش خاصی ، که در کاغذ یک جریان نزولی کروماتوگرافی ایجاد می‌نماید، انجام داد. برای جداسازی‌های معدنی تکه‌های کاغذ را می‌توان به صورت خاکستر در آورده ، باقیمانده‌ها را در اسید حل کرد. نتایج این روش به اندازه روش شستشو خوب نیستند. از اینرو محلول‌های به دست آمده را می‌توان به وسیله هر روش مناسبی تجزیه کرد، روش‌هایی که اغلب به دنبال روش‌های کروماتوگرافی به کار می‌روند عبارتند از رنگ سنجی و قطبش نگاری.

پیدا کردن یک روش کروماتوگرافی ، که بتواند به طور کمی تمامی اجزای یک مخلوط را جدا کند، مطلقا ضروری نیست. ارزیابی کمی فلزات با قطبش نگاری و ارزیابی کمی مواد آلی مشکل‌تر از فلزات است زیرا ، برای مواد آلی ، روش‌های موجود برای آزمایش محلول حاصل از شستشو محدودتر هستند. ارزیابی مواد آلی معمولا بر روی کاغذ صورت می‌گیرند و بنابراین ، لازم است که هر جسمی از اجسام دیگر به طور کمی جدا شود.

▪ نقایص کروماتوگرافی کاغذی

ـ لکه‌های چند تایی :

در کروماتوگرافی یون‌ها فلزی ، اگر دارای آنیونی متفاوت از آنیون موجود در محلول اولیه باشد، ممکن است رقابتی بین آنیون‌ها برای یون فلزی وجود داشته باشد، که در نتیجه دو لکه به دست می‌آید که هر یک از آنها مربوط به یکی از نمکهای فلزی می‌باشد. ممکن است یون فلزی دو کمپلکس متفاوت با حلال ایجاد کند. در جدا سازی‌های آلی ، ممکن است جسم دو شکل متفاوت وجود داشته باشد. به عنوان مثال یک آمینو اسید می‌تواند به صورت کاتیون و یون دو قطبی باشد.

ـ دنباله دار شدن :

اگر مخلوط یه مقدار زیاد از حد روی کاغذ قرار داده شود، یا سرعت عبور حلال متفاوت باشد، جسم نمی‌تواند برای ایجاد یک لکه مجزا به تعادل برسد. در این صورت این لکه ، در سطح بزرگی از کاغذ پخش شده و از حلال در حال پیشروی عقب می‌ماند. دنباله‌دار شدن ممکن است به سبب اثرات جذبی سطحی تر ایجاد شود.

ـ اثرات لبه یا کناره :

لکه‌ها خیلی نزدیک به کنار نوار ، ممکن است در امتداد کنار کاغذ پخش شوند، عمل نفوذ ممکن است به علت بالا بودن غلظت موضعی فاز متحرک در آن ناحیه ، و یا به علت بالاتر بودن سرعت تبخیر حلال در کنار کاغذ ، که منجر به اثرات تقسیمی غیرعادی می‌شوند، باشد.

▪ روش کمی کروماتوگرافی کاغذی

کاربرد کمی این روش نه تنها احتیاج به یک جداسازی کمی ، بلکه مکان‌یابی و ارزیابی کمی اجسام موجود نیز دارد. یک جداسازی کیفی رضایت بخش ، الزاما برای کار کمی مفید نیست. اندازه گیری کمی را می‌توان یا با سنجش مقدار جسم موجود در لکه روی کاغذ ، یا با خارج کردن جسم از کاغذ و تجزیه اجزای جدا شده به وسیله روش‌های کمی متداول انجام داد. لکه اولیه از نمونه مناسب روی کاغذ قرار می‌دهند، خشک کردن لکه باید تحت شرایط استاندارد زمان و دما صورت گیرد.

در تهیه حلال باید دقت زیادی روی نسبت‌های اجزای صورت گیرد، برقرار ساختن تعادل باید به طور استاندارد انجام گیرد، طول عبور حلال در تمامی نوبت‌ها یکسان باشد، در طول آزمایش ، دما باید ثابت بماند، و خشک کردن ورقه باید در یک زمان و دمای استاندارد انجام گیرد. واکنشگر مکان‌یاب (در صورت استفاده از لکه‌های رنگی) باید به طریق کاملا تکرارپذیر افزوده شود. و هر عمل بعدی ، مانند خشک کردن یا قراردادن در معرض بخار آمونیاک ، باید در مدت استاندارد انجام گیرد. مقدار جسمی که در یک جداسازی کروماتوگرافی باید روی کاغذ قرار گیرد، متغیر است.

▪ موارد استعمال کروماتوگرافی کاغذی

ـ منابع علمی مربوط به روش‌های تجزیه‌ای و بررسی ترکیبات طبیعی نشان می‌دهد که کروماتوگرافی کاغذی در هر رشته‌ای کاربرد دارد. با این همه ، این روش هنوز هم در جداسازی‌های مواد با ماهیت زیستی وسیعترین کاربرد را دارد.

ـ کروماتوگرافی کاغذی اکثرا به عنوان یک وسیله تحقیقاتی به کار می‌رود، و به طور گسترده‌ای در تجزیه‌های روزمره مخصوصا در جداسازی‌های جدیدی که هیچ روش کلاسیک برای آنها وجود ندارد، نیز مورد استفاده قرار می گیرد. روش اخیر در مسائل کلینیکی و زیست شیمیایی ، جداسازی اسیدهای آمینه و پپتیدها در بررسی ساختارهای پروتئین کاربد دارد.

ـ آزمایش روزمره ادرار و سایر مایعات بدن برای اسید آمینه و قند ، جداسازی بازهای پورین و نوکلئوتیدها در آزمایش اسیدهای نوکلئیک ، جداسازی استرئیدها ، تجزیه عمومی ، تجزیه بسپارها ، تشخیص و ارزیابی فلزات در خاک ها و نمونه های زمین شناسی ، بررسی ترکیبات فنلی در عصاره های گیاهی ، جداسازی آلکالوئیدها ، جداسازی ترکیبات علامت دار به وسیله رادیو ایزوتوپ‌ها ، کروماتوگرافی کاغذی برای جداسازی مواد فرار غیر فعال مانند هیدروکربن‌ها و دیگری جداسازی اسیدهای چرب با فراریت بیشتر مناسب نمی باشد.

● کروماتوگرافی ستون مویین (Capillary Column Chramatography)

▪ اطلاعات اولیه

گولای نظریه و موارد استعمال ستون‌های مویین را برای اولین بار ارائه داده به طور نظری ، برای ستونی که دارای یک لوله مویین طویل با جدار داخلی پوشانده شده از لایه نازکی از فاز ساکن است کارایی بسیار بالایی پیش‌بینی می‌شود و این پیش‌بینی در عمل به اثبات رسیده است.

برای انجام کروماتوگرافی ستون مویین ، تغییراتی باید انجام گیرد. این تغییرات شامل روش مخصوصی برای وارد کردن نمونه ، خود ستون مویین و استفاده از یک آشکارساز خیلی حساس با حجم کوچک و پاسخ سریع است.

▪ نمونه در ستون مویین

وقتی که از یک ستون مویین استفاده می‌شود، چون مقدار فاز ساکنی که می‌تواند در دیواره‌های ستون نگه داشته شود، کم است. بنابراین ، برای اندازه‌‌های نمونه باید خیلی کوچک باشد. برای اینکه مقدار نمونه وارد شده به ستون قابل تکرار باشد و در عین حال ، برای کارایی ستون ، به اندازه کافی کم باشد، ساده‌ترین راه ، استفاده از یک وسیله تقسیم کننده جریان است. تقسیم جریان باید خطی باشد. یعنی ، بدون در نظر گرفتن تغییرات دما ، سرعت عبور ، اندازه نمونه ، نسبت تقسیم و غیره ، قسمتی از هر جزء مخلوط که به ستون می‌رسد باید برابر با قسمتی از گاز حامل باشد که از ستون عبور می‌کند.

درصورت بهره‌برداری کامل ، ستون‌های مویین به خوبی می‌توانند حداکثر قدرت را در جداسازی مواد به روش‌های کروماتوگرافی نشان دهند. ستون‌های مویین می‌توانند مؤثرتر از ستون‌های پر معمولی باشند. قدرت جداسازی مواد ستون‌های مویین پنج برابر ستون‌های معمولی است و زمان جداسازی مواد کمتر است. ستون‌های مویین در دماهای پایین‌تر از آنچه که معمولا با یک ستون پر امکان دارد، به علت نیاز به مقادیر فوق‌العاده کمی از نمونه ، قادر به جداسازی مواد مخلوط‌ها هستند. استفاده از آشکارسازهای بسیار حساس ، ستون‌های معمولی را نیز قادر می‌سازد که در دماهای پایین‌تز از دمای نرمال عمل کنند، زیرا در این صورت هم نمونه‌های بسیار کم را می‌توان به کار برد.

▪ جداسازی مواد

شرایط لازم برای یک آشکارساز خوب ، حساسیت بالا ، حجم کوچک و پاسخ سریع است و این سه معیار در اغلب آشکارسازهای پوشش وجود دارند. زمان لازم برای بعضی از جداسازی‌ها آنقدر کوتاه است و اجزای جدا شده با چنان سرعتی از ستون خارج می‌شوند که ثبات‌های معمولی پتانسیل سنجی قادر به همگامی با علائم حاصل از آشکارساز نیستند. در چنین مواردی از دستگاه دیگری مانند یک نوسان کننده اشعه کاتد برای نمایش علائم می‌توان استفاده کرد. با اینکه چنین سرعت زیادی شاید اغراق‌ آمیز باشد ولی باز هم مصلحت است که از یک ثبات با سریع‌ترین سرعت پاسخ ممکن استفاده شود.

▪ معایب استفاده از ستون مویین

معایب استفاده از یک ستون مویین بیشتر مربوط به ریزه‌کاری هر روش است. یعنی احتیاط بیشتری در عمل لازم است. به عنوان مثال ، وارد کردن نمونه‌های خیلی کم به ستون بطور تکرار‌ پذیر مشکل است. و جمع‌آوری سطح مخصوص حداقل ۱ است. آکنه‌ای که بسیار در کروماتوگرافی استفاده می‌شود خاک دیاتومه‌ای است. با کاهش اندازه آکنه‌ها بازده ستون افزایش می‌یابد. اختلاف فشار مورد نیاز برای حفظ شدت جریان گاز حاصل با توان دوم اندازه ذرات نسبت عکس دارد.

▪ کاربرد

کروماتوگرافی مخصوصا در مطالعات آلودگی محیط زیست اهمیت دارد زیرا بسیاری از آلوده کننده‌ها مانند ترکیبات آلی فسفر و هیدروکربن‌های کروماتوگرافی گازی مخصوصا برای جداسازی ترکیبات آلی ، و تعداد کمی از مخلوط‌های معدنی به کار می‌رود، بنابراین پیشرفت‌های بیشتری در این رشته امکان پذیر است. امروزه کروماتوگرافی گازی بیشتر برای شناسایی اجسام پیچیده مانند بسپارها و مواد زیستی به کار می‌رود.

به این ترتیب که ابتدا این اجسام را در شرایط به دقت استاندارد شده گرما کافت می‌کنند و به دنبال آن محصولات گازی حاصل را در یک کروماتوگارف گازی جدا کرده، کروماتوگرام ویژه جسم را به دست می‌آورند. کاربردهای زیست پزشکی کروماتوگرافی گازی برای تشخیص طبی مطالعات بی‌نظمی‌های متابولیک و همچنین کاربرد آن در علوم جرم‌شناسی برای تشخیص داروهای تحریک کننده سیستم عصب مرکزی و الکل‌ها می‌باشد.

در ادامه نیز میتوانید یک فایل اموزشی با فرمت پاورپوینت در زمینه کروماتوگرافی از لینک زیر دانلود نمایید:

دانلود کنید.

همچنین یک مقاله با عنوان کروماتوگرافی گازی تهیه شده در پتروشیمی تبریز را میتوانید از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: کروماتوگرافی, جداسازی مواد تجزیه ای, مقدار فاز تقسیم جریان شیمی تجزیه, کروماتوگرافی کاغذی حلال الیاف کروماتوگرافی تقسیمی, کروماتوگرافی گازی
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و ششم شهریور 1392ساعت 23:59  توسط spow  | 

دانلود پایان نامه مهندسی مکانیک
مجموعه عالی از پایان نامه های انگلیسی مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید - سیالات - جامدات

عناوین:

 • A biomechanical invesitgation of the surface stress of a syntheti
 • A consignment stock policy for a two-level supply chain with imperfect quality items
 • A dual factor decision making model in green manufacturing
 • A production-recycling-reuse model for plastic beverages bottles
 • A Study on Radial and Axial Temperature Effects on the Growth of Bulk Single Crystal of SixGe1-x in Bridgman Setting
 • Abrasive jet micro-machining of metals
 • An empirical application of data envelopment analysis in credit rating
 • Assessment of an acoustic chamber for testing structure-borne sound transmission in a doublepanel assembly
 •  Chaotic time series forecasting with residual analysis using SYNERGY OF ENSEMBLE NEURAL NETWORKS
 • Compaction density variation in powder metallurgy components
 • Cryogenic Abrasive Jet Machining of Polydimethylsiloxane and Polytetrafluoroethylene
 • Development of a micromirror based laster vector scanning automot HUD
 • Development of a novel automated micro-assembly mechanism
 • Development of personalized online systems for web search recommerce
 • Effect of grain refinement on the microstructure dendrite coherency and porosity of AZ91E
 • Effect of micro vibration from two space platform on liquid mixture during thermodiffusion
 • EOQ models for deteriorating items with two levels of market
 • Evaluating the Performance of Two Solar Domestic Hot Water System
 • Experimental implementation of artificial neural network-based active vibration control & chatter suppression
 • Fabrication of microfluidic channels via Two Photon Absorption (TPA) polymerization
 • Finite element analysis of a single conductor with a Stockbridge damper under Aeolian vibration
 • Finite element analysis of knee articular cartilage
 • Fractal fluctuations in the cardiovascular dynamical system - from the autonomic control to the central nervous system influence
 • Inventory control in a two-level supply chain with learning quality and inspection errors
 • Laser induced reverse transfer for microfabrication
 • Laser shadowgraphy measurement of abrasive particle mass, size and velocity distributions through micro-masks used in abrasive jet micromachining
 • Least Cost Analysis of Energy Efficiency Upgrades for Ontario Using Trnsys
 • Minimizing makespan of a flexible machine under tooling contraint
 • Modeling of advanced fossil fuel power plants
 • Modelling surface evolution in abrasive jet micromachining using level set methods
 • Modification and integration of shear thickening fluids into high performance fabrics
 • Novel grain refinement of AZ91E magnesium alloy and the effect on hot tearing during solidfication
 • Numerical and experimental investigations on vibration of simulated CANDU fuel bundles
 • Optimal inventory policy for the two-level supply chain with defective items
 • Performance analysis of a two-stage variable capacity air source heat pump and a horizontal loop coupled ground source heat pump system
 • Preliminary Analysis of the Effects of Different Machining Techniques on Carbon Fibre Epoxy Materials
 • Probabilistic learning curve and real options approach to the Valuation of Cross-Training
 • Shoe embedded air pump type piezoelectric power harvester
 • Solid particle erosion of materials for use in gas pipeline control
 • Surface roughness estimation for FDM systems
 • The effect of temperature on fatigue strength and damage of FRP composite laminates
 • The Integration of Human Factors into Discrete Event Simulation and Technology Acceptance

پارت اولپارت دوم
پارت سوم
پارت چهارم
پارت پنجم
پارت ششمpass : mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود پایان نامه مهندسی مکانیک, دانلود پایان نامه, پایان نامه مهندسی, پایان نامه, پایان نامه های انگلیسی مهندسی مکانیک
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و پنجم شهریور 1392ساعت 1:46  توسط spow  | 

دانلود گزارش پروژه کارافرینی پرورش ماهی قزل الا

پروژه كارافريني


پرورش ماهي قزل آلا و اصول تغذيه و غذادهي در پرورش ماهي قزل آلا

فهرست
                                   
1-    مقدمه
2-    كليات
3-    پرورش ماهي قزل آلا
4-    روش هاي پرورش ماهي قزل آلا
5-    عوامل مؤثر در رشد ماهي قزل آلا
1-3- عوامل محيطي مؤثر در رشد ماهي قزل آلا
2-3- عوامل تغذيه اي مؤثر در رشد ماهي قزل‌آلا
3-3- عوامل داخلي مؤثر در رشد ماهي قزل آلا
5-روش تخمين تودة زندة ماهي در استخر
6-    تعيين شاخص رشد (ضريب رشد)
7-    ميزان رشد مناسب ماهي قزل آلا در هر مرحله از پرورش
8-    تعداد دفعات غذادهي و زمان غذادهي
9-    تعيين ضريب تبديل غذايي
10-    روش محاسبه مقدار غذاي مورد نياز ماهي در مراحل مختلف پرورش
11-    تجزيه غذا براي بچه ماهي ، پيش پرواري و پرواري قزل آلا
1-10- غذا آغازي
2-10- غذا رشد
3-10- غذا پرواري
12-    تناسب بين اندازه غذا و اندازه (سايز) ماهي
1-11-غذاي خشك
2-11- غذاي تر
3-11- غذاي مرطوب
13-    استفاده از غذاي تر و مرطوب در كنار غذاي كنسانتره
14-    نكات ضروري و قابل توجه در رابطه با غذادهي و تغذيه قزل آلا
منابع
 
مقدمه :
با توجه به جمعيت جهان كه بطور دائم در حال افزايش مي‌باشد و رشد آن در هيچ زماني متوقف نمي‌شود بدون شك صنايع غذايي فعلي جهان پاسخگوي نيازها نخواهد بود و انسان بايد به فكر منابع غذايي ويژه منابع پروتئيني جديد باشد.
يكي از راه هاي تأمين نياز روز افزون به پروتئين . توليد آبزيان ، از جمله آبزيان پروتئيني است براي مثال : در نواحي كه از شرايط محيطي و آب مناسب برخوردار است مي‌توان اقدام به پرورش ماهيان سردابي از جمله ماهي قزل آلا نمود . اين ماهي كه گوشت آن طعم بسيار مطلوبي دارد مي‌تواند به خوبي يكي از منابع پروتئين حيواني جمعيت كشور ما ( به خصوص در مناطق روستايي ) باشد .
با توجه به دوره به نسبت طولاني پرورش ماهي قزل الا كه در اكثرر مناطق كشور حدود 9 تا 10 ماه مي‌باشد بايد از طولاني بودن اين دوره بيشترين استفاده را برسانيم .براي ايجاد شرايط مناسب جهت رشد ماهي ببريم تا وزن آنها را به  ، بالاترين ، حدممكن ، برسانيم .

ماهي قزل آلا پرورشي براي رشد بيشتر و رسيدن به بالاترين . وزن در انتهاي دوره پرورش ، نياز به شرايط و زمينه هاي مساعد كننده معيني دارد اين نكته را از ياد نبريم كه با توجه به اينكه منابع ، آبي مناسب براي پرورش ماهي قزل آلا محدود مي‌باشد ، بايد از منابع موجود بيشترين استفاده را ببريم يعني در هر خردعه پرورش قزل آلا بيشتر از ميزان ممكن ماهي را توليد كنيم تا بتوانيم به ستود اقتصادي مناسب دست يابيم . و آب وارد شده به خردعه نيز بيشترين استفاده و بهره گيري به عمل آيد .

برای دانلود دانلود گزارش پروژه کارافرینی پرورش ماهی قزل الا به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود گزارش پروژه کارافرینی پرورش ماهی قزل الا, کارافرینی, پرورش قزل الا, مدیریت, گزارش کارافرینی
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور 1392ساعت 15:11  توسط spow  | 

ارائه راه حل براي جلوگيري يا کاهش شکست پوسته CW پمپ نيروگاه اسلام آباد اصفهان

چكيده :

در اين مقاله علل شکست پوسته CW پمپ نيروگاه اسلام آباد اصفهان و راه حل جلوگيری از آن مورد بررسی قرار می‌گيرد. بازرسي‌های بعمل آمده در زمان انجام تعميرات دوره اي حاکي از وجود يک ترک محيطی بزرگ بر روی پوسته پمپ بود. بر اين اساس در چندين مرحله اقدام به اندازه‌گيری ارتعاشات پوسته پمپ قبل و بعد انجام تعميرات شد. اندازه‌گيری ها دامنه بزرگی را در سرعت دوران موتور نشان مي دادند که نمايانگر وجود نابالانسی در پره‌ها بود. پس از انجام تحليل مودال و اثبات وجود نابالانسی در پروانه پمپ توسط اندازه‌گيری‌های متعدد انجام شده، تحليل تنش در پوسته و چگونگی کاهش آن بررسی گرديد. در تحليل انجام شده مقدار دقيق نيروی وارد بر پوسته پمپ محاسبه و با اعمال تکيه‌گاه‌هايی در دو ارتفاع و با چند قطر متفاوت کارايی آنها در کنترل تنش و جابجايی ماکزيمم در حوالی لوله خروجی بررسی گرديد.


مقدمه :

CW پمپ ها براي به گردش درآوردن جريان آب در سيکل برجهاي خنک‌کن نيروگاه مورد استفاده قرار مي-گيرند. در اين نوع پمپ، پروانه در قسمت انتهايي پوسته طويلي قرار مي گيرد که از انتهاي ديگر به موتور و لوله خروجي ثابت شده است.

بارهاي ارتعاشي در توربو ماشين ها مي توانند منشأ مکانيکي و يا سيالاتي داشته باشند که با آناليز طيف ارتعاشي پمپ مي توان علت آن را پيدا کرد [1-6]. پس از تحليل کامل ارتعاشی سيستم [7-10]، در صورتي که علت اصلي ارتعاش سيالاتي باشد مي توان با شبيه‌سازي سيال در پمپ، پوسته و پره‌هاي آن را اصلاح کرد و در صورت مکانيکي  بودن علت ارتعاش با ايجاد تغييرات در تکيه‌گاه‌ها نسبت به رفع مشکل اقدام می‌گردد.

متن کامل مقاله ارائه راه حل براي جلوگيري يا کاهش شکست پوسته CW پمپ نيروگاه اسلام آباد اصفهان را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: ارائه راه حل براي جلوگيري يا کاهش شکست پوسته CW پم, پمپ, تعمیرات پمپ, برج خنک کن, نیروگاه
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور 1392ساعت 17:0  توسط spow  | 

تجارب حاصل ازپایش وضعیت C.M با استفاده از تجهیزات ترموگرافی در تاسیسات شرکت آب و فاضلاب استان لرستان

چند سالی است که سیستم نگهداری و تعمیرات مکانیزه در شرکتهای آب و فاضلاب استقرار یافته است که نقش موثری در بهبود روشهای نگهداری و تعمیرات در سیستم های استحصال و کاهش هزینه های تعمیرات داشته است . اجرای نت هر چند تعداد خرابی های ناگهانی و توقف های خارج از برنامه را می کاهد ولی نمیتواند آنرا به صفر کاهش دهد واشکال اصلی آن این است که تعداد دفعات تعمیرودر نتیجه هزینه نگهداری و تعمیرات را افزایش میدهد این در حالیست که استفاده بهینه از منابع و صرفه جویی در هزینه هاوارتقاء کیفیت اجرای برنامه های  پایش وضعیت را اجتناب ناپذیر میسازد، بر این اساس اجرای برنامه های نت پیش گویانه در دستور کار قرار گرفت و بدین منظور واحد  نگهداری و تعمیرات  شرکت آب و فاضلاب استان لرستان تجهیز به دستگاه های ترموگرافی و ارتعاش سنجی گردید که  دراین مقاله به تجربیات اجرای پایش وضعیت  در قالب ارائه مستندات وارائه گزارش وضعیت موجود و مقایسه وضعیت قبل وبعدازاجرای خدمات پایش وضعیت با استفاده از تجهیزات ترموگرافی و نقش آن در افزایش طول عمر مفید وکاهش توقفات سیستم  پرداخته میشود . 

مفهوم  :C.M

هرسیستم دینامیکی ، الکتریکی ،هیدرولیکی یا حرارتی دارای علائم مشخصه ای است که وضعیت عادی آن دستگاه را در حین کار نشان میدهد تغییر این علائم مشخصه هر چند به اندازه کم میتواند نشانه ای از بروز اشکال و خرابی در سیستم باشد. منظور از  پایش وضعیت تعیین وضعیت سیستم با اندازه گیری علائم مشخصه آن و بهره گیری از این اطلاعات برای پیش بینی خرابی سیستم است.از جمله تکنیک های پایش وضعیت خدمات ترموگرافی است که به نتایج بررسی آن در تاسیسات فوق الذکر پرداخته میشود.

برای دانلود مقاله پایش وضعیت بر مبنای ترموگرافی به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: پایش وضعیت CM با استفاده از تجهیزات ترموگرافی, پایش وضعیت, ترموگرافی, نت پیشگیرانه, تعمیر و نگهداری
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور 1392ساعت 16:38  توسط spow  | 

محاسبه حجم نمونه با فرمول کوکران

فرمول کوکران يکي از پرکاربردترين روش‌ها براي محاسبه حجم نمونه آماري است. در اين بخش برنامه‌اي نوشته شده تا با استفاده از براحتي حجم نمونه مورد نظر خود را براساس فرمول کوکران محاسبه کنيد. تعيين حجم نمونه با استفاده از فرمول کوکران نيازمند آن است که حجم جامعه را بدانيد.

N= حجم جامعه آماری

n= حجم نمونه

Z= مقدار متغیر نرمال واحد استاندارد، که در سطح اطمینان 95 درصد برابر 1.96 می باشد

P=مقدار نسبت صفت موجود در جامعه است. اگر در اختیار نباشد می توان آن را 0/5 درنظر گرفت. در این حالت نقدار واریانس به حداکثر مقدار خود می رسد.

q= درصد افرادی كه فاقد آن صفت در جامعه هستند (q =1-p)

d= مقدار اشتباه مجاز

برای مثال اگر حجم جامعه آماری 400 باشد و مقدار خطای مجاز را 0/05 درنظر بگیریم.

Z=1.96

p=q=0/5


در فرمول فوق معمولاٌ؛ حداکثر اشتباه مجاز (d) معادل 05/0،  ضريب اطمينان 95/0،  96/1= t و مقادير p و q نيز هرکدام معادل 5/0 و حجم جامعه =N در نظر گرفته می‌شود. مقدار P برابر با 5/0 در نظر گرفته می‌شود. زيرا اگر 5/0 = P باشد n حداکثر مقدار ممکن خود را پيدا مي‌کند و اين امر سبب مي‌شود که نمونه به حد کافي بزرگ باشد(سرمد و همکاران، 1388).

فایل اکسل محاسبه حجم نمونه با فرمول کوکران را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: محاسبه حجم نمونه با فرمول کوکران, محاسبه انلاین فرمول کوکران, کوکران, حجم نمونه, جامعه اماری
+ نوشته شده در  دوشنبه دهم تیر 1392ساعت 20:1  توسط spow  | 

آلفای کرونباخ

ضريب آلفای کرونباخ توسط کرونباخ ابداع شده و يکي ازمتداولترين روشهای اندازه گيری اعتماد پذيری و يا پايائی پرسش نامه هاست. منظور از اعتبار يا پايايی پرسش نامه اين است که اگر صفت های مورد سنجش با همان وسيله و تحت شرايط مشابه و در زمانهاي مختلف مجددا اندازه گيري شوند، نتايج تقريبا يکسان حاصله شود.

 تحلیل نتایج حاصل از این ضریب به محقق نشان می دهد، تا چه حد برداشت پاسخگويان از سوالات يکسان بوده است. اساس اين ضريب بر پايه مقياسهاست. مقياس عبارتند از دسته اي از اعداد که بر روي يک پيوستار به افراد، اشيا يا رفتارها در جهت به کميت کشاندن کيفيت ها اختصاص داده مي شود. رايج ترين مقياس که در تحقيقات علوم اجتماعی و علم مدیریت  بکار مي رود مقياس ليکرت است. در مقياس ليکرت اساس کار بر فرض هم وزن بودن گويه ها استوار است. بدين ترتيب به هر گويه نمراتي (مثلا از1 تا 5 براي مقياس ليکرت 5 گويه اي) داده مي شود که مجموع نمراتي که هر فرد از گويه ها مي گيرد نمايانگر گرايش او خواهد بود.

با استفاده از تعريف آلفاي کرونباخ مي توان نتيجه گرفت: (1) هرقدرهمبستگي مثبت بين سوالات بيشتر شود، ميزان آلفاي کرونباخ بيشتر خواهد شدو بالعکس، (2) هر قدر واريانس ميانگين سوالات بيشتر شود آلفاي کرونباخ کاهش پيدا خواهد کرد، (3) افزايش تعداد سوالات تاثيرمثبت و يا منفي (بسته به نوع همبستگي بين سوالات) بر ميزان آلفاي کرونباخ خواهد گذاشت، (4) افزايش حجم نمونه باعث کاهش واريانس ميانگين سوالات در نتيجه باعث افزايش آلفاي کرونباخ خواهد شد.

بديهي است هرقدر شاخص آلفاي کرونباخ به 1نزديکترباشد، همبستگي دروني بين سوالات بيشتر و در نتيجه پرسشها همگن ترخواهند بود. کرونباخ ضريب پايايي 0.45 را کم، 0.75 را متوسط و قابل قبول، و ضريب 0.95 را زياد پيشنهاد کرده (کرونباخ، 1951).

مقاله اموزشی تحلیل پایایی پرسشنامه با استفاده از الفای کرونباخ را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

مقاله اموزشی الفای کرونباخ و اطلاعات لازم در زمینه الفای کرونباخ را ازلینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: آلفای کرونباخ, تحلیل روایی و پایایی پرسشنامه, طیف لیکرت, پرسشنامه, الفای کرونباخ پرسشنامه تحلیل spss
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم تیر 1392ساعت 21:52  توسط spow  | 

كار افرينی

چکیده :

کارآفرینی به عنوان پدیده ای نو ظهور ، به تازگی در محافل علمی  ایران مطرح  شده است . احیای تحقیقات و عملیات  کارآفرینی در دنیا به  دهه 1980 میلادی باز می گردد؛ که آن را " انقلاب کارآفرینانه " نام گذاری کرده اند . " جان تامپسون " معتقد است رفتار کارآفرینانه نیازی فراگیر و ضروری برای تمامی سازمان ها (دولتی ، خصوصی ، داوطلبانه و غیره ) با هر اندازه ( بزرگ ، متوسط و کوچک ) است ( تامپسون ، 1999، ص 281) .
این مقاله دیدگاهی از علم کارآفرینی، تحت عنوان " کارآفرینی اجتماعی"  را به عنوان یک فرایند که تغییر اجتماعی را تسریع می کند و نیاز های مهم اجتماعی را مورد خطاب قرار می دهد ، مطرح می کند . کارآفرینی اجتماعی به عنوان مقوله ای متفاوت از دیگر اشکال کارآفرینی ، به طور نسبی در ارتفای ارزش های اجتماعی و توسعه در مقابل کسب ارزش اقتصادی ارجحیت بیشتری را کسب می کند . در اين مقاله  ابتدا مروري بر مفاهيم كلي كارآفريني خواهيم داشت سپس سرمايه اجتماعي، مفاهيمي از كارآفريني اجتماعي و چار چوب هاي نظري اين مقوله جديد ، جايگاه آن نسبت به ساير مقوله هاي كارآفريني ،ويژگي هاي رفتاري كارآفرینان اجتماعي  و در نهايت مدلي براي كارآفريني اجتماعي مطرح مي شود .

مرور ادبیات و مقدمه :

مرور ادبیات این مقوله نشان می دهد که برای این موضوع هیچ چارچوب تئوریکی یکپارچه ای وجود ندارد . به ویژه ، مفهوم  سازی های اخیر با در نظر گرفتن ويژگي هاي واحد و يكسان از كارآفريني اجتماعي و زمينه اي كه در آن كار مي شود  شكست خورده است .سارمان هاي كارآفرين اجتماعي نيارمند هستند تا با فرهنگي بدست آمده در نوآور بودن ،. بيش فعال بودن و مديريت ريسك تطابق يابند ؛آن ها نيازمند هستند تا فنون تصميم بر مبناي برنامه ريزي پويا را براي بهبود مديريت در فعاليت هاي خويش توسعه دهند .كارآفرينان اجتماعي مي توانند در واقع رقابتي بودن خود را حفظ كنند در حالي كه هدف عالي اجتماعي خود را به اتمام برسانند .كارآفرينان اجتماعي همچون كارآفرينان تجاري بواسطه تركيبي از انگيزاننده ها، برانگيخته مي شوند .محرك هاي معمول شامل تمايل براي خود تكاملي، استقلال شغلي و فرصت هايي براي خلاقيت مي باشد .محرك هاي منحصر به فرد براي كارآفرينان اجتماعي شامل نوسازي فردي، جستجو براي حل مشكلات افراد  و تعهد به جامعه (  همچون  تعهد براي جامعه اي پايدار ) يا همبستگي در جامعه ( همچون مشاركت افراد در  مشكلات جامعه ) مي باشد .
1- Social Entrepreneurship
2- Social capital
3- Not- for- profit organizations (NFPs) or  Non-profit organizations(NPOs)
4- Voluntary section
5- Innovative business
در سالهای اخیر یک صعود ناگهانی از تمایل در کارآفرینی اجتماعی به وسیله چندین تعقیر اتفاق افتاده در محیط رقابتی که سازمانهای بدون سود با آن مواجه شده اند به وجود آمده است (NEPs) .
امروزه NFPs  در محیطی کاملا رقابتی قرار دارند که به وسیله نیازهای فزاینده در مجموع اهداف خویش ( اجتماع ) مشخص می شوند و عموما سرمایه گذاری (منابع تامین مالی ) محدودتری در محیط با رشد رقابت برای وام دهنده ها و امتیاز دهندگان وجود دارد . ابتکارات دولت نوآور دگرگون کرده است روابط بین دولت و NFPs را  و همچنین ایجاد کنندگان خدمات تجاری را به سمت بازارهایی که به طور سنتی به وسیله NFPs منحصرا خدمات ارائه می شد جلب و جذب کنند این مسئله آنهارا مجبور کرد که خودشان را برای موقعیت رقابتی در فعالیت خویش تطابق دهند برای تمرکز روز نتایج به وسیله سیاست دولت هدفگیری می شوند و به منظور پیگیری راههای نوآورند در ارائه ارزشهای برتر در جهت بازار هدف و تسخیر و کسب مزیتی رقابتی برای سازمانهای اجتماعی ( 2001 ) به آنها نیرو وارد کرد .
اما در حالی که ادبیات عمدتا در ده های محدود اخیر رشد کرده اند بحثی اساسی در زمینه مفهوم سازی کار آفرینی اجتماعی باقی می ماند کار آفرینی جتماعی به صورت پدیده ای باقی می ماند ولی مفهوم آن به خوبی تعریف نشده است .

اجماعی در حال پدیدار شده است . که ادراک کار آفرینی اجتماعی و کار آفرینان اجتماعی مهم است.این قضیه مورد اشاره قرار گرفته است که کار آفرینان اجتماعی رهبری متفاوت و نوآورانه در شرکتها و موسسات اجتماعی را مهیا می کنند. ( 1998 dees 1998 praphu )  آن همچنین پیشنهاد شده است که نتایج کارآفرینی اجتماعی در یک سازمان با کسب مزیتی رقابتی پایدار و پذیرش آن در جهت کسب ماموریت اجتماعی آن (اجتماعی اش) همراه است  ( weerawandena sull van most 2001).با نشان دادن این ربط ها می گوییم که کارآفرینی اجتماعی را می بایستی در درون محیط رقابتی تری که در آن فعالیت می کنند تصور کنیم .

متن کامل جزوه اموزشی کارافرینی را در 32 صفحه با فرمت ورد از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: کارافرینی, خلاقیت و کارافرینی, توسعه اقتصاد کارافرینی, کارافرین دانلود جزوه مقاله مدیریت کارافرینی, مدیریت و کارافرینی
+ نوشته شده در  یکشنبه نهم تیر 1392ساعت 21:25  توسط spow  | 

پنوماتيك :

تعريف پنوماتيك (PHNEUMATIC):

اصطلاح پنوماتيك از كلمه يوناني پنيوما ، كه به عنوان تنفس باد و در فلسفه به عنوان روح آمده است مشتق مي شود.پنوماتيك علمي است در مورد حركات و وقايع هوا (ايجاد حركت و انتقال نيرو توسط هواي فشرده ) .

خواص هواي فشرده (مزاياي پنوماتيك ) :

با توجه به علل زير مي توان در موارد بسيار زيادي ماشينها وصنايع توليدي را فقط با پنوماتيك به نحوي ساده وارزان اتوماتيك نمود . آنچه كه مي تواند معرف خواص هواي فشرده باشد به شرح زير است .

1)    مقدار: براي توليد هواي فشرده ، هوا در همه جا به مقدار وحد كافي موجود مي باشد .
2)    انتقال : هواي فشرده را مي توان از طريق خطوط لوله براي راههاي دور منتقل نمود .
3)    انبار كردن : كارگاهها ويا كارخانه ها هميشه احتياج به داشتن كمپرسور جهت توليد هواي فشرده ندارند . زيرا كه مي توان هواي فشرده را در مخازن وكپسولها انبار نمود واز آن مجدداً استفاده نمود .
4)    حرارت : نوسانات حرارتي محيط در هواي فشرده تاثيري نداشته و بدين جهت مي توان در نواحي كه درجه حرارت به حداكثر سرما وگرما مي رسد به راحتي از آن استفاده نمود .
5)    اطمينان در مقابل انفجار : هواي فشرده ايجاد انفجار و آتش سوزي نمي نمايد و بدين جهت احتياجي به تاسيسات حفاظتي ندارد .
6)    تميزي : هواي فشرده شده تميز است و هواي آلوده نمي تواند وارد شبكه هوايي تميز شود . اين تميز بودن هواي فشرده در بعضي از صنايع مثل صنايع غذايي، چوب، نساجي و چرم سازي الزامي است .
7)    ساختمان : قطعات پنوماتيك داراي ساختماني ساده بوده و بدين جهت قيمت آن مناسب است .
8)    سرعت : هواي فشرده داراي سرعت زيادي بوده و مي تواند به سرعتي معمولا" بين 1 الي 2 متر در ثانيه برسد (سرعت كاري سيلندرهاي پنوماتيكي ) .
9)    تنظيم : سرعت ونيرو در عناصر پنوماتيكي قابل تنظيم هستند .
10)    اطمينان قبول بار : ابزار وعوامل پنوماتيكي تا حدي كه بار زياد باعث توقف آنها نگردد قبول بار مي نمايد .

معايب كاربرد هواي فشرده :

1)آمادگي : هواي فشرده را بايستي به نحو صحيح آماده كرد . مواد آلوده در هوا ورطوبت نبايستي در هواي فشرده موجود باشد چون باعث خرابي ابزار و عناصر پنوماتيكي مي گردد .
2) هزينه نيرو : هزينه استفاده از نيروي هواي فشرده فقط تا حد معيني اقتصادي مي باشد و اين ميزان معمولاً تا وقتي است كه فشار كارگاهي برابر هفت بار ونيروي حاصله با توجه به طول كورس و سرعت حداكثر بين 20 كيلو نيوتن تا 30 كيلو نيتون باشد .
3) هواي تخليه : هواي كار شده جهت تخليه داراي صداي بسيار بلندي بوده و امروزه با كاربرد صدا خفه كن ميتوان تا حد بسيار زيادي جلوي اين صدا را گرفت .
4) مخارج : هواي فشرده نسبتاً يك انرژي گران است كه ميتوان با استفاده از قطعات پنوماتيكي كه ارزان قيمت وداراي كاردهي زيادي هستند اين مخارج را جبران نمود .

5)تراكم : به علت خواص تراكمي هوا امكان ايجاد سرعت يكنواخت وثابتي در سيلندر نمي باشد.

متن کامل مقاله اموزشی پنوماتیک و کاربردهای پنوماتیک را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: پنوماتیک, کمپرسور, فشار سیلندر جک بار اینسترومنت, هوای فشرده, پنوماتیک و کاربردهای پنوماتیک
+ نوشته شده در  پنجشنبه ششم تیر 1392ساعت 12:55  توسط spow  | 

پروژه ی درس فرآیند های پتروشیمی

فرآیند تولید پلی اتیلن سبک توسط تکنولوژی CTR

Clean Tubular Reactor

تهیه کننده:
وحید کمایی زاده

متن کامل گزارش فرآیند تولید پلی اتیلن سبک توسط تکنولوژی CTR را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود مقالات مهندسی شیمی, دانلود جزوات مهندسی شیمی, دانلود مقاله, فرآیند های پتروشیمی, تولید پلی اتیلن سبک توسط تکنولوژی CTR
+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم تیر 1392ساعت 23:3  توسط spow  | 

دانلود مقاله مهندسی برق قدرت با عنوان :

تنظیم رله جریان زیاد کنترل شده با ولتاژ در شبکه های صنعتی

چکیده:

رله جریان زیاد کنترل شده با ولتاژ جزو اصلی ترین حفاظتهای مربوط به ژنراتور می باشد و تنظیم آن نیاز به دقت خاصی دارد. این رله بعنوان پشتیبان تمامی رله های اضافه جریان که در خط اول حفاظتی قرار دارند، می باشد و عملکرد آن با تاخیر قابل ملاحظه ای توام است. در تنظیم آن لازم است تا با محاسبه و در نظرگرفتن جریان عبوری از رله و ولتاژ اعمالی به آن در خلال حضور اتصال کوتاه در محدوده خط اول حفاظتی مبادرت به تنظیم اینگونه رله نمود.
در این مقاله سعی برآن شده است تا با معرفی اینگونه رله ها، روند مناسبی جهت تنظیم آن در مجتمع های صنعتی ارائه گردد.

رله اضافه جریان کنترل شده با ولتاژ (51V)
در صورت بروز اتصال کوتاه در خروجی ترانسفورماتور اصلی و یا ترانسفورماتورهای تغذیه کننده شبکه داخلی و عدم رفع آن توسط رله های حفاظتی، جریان اتصال کوتاه بعد از مدت زمانی شروع به افت می کند و میزان جریان خروجی  ژنراتور بسته به محل وقوع خطا می تواند تا حد زیر جریان بار دائمی ژنراتور برسد که در این صورت رله های اضافه جریان نیز قادر به تشخیص خطا نخواهند بود. لذا نیاز به رله ای می باشد که بتواند جریان خطای ماندکار و حالت کار طبیعی ژنراتور با بار کم تفاوت قائل شود. جریان خروجی ژنراتور و ولتاژ ترمینال آن به ازای اتصال کوتاه در خروجی ترانسفورماتور اصلی و یا ترانسفورماتورهای تغذیه کننده شبکه داخلی بصورت نمونه مانند شکل (1) خواهد بود.

متن کامل مقاله را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود مقاله مهندسی برق قدرت, رله, رله و حفاظت, ژنراتور, تنظیم رله جریان زیاد کنترل شده با ولتاژ در شبکه ها
+ نوشته شده در  دوشنبه سوم تیر 1392ساعت 16:12  توسط spow  | 

سیال های عامل در سیستم های سرمایش تراکم بخار

تعداد سیال های عاملی که در سیستم های سرمایش تراکم بخار به کار می روند بسیار بیشتر از تعداد آنها در سیکل های قدرت بخاری هستند. در سیستم های ایجاد سرمایش اولیه، آمونیاک و در اکسید کربن از اهمیت ویژه ای برخوردار بودند، اما هر دو آنها بسیار سمی بوده و بنابر این مواد خطرناکی هستند. امروزه هیدروکربن های هالوژنه با نام های تجاری فرئون ژناترون از مبردهای اصلی صنعتی هستند. مثلا دی کلرو دی فلورمتان (CCl2F2) را فرئون 12 و ژناترون-12 و یا سرماساز-12 یا R-12 می گویند.


این گروه از مواد که معمولا آن ها را با نام کلروفلوروکربن ها یا CFC می شناسیم، در دمای محیط پایداری شیمیایی خوبی دارند، مخصوصا آن دسته از آنها که فاقد اتم های هیدروژن هستند. این ویژگی برای یک سیال عامل مبرد از اهمیت خاصی برخوردار است. البته این ویژگی ضررهایی هم دارد و اگر بخشی از آن از دستگاه نشت کند سالیان درازی طول می کشد تا به لایه های بالایی اتمسفر رسیده و در آنجا تجزیه شده و تولید کلرین کند که ماده ای مخرب برای لایه ی محافط اوزون است.

بنابراین بر همه ی ما واجب است که سعی در جایگزینی مواد مورد استفاده فراگیر ولی بسیار خطرناک CFC مخصوصا R-11 و R-12 نماییم و جانشین های مناسب و قابل قبولی را پیدا کنیم. هیدروژن هایی که دارای CFC می باشند (و اغلب HCFC نامیده می شوند) همانند R-22 دارای عمر کوتاهتری در جو بوده و بنابراین پیش از رسیدن به لایه استراتوسفر تجزیه شده و بی ضرر می شوند. مناسب ترین سیال ها که HFC نامیده می شوند اصلا اتم کلری ندارند.

در انتخاب سیال عامل دو نکته مهم وجود دارد که عبارتند از: دمایی که در آن باید سرمایش را ایجاد کرد و نوع وسیله ی به کار رفته. هنگامی که سیال عامل در طی فرایند انتثال حرارت تغییر فاز میدهد، فشار ماده مبرد در طی فرایندهای گرمادهی و گرما گیری برابر فشار اشباع (Saturated Pressure) می باشد. فشار کم به معنی حجم مخصوص بالا بوده و در نتیجه ابعاد دستگاه بزرگ خواهد شد. از طرفی فشار بالا موجب کوچکتر شدن دستگاه خواهد شد ولی باید به گونه ای طراحی شود که مقاومت لازم برای تحمل فشارهای بالا را داشته باشد؛ به خصوص که فشار ها باید زیر فشار بحرانی باشند. در کاربردهایی که به دماهای فوق العاده کم نیاز باشد از یک سیستم دو سیالی که سیال های به طور جداگانه کار می کنند استفاده می شود.

نوع کمپرسور مورد استفاده نیز اثر ویژه ای بر سرماسازی دارد. کمپرسورهای رفت و آمدی برای حجم مخصوص های کم مناسب بوده و در نتیجه فشار های بالایی ایجاد می کنند، در حالی که کمپرسورهای گریز از مرکز مناسب فشار های کم و حجم مخصوص های بالا می باشند. عدم استفاده از ماده مبرد سمی برای مصارف خانگی حائز اهمیت خاصی است. علاوه بر قابل قبول بودن از دیدگاه های محیط زیست، عدم حل روغن کمپرسور، قدرت در الکتریک، پایداری و ارزان بودن آن از ویژگی های دیگر یک ماده مبرد است.

متاسفانه مبرد های در هر حالت خاصیت خورندگی دارند. در طی فرایند های تبخیر و تقطیر در یک دمای معین، همه مبرد ها دارای ضریب عملکرد یکسانی در سیکل ایده آل نیستند. البته مطلوب این است که از ماده مبردی استفاده کنیم که دارای بالاترین ضریب عملکرد باشد، به شرط آنکه بقیه عوامل هم این امکان را به ما بدهند.
برچسب‌ها: سیال های عامل در سیستم های سرمایش تراکم بخار, سرمایش, تهویه مطبوع, کمپرسور, مهندسی تاسیسات مکانیک
+ نوشته شده در  یکشنبه دوم تیر 1392ساعت 16:45  توسط spow  | 

مترور، متره و برآورد - تعریف متره و برآورد و انواع آن

تعریف متره:

متره عبارت است "از محاسبه و اندازه گیری مقادیر مصالح مورد نیاز ، برای اجرای یک پروژه یا محاسبه مقادیر مصالح به کار رفته و مصرف شده در یک پروژه اجرا شده "

معمولا این نوع محاسبات و تحلیل ها ، در یک سری جدول های خاص انجام میگیرد که جدول های صورت وضعیت ( جدول ریز متره ، خلاصه متره ، و ... ) نامیده میشود .

افرادی که این نوع محاسبات را انجام میدهند ، مترور نامیده میشوند .

انواع متره :

با توجه به این که مصالح با چه واحدی و برای چه نیازی محاسبه میشود ، انواع متره مطرح میشود که عبارتند از :

1. متره بسته .

2. متره باز (تجزیه بها یا آنالیز بها ).

1. متره بسته

در این روش ،مقادیر و اوزان مصالح را با توجه به واحد های مورد نیاز ، از روی نقشه ها و اسناد پیمان محاسبه و برآورد نموده ، و در جدول های مخصوص وارد مینمایند . سپس مقادیر به دست آمده را در قیمت های واحد پایه (معمولاً از فهرست بهای واحد پایه رشته مربوط استخراج میشود ) ضرب نموده تا قیمت هر آیتم به دست آید . از روی جمع جبری قیمت آیتم ها ، فیمت خالص پروژه حاصل میشود . اگر به این قیمت ، ضرایب مربوطه (ضریب بالا سری ، ضریب تجهیز کارگاه ، ضریب پلوس یا مینوس ، ضریب منطقه ای ، ضریب ارتفاع ، ضریب طبقات ، ضریب سختی کار ) ضرب شود ، قیمت کل پروژه به دست می آید .

در اینجا باید مشخص شود که هر عملیات را با چه واحدی باید محاسبه نمود ، وقتی واحد مشخص شد ، محاسبه مقادیر کار به توان ریاضی ، مهندسی و تجربه شخصی مترور بستگی دارد که بتواند به بهترین شکل محاسبات مربوطه را انجام دهد .

در قیمتهای واحد پایه فهارس بها ، هزینه تهیه کل مصالح ، ماشین آلات نیروی انسانی ، بارگیری و حمل مصالح و لوازم ماشین آلات مورد نیاز به هر فاصله (به استثناء موارد مشخص شده در فهرست بهاء تا پای کار و بار اندازی ، اتلاف مصالح ، تهیه آب ، سوخت ، تعمیر و استهلاک ماشین آلات برای اجرای صحیح و کامل کارها طبق نقشه و مشخصات آمده است ، بنابراین برای محاسبه مقادیر مصالح مصرفی در پروژه به روش متره بسته ، باید واحدهای مربوطه مشخص شود که بعضی از آنها به قرار زیر است:

1. کارهایی که به متر مکعب محاسبه میشود . مانند عملیات خاکبرداری ، خاکریزی ها ، بتن ریزی ، سنگ چینی ، شفته ریزی ، آجر کاری به ضخامت 35 سانتی و بیشتر .

2. کارهایی که به متر مربع محاسبه میشوند ، مانند اندود های مختلف داخلی و خارجی ، کاشی کاری ، عایق کاری ، تیرچه بلوک ، طاق ضربی ، شیشه ، آسفالت نما سازی و ...

3. کارهایی که با متر طول اندازه گیری و محاسبه میشوند ، مانند قرنیز ها ، جدول گذاری ، انواع لوله کشی ها ، نهرکشی ، واتر استاپ ، درزهای بتن ، خط کشی و فلاشینگ ها .

4. کارهایی که با وزن محاسبه میشوند ، مانند کلیه عملیات فلزی، آرماتور بندی ، سیمان و آبرولندنی .

5. کارهایی که با عدد محاسبه می شوند ، مانند کلیه ادوات برقی ، لوازم بهداشتی و ...

6. كارهایی كه با تركیب دو واحد محاسبه میگردد مانند مترمكعب/كیلومتر برای حمل خاك و نخاله و تن/كیلومتر برای حمل مصالح ( سیمان و شن و مصاح سنگی و آجر و آهن‌آلات ) و ...

2. متره باز (تجزیه بها یا آنالیز بها)

برآورد هزینه اجرا و مدت زمان لازم برای اجرای یك پروژه ، بدون استفاده از تجزیه‌بها امكان پذیر نیست و هر چه تجزیه‌بهای مورد استفاده از نظر مصالح و نیروی انسانی و ماشین‌آلات مورد نیاز به واقعیت نزدیك‌تر باشد ، به همان میزان برآورد اولیه به هزینه اجرایی پروژه نزدیك‌تر خواهد بود. در این روش ، كلیه كارها و مقادیر محاسبه شده از روی جداول متره محاسبه و برای هر كار تجزیه بهای مربوطه انجام میگیرد . برای انجام تجزیه هریك از اقلام كار به بخشهای نیروی انسانی ، ماشین‌آلات ، مصالح ، حمل و غیره نیازه به تجربه افراد كارگاهی و آنالیزهای معتبر از منابع و مراجع معتبر می‌باشد .

تعریف برآورد :

اگر مقادیری که با توجه به واحدهای مورد نیاز در قسمت متره به دست آمده ، قیمت‌گذاری گردد (( برآورد ریالی یا برآورد قیمت پروژه )) نامیده میشود.

بنابر این در متره و برآورد ، دو هدف اساسی دنبال می شود :

الف) تعیین مقادیر مصالح مصرفی ، نیروی انسانی با توجه به نوع تخصص و تعداد آنها و نیروی ماشین آلات با توجه به نوع و تعداد و مدت آنها در طول پروژه

ب) تعیین قیمت ریالی یا ارزی پروژه که معمولا در دو مرحله انجام میشود :

بکی قبل از اجرای پروژه برای تعیین و پیشبینی بودجه اجرای پروژه جهت اجرا ، و دومی در مرحله حین اجرای پروژه است که معمولاً در قالب صورت وضعیت مطرح میشود.

مهمترین اسناد و مدارک مورد نیاز به شرح زیر است :

1. یک سری کامل نقشه های اجرایی شامل نقشه های سازه ای ، معماری ، تاسیسات مکانیکی ، تاسیسات الکتریکی و دتایل های لازم .

2. جدول های صورت وضعیت ( متره ، خلاصه متره ، مالی ) .

3. قیمتهای مصالح ،نیروی انسانی ، نیروی ماشینی ، (فهرست بهاء منضم به پیمان ) .

4. شرایط خصوصی پیمان یا سایر اسناد منضم به پیمان.

انواع برآورد:

1 ـ برآورد Estimate

پیش‌بینی مقادیر كمیتهای طرح مورد نظر ، كه معمولاً برای هزینه‌های یك طرح ، منابع آن و زمان اجرای طرح كاربرد دارد .

2 ـ برآورد مقادیر Quantity survey – Bill of quantity estimation

عبارت است از محاسبه ریز مقادیر كمیتهای اقلام مختلف یك طرح.

3 ـ برآورد مقدماتی Preliminary estimation

برآوردی كه متكی بر اندازه‌گیری اجمالی و قیمتهای خیلی كلی واحد كار باشد ، مثل برآورد بنای یك پروژه بدون مطالعه عمیق آن كه بر اساس نوع بنا و زیربنا و كاربردهای آن بر طبق آمار و ارقام و تجربه پروژه‌های قبلی ، محاسبه و پیش‌بینی می‌گردد.

4 ـ برآورد اولیه Preliminary estimation

برآوردی است كه پس از پایان مهندسی فرآیند از مهندسی پایه با درجه خطای مثبت ، منفی 15 تا 25 درصد قابل انجام است.

5 ـ برآورد تقریبی Approximate estimation

برآوردی است كه چون بر اساس اطلاعات مقدماتی می‌باشد دقیق نیست .

6 ـ برآورد تعیین كننده Definitive estimation

برآوردی است كه پس از پایان مهندسی پایه با درجه خطای مثبت ، منفی 10 تا 15 درصد قابل انجام است . وجه تسمیه تعیین كننده نیز برای اتخاذ تصمیم در توقف یا ادامه كار است .

7 ـ برآورد تفضیلی Detailed estimation

برآوردی است كه پس از پایان مرحله مهندسی تفصیلی یا طراحی تفصیلی با استفاده از نقشه‌های اجرایی تهیه می‌شود و با خطای تا 10 درصد می‌تواند مورد قبول واقع شود.

8 ـ برآورد هزینه Cost estimating

یك فرآیند محاسباتی است كه با توجه به بررسی‌ها ، و اندازه‌گیری‌ها و یا متره‌كردن ( بر مبنای نقشه‌ها و مشخصات ) مقادیر و كمیتهای مختلف طرح به دست آمده و سپس با اعمال قیمت واحد مربوط به آنها ، هزینه اجرای طرح محاسبه می‌شود .

9 ـ برآورد هزینه اجرای كار Execution cost estimate

مبلغی است كه به عنوان هزینه اجرای موضوع پیمان ، به وسیله كارفرما محاسبه و اعلام شده است.

10 ـ برآورد هزینه اجرای عملیات Estimating of the work execution

برآوردی است كه مطابق روش تعیین شده در شرح خدمات قسمت یا مرحله مربوط و بر اساس قیمتهای روز در تاریخ تسلیم گزارش قسمت یا مرحله مربوط تهیه و به تصویب دستگاه اجرایی رسیده باشد.


برچسب‌ها: تعریف متره و برآورد و انواع آن, مهندسی عمران, متره و براورد, فهرست بها, دانلود مقالات مهندسی عمران
+ نوشته شده در  یکشنبه دوم تیر 1392ساعت 16:42  توسط spow  | 

گریس و ساختار ان

نامگذاری:

گریس را با پایه صابونی آن می شناسند. عمده ترین صابون های سازنده گریس شامل صابون كلسیم)در گریس های كاپ وشاسی)، سدیم (در گریس های r.b.b ، فایبر یا با نام تجاری والوالین) ، صابون لیتیم (در گریس های مالتی پرپوز و ماهان) ، غیر آلی (در گریس نسوز یا بنتون) و سایر صابون ها مانند آلومینیوم.

ساخت صابون:

این ماده خود نیز از پخت چربی ها (اسید های چرب) و مواد قلیایی به دست می آید. صابون در بسیاری از گریس ها بایستی از قبل تهیه شود. برای این منظور مواد اولیه به درون دستگاه پخت صابون بنام اتوكلاو، تزریق شده و تحت فشار قرار می گیرد. سپس این دستگاه به طور كامل بسته شده و مانند دیگ های زودپز تحت فشار قرار می گیرد. این دستگاه دارای جداره ای گرمكن از نوع روغن داغ بوده و دمای پخت آن در حدود300 درجه سانتی گراد است. اتوكلاو هم چنین برای اختلاط كامل، دارای همزنی است كه در زمان پخت برای یكنواختی كامل مواد از آن استفاده می شود. بدین ترتیب ساخت صابون با انجام آزمایش ها و نمونه برداری تا به دست آوردن نتیجه كامل ادامه می یابد.

ساخت گریس :

پس از پایان ساخت صابون، مواد به داخل دستگاه پخت گریس بنام «كتل» انتقال یافته و سپس روغن به آن افزوده می شود. این دستگاه مشابه اتوكلاو عمل می كند با این تفاوت كه تحت فشار قرار نمی گیرد. در زمان پخت، صابون در داخل روغن به صورت كریستال های ریز درآمده و مخلوطی به حالت ژلاتینی به وجود می آورد. رشد كریستال ها در روغن از عمده و حساس ترین مراحل پخت گریس است. اگر از مواد اولیه به ویژه روغن پایه نامرغوب استفاده شود، ساختار كریستال های به وجود آمده ضعیف شده و در زمان كاركرد در شرایط عادی و یا سخت، صابون از روغن جدا و گریس خاصیت روانكاری را از دست خواهد داد.

كریستال ها:

نوع و اندازه كریستال ها عمده ترین عامل ساختار گریس است. به طور كلی آنها به سه گروه الیاف بلند، متوسط و كوتاه طبقه بندی می شوند. ضخامت این رشته ها از 100 تا 012/0 میكرون متفاوت است. هر چه نسبت طول رشته ها به قطر آنها بیشتر باشد گریس از قوام بهتری برخوردار خواهد بود. گرید: گریس از نظر طبقه بندی به9 گروه تقسیم شده است.

گرید:

گریس از نظر طبقه بندی به9 گروه تقسیم شده است. در هر طبقه حدفاصل كوچك ترین تا بزرگترین مقدار، 30 و بین هر گروه15 واحد فاصله وجود دارد . حداقل این مقدار،85 و حداكثر آن475 است. برای تعیین گرید گریس آن را به دمای25 درجه سانتی گراد می رسانند. سپس دستگاه نفوذ پذیری را كه دارای مخروط استانداردی است، از ارتفاع معین با استفاده از نیروی طبیعی ثقل بر روی سطح گریس گرم شده می اندازند. آنگاه مقدار نفوذ این مخروط را در داخل گریس اندازه گیری كرده و آن را به عنوان شاخص در نظر می گیرند. اعداد جدول زیر میزان نفوذ مخروط در داخل گریس را به دهم میلیمتر نشان می دهد .

هر قدر نفوذ این مخروط در داخل گریس بیشتر باشد نشانگر نرمی بیشتر گریس و اعداد كوچكتر نشان دهنده ساختار سفت گریس است. به طور مثال گرید 6 (حد115-85) جامد و به صورت بلوك و گرید سه صفر(حد475-445) به شكل مایع و روان است. این آزمایش طبق استاندارد (astm d217) در دو مرحله و به منظور مشخص كردن قوام گریس انجام می گیرد. در مرحله اول گریس به صورت «كارنكرد» (بدون هیچ گونه كار فیزیكی) و در مرحله دوم به صورت «كاركرد» (با انجام كار فیزیكی) با روش اشاره شده آزمایش می شود. در مرحله دوم گریس را وارد دستگاهی می كنند كه صفحه مشبك استانداردی در داخل آن ارتفاعی معین در حدود 60 بار به صورت رفت و برگشت حركت می كند. چون محفظه گریس بسته است درنتیجه صفحه مشبك از درون حفره های داخل صفحه عبور می كند و این عامل، باعث گسستگی رشته های صابونی (كریستال ها) خواهد شد. عدد حاصل از این آزمایش را عدد كاركرد می نامند و مبنای استاندارد تعیین گرید گریس است. گریس های خوب برگشت پذیرند یعنی رشته های گسسته شده دوباره ترمیم می شوند.
این خاصیت گریس را خاصیت برگشت پذیری می نامند. این خاصیت در عامه گریس ها وجود ندارد و به طور معمول این نوع گریس ها پس از كاركرد به علت گسستگی كریستال ها، نرمتر می شوند.

رنگ:

رنگ گریس وابسته به روغن پایه و صابونی است كه با آن ساخته شده باشد. این ویژگی نقشی در مرغوبیت گریس ندارد. ممكن است برخی تصور كنند كه رنگ روشن تر نشانه مرغوبیت گریس است، این مساله از نظر علمی صحیح نیست. پركننده ها: این مواد برای كاربردهای خاصی به صورت جامد و یا مایع به گریس اضافه می شوند. به طور مثال ادتیوهای افزایش دهنده تحمل فشار (ep) ، از جمله رایج ترین آنها هستند.

نقطه قطره ای شدن:

در این درجه دما گریس از حالت جامد تبدیل به مایع شده و با بالا رفتن درجه حرارت كاملاً روان می شود. عمر سرویس و طول عمر گریس و فواصل زمانی تعویض آن از مهم ترین سئوالات مصرف كنندگان است. به طور معمول بیشتر شركت های سازنده دستگاه ها، دستور العمل های گریس كاری و نوع آن را تعیین می كنند. در صورت عدم دسترسی به اطلاعات در این مورد مراجعه به كاتالوگ های سازندگان گریس برای انتخاب نوع گریس مناسب بهترین روش است. لازم به تذكر است كه به علت چسبندگی گریس، بیشتر ذرات آلاینده كه در گریس باقی می ماند كه در صورت عدم تعویض به موقع، باعث سائیدگی و خورندگی بیشتر آن قطعه خواهد شد . گریس همانند روغن می بایست در فواصل معین تعویض شده و فاصله زمانی این تعویض بستگی به نوع كاربرد آن دارد و این عمل باعث روانكاری بهتر، طول عمر و تضمین سلامت كاركرد دستگاه ها خواهد شد.


برچسب‌ها: گریس و ساختار ان, گریس, روغن, صابون چربی کریستال لزجت گرانروی, مهندسی شیمی
+ نوشته شده در  یکشنبه دوم تیر 1392ساعت 16:37  توسط spow  | 

دستورالعمل ایمن سازی ساختمانها در برابر حوادث آتش سوزی " طراحی و اجرا تأسیسات اطفاء حریق"

به منظور تدوین یک شیوه نامه مدون جهت اجرای صحیح و استاندارد شبکه سیستم های اطفاء حریق ساختمانها و همچنین همسان سازی شیوه های اجرای آنها، آیین نامه و دستورالعمل اجرای سیستمهای اطفاء حریق ساختمانها با مرور استانداردهای معتبر جهانی نظیر NFPA و B.S و ضوابط و مقررات سازمان آتش نشانی ، مقررات ملی ساختمان و نشریات 111و112 سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور(محافظت ساختمان در برابر حریق) پیش نویس حاضر توسط انجمن مهندسین مکانیک استان گلستان تهیه تا پس از بررسی و ویرایش در کمیته تخصصی مکانیک سازمان نظام مهندسی ساختمان گلستان جهت اجرای رسمی آماده و ابلاغ گردد.
***دستورالعمل ایمن سازی ساختمانها ومجتمع های مسکونی در برابر حریق :
گروه الف- ساختمانهای مسکونی یک تا چهار طبقه بالای پیلوت
ساختمانها ومجتمع های مسکونی که واحدهای تشکیل دهنده آنهاکمتراز10واحدباشنددراینگروه قرار میگیرند.(مطابق مبحث17مقررات ملی ساختمان مجتمع های مسکونی بیش از10واحد در ردیف ساختمان های عمومی قرار میگیرند.)

تاسیسات موردنیازحفاظت وایمنی دربرابر حریق این گروه از ساختمانهابایدبشرح زیرباشد.
1-نصب یک عددکپسول 6کیلوگرمی پودر خشک درپاگردراه پله هرطبقه، بارعایت کلیه ملاحظات نصب الزامیست.
2-نصب یک عددکپسول6کیلوگرمی پودرخشک درپیلوت ، زیرزمین و موتورخانه های تاسیسات ساختمان با رعایت کلیه ملاحظات محل نصب الزامیست.
3-نصب یک عددکپسول 3کیلوگرمی دی اکسید کربن در مجاورت تابلوهای برق ودرموتورخانه های آسانسوربارعایت کلیه ملاحظات محل نصب الزامیست.
*ملاحظات:بطور کلی محل نصب کپسولهای آتشنشانی باید قابل رؤیت ودسترس ساکنان  بدور ازنورمستقیم خورشید،لوازم وتأسیسات وتجهیزات گرمازاومصون از صدمات فیزیکی باشد.
_کلیه کپسولهابایدهمواره آماده بکارباشدو تاریخ اعتبارآنها کنترل ودرصورت لزوم تعویض یا تجدید شارژگردند.
_آموزش ساکنان،نصب راهنما و دستورالعمل نحوه استفاده از سیستم اطفاء حریق در  ساختمان الزامیست.
گروه ب-ساختمانهایا مجتمع های مسکونی 5تا6طبقه بالای پیلوت، وساختمانهای 4طبقه بالای پیلوت باتعداد 10واحدوبیشتر(برابر مبحث 17مقررات ملی ساختمان مجتمع های مسکونی 10 واحدوبالاتردر ردیف ساختمانهای عمومی قرارمیگیرند)


_کلیه ساختمانهاومجتمع های مسکونی 5تا6 طبقه بالای پیلوت وتمامی ساختمانهای عمومی(برابر تعریف مبحث 17مقررات ملی ساختمان)دراین گروه قرارمیگیرند.
_تأسیسات اطفاءحریق وسیستم های حفاظت وایمنی مورد نیاز ساختمانهای گروه ب علاوه برموارد ذکرشده جهت ساختمان های گروه الف الزاماًباید شامل تأسیسات اطفاءحریق نوع  ترتیپ هوزریل مطابق استاندارد B.S.5306 باشد.
1_طراحی ومحاسبه واجرای شبکه آب آتشنشانی ترازنوع هوزریل با انشعاب 1اینچ برای جعبه های آتش نشانی مجهز به شیلنگ های لاستیکی فشار قوی"4/3باتأمین فشار30psiدرسرنازلهاو دبی 8GPMبرای ساختمان های این گروه  الزامیست.
2-مسئولیت طراحی سیستم های اطفاء حریق این گروه از ساختمانها بعهده مهندس طراح می باشد.
3_مهندس طراح باتوجه به نیازهای فوق الذکر بایستی هدودبی پمپ وحجم منبع ذخیره آب آتش نشانی را(برای مدت 30دقیقه)با رعایت کلیه ضوابط ومقررات مربوطه طراحی و  محاسبه نماید.(ضریب هد پمپ5-8psi/100ftتوصیه میگردد.)
4-جنس لوله های آتش نشانی تر میتواند ازنوع  فولادی گالوانیزه با اتصالات دنده ای  ویا فولادی سیاه با اتصالات  جوشی با وزن متوسط مطابق DIN2440 باشد.
کلیه لوله های رایزری در سیستم تر باید بصورت توکار و در داخل داکتها اجراگردند.

5-منبع ذخیره آب آتش نشانی ، پمپ های آتش نشانی ومحل استقرار آنها
منبع ذخیره آب آتش نشانی باید درمحلی مناسب در پیلوت ویا زیرزمین و در نزدیکترین  فاصله از پمپ های آتش نشانی نصب گردد.برای جلوگیری ازراکدماندن آب درمنابع ذخیره آب آتش نشانی ومحدودیت فضای نصب توصیه میگردد.حجم منبع ذخیره آب آتش نشانی به حجم منبع ذخیره آب شرب اضافه ومنبع ذخیره واحد بارعایت کلیه ملاحظات نصب گردد.
6_کل سیستم وشبکه لوله کشی، سیستم پمپاژومنبع ذخیره آب الزاماً بایددربرابر تغیرات جوی، خوردگی ویخ زدگی وسایر آسیب های احتمالی محافظت گردند.
7-نصب جعبه های آتش نشانی درتمام طبقات در محلهای قابل رؤیت ودسترسی ساکنان الزامیست.
_ارتفاع نصب جعبه آتش نشانی ازکف تمام شده CM120میباشد.
_طول شیلنگ جعبه ها باید به اندازه ای باشد که تا فاصله 5متری دورترین نقطه هر طبقه راپوشش دهد.
_بدیهی است تعدادو محل نصب    جعبه های آتش نشانی ، تعدادو نوع ومحل کپسولها باتوجه به زیربنای ساختمان توسط مهندس طراح تعیین میشود.


_قطر لوله رایزر درساختمانهای این گروه نباید کمتر از 2,1/2"باشد.
_طراحی، محاسبه واجرای شبکه اطفاء حریق اتوماتیک ازنوع اسپرینگلربرای پارکینگ های  درب بسته و فاقد تهویه در زیرزمین این گروه از ساختمانها الزامیست.
(در محاسبه حجم مخزن ذخیره آب آتش نشانی20% دبی اسپرینگلرهاتوصیه میگردد.)
6- توصیه میشودازیک مجموعه بوستر پمپ آتش نشانی شامل تابلو برق تجهیزات کنترلی منبع دیافراگمی وشیرآلات  مربوطه جهت تأمین فشار آب استفاده گردد.این سیستم با توجه به محاسبات هدودبی برای پمپ توسط مهندس طراح انتخاب میگردد.
گروه ج-ساختمان ها و مجتمع های مسکونی 7 طبقه بالای پیلوت و بیشتر

کلیه-ساختمانها و مجتمع های مسکونی 7طبقه بالای پیلوت وبیشتر و همچنین ساختمانهای گروه ب با زیر بنای بیش از5000متر مربع و تمامی ساختمانهای خاص(مظابق مبحث17مقررات ملی ساختمان)جزء ساختمانهای گروه ج محسوب یشوند.
تأسیسات اطفاء حریق و سیستم های حفاظت وایمنی  مورد نیاز ساختمانهای گروه ج علاوه بر موارد ذکرشده ساختمانهای دوگروه (الف وب)الزاما بایدشامل تاسیسات شبکه لوله کشی سیستم خشک مستقل از شبکه لوله کشی مستقیم تر مطابق با استاندارد NFPA باشد.علاوه بر آن در این گروه از ساختمانها تأمین برق اضطراری ویژه سیستم اطفاء حریق الزامیست.


1-مسئولیت طراحی سیستمهای اطفاء حریق، محاسبات سایز لوله ها، تعیین تعداد رایزرها،دبی هدپمپ ها، ظرفیت منابع ذخیره آب ،انتخاب نوع و تعداد جعبه های آتش نشانی  و کپسولهای آتش نشانی بعهده مهندس طراح می باشد.
2- دراین گروه از ساختمانها طراحی، محاسبه و اجرا شبکه آب آتش نشانی از نوع تر، تیپ هوزریل با انشعاب 1" برای هر جعبه و جعبه های آتش نشانی مجهز به شیلنگ لاستیکی فشار قوی "4/3 با تأمین فشار 30psi در سر نازلها و دبی 8GPM مطابق گروه ب و طراحی و نصب کپسولهای آتش نشانی مطابق گروه الف الزامیست.
3- طراحی ، محاسبه و اجرای شبکه آب آتش نشانی نوع خشک با جعبه های فایر باکس به  انشعاب "1,1/2 برای هر فایر باکس مجهز به شیرفلکه فشارقوی و کوپلینگ" 1,1/2بهمراه  شیلنگ 1,1/2" از نخ پرلون الزامیست.
4- در سیستم خشک نصب یک عدد شیر تخلیه آب در پایین ترین قسمت لوله  رایزرها و یک شیراتومات تخلیه هوا در  بالاترین قسمت رایزرها  و نصب یک عدد شیر یکطرفه بهمراه کوپلینگ 2,1/2" قابل دسترس    مأموران آتش نشانی جهت تزریق آب از خارج ساختمان الزامیست.بدیهی است این شیرها و اتصالات مربوطه باید از نوع فشار قوی باشد و حداقل تحمل فشار کار سیستم را داشته باشند.


- در ساختمانهای این گروه سایز لوله های رایزر شبکه تر حداقل" 2,1/2و شبکه خشک حداقل "4می  باشد.
- طراحی،محاسبه و اجرای شبکه اطفاء حریق اتوماتیک از نوع اسپرینگلر برای پارکینگهای احداث شده در فضاهای درب بسته، زیرزمین و یا همکف و فاقد تهویه  الزامیست.
5- جعبه های آتش نشانی(هوزریل)نوع تر و فایبر باکس نوع خشک  باید در کلیه طبقات در محلهای مناسب، قابل رؤ یت و دسترس ساکنان و در ارتفاع 120cm از کف تمام شده نصب گردند و در صورتی که هر دو سیستم در یک جعبه تعبیه گردد ،هر سیستم باید با درب مجزا از هم متمایز گردند.
- طول شیلنگ جعبه های آتش نشانی باید به اندازه ای انتخاب گردد که تا فاصله 5 متری دورترین نقطه را پوشش دهد.
ملاحظات: این سیستم در شرایط عادی فاقد آب بوده و تنها در شرایط اضطراری توسط خودروهای حامل آب آتش نشانی جهت تأمین آب برای اطفاء حریق مورد بهره برداری قرار می گیرد.
6- جنس لوله های آتش نشانی سیستم خشک باید فولادی سیاه مطابق DIN2441 (لوله های وزن سنگین) با اتصالات جوشی باشد.
7- حجم منبع ذخیره آب وسیستم پمپاژ آتش نشانی و محل استقرار آنها  مطابق ساختمانهای گروه ب می باشد.

ملاحظات: طبق ضوابط و مقررات مربوطه، استخرها و یا چاههای آب جزء منابع ذخیره آب آتش نشانی محسوب نمیشوند.
-    بدیهی است تعداد، محل و نوع جعبه ها، نوع و تعداد و محل کپسولهای آتش نشانی با توجه به زیربنای ساختمان توسط مهندس طراح تعیین میگردد.
البته  باید توجه داشت که آماده بکاربودن و امکان استفاده بهینه از شبکه ، دستگاهها و تجهیزات  اطفاء حریق ساختمانها در گروههای مختلف، (الف و ب و ج) امکان پذیرنمی باشد  مگر آنکه نحوه  استفاده از تجهیزات اطفاء حریق به ساکنان آموزش و همچنین سرویس و نگهداری متناسب و مداوم توسط افراد ذیصلاح در دستور کار مدیران این ساختمانها قرارگیرد.


برچسب‌ها: ایمنی و اطفا حریق در ساختمان, استاندارد, دانلود مقاله, مقررات ملی ساختمان, ایمنی
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم خرداد 1392ساعت 22:18  توسط spow  | 

بررسی پوشش های نانو در صنعت خودرو


چكيده:
 
امروزه صنعت خودرو يكي از عرصه هاي تعيين كننده قدرت يك كشور است. فناوری های نوین در این صنعت نيز به عنوان بخش مهمي از اين عرصه جايگاه ويژه اي دارد. با ورود فناوري هاي نوين از جمله فناوري نانو به بازار ساخت صنایع مرتبط با خودرو و تجهیزات كاراتر، شناخت و کاربردهای این فناوری در صنعت خودرو برای پژوهشگران جهت جلوگیری از واردات بیش از حد و رقابت در این صنعت عظیم امری ضروری می باشد. فناوری نانو در صنعت خودرو کاربردهای فراوانی دارد که یکی از بخش های مهم این فناوری موضوع نانو پوشش ها است.  پوشش های نانوکامپوزیت های پلیمری به علت خواصی مانند استحکام ، سفتی و پایداری حرارتی در ساخت موتور استفاده می شوند. پوشش های نانو کامپوزیت های فلزی به علت استحکام و سختی بالا، کاربردهای وسیعی در شاسی و بدنه خودرو دارند. با توجه به کاربردهای بسیار گسترده نانو پوشش ها، در این پژوهش علاوه بر بررسی نانو پوشش ها و کاربرد آن در صنعت خودرو، به بررسی پیشرفت ایران در استفاده از آن پرداخته شده است. با توجه به این پژوهش نانو پوشش ها به خصوص پوشش های نانو کامپوزیت پلیمری کاربرد زیادی در صنعت خودرو دارد و ایران در این ضمینه گام های بلندی برداشته ولی برای رقابت جهانی، استفاده از این نانو پوشش ها ضروری می باشد.
 
1. مقدمه:

صنعت خودرو يكي از زمينه‌هايي است كه شروع به بهره‌گيري از مزاياي فناوری نانو در اجزا و سيستم‌هاي مختلف كرده است. اين كاربردها، از مبدل‌هاي كاتاليزوري گرفته، تا پلاستيك‌ها و روكش‌هاي سبك وزني كه بهره سوخت و عمر خودرو را افزايش مي‌دهند، شامل مي‌شوند. تقريباً تمام قطعات خودرو را مي‌توان به وسيله فناوري نانو، بهبود بخشيد(1). رقابت در صنعت خودرو، از يك سو در زمينه تلاش براي كاهش هزينه و از ديگر سو، افزايش كارايي و غلبه بر مشكلات زيست‌محيطي است. عوامل اصلي رقابت در صنعت خودرو شامل قيمت، ايمني و امنيت، كارايي سوخت، ارتباطات و اطلاعات، عملكرد بهتر، كاهش آلودگي هوا، زيبايي، راحتي می باشد که در تمامي اين زمينه ها، فناوري نانو نقش مهمی ایفا می کند. در شکل 1 کاربردهای این فناوری در صنعت خودرو نشان داده شده است. برای بالا بردن کارایی قطعات خودرو از پوشش های نانویی به عنوان مثال پوشش روی منسوجات خودرو مانند روکش صندلی، پوشش روی شیشه، رینگ، بدنه، و قطعات موتور، اجزای سیستم-های انتقال قدرت و شاسی و غیره استفاده می شود. در این پژوهش نیز به بررسی و نانو پوشش ها و کاربرد آن در صنعت خودرو پرداخته شده است.

متن کامل مقاله بررسی پوشش های نانو در صنعت خودرو را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: بررسی پوشش های نانو در صنعت خودرو, نانو, مهندسی مکانیک, دانلود مقاله, پوشش نانو خودرو فناوری کامپوزیت
+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم خرداد 1392ساعت 11:14  توسط spow  | 

تف جوشی (زینترینگ)

عبارتست از حرارت دادن پودر دردمای زیر دمای ذوب فلز طوری که در این دما پودرهای فلزی بتوانند پیوند ایجاد کنند .(70تا 80%نقطه ذوب)یکی از مشخصه های مهم تف جوشی حساسیت شدید پیشرفت آن نسبت به دما است .
نیروی محرکه و مکانیزم تف جوشی دو مقوله متفاوتند . عامل نخستین که معمولاانرژی سطحی است ، نیروی لازم برای انتقال جرم را فراهم می سازد ، انرژی سطحی در واحد حجم با قطر دانه  پودرتناسب معکوس دارد و از این رو ریز شدن دانه ها باعث افزایش نیروی محرکه  فرایند خواهد شد و البته باید توجه داشت که تمام انرژی سطحی بصورت نیروی محرکه ظهور نکرده بلکه مقداری از آن صرف ایجاد مرزدانه ها می گردد که این مرزها نیز دارای انرژی مرزدانه ای می باشند . بنابراین نیروی محرکه موثر ممکن است بسیار کم و نتیجتا آهنگ تف جوشی هم کند باشد.
در عملیات تف جوش قطعه ی خام مرحله ی قبل در یک محیط با جو کنترل شده تا دمایی در حدود 70تا80% دمای ذوب ماده حرارت داده می شود وبه مدت کافی در این دما باقی می ماند وبعد به حالت کنترل شده سرد می گردد,در حالی که در مورد موادی که اختلاف نقطه ی ذوب بالا دارند دمای زینتر کردن می تواند بالای نقطه ذوب یک یا  چند ماده تشکیل دهنده باشد .

خود عمل زینتر کردن از 3 مرحله ی زیر تشکیل می شود:

1-   سوزاندن و پاک کردن مواد روانساز و چسب
2-   افزایش و نگه داشتن دمای بالا برای جوش خوردن بافت
3-   سرد کردن کنترل شده محصول نهایی برای حصول خواص نهایی
 

مراحل تف جوشی(زینترینگ) :

1-   مرحله نخست تف جوشی :
تماس نقطه ای بین دانه های پودرمنجر به رشد گلوگاههایی می شود که آهنگ  گسترش آنها بستگی به مکانیزم انتقال جرم داشته ، و هر چه سرعت رسیدن ماده از مجاری و مسیرها ی مختلف به منطقه تماس تندتر باشد تف جوشی نیز آهنگ بالاتری خواهد داشت .
در مرحله اول در یک محیط احیا کننده (محیطی که تا حدودی بازی است و مانعی برای اکسیداسیون مواد قطعه ی خام) قطعه ی خام حرارت می بیند تا چسب ویا مواد روان ساز از آن تبخیر گردند,در این مرحله ماده ی حاصل متخلخل می شود که خود همین مسئله در ساخت صافی ها و فیلتر ها چاره ساز است (به دلیل خلل و فرج ناشی از تبخیر چسب).
با تغییر اندازه دانه ها می توان مکانیزم  غالب فرایند را نیز تغییر داد ، معمولا تف جوشی  دانه های ریز تر بامکانیزم نفوذ سطحی انجام می شود و آهنگ میانگین تف جوشی نیز تندتر می باشد
بطور کلی ، رشد گلوگاه دانه های پودر ریزتر از آهنگ تند تری برخوردار بوده و با انتخاب زمان تف جوشی کوتاهتر و یا دماها ی کمتر می توان به نتایج مطلوب دست یافت . در مقابل دانه های درشت تر کند تر تف جوش شده و برای دستیابی به نتایج مشابه با مورد پیشین نیاز به زمان تف جوشی طولانی تر یا دمای بالاتری می باشد.
2-   مرحله دوم تف جوشی :
این مرحله از تف جوشی از نظر شکل گیری ویژگیهای قطعه از بیشترین اهمیت برخوردار بوده و مشخصه اصلی آن چگالش همراه با رشد دانه ها است . ساختار منافذ در مرحله میانی صاف شده ولی تا مرحله نهایی بصورت بهم پیوسته باقی می مانند . تغییرات ابعادی ناشی از تف جوشی در بسیاری از موارد مطلوب نبوده ، و در اینگونه موارد بمنظور کاهش میزان چگالش شکل دهی در فشار بالا انجام شده و زمان ودمای تف جوشی کاهش داده می شود . بعکس د رمورد فلزات دیرگداز تاکید بیشتر ، بر چگالش قطعه است. لذاست که مرحله دوم تف جوشی را باید از زوایای متفاوت مورد توجه قرار داد .
در مرحله ی دوم باز هم دما افزایش می یابد(گاهی تا 90%نقطه ذوب مخلوط) تا مواد به خوبی به هم جوش بخورند و بعد تا مدتی دما ثابت می ماند تا موقعیت ساختاری مجموعه ثابت گردد.
در آغاز مرحله دوم جدایش منفذها از مرزدانه ها ناچیز می باشد . ولی با پیشرفت فرایند چگالش ، کمتر بودن تحرک منافذ باضافه کاهش نیروی پیوند دهنده آنها باعث جداشدنشان می گردد . جداشدن منافذ از مرز دانه ها عامل محدود کنده چگالی نهایی ناشی از تف جوشی می باشد .
برای دستیابی به چگالی های تف جوشی بالا ، لازم است دشد دانه در خلال تف جوشی محدود شود ، آهنگ این رشد بهتحرک مرزدانه ، نیروی وارد برآنو نیروهای بازدارنده بستگی دارد .
طولانی بودن زمان تف جوشی برای دستیابی به ویژگیهای مطلوب و چگالش قطعه ضروری است . از طرف دیگر دما برفرایند تف جوشی تاثیری پیچیده دارد و آهنگ نفوذ ، رشد دانه و جابجایی منافذ ، جملگی فرایندهای فعال شونده با گرما می باشند . در بسیاری از مواد این اتفاقات بستگی به مورفولوژی قطعه دارد ، بعلاوه چون ریز ساختار قطعه دائما در حال تغییر می باشد . بیشترین تاثیر دما بر آهنگ نفوذ و رشد دانه می باشد وآهنگ چگالش با افزایش ضریب نفوذ و کاهش اندازه دانه ها  شدت می یابد.
3-   مرحله سوم تف جوشی :
 مرحله پایانی تف جوشی فرایندی کند است که در آن منافذ کروی مجزا ازهم بامکانیزم نفوذ حجمی منقبض می گردد. منفذی که بر روی مرز دانه قرار گرفته است بوسیله نیروی قابل ملاحظه ای که از زاویه دو وجهی کوچک ناشی می شود ، به مرز دانه وصل شده است. پس از گسسته شدن پیوند بین منفذ و مرز دانه ، لازمست منفذ آزاد شده تهیجاها رابه سمت مرزدانه های اطراف هدایت نماید تا انقباض که فرایندی کند نیز هست ، ادامه یابد .
همچنین در اثر طولانی شدن دوره گرمایش ، فرایند درشت شدن منافذ باعث خواهد شد که اندازه میانگین آنها افزایش یافته ولی از تعداد آنها کاسته شود. تفاوت بین انحنا  منافذ منجر به رشد منافذ بزرگتر در قبال از بین رفتن کوچکترها، که ناپایدارند ، خواهد شد.
فشردن پودر باعث کاهش میزان تخلخل آن و در عین حال افزایش تعداد نابجایی درپودرمی شود با توجه به کاهش تخلخل انقباض حاصل از تف جوشی نیز کم شده و زیادتر شدن نابجایی تند شدن آهنگ اولیه فرایند تف جوشی رابه دنبال خواهد داشت . بنابراین فشردن پودردر افزایش استحکام مکانیکی ، چگالی ، ثابت ماندن هندسه قطعه و کنترل ابعادی آن تاثیر مثبت بر جای می گذارد .
دلیل عمده استفاده از فرایند تف جوشی ، تاثیر آن بر ویژگیهای خشته پودراست و هر چه دامنه پیشروی آن بیشتر باشد ، معمولا قطعه از کیفیت های بالاتری برخودار می باشد.
از نقطه نظر تف جوشی کوچک بودن دانه های پودر یک مزیت بحساب می آید و هر چه دانه ها ریز تر باشند آهنگ فرایند تندتر خواهد شد ، البته این ریزی پرس کردن (فشردن) دانه ها رامشکل تر می کند. طولانی کردن زمان هر چند میزان تف جوشی قطعه راافزایش می دهد ولی هزینه رابالا برده و بعلاوه رشد دانه ها رابهمراه دارد.
دمای تف جوشی یکی از متغیرهای بسیار موثر بر تف جوشی است ، و هرچه افزایش یابد آهنگ فرایند نیز تند تر می شود ، لیکن هزینه های طراحی کوره و انرژی مصرفی در اثر بیشتر شدن دما فزونی می یابد.
تف جوشی مخلوط های پودری بامشکلات زیادی مواجه است و برای همگن شدن قطعه و حذف گرادیان ترکیب شیمیایی باید دما و زمان کنترل شود. تف جوشی مخلوط  پودرهای ریز دانه ، بخاطر کوتاه بودن مسیر های نفوذ با سهولت بیشتری انجام می شود واگر ضریب نفوذ دو مولفه پودر با هم اختلاف زیادی داشته باشد ممکن است . در قطعه منفذ ایجاد شود . این مساله ، بخصوص درحالیکه نقطه ذوب عنصر آلیاژی پایین تر باشد ، باعث متورم شدن قطعه می گردد. مثالی از این مورد افزایش آلومینیوم به آهن است ، که  ذوب ّآلومینیوم درخلال تف جوشی باعث تورم قطعه می گردد. عدم کنترل چرخه تف جوشی نیز می تواند به تشکیل فازهای مخرب از قبیل ترکیبات بین فلزی شکننده بیانجامد .
تمام فلزات ، باستثناء چند مورد ، درخلال تف جوشی نیاز به نوعی حفاظت از اکسایش دارند ، زیرا اکسید سطح پودر اتصال دانه ها از طریق نفوذ رابااشکال مواجه ساخته و از گسترش ویژگیهای مکانیکی جلوگیری می کند . اتمسفر تف جوشی همچنین می تواند به زدایش ماده روانساز وملات استفاده شده در فرایند فشردن پودر نیز کمک نماید.
با توجه به اینکه سطح دانه ها همیشه از قشر نازکی از اکسید پوشیده می باشد ، وجود اتمسفر احیاکننده نه تنها از اکسایش بیشتر آنها جلوگیری می کند بلکه هر گونه اکسید قبلی رانیز احیاء می نماید.
تف جوشی اغلب ویژگیهای مهندسی مواد را بهبود می بخشد حرکات اتمی باعث ایجاد پیوند بین ذرات شده و در نتیجه استحکام مکانیکی و دیگر ویژگیهای قطعه ارتقاء می یابد . به منظور تشدید فرایند تف جوشی می توان از فشار خارجی  و یاافزودنیها ی شیمیایی بهره گیری کرد ، اینگونه عملیات می تواند چگالی قطعه را به مقدار نظری آن برساندو از همین رو مورد توجه خاص محققین قرار گرفته است .
متالورژی پودر در انبوه سازی  قطعات از کارایی چشمیگیری برخوردار بوده و می توان از بهره وری ذاتی آن بنحو اتحسن استفاده  کرد . از جمله مزایای انکار ناپذیر این تکنولوژی که تولید اقتصادی بسیاری از فراورده ها  را میسر کرده است ، می توان به کنترل ابعادی وامکان ساخت قطعات دارای اشکال پیچیده  اشاره کرد .


برچسب‌ها: تف جوشی, دانلود مقاله, متالوژی پودر, کنترل ابعادی, زینترینگ
+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم خرداد 1392ساعت 10:59  توسط spow  | 

چرخ دنده


چرخدنده ها در بسیاری از وسایل مکانِیکی استفاده می شوند.آنها کارهای متفاوت بسیاری انجام می دهند ولی مهمترین آن کاهش دنده در تجهیزات موتوری است.این نقشی کلیدی است زیرا اغلب یک موتور کوچک چرخان با سرعت زیاد می تواند قدرت کافی برای وسیله را تولید کند ولی گشتاور کافی را نمی‌تواند

چرخدنده ها در بسیاری از وسایل مکانِیکی استفاده می شوند.آنها کارهای متفاوت بسیاری انجام می دهند ولی مهمترین آن کاهش دنده در تجهیزات موتوری است.این نقشی کلیدی است زیرا اغلب یک موتور کوچک چرخان با سرعت زیاد می تواند قدرت کافی برای وسیله را تولید کند ولی گشتاور کافی را نمی‌تواند. بعنوان مثال پیچ گوشتی الکتریکی دنده کاهشی بسیار بزرگی دارد زیرا که نیاز به گشتاور پیچشی زیادی برای پیچاندن پیچ دارد. ولی موتور فقط مقدار کمی گشتاور در سرعت بالا تولید می کند.با دنده کاهشی سرعت خروجی کاهش اما گشتاور افزایش می یابد
کار دیگری که چرخدنده ها انجام می دهند تنظیم کردن جهت چرخش است.بعنوان نمونه در دیفرانسیل بین چرخ های عقب اتومبیل شما قدرت بوسیله میل محوری که به مرکز اتومبیل متصل است منتقل می شود و دیفرانسیل باید ۹۰ درجه نیرو را بچرخاند تا در چرخها بکار برد
پیچیدگیهای بسیاری در انواع مختلف چرخدنده وجود دارد.در این مقاله خواهیم آموخت که دندانه های چرخدنده چگونه کار می کنند و درباره انواع مختلف چرخدنده که در همه نوع ابزارهای مکانیکی یافت می شوند خواهیم آموخت.

اصول اولیه

در هر چرخدنده نسبت دنده با فاصله از مرکز چرخدنده تا نقطه تماس تعیین می شود.به عنوان مثال در ابزاری با دو چرخدنده ،اگر قطر یکی از چرخدنده ها ۲ برابر دیگری باشد، ضریب دنده ۲:۱ خواهد بود.یکی از ابتدایی ترین انواع چرخدنده که می توانیم ببینیم چرخی با برامدگی هایی بشکل دندانه های چوبی است.
مشکلی که این نوع از چرخدنده ها دارند این است که فاصله از مرکز هر چرخدنده تا نقطه تماس ،وقتی که چرخدنده می چرخد تغییر می کند.این بدان معنی است که ضریب دنده وقتی چرخدنده می چرخد تغییر می کند.یعنی سرعت خروجی نیز تغییر میکند. چنانچه شما در اتومبیل خود از چرخدنده هایی شبیه به این استفاده کنید،ثابت نگه داشتن سرعت در این شرایط غیر ممکن خواهد بود و شما دائما باید سرعت را کم و زیاد کنید.
دندانه های چرخدنده های نوین پروفیل مخصوصی که دنده گستران (اینولوت involute ) نامیده می شود استفاده می کنند.این پروفیل دارای خاصیت بسیار مهم ثابت نگه داشتن نسبت سرعت بین دو چرخدنده است.در این نوع ، همانند چرخ میخی بالا نقطه تماس جابجا می شود ولی فرم گستران دندانه های چرخدنده این جابجایی را جبران می کند.برای جزئیات به این قسمت مراجعه کنید.در ادامه بعضی از انواع چرخدنده ها را میبینیم:

متن کامل تحقیق در زمینه چرخ دنده ها را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: چرخ دنده, منحنی اینوولوت, دانلود مقالات مهندسی مکانیک, چرخ دنده ساده, گیربکس
+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم خرداد 1392ساعت 10:50  توسط spow  | 

دانلود جزوه برنامه ریزی و کنترل پروژه

دانلود جزوه کنترل پروژه

جزوه 277 صفحه ای استاد امیرعباس نجفی شامل شش جزوه در یک جزوه کامل است که سرفصل های اموزشی زیر را بخوبی در زمینه مدیریت پروژه وکنترل پروژه پوشش میدهد:

برنامه ريزي و كنترل پروژه

فرآيند برنامه‌ريزي در يك نگاه

محدوده پروژه

شناسايي فعاليتهاي پروژه

يك نمونه WBS

ايجاد شبكه پروژه

شبكه گرهي   Activity On Node (AON)

برآورد مدت زمان فعاليتها

زمانبندي پروژه

نمودار گانت GANTT CHART


تنظيم برنامه مبناي پروژه يا (Baseline)

شبكه برداري

محاسبات زمانبندي پروژه در شبكه‌هاي برداري

كنترل پروژه

فرآيند كنترل پروژه

مثال براي كنترل زماني پروژه

مثال براي كنترل هزينه پروژه

موازنه زمان و هزينه

ماتريس مسئوليتها

برنامه‌ريزي منابع

تخصيص منابع محدود

استراتژيهاي حل مسئله منابع محدود

طولاني كردن مدت فعاليت و كاهش نياز به منابع در واحد زمان

الگوريتم تخصيص منابع محدود

حل مسئله و اجراي الگوريتم

برنامه‌ريزي منابع

تخصيص منابع نامحدود (تسطيح منابع)

الگوريتم برگس (Burgess )

شبكه‌هاي پيشنيازي PN

انواع ارتباط و وابستگي بين فعاليتها

محاسبات زمانبندي در شبكه پيشنيازي

PERT

تكنيك ارزيابي و بازنگري برنامه

استفاده از تخمين سه زمانه

محاسبات زمانبندي در PERT

تشخيص مسير بحراني

برای دانلود جزوه برنامه ریزی و کنترل پروژه به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود جزوه برنامه ریزی و کنترل پروژه, مدیریت پروژه, کنترل پروژه, پروژه Project Control, دانلود جزوات مهندسی صنایع
+ نوشته شده در  جمعه هفدهم خرداد 1392ساعت 12:57  توسط spow  | 

سیستمهای کنترل موجودی ERP

ERP چیست؟


کلمه ERP در اصل مخفف واژگان Enterprise Resource Planning یا سامانه تخصیص منابع سازمان است که طیف وسیعی از فعالیتهای مختلفی که به بهبود عملکرد سازمان منتهی می شود را در بر دارد. ERP توسط برنامه های کاربردی با چندین زیربرنامه کاربردی پشتیبانی می شود که فعالیتها را در گستره واحدهای عملیاتی سازمان یکپارچه می سازد. این فعالیتها می تواند بازه وسیعی از مدیریت تولید، خربد قطعات، کنترل موجودی انبار، ارسال مواد به واحدهای تولیدی تا ردگیری سفارشات را شامل شود. ERP همچنین می تواند زیر برنامه های کاربردی در زمینه مدیریت مالی و مدیریت منابع انسانی سازمان را هم در بر داشته باشد.

تعریف
ERP سیستمی است که دارای اهداف، اجزا و محدوده مشخص و معینی است.
هدف ERP – هدف از یک سیستم ERP بهبود و تسریع فرایندهای داخلی کسب و کار سازمان است که برای نیل به این منظور عموماً به مهندسی مجدد فرایندهای سازمان نیاز است.

اجزای یک سیستم ERP

نرم افزار ERP - هسته اصلی هر سیستم ERP بخش نرم افزار آن است. نرم افزار ERP در عمل بر مبنای زیر برنامه های کاربردی قرار دارد. هر یک از زیر برنامه های کاربردی فعالیتهای عملیاتی بخشی از سازمان را به شکل مکانیزه شبیه سازی می کند. زیر برنامه های معمول نرم افزارهای ERP مدیریت تولید، خرید مواد اولیه، کنترل موجودی انبار،، ارسال مواد به واحدهای تولیدی و ردگیری سفارشات را پوشش می دهد.

متن کامل سمینار اموزشی سیستم های کنترل موجودی ERP به صورت اسلایدهای پاورپوینت را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: سیستم های کنترل موجودی ERP, دانلود جزوات مهندسی صنایع, دانلود جزوات مدیریت, کنترل موجودی, Enterprise Resource Planning سامانه تخصیص منابع سا
+ نوشته شده در  جمعه هفدهم خرداد 1392ساعت 12:32  توسط spow  | 

کنترل کننده های برنامه پذیرPLC

plc از عبارت Programmable Logic control به معناي کنترل کننده منطقي قابل برنامه ريزي گرفته شده است PLC. ، کنترل کننده اي نرم افزاري است که در قسمت ورودي، اطلاعاتي را بصورت باينري دريافت و آنها را طبق برنامه اي که در حافظه اش ذخيره شده پردازش مي نمايد و نتيجه عمليات را نيز از قسمت خروجي به صورت فرمان هايي به گيرنده ها و اجرا کننده هاي فرمان(Actuators) ارسال مي کند.
به عبارت ديگر PLC عبارت از يک کنترل کننده منطقي است که مي توان منطق کنترل را توسط برنامه براي آن تعريف نمود و در صورت نياز، به راحتي آن را تغيير داد.
وظيفه PLC قبلا بر عهده مدارهاي فرمان رله اي بود که استفاده از آنها در محيط هاي صنعتي جديد منسوخ گرديده است. اولين اشکالي که در اين مدارها ظاهر مي شود آن است که با افزايش تعداد رله ها حجم و وزن مدار فرمان بسيار بزرگ شده ، همچنين موجب افزايش قيمت آن مي گردد . براي رفع اين اشکال ، مدارهاي فرمان الکترونيکي ساخته شدند ولي با وجود اين ، هنگامي که تغييري در روند يا عملکرد ماشين صورت مي گيرد ، مثلا در يک دستگاه پرس، ابعاد، وزن، سختي و زمان قرار گرفتن قطعه زير بازوي پرس تغيير مي کند ، لازم است تغييرات بسياري در سخت افزار سيستم کنترل داده شود. به عبارت ديگر اتصالات و عناصر مدار فرمان بايد تغيير کند.
استفاده از PLC تغيير در روند توليد يا عملکرد ماشين به آساني صورت مي پذيرد، زيرا ديگر لازم نيست سيم کشي ها (wiring) و سخت افزار سيستم کنترل ، تغيير کند و تنها کافي است چند سطر برنامه نوشت و به PLC ارسال کرد تا کنترل مورد نظر تحقق يابد.
از طرف ديگر قدرت PLC در انجام عمليات منطقي، محاسباتي، مقايسه اي و نگهداري اطلاعات به مراتب بيشتر از تابلوهاي فرمان معمولي استPLC . به طراحان سيستم هاي کنترل اين امکان را مي دهد که آنچه را در ذهن دارند در اسرع وقت بيازمايند و به ارتقاي محصول خود بينديشند، کاري که در سيستم هاي قديمي مستلزم صرف هزينه و به خصوص زمان است و نياز به زمان ، گاهي باعث مي شود که ايده مورد نظر هيچ گاه به مرحله عمل راه پيدا نکند.
هر کس که با مدارهاي فرمان الکتريکي رله اي کار کرده باشد به خوبي مي داند که پس از طراحي يک تابلوي فرمان، چنانکه نکته اي از قلم افتاده باشد، مشکلات مختلفي ظهور نموده، هزينه ها و اتلاف وقت بسياري را به دنبال خواهد داشت. به علاوه گاهي افزايش و کاهش چند قطعه در تابلوي فرمان به دلايل مختلف مانند محدوديت فضا، عملا غير ممکن و يا مستلزم انجام سيم کشي هاي مجدد و پر هزينه مي باشد.
اکنون براي توجه بيشتر، به تفاوت ها و مزاياي PLC نسبت به مدارات فرمان رله اي، مزاياي مهم PLC را نسبت به مدارات ياد شده بر مي شماريم:
1) استفاده از PLC موجب کاهش حجم تابلوي فرمان مي گردد .
( 2 استفاده از PLC مخصوصا در فرآيند هاي عظيم موجب صرفه جويي قابل توجهي در هزينه لوازم و قطعات مي گردد.
PLC ( 3ها استهلاک مکانيکي ندارند، بنابر اين علاوه بر عمر بيشتر، نيازي به تعميرات و سرويس هاي دوره اي نخواهند داشت.
PLC ( 4ها انرژي کمتري مصرف مي کنند.
PLC ( 5ها بر خلاف مدارات رله کنتاکتوري، نويزهاي الکتريکي و صوتي ايجاد نمي کنند.
6 ) استفاده از يک PLC منحصر به پروسه و فرآيند خاصي نيست و با تغيير برنامه مي توان به آساني از آن براي کنترل پروسه هاي ديگر استفاده نمود.
( 7 طراحي و اجراي مدارهاي کنترل و فرمان با استفاده از PLC ها، بسيار سريع و آسان است.
8 ) براي عيب يابي مدارات فرمان الکترومکانيکي، الگوريتم و منطق خاصي را نمي توان پيشنهاد نمود . اين امر بيشتر تجربي بوده ، بستگي به سابقه آشنايي فرد تعمير کار با سيستم دارد. در صورتي که عيب يابي در مدارات فرمان کنترل شده توسط PLC به آساني و با سرعت بيشتري انجام مي گيرد.
PLC ( 9 ها مي توانند با استفاده از برنامه هاي مخصوص، وجود نقص و اشکال در پروسه تحت کنترل را به سرعت تعيين و اعلام نمايند.


مبانی كنترل كننده هاي PLC

كنترل كننده هاي منطقي برنامه پذير عبارتند از: يك سيستم الكترونيكي ديجيتال كه با استفاده از حافظه هاي برنامه پذير مي توانند دستورات مشخصي را ضبط نمايند. PLC به منظور پياده سازي دستورات و توابع مشخصي بر روي ماشين ها و فرآيند هاي صنعتي استفاده مي شود. سيستم هاي PLC با توجه به نياز به كنترل كننده هاي ارزان قيمت و انعطاف پذير به وجود آمدند. درابتدا PLC ها به منظور جايگزيني كنترل كننده هاي رله اي طراحي و ساخته شدند . در PLC كنترل فرآيندها با نوشتن برنامه هاي مناسب انجام مي گيرد.
PLC ها مبتني بر ميكروپروسسور هستند و با داشتن اجزايي مانند زمان سنج، شمارنده و ثبات انتقالي كنترل فرآيند هاي پيچيده را آسان مي سازند. اين كنترل كننده ها مدارهاي واسطه استانداردي دارند،‌(ورودي و خروجي) به طوري كه اتصال مستقيم آنها به فرآيند توليد ميسر است. با استفاده از PLC مي توان بدون جدا كردن كنترل كننده از فرآيند ، ‌برنامه كنترلي آن را تغيير داد. نصب و راه اندازي سيستم هاي PLC در مقايسه باكنترل كننده هاي رله اي به زمان بسيار كمتري نياز دارد. اختلاف اصلي PLC با يك ميكرو كامپيوتر عبارت است از:
در PLC برنامه هاي استفاده شده در فرآيندها و ماشين آلات بيشتر به صورت اجراي منطق مشخصي از يك سري فرامين كه به صورت قطع و وصل و سوئيچ مي باشد . مدارات ارتباطي با سنسورها و عملگرهاي سخت افزاري خارجي در داخل خود كنترل كننده و به صورت يكپارچه ساخته شده است. PLC به صورت كاملا صنعتي و قابل اطمينان جهت استفاده در محيط هاي صنعتي با شرايط محيطي داراي ارتعاش ، نويز، حرارت و رطوبت ساخته شده است.

مهم ترين مزاياي استفاده از PLC :

• استفاده از PLC حجم تابلوهاي فرمان را كاهش مي دهد.
• استفاده از PLC مخصوصا در فرآيندهاي پيچيده موجب صرفه جويي در وقت
و هزينه مي گردد.
• PLC استهلاك مكانيكي ندارد، بنابر اين علاوه بر طول عمر بيشتر نيازي به
سرويس و تعميرات دوره اي ندارد.
• مصرف انرژي PLC بسيار كمتر از مدارهاي رله اي است.
• PLC نويزهاي صوتي و الكتريكي ايجاد نمي كند.
• طراحي و اجراي مدارهاي منطقي با PLC بسيار آسان و سريع است.
• ايجاد تغييرات و تنظيمات در PLCآسان و سريع است.
• عيب يابي مدارت كنترل و فرمان با PLC به سهولت انجام مي شود و معمولا PLC خود داراي برنامه عيب يابي مي باشد.
• اتصالات ورودي – خروجي و سطوح سيگنال استاندارد دارند.

معمولا يك ولتاژ 24 ولت از ورودي اصلي برق PLC ايجاد گرديده و براي اتصال الكتريكي ورودي ها استفاده مي شود . سويئچ ها يا سنسورهاي باينري خارجي مي توانند به ورودي هاي PLC متصل گرديده و همانطور كه بيان شد اين سوئيچ ها مي توانند به صورت باز يا بسته باشند .
در صورتي كه PLC روشن باشد خروجي هاي PLC براساس منطق برنامه پذيري شده در PLC و وضعيت ورودي هاي آن روشن يا خاموش مي گردند. بارهاي خارجي توسط رله ،‌ ترانزيستور يا تراياك با توجه به قدرت مورد نياز توسط بورد هايي كه در داخل PLC تعيين شده اند روشن يا خاموش مي گردند . براي بارهايي كه قدرت زيادي لازم دارند از يك طبقه مدار قدرت به علاوه مدار فران PLC استفاده مي گردد. ورودي و خروجي هاي PLC توسط شماره هايي كه موقعيت پورت آن را نمايش مي دهد مشخص مي شوند .

سازنده هاي مختلف شماره گذاري هاي مختلفي به كار مي برند. البته ويژگي هاي مشتركي نيز در آنها وجود دارد. معمولا شماره ها بصورت باينري و با ضرايب چهار يا پنج بيتي مي باشند .
مثلاً شركت هاي (TI) Texas Instruments و شركت ميتسوبيوشي (Mitsubishi) از سمبل X براي ورودي و از Y براي نمايش خروجي استفاده مي كنند.

منطق برنامه ريزي در PLC به معناي آن است كه فرآيندهايي كه توسط PLC كنترل مي شوند داراي سنسورها و عملگرهايي هستند كه داراي دووضعيت ،‌ خاموش يا روشن مي باشند.

شماتيك كلي PLC ها

ساختمان داخلي يك PLC كم و بيش مانند ساختمان داخلي هر سيستم ريز پردازنده ديگر است. نحوه كار PLC در ابتداي راه اندازي ، مانند هر سيستم مبتني بر پردازنده ، ‌در PLC نيز برنامه سيستمي اجرا مي گردد . پس از اجراي برنامه سيستمي و چك شدن سخت افزار، ‌در صورتي كه شرايط لازم براي ورود به حالت اجرا (RUN) فراهم باشد ،‌برنامه كاربر فراخوانده مي شود و براي اجراي برنامه كاربر ابتدا تمام ورودي هاي PLC بطور يك جا فرا خوانده مي شود و وضعيت آنها (صفر-يك) در مكاني به نام تصوير ورودي (Input-image-Area) نوشته مي شود. PLC در خلال اولين scan برنامه ، از داده هاي تصوير ورودي استفاده مي نمايد .
توجه كنيد در صورتي كه در طول اولين scan ، ‌تغييراتي در ورودي ها حاصل شود،‌اين تغييرات تا scan بعدي به مكان تصوير ورودي ها انتقال نمي يابد. PLC ضمن scan برنامه كاربر نتايج حاصل را در مكاني به نام تصوير خروجي (Output-image-Area) مي نويسد و بعد از اجراي كامل برنامه و در پايان،‌نتايج را بطور يك جا به خروجي ها ارسال مي دارد. خواندن يك جاي ورودي ها و ارسال يك جاي خروجي ها ،‌ صرفه جويي قابل توجهي در زمان به دنبال دارد زيرا خواندن يا نوشتن با آدرس دهي يك به يك زمان زيادي را به خود اختصاص مي دهد . از جمله مزاياي دسترسي به مكان هاي تصوير خروجي يا ورودي آن است كه امكان Set يا Reset نمودن هر يك از بيت هاي ورودي يا خروجي را مستقل از وضعيت فيزيكي آنها فراهم مي نمايد و اين كار مزيت بزرگي به هنگام عيب يابي يك برنامه نوشته شده محسوب مي شود.
روش فوق در عين مزايايي كه ذكر گرديد ،‌ مسئله اي به نام زمان پاسخ دهي برنامه را به وجود مي آورد . زمان پاسخ دهي مدت زماني است كه طول مي كشد تا PLC تمام برنامه كاربر را scan نمايد و در اين مدت تغييرات به وجود آمده در ورودي ها وارد مكان تصوير ورودي نمي گردد و خروجي ها نيز به حالتي كه در scan قبلي بودند باقي مي مانند. اين امر در فرآيندهايي با سرعت تغييرات بالا مشكل آفرين خواهد بود، مخصوصاً زماني كه برنامه كاربر طولاني باشد مدت زمان زيادي صرف scan برنامه مي گردد. همچنين گاهي ملاحظات ايمني لازم مي دارد كه تغييرات آني بعضي از ورودي ها همواره مورد توجه قرار گيرد كه در اين صورت زمان پاسخ دهي ممكن است مانع از ثبت به موقع اين تغييرات شود .
براي حل اين مشكل در زبان هاي برنامه نويسي دستورات خاصي گنجانده شده است. با توجه به سرعت بالاي PLC هاي امروزي وكندي فرآيند هايي كه توسط آن كنترل مي گردند زمان پاسخ دهي در شرايط عادي معمولاً مشكلي ايجاد نمي كند.البته ناگفته نماند مانیتور كردن برنامه كنترلی اغلب به زمان اسكن می‌افزاید، چرا كه CPU كنترلر مجبور است وضعیت كنتاكتها، رله‌ها ، تایمر‌ها و... را روی CRT یا هر وسیله نمایشگر دیگری بفرستد.
این سیستم می‌تواند بدون نیاز به سیم‌بندی و قطعات جانبی و فقط از طریق نوشتن چند خط برنامه تا صدها تایمر را در آن واحد كنترل و استفاده نماید.


قطعات ورودی

هوشمند بودن سیستم اتوماسیون بیشتر مربوط به توانایی PLC در خواندن سیگنال های ارسالی از انواع ورودی‌های دستی، اتوماتیك و حس‌گرهای خودكار می‌باشد. قطعات ورودي نظیر شستی‌های استارت/ استاپ ، سوئیچ‌ها، میكرو‌سوئیچ‌ها، سنسورهای فتوالكتریك، proximity ، level sensor ، ترموكوپل، PT100 و... PLC از این سنسورها برای انجام عملیاتی نظیر تشخیص قطعه روی نوار نقاله حامل قطعات، تشخیص رنگ، تشخیص سطح مایعات داخل مخزن، آگاهی داشتن از مكانیزم حركت و موقعیت جسم، تست كردن فشار مخازن و بسیاری موارد دیگر، استفاده می‌كند. سیگنال های ورودی یا دیجیتال هستند و یا آنالوگ، كه در هر صورت ورودی‌های PLC را می توان در مدهای مختلف تنظیم و مورد استفاده قرار داد.

قطعات خروجی

همانطوری كه می‌دانید یك سیستم اتوماسیون شده بدون داشتن قابلیت اتصال به قطعات خروجی از قبیل سیم‌پیچ، موتور، اینورتر، شیربرقی ، هیتر و ... كامل نخواهد بود.
قطعات خروجی نحوه عملكرد سیستم را نشان می‌دهند و مستقیما تحت تاثیر اجرای برنامه كنترلی سیستم هستند. در خروجی‌های PLC نیز مدهای مختلفی برای اعمال سیگنال به المان های خروجی وجود دارد. که در این میان رله ها به عنوان نقش واسط بین PLC و المان های خروجی عمل می کنند.
جایگاه کنترل کننده های برنامه پذیر در صنعت

امروزه در بین كشورهای صنعتی ، رقابت فشرده و شدیدی در ارائه راهكارهایی برای كنترل بهتر فرآیندهای تولید ، وجود دارد كه مدیران و مسئولان صنایع در این كشورها را بر آن داشته است تا تجهیزاتی مورد استفاده قرار دهند كه سرعت و دقت عمل بالایی داشته باشند.
بیشتر این تجهیزات شامل سیستم‌های استوار بر كنترلرهای قابل برنامه‌ریزی (Programmable Logic Controller) هستند. در بعضی موارد كه لازم باشد می‌توان PLCها را با هم شبكه كرده و با یك كامپیوتر مركزی مدیریت نمود تا بتوان كار كنترل سیستم‌های بسیار پیچیده را نیز با سرعت و دقت بسیار بالا و بدون نقص انجام داد. قابلیت‌هایی از قبیل توانایی خواندن انواع ورودی‌ها (دیجیتال ، آنالوگ ، فركانس بالا...) ، توانایی انتقال فرمان به سیستم‌ها و قطعات خروجی ( نظیر مانیتورهای صنعتی ، موتور، شیر‌برقی ، ... ) و همچنین امكانات اتصال به شبكه ، ابعاد بسیار كوچك ، سرعت پاسخگویی بسیار بالا، ایمنی ، دقت و انعطاف پذیری زیاد این سیستم‌ها باعث شده كه بتوان كنترل سیستم‌ها را در محدوده وسیعی انجام داد.
در کشور ما نیز به دلیل وجود پتانسیل های بزرگ صنعتی استفاده گسترده ای از این سیستم ها در صنایع مختلف به خصوص صنایع مادر مانند: نفت ، گاز و پتروشیمی می شود. و به جرات می توان گفت کنترل کننده ها جزء لاینفک صنایع موفق کشور به حساب می آیند. تاثیری که PLC ها بر کیفیت ، کمیت و مدیریت تولیدات می گذارند ، در سال های اخیر اکثر کارخانجات و صنایع مهم کشور را وارد یک رقابت گسترده برای مجهز شدن به این سیستم ها کرده است .
در حال حاضر صنعت کشور نیازمند نگرشی نوین در امر کنترل است. روش های قدیمی باعث کاهش بهره وری و افت کیفیت شده است .به همین دلیل برای رشد کیفیت و سرعت و دقت در تولید، نیاز به سیستم های جدیدی است که به صورت مکانیزه امر کنترل را به عهده بگیرد.یکی از این سیستم ها کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر یا PLC می باشد.
نبود هماهنگی مناسب بین صنعت و دانشگاه ، کمبود فضاها و امکانات آموزشی ، سنتی بودن صنایع و نداشتن حمایت های مالی مناسب برای تغییر سیستم ها ، تحریم های اقتصادی و... باعث شده است تا فاصله زیادی با کشورهای صنعتی دنیا داشته باشیم.
اما آنچه مهم است اینکه امروزه اهمیت یادگیری و به کارگیری این سیستم ها در بین دانشجویان و مهندسان برق بیش از پیش گردیده است و فرصت های آموزشی مناسبی نیز ایجاد گردیده است.

تولید کنندگان بزرگ PLC در جهان

ازمهمترین شرکت های تولید کننده PLC می توان شرکت MITSUBISHI,AEG,OMRON,SIEMENS را نام برد.
یکی از قویترین این شرکت ها که در صنعت کشور ما نیز حرف اول را می زند شرکت SIEMENS است که محصولات بسیار متنوعی را در دهه اخیر به بازار عرضه کرده است. در این مقاله سعی شده است اندکی راجع به سیستم های نام آشنای SIEMENS نگاشته شود.
در طبقه بندي محصولات زيمنس، PLC ها در زير مجموعه محصولات SIMATIC قرار مي گيرند. برخي از آنها به صورت COMPACT طراحي و ساخته شده اند، به اين معنا که مبنع تغذيه و CPU و مدولهاي ورودي و خروجي به صورت يکپارچه در کنار هم به يکديگر متصل هستند و يک واحد تلقي مي شوند. برخي ديگر به صورت مدولار(MODULAR) هستند که بر خلاف نوع COMPACT کاربر مي تواند مدولهاي دلخواه از آن خانواده را بسته به نياز خود انتخاب و در کنار هم گردآورد.
PLCهاي زيمنس به طور کلی در 5 گروه تقسيم مي شوند:
1- simatic S5
2- Simatic S7
3- LOGO
4- Simatic C7
5- Simatic 505


SIMATIC S5
کنترل کننده SIMATIC S7 که یکی از کنترل کننده های نسبتا قدیمی است در انواع مختلف مثل S5-90U یا S5-95U به صورت (COMPACT) بوده و حوزه عملکرد مخصوص دارند، اما انواع دیگری مثل S5-100U یا S5-115U به صورت مدولار بوده و برای کنترل های وسیع تر استفاده می شود که ورودی و خروجی های بیشتری دارند و می توانند عملیات منطقی بیشتری را انجام بدهند.
در S5 می توان PLC هایی را استفاده کرد مثل S5-135U یا S5-155U که بتوانند حوزه عملکرد بسیار وسیعی داشته باشند.
نوع PLC S5 در تمام انواع آن را که ذکر شد می توان توسط نرم افزار STEP 5 برنامه نویسی یا PROGRAM کرد.

SIMATIC S7
اين PLC ها بعد از S5 عرضه شده اند و خود به سه خانواده مختلف تقسيم مي شود :
S7-200 :كه به صورت COMPACT است و براي سيستم هاي کنترلي کوچک به کار مي رود.

S7-300: که خود به سه نوع S7-300C , S7-300Fو S7-300 تقسیم می شود، به صورت MODULAR است و عملکرد متوسط دارد.

S7-400 :که خود به سه نوع S7-400 , S7-400H , S7-400FHتقسیم می شود، MODULAR است ولي مي تواند حوزه عملکرد وسيع داشته باشد.
اين PLC ها با نرم افزار STEP7 برنامه نويسي و پيکر بندي مي شوند.

LOGO
LOGO کنترل کننده ساده وارزان قیمتی است که برای کنترل های کوچک مثل ساختمان و دستگاه های کوچک و دربرخی موارد آموزشی کاربرد دارد.این PLC هم COMPACT است و برنامه ريزي آن توسط کليد هاي روي آن انجام مي شود. البته می توان برای ورودی یا خروجی های بیشتر از اسلات های اضافی که در بازار وجود دارد استفاده کرد.
برای برنامه نویسی این PLC از نرم افزار logo!soft comfort استفاده می شود.

Simatic c7
ترکيبي از S7-300 وoperator control است و علاوه بر اينکه کار کنترلي را انجام مي دهد بر روي نمايشگر آن مي توان پيغام ها و رخداد ها و مقادير مربوط به فرآيند را ديد و اعمال را نيز مي توان توسط صفحه کليد روي آن اعمال نمود.
C7 به صورت compact بوده و انواع مختلفي دارد که توانايي هاي متفاوتي دارند. براي برنامه نويسي اين PLC بايد علاوه بر نرم افزار STEP7 نرم افزار PROTOOL نيز روي کامپيوتر نصب شود.

Simatic 505
سري 505 که خود انواع مختلفي دارد، براي کاربرد در حوزه هاي کوچک و متوسط طراحي شده است و همه اعضاي اين خانواده به صورت COMPACT عرضه مي شوند و برنامه نويسي آنها با نرم افزار TISOFT انجام مي گيرد .


SIMATIC MANAGER نرم افزار قدرتمند کنترل کننده های SIEMENS

آنچه مسلم است همیشه در کنار یک سخت افزار قوی وجود نرم افزاری قدرتمند و منحصر به فرد الزامی است، واین از دید طراحان شرکت زیمنس دور نمانده است.
وجود رقبای بزرگ و مصرف کننده های قدرتمند این شرکت را بر آن داشته است که روز به روز بر تعداد تولیدات متنوع خود بیفزاید و برای تثبیت جایگاه خود در این صنعت ، نرم افزاری را روانه بازار کند که بی شک در نوع خود بی نظیر است.

نرم افزار SIMATIC MANAGER برای برنامه ریزی PLC های خانوادهSIMATIC طراحی شده است.
در نگاه اول این نرم افزار را به دو دسته تقسیم می کنیم:
1- STEP7-MICROWIN که برای PLC های S7-200 به کار می رود.
2- STEP7 که برای S7-400 , S7-300 و همچنین C7 به کار می رود.
مورد دوم یعنی STEP7 نسخه های مختلفی دارد که آخرین آنها نسخه STEP7 V5.4 است که اخیرا عرضه شده است.
به طور کلی این نرم افزار قادر به انجام امور زیر روی کنترل کننده ها و متعلقات آنها می باشد:
• پیکر بندی سخت افزار و و تنظیم پارامترهای آن ( عملیات پیکر بندی سخت افزار حتی در مد کاری RUN نیز امکان پذیر است).
• پیکر بندی و تنظیم ارتباطات شبکه
• برنامه نویسی
• تست ، راه اندازی و عیب یابی


STEP7 MINI , STEP7 LITE
این دو، نسخه هایی از STEP7 هستند که نسبت به STEP7 پایه V5.3) یا (V5.4 امکانات کمتری در آنها وجود دارد و برای کارهای نسبتا ساده تر طراحی شده اند. به عنوان مثال نسخه LITE :
فقط برای S7-300 و C7 قابل استفاده است.
برنامه نویسی فقط به سه زبان LAD , STL وFBD امکان پذیر است.
ارتباط با شبکه را پشتیبانی نمی کند.


STEP7 PROFFESIONAL

در این نسخه علاوه بر STEP7 V5.4 پکیج های دیگری که قبلا به صورت OPTIONAL عرضه می شدند یک جا ارائه شده اند که عبارتند از:
• S7-PLCSIM سیمولاتور نرم افزاری است.
• S7-PDIAG برای تشخیص عیب به کار می رود.
• S7-GRAPH برای برنامه نویسی به صورت SFC به کار می رود.
• S7-SCL برای برنامه نویسی به صورت ST به کار می رود.


برچسب‌ها: کنترل کننده های برنامه پذیر, PLC, Programmable Logic control, مبانی PLC, کنترل
+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم خرداد 1392ساعت 20:17  توسط spow  | 

كنترل بو و مزه آب

پرسنل با تجربه سيستمهاي آبرساني بخوبي آگاهند كه بيشترين شكايت ها به بو و مزه آب آشاميدني مربوط مي شود. در اينجا مشكلات رايج بو و طعم آب و تكنيكهايي براي بهبود آن مطرح مي شود.
در حقيقت يكي از دلايلي كه مردم آب بطري شده را ترجيح مي دهند اين است كه مزه و بوي كمتري در آن احساس مي شود با استفاده از بعضي روش هاي تصفيه مي توان اين شكايت ها را كمتر كرد.
   بعضي از اين شكايت ها در مورد آب به قرار زير است:                                              
1- بوي فاضلاب
2- بوي كلر
3- مزه و بوي كلر
4- بوي تخم مرغ گنديده
5- مزه يا بوي نفت
6- مزه يا بوي فلز
7- مزه يا بوي ماهي يا خا ك
بررسي مشكلات بو و مزه آب، به چند دليل تا حدودي مورد پرسش و ترديد قرار دارد. اول اينكه اين مسئله به بيني و زبان استفاده‌كنندگان بستگي دارد به عبارتي ديگر حساسيت  بيني و زبان افراد مختلف، متفاوت مي‌باشد بو و مزه اي كه از نظر يك نفر بد مي‌باشد ممكن است براي ديگري بطور كامل قابل قبول باشد.
دوم اينكه فاكتورهايي كه موجب اين مشكلات مي شوند به عنوان آلوده كننده هاي ثانويه به حساب مي آيند و سيستمها آنها را پيگيري نمي‌كنند.
با اين وجود اين مشكلات را مي توان با روش هاي تصفيه روزمره كه بسياري از آنها ساده و ارزان هستند برطرف كرد.

1- بوي فاضلاب
بعضي مشكلات مزه و بوي آب به مراحل تصفيه يا تكنيك هاي آن مربوط نيستند بلكه از تجهيزات نگهداري آب ناشي مي شوند.
اگر آب مزه يا بويي شبيه فاضلاب يا بوي ماندگي دارد، علت آن اغلب ساكن ماندن آب، ماندن آب در انتهاي لوله ها، لوله كشي هاي طويل و شبكه هاي كم مصرف است. بهترين راه حل اين مشكل نگهداري مناسب و جريان سريع آب در فواصل زماني معين در سرتاسر لوله‌هاي آب مي باشد.
2- بوي كلر
چنانچه آب شبكه بوي كلر بدهد اما مزه قابل تشخيصي ندارد اين امكان وجود دارد كه آب، به كلر بيشتري نياز دارد. كلر باقيمانده سه قسمت دارد:
1- تركيبي     2- آزاد     3- كل
مجموع كلر باقيمانده تركيبي و كلر باقيمانده آزاد، كلر باقيمانده كل مي باشد.

وقتي كلر مورد نياز مطلوب باشد، كلر باقيمانده تركيبي، افزايش يافته، احتمالا با تركيبات آلي يا آمونياك در آب تركيب شده و كلر آلي و كلرآمين ها را تشكيل مي دهند. اين تركيبات ممكن است موجب مشكلات بو و مزه در آب شوند.افزودن كلر بيشتر، مطابق شكل 1 منحني نقطه شكست كلر در آب، آب تصفيه شده را بالاتر يا آنسوي نقطه شكست منحني مي برد و موجب ايجاد كلر باقيمانده آزاد قابل استفاده مي شود.
كارشناس آب مي تواند با استفاده از كيت كلرسنجي در محل شكايت، كلر باقيمانده آزاد و كل را اندازه گيري كند.
اگر كلر باقيمانده آزاد صفر يا كمتر از كلر باقيمانده كل باشد، جايي در سيستم توزيع آب، نياز به كلر دارد.
براي افزايش كلر باقيمانده آزاد،  مي توان در سيستم توزيع در منطقه نزديك محل شكايت، جريان تند آب ايجاد كرد. اگر جريان تند آب،  نتيجه نداد متصدي كار بايد دز كلر را در نزديكترين محل كلرزني افزايش داده و سپس دوباره آب را با شدت به جريان اندازد.
به خاطر داشته باشيد كه شما با فرآورده هاي جانبي كلر سروكار داريد و بايد به اندازه كافي كلر اضافه كنيد تا كلر باقيمانده آزاد نزديك يا برابر با مقدار كلر باقيمانده كل شود.
براي اطلاعات بيشتر در مورد كلر به وب سايت زير مراجعه كنيد:
www.nesc.wvu.edu/ndwc.

3- مزه و بوي كلر
 اگر آب شبكه كاملا بو و مزه كلر دارد معمولا به اين معني است كه كلر باقيمانده بالايي دارد البته نه بيش از 4 ميلي گرم در ليتر يا PPM بلكه درحدي كه براي مصرف كننده نامطبوع باشد.
اگر فاصله ايستگاه كلرزني تا انتهاي خطوط شبكه آب طولاني است براي بدست آوردن كلر باقيمانده، در انتهاي سيستم توزيع، به كلرزني بيشتري نيازاست. دراين حالت افراد نزديك به نقطه كلريناسيون يا محل نصب دستگاه كلرزني، شايد كلر باقيمانده بالاتري داشته باشند كه موجب شكايت آنها شود.
يك راه براي كمك به كاهش ميزان بالاي كلر، افزودن سيستم كلرزني تقويتي در مسير سيستم توزيع خواهد بود.
اين كار مي تواند در يك ايستگاه پمپاژ تقويتي، دريچه يا شيرفلكه سردابه، يا ايستگاه كاهش فشار، صورت گيرد. الكتريسته قابل دسترسي براي بكار افتادن پمپ كوچك تزريق كلر  بايد تامين شود. وقتي اين پمپ، كلر را تزريق مي كند، فشار را در مسير تزريق كلر محاسبه مي‌كند.
اگر سيستم بودجه لازم را ندارد يا محلي براي نصب سيستم كلريناسيون تقويتي وجود ندارد و كلر باقيمانده در محدوده حداكثر است، مي توان پيشنهاد كرد كه مصرف كننده، يك فيلتر كربن فعال نصب كند. اين فيلتر، كلر باقيمانده را كاهش داده يا حذف خواهد كرد.
اندازه گيري كلر باقيمانده در يك محل مصرف آب، يا خانه داراي فيلتر كربن فعال، بايد قبل از فيلتر انجام شود. 
درمواقع گرم در طول تابستان، كلر از بين مي رود و سيستم به كلر بيشتري نياز پيدا مي كند. ممكن است سرمايه گذاري براي تامين سيستم كلريناسيون تقويتي براي چند ماه در طول سال امكان پذير نباشد. در صورت وجود تانكر ذخيره آب، مي توان مقدار كلر لازم براي تانكر را محاسبه كرد و به آب افزود.
اين روش در طول ماههاي گرم تابستان، جايگزين ايستگاه تقويت كلر مي باشد، البته يك نفر مجبور خواهد بود از تانكر ذخيره آب بالا رود و كلر مورد نياز را به آب اضافه كند.

4- بوي تخم مرغ گنديده
بوي شبيه به تخم مرغ گنديده، شكايتي رايج در سيستم هاي آب زير زميني است كه علت آن سولفيد هيدروژن H2S  مي باشد. H2S جزء استانداردهاي آب آشاميدني نيست، ولي ممكن است در يك سطح ثابت تنظيم شود. گرچه سولفيد هيدروژن در سطوح پايين 2-1 PPM معمولا خطري براي سلامتي ايجاد نمي كند ولي دردسرساز است.
اگر شكايت از سيستم آب سطحي است مشكل مي تواند ناشي از استفاده نكردن از آب يا آلودگي به فاضلاب باشد، كه اين موضوع بايد فورا بررسي شود.
اگر شكايت فقط مربوط به آب گرم درخانه يك مصرف كننده باشد، مشكل شايد به مخزن آب گرم مربوط باشد.
ميله منيزيمي كه براي كنترل زنگ زدگي در هيترها به كار مي رود مي تواند به طور شيميايي سولفات را به H2S تبديل كند. جابجا كردن يا تعويض اين ميله منيزيمي با ميله آلومينيمي ويا فلزات ديگر، ممكن است وضعيت را بهتر كند.
بهترين روش براي بهبود آب حاوي H2S، هوادهي آن است كه به روش هاي مكانيكي يا شيميايي انجام مي شود.
هوادهي مكانيكي مي تواند به سادگي با سرازير كردن آب برروي دانه هاي يك مخزن تخليه، يا پمپ كردن آب به بالاي يك برج و فرو‌ريختن در ميان صفحه هاي سوراخ دار (اريفيس) كه هوادهي انباشته نيز ناميده مي شود، انجام گيرد.
هرچه ميزان گاز سولفيد هيدروژن بيشتر باشد، برج يا مجموعه برج ها بايد بلندتر باشند.
اين مراحل زمان بيشتري براي بيرون دادن H2S در هوادهي مي دهد. بايد مطمئن شد، مخزن آب يا برج به طور مناسب به بيرون تخليه شود.
در هوادهي شيميايي، آب با استفاده از مواد شيميايي اكسيدكننده مانند پرمنگنات پتاسيم يا كلر، با حداقل زمان تماس 20 دقيقه تصفيه مي‌شود.
هوادهي چه مكانيكي چه شيميايي، بايد قبل از هر تصفيه ديگر، يا در مراحل اوليه تصفيه، و قبل از فيلترها (اگر فيلتر در تصفيه آب به كار مي‌رود) انجام گيرد.
روش هاي تصفيه ديگر شامل تعويض يون، فيلترهاي اكسيد كننده، فيلترهاي شن سبز منگنز، يا فيلتر كربن است.
اگر ميزان H2S پايين باشد، فيلتر ذغال كربن مناسب خواهد بود.

5- مزه يا بوي نفت
گاهي اوقات در مخازن آب زير زميني، مزه يا بوي نفت احساس مي شود. كه امكان دارد به دليل نزديكي به مناطق نفتي و گازي باشد. اغلب، آلودگي اصلي دراين موارد بنزين است.
استانداردهاي ملي اوليه آب آشاميدني آژانس حفاظت محيط آمريكا، حداكثر سطح آلودگي (MCL) براي بنزين را  005/0 ميلي گرم در ليتر يا PPM و با هدف سلامت عمومي در حد صفر قرار داده است.
اگر آلودگي خيلي جدي نباشد، بهترين راه براي تصفيه آب زيرزميني، استفاده از فيلترهاي كربن فعال در محل خروج آب از چاه مي باشد. سپس قبل از ورود آب  به مخزن، كلر به آب تزريق شود. آب در مخزن، در مدت زمان مورد نياز جهت تماس با كلر قرار مي گيرد. مخزن آب بايد به اندازه اي باشد كه براساس مصرف، آب  حداقل 20 دقيقه يا بيشتر  در تماس با كلر باشد.
اگر آلودگي جدي تر باشد، هوادهي انباشته با وسايل مكانيكي همراه با فيلتر كربن فعال و كلر ممكن است ضروري باشد. فيلترهاي كربن فعال بايد به طور دوره اي تعويض شوند.
اگر اين روش جواب نداد، ممكن است مجبور به حفر چاه جديد شويد البته ضمانتي وجود ندارد كه با مشكلات مشابه روبرو نشويد.

6- مزه يا بوي فلز
اگر PH آب پايين باشد، آب اسيدي است و مي تواند باعث خوردگي لوله هاي فلزي سيستم توزيع و لوله هاي مسي شود و اين مواد وارد آب مي شوند.
در پايان تصفيه آب، بايد PH اسيدي را با سود سوزآور يا سديم هيدروكسيد، خاكستر سود يا جوش شيرين (soda ash) يا نوع ديگري از تعديل كننده PH، تنظيم كرد.
وقتي يك افزودني مايع به كار مي بريد، خاكستر سود را با آب گرم مخلوط كنيد اين كار به حل كردن مواد، قبل از تزريق آن به داخل آب كمك خواهد كرد. همچنين داشتن اتاق حرارت، جايي كه افزودني مايع در 62 درجه فارنهايت يا بالاتر قرار دارد، از كريستاله شدن سود يا خاكستر سود جلوگيري مي كند. سود سوزآور در دماي حدود 54 درجه فارنهايت كريستاله مي شود.
اگر تنظيم PH جواب نداد، راه ديگري براي جلوگيري از خوردگي فلز، روكش كردن سطح داخلي لوله ها با استفاده از سديم هگزامتافسفات و ارتوفسفات روي مي باشد. اين كار هم چنين باعث مي شود، آهن و منگنز در سيستم توزيع  به صورت معلق بمانند.
اگر لجن حاصل از تصفيه خانه هاي آب در زمين هاي كشاورزي استفاده مي شود يا به تصفيه خانه هاي فاضلاب لوله كشي مي شود، در اين صورت روي ارتوفسفات چون يك فلز سنگين است، مي تواند مشكلات جانبي ايجاد كند.


7- بوي ماهي يا خاك
شكايت ديگر از آب شامل مزه وبوي ماهي يا خاك است كه معمولا در برگشت به منبع آب مي تواند به حد جزئي كاهش يابد و در فصول مختلف متفاوت است. يكي از علل ايجاد اين مشكل مي تواند رشد جلبك ها باشد. جلبك ها معمولا به رنگ سبزآبي هستند و اگر در منبع آب وجود داشته باشند ديدن آنها بسيار آسان است.
اگر گرده هاي جلبك در منبع آب وجود داشته باشد، مي توان كريستال آبي رنگ بي بو يا پودر خاكستري رنگ سولفات مس را براي كشتن جلبك ها به آب اضافه كرد.
براي اطمينان از كنترل پخش مقدار مناسب اين ماده روي سطح  منبع آب،  با يك سازنده مواد شيميايي مشورت كنيد.
گاهي اجازه نمي دهند سولفات مس به رودخانه ها و نهرها اضافه شود، زيرا ماهي ها و ديگر موجودات زنده آبزي را مي كشد. افزودن اين تركيب به مقدار مناسب به منابع آب آشاميدني، ممكن است مورد قبول باشد. اين منابع بايد در طول سال، درزمان هاي مختلف بازرسي شوند.
 روش هاي ديگري جايگزين سولفات مس هم وجود دارد. به طور مثال افزودن يك پمپ هوادهي به مخزن آب كه مي تواند با باطري انرژي خورشيدي يا نيروي باد و يا اتصال مستقيم برق كار كند، و هم چنين علاوه بر كاهش جلبك ها مي تواند سولفيد هيدروژن، آهن، منگنز و فسفر را نيز كاهش دهد.
 مشكل ديگر در فصل پاييز با ورود مواد آلي حاصل از برگها و گياهان مرده به آب روي مي دهد. سال ها، از پرمنگنات پتاسيم براي كنترل بو و مزه آب ناشي از مواد آلي گياهي استفاده مي شده است.
پرمنگنات پتاسيم معمولا به صورت مايع قهوه اي تيره يا پودر دانه درشت قهوه اي تيره است، كه مي تواند به صورت خشك يا مايع اضافه شود.
افزودن پرمنگنات پتاسيم به آب خام، براي بهره وري از زمان ماندن در خط انتقال آب خام و اطمينان از مصرف همه اكسيدان ها قبل از افزودن مواد شيميايي ديگر، مانند كلر، منعقد كننده ها مانند زاج، يا كربن فعال است.
ميزان مقدار معمول پرمنگنات پتاسيم براي كنترل بو و مزه آب، بين 5/2- 5/0 ميلي گرم در ليتر بسته به درجه آلودگي آب خام است. ميزان متوسط تقريبا 0/1 ميلي گرم در ليتر  است. براي تعيين ميزان آن از روش جار تست استفاده مي شود.
روش هاي اندازه گيري پرمنگنات پتاسيم باقيمانده، به خوبي مي تواند براي تعيين نسبت افزودن آن به كار رود.
كربن فعال گزينه ديگر، در تصفيه آب است كه مي تواند همراه با پرمنگنات پتاسيم به كار رود. پودر كربن فعال مي تواند به صورت مخلوط در يك محلول آبي (slurry)، به حوضچه رسوب يا روي سطح فيلتر، در مراحل تصفيه افزوده شود.
اگر هردو، پرمنگنات پتاسيم و كربن فعال را به كار مي بريد، پرمنگنات را، قبل از كربن فعال اضافه كنيد. در بعضي سيستم هاي خيلي كوچك، پودر را به صورت دستي برسطح حوضچه هاي رسوب يا فيلتر ها و در مواقع لزوم پخش مي كنند.
كربن فعال به شكل گرانولي در دسترس است و مي‌توان به صورت يك لايه 3- 2 اينچي روي سطح فيلتر اضافه كرد. لايه كربن گرانولي بايد بعد از يك دوره زماني، برداشته شود، زيرا اثرش را از دست داده و براي فيلترها مضر خواهد بود.
كربن فعال، كلر باقيمانده را در آب خروجي كاهش داده يا حذف خواهد كرد. بنابراين قبل از محل كلرزني اضافه شود.
كربن فعال هم چنين مي تواند به شكل جامد به عنوان فيلترهاي كربن بيروني (extruded) به كار رود. گرچه گرانتر است و بايد در داخل سيستم قرار گيرد.


برچسب‌ها: كنترل بو و مزه آب, تصفیه اب, کلرزنی, بو مزه اب کلر تصفیه فاضلاب کریستاله شدن, شیمی اب
+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم خرداد 1392ساعت 19:59  توسط spow  | 

تنظيم حلقه های كنترل نيروگاهی با استفاده از اطلاعات فرايند

چكيده:

براي تنظيم حلقه هاي كنترل در نيروگاه مستلزم اطلاع از مشخصه پروسه است، كه تنظيم آن به دو روش تحليلي و تجربي انجام مي گيرد اين موضوع در مورد كليه فرايندها قابل اعمال است.
اگرچه روشهاي هوشمند بدليل كمبود اطلاعات فرايندي و غير خطي بودن و ديناميك ناشناخته در مورد تعدادي از حلقه ها مطرح است ولي هنوز سازندگان سيستم هاي كنترلي بر اساس اطلاعات فرايند و با تركيب روشهاي تحليلي و تجربي تنظيم حلقه ها را انجام مي دهند. در اين مقاله پس از بررسي الگوريتم تنظيم و كارائي حلقه و معيارهاي كارائي و انواع پروسه، الگوريتم محاسباتي تنظيم حلقه ارائه خواهد شد و در نهايت الگوريتم اجراي تنظيم 2 نمونه از حلقه هاي كنترل نيروگاهي با استفاده از اطلاعات فرايند ذكر مي گردد. اين نتايج تنظيم،‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به عنوان تنظيم اوليه مطرح است كه به عنوان مبناي تنظيم دقيق در فيلد مي باشد.

مقدمه

كنترل دقيق فرايندهاي نيروگاه براي بهبود راندمان و افزايش طول عمر تجهيزات، مستلزم طراحي سيستم كنترل مناسب و همچنين تنظيم مناسب آن بر اساس معيارهاي كارائي (Performance) مي باشد. پس از مراحل طراحي حلقه كنترل دو نوع تنظيم حلقه، بشرح زير است.

1-    تنظيم حلقه هاي كنترل بر اساس محاسبات

2-    تنظيم دقيق (Fine Tunning) : در مرحله راه اندازي انجام مي گيرد.

اساساً تنظيم حلقه هاي كنترل مطابق الگوريتم شكل1، انجام مي گيرد كه با همگرا نمودن دو روش طراحي و فيلد  پارامترهاي آن تنظيم مي گردد. روش طراحي حلقه كنترل شامل مراحل زير است.

متن کامل مقاله اموزشی تنظيم حلقه های كنترل نيروگاهی با استفاده از اطلاعات فرايند را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: تنظيم حلقه های كنترل نيروگاهی با استفاده از اطلاعا, دانلود مقاله, حلقه کنترل, کنترل, نیروگاه
+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم خرداد 1392ساعت 23:37  توسط spow  | 

تولوئن

هیدرو کربن های حلقوی :

مشتقات بنزن با فشار بالا و نقطه جوش پایین هستند که با افزایش وزن مولکولی افزایش می یابد. این حلال دارای دانسیته بخار بالا هستند. بیشتر این ترکیبات به عنوان مواد شمیایی اولیه یا واسطه در ترکیبات دیگر بکار می روند. حلالهای الی همچنین در هزاران صنعت وشغل مثل :تولید رنگ ،رزین ومواد دارویی ،چاپ ، سریش و چسبها و ساخت لاستیک و… بکار می رود.
ترکیبات اروماتیک معمول استفاده شده شامل تولوئن ،بنزن ،زایلن ،استیرن ،اتیل بنزن ،مونوکلروبنزن (MCB ) وتری متیل بنزن می باشد. بیشتر حلالهای اروماتیک تجاری نقطه جوشی دارند که خیلی کمتر از صفر درجه و بشتر از 200 درجه سانتیگراد نمی باشد.اگر نقطه جوش یک حلال خیلی بالاوفشار بخار آن خیلی کم باشد جداسازی حلال از موادی که برای حل کردن استفاده می شود بسیار دشوار خواهد بود.بنابراین بسیاری از حلالهای الی در دمای اتاق مایع هستند.

حلالهای الی بوسیله خصوصیت غیر قطبی وحلالیت بالا در چربی توصیف می شوند. این  حلالها به فراوانی در مخلوطهایی در محیطهای شغلی مثل ترکیبات تولوئن ، بنزن ، استیرن ،اتیل بنزن ، تری متیل بنزن و زایلن استفاده شده است. نفتالن ، اگر چه یک ترکیب اروماتیک است حلال نیست ، جامدی کریستالی ، سفید رنگ دافع بید و با فراریت بالا می باشد. حلالهای اروماتیک به اسانی از تصفیه نفت خام و زغال مشتق می شود وقتی زغال در فقدان هوا گرم می شود به ترکیبات فراری شامل گاز زغال وقطران زغال شکسته می شود. باقیمانده این پروسه کک نامیده می شود. تقطیر قطران زغال منجر به تولید ترکیباتی مثل تولوئن ،بنزن ،زایلن ، فنول ها ، کروزول ، نفتالن می شود.ترکیبات اروماتیک همچنین می تواند توسط فرایند های کاتالیکی که در ان هیدروکربن های الیفاتیک در دماهای بالا وفشار بالا برای دهیدروژنه کردن ترکیبات وشکل گیری ساختارهای حلقوی هیدروکربن های اروماتیک بکار می رود ایجاد می شوند.

فهرست

مقدمه

هیدرو کربن های حلقوی
ارگانهای هدف برای حلالهای اروماتیک سیستم عصبی
تحریک تنفس و اثرات التهابی حلالهای اروماتیک
جذب پوستی و سمیت.
شاخصهای تماس بیولوژیکی.
چکیده ی مطالب
نکات مهم
مشخصات فیزیکی و شیمیایی.
دياگرام فرآيند (PFD)
تولید.
مصارف
متابولیسم
اطلاعات بوم شناسی.
اطفائ حریق
ابزار محافظت شخصی
محصولات خطر ناک.
جذب و دفع تولوئن
هشدار های حفاظتی
احتیاطات محیط.
کمک های اولیه

متن کامل تحقیق در مورد تولوئن را ازلینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: تولوئن, اروماتیک, دانلود جزوات مهندسی شیمی, پالایشگاه, بنزن
+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم خرداد 1392ساعت 23:12  توسط spow  | 

سوالات کنکور کارشناسی ارشد سال 92

شامل بخش های : زبان انگلیسی - ریاضیات - جامدات - حرارت و سیالات - دینامیک و ارتعاشات - ساخت و تولید

لینک دانلود

pass: mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: سوالات کنکور کارشناسی ارشد مکانیک سال 92, کارشناسی ارشد مکانیک, کنکور ارشد, مهندسی مکانیک, کارشناسی ارشد
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم خرداد 1392ساعت 0:19  توسط spow  | 

ابزارهای برشی

برای اینکه بتوان فلزات مختلف را به طور ساده تراشید، لازم است که از ابزارهای برشی مناسبی استفاده کرد تا بتوانیم در عملیات ماشین‌کاری، درست عمل کنیم؛ یعنی با انتخاب درست جنس قطعة کار و جنس ابزارهای براده‌برداری، عمر ابزار خود را افزایش بدهیم و نیز کیفیت کار خود را بالا ببریم. در این مقاله سعی شده است در دیدی کلی، انواع ابزارهای برشی را معرفی کرده و معایب و محاسن آنها را در مقایسه با هم بیان کنیم.

انواع ابزارهای برشی

عمر ابزارهای برشی به عوامل گوناگونی بستگی دارد. یکی از این عوامل، جنس خود ابزار است. انواع ابزارهای برشی عبارتند از:

۱- فولادهای تندبْر HSS  ؛

۲- آلیاژهای ریختنی کبالت؛

۳- کاربایدها؛

۴- سرامیک‌ها و سرمتها؛

۵- CBN  ؛

۶- الماس‌ها.

در هنگام انتخاب ابزار برش مناسب برای یک سری عملیات، می‌بایست به وسیلة مقایسه مشخصات فلز، آن ابزار برش را انتخاب کرد. این مشخصات شامل توجه به نکات زیر است:

·     سختی

·     مقاومت

·     کارایی در درجه حررات بالا

·     محکمی

·     مقاومت در مقابل اثرات شیمیایی

·     مقاومت در مقابل سائیدگی

·     قابلیت انتقال حرارت

·     ضریب اصطکاک

آخرین عامل، یعنی هزینة تولید باید طوری در نظر گرفته شود که قطعه دارای خواص فیزیکی لازم باشد و کمترین هزینه تولید هر قطعه را شامل گردد.

۱- فولادهای تندبُر

فولادهای تندبر (High Speed Steel)  اصولاً برای برش «رنده‌های تراش» به کار می‌روند و علاوه بر کربن، ممکن است شامل عناصر دیگری از قبیل تنگستن، مولیبدن، کروم، وانادیوم و کبالت باشند.

کربن برای حفظ سختی در درجه حرارت بالا، وانادیم موجب افزایش استحکام و مقاومت به سایش و کروم نیز به عنوان عامل بهبود چقرمگی (Toughness)  و مقاومت در مقابل سایش عمل می‌کند.

این نوع فولادها بر اساس مواد آلیاژی اصلیشان به چهار گروه تقسیم‌بندی شده‌اند:

۱- مولیبدن  ۲- مولیبدن کبالت

۳- تنگستن  ۴- تنگستن کبالت

اما چرا این نام را بر این ابزار نهاده‌اند؟

High Speed Steel ® HSS

برای پاسخ دادن به این سؤال، بهتر است با یکی دیگر از ابزارهای برشی و براده‌برداری با نام «فولادهای کربنی و آلیاژی» آشنا شویم.

کاربرد این نوع فولادها، که زمانی (حدود یک قرن پیش) عمده‌ترین جنس ابزارهای براده‌برداری بودند، به دلیل افت شدید سختی در درجه حرارتهای نسبتاً بالا (تقریباً ۲۶۰°C) و سایش زیاد، فقط به ابزارهای دستی برای براده‌برداری‌های با سرعت پایین از قبیل قلاویز و حدیده و سوهان محدود شده است.

و اما فولادهای تندبْر، برتری این نوع فولادها (تندبْر) به فولادهای کربنی، در قابلیت حفظ سختی در درجه حرارت بالاتر (۵۳۸°C  الی ۵۹۰°C) است. از این جهت، مقایسه با فولادهای کربنی به ازای طول عمر مساوی می‌توان آن را با حدود  ۲  برابر سرعت برشی به کار برد. به همین دلیل این فولادها به نام فولاد تندبر نامگذاری شده‌اند.

ابزار از جنس فولادهای تندبر مزایای زیر را نسبت به نمونه‌های دیگر دارد:

الف) ارزانتر است؛

ب) شکنندگی کمتری دارد. به همین دلیل در قطع و وصل ابزار برش بر روی قطعة کار با روامتر؟؟؟ است؛

ج) فرم‌پذیر است و به راحتی شکل می‌گیرد.

در کنار محاسن نام برده، این فولادها دارای معایبی نیز هستند. از آن جمله:

الف) نسبت به انواع دیگر در دماهای بالاتر حین ماشینکاری دوام کمتری دارند؛

ب) مواد سخت را به راحتی برش نمی‌دهند.

۲- آلیاژهای ریختنی کبالت (ابزارهای استلایتی)

این آلیاژها که مرکب از  ۲  الی  ۴  درصد کربن، ۱۴  تا  ۲۰  درصد تنگستن، ۲۵  الی  ۳۴  درصد کروم و مابقی کبالت هستند. به دلیل برخورداری از سختی زیاد و حفظ آن در درجه حرارتهای بالا و مقاومت بالا نسبت به سایش و خوردگی، ضریب اصطکاک پایین در تماس با فولاد، به عنوان یکی از مواد مناسب برای ساخت ابزارهای براده‌برداری مطرح بوده‌اند.

اگر چه سختی این آلیاژها در دمای اتاق مشابه فولادهای تندبر است؛ ولی به دلیل حفظ بهتر سختی در دماهای بالاتر، قابل استفاده در سرعتهای برشی بالاتری (تقریباً  ۲۵% سرعت بیشتر) نسبت به فولادهای تندبر هستند. خواص مکانیکی و سختی این آلیاژها با عملیات حرارتی قابل تغییر نیست.

۳- کاربایدها

اصولاً «کارباید» اصطلاحی است که به ترکیب شیمیایی فلز و کربن اطلاق می‌شود. کاربایدها خود به سه گروه تقسیم می‌شوند:

۱- سمانته  ۲- ریزدانه  ۳- پوششی

کاربایدهای سمانته نیز خود به دو گروه عمده تقسیم می‌شوند:

۱- گروه تنگستن کارباید خالص

۱- گروه تنگستن کارباید آلیاژی (که حاوی کارباید تیتانیم یا کارباید تنتالیم می‌باشد)

همچنین ابزارهای کاربایدی را در دیدی دیگر می‌توان به سه گروه دیگر تقسیم کرد:

۱- الماسه‌های یکپارچه و سخت (که از قطعات کربنی ساخته می‌شود.)

۲- الماسه‌های لحیمی (که از اتصال الماسه به یک میلة فولادی به صورت لحیمی ساخته می‌شود.)

۳- الماسه نصبی (که در بین صنعتگران به الماسه یا اینزرت مشهور است و متداول‌ترین ابزار مورد استفاده در CNC  هاست که در نگهدارنده‌های فولادی نصب می‌شوند.)

مزایای کاربایدها را می‌توان در موارد زیر نام برد:

الف) مقاومت بیشتر در برش مواد و آلیاژهای سخت؛

ب) مقاومت در دماهای بالاتر؛

ج) الماسه‌های یکپارچه قادر به جذب ارتعاشات کار هستند و صدای ایجاد شده از برخورد ابزار با قطعه کار بسیار کم است؛

د) الماسه‌های نصبی به راحتی و بدون نیاز به نگهدارنده‌های فولادی جدید تعویض می‌شوند.

معایب کاربایدها را نیز می‌توان در موارد زیر نام برد:

الف) قیمت بالا نسبت به فولادهای تندبر؛

ب) شکنندگی بیشتر نسبت به فولادهای تندبر؛

ج) شکل‌گیری آنها با ابزارهای الماسه‌ای مقدور می‌باشد.

در ضمن الماسه‌های نصبی که کاربرد فراوانی در CNC  ها دارند، با مواد خاصی مانند نیترید تیتانیوم پوشش داده می‌شوند تا عمر مفید آنها افزایش یابد. این پوشش، عمر ابزار را برای عملیات متعارف و معمول تراشکاری و فرزکاری تا  ۲۰  برابر افزایش می‌دهد.

۴- سرامیکها و سرمتها

ابزارهای سرامیکی بیشترین تکامل را در چند سال اخیر داشته‌اند و هر چند بسیار گران هستند؛ اما از ابزارهای الماسه‌ای ارزانترند. سرامیکها بسیار سبک و شکننده‌اند.

سرامیکها در سرعتهای برش سه الی چهار برابر ابزارهای کاربایدی هستند. صافی سطح حاصل از ماشین‌کاری با این ابزارها بسیار خوب است و استفاده از سیال خنک‌کننده (Coolant)  در براده‌برداری این ابزارها ضروری نیست.

مزایای سرامیکها عبارتند از:

الف) ارزانتر از الماسه‌های کربنی هستند؛

ب) مواد بسیار سخت را در زمان کوتاهی می‌برند و مقاومت گرمایی بالایی دارند.

همچنین معایب سرامیکها عبارتند از:

الف) بسیار شکننده‌تر از کاربایدها و فولادها هستند؛

ب) فقط برای برشهای سرعت بالا مفید هستند و در صورتی که در دورهای پایین کار کنند، می‌شکنند؛

ج) بسیاری از دستگاه‌ها، سرعت چرخشی مناسبی برای استفاده از ابزارهای سرامیکی ندارند.

سرمتها که ترکیب خاصی از سرامیکها و فلزات هستند، برای کاهش تردی و شکنندگی سرامیکها و بهبود آنها ابداع شده‌اند.

فلزاتی نظیر آهن، کروم، تیتانیوم و نیکل از ممزوج شدن با سرامیکها ابزارهای «سرامیک – فلز» یا همان «سرمٍت» را به وجود می‌آورند.

از بارزترین خصوصیات سرمتها و سرامیکها حفظ سختی در درجه حرارتهای خیلی بالا و مقاومت بالا در مقابل سایش؛ ولی مقاومت کم در مقابل خمش و شوکهای مکانیکی و بارهای ضربه‌ای و ارتعاش است و لذا با وجود این محدودیتها باید از ماشین‌ابزارهای صلب و کاملاً مستحکم که بدون لرزش می‌باشند، استفاده کرد.

۵- نیترید بور مکعبی

CBN (Cubic Born Nitride)

CBN  (با نام تجاری بورازون) سخت‌ترین مادة شناخته شده پس از الماس است. از مهمترین امتیازات آن، مقاومت حرارتی بیشتر از الماس و خنثی بودن آن از نظر شیمیایی است.استفاده از CBN  به عنوان ابزار براده‌برداری برای خشن‌کاری و پرداخت فولادهای کربنی و آلیاژی، ابزار سخت‌کاری‌شده و چدن‌های سخت و چائیده و به ویژه سوپرآلیاژها با پایه نیکل و کبالت و قطعات ساخته شده به روش متالوژی پودر، پلاستیک‌ها و گرافیت توصیه می‌شود.

اگر چه این نوع ابزارها را می‌توان بدون استفاده از سیال خنک‌کننده نیز به کار برد؛ ولی استفاده از سیال‌های خنک‌کننده حل‌شونده در آب نتایج مثبت به همراه دارد.

۶- الماس (Diamond)

الماس، سخت‌ترین ماده شناخته شده در جهان و سختی متوسط آن  ۵  برابر کاربایدهای سمانتر است. سختی بسیار بالا، مقاومت به سایش عالی، قابلیت هدایت حرارتی خوب، استحکام فشاری بسیار بالا و انبساط حرارتی ناچیز، باعث شباهت ابعادی بی‌نظیر آن در براده‌برداری و تضمین‌کنندة حصول اندازه‌های یکنواخت و دقیق در قطعه کار و صافی سطح بالا می‌باشد.

همچنین به دلیل خنثی بودن الماس از نظر شیمیایی و پایین بودن ضریب اصطکاک آن در تماس با اکثر مواد در هنگام براده‌برداری پدیدة جوش‌خوردن براده‌های قطعه کار به لبة ابزار به وقوع نپیوسته و همین مسأله باعث حصول صافی سطح خوب در ماشین‌کاری فلزات غیر آهنی و حتی غیر فلزات می‌شود.

ابزارهای الماس، به هنگام براده‌برداری از فولادهای نرم و کم‌کربن، به سرعت سائیده می‌شوند؛ در صورتی که سرعت سایش آنها در ماشینکاری فولادهای آلیاژی پرکربن کمتر است و گاهی اوقات در ماشین‌کاری چدن (با درصد کربن بالا) طول عمر زیادی از خود نشان می‌دهند. ولی با این وجود به طور کلی ماشین‌کاری آلیاژهای آهنی و چدن توسط ابزارهای الماس توصیه نمی‌شوند


برچسب‌ها: ابزارهای برشی, ماشینکاری, برشکاری, مهندسی مکانیک, تیغچه
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم خرداد 1392ساعت 0:17  توسط spow  | 

دانلود مبحث 1 الی 20 قانون و مقررات ملی ساختمان

دانلود مباحث بیست گانه نظام مهندسی

مبحث 1 : تعاریف

http://www.4shared.com/file/56759720/e55e3d6e/mabhas-1.html

مبحث 2 : نظامات اداری

http://www.4shared.com/file/56761087/68e04fd/mabhas-2.html

مبحث 3 : حفاظت ساختمان ها در مقابل حریق

http://www.4shared.com/file/56761504/51951da4/mabhas-3.html

مبحث 4 : الزامات عمومی ساختمان

http://www.4shared.com/file/56761743/a819996d/mabhas-4.html

مبحث 5 : مصالح و فرآورده های ساختمانی

http://www.4shared.com/file/56762201/36055040/mabhas-5.html

مبحث 6 : بارهای وارد بر ساختمان

http://www.4shared.com/file/56763113/7bead911/mabhas-6.html

مبحث 7 : پی و پی سازی

http://www.4shared.com/file/56763397/b7da436e/mabhas-7.html

مبحث 8 : طرح اجرای ساختمانها بامصالح بنایی

http://www.4shared.com/file/56763547/6f94191/mabhas-8.html

مبحث 9 : طرح و اجرای ساختمانهای بتن آرمه

http://www.4shared.com/file/56765215/b5a49da1/mabhas-9.html

مبحث 10 : طرح و اجرای ساختمانهای فولادی

http://www.4shared.com/file/56766245/da66c60a/mabhas-10.html

مبحث 11 : اجرای صنعتی ساختمانها

http://www.4shared.com/file/56768177/fddc3d8f/mabhas-11.html

مبحث 12 : ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا

http://www.4shared.com/file/56768456/be26ad70/mabhas-12.html

مبحث 13 : طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمان ها

http://www.4shared.com/file/56769131/c86f3adb/mabhas-13.html

مبحث 14 : تاسیسات گرمایی، تعویض هوا و تهویه مطبوع

http://www.4shared.com/file/56770027/79bda2a2/mabhas-14.html

مبحث 15 : آسانسورها و پله برقی

http://www.4shared.com/file/56767902/94871e29/mabhas-15.html

مبحث 16 : تاسیسات بهداشتی

http://www.4shared.com/file/56772057/9cf5fcee/mabhas-16.html

مبحث 17 : تاسیسات لوله کشی و تجهیزات گاز طبیعی ساختمان ها

http://www.4shared.com/file/56772690/aaa95af3/mabhas-17.html

مبحث 18 : عایق بندی و تنظیم صدا

http://www.4shared.com/file/56773088/158f857/mabhas-18.html

مبحث 19 : صرفه جویی در مصرف انرژی

http://www.4shared.com/file/56773383/94cc9f86/mabhas-19.html

مبحث 20 : علائم و تابلوها

http://www.4shared.com/file/56773680/b0e0cd7/mabhas-20.html
لینکهای کمکی دانلود برای بیست مبحث مقررات ملی ساختمانی: 

مبحث یکم: http://persiandrive.net/437950
مبحث دوم: http://persiandrive.net/591763
مبحث سوم: http://persiandrive.net/884774
مبحث چهارم: http://persiandrive.net/539966
مبحث پنجم: http://persiandrive.net/598934
مبحث ششم: http://persiandrive.net/679774
مبحث هفتم: http://persiandrive.net/159684
مبحث هشتم: http://persiandrive.net/135950
مبحث نهم: http://persiandrive.net/258496
مبحث دهم: http://persiandrive.net/484737
مبحث یازدهم: http://persiandrive.net/300030
مبحث دوازدهم: http://persiandrive.net/242699
مبحث سیزدهم: http://persiandrive.net/236041
مبحث چهاردهم: http://persiandrive.net/193114
مبحث پانزدهم: http://persiandrive.net/592918
مبحث هفدهم: http://persiandrive.net/323668
مبحث هجدهم: http://persiandrive.net/856409
مبحث نوزدهم: http://persiandrive.net/907394
مبحث بیستم: http://persiandrive.net/655426

دانلود تمامی مباحث مقررات ملی ساختمانی (مباحث 1 تا 20 )

مبحث اول............................................................................... تعاریف

مبحث دوم..................................................................... نظامات اداری

مبحث سوم......................................... حفاظت ساختمانها در برابر حریق

مبحث چهارم................................................. الزامات عمومی ساختمان

مبحث پنجم.......................................... مصالح و فراورده های ساختمانی

مبحث ششم................................................... بارهای وارد بر ساختمان

مبحث هفتم................................................................ پی وپی سازی

مبحث هشتم........................... طرح و اجرای ساختمانهای با مصالح بنایی

 مبحث نهم....................................... طرح و اجرای ساختمانهای بتن آرمه

مبحث دهم......................................... طرح و اجرای ساختمانهای فولادی

مبحث یازدهم................................................. اجرای صنعتی ساختمانها

مبحث دوازدهم...................................... ایمنی و حفاظت كار در حین اجرا

مبحث سیزدهم........................................................... تاسیسات برقی

مبحث چهاردهم..................... تاسیسات گرمایی، تعویض هواوتهویه مطبوع

مبحث پانزدهم............................................ آسانسورها و پله های برقی

مبحث شانزدهم.................................................... تاسیسات بهداشتی

مبحث هفدهم............. تاسیسات لوله كشی و تجهیزات گاز طبیعی ساختمانها

مبحث هجدهم................................................. عایق بندی و تنظیم صدا

مبحث نوزدهم............................................. صرفه جویی در مصرف انرژی

مبحث بیستم............................................................... علائم و تابلوها


برچسب‌ها: نظام مهندسی, دانلود مبحث 1 الی 20 قانون و مقررات ملی ساختمان, دانلود کتاب جزوه مقاله پروژه, دانلود, ازمون نظام مهندسی
+ نوشته شده در  دوشنبه سیزدهم خرداد 1392ساعت 0:13  توسط spow  | 

نمونه مدارهای هیدرولیک

مدارهای هیدرولیک متداول و پرکاربرد در صنعت عبارتند از :

 الف) مدارهاي متداول     
 - مدار كنترل حركت سيلندر يككاره
 - مدار كنترل حركت سيلندر دوكاره
 - مدار كنترل سرعت از طريق فلو کنترل
 - مدار بي بار كننده پمپ
 - مدار شامل فلوديوايدر
 - مدار سوئيچ فشاري
 - مدار قفل كن سيلندر
 - مدار سيستم هيدروليك دو يا چند پمپي
 - مدار عملگر هيدروليك همراه با كانتربالانس
 - مدار حركت ترتيبي سيلندرهاي هيدروليك
 - مدار رفت و برگشت اتوماتيك سيلندر
 - مدار حركت سينكرون سيلندرهاي هيدروليك
 - مدار راه انداز هيدروموتور
 - مدار سيستم ترمز هيدروموتور 
 - مدار تامين كننده دو سطح فشار كنترلي
 - مدار شير يكطرفه

 - و...

 ب) مدارهاي خاص

 - مدار شامل شيرهاي پروپورشنال و سروو
 - مدار سيستم انتقال قـدرت هيدروستاتيـك

 - مدار هيدروليك شامل آكومولاتور

و....

نمونه هایی از مدارهای هیدرولیک طراحی شده را میتوانید از طریق لینک های زیر دانلود نمایید:

نمونه 1

نمونه 2

نمونه 3

نمونه 4

نمونه 5

نمونه 6

نمونه 7

نمونه 8

نمونه

نمونه 10


برچسب‌ها: مدارهای هیدرولیک, هیدرولیک, هیدرولیک و پنوماتیک, طراحی مدارهای هیدرولیکی, سیلندر پیستون اکومولاتور س
+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم خرداد 1392ساعت 0:27  توسط spow  | 

دانلود جزوه اموزشی بیرینگ ها

مقدمه:

دوره آموزشي " مباني تكنولوژي بیرینگ " ، از نیازهاي ضروري یا پیش نیاز كار تمام افرادي است كه به گونه اي با بیرینگ در ارتباط هستند، چه تأمین كنندگان وچه مصرف كنندگان بیرینگ . مبا حث مطرح در دوره پیرامون موضوعات زیر مي باشد:

بررسي وشناخت انواع بیرینگ

شماره فني بیرینگ

تلرانسها، لقي ها و انطباقات

روانكاري بیرینگ

روشهاي نصب و پیاده كردن بیرینگ

مراقبت از بیرینگ

خرابیهاي بیرینگ

كساني كه این دوره كوتاه مدت را طي مي كنند، قادر خواهند بود تا در استفاده صحیح از بیرینگ وكاهش مصرف آن وكاهش توقفات تولید نقش مؤثري ایفا نمایند.

برای دانلود جزوه اموزشی مبانی تکنولوژی بیرینگ به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

برای دریافت جزوات بیشتر در رابطه با یاتاقان ها وبیرینگ ها به لینک زیر مراجعه فرمایید:

یاتاقان بیرینگ رولربیرینگ بلبیرینگ


برچسب‌ها: دانلود جزوه اموزشی مبانی تکنولوژی بیرینگ, یاتاقان, بیرینگ, یاتاقان روغن بیرینگ رولربیرینگ ساچمه ناچ, دانلود جزوه اموزشی بیرینگ ها
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم خرداد 1392ساعت 23:26  توسط spow  | 

ماشين كاری با روش تخليه الكتريكی EDM

ماشين كاري با روش تخليه الكتريكي(EDM) يكي از روش هاي توليد مخصوص است كه كاربرد وسيعي يافته است. در اين روش براي براده برداري هيچگونه تماس مستقيمي بين قطعه كار و الكترود بر قرار نمي‌شود و در نتيجه نيروي فيزيكي نخواهيم داشت. آهنگ جداشدن فلز يا براده برداري به رسانايي الكتريكي قطعه كار بستگي دارد نه سختي آن
 اساس اين روش:
اين روش براي ماشين كاري كليه مواد هادي جريان به كار مي رود با هر مقدار سختي كه داشته باشند و از چهار بخش تشكيل مي شود:

1- الكترود
2- قطعه كار
3- سيال دي الكتريك
4- منبع تامين جريان


هدف از استفاده از دي الكتريك (آب يا نفت سفيد) كاهش دما در منطقه ماشينكاري و انتقال ذرات ماشين كاري شده از منطقه ماشين كاري مي‌باشد تا جرقه ها مناسب زده شوند و اصطلاحا پديده آرك (Arc) اتفاق نيافتد.
چنانچه بين دو الكترود (قطعه كار و الكترود) اختلاف پتانسيلي اعمال شود در اثر برخورد شديد الكترون ها به دي الكتريك بين دو الكترود مولكولهاي دي الكتريك يونيزه مي شوند و كانالي از يون بين دو الكترود به وجود مي آيد كه به آن كانال پلاسما گويند.(پلاسما حالت چهارم ماده است). و در اثر بر خورد شديد يونها به قطعه كار باربرداري صورت مي گيرد.

متن کامل مقاله ماشين كاری با روش تخليه الكتريكی EDM را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: ماشين كاری با روش تخليه الكتريكی EDM, مهندسی مکانیک, ماشینکاری, ماشين كاری با روش تخليه الكتريكی, مهندسی مکانیک ساخت تولید
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم خرداد 1392ساعت 23:15  توسط spow  | 

دانلود جزوه استاتیک

دانلود جزوه استاتیک دکتر سیدرضا مطلبی در شش فصل

به جرات یکی از بهترین جزوات درس استاتیک جزوه استاتیک دکترمطلبی است که دراین پست برای دانلود تقدیم حضور شما میشود.

دکتر مطلبی عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور بوده و جزوه استاتیک ایشان بخوبی تمامی سرفصل های درس استاتیک را پوشش میدهد.

سرفصل های شش گانه جزوه استاتیک دکتر مطلبی به شرح زیر می باشد:

فصل اول : مبانی استاتیک

فصل دوم : فصل دم استاتیک نیروها

فصل سوم : تعادل

فصل چهارم : سازه ها

فصل پنجم : نیروهای گسترده

فصل ششم : ممان اینرسی سطوح

بررسی کامل مباحث نیرو تعادل ،گشتاورها ، بررسی خرپا ها ، تجزیه وتحلیل بارگذاری خرپا و حل مثالهای متعدد از ویژگی های این جزوه استاتیک میباشد.

برای دانلود جزوه استاتیک دکتر مطلبی به لینک های زیر مراجعه فرمایید:

دانلود فصل 1و2و3 جزوه استاتیک دکتر مطلبی

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com

حجم : 15 مگابایت

دانلود فصل 4و5و6 جزوه استاتیک دکتر مطلبی

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com

حجم : 20 مگابایت

در همین زمینه میتوانید جزوه استاتیک دکتر حسینی را نیز دانلود نمایید:


برچسب‌ها: دانلود جزوه استاتیک دکتر سیدرضا مطلبی, استاتیک, جزوه استاتیک, دانلود جزوه نیرو تعادل ممان سطح گشتاور سازه, دانلود جزوه استاتیک
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم خرداد 1392ساعت 22:48  توسط spow  | 

پلان و ضوابط ساخت مسجد


مسجد یکی از موضوعاتی است که معمولا برای طرح های یک روزه مورد استفاده هستش .

طراحی مسجد ضوابط و مقررات خاصی داره و برای طراحی اون باید معماری اسلامیمون خوب باشه تا بتونم مسجد رو طراحی کنیم.

در لینک زیر می تونید۲۲ پلان مسجد و مطالعات ساخت مسجد رو دانلود کنید.

مطالعات مسجد

در فرمت فشرده (rar)

لینک دانلود :

http://www.4shared.com/file/kcBgunip/masjed.html

برای دانلود بر روی لینک های زیر کلیک کنید.

پلان 1 پلان 2
پلان 3 پلان 4
پلان 5 پلان 6
پلان 7 پلان 8
پلان 9 پلان 10
پلان 11 پلان 12
پلان 13 پلان 14
پلان 15 پلان 16
پلان 17 پلان 18
پلان 19 پلان 20
پلان 21 پلان 22


برچسب‌ها: پلان و ضوابط ساخت مسجد, دانلود پلان, دانلود پلان مسجد, معماری مسجد, دانلود
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم خرداد 1392ساعت 20:18  توسط spow  | 

روشهای حفظ نگهداری و مراقبت از تجهیزات پزشکی

تجهیزات پزشکی مانند همه علوم و فنون در قرن بیستم تغییرات و پیشرفت های بسیاری را تجربه کرده است و همچنان روز به روز بر شتاب این تغییرات افزوده می شود . از اولین عینک ها و گوشی های معاینه وابزارهای جراحی که ساخته شده تا به امروز شمار تجهیزات مورد استفاده در تشخیص و درمان بیماری ها، بی شمار و پیچیدگی های آنها حیرت آور گردیده است .
با توجه به کاربرد این تجهیزات که مستقیم و غیر مستقیم با سلامت انسان ها مربوط هستند ، درستی و صحت عملکرد آنها نیز روز به روز از حساسیت بالایی برخوردار شده است . بنابراین تدوین استانداردها و ایجاد روشهایی که ناظر بر چگونگی و شرایط عملکرد این تجهیزات باشد ، از همان آغاز مورد توجه قرار گرفت و تأکید بر رعایت و پایش این استانداردها نیز اهمیت بسیاری یافت . به نحوی که امروزه بحثی تحت عنوان صحت سنجی و کالیبراسیون ، اساساً اجتناب ناپذیر گشته است .
از سویی با توجه به مسیر ورود تکنولوژی غربی به ایران ، در این مورد نیز با همان مشکلات و دشواریهایی مشابه با عرصه های دیگر روبرو هستیم . یعنی از تکنولوژی استفاده می کنیم ، بدون اینکه فرهنگ استفاده از آن را کسب کرده باشیم . این فرهنگ شامل فرآیند پیچیده ای است که از واردات گرفته تا نصب و راه اندازی ، تا بهره برداری و خدمات پس از فروش را در بر  می گیرد .
 در یک نگاه کلی تجهیزات پزشکی را می توان به سه گروه اندازه گیری و سنجش پارامترها ، تشخیصی و تصویربرداری و درمانی دسته بندی کرد . این تقسیم بندی همه تجهیزات پزشکی ، آزمایشگاهی و غیره را در بر میگیرد . فشارسنج که ساده ترین نوع تجهیز پزشکی است را می توان از گروه اول و دستگاه MRI را از گروه دوم  و دستگاه بسیار پیشرفته شتابدهنده را از گروه سوم مثال زد . همه اینها بیانگر عملکردی هستند که الزاماً و ضرورتاً ، این عملکرد می باید به طور پیوسته تحت پایش و صحت سنجی قرار بگیرد .
گروه اول طیف وسیعی از دستگاهها را در بر میگیرد که به ظاهر چندان هم ساختاری پیچیده ندارند. ولی به دلیل نوع کاربردشان اتفاقاً از حساسیت بالایی برخوردارند . دستگاههای فشارسنج ، ترمومتر، ترازو ، اکسیمتر و ... در این گروه قرار دارند . معمولاً در مراکز فوریت ها اندازه گیری فشارخون و دمای بدن بیمار جزء اولین اقدامات کلینیکی است . بنابراین کافی است که در همین گامهای اول، مقادیر اندازه گیری صحیح و مطمئن نباشند ! طبیعی است که کل فرآیندهای بعدی را تحت تأثیر قرار می دهند .
 پس از آنکه شرح حال بیمار دریافت و پارامترهای لازم به وسیله تجهیزات گروه اول سنجیده شد، برای تشخیص نوع بیماری معمولاً از تجهیزات گروه دوم استفاده می گردد . دستگاههایی مانند نوار قلب ، سونوگرافی ، رادیولوژی ، نوار مغز و ... در این گروه قرار دارند .
در اینجا نیز به حساسیت کار این تجهیزات می توان پی برد . از آخرین مرحله پس از آنکه اندازه گیری پارامترهای مورد نیاز طبیب انجام شد و به کمک تجهیزات تشخیصی ، نوع بیماری نیز معین گردید ، نوبت درمان و معالجه بیمار فرا می رسد . در این مرحله برخی درمانها صرفاً دارویی است، برخی نیازمند به خدمت گرفتن تجهیزات ویژه ، این تجهیزات در گروه بندی سوم قرار می گیرند. کلیه تجهیزات بخش رادیوتراپی ، فیزوتراپی ، ICU ، اتاق عمل و ... در این دسته هستند .

متن کامل مقاله روشهای حفظ نگهداری و مراقبت از تجهیزات پزشکی را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.


برچسب‌ها: روشهای حفظ نگهداری و مراقبت از تجهیزات پزشکی, مهندسی نت, تجهیزات پزشکی, نگهداری و تعمیرات, دانلود مقاله
+ نوشته شده در  شنبه یازدهم خرداد 1392ساعت 20:14  توسط spow  | 

ماشینکاری با قوس پلاسما (پلاسما هوا)

در این فرایند هوای فشرده بعنوان گاز پلاسما بکار می رود . وقتی که هوا تحت دمای بالای قوس الکتریکی قرار می گیرد به گاز های تشکیل دهنده خود تجزیه     می شود به علت اینکه اکسیژن در پلاسمای حاصل بسیار فعال است سرعت برش تا حدود 25% زیاد می شود . یک اشکال این روش این است که معمولا یک سطح به شدت اکسید شده , بویژه با فولاد زنگ نزن وآلومینیم بدست می آید همچنین هوا باید بدون ناخالصی وبا فشار مناسب حفظ شود برای این کار از کمپرسور استفاده می شود در این روش بجای تنگستن از الکترودهای هافینم مس استفاده می شود زیا تنگستن یا اکسیژن واکنش نشان می دهند عمر الکتودها بدون توجه به مواد بکار رفته کوتاه است برای افزایش عمر الکترود از جریان رو به پایین اکسیژن د سوراخ نازلی که نیتروژن به عنوان گاز برشی اصلی از میان آن عبور می کند استفاده شده است با استفاده از مخلوط گازی 80% نیتروژن و 20% اکسیژن سرعت برش فولاد نرم تا حدود25% زیاد می شود.
 
فقط مواد رسانای الکتریکی مثل فولاد زنگ نزن , کرم نیکل , آلومینیم ومس را می توان با روش پلاسما هوا ماشینکاری کرد. ماشینکاری با پلاسما هوا برای برش صفحه ای از جنس فولاد به ضخامت6.25 mm  نصف روش های گازدوگانه و تزریق آب هزینه دارد زیرا در این روش هوا بعنوان حامل پلاسما وگاز محافظ استفاده می شود . ماشین های صنعتی دارای تجهیزات راه اندازی قوس اتوماتیک هستند که سرعت برشی اولیه بالا و قابل اطمینانی را تضمین می کند . این سرعت برشی سه تا پنج  برابر  بیش از سرعت بذش با گاز مرسوم است .

مکانیزم ماشینکاری پلاسما

موس وشوارد (1970 ) از محدود کسانی هستند که براده برداری با روش پلاسما را به روش غیر عملی بررسی کردند آنها برای ساده کاری فرض کردند که قطعه کار بعنوان جاذب گرما عمل می کند و کل انرژی آزاد شده با جت پلاسمای برخوردی جذب می شود یعنی کل انرژی جت پلاسما برای برش بکار می رود . انتقال گرما از جت پلاسما به قطعه کار اساسا با جابه جایی انجام می شود وتابش ستون سهم کمی با این انتقال دارد.
هنگامی که مثلا آرگون بکار می رود انتقال گرمای جابه جایی با ترکیب مجدد یون ها والکترون ها انجام می شود . روش اخیر بسیار موثر است واحتمالا دلیل این موضوع دمای پایین تر آن در موقع عمل و بنابراین نزدیک بودن به قطعه کار است.
موس وشوارد همچنین درمورد راههای براده برداری در قوس پلاسما بحث کرده اند ابتدا باید دمای جزء تا دمای لازم برای ایجاد واکنش براده برداری بالا برود. سپس قطعه کار ذوب شده ومایع  مذاب بوسیله پلاسما به صورت افشانه ظریف به بیرون دمیده می شود خطوط جریانی که روی سطح ماشینکاری شده ایجاد می شود نشانه مشخصه این روش براده برداری است همچنین ممکن است با واکنش شیمیایی بین پلاسما وقطعه کار یک مخلوط روان ایجاد شود . مکانیزم دیگر تبخیر است ماده تبخیر شده با جت پلاسما از منطقه ماشینکاری خارج می شود در این روش از گرافیت استفاده می شود. هنگامی که مواد آلی تحت PAM قرار می گیرند بر اثر گرما تجزیهشده ومحصولات فراری تولید می کنند که از محیط خارج شده وباقیمانده جامدی , اغلب کربن , باقی می گذارد که این نیز از سطح جدا می شود اگر باقیمانده سخت تر باشد باید با روشهای دیگری مثل تبخیر برداشته شود .

کاربرد ماشینکاری با فرایند پلاسما

1.برش پروفیل از صفحه تخت

برش پروفیل از فلزاتی مانند فولاد زنگ نزن , آلومینیم وآلیاژهای مس که ماشینکاری آنها با روشهای سوخت واکسی مشکل است , بویژه همراه با کنترل عددی کامپیوتر (CNC) یک کاربرد صنعتی گسترده ماشینکری با پلاسما است برای برش صفحاتی به ضخامت 6-25mm سرعت هایی تا چهار برابر سرعت  روش گاز سوخت واکسی گزارش شده است یک دسگاه اقتصادی تا حدود 250kw توان مصرف می کند .

2. شیارها

ابعاد شیار آشکار به توان قوس ,سرعت جابه جایی وزاویه وارتفاع مشعل پلاسما بستگی دارد . بوسیله PAM   با توان دستگاه 50kw  و سرعت براده برداری  mm/min80 شیارهایی با عمق 1.5mm وپهنای12.5mm در فولادزنگ نزن تولید شده است این سرعت در حدود ده تا سی برابر بزرگتر از سرعت براده برداری وسنگ زنی بزرگتر است روش های جت پلاسما را می توان برای ایجاد شیارهای مشابه در مواد غیر رسانا بکار برد اگرچه در این حالت سرعت براده برداری درحدود 30mm/min کاهش می یابد.
ماشینکاری با پلاسما را می توان برای تولید شیارها برای تولید آتی بکار برد .هنگامی که جوش لب به لب با کیفیت بالا در نظر باشدمی توان یک سمت اتصال را جوش دادوسپس در سمت مقابل اتصال ایجاد کرد(مثلا با براده برداری یا سنگ زنی) تا فلز جوش سالم بدست آید.

3.روتراشی

بعلت اینکه در ماشینکاری پلاسما قطعه کار و ابزار بهم برخورد نمی کنند این روش در روتراشی بویژه در مواردی که ماشینکاری آنها با روشهای مرسوم مشکل است مورد توجه می باشد.
مشعل پلاسما مشابه یک ابزار معمولی در ماشین استاندارد بسته می شود. مشعل باید مماس بر قطعه کار وبا زاویه 30 درجه نصب شود.سرعت سطح اغلب حدود 2m/min باسرعت پیشروی در حدود 5mm/min است.در روتراشی فولادآلیاژیسرعت براده برداری با توان مصرفی زیاد می شود.

4.ماشینکاری با پلاسما در زیرآب

اخیرا گزارش شده (گراهام ,1980) که با فروبردن نازل پلاسما وقطعه کار به عمق 10mm  آب صدا ,نورخیرهکننده ودود کم می شود همچنین می توان گاز نیتروژن براحتی بعنوان گاز پلاسما بکار برد ویک دستگاه تخلیه گران قیمت حذف می شود بعلت اینکه نیتروژن سطح ایجادشده را اکسید اکسید نکرده وبنابراین محصولات ماشینکاری در آب محلول هستند در ماشینکاری با پلاسما صفحات فولاد نرم این گاز به آرگون ویا ترکیبات آرگون / هیدروژن ترجیح داده می شود افزایش جزیی قدرت اسیدی با جایگزین کردن آب تازه به مقدار مناسب کم می شود .
البته ماشینکاری پلاسما در زیر آب با سرعت برش کم بدست آمده وبا مشکلات عملیاتی با الکترودهای سوزنی بکار رفته کاهش می یابد در هرحال دقت 0.2mm در 9mm  برای ماشینکاری با پلاسما درزیر آب با کنترل عددی مطرح شده است کاربرد این روش در زیر آب مدتی مورد بررسی قرار گرفته ولی هنوز اطلاعات کمی در این مورد وجود دارد
مشکل اصلی پیشرفت ماشینکاری پلاسما مقدار توان الکتریکی زیاد برای این فرایند است برای برش ورق 12mm  فولاد نرم با سرعت 2.5m/min توان220kw  لازم است از طرف دیگر این فرایند با روش کنترل عددی کامپیوتر تطبیق پیدا می کند اخیرا یک دستگاه ماشینکاری با پلاسما با کنترل عددی مستقیم (DNC ) برای استفاده در پل سازی معرفی شده است.


برچسب‌ها: ماشینکاری با قوس پلاسما, پلاسما, مهندسی مکانیک, ماشینکاری, مهندسی ساخت تولید جوشکاری ماشینکاری پلاسما تراش
+ نوشته شده در  پنجشنبه نهم خرداد 1392ساعت 10:25  توسط spow  | 

تطابق الکترومغناطیسی

اهميت سازگاري الکترومغناطيسي EMC در طراحي و انتخاب تجهيزات پزشکي
شايد براي شما هم اتفاق افتاده باشد که در هنگام استفاده از يک وسيله الکترونيکي يا پزشکي،‏ تلفن همراهتان زنگ زده و وسيله ايي که با آن کار مي کرده ايد، موقتاً از کار افتاده يا دچار اختلال شده است. البته اين موضوع تا حدي پذيرفته شده است،  اما تا چه حد؟ مرز آن را استانداردهاي بين المللي به طور دقيق مشخص کرده اند. اختلال عملکرد  دستگاه در مجاورت تلفن همراه، مثال ساده اي از عدم دقت به ‏EMC‏ يا سازگاري الکترومغناطيسي در طراحي و انتخاب تجهيزات پزشکي است. ‏
خواه در جايگاه مهندس پزشک  يا پزشک در حيطه انتخاب تجهيزات پزشکي، خواه در جايگاه مهندس پزشک يا مهندس الکترونيک در حيطه طراحي تجهيزات پزشکي، ناگزيريم با استانداردهاي مرتبط با ‏EMC‏ آشنا شويم. در اين مقاله به اجمال موارد مرتبط با ‏EMC‏  به ويژه از ديد طراحي بحث و بررسي مي‌شود.
به طور کلي يکي از مشکلاتي که وسايل و دستگاه هاي پزشکي با آن مواجه هستند، مساله نويز است. ‏
به خصوص در سيستم هاي فعلي که انواع وسايل الکترونيکي، الکتريکي و مکانيکي در فضاي کوچکي در کنارهم کار مي کنند، به راحتي بر روي يکديگر تاثير مي گذارند. بنابراين مسأله نويز بايد حتما در طراحي، ساخت، مونتاژ و حتي در نصب و سرويس دستگاه ها مورد توجه قرار گيرد. با توجه به اين که اختلال در عملکرد دستگاه هاي پزشکي موجب به خطرافتادن جان بيمار مي شود و ريسک بالاتري دارد.‏
بنابراين سازگاري تجهيزات پزشکي در ميدان هاي الکتريکي و مغناطيسي از اهميت بيشتري برخوردار است.  ‏
يکي از ملزومات مهم اخذ نشان اتحاديه اروپا (‏CE‏ ) و فروش دستگاه در اروپا، تطابق محصول با استانداردهاي ‏EMC‏ است. دقت نظر کاربران به موضوع ‏EMC‏ سبب مي شود طراحان و توليدکنندگان داخلي نيز با صرف هزينه، به بهينه سازي  و تطابق الکترومغناطيسي تجهيزات خود با استانداردهاي ‏EMC‏ بپردازند و به اين طريق سطح کيفي محصولات خود را به طور چشم گير و قابل ملاحظه اي جهت استفاده کاربران افزايش دهند. استانداردهاي ‏EMC‏ بايد به عنوان بخشي از اهداف هر شرکت سازنده تجهيزات الکتريکي و الکترونيکي جهت رسيدن به موفقيت‌هاي بزرگ اقتصادي، مورد توجه قرار گيرد.

EMC‏ چيست؟

EMC‏ (‏ElectroMagnetic Compatibility‏) در لغت به معناي تطابق الکترومغناطيسي است. تطابق الکترومغناطيسي در مورد يک دستگاه دو وجه دارد: 1-  دستگاه نبايد سطحي از اختلالات الکترومغناطيسي از خود ساطع کند که بر سرويس‌هاي راديويي و ساير دستگاه‌ها تأثير بگذارد.‏
‏2- اين دستگاه بايد در برابر اختلالات الکترومغناطيسي محيط، ايمني کافي داشته باشد تا تاثير نامطلوب نپذيرد. بنابراين بايد تمامي ‌تجهيزات الکترونيکي تحت تست هاي ‏EMC‏ قرار گيرند تا در صورت وجود مشکلات احتمالي، به رفع آنها پرداخت. ‏تست‌هاي ‏EMC‏ به دو بخش  کلي تقسيم مي شود: ايمني و تابش. براي هر سيستم، استاندارد خاصي جهت تست‌هاي ‏EMC‏ وجود دارد که بايد با توجه به آن، مشخصات تست را تعيين کرد. ‏

متن کامل مقاله را از لینک زیر دریافت نمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: تطابق الکترومغناطیسی EMC, دانلود مقالات مهندسی پزشکی, دانلود مقالات مهندسی برق, ElectroMagnetic Compatibility, دانلود مقاله
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم خرداد 1392ساعت 9:53  توسط spow  | 

مجموعه واژه ها و اصطلاحات کاربردی ترافیک

واژه نامه ترافیکی

واژه فارسي    واژه انگليسي
كاربري زمين    Land use
مالكيت خودرو    Car Ownership
متوسط سرنشين خودرو    Average car occupancy
زمان سفر    Trip time
مسير دوچرخه    Bicycle route
مسير دوچرخه    Bicycle path
كوچه بن بست    Blind alley
كوچه بن بست    Impasse
دست انداز    Bump
ايستگاه اتوبوس    Bus bay
گذرگاه فرعي    By-pass
كنارگذر    Trunk-Camion
ضريب سرنشين خودرو    Car occupancy factor
پاركينگ خودرو    Car park
خيابان جمع كننده    Collector access
چهارراه    Cross road
مقطع عرضي    Cross section
گذرگاه عابر پياده    Cross walk
ايستگاه مركزي قطار و اتوبوس    Depot
جهت دهنده    Directional
عوارض    Duties
راه خاكي    Earth road
ساعات اوج عصر    Evening peak hours
ناوگان اتوبوس    Bus fleet
پياده رو    Footway
پياده رو    Pavement
پياده رو    Sidewalk
پمپ بنزين    Petrol station
پمپ گاز    Gas station
طرح هندسي    Geometric pattern
سوار شدن    Get in
پياده شدن    Get off
رعايت حق تقدم    Give away
رفت و آمد    Traffic
حمل و نقل    Transportation
تابلو راهنماي مسير    Guide sign
مسافركش    Hand rickshaw
پاركينگ ساعتي    Hourly parking
ساعات محدوديت    Hours of restriction
شاخص    Indicator
ترافيك بين شهري    Inter-city traffic
ترافيك بين محلي    Inter-district traffic
آمار تقاطع    Intersection counts
فاصله    Interval
بزرگراه درون شهري    Intracity highway
ترافيك درون شهري    Intracity traffic
واژه فارسي    واژه انگليسي
جدول حاشيه خيابان    Kerb
كوچه    Lane
حمل و نقل سبك ريلي    (LRT) Light Rail Transit
حمل و نقل سريع و حجيم    (MRT) Mass Rapid Transit
وانت – كاميون سبك    Light truck
خط ايست    Linear lane
خيابان اصلي    Major street
حمل و نقل حجيم    Mass transit
خيابان فرعي    Minor street
پاركينگ طبقاتي    Multi storey car-park
پلاك ماشين    Number plate
ساعات غيراوج    Off-peak hours
سبقت    Overtaking
حق پاركينگ    Parking charge
پل عابر پياده    Pedestrian bridge
بنزين بدون سرب    Unleaded petrol
وارد ايستگاه شدن (ترن)    Pull in
خارج ايستگاه شدن (ترن)    Pull out
حمل و نقل سريع ريلي    Rail rapid transit
راه آهن    Railway
راه آهن    Railroad
جرائم راهنمايي و رانندگي    Road traffic offences
مسير خدماتي    Road service
حمل و نقل سريع و حجيم    Mass Rapid Transit
حمل و نقل سبك ريلي    Light Rail Transit
ميانگين ترافيك روزانه    (ADT) Average Daily Traffic
ساعت اوج    Rush hour
پاركينگ حاشيه اي    Street parking
تعريض    Widening
قطار زيرزميني    Subway
پاركينگ همسطح    Surface parking
سوار شدن    Take on
ترافيك عبوري    Through traffic
ازدحام ترافيكي – راه بندان ترافيكي    Traffic congestion
ازدحام ترافيكي    Traffic jam
شمارش حجم    Volume counting
آمارگيري ترافيك    Traffic survey
محدوده ممنوعه ترافيك    Traffic forbidden zone
محدوده ممنوعه ترافيك    Traffic forbidden inbound
گره ترافيكي    Traffic knot
چراغ راهنمايي    Traffic light
خط كشي    Traffic paint
مقررات    Regulations
ترافيك عبوري    Transitional traffic
الگوي سفر    Trip pattern
توليد سفر    Trip generation
جذب سفر    Trip attraction
عادات سفر    Trip habits
واژه فارسي    واژه انگليسي
حمل و نقل شهري    Urban transportation
ميدان ديد    Visibility
پياده روي    Walking
سطح خدمت    (LOS) Level of Service
پارك سوار    (P&R) Park and Ride
آرام سازي ترافيك    Traffic calming
آلودگي صوتي    Noise pollution
آلودگي هوا    Air pollution
حجم ترافيك    Traffic Volume
اتوبوس آكاردئوني    Articulated bus
اتوبوسراني    Bus transportation
ايستگاه اتوبوس    Bus stop
بزرگراه    Express way
پارك سوار    Park and Ride
پاركومتر    Parking meter
پايانه    Terminal
خط كشي    Marking
تابلوهاي بالاسري    Overhead signs
ترافيك سنگين    Heavy traffic
تصادفات منجر به جراحت    Injuries
تقاطع    Intersection
تقاطع    Junction
تقاطع غيرهمسطح    Interchange
تقاطع همسطح    At-grade intersection
جابجائي    Mobility
جانپناه    Refuge
چراغ راهنما    Traffic signal
ساعت اوج    Peak hour
حمل و نقل عمومي    Mass transportation
حمل و نقل عمومي    Pubic transportation
خط اتوبوس    Bus lane
خط دوچرخه    Cycle lane
خيابان محلي (فرعي)    Locel street
راه شرياني    Arterial road
رفتار ترافيكي    Traffic behavior
روشنائي    Lighting
پل عابر پياده    Foot bridge
روگذر عابر پياده    Pedestrian overpass
زيرگذر عابر پياده    Pedsetrian underpass
شبكه شطرنجي    Grid-iron network
شدت تصادف    Accident severity
ضريب تعديل    Adjustment factor
طراحي هندسي    Geometric design
كلاه ايمني    Safety helmet
علائم ترافيك    Traffic signs
سرفاصله زماني    Headway
كمبود    Deficiency
گذربان مدرسه    School crossing guard
واژه فارسي    واژه انگليسي
گذرگاه عابر پياده    Pedestrian crossing
گزينه    Alternative
مانع    Barrier
محدوده ممنوعه    Restricted zone
محدوديت هاي ترافيك    Traffic restraints
مديريت تقاضا    Demand management
مديريت عرضه    Supply management
مسافركش    Jitney
مسير اتوبوس    Bus way
مسير ويژه اتوبوس    Exclusive bus way
مطالعات (آمارگيري) مبدأ – مقصد    Origin-Destination surveys
مطالعات امكان پذيري    Feasibility study
منطقه تفريحي    Recreation area
ميانگين ترافيك روزانه    (ADT) Average Daily Traffic
سرعت گير (ناهموار ايمني)    Speed hump
نرده هاي عابر پياده    Pedestrian fences
نقاط حادثه خيز    Accident black spots
انتخاب وسيله نقليه    Mode choice
يكطرفه كردن خيابان    Alignment
تخصيص    Allocation
تخصيص    Assignment


برچسب‌ها: واژه نامه ترافیکی, مهندسی عمران, مهندسی ترافیک و شهرسازی, دانلود مقالات مهندسی عمران, مجموعه واژه ها و اصطلاحات کاربردی ترافیک
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم خرداد 1392ساعت 9:28  توسط spow  | 

دانلود رایگان جزوات مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر

این جزوات به همت وبسایت مخفیگاه که به درخواست خودشان با نام دانلود صلواتی لینک شده است تهیه شده که درادامه میتوانید انهارا دانلود نمایید.


دانلود رایگان جزوه برنامه نویسی پیشرفته دکتر نورحسینی دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه هوش مصنویی دکترعبادزاده دانشگاه امیرکبیر

-دانلود رایگان جزوه هوش مصنویی دکتر عبادزاده دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه معماری کامپیوتر دکتر زرندی دانشگاه امیرکبیر 1

دانلود رایگان جزوه شبکه های کامپیوتری دکتر صبایی پاییز 88 دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه شبکه های کامپیوتری دکتر صبایی سال 90 دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه پایگاه داده ها دکتر شهریاری دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه ذخیره و بازیابی اطلاعات دکتر پوروطن دانشگاه امیرکبیر

2 دانلود رایگان جزوه ساختمان داده دکتر دهقان دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه ساختمان داده دکتر دهقان دانشگاه امیرکبیر

2دانلود رایگان جزوه طراحی الگوریتم دکتر باقری دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه طراحی الگوریتم دکتر باقری دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه ساختمان گسسته دکتر فلاح دانشگاه امیرکبیر

2 دانلود رایگان جزوه مدار الکتریکی دکتر کاردان دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه مدار الکتریکی دکتر کاردان دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه مدار الکتریکی 2 دکتر سعیدی دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه زبان ماشین دکتر زرندی دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه سیستم عامل دکتر پدرام دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه سیگنال و سیستم ها دکتر رحمتی دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه مهندسی نرم افزار 1 دکتر پور وطن دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه مهندسی نرم افزار 2 دکتر گرگان محمدی دانشگاه امیرکبیر

2دانلود رایگان جزوه نظریه زبان ها و ماشین ها دکتر میبدی دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه نظریه زیان ها و ماشین ها دکتر میبدی دانشگاه امیرکبیر

دانلود رایگان جزوه اسمبلی دکتر همایون پور دانشگاه امیرکبیر

جزوات مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر را از لینک های زیر دریافت نمایید:


برچسب‌ها: دانلود رایگان جزوات مهندسی کامپیوتر دانشگاه امیرکب, دانلود جزوه مهندسی کامپیوتر, پایگاه داده سیستم عامل برنامه نویسی هوش مصنوعی, ساختمان داده طراحی الگوریتم ذخیره وبازیابی, دانلود جزوه
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم خرداد 1392ساعت 2:40  توسط spow  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر