توضیح عکس توضیح عکس
توضیح عکس تبلیغات

وبلاگ یک مهندس...

وبلاگ یک مهندس...

پایان نامه مهندسی مکانیک

عنوان : تحلیل و شبیه‌سازی یک ربات دوند‌‌‌ه شش‌ پا


در طول تاریخ پاها اولین وسایل برای جابجایی او بودند. با بزرگتر شدن اجتماعات و پیدایش شهرها، پیمودن مسافت‌های طولانی دیگر برای او طاقت فرسا و گاهی غیرممكن بود.
ظهور وسایط نقلیه بطور ناباورانه‌ای حمل ونقل را آسان كرد. و در این میان چرخ‌ها نقش بزرگی را ایفا كردند. میلیون‌ها مایل از جاده‌ها ساخته شدند… تا امروز كه دیگر اتومبیل آنچنان در فرهنگ‌ ما نفوذ كرده است كه راه رفتن و دویدن دیگر به عنوان سركشی بكار می‌روند!
با این وجود هنوز خیلی از مناطق هستند كه ماشین‌ها نمی‌توانند به آنجا بروند. درصد بسیاری از سطوح زمین برای وسایل چرخدار غیرقابل دسترسی است. مانند مناطق بیابانی نمادها، مناطق شهری بلازده مناطق مین گذاری شده كه مجبوریم بخاطر خطرات موجود بدون استفاده از نیروهای انسانی به این مناطق كه اكثرا خالی از جمعیت نیز هستند برویم.
محققین با وجود سختی‌های قابل پیش‌بینی برای ساختن ربات‌های راه رونده و در ادامه، ربات‌های دونده تلاش زیادی كرده‌اند. در 25 سال اخیر پیشرفت چشمگیری در ساخت ربات‌ها ایجاد شده كه این پیشرفت‌ها بیشتر در مورد حركت پاهای ربات بوده. بعضی از خصوصیات ذاتی حركت پا، موفقیت‌ها در ساخت ربات را محدود كرده است. در مقایسه با نمونه‌های ساخته شده دست بشر، حیوانات نمونه‌های توانایی در حركت هستند. توانایی آنها در پیمودن سطوح ناهموار غیرقابل پیش‌بینی بی‌نظیر است.
حیوانات آشفتگی‌های موجود در مسیر را توسط مغز خود دریافت كرده و با عكس العمل خود گام‌ها را منظم كرده و به كمك انعطاف پذیری انفعالی، خود را متعادل می‌كنند كه در ربات‌ها به كمك سنسورهای اینرسی، ؟؟ دارای برنامه ریزی‌های گام‌ها مشخص كردن بخش‌های انعطاف پذیر و سایر سیستم‌های مصنوعی به حل این مشكلات پرداخته شده است.
 اخیرا تحقیقات زیست شناسان در تقلید از اصول و قواعد كلی حاكم بر راه رفتن حیوانات و استفاده از این اصول در ربات‌ها پیشرفت چشمگیری داشته است. اما با وجود تلاشهای فراوانی كه در مورد این گونه ربات‌ها، ربات‌های راه رونده و دونده انجام شده است، هنوز این ربات‌ها نتوانسته‌اند جای ربات‌های چرخدار را بگیرند.
هدف از این پروژه شبیه‌سازی و تحلیل یك دسته از ربات‌های دونده كه در ساختشان از طبیعت الهام گرفته شده است می‌باشد. این ربات‌ها نیاز به جاده‌ای خاص و با برنامه ریزی قبلی ندارند و می‌توانند به راحتی از موانع بگذرند، بچرخند و حتی در فعالیت‌های مختلف ورزشی مانند شنا، كوهنوردی و… بكار گرفته شوند. مزیت این ربات‌ها در این است كه در نواحی خشن و غیرقابل پیش‌بینی حركتی سریعتر و متعادل تری نسبت به ربات‌های پیشین دارند.

حجم فایل : 6.5  مگابایت
فرمت فایل : pdf
تعداد صفحات : 70
قیمت : رایگان

Download

pass: mechanicspa.mihanblog.com

منبع : mechanicspa.mihanblog.com


برچسب‌ها: پایان نامه تحلیل و شبیه‌سازی یک ربات دوند‌‌‌ه شش‌ , تحلیل و شبیه‌سازی یک ربات دوند‌‌‌ه شش‌ پا, پایان نامه, دانلود پایان نامه مهندسی, دانلود پایان نامه
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم آذر 1393ساعت 21:34  توسط spow  | 

پایان نامه طرح ریزی واحد های صنعتی

مهندسی صنایع و مهندسی ساخت و تولید


با عنوان:


انتخاب الگوی مناسب چیدمان اقلام

مطالعه موردی در انبار 016 شرکت ایران خودروشماره پروژه : 206

چکیده

در انبار اقلام کانبان، اقلام موجود دائمًا در حال تخلیه و بارگیری هستند و مدت زیادی ذخیره نمی شوند. یکی از مشکلات اصلی در چنین انبارهایی، زیاد بودن مجموع مسافت طی شده برای تخلیه و بازیابی اقلام است. در این پروژه، به عنوان مطالعه موردی در انبار 016 شرکت ایران خودرو و با هدف بهبود چیدمان در چنین وضعیتی، ابتدا به مقایسه الگوی های چیدمان (قفسه ای و زمینی) پرداخته و سپس نحوه آدرس دهی اقلام در انبار را مورد بررسی قرار می دهیم. یکی از روش های چیدمان سنتی اقلام، کلاس بندی اقلام بر اساس حجم ورودی/خروجی می باشد که در این پروژه از الگوی ترکیبی ABC برای چیدمان اقلام استفاده شده است. بدین معنی که ابتدا بر اساس حجم ارسال، اقلام کلاس بندی ABC می شوند. سپس در داخل هر دسته بار دیگر از آنالیز ABC استفاده می شود، اما این بار این آنالیز ABC بر اساس حجم پالت ورودی صورت می گیرد. بررسی انجام شده، نشان دهنده امکان بهبود روشهای چیدمان مرسوم مبتنی بر آنالیز ABC در انبارها است. همچنین روش های دیگری مانند دسته بندی بر اساس مراکز هزینه نیز پیشنهاد شده است. پیاده سازی این روش ها در انبار ، بهبود قابل توجهی در کاهش مسافت حمل و نقل ایجاد خواهد کرد. همچنین در ادامه از مدل تحلیل سلسله مراتبی AHP برای مقایسه بین چیدمان ها استفاده شده است. در این مدل ساختار مسئله تصمیم گیری به عناصر تصمیم گیری خرد شده و سپس با انجام مقایسات بصورت زوجی، آلترناتیو های موجود رتبه بندی می شوند. در مراحل انتهایی پروژه نیز برای انجام مقایسه کمی تر بین چیدمان ها و با تمرکز بر معیار هزینه سیستم حمل و نقل، به مدل سازی توابع هزینه ای برای چیدمان ها پرداخته شده که این قسمت از پروژه در حال بررسی می باشد. در پایان نیز برای افزایش کارایی عملیات و کاهش هزینه های سیستم حمل و نقل، در مورد بهبود سیستم ردیابی مواد و قطعات پیشنهاداتی ارائه شده است.

فهرست مطالب

چکیده

مقدمه

ادبیات موضوع در مورد الگوی چیدمان اقلام
مسائل تخصیص محل انبارش SLAP
برنامه ریزی چیدمان انبار
مسئله تخصیص فضا برای چیدمان اقلام با نحوه آدرس دهی مختلف
مدل سازی مسئله تخصیص SKU ها
ظرفیت سنجی اقلام
گزارش شناخت از وضعیت و سیستم های موجود در انبار 016
معرفی سیستم های موجود
 سیستم كانبان
مزایای سیستم کانبان برای ایران خودرو
سیستم ردیابی موجودی ها
سیستم کنترل موجودی
سیستم مکانیزه درخواست
الگوی چیدمان فعلی انبار 016
الگوی حرکت لیفتراک ها در انبار
مدل تصمیم گیری برای انتخاب الگوی مناسب چیدمان اقلام در انبار
معرفی روش AHP
اصول فرایند تحلیل سلسله مراتبی در برقراری ترجیحات زوجی
تحلیل حساسیت در مدل AHP
تصمیم گیری گروهی با استفاده از AHP
پیاده سازی روش AHP در انتخاب الگوی مناسب چیدمان
معرفی نرم افزار Expert Choice
نتایج خروجی از نرم افزارExpert Choice
مقایسه چیدمان قفسه ای استاتیک و چیدمان قفسه ای دینامیک
حل مدل AHP توسط نرم افزار EC و گرفتن خروجی
تحلیل هزینه ای برای مقایسه الگوی های چیدمان با کمک مدل سازی
راه حل های پیشنهادی برای تعیین الگوی مناسب چیدمان اقلام
پیشنهادات برای اصلاح سیستم ردیابی مواد و قطعات (سیستم مستجاب)
نقاط ضعف و بیان راهکارها و تحقیقات آینده
منابع و مراجع

نمونه صفحات پروژه تعداد صفحات  : 110 صفحه

فرمت:Doc-word 2003

قیمت : 40000 تومان

  نحوه خرید محصولات وبلاگ مهندسی مکانیک

برای خرید این پروژه با ما در ارتباط باشید

mechanic_spa@yahoo.com

matrix.spa@gmail.com


برچسب‌ها: پایان نامه طرح ریزی واحد های صنعتی, پایان نامه مهندسی صنایع, پایان نامه, طرح ریزی واحد های صنعتی, پروژه طرح ریزی واحد های صنعتی
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم آذر 1393ساعت 21:31  توسط spow  | 

دانلود کتاب طراحی ایستگاه پمپاژ

Pumping Station Design 2nd Ed L. Sanks Free Download

کتاب طراحی ایستگاه پمپاژ پروفسور رابرت سانک استاد دانشگاه مونتانا در این پست برای دانلود تقدیم حضور شما می گردد.

کتاب طراحی ایستگاه پمپاژ در 29 فصل و 1070 صفحه یکی از کاملترین و معتبرترین رفرنس های درسی و دانشگاهی در زمینه طراحی ایستگاه های پمپاژ می باشد که میتواند مورد استفاده مهندسین مکانیک و عمران و صنعتگران باشد.

فهرست مطالب کتاب طراحی ایستگاههای پمپاژ به شرح زیر می باشد :

فصل 1 : مقدمه ای بر طراحی ایستگاه پمپاژ

فصل 2 : علائم و اختصارت و فهرست واژگان

فصل 3 : جریان سیال در کانال ها و مجراها

فصل 4 : پایپینگ  در ایستگاه پمپاژ

فصل 5 : والوها

فصل 6 : اصول و مبانی هیدرولیک گذرا

فصل 7 : کنترل هیدرولیک گذرا

فصل 8 : مبانی الکتریکی و اصول سیستم قدرت در ایستگاه پمپاژ

فصل 9 : طراحی الکتریکی ایستگاه پمپاژ

فصل 10 : کارایی پمپ های سانتریفیوژ

فصل 11 : انواع پمپ ها

فصل 12 : انتخاب پمپ ها ف نصب پمپ ها و کاربردها

فصل 13 : موتورهای الکتریکی

فصل 14 : موتورها در ایستگاه پمپاژ

فصل 15 : پمپ های دور متغیر

فصل 16 : خصوصیات محرک پمپ

فصل 17 : طراحی سیستم پمپاژ فاضلاب

فصل 18 : طراحی سیستم ایستگاه پمپاژ اب

فصل 19 : طراحی سیستم پمپاژ لجن

فصل 20 : ابزاردقیق و سیستم های کنترل ایستگاه پمپاژ

فصل 21 : کاربردهای ابزار دقیق و تجهیزات کنترلی در سیستم ایستگاه پمپاژ

فصل 22 : ارتعاشات و انبالانسی در ایستگاه های پمپاژ

فصل 23 : گرمایش ، تهویه مطبوع ، سرمایش و تبرید در ایستگاه های پمپاژ

فصل 24 : طراحی برای بهره برداری اسان و نگهداری و تعمیرات ایستگاههای پمپاژ

فصل 25 : جمع بندی برای ملاحظات طراحی ایستگاه پمپاژ

فصل 26 : نمونه هایی از طراحی ایستگاه پمپاژ

فصل 27 : اجتناب از اشتباهات در طراحی

فصل 28 : اسناد پیمانکاری

فصل 29 : هزینه ها در طراحی ایستگاه های پمپاژ

برای دانلود کتاب طراحی ایستگاه پمپاژ پروفسور رابرت سانک به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود کتاب طراحی ایستگاه پمپاژ, پمپ و پمپاژ, کتاب طراحی ایستگاه پمپاژ, دانلود کتابهای مهندسی, پمپ
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم آذر 1393ساعت 20:9  توسط spow  | 

مسئله پرتاب جسم در حال حرکت

یادداشت های پراکنده قسمت پنجم

سوال اینجاست که اگر فرضا در داخل ماشین در حال حرکت جسمی را به بالا پرتاب کنید نقطه فرود ان به چه عواملی بستگی دارد و جسم کجا فرود می اید؟ می تواند پاسخ ها و استدلال های خودتان را برایمان ایمیل کنید.

مطلب زیر را از سایت علم فردا مطالعه فرمایید:

شما که هیچ وقت نمی تونید با اسلحه وارد قطار یا هواپیما بشید اما می تونید تصور کنید که اگر این کار رو انجام بدید و از داخل قطار با شرایط گوناگون و در جهت های مختلف گلوله ای رو شلیک کنید چه بلایی بر سر گلوله خواهد آمد .

برای ادامه این بحث ابتدا قانون اول نیوتن رو بازگو می کنیم :

 اگر برآیند نیروهای وارد بر یک جسم صفر باشد، اگر جسم در حالت سکون باشد تا ابد ساکن می ماند و اگر جسم در حال حرکت باشد تا ابد با همان سرعت و در همان جهت به حرکتش ادامه می دهد. به این قانون، قانون لختی یا اینرسی هم میگویند. به عبارتی دیگر ، اجسام تمایل دارند که در یک مسیر مستقیم به صورت یکنواخت حرکت کنند مگر اینکه توسط یک نیروی خارجی مجبور به تغییر مسیر و شتاب و سرعت شوند .

فرض کنید داخل یک قطار هستید که با سرعتی مشخص در حال حرکت است ( بدون شتاب گرفتن و منحرف شدن ) اگر در این وضعیت یک توپ رو به سمت بالا پرت کنید توپ بدون هیچ گونه تاثیر پذیری از سرعت قطار به کف واگن برخورد می کنه یعنی دقیقا مثل زمانی که شما در کوچه ، یک توپ رو به بالا پرتاب میکنید . این مساله به دلیل اینه که سرعت شما و سرعت توپ برابر با سرعت قطار هست . در این حالت تنها نیروهایی که باعث تغییر وضعیت توپ می شوند نیروهای دست شما و جاذبه زمین هستند .

حال همین وضعیت رو برای گلوله بررسی می کنیم . فرض کنید قطار با سرعت 1000 کیلومتر در ساعت حرکت می کند . اگر داخل کابین شلیک کنید گلوله بسته به قدرت اسلحه با سرعت مشخص خود به جلو يا عقب حرکت می کند . اما اگر به سمت جلوی قطار بروید و از پنجره ( به سمت بيرون و  در جهت حرکت قطار ) اقدام به تير اندازي کنید سرعت گلوله با سرعت قطار جمع می شود ( سرعت گلوله را هم 1000 کیلومتر در ساعت بگیرید )  و گلوله با سرعت 2000 کیلومتر در ساعت به مسیر ادامه می دهد.

حال اگر گلوله رو از پنجره به سمت بيرون و در جهت مخالف حركت قطار شليك كنيد فكر مي كنيد چه اتفاقي مي افته ؟ در اين حالت سرعت قطار از سرعت گلوله كم ميشه . اگه سرعت قطار 1000 و سرعت گلوله هم 1000 كيلومتر در ساعت باشه اتفاق جالبي مي افته : گلوله بعد از شليك بدون حركت به زمين مي افته !!

اما اين مساله در مورد تمام چيزها صدق نمي كنه . مثلا در مورد امواج صوتي . اگر شما يك ضبط صوت رو در اتاق پذيرايي خود روشن كنيد ، امواج صوتي با سرعتي مشخص ( سرعت حركت صوت ) در هوا منتشر مي شوند . اگر اين ضبط صوت رو در قطاري كه با سرعت 1000 كيلومتر در ساعت حركت مي كند روشن كنيد ، سرعت صوت با سرعت قطار جمع نمي شود چون صوت ، سرعت ثابتي داره كه از اون مقدار تجاوز نمي كنه . اين دليل اينه كه برخي هواپيما ها باعث شكست ديوار صوتي مي شوند .

سرعت صوت 340 متر در ثانيه است .


برچسب‌ها: مسئله پرتاب جسم در حال حرکت, دانلود مقاله, مسائل بنیادین فیزیک, دانلود, یادداشت های پراکنده
+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم آذر 1393ساعت 0:0  توسط spow  | مديريت و بهينه سازی  مصرف انرژی اكتريكی
 
چكيده:
امروزه در ميان انواع انرژي هاي شناخته شده ، انرژي الكتريكي يا نيروي برق يكي از تميز ترين و مهمترين انواع انرژي است كه با مصرف هزينه سرمايه گذاري زيادي به مراكز مصرف مي رسد به طوريكه براي تامين برق يك لامپ 100 وات ، رقمي حدود 60 دلار به اضافه 000/100 ريال سرمايه گذاري نياز است.اگر هر خانوار فقط يك لامپ 100 واتي از مصرف روشنايي خود بكاهد هر سال 2/2 ميليارد تومان در مصرف انرژي صرفه جويي خواهد شد.در اين مقاله راهكارهاي استفاده صحيح انرژي الكتريكي راتحت عنوان مديريت مصرف برق (يعني ترازمند كردن انرژي مصرفي و نيز كاهش پيك بار)ارائه نموديم تا بتوانيم با هزينه ي كمتر و كارآيي بيشتر به حد مطلوبي در زمينه مصرف دست يابيم.

مقدمه:
مديريت مصرف برق شامل مجموعه أي از فعاليتهاي به هم پيوسته بين صنعت برق و مشتركين آن به منظور منطقي كردن مصرف برق است تا بتوان با كارآيي بيشتر و هزينه كمتر به مطلوبيت يكساني در زمينه برق دست يافت .
بدين ترتيب هم عرضه كننده برق و هم مصرف كننده آن به سود بيشتري دست خواهند يافت البته اين نكته را بايد متذكر شد كه هدف از مديريت مصرف برق كاهش ميزان توليد و كاستن از رفاه جامعه نيست بلكه كاربرد منطقي وبخردانه انرژي الكتريكي و استفاده صحيح از آن است كه نتيجه آن حفظ و حتي افزايش توليد و رفاه جامعه خواهد بود .
روند مصرف در ساعات شبانه روز و تعيين اهميت زماني آن
    معمولا" ميزان مصرف مشتركان در تمام ساعات شبانه روز يكنواخت بوده و در بعضي ساعات بيشتر و در ساعات ديگر كمتر است معمولا" بيشترين مصرف در ساعات اوليه شب ب خصوص در فصل تابستان اتفاق مي افتد كه اصطلاحا" ساعات پيك بار يا ساعتهاي اوج بار ناميده مي شود و دليل اين افزايش مصرف وارد مدار شدن وسايل روشنايي و ساير وسايل برقي خانگي مي باشد. در اوقات ديگر مانند نيمه شب به دليل خاموش شدن بسياري از وسايل برقي مصرف به صورت قابل ملاحظه أي كاهش مي يابد از طرف ديگر از ويژگيهاي برق اين است كه در هر لحظه بايد توليد آن با مقدار تقاضا متناسب باشد لذا برنامه ريزيهاي تامين برق بايد به گونه أي باشد كه پاسخگوي بيشترين نياز مصرفي باشد تا اختلالي در تامين برق مطمئن براي مشتركين ايجاد نشود اما با توجه به عدم يكنواختي مصرف برق در ساعات مختلف شبانه روز ، بخشي از ظرفيت تجهيزات نصب شده در ساعات كم بار شبكه بي استفاده مي ماند كه خود باعث ضرر و زيان براي سرمايه هاي ملي كشور است بنابراين رعايت صرفه جويي در مصرف برق در ساعات اوج مصرف از اهميت ويژه أي برخوردار است

ساعات اوج بار و برخي نكات قابل توجه

    ساعات اوج بار برحسب فصول سال و مناطق مختلف متفاوت است اما مي توان اين مدت زماني را با توجه به ساعت رسمي كشور در شش ماهه اول ساعت حدودا" از ساعت 19 تا 23 و در شش ماهه دوم سال از ساعت 18 تا 22 در نظر گرفت يعني حدودا" 4 ساعت بعداز غروب آفتاب كه بيشترين مصرف روشنايي و وسايل برقي به وقـــــــوع مي پيوندد . در اين راستا توصيه مي شود كه مصرف تا حد ممكن از ساعات پربار شبكه به ساعات كم بار شبكه منتقل شود و به مسئله افزايش بازده مصرف برق نيز توجه شود در اين زمينه تغيير ساعات شبانه روز و صنفي و ذخيره سازي انرژي گرمايي و سرمايي مي تواند موثر واقع شود .

شرايط صحيح استفاده از برق

الف: بهره وري روشنايي و توصيه هايي در زمينه روشنايي فني ، اقتصادي و بهداشتي :
1) استفاده هر چه بيشتر از نور خورشيد ( روشنايي طبيعي روز )
2) در صورت امكان استفاده از پرده هاي نازك وتور و عدم جلوگيري از نور روز
3) پاكيزه نگه داشتن شيشه هاي پنجره ها براي عبور نور طبيعي
4) چيدن وسايل در اتاق به گونه أي كه بازدارنده نور روز نباشند.
5) با استفاده از پنجره هاي بلند و شيشه أي ، در ديوارهاي اتاقهاي اداري و مانند آن مي توان فضاهاي مياني ساختمان را از روشنايي كافي برخوردار كرد .
6- كاربرد صحيح لامپهاي فلورسنت
7- استفاده كمتر و سنجيده تر از لامپهاي رشته أي ( به سبب توليد گرماي زياد )
8- در فصل تابستان ، بهتر است تا حد امكان لامپهاي رشته أي را خاموش نگهداريم زيرا روشن كردن يك لامپ رشته أي به مترله روشن كردن يك بخاري برقي كوچك است .
9- استفاده از روشهاي پرتوافشاني فني ، اقتصادي و بهداشتي
10- توجه به استانداردهاي روشنايي
11- چنانچه محل كار يا موضع كار نور بيشتري نياز داشته باشيد ، مقدار نورعمومي ( روشنايي سقف اتـــاق ) را مي بايد كمتر در نظر گرفت و از نور موضعي استفاده كرد .
12- نور موضعي بدون نور عمومي بهداشتي نيست و براي سلامتي چشم مضر است ، زيرا در چنين حالتي چشم به سبب اجبار در انطباق خود با روشنايي زياد موضع كار و تاريكي اطراف خسته مي شود لذا استفاده از هر دو ضروري است .
13- تميز كردن مرتب لامپها و پاكيزگي حبابها و پرتوافشان ها از اهميت بسيار زيادي برخوردار است ، براثر غبارگرفتگي لامپها حبابها و پرتوافشانها ، روشنايي موثر از 15 تا 25 درصد كاهش مي يابد . از اين رو غبارزدايي لامپها در كارخانه ها و مراكز تجاري اهميت بيشتري دارد .
14- استفاده از رنگ آميزي روشن براي ديوارها ، سقف و چارچوب در و پنجره
15- كاربرد فراوان لامپهاي فلورسنت و كم مصرف در مراكز تجاري
16- استفاده از كليدهاي زمان دار در راهروها و محلهاي عبور و خاموش نمودن چراغ فضاي بلااستفاده
17- استفاده از لامپهاي با توان الكتريكي مناسب در فضاهاي بسيار كوچك نظير راه پلكان ، دستشويي و حمام و مانند اينها
18- تعويض حبابهاي شكسته و فرسوده لامپهاي فلورسنت درساختمانهاي اداري ، تجاري و مانند آن 
 
ب: مديريت مصارف صنعتي

1- امكان استفاده از موتورهاي با دور قابل تنظيم مورد بررسي قرارگيرد .
2- دقت شود كه موتورهاي الكتريكي با ولتاژ نامي كار كنند . از تنظيم كننده هاي ولتاژ نامي تغذيه استفاده به عمل آيد ، زيرا گاهي تغيير 3% در ولتاژ تغذيه باعث افزايش تلفات انرژي به ميزان25% خواهد شد .
3- سعي شود بارموتورها به اندازه توان نامي آنها باشد و در صورتي كه به قدرت كمتري نياز است از موتورهاي با قدرت كمتر استفاده شود زيرا موتورهاي بزرگ به راحتي موتورهاي كوچك قابل مانوركردن نيستند و تلفات آنها در حالت كم باري زيادتر است .
4- با توجه به اينكه موتورها در محيط خنك بهتر كار مي كنند بايد محيط كار آنها طوري در نظر گرفته شود كه گرماي ايجاد شده توسط موتورها به راحتي تهويه گردد . قابل ذكر است در صورتي كه گرماي محيط كار موتور از 27 درجه سانتيگراد به 32 درجه سانتيگراد افزايش يابد به مقدار 2% به تلفات انرژي موتور افزوده گردد .
5- دقت شود كه موتورها با بار نامي كار كنند و با برنامه ريزي مناسب چه از لحاظ توان و چه از لحاظ زمان از خاموش و روشن كردن بيش از حد موتورها جلوگيري به عمل آيد .
6- كاهش اصطكاك در سيستمهاي مكانيكي كه به وسيله موتورها به گردش در مي آيند مثل چرخ دنده ها ـ غلطكها ، بلبرينگها ، زنجيرها و … مد نظر قرار گيرد .
7- در صورت امكان ، حمل و نقل مواد با تسمه نقاله برقي به ساعات كم باري شبكه منتقل شود .

ج: توصيه هاي عمومي بهينه سازي انرژي الكتريكي

1- در زمان احداث كارخانه در صورت امكان از ولتاژ بالاتري براي برقرساني استفاده شود .
2- با نصب ترانسفورماتور مناسب از تلفات اضافي جلوگيري شود.
3- با طراحي مناسب سيستم توزيع داخلي ، سعي شود تلفات شبكه توزيع به حداقل ممكن كاهش يابد .
4- با نصب خازن مناسب نسبت به بهبود ضريب توان اقدام گردد .
5- نگهداري و تعميرات به موقع ، پاك كردن فيلترها و روغنكاري تجهيزات در تثبيت راندمان آنها موثر بوده و بازديد دوره ای از اتصالات الكتريكي تجهيزات برقي ، جهت جلوگيري از بروز عيوب الكتريكي ضروري است
6- در مطالعه و اجراي طرحهاي افزايش ظرفيت فرآيندهاي توليد بهينه سازي مصرف برق مد نظر قرارگيرد .

نتيجه گيری:

بهره برداري صحيح و برنامه ريزي شده از انرژي برق نه تنها از نظر اقتصادي و حفظ و نگهداري مطلوب تأسيسات آثار مثبتي دارد بلكه در مجموع مي تواند فشار بر نيروگاه ها و خطوط انتقال و توزيع را نيز تا حد قابل ملاحظه اي كاهش دهد و از جهت برنامه ريزي بهينه مصرف برق در يك منطقه و نهايتا" در سطح كشور در كوتاه مدت باعث تقليل ديماند مصرف در بلند مدت نيز از سرمايه گذاري جهت احداث نيروگاهها، خطوط انتقال و.... بكاهد.                                                                       

  منابع:
1-    اصول مهندسي روشنايي – دكتر حسن كلهر
2-    مقاله مديريت بار و مميزي انرژي الكتريكي وزارت نيرو


برچسب‌ها: مديريت و بهينه سازی مصرف انرژی اكتريكی, انرژی, دانلود مقاله, مدیریت مصرف انرژی, بهینه سازی مصرف انرژی
+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 21:21  توسط spow  | 

طبقه بندی بويلرها :
بویلرها طبقه بندیهای مختلفی دارند که در زیر به آنها اشاره شده است :
طبقه بندی از نظر مصارف بویلر:
بویلرها را از نظر نوع مصرفی که در صنایع مختلف دارند ، می توان دسته بندی کرد : بعضی از آنها برای تولید انرژی الکتریکی بکار می روند و برخی دیگر برای تهیه آب داغ یا بخار خشک و اشباع ساخته می شوند . در صنایع حمل و نقل ( زمینی یا دریایی ) به طرحهای خاصی از بویلرها نیاز است . همچنین در جوار واحدهای عظیم بخارساز نیروگاهی ، بویلرهای خاصی به عنوان بویلر کمکی نصب می شوند .
طبقه بندی از نظر فشار سیکل آب و بخار :
از نظر فشار کاری عموماً سه نوع بویلر وجود دارد :
1)    بویلرهای مینیاتوری با حد اکثر فشار 7 bar جهت تولید آب داغ یا بخار خشک و اشباع  با حد اکثر سطوح تبادل حرارتی 2m²
2)    بویلرهای کم فشار که برای تولید آب داغ و بخار خشک و اشباع به کار می روند ، که اگر این بویلرها برای تولید آب داغ بکار روند، طبق استانداردهای ASME برای حد اکثرفشار 10bar و دمای 120˚c ساخته می شوند .
3)    بویلرهای قدرتمند  ( power boilers ) که برای تهیه بخار اشباع یا بخار داغ با فشار بالاتر از 12bar ساخته می شوند . اغلب بویلرهای نیروگاهی از این نوع هستند .
طبقه بندی از نظر مصالح صنعتی و متالوژیکی :
انجمن مهندسان مکانیک آمریکا (ASME ) در این مورد استانداردهای دقیق و مبسوطی دارند که طبق آن ، بویلرهای قدرتمند از انواع فولادهای کم کربن ، آلیاژی و پر آلیاژی ساخته می شوند . همچنین بویلرهای کم فشار از چدن یا فولاد و بویلرهای مینیاتوری از مس یا فولادهای ضد زنگ ساخته می شوند .
طبقه بندی از نظر سطوح تبادل حرارتی :
این طبقه بندی از طرف انستیتو بویلرهای فولادی آمریکا(، ( SBIبرای بویلرهای فولادی کم ظرفیت غیر نیروگاهی صورت گرفته که آنها را به سه دسته تقسیم می کنند :
1)    از13m² تا 350m² سطح تبادل حرارتی ، با خروجی 648 تا 18810kj
2)    سطح تبادل حرارتی از 2m²تا  30m² با خروجی حد اکثر 1880kj
3)    بویلرهای با سوخت فسیلی حد اکثر با خروجی 1880kj
 البته روشن است که سطوح تبادل حرارتی بویلرهای نیروگاهی بسیار بیش ازاین مقادیر است .
طبقه بندی از نظر محتوای لوله ها :
1) دیگهای بخار فایر تیوب ( fire tube) : بویلرهایی که در آنها آتش و گازهای حاصل از احتراق از درون لوله ها جریان می یابد و سیال انرژی گیرنده ( آب ) در خارج لوله ها می جوشد .
2) دیگهای بخار واتر تیوب ( water tube) : بویلرهایی که در آنها سیال انرژی گیرنده ( آب ) در درون لوله ها جریان دارد و محصولات احتراق در بیرون از لوله ها حرکت می کنند .
بویلرهای فایر تیوب بخارساز حد اکثر برای فشار17bar و با خروجی 11.3m³/hr ساخته می شوند ، اما بویلرهای واتر تیوب حتی برای فشارهای فوق بحرانی آب و تناژهای بسیار بالا طراحی و ساخته می شوند .
طبقه بندی از نظر فشار کوره بویلر:
اگر فشار داخل کوره بویلر مد نظر باشد ، از این نظر بویلرها به سه دسته تقسیم می شوند : بویلرهای تحت فشار ، بویلرهای با فشار اتمسفریک و بویلرهای تحت خلا .
بایستی به این نکته اشاره کرد که نوع کوره یک بویلر از نظر فشار درون آن، در پیدایش لوازمی نظیر دمنده هوای احتراق و مکنده دود و گازها دخیل است . همچنین با توجه به فشار کوره ، سیستم تخلیه گازها از دودکش متغیر خواهد بود .
طبقه بندی از نظرنوع احتراق :
بویلرها از نظر نوع احتراق به دو دسته تقسیم می شوند : بویلرهای با احتراق درونی و بیرونی .
در بویلرهای با احتراق درونی ، کوره دارای مشعل و لوازم لازم برای احتراق خواهد بود . اما در بویلرهای با احتراق بیرونی ، ماحصل محصولات احتراق سیستمهای دیگر تخلیه شده و از انرژی آ نها برای جوشاندن آب استفاده می گردد ، مانند سیکلهای ترکیبی .
طبقه بندی از نظرمنبع انرژی بویلر :
انرژی مورد تبدیل در بویلرها ممکن است از احتراق سوختهای فسیلی تامین شود . همچنین این امکان وجود دارد که تامین حرارت سیال عامل را تحولی شیمیایی غیر از احتراق به عهده گیرد . در برخی از بویلرها انرژی الکتریکی عامل افزایش دمای سیال عامل می باشد . حتی ممکن است این انرژی از منابع انرژی هسته ای تامین گردد . در این صورت ساختار بویلرها تفاوت های عمده ای با یکدیگر خواهند داشت .
طبقه بندی از نظرنوع سیال عامل :
سیال عاملی که دربویلرها موجب جذب حرارت می شود ومی جوشد ، ممکن است آب ، بخار آب یا جیوه باشد .
طبقه بندی از نظرنوع سیرکولاسیون سیال عامل :
بویلرها از این نظر به سه دسته تقسیم می شوند :
1)    بویلربا سیرکولاسیون طبیعی : که در این صورت نیروی ایجاد شده از اختلاف دانسیته سیال عامل قبل از انتقال حرارت و بعد از آن ، عامل سیرکولاسیون خواهد بود . البته این نیرو باید به اندازه ای کافی باشد که باعث افت سرعت سیال به هنگام گرفتن انرژی حرارتی نشود و جدایش بخار اشباع از آب جوشان در داخل درام به زحمت نیفتد .
2)    بویلر با سیرکولاسیون اجباری : که دراین حالت عامل حرکت سیال ، مولد های خارجی ( boiler circulating pumps ) خواهند بود . پس در این نوع سیرکولاسیون محدودیت فشار برای سیال منتفی می شود .
3)    بویلر با سیرکولاسیون مختلط : ممکن است بویلری برای تولید بخار داغ در دو حوزه فشاری کار کند که در آن صورت ، در فشار پایین ، هنگامی که نیروی حاصل از اختلاف دانسیته ها کافی باشد ، سیرکولاسیون طبیعی ، و هنگام  افزایش تناژ بویلر( افزایش فشار) سیرکولاسیون اجباری می شود.
طبقه بندی از نظرنام سازنده بویلر :
نام سازنده بویلر یا ابداع کننده بویلر، نه تنها از نظر کیفیت طرح ، بلکه از نظر شکل ، سیرکولاسیون و ... می تواند برای مصرف کننده مشکل گشا باشد . برای مثال ، Lamont یک بویلر درام دار و زیر نقطه بحرانی است ، اما Benson یک بویلر بدون درام و بالای نقطه بحرانی است .
طبقه بندی از نظرشکل و موقعیت لوله های بویلر :
بویلرها از این نظربه سه دسته تقسیم می شوند : بویلر با لوله های افقی ، بویلر با لوله های قائم و بویلر با لوله های خمیده


برچسب‌ها: طبقه بندی بويلرها, نیروگاه حرارتی, فشار کوره بویلر سیکل رانکین واترتیوب فایرتیوب سوپر, بویلر, نیروگاه
+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 18:7  توسط spow  | 

دانلود مقاله مهندسی شیمی با عنوان :

به کارگیری فن اوری بهبود انتقال حرارت در اصلاح شبکه مبدل های حرارتی پیش گرمکن پالایشگاه تهران

چکیده مقاله :

روش بهبود انتقال حرارت ، روشی است که به منظور افزایش راندمان انتقال حرارت در سطوح به کار می رود. استفاده از این روش موجب افزایش ضریب انتقال حرارت میان دو سیال سرد و گرم می شود. دو هدف برای اعمال طریقه فوق در اصلاح شبکه مبدل های حرارتی می توان در نظر گرفت:

1- افزایش بازیافت حرارتی به ازای سطح انتقال حرارت ثابت در شبکه موجود

2- کاهش سطح نقطه هدف در پروژه اصلاح شبکه مبدل های حرارتی با فرض صرفه جویی انرژی ثابت

در این مقاله ابتدا پیش گرمکن برج تقطیر پالایشگاه نفت تهران معرفی می شود؛ سپس تاثیر بکارگیری وسایل افراینده انتقال حرارت طرف لوله برای رسیدن به دو هدف فوق مورد بررسی قرار می گیرد. ملاحظه می شود که نصب وسایل افزاینده انتقال حرارت در لوله مبدل های شبکه موجود ، 6% کاهش سطح را در پی دارد. همچنین استفاده از وسایل فوق موجب 9% کاهش سطح انتقال حرارت در نقطه هدف می شود که افزایش قابلیت اجرای پروژه اصلاح را درپی خواهد داشت.

برای دانلود مقاله مهندسی شیمی با عنوان به کارگیری فن اوری بهبود انتقال حرارت در اصلاح شبکه مبدل های حرارتی پیش گرمکن پالایشگاه تهران به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود مقالات مهندسی شیمی, یش گرمکن برج تقطیر پالایشگاه نفت تهران, انتقال حرارت, اصلاح شبکه مبدل های حرارتی پیش گرمکن پالایشگاه, مبدل حرارتی
+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 17:51  توسط spow  | 

نگاهی به فیلم ایثار شاهکار تارکوفسکی


سینمای گویا از کارکرد شش نظام نشانه شناسیک متفاوت تشکیل شده است .برای شناخت ((سخن فیلمی{فیلمیک}))در این سینما یعنی برای بررسی ابزار بیان سینمایی (ابزار بیان اصطلاحی است که لویی یلمسلف درباره کارکردهای گوناگون ، اما در هم شده ی چند نظام نشانه شناسیک به کار می برد)باید این شش نظام را بشناسیم

1) نظام نشانه های تصویری ،که از نشانه ای شمایلی آغاز می شود ، اما از آنها می گذرد

2) نظام نشانه های حرکتی که جدادانستن آن از نظان تصویری ، یکی از مهمترین گام های نشانه شناسی سینما بوده است

3) نظام نشانه شناسی گفتاری و کلام در سینما، چون مکالمه ، تفسیر خارجی ، زبان های خارجی و..

4) نظام نشانهای زبانشناسیک نوشتاری ، یعنی هر شکل کاربرد زبان نوشتاری در سینما، چون عنوان بندی، نووشته هایی که درون عناصر تصویری جلوه میکنند، زیرنویس هاو..

5) نظام نشانه هایی آوایی غیر زبان شناسیک ، یعنی هرشکلاز اصوات که به مقصود ارایه ی معنا از راه عناصر زبانشناسیک ارایه نشوند،سرو صداها، اصوات طبیعی و...

6) نظام نشانه های موسیقایی، چون موسیقی متن ،موسیقی فیلمنامه ای ، زمزمه موسیقایی شخصیت ها و...


سینمای گویا نظام دلالت گون پیچیده ای است که در ان پیام ها از کارکرد شش نظام نشانه شناسیم متفاوت تشکیل می شود.عناصر این نظام ها میتوانند به گونه ای همزمان به کار روند، اما کمتر هر شش نظام با هم یکجا و در یک لحظه به کار میآیند .بنیان کار سینمای گویا نظام های نشانه های تصویری و نظام نشانه های حرکتی ، همراه با یکی از نظام های نشانه شناسیک آوایی است.می توان فیلمی را در نظر اورد که در آن موسیقی به هیچ شکل به کارنرود، یا به هر دلیل آواهای غیر زبانشناسیک حذف شوند، یا مکالمه ها یکسر حذف شوندو فقط تفسیر خارجی به گوش رسد، یا موسیقی کار تفسیر خارجی را انجام دهد، اما نمی توان فیلمی را بدون نشانه های تصویری متصور شد .به همین شکال فیلم بدون حرکت بی معناست.

حرکت عنصری گوهرین در سینماست.حتا اگر نماهااز تصاویری تشکیل شوند که در انجا هیچ حرکتی به چشم نیاید،و خود نماها ساکن باشد (دوربین ثابت)باز محدودیت زمان گردش فیلم در دوربین ، شکلی از تقطیع نماهاو تدوین را ناگزیر میکند.از سوی دیگر فرض وجود فیلمی که در سراسر آن هیچ شکلی از نشانههای آوایی و موسیقایی به کار نیایند، فرضی ممکن است اما نمونه های زیادی در سینما ندارد.

همچون مثالی از کاربرد شش نظام در سینمای گویا ، سکانس نهایی فیلم ایثار آندری تارکوفسکی را به یاد آوریم .در این سکانس که پس از نما – سکانس آتش سوزی خانه جای گرفته است ، پسرک را می بینیم که سطل آب را به دشواری به پای درخت خشک می رساند ، درخت را آبیاری می کند ، کنار آن روی زمین دراز می کشد و زمزمخه می کند ((در آغاز کلمه بود. چرا پدر؟))دوربین ساقه خشک را می پیماید ، شاخه های خشک بر زمینه آب های دریاچه که در نور خورشید می درخشندبه چشم می آید ، آوای شبانان که در آغاز سکانس به گوش می رسید خاموش می شود، و به جای ان ، پس از مهلتی سکوت، آوای موسیقی به گوش می رسد که قطعه ای است از پاسیون ((انجیل به روایت متا قدیس)) ساخته ی یوهان سباستیان باخ ، و بر تصویر شاخه های درخت و آب های روشن واژگانی نقش می بندد : ((به پسرم آندریوشا.با امید و اعتماد)) با این واژگان واپسین فیلم تارکوفسکس به پایان می رسد.هر یک از نشانههای متعلق به نظام های ششگانه ،

 در این سکانس با دقت ، ظرافت و به گونه ای استادانه به کار آمده اند .نشانه های شمایلی-نمایه ای همگی در نور خورشید ، پس از زمانی دراز که سپری شده ، و نیز پس از نما- سکانس آتش سوزی تصیری از آرامش و صلح به همراه دارند، گویی از دوزخی هراس اور پا به بهشت ، قلمرو معصومیت و ایمان نهاده ایم .صداهای خارجی ، از اواهای شبانان، تا صدای ریزش آب به دقت به کار رفته اند، گونه ای همنوایی و هماهنگی موسیقایی میان آن ها وجود دارد ، و نیز همخوانی درونی با ضربآهنگ گام ها و حرکت های کودک یافته اند.

نشانه های حرکتی از آنچه در تصویر ها به چشم می اید تا نظم تدوین نماها، ملایم و رقص گونه اند .آهنگی بسیار نرم و ملایم دارند.نشانه های زبانشناسیک گفتاری تکان دهنده اند، چرا که پسرک برای نخستین باربه حرف می اید.او که سراسر فیلم خاموش بود ، اینجا کلامی مقدس بر زبان می آورد .کلامش بیش از آنکه نمایانگر پذیرش کامل باشد، همچون پرسشی از پدری است که دیگر او را نخواهد دید، و شاید هماز پدری مقدس است که تازه او را یافته است.

واژگان نوشتاری ، واژگانی شعر گونه اند، نشان حضور هنرمندی در واپسین اثرش، که فیلم را به پسری تقدیم میکند که زیر فشار رژیمی پلیسی از او دور مانده است.

اکنون که می دانیم این آخرین کلام هنرمند در سینماست ، واژگان اندوهبار تر و تاثیرگذارترند.

بایک احمدی


برچسب‌ها: فیلم ایثار شاهکار تارکوفسکی, معرفی و نقد فیلم, Andrei Tarkovsky, نگاهی به فیلم ایثار شاهکار تارکوفسکی, اندری تارکوفسکی
+ نوشته شده در  سه شنبه چهارم آذر 1393ساعت 17:24  توسط spow  | 

موسیقی متن فیلم 3-Iron

یادداشت های پراکنده قسمت پنجم

کسانی که با سینمای کیم کی دوک کارگردان خلاق و خوش ذوق کره ای اشنا هستند بی شک فیلم 3Iron که با ترجمه دوپهلوی اسم فیلم به خانه های خالی (اشاره به استفاده هنرپیشه مرد اصلی فیلم از خانه های خالی مردم برای زندگی) و چوب گلف (اشاره به بازی با گوی بازی گلف و نمود مسئله تناسخ در فیلم) اشتهار دارد را دیده اند.

فیلمی به شدت متفاوت و ارزشمند که بیننده را با هرسلیقه ای مجاب به تحسین کارگردانش می کند. حال و هوا و فضای فلسفی فیلم برامده از ذهنیات خاص کیم کی دوک است که در تمامی فیلم هایش نمود بارزی دارد و سینمای اکسپرسیونیستی کیم کی دوک در یکی از بهترین نمایش هایش تاثیرگذاراست.

در فیلم کم دیالوگ کیم کی دوک موسیقی نقشی فعال و تاثیرگذار دارد.

موسیقی انتهایی فیلم ترانه ایست از ناتاشا اطلس خواننده عرب تبار ساکن بلژیک که بیشتر در سبک هیپ هاپ فعالیت میکند.

در این پست برای دوستداران سینمای کیم کی دوک و علاقمندان به شنیدن این موسیقی جالب اهنگ Gafsa از البوم حلیم ساخته 1997 را اپلود نموده ایم که می توانید از طریق لینک زیر دانلود نمایید:

برای دانلود موسیقی متن فیلم 3-Iron ساخته کیم کی دوک به لینک زیر مراجعه فرمایید :

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: اهنگ Gafsa ناتاشا اطلس, فیلم خانه های خالی فیلم چوب گلف 2004, فیلم 3 Iron کیم کی دوک, کیم کی دوک, دانلود موسیقی متن فیلم 3 Iron
+ نوشته شده در  دوشنبه سوم آذر 1393ساعت 21:45  توسط spow  | 

دانلود کتاب مقدمه ای بر موتورهای احتراق داخلی استون

Introduction to Internal Combustion Engine R. Stone Free Download

یک رفرنس قابل اتکا و کامل از ریچارد استون استاد دانشگاه اکسفورد برای سرفصل های دانشگاهی و مباحث فنی در زمینه موتورهای احتراق داخلی که در این پست برای دانلود شما اماده ساخته ایم.

فهرست مطالب کتاب مقدمه ای بر موتورهای احتراق داخلی استون به شرح زیر می باشد :

فصل 1 : مقدمه ای بر موتورهای احتراق داخلی

فصل 2 : قوانین ترمودینامیک در موتورهای احتراق داخلی

فصل 3 : سوخت و احتراق

فصل 4 : فرایند جرقه زنی در موتورها

فصل 5 : جرقه زنی فشاری در موتورها

فصل 6 : فرایند مکش و اگزوز در موتورها

فصل 7 : موتورهای دوزمانه

فصل 8 : حرکت داخل سیلندرها و احتراق متلاطم یا احتراق اشفته

فصل 9 : توربوشارژر

فصل 10 : مدلسازی موتورهای احتراق داخلی

فصل 11 : ملاحظات طراحی مکانیکی موتورهای احتراق داخلی

فصل 12 : انتقال حرارت در موتورهای احتراق داخلی

فصل 13 : امکانات ازمایشگاهی

فصل 14 : مطالعات موردی در مورد موتورهای احتراق داخلی

برای دانلود کتاب مقدمه ای بر موتورهای احتراق داخلی استون به لینک زیر مراجعه فرمایید:

دانلود کنید.

پسورد : www.spowpowerplant.blogfa.com


برچسب‌ها: دانلود کتاب مقدمه ای بر موتورهای احتراق داخلی استو, دانلود کتابهای مهندسی مکانیک, دانلود کتاب های مهندسی, موتورهای احتراق داخلی, Introduction to Internal Combustion Engine R Stone
+ نوشته شده در  دوشنبه سوم آذر 1393ساعت 17:20  توسط spow  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر