توضیح عکس توضیح عکس
توضیح عکس تبلیغات

وبلاگ یک مهندس...

وبلاگ یک مهندس...


ردیابی انرژی و تجزیه و تحلیل حفاظها

رديابي انرژي و تجزيه تحليل حفاظ ها (ETBA)
ETBA يك تكنيك نسبتا جديد است كه بر پايه برخي از اصول پايش مديريتي و درخت ريسك (MORT) بنا نهاده شده است . كه يك رويداد را به صورت يك جريان انرژي ناخواسته تعريف مي كند . يك حادثه زمانی  بوجود مي آيد كه يك جريان انرژي ناخواسته توليد شده و بدليل عدم حفاظ كافي در مسيران به اهداف مختلفي برخورد نموده و باعث صدمه به افراد و يا ايجاد خسارت مالي مي گردد.شكل 1-12 بنابراين جريان ناخواسته انرژي باعث ايجاد يك رويداد شده و اگر نتايج اين رويداد نامطلوب باشد حادثه ايجادمي شود

مفهوم حفاظهای انرژی
تکنیک رد یابی انرژی و تجزیه وتحلیل حفاظها که به عنوان ابزاری جهت تجزیه و تحلیل اصولی علل حوادث مورد استفاده قرار می گیرد در اصل از تکنیک پایش مدیریتی و درخت ریسک منتج شده است.در روش mortمعمولا چند عامل به عنوان علل وقوع حادثه مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد و خود حادثه نیز بصورت رها شدن جریان نا خواسته ای از انرژی که در اثر نا مناسب بودن حفاظها بوقوع می پیوندد تعریف می شود . در منابع علمی دیگر نیز بر تعریف فوق از حادثه تاکید شده است بعنوان مثال استفن بیان میکند که حادثه بدلیل فقدان و یا نا مناسب بودن موانع و کنترلها و انتقال ناخواسته انرژی رخ می دهد .
با توجه به مطالب فوق می توان گفت که حوادث معمولا بدنبال اشتباهات انجام شده در برنامه ریزیها یا خطاهای عملیاتی که خود نتیجه نهایی ناتوانی درنشان دادن واکنشهای مناسب در برابر تغیرات فاکتور های انسانی یا محیطی است بوقوع می پیوندند . از طرف دیگر ناتوانی در نشان دادن عکس العملهای مناسب     در برابر اینگونه تغیرات برنامه ریزی نشده مستقیما به برز شرایط و اعمال نا ایمن منجر شده که شرایط و اعمال نا ایمن   نیز باعث ایجاد جریان نا خواسته ای از انرژی می شود که اگر موانع و حفاظهای مناسب برای کنترل اینگونه انرژیهای ناخواسته پیش بینی نشده باشد بدون شک نتایج ناخواسته ای (پیامدهای آن)ایجاد خواهد شد
.
اضلاع مثلث حادثه كه در واقع در برنامه MORT مورد بحث مي باشد شامل جريان انرژي ناخواسته حفاظ ها و موانع در مسير عبور ايم جريان كه جهت پيشگيري و كنترل مناسب نيستند و اهداف آسيب پذير (انسان و اشياء) در مسير اين انرژي مي باشد . روش ETBA بر اين اساس استوار بوده و به صورت سيستماتيك ارتباط بين اين سه فاكتور را با يكديگر مورد تجزيه و تحليل قرار مي دهد.

متن کامل مقاله اموزشی ردیابی انرژی و تجزیه و تحلیل حفاظها را از لینک زیر دریافت نمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: ردیابی انرژی و تجزیه و تحلیل حفاظها, ریسک حادثه پیشگیری مدیریت, دانلود مقاله, ایمنی, دانلود مقاله مدیریت
+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم دی ۱۳۹۳ساعت 12:21  توسط spow  | 

FMEA آناليز حالات بالقوه خرابی و آثار آن

Failure Mode And Effect Analysis

افزايش رقابت، افزايش توقعات و تقاضاهاي مكرر مشتري و تغييرات سريع فناوري، باعث افزايش سريع تعهدات توليدكنندگان امروزي شده است. هر كمبود و انحراف در عملكرد محصول، باعث از دست دادن سهم بازار مي شود. اين عوامل موجب شده كه امروزه سازمان ها به استفاده از اين تكنيك روي آورند تا به كمك آن مطمئن شوند محصولي بي عيب و قابل رقابت روانه بازار مي كنند.
تعريف: FMEA متدلوژي يا روشي است سيستماتيك كه به دلايل زير به كار مي رود:
الف- شناسايي و اولويت بندي حالات بالقوه خرابي يك سيستم، محصول، فرآيند و يا سرويس.
ب- تعريف و اجراي اقداماتي به منظور حذف و يا كاهش ميزان وقوع حالات بالقوه خرابي.
پ- ثبت نتايج تحليل هاي انجام شده به منظور فراهم كردن مرجعي كامل براي حل مشكلات فرآيند.
FMEA تكنيكي تحليلي و متكي بر قانون در پيشگيري قبل از وقوع است كه براي شناسايي عوامل بالقوه خرابي به كار مي رود. توجه به اين تكنيك بر بالا بردن ضريب امنيت و در نهايت رضايت مشتري. از طريق پيشگيري از وقوع خرابي است.
يكي از عوامل موفقيت FMEA زمان اجراي آن است. اين تكنيك براي آن طرح ريزي شده كه «يك اقدام قبل از واقعه است» نه «يك تمرين بعد از آشكار شدن مشكلات» به بياني ديگر، يكي از تفاوت هاي اساسي FMEA با ساير تكنيك هاي كيفي اين است كه FMEA يكي اقدام كنشي است نه واكنشي.
انواع FMEA:
در حال حاضر بيشترين كاربرد FMEA شامل موارد زير است:
1-   طراحي سيستم ها و زيرسيستم ها از ابتدايي ترين مراحل (System-FMEA)
2-   طراحي قطعات جديد و يا اعمال تغييرات در طرح هاي جاري(Design-FMEA)
3-   طراحي و يا توسعه فرآيندهاي توليد يا مونتاژ (Process-FMEA)
4-  طراحي ماشين آلات (Machinery-FMEA)
در دهه 1950 اهميت مسائل ايمني و پيشگيري از حوادث قابل پيش بيني در صنعت هوا-فضا، علت اصلي پيدايش FMEA شد.
چندي بعد اين روش به عنوان ابزاري کليدي براي افزايش ايمني فرآيندهاي صنايع شيميايي مطرح شد و از آن به بعد، هدف از اجراي FMEA پيشگيري از تصادفات و اتفاقات تعريف شده است
كاربرد
FMEA در هر يک از شرايط زير اجرا ميشود:
•    درزمان طراحي سيستمي جديد، محصولي جديد و يا فرآيندي جديد.
•    زماني که فرآيندهاي توليد و يا مونتاژ و يا يک محصول در محيطي جديد و يا شرايط کاري جديد قرار ميگيرد.
•    برنامه هاي بهبود مستمر

تاثير FMEA بر نرخ خرابي محصول
استفاده از FMEA در مراحل مختلف، موجب کاهش نرخ خرابي محصول در زمان مصرف مي شود.
•    اجراي Design/ System- FMEA: فرآيند طراحي را با کاهش ميزان ريسک خرابي، استحکام مي بخشد. همچنين با تصحيح نقص ها و اشکالات طراحي محصول (يا سيستم)، ميزان خرابي را در دوره "عمر مفيد" کاهش داده، و شکست هاي محتمل در زمان فرسودگي را نيز به تعويق مي اندازد.
•    اجرايProcess- FMEA: عوامل بالقوه خرابي فرآيند ساخت يا مونتاژ را که منجر به توليد محصول نامناسب ميشود، شناسايي ميکند و لذا فرآيند ساخت و توليد محصول را با کاهش ريسک خرابي،استحکام مي بخشد. PFMEA با اصلاح نقص هاي فرآيند ساخت و يا مونتاژ،نرخ خرابي هاي محصول را در دوره "عمر آغازين"محصول کاهش ميدهد.

برای دانلود متن کامل جزوه اموزشی FMEA آناليز حالات بالقوه خرابی و آثار آن به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: FMEA آناليز حالات بالقوه خرابی و آثار آن, دانلود جزوات مهندسی صنایع, دانلود جزوه, Failure Mode And Effect Analysis, انالیز شکست
+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم دی ۱۳۹۳ساعت 12:3  توسط spow  | 

دانلود جزوه اشنایی با سیمان ، ویزگی ها ، خواص و اصول تولید

سيمان
 به طور كلي به هر ماده‌اي كه خاصيت چسبانندگي داشته باشد و بتواند مواد را به يكديگر بچسباند، سيمان گفته مي‌شود.چسباننده‌ها در صنعت ساختمان بيشتر جهت چسباندن سنگدانه‌ها، قطعات بزرگتر سنگي، آجرها و … به يكديگر به كار مي‌روند. طبيعتاً اولين ماده سيماني كه به استخدام بشر درآمد ، گل بود كه هنوز هم بقاياي ساختمانهاي گلي در مناطق كويري قابل مشاهده است. در طول ساليان مختلف ، مواد گوناگوني به عنوان سيمان به كار رفت و امروزه چسباننده‌هاي بسيار متنوعي شامل انواع ملاتهاي سيماني، ملاتهاي گچي ، چسبهاي پليمري و… در دست است. امروزه عمده ‌ترين سيماني كه مورد استفاده قرار مي‌گيرد، سيمان پرتلند مي‌باشد كه به طور مشروح در ادامه مورد بحث قرار مي‌گيرد.
تاريخچه سيمان پرتلند  
يكي از مهمترين مشكلات سيمان گلي، عدم مقاومت در برابر آب بود. اين مهم بشر را بر آن داشت تا تحقيقات گوناگوني جهت دسترسي به سيمان ضد آب انجام دهد و نتيجه اين تحقيقات ، كشف سيماني به نام ساروج بود. ساروج تركيبي است از آهك، خاكستر، ماسه، خاك رس و لويي  كه در مقايسه با گل در برابر رطوبت مقاوم است. در ايران باستان از ساروج براي ساختن آب انبارها، آبگيرها و ساير سازه‌هايي كه مي‌بايست خاصيت آب‌بندي مي‌داشتند استفاده مي‌شد. امروزه با ابداع سيمان پرتلند، مصرف ساروج تقريباً متوقف شده است. در قرن 18 به سال 1756 ميلادي هنگامي كه جان اسميتون مأمور بازسازي برج چراغ دريايي اديستون  گرديد، مطالعاتي را جهت دستيابي به يك سيمان مناسب انجام داد و به اين نتيجه رسيد كه بهترين سيمان وقتي بدست مي‌آيد كه در مخلوط آن از سنگ آهك و خاك رس استفاده شود. در سال 1824، ژوزف آسپدين  به اين نتيجه رسيد كه جهت بدست آوردن سيماني مناسب، مخلوط سنگ آهك و خاك رس بايد حرارت داده شود و بالاخره در سال 1845، آيزاك جانسون  سيمان پرتلند را به صورتي كه امروزه شناخته مي‌شود ، به نام خود ثبت كرد. امروره شيوه كلي توليد سيمان پرتلند بدين صورت است كه پس از استخراج مواد اوليه (سنگ آهك و خاك رس) و آماده كردن آنها، مخلوط را تا دماي بيش از   حرارت مي‌دهند. حاصل اين فرايند كلينكر   است كه آن را پس از سرد شدن با 3 الي 4 درصد وزني سنگ گچ   آسياب مي‌كنند تا پودر سيمان پرتلند بدست آيد. لازم به ذكر است نام پرتلند به جهت تشابه رنگ و كيفيت سيمان سخت شده با سنگ آهكي كه در اطراف شهر پرتلند در ناحيه دُرست  انگلستان وجود دارد، مورد استفاده قرار گرفته است.
توليد سيمان پرتلند
به طور كلي توليد سيمان پرتلند مراحل مختلفي دارد كه در ادامه به آن اشاره خواهند شد. لكن پيش از ذكر آنها بيان اين مطلب ضروري است كه صنعت سيمان داراي دو عيب عمده زير است:
 1ـ مصرف انرژي بسيار بالا
 2ـ ايجاد آلودگي محيط زيست
و محققين و صنعتگران همواره در تلاش جهت تغيير خط توليد به گونه‌اي هستند كه اين معايب تا حد امكان مرتفع گردد.
انتخاب محل براي احداث كارخانه
انتخاب محل مناسب جهت احداث كارخانه توليد سيمان با عوامل چندي در ارتباط است كه عبارتند از :
1ـ كارخانه به معادن مواد اوليه (سنگ آهك و خاك رس) نزديك باشد.
 2ـ ظرفيت معادن مواد اوليه پاسخگوي نياز دراز مدت كارخانه باشند.
 3ـ كيفيت مواد اوليه در حد قابل قبولي باشد.
4ـ كارخانه به قطبهاي مصرف نزديك باشد.
همانطور كه مشاهده مي‌شود، عوامل يك و چهار مربوط به هزينه حمل و نقل در صنعت سيمان است. از آنجا كه مواد اوليه به كارخانه و سيمان توليدي به قطبهاي مصرف بسيار بالاست، محل كارخانه بايد در جايي باشد كه اين هر دو مسافت حتي‌المقدور كمينه باشند. عوامل دو و سه نيز در  ارتباط با انتخاب معادن مناسب جهت قرضه كارخانه است. يك معدن مناسب بايد اولاً از نظر كيفيت داراي مواد قابل قبولي باشد. ثانياً از نظر كميت بتواند حداقل بين 100 تا 150 سال مواد اوليه كارخانه را تأمين نمايد. در غير اين صورت ممكن است ساخت كارخانه از نظر اقتصادي به صرفه نباشد. از آنجا كه در ايران بيشتر سنگها آهكي به صورت رسوبي در قالب كوه هستند و در دشتهاي مجاور اين كوه‌ها معادن خاك رس موجود است. معمولاً حد فاصل اين كوه‌ها و دشتها محل مناسبي جهت احداث كارخانه است.

برای دانلود جزوه اشنایی با سیمان ، ویزگی ها ، خواص و اصول تولید به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: سيمان, جزوه مصالح ساختمانی, دانلود جزوات مهندسی عمران, دانلود جزوات مهندسی معماری, دانلود جزوه خواص ویژگی ها و اصول تولید سیمان
+ نوشته شده در  یکشنبه هفتم دی ۱۳۹۳ساعت 11:57  توسط spow  | 

دانلود کتاب دایرة المعارف جوملا 2.5

جوملا یک هسته مدیریت محتوا است که با امکانات بینظیری که دارد ایجاد وب سایت های پویا را از امری ناممکن و سخت به پدیده ای سهل و آسان تبدیل نموده به کمک این سیستم مدیریت محتوا که بی شک میتوان وجود آن را پدیده ای در دنیای طراحان وب سایت های اینترنتی نامید شما لذت خلق نمودن صفحات وب دلخواه خود را خواهید چشید .

گروه جومینا از یک رو به عنوان اولین پشتیبان و منتشر کننده جوملا 2.5 در ایران و در راستای استقبال بی نظیری که کاربران و طراحان وب سایت های جوملایی از این نسخه نمودند و از روی دیگر به دلیل عدم وجود یک منبع کامل و معتبر آموزشی ، خود را مصمم به انتشار کتابی گرفت که این نقیصه را جبران نماید . کتابی که اینک پیش رو دارید نتیجه همین تصمیم است.

ر مبحث آموزش جوملا 2 رویکرد کلی وجود دارد:

آموزش راهبری سیستم : آموزشی است که شخص آموزش گیرنده تنها کار با یک سایت جوملایی را میاموزد.

آموزش طراحی سیستم : آموزشی است که علاوه بر یادگیری کار با سیستم ،خود شخص قادر خواهد بود تا اقدام به طراحی سایت بنماید.

رویکردی که من در نگارش این کتاب انتخاب نمودم رویکرد دوم است و سعی من در این کتاب آن بوده است که با مطالعه این کتاب شما طراحی سایت را فرابگیرید و تنها به آموزش های راهبری اکتفا ننموده ام . بر اساس تجربه ای که از تدریس در کلاس های آموزشی جومینا داشته ام در نگارش این کتاب سعی نمودم انسجام مطالب بخوبی حفظ گردد اما برای آنکه بتوانید از کلیه مطالب کتاب استفاده نمایید میباید آن را از ابتدا تا انتها بخوانید چرا که بسیاری از قسمت ها هستند که وابسته به سایر بخش ها میباشند و ابتدا شما میباید آن بخش ها را مطالعه نموده باشید تا بتوانید مفاهیم آن قسمت را درک نمایید.

همین جا ، جا دارد تا از خانم مهندس پریدار مدیریت مجتمع فني آموزشي پریدار تهران که زحمت ویراستاری و تصحیح جملات کتاب را کشیده اند کمال تشکر را بنمایم و همچنین از برادران عزیزم آقایان حسینی پارسا مدیریت گروه توسعه افزونه جومینا و ستار رضایی عضو هسته اصلی تیم مدیریت گروه جومینا که برای ادامه این کتاب مشوق های اصلی من بوده اند نیز سپاسگزاری نمایم . در این چند سالی که مشغول یادگیری و آموزش این سیستم مدیریت محتوا هستم افرادی زیادی بوده اند که از هر کدام مطلبی را آموخته ام ، قدردان این عزیزان نیز هستم و برایشان آرزوی توفیق مینمایم .

تک تک کلمات این کتاب با عشق و علاقه به نگارش در آمده است و امیدواریم که با انتشار این کتاب توانسته باشیم گامی دیگر در راستای توسعه دانش طراحی وب سایت های مبتنی بر جوملا در کشور عزیزمان برداریم و به شما لذت طراحی یک سایت را هدیه نماییم .

کتاب نوشته اقای امیررضا تهرانی و کاری از گروه طراحان وب جوینا می باشد. (برای دسترسی به مطالب بیشتر به سایت اصلی مراجعه فرمایید : joomina.ir)

برای دانلود کتاب دایرة المعارف جوملا 2.5 به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.


برچسب‌ها: دانلود کتاب دایرة المعارف جوملا, دانلود کتاب اموزش فارسی جوملا, مدیریت محتوا طراحی سایت با جوملا, دانلود کتاب های مهندسی کامپیوتر, اموزش فارسی جوملا
+ نوشته شده در  شنبه ششم دی ۱۳۹۳ساعت 10:53  توسط spow  | 

دستور العمل تامين سلامت كار در كارگاههای كوچك
كليات
تعاريف
ماده 1: از نظر اين آئين نامه كارگاه كوچك به شرح ذيل تعريف ميگردد:
1-    كارگاههاي خويش فرما
2-    كارگاههاي داراي پروانه بهره برداري از وزارت صنايع با تعداد كارگران 10 نفر و كمتر
3-    كارگاههاي خانگي
4-    معادن با تعداد كارگران 10 نفر و كمتر
5-    مجتمع هاي كارگري مانند كوره پز خانه ها
6-    كارگاههاي تحت پوشش مجمع امور صنفي، اتحاديه ها اعم از تحت پوشش هستند و يا قرار خواهند گرفت.
7-    كليه شركتهاي خدماتي و پيمانكاري ارائه دهنده خدمات مختلف در موسسات ،سازمانها و ساير ارگانهاي دولتي و غير دولتي
8-    كليه واحدهاي خدماتي از قبيل بانكها،آژانسهاي مسافرتي، دفاتر مركزي كارخانجات ،شركتهاي تعاوني و امثالهم
9-    كليه شركتهاي ساختماني، واحدهاي كشاورزي،آموزشگاههاي فني- حرفه اي و نيز هنرستانهاي تحت پوشش آموزش و پرورش

ماده 2: امكانات بهداشتي از نظر اين آئين نامه شامل موارد ذيل مي باشد:
1-    تمهيدات بهداشت حرفه اي مورد نياز براي كنترل يا حذف عوامل زيان آور و شرايط بيماري زاي محيط كار
2-    امكانات مورد نياز جهت تامين تسهيلات بهداشتي مورد نياز (تاسيسات جنبي كارگاه) شامل دستشويي ،توالت و امثالهم مندرج در اين آئين نامه
-مراقبتهاي بهداشتي درماني شامل كمكهاي اوليه ،معاينات شغلي

مبحث دوم: مسئوليت
ماده 3: تامين امكانات بهداشتي مندرج در اين آئين نامه بعهده كارفرما يا مدير عامل  كارگاهها ،شركتها وموسسات موضوع ماده 1 اين آئين نامه به شرح ذيل مي باشد:
1- كارفرماي واحد خويش فرمايي موظف است علاوه بر تامين خدمات مرتبط با محيط كار ،خود را نيز تحت پوشش مراقبتهاي بهداشتي درماني قرار دهد
2-    مدير عامل يا كارفرماي كارگاههاي داراي پروانه بهره برداري از وزارت صنايع و معادن ،وزارت جهاد كشاورزي ، مجمع امور صنفي ، اتحاديه ها ، و امثالهم و نيز مجتمع هاي كارگري ، واحدهاي خدماتي .(موضوع بند 8 ماده 1) ، واحدهاي موضوع بند 9 ماده 1 موظفند امكانات بهداشتي در بندهاي ماده 2 را فراهم نمايند.

3-    مديران شركتهاي خدماتي و پيمانكاري ارائه دهنده خدمات مختلف (موضوع بند 7 ماده 1) بايستي در متن قرارداد منعقده فيمابين شركتهاي مذكور و موسسه يا ارگان دولتي و غير دولتي مسئوليت تامين امكانات بهداشتي موضوع ماده 2 در محيط كار و مراقبتهاي بهداشتي درماني را تعيين نمايند.
4-    هيات امناء/ نماينده مديران مجتمع هاي كارگري مي تواند امكانات بهداشتي موضوع ماده 2 اين آئين نامه را متناسب با استانداردهاي تعيين شده بصورت مشترك در محلهاي قابل دسترس براي كليه كارگران تامين نمايد اين امر رافع تمهيدات اختصاصي مورد نياز هر يك از واحدهاي مجتمع مذكور نمي باشد.

ماده 4: مسئوليت نظارت بر حسن اجراي اين آئين نامه بعهده بازرسان بهداشت حرفه اي موضوع ماده 100 قانون كار است.
تبصره: اظهار نظر در مواردي از قبيل مطلوب ،نامطلوب ، مناسب ، نامناسب ،كافي و ناكافي و ....بعهده بازرسين بهداشت حرفه اي است.

فصل دوم: تمهيدات بهداشت حرفه اي
(جهت كنترل يا حذف ،شرايط و عوامل زيان آور محيط كار)

ماده 5:ساختمان كارگاه بايد متناسب با وضع  آب و هواي محل ساخته شده باشد.
ماده 6: ارتفاع كارگاه نبايد از 3 متر كمتر باشد براي هر كارگر در كارگاه بايد حداقل سه متر مربع سطح منظور گردد و سطح اشغال شده بوسيله ماشين آلات يا ابزار و اثاثيه مربوط به كار و فاصله آنها از هم و مسير عبور و مرور وسايل نقليه جزو سطح مزبور محسوب نمي شود.
ماده 7: ديوارها و سقف كارگاه طوري ساخته شود كه از نفوذ عوامل زيان آور از قبيل گرما، سرما ، رطوبت ، صدا و غيره به داخل كارگاه و بالعكس جلوگيري كند.
ماده 8: كف كارگاه بايد همواره ،بدون حفره و شكاف بوده و لغزنده نباشد و در صورت لزوم قابل شستشو باشد و داراي شيب مناسب بطرف كفشوي باشد.
ماده 9: ديوارها بايد صاف ،بدون ترك خوردگي و به رنگ روشن و متناسب باشد.
ماده 10:در كارگاههايي كه با مواد شيميايي سروكار دارند و يا طبيعت كار طوري است كه باعث الودگي و روغني شدن ديوارها ميشود،ديوارها بايد صاف و قابل شستشو باشد.
تبصره: در كارگاههاي مشمول اين آئين نامه كه در عرضه ، توزيع و فروش مواد غذايي فعاليت مي نمايندرعايت مفاد اين دستورالعملرافع اجراي ساير ضوابط بهداشتي اعلام شده از سوي وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي نمي باشد.
ماده 11: در كارگاه بايد به تناسب وسعت محل ،نوع كار (دقت كار) و شرايط اقليمي به اندازه كافي درب و پنجره براي ورود نور و هوا موجود مي باشد.
ماده 12: شيشه درب و پنجره بايد بدون شكستگي بوده و هميشه تميز باشد.
ماده 13:درصورت لزوم درب و پنجره ها بايد مجهز به توري بوده و دربها داراي فنر يا درب بند پنوماتيك باشند.

ماده14: انباشتن كالا در جلو پنجره ممنوع مي باشد.
ماده 15: مساحت پنجره بايد متناسب با مساحت كف كارگاه و نوع كار باشد.
ماده 16:در كارگاه بايستي ميزان صدا ،ارتعاش ،روشنايي(طبيعي و مصنوعي)پرتوهاي يونساز (آلفا ،بتا ،گاما ،ايكس،.....) و غير يونساز (ماوراء بنفش ،مادون قرمز ،راديويي ،ماكروويو ،ميدانهاي مغناطيسي و ميدانهاي الكتريكي پايا منطبق با استاندارد اعلام شده در كتاب "حدود تماس شغلي عوامل بيماري زاي محيط كار " مصوب وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي متناسب با نوع كار و محل تامين شود.

ماده 17: منابع روشنايي مصنوعي بايد همواره سالم و تميز باشد.
ماده 18: هواي كارگاههاي بدون آلودگي شيميايي ،بايد متناسب با فصل و جمعيت شاغل تهويه گردد.
ماده 19: وسايل سرمايشي و گرمايشي كارگاه بايد ضمن استاندارد بودن ، دما و رطوبت محيط كار را مطابق با حد مواجهه مجاز مندرج در كتاب "حدود تماس شغلي عوامل بيماري زاي محيط كار" مصوب وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي تامين نمايد.
ماده20: در كارگاههايي كه آلودگي ناشي از كار در هواي كارگاه بايد ضمن استاندارد بودن،دما و رطوبت محيط كار را مطابق با حد مواجهه مجاز مندرج در كتاب " حدود تماس شغلي عوامل بيماري زاي محيط كار" مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تامين نمايد.
ماده 21: كليه كارگاهها به تناسب كار و توليد خود بايد داراي محل مناسب جهت انبار مواد اوليه و محصول نهايي باشند.
ماده 22: كارفرمايان مكلف به رعايت و تامين كليه استانداردهاي ارگونومي در ارتباط با چيدمان و مشخصات / ويژگيهاي وسايل ،ابزارو ماشين آلات مورد استفاده در فرايند مي باشند.
ماده23: كليه كارفرمايان يا مديران ارشد واحدهاي موضوع ماده 1 اين آئين نامه موظفند نسبت به آموزش افراد تحت پوشش خود در زمينه بهداشت حرفه اي و بهداشت عمومي مطابق با دستورالعمل آموزشگاههاي بهداشت حرفه اي كه از طرف وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي ابلاغ مي گردد، اقدام نمايند.
ماده24: مديران آموزشگاههاي فني- حرفه اي و هنرستانها موظفند نسبت به آموزش دانش آموزان ، هنرورزان و كارآموزان خود مطابق با سرفصل و ضوابط اعلام شده از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در زمينه بهداشت حرفه اي اقدام نمايند.
ماده 25: كليه كارگران،كارآموزان و نيز عامل اجرايي كار در كارگاههاي خويش فرما مكلف به كسب مهارت لازم در بكارگيري تمهيدات و امكانات بهداشتي در محيط كار و استفاده صحيح از آنها مي باشد.
ماده26: كارفرمايان موظفند وسايل حفاظت فردي متناسب با نوع كار را براي شاغلين خود تامين نمايند و امكانات لازم جهت آموزش نحوه بكارگيري صحيح اين وسايل را براي آنان تامين و براي آنان تامين و بر كاربرد صحيح اين وسايل در طول كار نظارت نمايند.

فصل سوم : تسهيلات بهداشتي
مبحث اول: دستشويي:

ماده27: كليه كارگاههاي موضوع ماده 1 بايستي حداقل يك دستشويي با رعايت شرايط و ضوابط بهداشتي به قرار ذيل باشند:

1-    محل احداث دستشويي به گونه اي باشد كه براي كليه شاغلين قابل دسترسي باشند.
2-    دستشويي بايد داراي آب گرم و سرد،سيستم دفع فاضلاب،متصل به چاه جاذب و يا شبكه جمع آوري فاضلاب شهري باشند.
3-    كاسه دستشويي بايد به رنگ روشن ،صاف ، بدون ترك خوردگي و قابل شستشو باشد.
4-    عرض دستشويي حداقل 60 سانتي مترو طول آن 60 سانتي مترباشد.
5-    صابون ترجيحا صابون مايع بايد در تمام اوقات در مح دستشويي وجود داشته باشد.
6-    جهت خشك كردن دست وجود وسيله خشك كن مناسب الزامي است.
7-    دستشويي بايد بطورمرتب شستشو و گندزدايي شود.

مبحث دوم :آب مصارف آشاميدني و مصارف بهداشتي :

ماده 28:بايد منطبق بر استانداردهاي بهداشتي و مورد تاييد مراجع ذيصلاح باشد.
ماده29:كارگاههايي كه از شبكه لوله كشي آب شهراستفاده نمي نمايند بايد جهت نمونه برداري و آزمايشهاي لازم براي اطمينان از سالم بودن آب اقدام نمايند، مضافا در اين نوع كارگاهها ، كلرزني بايد به شيوه اي انجام پذيرد كه كلر باقي مانده 8/0-2/0 قسمت در ميليون (ppm) باشد.
ماده30: در كارگاههايي كه از آب چاه استفاده مي نمايند.ساخت،بهره برداري و لوله كشي آب بايد منطبق بر ضوابط بهداشتي باشد.
ماده 31:در هر كارگاه ترجيحا يك آب سرد كن براي تامين آب آشاميدني كارگران وجود داشته باشد. در كارگاههايي كه آب سرد كن ندارند وجود يك شير آبخوري الزامي است. شير آبخوري بايد از نوع فوارهاي و داراي سپر محافظ باشد تا آبي كه از دهان كارگر بر مي گردد به آن نرسد و لب كارگر نيز با آن تماس پيدا نكند.آبخوري نبايد در مجاورت توالت،دستشويي و دوش باشد و حتي المقدور نزديك محل  كار كارگر باشد.

تبصره: كارگاههاي فاقد شير برداشت آب آشاميدني بهداشتي بايستي داراي مخازن بهداشتي آب بوده و از ليوان انفرادي يا ليوانهاي يكبار مصرف استفاده شود.
ماده 23: كارفرما مكلف است براي كارگراني كه در گرماي زياد به مدت مديدي كار مي كنند با تامين مايعات لازم از جمله دوغ بهداشتي،آب و نمك از دست رفته بدن آنان را جبران نمايد.

مبحث سوم: توالت:
ماده 33: در كارگاههايي كه تعداد كاركنان آن 3 نفر و كمتر مي باشد و كارگران با 15 دقيقه پياده روي به توالت بهداشتي دسترسي دارند،داشتن توالت در محل كارگاه الزامي نيست.
ماده 34: در كارگاههايي كه تعداد كاركنان آن بيش از 3 نفر مي باشد وجود حداقل يك توالت بهداشتي در محل كارگاه الزامي مي باشد.
تبصره: در اين نوع كارگاهها چنانچه كارگر زن مشغول بكار باشد ساخت يك توالت جداگانه براي زنان الزامي است.
ماده 35: در معادن،كارفرما مكلف است با در نظر گرفتن فرايند كار ،توالت بهداشتي در نزديكترين قسمت به محل كار را فراهم نمايند.

مبحث چهارم:دوش:
ماده 37: در كليه كارگاههاي موضوع ماده 1 اين آئين نامه چنانچه شاغلين آنها با مواد شيميايي ،سموم، آزبست مواد عفونت زا،مواد غذايي و گردو غبار و امثالهم سروكار دارند و نيز براي كارگران نظافتچي و كارگاههاي زيرزميني مانند معادن حداقل يك دوش آب گرم و سرد در نظر گرفته شود. در ساير كارگاهها كه داراي آلودگي معمولي مي باشند وجود دوش الزامي است.
تبصره:در اين نوع كارگاهها در صورتي كه علاوه بر كارگران مرد،كارگران زن نيزمشغول به كار باشند ساخت يك دوش /حمام آب گرم و سرد جداگانه الزامي است.
ماده 38:شرايط و ضوابط بهداشتي دوش به قرار ذيل استك
1-    كف محل دوشها بايد مقام ،قابل شستشو بوده و لغزنده نباشد و داراي شيب كافي به سمت كفشوي باشد.
2-    ديوارها تا سقف كاشي،برنگ روشن،و سقف دوش بايد صاف با رنگ روشن و بدون ترك خوردگي باشد.
3-    مساحت كف محل دوش نبايد از 90 سانتيمتر در 120 سانتيمتركمتر باشد و ارتفاع دوش نبايد از 2 متر كوتاهتر باشد.
4-    دوش بايد بطور مرتب تميز و با مواد مناسب گندزدايي گردد.
5-    محوطه دوش بايد داراي هواكش متناسب با فضاي آن باشد.
6-    دوش بايد مجهز به سطل زباله درب دار و قابل شستشو باشد.
7-    در صورتيكه براي گرم كردن آب از منابع حرارتي غير مركزي استفاده مي شود اين قبيل منابع حرارتي بايد در خارج از محوطه دوش در محل مناسب قرار داده شود.
8-    براي رعايت موازين ايمني ضروري است در داخل دوش از لامپ ايمني با حباب شيشه اي استفاده شود و تمام كليد و پريزهاي برق بايد خارج از محوطه دوش قرار داده شود.
9-    محل دوش بايد داراي محلي مناسب بعنوان رختكن براي تعويض لباس باشند.
10-    شستشوي هر نوع البسه در محل دوش ممنوع است.

مبحث پنجم:قفسه انفرادي نگهداري لوازم و البسه كارگران
ماده 39: در كارگاههاي موضوع ماده 35 اين آئين نامه بايد متناسب با تعداد كارگران ،قفسه هاي انفرادي براي تعويض لباس شخصي آنان در نظز گرفته شود.
ماده 40: شرايط و ضوابط بهداشتي قفسه هاي لباس و لوازم شخصي
1-    هر قفسه بايد به گونه اي ساخته شده باشد كه داراي محل نگهداري مجزا براي لباس بيرون ، وسايل حفاظت فردي ،و كفش ايمني باشد.قفسه ها بايد داراي سقف شيبدار ، قابل شستشو و داراي كركره ثابت ورود و خروج هوا بوده و قفل داشته باشد.
2-    سطل زباله درب دار قابل شستشو به تعداد كافي در محل نگهداريقفسه ها بايد در نظر گرفته شود.
3-    محل نگهداري قفسه لباس ها و لوازم شخصي بايد بطور منظم پاكيزه و تميز نگهداري شود.
 
مبحث ششم: حوله و صابون
ماده41: كارفرماي كارگاههاي موضوع ماده 37 موظفند به منظور ايجاد تسهيلات جهت استهمام كارگران به مقدار كافي صابون و حوله اختصاصي در اختيار آنان قرار دهد.
ماده 42: گرم كردن، آماده سازيغذا در محل كارگاههاي موضوع ماده 37 اين آئين نامه ممنوع مي باشد و كارفرما موظف است نسبت به تامين محلي مستقل جهت صرف غذا براي كارگران مطابق با شرايط  و ضوابط ذيل اقدام نمايد:

1-    وسعت محل غذاخوري و تعداد ميز و صندلي بايد متناسب با تعداد كارگراني باشد كه در يك موقع با يكديگر غذا مي خورند.
2-    سقف محل غذاخوري بايد صاف،بدون ترك خوردگي و برنگ روشن باشد.
3-    ديوارها بايستي مقاوم،صاف،برنگ روشن و قابل شستشو باشد.
4-    كف محل غذا خوري  بايد قابل شستشو و داراي شيب مناسب به سمت كفشوي باشد و لغزنده نباشد.
5-    ميزها و صندلي ها بايد از جنس مقاوم،قابل شستشو،بدون ترك خوردگي و درز باشد.
6-    زباله دان درب دار به تعداد كافي و در محلهاي مناسب قرار داده شود.
7-    محل غذاخوري بايد داراي تهويه مناسب،و مجهز به وسايل گرمايشي و سرمايشي،متناسب با فصل باشد.
8-    محل غذا خوري بايد داراي روشنايي كافي باشد و منابع روشنايي پاكيزه و تميز نگهداري شود.
9-    در صورت امكان در مسير ورود كاركنان به سالن غذاخوري ،دستشويي مجهز به آب گرم و سرد و صابون و امكانات لازم جهت خشك كردن دست و صورت فراهم گردد.
10-    كارگران كارگاههاي موضوع ماده 37 اين آئين نامه بايد قبل از ورود به محل غذاخوري لباس كار خود را تعويض نمايند.
11-    درب و پنجره محل غذاخوري مجهز به توري باشدو دربهاي محل غذاخوري مجهز به فنر يا درب بند پنوموماتيك باشند.

 مبحث هفتم:موادزائد:
ماده43:زباله و فاضلاب كارگاههاي موضوع ماده 1 اين آئين نامه بايد طبق ضوابط بهداشتي جمع آوري و ضبط  گردد.
ماده 44:جمع آوري و دفع فاضلاب و مواد زايد صنعتي بايد به گونه اي انجام گيرد كه ضمن رعايت كليه استانداردهاي محيط زيستي،سلامت شاغلين در اين گونه تاسيسات مطابق با دستورالعمل سلامت ،ايمني و بهداشت عوامل اجرايي مشمول ماده 5 قانون مديريت پسماندها مصوب وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشكي نيز تامين گردد.

فصل چهارم:مراقبتهاي بهداشتي درماني شاغلين/طب كار
ماده 45: مطابق با ماده 92 قانون كار كارفرمايان /مديران ارشد در كارگاههاي موضوع ماده 1 اين دستورالعمل موظفند مطابق با دستورالعمل مصوب وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي حداقل سالي يكبار امكانات لازم جهت انجام معاينات شغلي شاغلين تحت پوشش خود را فراهم نمايند.
ماده 46:وجود جعبه كمكهاي اوليه با حداقل وسايل مورد نياز كه از طرف وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكي اعلام مي گردد و نيز فرد آموزش ديده براي رسيدگي به جراحات مربوط  به حوادث ناشي از كار در هر يك از كارگاههاي موضوع ماده 1 اين دستورالعمل الزامي است.
 اين آئين نامه مشتمل بر 4 فصل،9مبحث و 46 ماده به استناد بند 2 ماده 1 قانون وظايف و تشكيلات وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشكي و ماده 85 قانون كار تدوين و در تاريخ 13/4/86 به تصويب نهايي  وزير بهداشت،درمان و آموزش پزشكي رسيده است و مطابق با مفاد مواد 95،91،85 و تبصره 1 ماده 96 قانون كار اجراي آن در كليه كارگاههاي مشمول و براي كليه كارفرمايان،كارگران و كارآموزان اين نوع كارگاهها الزامي است.

  ضميمه:مستندات قانوني
ماده 85 قانون كار:براي صيانت نيروي انساني و منابع مادي كشور رعايت دستورالعملهايي كه از طريق شوراي عالي حفاظت فني (جهت تامين حفاظت فني)و وزارت بهداشت،درمان وآموزش پزشكي (جهت جلوگيري از بيماريهاي حرفه اي و تامين بهداشت كار و كارگر و محيط كار)تدوين مي شود براي كليه كارگاهها،كارفرمايان، كارگران و كارآموزان الزامي است.

ماده 95 قانون كار:مسئوليت اجراي مقررات و ضوابط فني و بهداشت كار بر عهده كارفرما، مسئولين واحدهاي موضوع ذكر شده در ماده 85 اين قانون خواهد بود.هر گاه بر اثر عدم رعايت مقررات مذكور ازسوي كارفرمايان يا مسئولين واحد،حادثه اي رخ دهد،شخص كارفرما يا مسئول مذكور از نظر كيفري و حقوقي  و نيز مجازاتهاي مندرج در اين قانون مسئول است.

ماده 3 قانون كار: كارفرما شخصي است حقيقي يا حقوقي كه كارگر به درخواست و به حساب او در مقابل دريافت حق السعي كار مي كند.مديران و مسئولان و به طور عموم كليه كسانيكه عهده دار اداره كارگاه هستند كارفرما محسوب مي شوند و كارفرما مسئول كليه تعهداتي است كه نمايندگان مذكور در قبال كارگربه عهده مي گيرند.در صورتيكه نماينده كارفرما خارج از اختيارات خود تعهد مي نمايد و كارفرماآن را نپذيرد در مقابل كارفرما ضامن است.

ماده 4 قانون كار:كارگاه محلي است كه كارگر به درخواست كارفرما يا نماينده او در آنجا كار مي كند،از قبيل موسسات صنعتي، كشاورزي، معدني، ساختماني، ترابري، مسافربري، خدماتي، تجاري،توليدي، اماكن عمومي و امثال آن

ماده100 قانون كار: كليه بازرسان كار و كارشناسان بهداشت حرفه اي، داراي كارت ويژه حسب مورد به امضاء وزير كار و امور اجتماعي يا وزير بهداشت،درمان آموزش پزشكي هستند كه هنگام بازرسي بايد همراه انها باشد و در صورت تقاضاي مقامات رسمي يا مسئولين كارگاه باشد.

ماده101 قانون كار: گزارش بازرسان كار و كارشناسان بهداشت كار در موارد مربوط به حدود وظايف و اختياراتشان در حكم گزارش ضابطين دادگستري خواهد بود.

ماده105 قانون كار: هر گاه در حين بازرسي به تشخيص بازرس كار يا كارشناس بهداشت حرفه اي احتمال وقوع حادثه يا بروز خطر در كارگاه داده شود، بازرس كار يا كارشناس بهاشت حرفه اي مكلف هستند مراتب را فورا و كتبا به كارفرما يا نماينده او و نيز رئيس مستقيم خود اطلاع دهند.

ماده175 قانون كار: متخلفان از هر يك از موارد مذكور در موارد78(قسمت اول)80-81-82-92 براي هر مورد تخلف حسب مورد علاوه بر رفع تخلف يا تاديه حقوق كارگر و يا هر دو در مهلتي كه دادگاه با كسب نظر وزارت كار و امور اجتماعي تعيين خواهد كرد به ازاء هر كارگر به ترتيب ذيل محكوم خواهند شد:
1-    براي تا 10 نفر، 30 تا 100 برابر حداقل مزد روزانه يك كارگر
2-    براي تا 100 نفر نسبت به مازاد 10 نفر، 10 تا 30 برابر حداقل مزد روزانه يك كارگر
3-    براي بالاتر از 100 نفر نسبت به مازاد 100 نفر،5 تا 10 بابر حداقل مزد روزانه يك كارگر
 در صورت تكرار تخلف ، متخلفان مذكور به 1/1 تا1/5 برابر حداكثر جرايم نقدي فوق و يا حبس از 91 روز تا 120 روز محكوم خواهند شد.

ماده 176 قانون كار: متخلفان از هر يك از موارد مذكور در موارد 52-61- 75-77-79-83-84و 91 براي هرمورد تخلف حسب مورد علاوه بر رفع تخلف يا تاديه حقوق كارگر يا هر دو در  مهلتي كه دادگاه با كسب نظر نماينده وزارت كشورتعيين خواهد كرد،به ازاء هر كارگر به ترتيب ذيل محكوم خواهند شد.
1-    براي 10 نفر، 200 تا 500 برابر حداقل مزد روزانه يك كارگر
2-    براي تا 100 نفر نسبت به مازاد 10 نفر ، 20 تا 50 برابر حداقل مزد روزانه يك كارگر
3-    براي بالاتر از 100 نفر نسبت به مازاد 100 نفر ، 10 تا 20 برابر حداقل مزد روزانه يك كارگر.
درصورت تكرار تخلف ،متخلفان مذكور به حبس از 91 روز تا 180 روز محكوم خواهند شد.

ماده 92 قانون كار:كليه واحدهاي موضوع ماده 85 اين قانون كه شاغلين در آنها به اقتضاء نوع كار در معرض بروز بيماريهاي ناشي از كار قرار دارند بايد براي همه افراد مذكور پرونده پزشكي تشكيل دهند و حداقل سالي يكبار توسط مراكز بهداشتي درماني از آنها معاينه و آزمايشهاي لازم را بعمل آورند و نتيجه را در پرونده مربوطه ضبط نمايند.

ماده 152 قانون كار: در صورت دوري كارگاه و عدم تكافوي وسيله نقليه عمومي ، صاحب كار بايد براي رفت و برگشت كاركنان خود وسيله نقليه مناسب در اختيار آنان قرار دهد.

ماده 151 قانون كار: در كارگاههايي كه براي مدت محدود به منظور انجام كاري معين (راه سازي و مانند آن)دور از مناطق مسكوني ايجاد مي شوند ، كارفرمايان موظفند سه وعده غذاي مناسب و ارزان قيمت (صبحانه ، نهار و شام) براي كارگران خود فراهم نمايند ، كه حداقل يك وعده آن بايد غذاي گرم باشد،در اين قبيل كارگاهها به اقتضاي فصل ،محل و مدت كار، بايد خوابگاه مناسب نيز براي كارگران ايجاد شود.


برچسب‌ها: دستور العمل تامين سلامت كار در كارگاههای كوچك, حقوق کارگری, قانون کار, کارگر کارفرما قانون کار, ایین نامه دستورالعمل قانون کار
+ نوشته شده در  شنبه ششم دی ۱۳۹۳ساعت 10:28  توسط spow  | 

مصاحبه با اومبرتو اکو

نويسنده و اسطوره شناس ايتاليايى در مصاحبه با انتشارات هارکورت که بعد از چاپ آخرين رمانش شعله اسرارآميز ملکه لوانا انجام شد، از فرآيند شکل‌گيرى اين اثر در ذهنش و تاثير پذيرى آن از زندگى خود مى‌گويد. اکو عميقا معتقد است که زندگى در مه آغاز مى‌شود.به گزارش ايبنا، اين مصاحبه توسط انتشارات هارکورت با اومبرتو اکو نويسنده و اسطوره شناس ايتاليايى بعد از چاپ آخرين رمانش شعله اسرارآميز ملکه لوانا انجام شده است. در اين گفت و گو،اکو از فرآيند شکل‌گيرى اين اثر در ذهنش و همين‌طور تاثير پذيرى آن از زندگى خود مى‌گويد. او همچنين از لذت نويسندگى و ارتباطش با شخصيت‌هايى که تاکنون خلق کرده،صحبت مى‌کند. شعله اسرارآميز ملکه لوانا (آخرين کتاب اين نويسنده) هنوز به فارسى ترجمه نشده، در ابتدا خلاصه‌اى از آن را مى‌خوانيم: ‌
 
‌يامبو دلال کتابى است که در ميلان زندگى مى‌کند و از بيمارى فراموشى رنج مى‌برد. با اينکه او مى تواند داستان تمام کتاب‌ها و ابيات تمام شعر‌هايى را که در طول عمرش خوانده به ياد بياورد، اما از به ياد آوردن نام خود ناتوان است. او حتى همسر و دخترانش را نيز به خاطر نمى‌آورد و همين‌طور هم تمام خاطرات مربوط به پدر، مادر و کودکى‌اش را نيز از دست داده ‌است. يامبو در تلاش براى باز يافتن گذشته به خانه دوران کودکى‌اش که در تپه‌هاى بين ميلان و تورين واقع است مى‌رود. او در زير شيروانى نامنظم اين خانه و در ميان روزنامه‌هاى قديمي، کتاب‌هاى کميک، صفحه‌هاى موسيقي، آلبوم‌هاى خانوادگى و دفتر خاطرات دوران نوجوانيش به جست و جو مى‌پردازد و به اين ترتيب وقايع تاريخى دوران نسل خود را از نو زندگى مى‌کند. خاطرات به او هجوم مى‌آورند و زندگى مانند يک رمان در مقابل چشمانش ترسيم مى‌شود. يامبو در ميان اين هجوم تصاوير تنها به دنبال يک تصوير پاک و ساده مى‌گردد: تصوير اولين عشقش.شخصيت اصلى داستان، جيامباتيستا يامبو بودوني، حافظه خود را از دست مى‌دهد، و در تلاش براى به خاطر آوردن گذشته‌اش به خانه دوران کودکى‌اش باز مى‌گردد. او به بررسى روزنامه‌ها و مجلات قديمى و خواندن کتاب‌ها و کميک استريپ هايى که در گذشته از آن‌ها لذت مى‌برده مى‌پردازد.
چه جنبه‌هايى از اين رمان منعکس کننده زندگى شماست؟ ‌
از آنجا که در اين رمان از دهه‌هاى 30 و 40 قرن گذشته مى‌گويم، به يادآورى خاطرات دوران کودکى و نوجوانيم مى‌پردازم. واضح است که اکثر خاطرات آن دوران، خاطرات شخصى خودم هستند، و اينکه تمامى تصاوير مربوط به مجلات، صفحه‌هاى موسيقى و کتاب‌هاى کميک استريپ همه تصاويرى هستند که از خاطرات شخصى خودم گرفته شده‌اند. اما هدف من نوشتن زندگى‌نامه خودم نه، بلکه نوشتن زندگى نامه يک نسل بوده است. به همين دليل به يامبو خاطراتى بخشيده‌ام که مال خودم نبوده‌اند. سعى کردم يامبوى بالغ فردى متفاوت با من باشد، همان‌طور که يامبوى کودک نيز تجربياتى دارد که خوشبختانه من نداشته‌ام (مثل اتفاقى که در تنگه مى‌افتد). ‌
در سراسر رمان شما عناصر متفاوتى را براى نشان دادن ستيز يامبو با فراموشى به کارمى‌بريد. به عنوان مثال شما از ارجاعات و نقل ‌قول‌هايى درباره مه استفاده مى‌کنيد. چگونه اين تصوير، داستان يامبو را بازگو مى‌کند؟ ‌
اگر اين موضوع که من در مه به دنيا آمده‌ام را کنار بگذاريم، حافظه‌ام نيز پر از تصاوير مه‌آلود است، و عاشق مه هستم ؛ تا جايى که گلچينى از نوشته‌هاى ادبى درباره مه را از دوران هومر تا ادبيات معاصر جمع کرده‌ام.‌ مه استعاره اجتناب‌ناپذيرى از فراموشى ا‌ست. در اينکه يامبو حافظه شخصى‌اش را از دست داده اما حافظه فرهنگى‌اش باقى‌مانده کنايه وجود دارد. پس ذهن او شديدا درگير کلمات مربوط به مه است، کلماتى از نويسنده‌هايى که به خاطر مى‌آورد، درباره چيزى (مه) که از آن خاطره تصويرى ندارد، چون متعلق به زندگى خصوصى و شخصى اوست. ‌
يامبو اوج گرفتن تدريجى شعله‌هاى اسرارآميزى را نيز تجربه مى‌کند و در واقع شعله‌هاى اسرارآميز ملکه لوانا نام داستانى بود که يامبو در کليساى کوچک آن را ديد. چه‌طور اين داستان کاملا خسته‌کننده به مشکل يامبو ارتباط پيدا مى‌کند؟ ‌
در مورد شعله اسرارآميز بايد گفت که وقتى قبل از نوشتن اين رمان به آن فکر مى‌کردم، تصميم گرفتم بزرگ‌ترين چالش اين است که بتوان فرآيند نوشتن را تا جاى ممکن ادامه داده و همواره لحظه پايان را به تاخير انداخت که عنوان آن شعله‌ اسرارآميز ملکه لوانا باشد. چرا؟ چون من اسم اين کميک استريپ قديمى را به خاطر داشتم. تنها اسمش را و نه داستانش، پس ظاهرا اين اسم در کودکى‌ مرا مجذوب خود کرده است. به محض اينکه تصميم گرفتم که اسم رمانم چه باشد نتيجه منطقى اين بود که وقتى يامبو شور عجيب يادآورى چيزى از گذشته‌اش را حس مى‌کند، احساس مى کند که اين شور مانند نوعى شعله است. کميک استريپ شعله اسرارآميز، خود ملهم از رمان مشهورى ديگرى است که آن نيز ملهم از داستانى از رايدر هاگارد است. در واقع پير بنوه نويسنده فرانسوى آن به سرقت ادبى از اثر هاگارد متهم شد. از آنجا که اين کميک استريپ خود يک کپى از کپى ديگرى است، شاهکار از آب در نيامده.‌ اما تکرار مى‌کنم، چيزى که مرا مجذوب خود کرد، عنوان آن بود و همين اتفاق براى يامبو هم مى‌افتد. از آنجا که يامبو تنها حافظه عمومى و فرهنگى خود را حفظ کرده‌، ذهنش درگير کلمات است؛ او چيزهايى را از دست داده ( از جمله داستان لوانا را) و با کلمات تنها مانده. ‌
اين رمان پر است از جزيياتى دقيق از خلاصه بسيارى ‌از کتاب‌ها و يادآورى خيلى از غزل‌ها تا گزارش کارهاى قهرمانان کتاب‌هاى کميک و توصيف تمبر‌هاى دسته‌بندى شده. تحقيقات شما شامل چه چيزهايى بود؟ ‌
من خيلى از خاطرات دوران کودکى‌ام را دوباره به ياد آوردم. کتاب‌هاى درسى آن دوران را نداشتم اما با جست و جو در کتاب‌فروشى‌هاى قديمى و بازارهاى اجناس دست دوم دوباره پيدايشان کردم. بيشتر تصاوير من از مجموعه شخصى‌ام نشات گرفته‌اند و براى بدست آوردن بقيه اطلاعات هم حدود دو سال به گشتن در بساط کتاب‌فروشى‌ها ‌پرداختم. لازم نبود چيزى را کشف کنم تنها بايد دوباره بعضى چيز‌ها را به خاطر مى‌آوردم. در ذهنم تصوير واضحى از تمامى چيزهاى کودکى‌ام حفظ کرده بودم و تنها لازم بود که آنها را دوباره بازسازى کنم. ‌
شما شعله اسرارآميز ملکه لوانا را بر حاشيه نامه ها، نشريات قديمي، و کتاب‌هايى با جلد‌هاى نفيس نوشتيد. نطر شما درباره ظهور عصر الکترونيک - که کاغذ در آن تقريبا کاربردى ندارد - چيست؟ ‌
من خيلى از روزنامه‌هاى قديمى‌ام را توسط اينترنت دوباره به دست آوردم. مثلا توسط اينترنت توانستم مجموعه تمبرى را که در دوازده سالگى جمع کرده بودم،دوباره احيا کنم. خيلى زيباست که بتوانيد سال‌ها با داستانتان زندگى کرده و در حالى که هيچ‌کس نمى‌داند چه مى‌کنيد، در هر لحظه ايده و يا تصويرى از تجربيات روزانه‌تان را در آن مورد استفاده قرار دهيد جمع‌آورى مجدد اين مجموعه بدون اينترنت غير ممکن بود. در اينترنت تمامى اين خاطرات طورى تبليغ شده‌اند که انگار اشيايى حقيقى و قابل خريدند. درنتيجه اينترنت نه تنها هميشه جاى کاغذ را نمى‌گيرد بلکه گاهى هم مى‌تواند وسيله‌اى براى احياى آن باشد. ‌
از بين شخصيت‌هايى که خلق کرده‌ايد: برادر ويليام از نام گل سرخ، بادولينو از بادولينو و يا يامبو از آخرين رمانتان، بيشتر دوست داريد با کدام يک ملاقات کنيد؟ ‌
با کدام يک ملاقات کنم؟ آنها هميشه دور و برم هستند و ما هر روز با هم صحبت مى‌کنيم! ‌
وقتى رمان‌هايى حماسى مثل نام گل سرخ و شعله اسرارآميز ملکه لوانا مى‌نويسيد، بزرگترين چالش‌تان چيست؟ ‌
بزرگترين چالش اين است که بتوان فرآيند نوشتن را تا جاى ممکن ادامه داد و همواره لحظه پايان را به تاخير انداخت. خيلى زيباست که بتوانيد سالها با داستانتان زندگى کرده و در حالى که هيچ‌کس نمى‌داند چه مى‌کنيد، در هر لحظه ايده و يا تصويرى از تجربيات روزانه‌تان را در آن مورد استفاده قرار دهيد. من نويسنده‌هايى را که هر سال يک رمان جديد سرهم مى‌کنند، درک نمى‌کنم. اين ‌طورى لذت نوشتن چه مى‌شود؟ ‌
تا کنون شما سيزده کتاب توسط انتشارات هارکورت به چاپ رسانده‌ايد. اين کتاب‌ها از گونه هاى مختلفى مانند داستان تاريخي، داستان نوجوانان و داستان کارآگاهى تا نقد ادبي، نشانه‌شناسى و زبان‌شناسى هستند. به عنوان يک نويسنده خود را در چه رده‌بنديى قرار مى‌دهيد؟ ‌
من پژوهشگرى هستم که آخر هفته‌ها به جاى گلف بازى کردن، رمان مى‌نويسد. ‌
آيا در حال حاضر مشغول نوشتن رمان ديگرى هستيد؟ ‌
جواب نه است، به يک دليل بسيار ساده. هر کتابى که منتشر مى‌شود حداقل دو سال وقت شما را مى‌گيرد. بايد مثل بچه‌ها تا وقتى که خودش بتوانند روى پايش بايستد، مواظبش باشيد. بعد از اينکه يک کتاب به زبان اصلى‌اش چاپ شد، ايجاد تاثير متقابل بين آن کتاب و مترجمان، خواندن و پاسخ‌گويى تعداد بسيار زيادى نامه، و مصاحبه کردن - مثل همين الان- کار و وقت زيادى مى‌طلبد. اين دو سال هنوز به پايان نرسيده‌اند. ‌
 
ترجمه: محقق‌نيشابوري


برچسب‌ها: مصاحبه با اومبرتو اکو, اومبرتو اکو, زبان شناس رمان تاریخ اساطیر نمادپردازی, شعله اسرارآميز ملکه لوانا نام گل سرخ, اونگ فوکو
+ نوشته شده در  جمعه پنجم دی ۱۳۹۳ساعت 19:33  توسط spow  | 

پیش‌بینی رقم دستمزد سال آینده کارگران

حمید حاج‌اسماعیلی گفت: به دلیل تجربه سالهای گذشته به این تشخیص رسیده‌ایم که مشکل دستمزد کارگران ریشه در ساختار بیمار اقتصاد کشور دارد بنابراین با روش‌هایی چون تطبیق دستمزد با تورم نمی‌توان دستمزد واقعی برای کارگران تعیین کرد. وی ادامه داد:‌ دولت طی یکسال گذشته با کمترین امکانات رشد فزاینده‌ی تورم را کنترل کرده که اقدام مثبتی بوده است اما دورنمای اهداف دولت برای سال آینده مشخص نیست چون در عین حال که دولت مدعی است می‌خواهد کشور را بدون نقص اداره کند مبانی بودجه عملا چنین چیزی را نشان نمی‌دهد.

به اعتقاد وی کشوری که بیش از 70 درصد بودجه‌اش وابسته به نفت است،‌ نمی‌تواند به یکباره چنین مسیری را طی کند حتی اگر زیرساخت‌های آن در کشور فراهم شده باشد. زیرا فرهنگ استفاده از منابع و درآمدهای نفتی در کشور تغییر نکرده و دولت نمی‌تواند به راحتی از اقتصاد نفتی جدا شود. این فعال کارگری با اشاره به افزایش 14 درصدی دستمزد کارکنان دولت در بودجه سال آینده گفت: آنچه که در بودجه سال 94 در مورد افزایش دستمزدها مشاهده می‌شود بر اساس هدف‌گذاری دولت بوده است، بنابراین در شورای عالی کار هم آن روش را دنبال خواهد کرد منتها با یک یا دو درصد تغییر بیشتر این افزایش اتفاق خواهد افتاد.

وی تصریح کرد: در صورتی که روند طبیعی سالهای گذشته در شورای عالی کار اتفاق بیفتد افزایش 15 تا 17 درصدی دستمزد کارگران را شاهد خواهیم بود زیرا دولت و کارفرمایان بیشتر از این رقم را نخواهند پذیرفت، ولی طبعا این مساله نمی‌تواند مشکل کارگران را حل کند. در صورتی که پیش‌بینی افزایش 15 تا 17 درصدی دستمزد سال آینده کارگران در شورای عالی کار محقق شود حداقل رقم دستمزد سال 94 کارگران بین 700 هزار تا 712 هزار تومان خواهد بود.


برچسب‌ها: پیش‌بینی رقم دستمزد سال آینده کارگران, حداقل حقوق کارگری, کارگر کارفرما دولت اقتصاد نفتی دستمزد, اخبار صنعت نیروگاه, حقوق و دستمزد
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم دی ۱۳۹۳ساعت 16:41  توسط spow  | 

داستان کوتاه شرط بندی نوشته انتوان چخوف

I
شبی تاریک و پائیزی بود. بانکدارِ پیر در حالی که با گام‌های آهسته و یک‌نواخت در اتاق کارش از گوشه‌ای به گوشه‌ای دیگر می‌رفت، میهمانی‌ای را که پائیز پانزده سال قبل تدارک دیده بود به خاطر می آورد.نوابغ زیادی در مهمانی حضور داشتند و حرف‌های بسیار جالبی رد و بدل زده می شد.در خلالِ بحث درباره‌ی موضوعات گوناگون، صحبت از مجازات اعدام نیز به میان آمد. بیشتر مهمانان که در میانشان محقق و روزنامه نگار هم کم نبود، اکثرا مخالف مجازات اعدام بودند و آن را ابزاری منسوخ برای مجازات،ناشایست برای حکومتی مسیحی و غیراخلاقی می دانستند. بعضی از آنها معتقد بودند که حبس ابد باید در تمام دنیا جایگزینِ اعدام شود.
میزبان گفت:" من با شما موافق نیستم.خود من نه اعدام را تجربه کرده ام نه حبس ابد را، اما گر کسی بخواهد ارجح تر را بیابد، آن زمان به نظر من مجازات اعدام اخلاقی تر و انسانی تر از حبس ابد است.اعدام بلافاصله میکشد،حبس ابد به تدریج. کدام جلاد انسانی تر است؟ کسی که شما را ظرف چند ثانیه میکشد یا کسی که در چندین سال پیوسته شما را از پای درمی آورد؟ "
یکی از میهمانان خاطرنشان کرد : "هردوآنها به یک اندازه غیر اخلاقی هستند، زیراهدف آنها یکی است و آن گرفتن زندگی است . دولت خدا نیست ،دولت حتی اگر بخواهد، حق گرفتن چیزی را که قادر به بازگرداندن آن نیست ندارد."
در میان جمع وکیلی که جوانی بیست و پنج ساله بود، حضور داشت. وقتی نظرش را پرسیدند، پاسخ داد:"مجازات اعدام و حبس ابد به یک اندازه غیراخلاقی است. اما اگر از من بخواهند یکی از آنها را انتخاب کنم، مطمئنا دومی را انتخاب خواهم کرد. زندگی کردن به هر طریقی هم که باشد بهتر از اصلا زندگی نکردن است."
این گفتگو تبدیل به بحثی داغ شده بود. بانکدار که آن زمان جوان تر و پرشور تر بود،ناگهان کنترلش را ازدست داد، مشت خود را بر روی میز کوبید ، به طرف وکیل برگشت و فریاد زد:
"این دروغ است. من با شما دو میلیون شرط می بندم که حتی پنج سال هم در یک سلول دوام نمی آورید."
وکیل جواب داد: " اگر واقعا جدی گفتید. شرط می بندم که نه پنج سال بلکه پانزده سال دوام خواهم آورد."
بانکدار فریاد کشید:" قبول است! آقایان من دو میلیون شرط می بندم."
وکیل گفت:" قبول است .شما دو میلیون شرط می بندید، من آزادی ام را."
بدین ترتیب این شرط‌بندی مضحک و مخاطره آمیز انجام شد. بانکدارکه در آن زمان میلیون ها کرور پول برای ولخرجی و هوسرانی داشت،از شادمانی خود را باخته بود. در طول شام به شوخی به وکیل گفت:
"مرد جوان ، قبل از اینکه دیر شود سر عقل بیا. دو میلیون برای من پولی نیست اما تو سه یا چهار سال از بهترین دوران زندگی ات را از دست خواهی داد. میگویم سه یا چهار زیرا هرگز بیشتر طاقت نخواهی آورد. در ضمن مرد بیچاره فراموش نکن که حبس داوطلبانه بسیار سخت تر از حبس تحمیلی است. فکر اینکه هر لحظه این حق را داری که خود را آزاد کنی تمام زندگی را برایت در سلول زهر میکند. دلم برایت میسوزد."
واکنون بانکدار،از گوشه ای به گوشه دیگر گام بر میداشت و تمام اینها را بخاطر می آورد و از خود می پرسید:
چرا من این شرط را بستم؟ فایده اش چیست؟ وکیل پانزده سال از عمرش را ازدست میدهد و من دو میلیون را دور می ریزم.آیا این کار مردم را قانع خواهد کرد که مجازات اعدام بهتر یا بدتر از حبس ابد است؟ نه، نه ! تمام اینها محمل و پوچ است. در نظر من این کار هوی و هوسی از روی شکم سیری بود و از نظرِ وکیل طمعِ محض برای طلا.
او سپس آنچه بعد از مهمانی اتفاق افتاد را نیز به خاطر آورد. تصمیم بر این شد که وکیل باید به زندانی شدن تحت مراقبت شدید در گوشه ای از باغِ خانه‌ی بانکدار تن در دهد. توافق شد که در طول این مدت او از حق وارد شدن به خانه، دیدن مردم، شنیدن صدای مردم و دریافت نامه و روزنامه محروم خواهد بود. او اجازه داشت یک آلت موسیقی داشته باشد، کتاب بخواند، نامه بنویسد، مشروب بنوشد و سیگار بکشد. طبق توافقنامه او می‌توانست فقط در سکوت از طریق پنجره‌ی کوچکی که برای همین کار ساخته شده بود با دنیای خارج ارتباط داشته باشد. او میتوانست هر تعداد لوازم مورد نیاز، کتاب، موسیقی، نوشیدنی را با فرستادن یادداشتی از پنجره دریافت کند.توافقنامه ریزترین جزئیات را نیز در بر میگرفت که دوران حبس وکیل را به شدت منزوی میکرد. و او را ملزم می‌ساخت که ازساعت دوازده تاریخ چهارده نوامبر ?87? ، دقیقا پانزده سال تا ساعت دوازده تاریخ چهارده نوامبر?88? در حبس بماند.کوچکترین تلاش وکیل برای تخطی از شرایط؛ حتی فرار دو دقیقه قبل از موعدِ مقرر ?بانکدار را از تعهدِ پرداخت دو میلیون به او خلاص می ساخت.
دراولین سال حبس، وکیل، تا آنجا که از روی یاداشتهای کوتاهش می‌شد قضاوت کرد، شدیدا از تنهایی و انزوا رنج می‌برد. ازاتاق او روز و شب صدای پیانو می آمد. او مشروب و دخانیات را رد کرد و نوشت: "مشروب باعث برانگیخته شدن امیال شده واین امیال بزرگترین دشمنان یک زندانی هستند. به علاوه هیچ چیز خسته کننده تراز نوشیدن شراب خوب در تنهایی نیست و دخانیات نیز باعث آلوده شدن هوای اتاق می‌شود." در طول سال اول برای وکیل کتاب هایی با شخصیت های ساده، رمان های پیچیده‌ی عاشقانه، داستان های بذهکاری و تخیلی، کمدی و از این قبیل فرستاده می شد.
درسال دوم صدای پیانو دیگر شنیده نمی شد، وکیل تنها تقاضای شراب می‌کرد. آنهایی که او را دیدند، گفتند که او در تمام آن سال فقط میخورد، مینوشید و بر روی تخت دراز میکشید. او اغلب خمیازه میکشید و با عصبانیت با خود حرف میزد. دیگرکتاب نخواند. بعضی مواقع شبها مینشست تا بنویسد. او زمان زیادی را صرف نوشتن میکرد. و صبح تمام آنهارا پاره میکرد. و صدای گریه و زاری اش چندین باربه گوش رسید.
در نیمه دوم ششمین سال، زندانی مشتاقانه شروع به یادگیری زبان، فلسفه و تاریخ کرد. او آنچنان حریصانه به این موضوعات علاقه مند شده بود که بانکدار به سختی وقت میکرد برای او به انداره کافی کتاب تهیه کند. در فاصله چهار سال در حدود ششصد نسخه به درخواست او خریداری شد. مدتی از این اشتیاق سپری شده بود تا اینکه بانکدار نامه ای از زندانی دریافت کرد: " زندانبان عزیز من، من این متن را به شش زبان مینویسم. آن را به متخصصان نشان بده و بگذار آنرا بخوانند. اگر آنها حتی یک غلط هم پیدا نکردند ازتو خواهش میکنم که دستور دهی تا در باغ گلوله ای شلیک کنند. با این صدا من می فهمم که تلاش هایم بیهوده نبوده است. نوابغ در هر زمان و هر کشوری به زبان های مختلف صحبت میکنند.اما در وجود تمام آنها یک شعله فروزان است. آه، اگر شما خوشحالی وجد انگیز مرا میدانستید که اکنون میتوانم تمام زبان ها را بفهمم." درخواست زندانی اجابت شد. به دستور بانکدار دو گلوله در باغ شلیک شد .
بعدها، پس از دهمین سال ،وکیل بی حرکت پشت میزمی نشست و فقط کتاب انجیل عهد جدید میخواند. برای بانکدار عجیب بود که مردی که در چهار سال، ششصد نسخه کتاب آموزنده را فرا گرفته بود باید نزدیک به یک سال را به خواندن کتابی بپردازد که فهم آن آسان بود و به هیچ عنوان دشوار نبود.سپس کتاب تاریخ ادیان و الهیات جایگزین کتاب انجیل عهد جدید شد.
در دو سال آخر حبس زندانی تعداد قابل توجهی کتاب ،با موضوعات کاملا بی ربط می‌خواند. او خود را وقف خواندن علوم طبیعی کرد و سپس شکسپیر و یا بایرون می‌خواند . یادداشتهایی که از او می آمد در یک زمان درخواست فرستادن یک کتاب شیمی و یک متن پزشکی، یک رمان، تعدادی مقالات با موضوعات فلسفی و الهیات میکرد. او آنچنان میخواند که انگار دردریایی میان بقایای شکسته در حال شنا بود. و به امید نجات زندگی اش مشتاقانه به هر قطعه بعد از دیگری چنگ می انداخت.

II
بانکدارتمام اینها را بخاطر آورد و فکرکرد :" فردا ساعت دوازده او آزاد میشود. طبق توافقنامه من میبایست به او دو میلیون بپردازم. اگر بپردازم ،کار من تمام میشود. برای همیشه نابود خواهم شد..."
پانزده سال قبل او پولش از پارو بالا می رفت. اما اکنون حتی میترسید که از خود بپرسد کدام را بیشتر دارد: پول یا قرض؟قمار روی سهام ،احتکار پرخطر و بی توجهی به چیزهایی که او حتی در دوران پیری نمیتوانست از آنها رهایی پیدا کند به تدریج شغل او را به نابودی کشید. یک تاجر نترس، و با اعتماد به نفس را به یک بانکدار معمولی تبدیل کرد که با هر افت و خیز بازار به لزره می افتاد.
پیرمرد در حالی که با ناامیدی سرش را میخاراند زمزمه کرد:" شرط بندی لعنتی."
"چرا نمرد؟ او فقط چهل سالش است . او آخرین سکه های من، لذت زندگی، شادمانی و قمار بر روی بورس مرا خواهد گرفت و من در چشم او مانند گدایی حسود خواهم بود که هر روز این حرف های تکراری را ازاو میشنوم: من شادی زندگی ام رابه تو مدیونم. اجازه بده به تو کمک کنم. نه! بس است. تنها راه فرار از ورشکستگی و رسوایی، مرگ اوست."
ساعت سه ضربه نواخت. بانکدار گوش میداد. همه در خانه خوابیده بودند و تنها چیزی که شنیده میشد صدای زوزه درختان سرمازده آنسوی پنجره بود. در حالی که سعی میکرد صدایی ایجاد نکند از داخل گاو صندوق خود کلید دری که برای پانزده سال باز نشده بود را بیرون آورد. پالتواش را پوشید و از خانه خارج شد.
باغ تاریک و سرد بود، باران می‌بارید. باد مرطوب و نافذ در باغ زوزه میکشید و درختان را راحت نمیگذاشت. بانکدار هرچه به چشمانش فشار آورد نتواست زمین، مجسمه سفید، اتاقک گوشه باغ و درختان را ببیند. زمانی که به اتاقک گوشه باغ رسید نگهبا ن را دوبار صدا زد.پاسخی نشنید. بدون شک نگهبان از هوای بد به آشپزخانه یا گلخانه پناه برده بود و آنجا به خواب رفته بود.
پیرمرد با خوداندیشید: " اگر من جرات عملی کردن هدفم را داشته باشم، سوء ظن در وهله اول متوجه نگهبان خواهد بود."
در تاریکی کورمال کورمال به دنبال پله ها و در گشت و وارد ورودی باغ شد. سپس راهش را بسوی راه باریکی به پیش گرفت و کبریتی افروخت. هیچ کس آنجا نبود. تختی بدون ملحفه ویک بخاری آهنی وسیاه در گوشه اتاق نمایان بود. مهر و مومِ روی در که به اتاق زندانی ختم می‌شد، شکسته نشده بود.
وقتی کبریت خاموش شد پیرمرد در حالیکه از اضطراب میلرزید دزدکی به داخل پنجره کوچک سرک کشید.
در اتاق زندانی، شمعی سوسو میزد. زندانی پشت میز نشسته بود. تنها پشتِ سرش و دست هایش دیده می‌شد. کتاب های باز روی میز، دو صندلی و بر روی کفپوش پراکنده شده بود.
پنج دقیقه گذشت و زندانی حتی یک مرتبه هم تکان نخورد. پانزده سال حبس به او یاد داده بود که بدون حرکت بنشیند. بانکداربا انگشتش به پنجره ضربه زد. اما زندانی هیچ حرکتی در جوابش انجام نداد. سپس بانکدار محتاطانه مهرو موم را شکست و کلید را در قفل قرار داد. قفل زنگ زده غژغژ شدیدی کرد و در با صدای دلخراشی باز شد. او انتظار داشت بلافاصله فریادی حاکی از تعجب و صدای گام های او را بشنود.سه دقیقه گذشت وداخل اتاق به اندازه قبل ساکت بود. او تصمیم گرفت وارد شود.
پشت میز مردی نشسته بود که هیچ شباهتی به یک انسان معمولی نداشت. او اسکلتی بود با پوستی چروکیده و موهای مجعد بلند مانند موی زنانه و ریشی ژولیده . رنگ صورتش مانند خاک به زردی می گرائید.گونه هایش فرو افتاده بودند و پشتش بلند و لاغر بود و دستی را که او سر پر مویش را به من تکیه داده بود آنقدر ضعیف و استخوانی بود که نگاه کردن به آن زجرآور بود. موهایش به سفیدی می‌زد. هرکس به صورت سالخورده و بیحال او نگاهی می انداخت باورش نمی‌شد که او تنها چهل سال دارد. بر روی میز جلوی سر افتاده اش برگه ای کاغذ بود که چیزی با خط ریز روی آن نوشته شده بود:
بانکدار با خود اندیشید:" بدبخت بیچاره! او خوابیده است و شاید در حال دیدن خواب میلیون ها کرور پول است. من فقط باید بدن نیمه جانش را بر روی تخت بیاندازم و او را با بالش در یک لحظه خفه کنم. و دقیقترین آزمایشات هم اثری از مرگ غیر طبیعی پیدا نخواهد کرد.اما اول بهتر است بخوانم که چه چیزی اینجا نوشته است."
بانکدار برگه کاغذ را از روی میز برداشت و خواند:
" فردا در ساعت دوازده نیمه شب من آزادی ام و حق پیوستنم به مردم را بدست خواهم آورد. اما قبل از ترک این اتاق و دیدن خورشید فکر کنم لازم است چند کلمه ای با شما حرف بزنم. با صحت و سلامت و در پیشگاه خداوند که ناظر من است اعلام میکنم که از آزادی،زندگی،سلامتی و تمام آن چیزهایی که کتاب های شما برکاتِ جهان میدانند، بیزارم.
" من پانزده سال مشتاقانه زندگی مادی را مطالعه کردم.درست است کهدر این مدت نه زمین را دیده ام و نه مردم را ، اما من در کتاب های شما شراب ناب نوشیده ام. آواز سر داده ام .در جنگل ها گوزن و گراز وحشی شکار کرده ام و به زنان عشق ورزیده ام....زنانی زیبا به‌مانند ابرهای لطیف که ذوقِ جادویی شاعران شما آن‌ها را ساخته است، شب ها مرا ملاقات می کردند و افسانه هایی جالب برایم زمزمه می‌کردند و مرا مدهوش می‌کردند .در کتاب های شما من از دامنه های البرز و مونت بلانک بالا رفتم و آنجا دیدم که چگونه خورشید در صبح ها طلوع میکند و غروب آسمان ،اقیانوس ها و منتهای کوه ها را با زرد ارغوانی می‌پوشاند. از آنجا دیده‌ام که چگونه برقِ صاعقه ها ابرها را از هم می شکافت. من جنگل های سبز، مزارع، رودخانه ها، دریاچه ها، شهرها را دیده ام. من آوازِ پریان دریایی و فلوت زدن خدای جنگل را شنیده ام. من بال های شیاطین را که پرواز کنان به سوی من آمدند و از خدا میگفتند لمس کرده ام. در کتاب های شما من خود را به درون دریای عمیقِ بی کران انداختم ،معجزه کردم ، شهرها را از پایه سوزاندم، ادیان جدید تبلیغ کردم و بر تمام کشورها سلطه یافتم....
"کتاب های شما به من خرد داد . آنچه را که انسان پرشور فکر میکرد در طی قرون ساخته است به صورت تکه یی کوچک در جمجمه من فشرده شد. من میدانم که از همه ی شما باهوش ترم. من از کتاب های شما بیزارم. از تمام نعمت های دنیوی و خرد نفرت دارم .همه چیز پوچ، بی پایه، انتزاعی وبه سانِ سراب فریبنده است.اگرچه تو مغرور و دانا و زیبا باشی باز هم مرگ تو را ازروی زمین همچون موش های زیرزمینی پاک می کند و نسل آینده شما، تاریخ شما و جاودانگیِ نوابغ شما مانند آشغالِ منجمد شده ای خواهد بود که به همراه این کره‌ی خاکی باهم می‌سوزد.
" شما دیوانه اید، و راه را اشتباه رفته اید. شما دروغ را به جای حقیقت و زشتی را با زیبایی اشتباه گرفته‌اید.شما متحیر خواهید شد اگر ناگهان درختان سیب و پرتغال به جای میوه مارمولک و قورباغه بدهند و اگر گل های سرخ شروع به تراوشِ بوی عرقِ اسب کنند. همانطور که من از شما تعجب میکنم که بهشت را با زمین عوض کردید. من نمی خواهم شمارا درک کنم.
" که من ممکن است البته به شما پستی حقیقی خودم راکه بخاطر آن زنده هستید در عمل نشان دهم. من از آن دو میلیونی که روزی مانند بهشت در خواب می دیدم و اکنون از آن تنفر دارم ?چشم میپوشم و خودم را از حقی که به آن دارم بی بهره کنم. من پنج دقیقه قبل از موعد مقرر ار این‌جا بیرون خواهم آمد تا بدین وسیله توافقنامه را زیر پا بگذارم."
وقتی بانکدار یادداشت را خواند، برگه را روی میز گذاشت و سراین مردِ عجیب را بوسید و گریست. او از اتاقک بیرون آمد. هرگز هیچ وقت دیگری، حتی پس از شکست شدید در بورس این چنین احساس حقارتِ درونی نمی‌کرد. به خانه آمد ،روی تختش دراز کشید، اما اشک و اضطراب خواب را برای مدت طولانی از او گرفت…..
صبح روز بعد نگهبان بیچاره دوان دوان پیش او آمد وبه او گفت مردی را که در اتاقک باغ زندگی می کرده دیده است که از پنجره عبور کرده و به درون باغ رفته است. به سوی دراصلی رفته و ناپدید شده است. بانکدار بالافاصله همراه خدمتکارانش به اتاقک رفتند و فرار زندانی را تائید کردند. برای جلوگیری از شایعاتِ واهی یااداشت را با بی‌تفاوتی از روی میز برداشت و در برگشت، آن را در گاوصندوق گذاشت.

نویسنده:‌ آنتوان چخوف
مترجم: صادق عسگری


برچسب‌ها: داستان کوتاه شرط بندی نوشته انتوان چخوف, بهترین داستان های کوتاه از بهترین نویسندگان جهان, داستان کوتاه شرط بندی چخوف, انتوان چخوف, داستان کوتاه
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم دی ۱۳۹۳ساعت 9:4  توسط spow  | 

دانلود کتاب 99 مثال کاربردی پنوماتیک

99 Examples of Pneumatic Applications Hesse Free Download

کتاب 99 مثال کاربردی پنوماتیک شامل شماتیک و توضیحاتی درباره کارکرد و اجزای سیستم های پنوماتیکی می باشد که در 124 صفحه درباره فرایندهای پنوماتیکی و کاربردهای پنوماتیک در صنعت توضیح می دهد. کتاب نوشته استفان هسه و از محصولات شرکت معظم فستو Festo المان می باشد.

تکیه اصلی مثال های اورده شده مربوط به سیستم جابجایی می باشد و درباره سایر کاربردهای هوای فشرده و تجهیزات پنوماتیکی نیز مثال های خوبی دارد.

برای دانلود کتاب 99 مثال کاربردی پنوماتیک نوشته استفان هسه و محصول شرکت فستو به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: هیدرولیک و پنوماتیک, هیدرولیک و پنوماتیک فستو, پنوماتیک, 99 Examples of Pneumatic Applications Hesse Free D, دانلود کتاب 99 مثال کاربردی پنوماتیک
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم دی ۱۳۹۳ساعت 8:57  توسط spow  | 

دانلود گزارش کار ازمایشگاه ریخته گری

ریخته گری یکی از قدیمی ترین روش های شناخته شده برای به دست اوردن شکل مطلوب فلز می باشد. اولین کوره های ریخته گری از خاک رس ساخته می شدند و لایه هایی از مس و چوب به تناوب در ان چیده می شد.

از نقطه نظر تاریخی ریخته گری را می توان به چند دوره تقسیم کرد.

ریخته گری ممکن است به صورت ساخت یک شی فلزی با اجازه دادن به انجماد مذاب ان در یک قالب تعریف گردد. شکل شی مورد نظر به وسیله شکل حفره قالب تعیین می شود. علم ذوب فلزات یا ریخته گری مراحل شکل گیری یک شی فلزی است به وسیله ذوب کردن فلز و ریختن ان در قالب . کارخانه مذاب فلز یک تاسیسات تجاری است برای ذوب فلز و ریختن فلزات یا تولید قطعات ریخته گری. نکته مهم در این تعاریف استفاده از مذاب فلز در جهت ریخته گری شکل شی به صورت مستقیم می باشد.

لیست گزارش کارهای ازمایشگاه ریخته گری به صورت ذیل می باشد:

- یادگیری نحوه ساخت قالب ماسه ای

- عملیات ذوب ریزی با مدل های یک تکه و دو تکه

- قالب های ریخته گری و درست کردن ماهیچه

- ساخت ماهیچه معلق

برای دانلود گزارش کار ازمایشگاه ریخته گری به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: دانلود گزارش کار ازمایشگاه ریخته گری, ریخته گری, دانلود جزوات مهندسی مکانیک, قالب ریخته گری ماهیچه راهگاه ذوب فلزات دانلود گزار, دانلود گزارش کار
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم دی ۱۳۹۳ساعت 8:36  توسط spow  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر